Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008PC0813

    Предложение за регламент на европейския Парламент и на Съвета за изменение на Регламент (EО) № 1081/2006 относно Европейския социален фонд с оглед разширяване кръга на видовете разходи, допустими за финансиране от ЕСФ

    /* COM/2008/0813 окончателен - COD 2008/0232 */

    52008PC0813

    Предложение за регламент на европейския Парламент и на Съвета за изменение на Регламент (EО) № 1081/2006 относно Европейския социален фонд с оглед разширяване кръга на видовете разходи, допустими за финансиране от ЕСФ /* COM/2008/0813 окончателен - COD 2008/0232 */


    [pic] | КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ |

    Брюксел, 26.11.2008

    COM(2008) 813 окончателен

    2008/0232 (COD)

    Предложение за

    РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    за изменение на Регламент (EО) № 1081/2006 относно Европейския социален фонд с оглед разширяване кръга на видовете разходи, допустими за финансиране от ЕСФ

    Обяснителен меморандум

    - Основания и цели на предложението

    Целта на настоящото предложение е да постигне опростяване на операциите на Европейския социален фонд.

    - Общ контекст: Нови предизвикателства за бъдещия ЕСФ

    Европейският социален фонд (ЕСФ) е създаден съгласно член 146 от Договора, като в същия член за негова цел се определя съдействието за улесняване заетостта на работниците и за засилване на тяхната географска и професионална мобилност. По този начин фондът допринася и към целта за икономическо и социално сближаване, посочена в член 158 от Договора за ЕО, като подпомага политиките и приоритетите, целящи напредък към пълна заетост, повишаване на качеството и производителността на труда и утвърждаване на социалното приобщаване и сближаване, в съответствие с насоките и препоръките в рамките на Европейската стратегия за заетостта (ЕСЗ).

    Настоящата финансова криза и икономическият спад бързо увеличават конкурентния натиск върху бизнеса в Европа и оказват отрицателно влияние върху публичните бюджети. В много от държавите-членки ръстът спадна значително, а в някои ръст престана да се отбелязва. Безработицата започва да се покачва.

    В този контекст е от критично значение пълният потенциал на Европейския социален фонд да се използва максимално за облекчаване на проблемите, с които безработните, и по-специално най-уязвимите сред тях, се сблъскват в ситуацията на икономически спад. Необходимо е да се положат всички възможни усилия за стимулиране на бързото, ефективно и резултатно усвояване на наличните ресурси, без обаче да се правят компромиси с принципите на доброто финансово управление. В тази рамка целта на настоящото предложение е да добави още един, по-прост метод за отпускане на средства от Европейския социален фонд с оглед на това приносът на фонда за преодоляване на икономическите и социални предизвикателства пред Европа да бъде по-бърз и резултатен.

    Опростяването няколкократно се посочва от Европейския парламент като ключов за структурните фондове въпрос . В своя годишен доклад за изпълнението на бюджета за 2007 г. Европейската сметна палата прави важна препоръка в това отношение. Препоръчва се опростяване „ на базата за изчисление на допустимите разходи и по-честото използване на еднократни или фиксирани плащания вместо възстановяването на „действителни разходи“[1] . Извършването на фиксирани плащания от ЕСФ е възможно за непреките разходи от 2007 г.; разпоредбата ще може да се използва от 23 държави-членки. Изплащането на еднократни суми обаче все още не е допустимо съгласно правилата на ЕСФ. Целта на настоящото предложение е финансирането по единни ставки да обхване и преките разходи и в периметъра му да бъдат включени и граници на стандартните разходи за единица продукт, както и да се разреши използването на системи с плащане на еднократни суми.

    Предложението няма да измести фокуса на регламента за Европейския социален фонд от четирите основни области на действие, утвърдени от Европейския съвет: подобряване адаптивността на работниците и предприятията; подобряване на достъпа до заетост, предотвратяване на безработицата, удължаване на трудовия живот и засилване на участието в пазара на труда; активизиране на социалното приобщаване посредством утвърждаване на трудовата интеграцията на лицата в неравностойно положение и борба с дискриминацията; утвърждаване на партньорството за реформиране на сферите на заетостта и приобщаването.

    В най-слабо развитите региони и държави-членки структурните фондове ще продължат да се фокусират върху утвърждаване на преструктурирането, ръста и създаването на работни места. С оглед на това по цел „Сближаване“ в допълнение на горепосочените приоритети ЕСФ ще продължи да оказва подкрепа на действия за разширяване и подобряване на инвестициите в човешки капитал, по-специално посредством подобряване на образователните и обучителни системи, и действия, насочени към развитие на институционалния капацитет и ефективността на публичните администрации на национално, регионално и местно ниво. На последно място, предложението не отклонява вниманието от ангажимента на Съюза за елиминиране на неравнопоставеността между мъжете и жените и утвърждаване на доброто управление. Участието на социалните партньори остава особено важно за реализиране на приоритетите на фонда и на неговите операции, и по-специално за частичното препрограмиране на Европейския социален фонд, ако такова се наложи предвид настоящата икономическа обстановка.

    Успоредно с настоящото предложение Комисията излиза и с предложение за промени в регламентите за структурните фондове (по-специално в Общия регламент), с цел да се даде възможност те да бъдат използвани възможно най-ефективно като елемент от отговора на кризата. Един въпрос, който ще засегне ЕСФ, е предложението на управителните органи да се предоставят авансови плащания в по-големи размери, с цел те да могат да дават старт на нови операции.

    - Съгласуваност с другите политики и цели на Съюза

    Непр.

    1. Правни елементи на предложението

    - Обобщение на предлаганите действия

    Предлаганото действие цели изменение на регламента за ЕСФ и въвеждане в него на елементи, необходими с оглед опростяването на неговото администриране и използване.

    - Правно основание

    Предложението се основава на член 148 от Договора за ЕО.

    - Принцип на субсидиарност

    Принципът на субсидиарност не се прилага, тъй като предложението попада в обхвата на изключителната компетентност на Общността.

    2008/0232 (COD)

    Предложение за

    РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    за изменение на Регламент (EО) № 1081/2006 относно Европейския социален фонд с оглед разширяване кръга на видовете разходи, допустими за финансиране от ЕСФ

    ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взеха предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 148 от него,

    като взеха предвид предложението на Комисията[2],

    като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет[3],

    като взеха предвид становището на Комитета на регионите[4],

    в съответствие с процедурата, предвидена в член 251 от Договора[5],

    като имат предвид, че:

    (1) Член 56 от Регламент (EO) № 1083/2006 на Съвета от 11 юли 2006 г. за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Кохезионния фонд и за отмяна на Регламент (EO) № 1260/1999[6] предвижда, че правилата за допустимост на разходите се определят на национално ниво при спазване на изключенията, предвидени за Европейския фонд за регионално развитие и за Европейския социален фонд (ЕСФ).

    (2) Член 11, параграф 3 от Регламент (EО) № 1081/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юли 2006 г. относно Европейския социален фонд и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1784/1999[7] определя кои разходи представляват допустими разходи за финансиране от ЕСФ по смисъла на член 11, параграф 1 от същия регламент.

    (3) Финансовата криза оправдава необходимостта от допълнително опростяване, с което да се улесни достъпът до помощи, съфинансирани от Европейския социален фонд.

    (4) Европейската сметна палата препоръча в годишния си доклад за 2007 г. законодателните органи да бъдат готови за изменение на концепцията на бъдещите разходни програми,.гг. като обърнат внимание на възможностите за опростяване на базата за изчисление на допустимите разходи и по-честото използване на еднократни или фиксирани плащания вместо възстановяването на „действителни разходи“.

    (5) С цел да се осигури необходимото опростяване в управлението, администрирането и контрола на операциите, които получават помощ от ЕСФ, по-специално, когато същите са свързани със система за възстановяване на разходите на основата на резултатите, е целесъобразно да бъдат добавени две допълнителни форми на допустими разходи, а именно еднократни суми и стандартни таблици за разходите за единица продукт при единни ставки.

    (6) С цел да се осигури правна сигурност по отношение на допустимостта на разходите, настоящото опростяване следва да бъде приложимо към всички помощи от ЕСФ. Поради това следва да бъде необходимо прилагане с обратна сила считано от 1 август 2006 г., датата на влизане в сила на Регламент (EО) № 1081/2006.

    (7) Следователно Регламент (ЕО) № 1081/2006 следва да бъде съответно изменен.

    ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Член 11, параграф 3 от Регламент (EО) № 1081/2006 се изменя, както следва:

    (1) Буква б) се заменя със следното:

    „ б) при помощи:

    i) непреки разходи, декларирани на база единни ставки, до 20 % от преките разходи по операцията;

    ii) разходи по единни ставки, изчислени посредством прилагането на стандартни таблици за разходите за единица продукт, определени от държавата-членка;

    iii) еднократни суми, с които да се покриват всички или част от разходите по една операция. "

    (2) Добавят се следните втора, трета и четвърта алинея:

    „Възможностите, посочени в първа алинея, буква б), подточки i), ii) и iii), могат да се комбинират само когато всяка от тях обхваща различна категория допустими разходи или когато те се използват за различни проекти в рамките на една и съща операция.

    Разходите, посочени в първа алинея, буква б), подточки i), ii) и iii), се определят предварително въз основа на коректно, справедливо и доказуемо изчисление.

    Еднократната сума, посочена в първа алинея, буква б), подточка iii), не може да надвишава 50 000 EUR.“

    Член 2

    Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз .

    Той обаче се прилага от 1 август 2006 г.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

    Съставено в Брюксел на […] година.

    За Европейския парламент За Съвета

    Председател Председател

    […] […]

    [1] Официален вестник на Европейския съюз — C286, година 51, 10 ноември 2008 г. „Сметна палата — Годишен доклад на Сметната палата относно изпълнението на бюджета за финансовата 2007 година, придружен от отговорите на институциите“, глава 2, параграф 42.

    [2] ОВ С […], […] г., стр. […].

    [3] ОВ С […], […] г., стр. […].

    [4] ОВ С […], […] г., стр. […].

    [5] ОВ С […], […] г., стр. […].

    [6] OВ C 210, 31.7.2006 г., стр. 25.

    [7] OВ L 210, 31.7.2006 г., стр. 12.

    Top