Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008PC0195

    Предложение за директива на Европейския Парламент и на Съвета за изменение на директиви на Съвета 78/660/ЕИО и 83/349/ЕИО относно определени изисквания за оповестяване за средни предприятия и задължения за изготвяне на консолидирани счетоводни отчетИ{SEC(2008) 466} {SEC(2008) 467}

    /* COM/2008/0195 окончателен - COD 2008/0084 */

    52008PC0195




    [pic] | КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ |

    Брюксел, 17.4.2008

    COM(2008) 195 окончателен

    2008/0084 (COD)

    Предложение за

    ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    за изменение на директиви на Съвета 78/660/ЕИО и 83/349/ЕИО относно определени изисквания за оповестяване за средни предприятия и задължения за изготвяне на консолидирани счетоводни отчети

    (представен от Комисията)

    {SEC(2008) 466}{SEC(2008) 467}

    Обяснителен меморандум

    1. контекст на предложението

    1.1. Цели на предложението

    Целта на изменението на Директива 78/660/ЕИО (Четвърта директива в областта на дружественото право)[1] е да се опрости финансовата отчетност при малките и средни предприятия (МСП)[2] и да се облекчат МСП от тежестта на финансовата отчетност в краткосрочен план. Промените трябва да доведат до намален административна тежест без загуба на значима информация.

    Целта на изменението на Директива 83/349/ЕИО (Седмата директива в областта на дружественото право)[3] е да изясни взаимодействието между правилата за консолидиране в тази директива и в Международни стандарти за финансова отчетност (МСФО).

    1.2. Общ контекст

    Европейският съвет от 8/9 март 2007 г. подчерта, че намаляването на административната тежест е важно за подсилване на икономиката на Европа, особено отчитайки потенциалните ползи, които то може да донесе на малките и средни предприятия. Съветът подчерта, че е необходимо голямо съвместно усилие на Европейския съюз и държавите-членки за намаляване на административната тежест в ЕС[4]. На своето заседание през март 2008 г. Европейският съвет призова Комисията да идентифицира нови законодателни предложения по ускорената процедура, с цел да се намали административната тежест[5]. Счетоводството и одита са идентифицирани като ключови области за намаляване на административната тежест за европейските дружества[6]. В този контекст като счетоводни директиви се подразбират директиви 78/660/ЕИО и 83/349/ЕИО.

    Предложеното изменение съставлява част от втория пакет, приет по ускорената процедура, за намаляване на административната тежест[7], който включва законодателни мерки в областта на дружественото право, счетоводството и одита, имащи за цел опростяването на бизнес средата за европейските компании; то представлява целенасочени и ограничени изменения, които трябва да доведат до опростяване в краткосрочна перспектива. Малките и средни предприятия са често предмет на същите правила като големите предприятия, но техните специфични счетоводни нужди са били рядко оценявани и разширените правила за отчетност създават тежест на разходите и могат да забавят ефективното използване на капитала за продуктивни цели.

    Четвъртата директива за дружественото право бе приета през 1978 г. с цел да се създаде хармонизиран набор от изисквания за външно отчитане на всички дружества с ограничена отговорност в ЕС. През 1983 г. бе приета Седмата директива в областта на дружественото право и добави общ набор от правила относно консолидираните финансови отчети. През последните 25 години счетоводните директиви са били изменени няколко пъти. Посредством приемането на Регламент (ЕО) № 1606/2002) за прилагането на международните счетоводни стандарти (Регламент относно МСС)[8] публично търгуваните дружества (и тези, издали дългови инструменти, които се търгуват на борсата) трябва да представят сметки съгласно Международните стандарти за финансово отчитане (МСФО), и в последствие се освобождават от повечето от изискванията в Четвъртата и Седмата директиви. Тези директиви обаче още формират основата за счетоводството на МСП в ЕС.

    Прилагането на Регламента относно МСС също подчерта границата между директивите и МСФО. Директива 83/349/ЕИО изисква дружеството–майка да подготви консолидирани отчети, дори ако само един от филиалите или всички от тях са с незначителен характер. Вследствие на това, тези дружества са обхванати от Регламента относно МСС, и следователно трябва да подготвят техните консолидирани финансови отчети в съответствие с МСФО. Това следствие от специфичния член в Директива 83/349/ЕИО се счита за прекомерно в случаите, когато дружество-майка има само нематериални филиали. Такива случаи трябва да се разглеждат и да се намират ефективни решения.

    Също така, Европейският парламент окуражава „Комисията да продължи своите дейности относно опростяването на дружественото право, счетоводството и одита…, особено по отношение на Четвъртата и Седмата директива в областта на дружественото право“[9].

    2. Резултати от консултации със заинтересовани страни и оценка на въздействието

    2.1. Консултация със заинтересованите страни

    2.1.1. Предложения за опростяване относно Четвъртата директива в областта на дружественото право

    Службите на Комисията проведоха разследване с цел да идентифицират потенциално най-обременителните изисквания на счетоводните директиви[10]. Първоначалните разкрития показаха, че могат да бъдат направени няколко изменения, с цел последните да бъдат опростени.

    Тези първоначални идеи и предложения бяха обсъдени с държавите-членки в Счетоводния регулаторен комитет (СРК) на няколко срещи от декември 2006 г. досега. Вследствие на тези дискусии, Комисията публикува през юли 2007 г.[11] съобщение, идентифициращо потенциалните изменения/модификации на счетоводните директиви. Специално внимание бе обърнато на изнамирането на по-големи облекчения за отчетността на малките и средните предприятия. Службите на Комисията идентифицираха варианти на политиката, които да бъдат разгледани, и от тези възможни варианти, след обществена консултация избраха следните законодателни мерки.

    Премахване на изискването за оповестяване относно разходи за обучение

    Убедителното мнозинство от отговорилите на съобщението на Комисията подкрепиха предложението. Малък брой от отговорилите твърдяха, че това специфично оповестяване осигурява полезна информация.

    Премахване на изискването за оповестяване за разбивката на оборота по дейност и географски пазари за МСП;

    Това предложение бе подкрепено от почти три-четвърти от тези, които отговориха на съобщението на Комисията, докато една четвърт бе против. Някои коментатори намериха предложението полезно за МСП, но не и за другите дружества, обхванати от Четвъртата директива в областта на дружественото право.

    2.1.2. Взаимодействието между правилата за консолидиране в Седмата директива в областта на дружественото право и Международните стандарти за финансово отчитане

    Различните дискусии с държавите-членки и участниците показаха, че връзката между Регламента относно МСС и Седмата директива в областта на дружественото право не е ясна в случаите, когато дружеството–майка няма материални филиали. Вследствие на дискусията с държавите-членки, службите на Комисията включиха този въпрос в гореспоменатото съобщение, тъй като е свързано с опростяването, и предложиха изясняване на ситуацията чрез изменение на Седмата директива в областта на дружественото право.

    Отговорилите оказаха силна подкрепа за това предложение, като дружествата бяха недвусмислено в негова полза. Коментаторите счетоха предложената промяна като едно съществено опростяване.

    2.2. Оценка на въздействието

    2.2.1. Премахване на изискването за оповестяване относно разходи за обучение

    Всички държави-членки освен Дания, Швеция и Обединеното кралство позволяват разходите за обучение да се капитализират и изискват оповестяването на такива разходи[12]. Дружествата, обхванати в член 11 (който дефинира малките дружества) от Четвъртата директива в областта на дружественото право, могат вече да бъдат освободени от това изискване за оповестяване съгласно член 44, параграф 2 от същата директива. Това освобождаване е било широко използвано, и само Испания изисква оповестяване като отделна точка за малките компании. Някои държави-членки изискват обаче оповестяване както за дълготрайните нематериални активи. Ефектът от предложената промяна се отразява следователно предимно на средните предприятия. Съгласно проучване, изготвено от Ramboll Management, има приблизително 240 000 средни предприятия в ЕС[13].

    Промяната би позволила намаляване тежестта на отчетността за дружествата. Няма съществена загуба на информация за потребителите на отчетите. Информация за разходите за обучение не може да се счита много подходяща за потребителите. Счетоводителите и потребителите са облагодетелствани от предложението. Другите заинтересовани страни в общи линии са незасегнати.

    2.2.2. Премахване на изискването за оповестяване за разбивката на оборота по дейност и географски пазари за МСП;

    Всички държави-членки изискват оповестяване за разбивката на оборота по дейност и географски пазари[14]. Възможността, предоставена от член 44, параграф 2 от Четвъртата директива в областта на дружественото право, за освобождаване на обхванатите в член 11 (малки) дружества от това изискване, е използвана от всички държави-членки. Ефектът от предложената промяна се отразява следователно предимно на средните предприятия. Службите на Комисията считат, че държавите-членки ще се възползват от предложената промяна, въпреки факта, че минималният законодателен характер на директивата би им позволил да изискват повече информация.

    Премахването на това изискване дава възможност на дружествата да структурират тяхната вътрешна отчетност съгласно нуждите на управлението, а не съгласно изискванията за финансовата отчетност. Промяната би довела до намалена тежест на отчетността за дружествата. Няма съществена загуба на информация за потребителите на отчетите. Потребителите на отчетите на МСП и други дружества в областта на директивата не изискват специално този тип информация. Може да се оповестява също така информация, считана за поверителна за дружества, заети само в една бизнес сфера. Счетоводителите и потребителите са облагодетелствани от предложението. Определени заинтересовани страни, специално проявяващи интерес към тази информация, могат да бъдат засегнати, но този ефект се счита за ограничен.

    2.2.3. Изменение на Седмата директива в областта на дружественото право, с цел да се изясни връзката на нейните правила за консолидиране с правилата на Международните стандарти за финансова отчетност (МСФИ)

    Проблемът изглежда много специфичен и концентриран в някои големи държави-членки. По-малките държави-членки изглеждат по-малко засегнати, благодарение на по-малкия брой на публично търгуваните групи. В допълнение към това, определени държави-членки не са наложили подготовката на такива отчети, но може да са склонни да го направят след обясненията, дадени в дискусиите в Счетоводния регулаторен комитет през 2007 г. По-специално в Обединеното кралство и във Франция изглежда има редица случаи, при които подготовката на такива отчети предизвиква проблеми[15].

    Подготовката на тези отчети води до значителни разходи, без да има съответни ползи за дружеството. На тези отчети също трябва да бъде направен одит, който води до допълнителни значителни разходи. При нормални обстоятелства няма загуба на информация, тъй като тези консолидирани отчети са в действителност идентични на индивидуалните отчети. Въпреки това може да има много малко на брой индивидуални случаи, при които може да настъпи определена загуба на информация. Службите на Комисията оценяват тази загуба на информация като незначителна. Страните, които са печеливши, са дружества-майки с филиали с незначителен характер, които трябва да изготвят консолидирани отчети.

    2.3. Наблюдение и оценка

    Предложението трябва да се разглежда във връзка с другите мерки за опростяване и тяхното въздействие трябва да се оценява заедно. Това предложение представлява само първа част от инициативата за опростяване в счетоводството. На ефективността на предложените мерки трябва да бъде извършен мониторинг при бъдещите етапи на процеса по опростяване, и, ако е необходимо, могат да бъдат предложени допълнителни промени в една предстояща ревизия.

    3. Правни елементи на предложението

    3.1. Правно основание

    Член 44, параграф 1 от Договора за създаване на Европейската общност[16].

    3.2. Принципи на субсидиарност и пропорционалност

    Това предложението не попада в изключителната компетенция на Общността. Необходимо е действие на ниво ЕС с оглед справяне с тези проблеми дотолкова, доколкото задълженията, водещи до административна тежест, произтичат от директиви на ЕС. Целта на действието е намаляване на административната тежест чрез опростяване на финансовата отчетност на МСП в краткосрочна перспектива и изясняване на взаимодействието правилата за консолидиране в Директива 83/349/ЕИО и в МСФО без загуба на значима информация.

    Предложението е продължение на базирания на принципа на Общността подход към Регламента на ЕС за счетоводството. Също така, счетоводните директиви представляват „минимална хармонизация“[17]. Това гарантира пропорционалността и дава възможност за гъвкавост на властите и стопанските субекти да постигнат целите си, като в същото време минимизират тяхната финансова и административна тежест. В допълнение към това, в идеалния случай трябва да бъде извършен анализ на националното законодателство и могат да бъдат препоръчителни допълнителни мерки по опростяване на национално ниво.

    Целта може да бъде постигната само чрез модификация на съответните правила на ЕС; следователно е оправдано действие на ниво ЕС. Предложените изменения са ограничени до това, което е необходимо с цел да се премахне ненужната административна тежест в засегнатите области и са съразмерни на тази цел.

    3.3. Избор на инструмент

    Предложеният инструмент изменя съществуващите директиви и следователно е директива.

    4. Обяснение на предложението

    4.1.1. Премахване на изискването за оповестяване относно разходи за обучение

    Разходите за обучение са различни видове разходи, свързани със създаването на дружество. Например разходи за регистрация или разходи за правна подкрепа. Тези разходи могат при определени обстоятелства да се определят като актив в балансовия отчет. Ако е налице такъв случай, член 34, параграф 2 от Четвъртата директива в областта на дружественото право изисква всички тези „разходи за учредяване“ да бъдат обяснени в бележките към отчетите. Малките предприятия могат да бъдат освободени от това изискване за оповестяване съгласно член 44, параграф 2 от същата директива.

    Комисията предлага разширяване на обхвата на тези освобождавания, като бъдат включени също така средни предприятия. В тази връзка Комисията предлага в член 44, параграф 2 от Четвъртата директива в областта на дружественото право да бъдат добавени средни предприятия в контекста на член 44, параграф 2 от тази директива, като по този начин се разширят правомощията на държавите-членки за освобождаване на тези дружества от задължението, наложено от член 34, параграф 2.

    4.1.2. Премахване на изискването за оповестяване за разбивката на оборота по дейност и географски пазари за МСП;

    Четвъртата директива в областта на дружественото право изисква оповестяването на разбивка на оборота по дейности и географски пазари. Това изискване е за всички дружества, но малките предприятия могат да бъдат освободени от това изискване за оповестяване съгласно член 44, параграф 2 от същата директива.

    Комисията предлага разширяване на обхвата на тези освобождавания, като бъдат включени също така средни предприятия. В тази връзка Комисията предлага в член 44, параграф 1 от Четвъртата директива в областта на дружественото право да бъдат добавени средни предприятия в контекста на член 43, параграфи 1 и 8 от тази директива, като по този начин се разширят правомощията на държавите-членки за освобождаване на тези дружества от задължението, наложено от член 43, параграфи 1 и 8.

    4.1.3. Изменение на Седмата директива в областта на дружественото право, с цел да се изясни връзката на нейните правила за консолидиране с правилата на Международните стандарти за финансова отчетност (МСФИ)

    Връзката между Регламента относно МСС и Седмата директива в областта на дружественото право не е ясна в случаите, при които дружеството-майка нямат филиали с незначителен характер. Проблематичният въпрос е дали такова дружество-майка би попаднала в обсега на Регламента относно МСС, и дали поради тази причина би трябвало да подготвя отчети съгласно Международните стандарти за финансово отчитане (МСФО) или не.

    Комисията счита за прекомерно да се изисква подготовката на консолидирани отчети в ситуацията, при която дружеството-майка има само филиали с незначителен характер. Няма причина да се изисква отделен набор от отчети, тъй като консолидираните отчети при този сценарий ще бъдат почти идентични на индивидуалните отчети (които не попадат задължително под режима на МСФО според Регламента относно МСС).

    Във връзка с това Комисията предлага в член 13 от Седмата директива да се добави нов параграф 2а, който би освободил всяко дружество-майка, подчинено на националното право, да съставя консолидирани отчети и консолидиран годишен доклад, ако това дружество-майка има само филиал, който се счита за незначителен (за целите на член 16, параграф 3), едновременно индивидуално или като цяло.

    5. Въздействия върху бюджета

    Няма въздействия върху бюджета на Общността.

    2008/0084 (COD)

    Предложение за

    ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    за изменение на директиви на Съвета 78/660/ЕИО и 83/349/ЕИО относно определени изисквания за оповестяване за средни предприятия и задължения за изготвяне на консолидирани счетоводни отчети

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взеха предвид Договора за създаването на Европейската общност, и по-специално член 44, параграф 1 от него,

    като взеха предвид предложението на Комисията[18],

    като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет[19],

    в съответствие с процедурата, предвидена в член 251 от Договора[20],

    като имат предвид че:

    (1) В своите заключения Европейският съвет от заседанията на 8 и 9 март 2007 г. подчерта, че намаляването на административната тежест е важно за подсилване на икономиката на Европа, особено отчитайки потенциалните ползи, които то може да донесе на малките и средни предприятия. Съветът подчерта, че е необходимо голямо съвместно усилие на Европейския съюз и държавите-членки за намаляване на административната тежест.

    (2) Счетоводството и одита са идентифицирани като ключови области за намаляване на административната тежест за дружествата в Общността.

    (3) Съобщението на Комисията от 10 юли 2007 г.[21] относно опростена бизнес среда за дружества в областите на дружественото право, счетоводството и одита, идентифицира необходимите изменения на Четвъртата директива на Съвета 78/660/ЕИО от 25 юли 1978 г., базирана на член 54, параграф 3, буква ж) от Договора относно годишните счетоводни отчети на някои видове дружества[22] и Седмата директива на Съвета 83/349/ЕИО от 13 юни 1983 г., базирана на член 54, параграф 3, точка ж) от Договора относно консолидираните счетоводни отчети[23]. Специално внимание бе обърнато на изнамирането на по-големи облекчения при отчетността на малките и средните предприятия.

    (4) В миналото бяха извършени известен брой промени, с цел да се даде възможност на дружествата, обхванати в директиви 78/660/ЕИО и 83/349/ЕИО да използват счетоводни методи в съответствие с международните стандарти за финансово отчитане (МСФО). Съгласно Регламент (ЕО) № 1606/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 19 юли 2002 г. за прилагането на международните счетоводни стандарти[24] дружествата, чийто ценни книжа са допуснати до търговия на регулиран пазар на която и да е държава-членка трябва да подготвят техните консолидирани сметки в съответствие с МСФО, и като следствие са освободени от повече от изискванията в директиви 78/660/ЕИО и 83/349/ЕИО. Тези директиви, обаче, все още формират основата на счетоводството за малки и средни предприятия в Общността.

    (5) Малките и средни предприятия са често предмет на същите правила като по-големите, но техните специфични счетоводни нужди рядко са били оценявани. В частност увеличаващия се брой от изисквания за оповестяване повдига опасения за такива дружества. Разширените правила за отчетността създават финансова тежест и могат да възпрепятстват ефективното използване на капитал за продуктивни цели.

    (6) Прилагането на Регламент (ЕО) № 1606/2002 също така подчерта нуждата от изясняване на връзката между счетоводните стандарти, изисквани от Директива 83/349/ЕИО и МСФО.

    (7) Когато разходите за учредяване могат да се разглеждат като активи в балансовия отчет, член 34, параграф 2 от Директива 78/660/ЕИО изисква тези разходи да бъдат обяснени в бележките към отчетите. Малките предприятия могат да бъдат освободени от това изискване за оповестяване съгласно член 44, параграф 2 от същата директива. С цел да се намали ненужната административна тежест, трябва да бъде възможно освобождаването също на средни предприятия от тези оповестявания.

    (8) Директива 78/660/ЕИО изисква оповестяването на разбивка на оборота по дейности и географски пазари. Това изискване е за всички дружества, но малките предприятия могат да бъдат освободени от това изискване за оповестяване съгласно член 44, параграф 2 от тази директива. С цел да се намали ненужната административна тежест, трябва да бъде възможно освобождаването също на средни предприятия от това изискване за оповестяване.

    (9) Директива 83/349/ЕИО изисква дружеството–майка да подготви консолидирани отчети, дори ако само един от филиалите или всички от тях са незначителни за целите на член 16, параграф 3 от Директива 83/349/ЕИО. Вследствие на това, тези дружества са обхванати от Регламент (ЕО) № 1606/2002 и следователно трябва да подготвят техните консолидирани финансови отчети в съответствие с МСФО. Това изискване се счита за обременително в случаите, когато дружеството–майка има само филиали с незначителен характер. Следователно трябва да бъде възможно да бъде освободено дружеството-майка от задължението за съставяне на консолидирани отчети и консолидиран годишен доклад, ако то има само един филиал, който се счита за незначителен, когато е разглеждан индивидуално или като цяло.

    (10) Тъй като целите на настоящата директива, а именно намаляване на административната тежест, свързана със задълженията за оповестяване на средните предприятия в рамките на Общността, не могат да бъдат осъществени в достатъчна степен от държавите-членки и поради мащаба и ефекта от тези дейности, и е по-добре те да бъдат осъществени на общностно равнище, Общността може да приеме мерки в съответствие с принципа за субсидиарност, както е предвидено в член 5 от Договора. В съответствие с принципа на пропорционалност, изложен в горепосочения член, настоящата директива не излиза извън обхвата на необходимото за постигането на тези цели.

    (11) Директиви 78/660/ЕИО и 83/349/ЕИО следва да бъдат съответно изменени,

    ПРИЕХА НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

    Член 1 Изменения на Директива 78/660/ЕИО

    Член 44 от Директива 78/660/ЕИО се изменя, както следва:

    1. добавя се следният параграф 1а:

    „(1а) Държавите-членки могат да разрешат на дружествата по член 27 да съставят съкратени бележки към отчета, без информацията по член 43, параграфи 1 и 8.“

    2. Прибавя се следният параграф 2а:

    „(2а) Държавите-членки могат да разрешат на дружествата по член 27 да бъдат освободени от задължението да оповестяват в бележките към отчета информацията, определена в член 34, параграф 2.“

    Член 2 Изменения на Директива 83/349/ЕИО

    В член 13 от Директива 83/349/ЕИО се добавя следният параграф 2a:

    „(2а) Без да се нарушават разпоредбите на член 4, параграф 2 и членове 5 и 6, всяко дружество-майка, управлявано от националното право на държавата-членка, което има само филиали, които са незначителни за целите на член 16, параграф 3, едновременно индивидуално или като цяло, се освобождава от задължението, наложено в член 1, параграф 1.“

    Член 3Транспониране

    1. Държавите-членки въвеждат в сила законовите, подзаконовите и административните разпоредби, необходими, за да се съобразят с настоящата директива не по-късно от 30 април 2010 г. Те незабавно съобщават на Комисията текста на тези разпоредби и прилагат таблица на съответствието между разпоредбите и настоящата директива.

    Когато държавите-членки приемат тези разпоредби, в тях се съдържа позоваване на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Условията и редът на позоваване се определят от държавите- членки.

    2. Държавите-членки съобщават на Комисията текста на основните разпоредби от националното законодателство, които те приемат в областта, уредена с настоящата директива.

    Член 4Влизане в сила

    Настоящата директива влиза в сила на двадесетия ден след публикуването ѝ в Официален вестник на Европейския съюз .

    Член 5Адресати

    Адресати на настоящата директива са държавите-членки

    Съставено в Брюксел на […] година.

    За Европейския парламент: За Съвета:

    Председател Председател

    [1] ОВ L 222, 14.08.1978, стр. 11. Директива, последно изменена с Директива 2006/46/EО на Европейския парламент и на Съвета (OВ L 224, 16.8.2006 г., стр. 1).

    [2] Дефиниции в член 11 (малки предприятия) и член 27 (средни предприятия) от Четвъртата директива в областта на дружественото право

    [3] OВ L 193, 18.7.1983 г., стр. 1, Директива, последно изменена с Директива 2006/99/EC на Съвета ( OВL 363, 20.12.2006 г., стр. 137 )

    [4] Заключения на председателството на Европейския съвет в Брюксел - док. 7224/07, Заключение 1

    [5] Заключения на председателството на Европейския съвет в Брюксел - док. 7652/08 Заключение 1

    [6] Проект на ЕС относно базисното измерване и намаляването на административните разходи, Втори междинен доклад, 15 януари 2008 г., стр.37. Окончателният доклад ще бъде публикуван на уебсайта на Комисията.

    [7] Работен документ на Комисията „За намаляване на административната тежест в Европейския съюз, доклад за напредъка от 2007 г. и перспективи за 2008 г.“, COM(2008)35

    [8] Регламент (ЕО) № 1606/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 19 юли 2002 г. относно прилагането на международните счетоводни стандарти (ОВ L 243, 11.9.2002 г., стр. 1)

    [9] Доклад относно Международните стандарти за финансово отчитане (МСФО) и Съвета по международните счетоводни стандарти (СМСС) (2006/2248(INI)), Европейския парламент, Комисията по икономически и парични въпроси, докладчик: Alexander Radwan, A6-0032/2008, 5.2.2008 г., стр. 10

    [10] Включително проучването, извършено от Ramboll Management, възложено от комисията: Проучване на административните разходи на дружественото право на ЕС, юли 2007 г., намира се на уебсайта на Комисията: http://ec.europa.eu/internal_market/company/docs/simplification/final_report_company_law_administrative_costs_en.pdf.

    [11] Съобщение от Комисията относно опростена бизнес среда за дружества в областите на дружественото право, счетоводството и одита, COM (2007) 394, 10.7.2007 г. Намира се на уебсайта на Комисията: http://ec.europa.eu/internal_market/company/simplification/index_en.htm

    [12] Доклад: Прилагане на Четвъртата директива в държавите-членки към 1 януари 1998 г., стр. 2, 38, 62. Намира се на уебсайта на ГД „Вътрешен пазар и услуги“ на:http://ec.europa.eu/internal_market/accounting/docs/studies/1998-fourth-dir_en.pdf.

    [13] Ramboll Management. Юли 2007 г. Проучване на административните разходи на достиженията на правото на ЕС в областта на дружественото право.Намира се на уебсайта на ГД „Вътрешен пазар и услуги“ на:http://ec.europa.eu/internal_market/company/docs/simplification/final_report_company_law_administrative_costs_en.pdf.

    [14] Прилагане на Четвъртата директива в държавите-членки, обобщение на разкритията от проучване на прилагането на Четвърта директива 78/660/ЕИО в държавите-членки на Европейския съюз, към 1 януари 1998 г., ЕО, Генерална дирекция „Вътрешен пазар и услуги“, Финансови услуги – Финансова информация и дружествено право (виж бележка № 12), стр. 54, 59.

    [15] Съгласно информацията, предоставена от Обединеното кралство, има 1,6 милиона активни дружества с ограничена отговорност, от които са формирани 51 000 групи, от които само 10 000 изготвят консолидирани отчети. Беше идентифицирано, че 1 000 групи, които осигуряват консолидирани отчети, имат само филиали с незначителен характер.

    [16] ОВ C 325, 24.12.2002 г., стр. 53.

    [17] Държавите-членки могат въведат по-разширени изисквания на национално ниво. Директивите вече съдържат многобройни възможности за МСП, но много от тях не са възприети от държавите-членки.

    [18] ОВ С […], […], стр. […].

    [19] ОВ С […], […], стр. […].

    [20] ОВ С […], […], стр. […].

    [21] СOM(2007) 394, 10.7.2007 г.

    [22] ОВ L 222, 17.8.1978 г., стр. 11. Директива, последно изменена с Директива 2006/99/ЕО (ОВ L 363, 20.12.2006 г., стр. 137).

    [23] ОВ L 193, 18.07.1983, стр. 1. Директива, последно изменена с Директива 2006/99/ЕО.

    [24] ОВ, L № 243, 11.09.2002, стр. 1.

    Top