Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009DC0016

Работен документ на Комисията - Намаляване на административната тежест в Европейския съюз Приложение към Третия стратегически преглед на инициативата за по-добро регулиране {COM(2009) 15 окончателен} {COM(2009) 17 окончателен}

/* COM/2009/0016 окончателен */

52009DC0016




[pic] | КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ |

Брюксел, 28.1.2009

COM(2009) 16 окончателен

РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА КОМИСИЯТА

Намаляване на административната тежест в Европейския съюз Приложение към Третия стратегически преглед на инициативата за по-добро регулиране

{COM(2009) 15 окончателен}{COM(2009) 17 окончателен}

РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА КОМИСИЯТА

Намаляване на административната тежест в Европейския съюзПриложение към Третия стратегически преглед на инициативата за по-добро регулиране

1. Въведение

Премахването на ненужната административна тежест е по-важно от всякога в днешните трудни за икономиката времена, когато бизнесът в ЕС разполага с по-малко ресурси и е необходимо да инвестира, за да остане конкурентоспособен[1].

През януари 2007 г. Комисията възприе по-системен подход с представянето на амбициозна Програма за действие, насочена към намаляване с 25 % на административната тежест за предприятията в ЕС през 2012 г.[2]. Програмата за действие бе одобрена от Европейския съвет през март 2007 г.[3], когато той изрично се съгласи „че административният товар, произтичащ от законодателството на ЕС“ (т.е. включително националните мерки по прилагане или транспониране на това законодателство) следва да се намали с 25 % и прикани държавите-членки „да определят сравними по амбициозност национални цели“. Европейският парламент също изрази силна подкрепа за целите от Програмата за действие[4] и предостави бюджетни средства в подкрепа на тази дейност.

Програмата за действие има за цел да се измерят разходите, произтичащи от вменените на предприятията задължения за информиране и да се премахнат ненужните изисквания. Очаква се с това да се подобри ефективността на законодателството, без това да е в ущърб на неговата цел.

Настоящият работен документ съпровожда Третия стратегически преглед на инициативата за по-добро регулиране[5]. В него подробно е описан постигнатият напредък през 2008 г. и са представени перспективите за 2009 г. и след нея.

2. Съставяне на картина и измерване на административните разходи с произход от ЕС – основни резултати

Една от основните части на Програмата за действие представлява широкомащабно базисно измерване на административните разходи на предприятията за изпълнение на законовите им задължения за предоставяне на информация на органите на публичната власт или трети страни (докладване, проверки, статистически данни и т.н.). Това измерване обхваща задълженията, произтичащи от законодателството на ЕС и от националните мерки по прилагането или транспонирането на това законодателство. Използваната методология се основава на „модела на ЕС на стандартните разходи“ (SCM[6]), като се отчитат и националните варианти, които понастоящем се използват в 20 държави-членки[7].

Обхватът и дълбочината на програмата са безпрецедентни[8]. Базисното измерване в ЕС ще предостави разчет на равнището на административните разходи и тежест, вменени с 42 правни акта[9] в 13 приоритетни области в 27-те държави-членки на Съюза.

2.1. Преглед на резултатите от съставената картина

Като цяло, прегледът на 42-та акта на ЕС, включени в обхвата на програмата, позволи да се идентифицират 356 разпоредби относно информирането на равнището на ЕС[10]. Наетите за провеждане на базисното за ЕС измерване консултанти констатират, че изпълнението или транспонирането на тези задължения на ЕС е довело до приемането на над 9500 национални задължения в 27-те държави-членки. Техният преглед показа, че повече от 700 надхвърлят изискванията на правото на ЕС[11].

2.2. Преглед на резултатите от измерването

Резултатите от измерването почиват върху наличните статистически данни (главно за броя на предприятията, имащи задължение за информиране), около 3000 индивидуални интервюта с бизнеса, над 50 семинара с местни сдружения от средите на бизнеса и националните министерства и действия по съгласуване на данните от страна на стотици секторни експерти[12].

Базисното за ЕС измерване почива върху данни, получени в резултат на проучвания на място, извличане на данни от националните базисни измервания и екстраполация. Събирането на изходните данни протече едновременно в шест различни държави-членки за всяка приоритетна област, с цел определяне на изразходваните от бизнеса време и финансови средства с оглед спазване на задълженията за информиране. При 5 други държави-членки беше възможно средно около 40 % от данните да бъдат извлечени от националните базисни измервания[13]. Резултатите от държавите от „базисното за ЕС измерване“ и от държавите от „националните базисни измервания“ предоставят по-добра основа за анализ на административните разходи. Данните за останалите 16 държави-членки са получени в резултат на екстраполиране въз основа на специално разработени за всяка приоритетна област модели. Методът на стандартните разходи няма за цел да даде статистически достоверни резултати, а по-скоро разчети, основаващи се на експертни оценки, които помагат да се разбере естеството на проблема и да се оценят постигнатите резултати по отношение на намаляване на тежестта в относително изражение. Всякакъв друг подход би бил нерентабилен (предвид нивото на задълбоченост и многочислените параметри, които следва да се обхванат).

Фазата на измерване върви към приключване. Според първоначалните данни общо 42 акта на ЕС пораждат административни разходи от порядъка на 115 до 130 милиарда евро. Сред 13-те приоритетни области, обхванати от програмата, изглежда най-голям потенциал за намаляване има в областта на фискалната и митническата политика, а също и в тази на дружественото право, тъй като те съответно съставляват около 60 % и 20 % от съвкупните административни разходи. Безопасността на храните, работната среда, селското стопанство и субсидиите за него, а също и транспортът, са следващите в списъка, като всяка от тези области съставлява между 5,7 и 3 милиарда евро административни разходи[14].

2.3. Анализ на предварителните данни

Анализът на резултатите от снетата картина позволи да се направят следните основни заключения:

- относителният дял на правилата на ЕС, транспониращи международни задължения, е значително по-висок конкретно в областите на дружественото право и в тази на работната среда[15]; поради това графикът на плановете за намаляване на тежестта в тези сектори ще трябва да бъде адаптиран, в случай че за извършването на промени на равнището на ЕС е необходимо постигането на съгласие между международните партньори;

- твърде значителен дял от административната тежест изглежда се дължи на неефективни административни практики в публичния и частния сектор (между 30 и 40 %).

Що се отнася до анализа на резултатите от измерването, предварителните констатации сочат, че:

- нивото на възможното намаление на административната тежест не е в пряка връзка с нивото на административните разходи: в някои области дружествата така или иначе ще извършват някои от вменените им по силата на задължението за информиране дейности, дори при липса на правно задължение[16];

- в голям брой приоритетни области „сътрудничеството в рамките на одитите и инспекциите, провеждани от органите на публичната власт“ е най-скъпоструващата дейност за бизнеса; такова сътрудничество често изисква участието на висококвалифициран персонал през сравнително дълъг период от време; въпреки че одитните и инспекционните дейности са необходими за постигането на общественополезни цели, административната тежест може да бъде значително намалена, най-вече като се подобри оценката на риска, на която се основават мерките по прилагане;

- степента на недоволство, причинено от законодателството на ЕС, варира значително в различните държави-членки, като се различава и по отношение на отделните правни изисквания.

3. Подготовка на секторните усилия за намаляване на тежестта

Следващата стъпка е да се набележат възможните нови намаления[17] за всеки от 42-та акта на ЕС. Окончателните резултати от базисното за ЕС измерване в значителна степен ще подпомогнат определянето на приоритетите за намаляване на тежестта и изготвянето на предложения за тази цел.

Оценката на административната тежест не дава непосредствена информация за това, кои изисквания са необходими и кои са излишни, но едно подробно базисно измерване позволява да се установи кои от тях влекат след себе си най-много разходи и/или предизвикват най-силно недоволство сред предприятията[18]. То посочва също така кой налага административната тежест и съответно кой може да я намали. Противно на програмите за намаление на тежестта, разработени в отговор на оплаквания от общ характер, тя позволява бързо да се определи откъде да започне работата по намаляването ѝ, за да се облекчат максимално предприятията.

Разполагането с данни за толкова многобройни задължения за информиране и страни също предоставя богата основа за сравнителен анализ. Съществените различия в тежестта, вменявана от едно и също задължение в сектори със сходни характеристики, могат да са резултат от избраните различни технически варианти на реализация[19]. Аналогично, ако предприятията съумяват по-бързо да се съобразят със задължението за информиране в една страна, това може да се дължи на тяхната по-голяма ефективност или на по-добре изработените национални разпоредби, с които се въвежда законодателството на ЕС. Снетата картина на националните мерки дава първите, но извънредно ценни, сигнали за това.

Набелязването на мерките за намаляване на административната тежест в двете главни приоритетни области приключи или е в достатъчно напреднал етап, за да може да се определи на колко възлиза намалението по сектори: а именно някъде около 18 милиарда евро в областта на фискалната политика[20] и 8 милиарда в областта на дружеството право. Цифри за другите приоритетни области ще бъдат налични по-късно, заедно с подробни секторни планове[21], включващи списък на вече приетите, намиращите се на етап законодателно предложение и в процес на подготовка мерки за намаление на тежестта. Комисията ще положи всички усилия за да представи тези предложения преди края на своя мандат.

4. Постижения в областта на намалянето на административната тежест

Както бе съобщено в Програмата за действие, още преди излизане на резултатите от измерването Комисията направи първите конкретни предложения за облекчаване на бизнеса от ненужната административна тежест. Някои от тези предложения бяха включени в пакети от „ускорени действия“, докато други бяха представени самостоятелно. Съветът и Парламентът са приканени да приемат възможно най-бързо всички висящи предложения[22].

4.1. Ускорени действия за намаляване на административната тежест

Ускорените действия се определят като незабавни мерки, за които е вероятно да донесат значителни икономии или да намалят недоволството чрез технически промени в съществуващите правила. Като цяло, според разчетите 21-то ускорени действия, предложени през 2007 и 2008 г.[23], позволяват да бъдат спестени над 2,3 милиарда евро на бизнеса в ЕС.

Поради естеството на изискуемите промени, би трябвало тези мерки да бъдат приети сравнително бързо. Такъв обикновено е случаят с мерките по изпълнение: необходими бяха средно 5 месеца за приемането, в рамките на процедурата по комитология, на 6 от 7-те ускорени действия от тази категория през 2007 и 2008 г.

В същото време вече са приети 4 от 6-те законодателни предложения, представени през март 2007 г., и само 1 от 7-те, включени в пакета, предложен през 2008 г. Ускореното действие, касаещо етикетирането на батерии (Директива 2006/66/EО), представено през 2008 г., обаче доказва, че е възможно за 5 месеца (като се изключи парламентарната ваканция) да се постигне политическо съгласие в рамките на процедурата по съвместно вземане на решения.

4.2. Самостоятелни мерки

Освен ускорените действия, Комисията вече представи предложения за изменение на 26 от общо 42-та акта, понастоящем обхванати от Програмата за действие. 16 от тези предложения бяха вече приети към декември 2008 г.

Мерките включват управление на митническите процедури на цялата територия на Общността и безкнижна среда, което според разчетите може да донесе икономии за търговците в размер на 2,5 милиарда евро годишно. В областта на статистиката, приетите от 2004 г. досега или намиращи се на етап законодателно приемане предложения за намаляване на тежестта, касаещи вътрешнообщностната търговия със стоки (Интрастат), според прогнозите ще освободят 370 000 дружества (най-вече МСП) от задължението за подаване на данни, при условие че всички държави-членки определят праговете си за подаване на данни на разрешените от европейското законодателство нива. Това представлява потенциално намаление на популацията от наблюдавани предприятия с приблизително 52 % в течение на период от шест години (от 2004 до 2010) или над 100 милиона евро икономии годишно до 2010 г. и над 200 милиона евро годишно от 2010 г. нататък. Постигнат бе също така напредък и в областта на дружественото право. От 2005 г. насам са приети няколко предложения, а още няколко все още са на етап законодателно приемане. Само в предложението относно задълженията на дружествата за публикуване и превод е заложен потенциал за спестяване на над 600 милиона евро[24].

Набелязването на бъдещи мерки за намаление на тежестта е в доста напреднал етап в две приоритетни области от ключово значение. По отношение на дружественото право Комисията планира да предложи да се разреши на държавите-членки да изключат микропредприятията от обхвата на счетоводните директиви на ЕС. Принципът „Мисли първо за малките!“ („ think small first “) се прилага във всички области на тези директиви, с цел да се адаптира системата към нуждите на МСП[25]. Тези две преразглеждания биха могли да донесат общо икономии от около 8 милиарда евро. Комисията ще предложи амбициозно преразглеждане на Директивата за ДДС, с цел да се премахнат пречките пред електронното фактуриране и да се модернизират правилата за фактуриране. Премахването на пречките пред електронното фактуриране, свързани с ДДС, според разчетите би могло в средносрочен план да позволи да се спестят до 18 милиарда евро, ако всички фактури бъдат изпращани по електронен път.

Този последен пример показва, че електронните комуникации са от съществено значение за намаляване на административната тежест за бизнеса, при условие че те са добре адаптирани към нуждите на бизнеса, а също и към тези на органите на публичната власт. Поради това Комисията ще продължи с намаляването на административната тежест, като поощри използването на информационните и комуникационните технологии, в съответствие със своята Стратегия за електронна Комисията за 2006-2010 г.[26] и своята стратегия i-2010[27] за електронно правителство в Европа.

Досега представените или предвидени мерки за намаляване на тежестта съставляват икономия от над 30 милиарда евро[28].

5. Консултации със заинтересованите страни

Намаляването на тежестта не е нещо, което Съюзът може сам да направи. Законодателството на Общността се прилага най-вече на равнището на държавите-членки. Поради това Програмата за действие се нуждае от външен експертен опит, така че изцяло да се вземе предвид конкретният опит на заинтересованите страни. Участието на заинтересованите страни основно е структурирано около три стълба: обширни консултации, въз основа на различни комуникационни канали, организиране на децентрализирани прояви и дейността на Групата на високо равнище от независими заинтересовани страни относно административната тежест (ГВР).

5.1. Онлайн и офлайн консултации със заинтересованите страни

Бизнесът на ЕС има възможността да изрази своите притеснения и да представи директно на Европейската комисия конкретни предложения, посредством онлайн консултации на 22 официални езика на ЕС[29]. През 2008 г. Комисията получи 148 мнения на сайта на това допитване. Повече от половината от тях бяха на частни дружества, включително на микропредприятия[30].

Общо 237 идеи за намаление също бяха изпратени в доклади и писма. Тези офлайн предложения произхождат, inter alia , от британските, датските, нидерландските и шведските органи на публичната власт, а също и от множество (секторни) сдружения на бизнеса на национално равнище и на равнището на ЕС – в частност „ Business Europe“ и UEAPME[31] .

Общо 27 идеи бяха използвани, а 250 в момента активно се разглеждат[32]. Значителна част от тези предложения повдигат въпроси, отнасящи се до трансграничната търговия, ДДС, вътрешния пазар, околната среда и безопасността на храните. Комисията се надява да получи повече предложения, които да са възможно най-прецизни и оперативни.

5.2. Усилия в областта на комуникацията

През 2008 г. Комисията положи изключителни усилия за привличане на вниманието към значението на административната тежест. Тя направи това чрез поредица от обществени прояви, организирани в сътрудничество с държавите-членки, чрез информационни кампании по електронната поща и други електронни средства[33], а също и като бе домакин на голяма конференция на тема „Намаляване на бюрокрацията в Европа“, състояла се на 20 юни в Брюксел и привлякла за участие стотици представители на бизнеса и национални експерти[34].

5.3. Група на високо равнище от независими заинтересовани страни относно административната тежест

ГВР е създадена през 2007 г. след направено предложение в този смисъл от Европейския парламент[35]. Тя съветва Комисията във връзка с Програмата за действие, по-специално относно мерките за намаляване на административната тежест. Групата се председателства от д-р Едмунд Щойбер и се състои от още 14 видни експерти с различен професионален профил, като се започне от бизнес средите и се стигне до националните и регионалните политически кръгове, преминавайки през представителните сдружения и НПО. През 2008 г. тя проведе 8 работни срещи[36]. В началото тя се занима с одобрения от Комисията през март 2008 г. пакет от ускорени мерки; тя представи важни становища, свързани с различни политики, едновременно подкрепящи текущите инициативи за намаляване на тежестта и поощряващи новите такива. По-специално тя подкрепи идеите, отнасящи се до дружественото право и годишните счетоводни отчети, електронното фактуриране (законодателството в областта на ДДС) и обществените поръчки, заедно с определен брой онлайн и офлайн предложения на заинтересованите страни. Освен това ГВР бе инициатор за стартиране на конкурс на ЕС на тема „Най-добра идея за намаляване на бюрокрацията“[37]. През 2009 г. групата ще продължи работата си във всички останали приоритетни области и ще продължи старателно да проучва предложенията, директно постъпващи от бизнеса и други заинтересовани страни.

6. Разширяване обхвата на Програмата за действие

Стоящото в основата на Програмата за действие съобщение от януари 2007 г.[38] предвижда, че „обхватът на програмата може да бъде разширен в зависимост от идентифицирането на повече задължения за информиране, отговарящи на условията за намаляване“.

За да се вземат под внимание идеите на заинтересованите страни, за да се оцени с по-голяма точност мащабът на усилията за намаляване на тежестта и за да се увеличат още повече ползите за бизнеса, приложното поле на Програмата за действие включва 30-те акта, изброени в приложение 9. Комисията вече представи предложения по някои от тези актове.

Пример за област, която програмата допълнително ще обхване, са формалностите, налагани на корабните компании, които транспортират стоки по море в рамките на Европейския съюз. През 2009 г. Комисията ще предложи европейско пространство за морски транспорт без бариери, с цел да се сведат до минимум формалностите за стоките, превозвани по море между пристанища на ЕС, особено с помощта на новите технологии.

7. Национални програми за намаляване на административната тежест

7.1. Национални цели

Поканата на Европейския съвет през март 2007 г. и Програмата за действие значително допринесоха за увеличаване на темповете на напредване, като броят на държавите-членки, поставили национални цели за намаляване на тежестта, се увеличи от 7 в края на 2006 г. на 14 в края 2007 г. и 21 в края на 2008 г.[39]. Голяма част възприеха като своя установената на равнището на ЕС цел за намаление от 25 %. Определен брой държави-членки, определили националната си цел на ранен етап, вече приеха важни промени на мерките за прилагане или транспониране на законодателството на ЕО в страната си и в чисто националното си законодателство[40]. Всички държави-членки трябва сега активно да подготвят да въведат и приемат мерки за намаляване на административната тежест.

7.2. Необходимост от координирани усилия на равнището на ЕС и на национално равнище

Множество примери показват, че са необходими координирани усилия на равнището на ЕС и на това на държавите-членки, за да се осигури по-малка тежест, съчетана с повече резултати. Това означава, че напредъкът по отношение на намаляването на тежестта, осъществяван на равнището на ЕС и на равнището на държавите-членки, трябва да бъде паралелно наблюдаван. Държавите-членки също така се приканват, като част от техните национални програми, да продължат да набелязват какви промени могат да бъдат необходими на равнището на ЕС, което да им позволи да намалят ненужната административна тежест.

Комисията също така разработи „стартов пакет“[41], който да подпомогне държавите-членки при измерване и намаляване на административната тежест. Основавайки се на най-добрите практики, този инструмент ще включва готови за употреба документи (шаблони, служещи като насоки за интервюта, планови листове, шаблони за докладване, пътни карти за опростяване и т.н.), генерична база данни за съхраняване на националните данни за административната тежест и калкулатор на административната тежест. Тези компютърни приложения са разработени по начин, който позволява лесното им адаптиране към националната специфика. Стартовият пакет ще бъде на разположение в началото на 2009 г., заедно с първоначалната техническа поддръжка. Държавите-членки се приканват напълно да се възползват от него, с цел стимулиране на по-нататъшното хармонизиране и съпоставимостта на данните.

7.3. Споделяне на добри практики

Комисията ще продължи да работи в тясно сътрудничество с националните органи, отговарящи за прилагането и транспонирането на законодателството на ЕС, с цел да популяризира добрите практики, способни бързо да намалят административната тежест, включително на секторно ниво. Комисията вече работи с държавите-членки за улесняване на прилагането или транспонирането на законодателството на ЕС, например в рамките на групи по транспонирането му, в които държавите-членки могат да сравняват и обсъждат планираните подходи и решения. През 2009 г. същият метод ще бъде използван във всяка приоритетна област на основата на подробни препоръки за намаляване на тежестта.

8. Следващи етапи

Комисията ще:

- набележи, въз основа именно на базисното за ЕС измерване, конкретните намаления, които трябва да бъдат направени във всяка една от 13-те приоритетни области, и ще положи всички усилия за да представи преди края на мандата си всички предложения, произтичащи от настоящата Програма за действие за намаляване на административната тежест, наложена от законодателството на ЕС;

- търси системно нови възможности за по-нататъшно намаляване на административната тежест при всеки преглед или преразглеждане на законодателството на ЕС;

- подсили частта от своите насоки за оценка на въздействието, свързана с административната тежест, посредством въвеждането в началото на 2009 г. на нови ИТ инструменти, предназначени да улеснят изчисляването на тази тежест;

- засили усилията за разпространение на добрите практики, способни бързо да намалят административната тежест, като работи в по-тясно сътрудничество с националните органи, отговарящи за транспонирането на законодателството на ЕС;

- предостави в началото на 2009 г. стартов пакет за измерване и намаляване на административната тежест на равнището на държавите-членки.

Парламентът и Съветът се приканват да:

- приемат възможно най-бързо представените пред тях предложения за намаляване на тежестта;

- разгледат въздействието, по отношение на административната тежест, на предложените от тях изменения;

- въведат процедури за ускоряване приемането на мерки за опростяване, съгласно предвиденото в Междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество от 2003 г.

Държавите-членки се приканват да:

- представят, ако е подходящо, националната си цел за намаляване на тежестта преди пролетния Европейски съвет на 2009 г.;

- вземат предвид констатациите и препоръките от Програмата за действие при намаляване на тежестта, произтичаща от транспониране и прилагане на законодателството на ЕС;

- набележат необходимите на равнището на ЕС промени, които да им позволят да намалят ненужната административна тежест;

- въведат конкретни мерки за намаляване на тежестта на тяхното равнище и да докладват за тях, като част от годишните национални доклади за напредъка по Лисабонската стратегия;

- се възползват изцяло от възможностите на стартовия пакет, разработен от Комисията с оглед бъдещата работа по измерване и намаляване на тежестта, с цел постигане на по-голяма степен на хармонизация и съпоставимост на данните;

- завършат успешно националните си базисни измервания най-късно до края на 2010 г.;

- определят общите принципи за следене на постигнатия напредък по отношение на намаляването на тежестта на равнището на ЕС и на това на държавите-членки.

[1] Въпреки че законодателството вменява различни видове разходи на предприятията, малките и средните предприятия считат административната тежест за „най-значимия фактор, ограничаващ индивидуалното предприемачество“ след липсата на пазарно търсене. Голям дял от МСП също „усещат цялостно влошаване на положението с административната регулаторна уредба“. Вж. резултатите от обзорното проучване за 2007 г. на Обсерваторията на европейските МСП (в ЕС има 23 милиона МСП, съставляващи 99,7 % от всички предприятия): http://ec.europa.eu/enterprise/enterprise_policy/analysis/observatory_en.htm.

[2] COM(2007) 23.

[3] Заключения на председателството на Европейския съвет от Брюксел (7—8 март 2007 г.), стр. 10. http://www.consilium.europa.eu/ueDocs/cms_Data/docs/pressData/en/ec/93135.pdf.

[4] Вж., например, Резолюция T6-0493/2008 на Европейския парламент от 21 октомври 2008 г. относно „По-добро законотворчество - 2006 г.“ съгласно член 9 от Протокола относно прилагането на принципите на субсидиарност и пропорционалност.

[5] COM(2009) 15.

[6] Вж. приложение 10 към Насоките за оценка на въздействието: http://ec.europa.eu/governance/impact/docs/key_docs/sec_2005_0791_anx_en.pdf , а също и приложение 6.

[7] Вж. уебсайта на мрежата за модела на стандартните разходи: http://www.administrative-burdens.com/.

[8] Най-мащабното сравнително проучване преди това бе осъществено от ОИСР през 2006 г. В него бяха измерени задълженията за информиране, вменени на сектора на автомобилните товарни превози във връзка с „наемането на един работник“ и „експлоатацията на едно превозно средство в течение на една година“, в 11 страни (ОИСР, Cutting Red Tape – Comparing Administrative Burdens across Countries, 2007 ).

[9] Списъкът, включен в COM(2007) 23, съдържа 41 оригинални (т.е. законодателни) акта и една мярка по изпълнение (комитология), за които се счита, че съставляват над 80 % от административната тежест с произход от ЕС. Вж. приложение 1.

[10] Правните текстове на ЕС включват различни видове разпоредби, които могат да доведат до задължения за информиране на национално равнище: някои вменяват задължение на предприятията (314), а други откриват възможност за държавите-членки да вменят задължение на предприятията (42).

[11] Вж. приложение 2.

[12] Всяка държава-членка определи „единно звено за контакт“, което координира обратната национална информация по Програмата за действие. Тази мрежа от правителствени експерти значително допринесе за подобряване оценката на националните задължения за информиране. Групата на високо равнище от национални регулаторни експерти, която е консултант на Комисията в областта на по-доброто регулиране, също оказа съдействие главно по въпроси от по-общ характер (свързани с методологията).

[13] Касае се за Австрия, Германия, Дания, Нидерландия и Обединеното кралство. По-специално поради различия в отразяването на задълженията за информация се наложи да бъдат направени определени корекции по отношение на някои данни.

[14] Вж. приложение 3. Тъй като различните приоритетни области не включват еднакви по брой и вид актове на ЕС, към това сравнение следва да се подходи с известна доза предпазливост.

[15] Международните стандарти за финансова отчетност, разработени от Съвета по международните счетоводни стандарти, например са интегрирани в правния ред на ЕС.

[16] Тези „неизбежни“ разходи са в границите на 30 % до 50 % в областта на финансовите услуги и тази дружественото право, докато средната им стойност е от 18 %.

[17] Определен брой мерки за намаляване на тежестта вече бяха представени или приети (вж. раздел 4).

[18] Брой минути, вид на оборудването и/или степен на възлагане на външни подизпълнители, които се изискват за спазването на определени видове задължения за информиране и за изпълнението на определени задачи.

[19] Например, системите за проследяване бяха въведени от ЕС в различни сектори и по различно време. Някои от тях изискват да се работи и на хартиен носител, докато други се основават на технологията на баркодовете, която обикновено излиза по-евтино.

[20] За повече подробности, вж. раздел 4.2.

[21] COM(2007) 23 и COM(2008) 35.

[22] Европейският парламент и Съветът по няколко повода отново заявиха своята готовност да намалят ненужната административна тежест (вж. по-специално Резолюцията на Парламента от 21 октомври 2008 г. за „По-добро законотворчество 2006 г.“ (2008/2045(INI)) и заключенията на Съвета по конкурентоспособността, приети на 2 декември 2008 г.).

[23] Вж. приложения 5 и 6.

[24] Комисията ще представи допълнителна информация относно мерките за опростяване в селското стопанство и рибарството през април 2009 г., съответно под формата на доклад за постигнатия напредък и съобщение.

[25] Тежестта, вменена на МСП, които не участват в трансгранични дейности, по-специално трябва да се запази в разумни граници.

[26] http://ec.europa.eu/dgs/informatics/ecomm/index_en.htm.

[27] http://ec.europa.eu/information_society/eeurope/i2010/index_en.htm .

[28] Понастоящем Комисията количествено определя новопостигнатите намаления. Планира се тази работа да приключи в края на 2009 г.

[29] http://ec.europa.eu/enterprise/admin-burdens-reduction/online_consulation_en.htm.

[30] Вж. приложение 7 и докладите за тримесечията на адрес: http://ec.europa.eu/enterprise/admin-burdens-reduction/reports_en.htm.

[31] Европейската асоциация на занаятчиите, малките и средните предприятия.

[32] След задълбочен преглед беше счетено, че останалите предложения съвпадат с идеи, които вече са подложени на разглеждане, прекалено общи са за да намерят продължение или излизат извън приложното поле. Последните бяха предадени на националните власти.

[33] http://ec.europa.eu/enterprise/admin-burdens-reduction/news_en.htm.

[34] Материали от конференцията на адрес http://ec.europa.eu/enterprise/admin-burdens-reduction/redtape_conference_en.htm.

[35] Вж. Резолюция A6-0275/2007 на Европейския парламент: Доклад от 10 юли 2007 г. за намаляване на административните разходи, наложени от законодателството

[36] Вж. приложение 8. http://ec.europa.eu/enterprise/admin-burdens-reduction/highlevelgroup_en.htm

[37] http://ec.europa.eu/enterprise/admin-burdens-reduction/competition_en.htm or www.best-idea-award.eu.

[38] Вж. COM(2007) 23.

[39] Вж. приложение 10.

[40] Вж. приложение 12.

[41] Вж. приложение 13.

Top