Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007XC1005(03)

    Публикация на заявление съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    OB C 233, 5.10.2007, p. 10–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    5.10.2007   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 233/10


    Публикация на заявление съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    (2007/C 233/10)

    Тази публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета (1). Декларациите за възражение трябва да бъдат получени от Комисията в срок от шест месеца от датата на тази публикация.

    РЕЗЮМЕ

    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

    „AJO MORADO DE LAS PEDROÑERAS“

    ЕО №: ES/PGI/005/0228/12.03.2002

    ЗНП ( ) ЗГУ ( Х )

    Това резюме представя с информационна цел основните елементи на спецификацията на продукта.

    1.   Отговорен отдел в държавата-членка:

    Наименование:

    Subdirección General de Calidad Agroalimentaria y Agricultura Ecológica. Dirección General de Industria Agroalimentaria y Alimentación. Subsecretaria de Agricultura, Pesca y Alimentación del Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación

    Адрес:

    Paseo Infanta Isabel, 1

    E-28071 Madrid

    Тел.

    (34) 913 47 53 94

    Факс

    (34) 913 47 54 10

    E-mail:

    sgcaproagro@mapya.es

    2.   Група:

    Наименование:

    COOPAMAN S.C.L.

    Адрес:

    C/ General Borrero, s/n.

    E-16660 Las Pedroñeras (Cuenca)

    Тел.

    (34) 967 16 05 36

    Факс

    (34) 967 16 07 04

    Е-mail:

    Състав:

    Производители/преработватели ( Х ) Други: ( )

    3.   Вид продукт:

    Клас 1.6 — Плодове, зеленчуци и зърнени храни, непреработени или преработени

    4.   Спецификация:

    (резюме на изискванията по член 4, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

    4.1.   Наименование: „Ajo Morado de Las Pedroñeras“

    4.2.   Описание: Защитеното географско указание „Ajo Morado de Las Pedroñeras“ се отнася за луковиците от вида Allium sativum L. от местния екотип „Morado de Las Pedroñeras“ (спада към разновидността „Morado de Cuenca“), предназначени за продажба в изсушено, насипно състояние, категория „екстра“ или категория I, с диаметър на обелена глава най-малко 45 mm за категория „екстра“ и 41 mm за категория I, и от реколта от текущата година.

    Физически характеристики: Луковицата или главата на чесновия лук „Ajo Morado de Las Pedroñeras“ е със сферична или кръгла форма и със среден размер. Покрит е с набраздени външни люспи бели на цвят или леко оцветени. Люспите, които покриват скилидките, са с характерен виолетово-лилав цвят и са също набраздени. Скилидките са малки или средно големи, имат форма на полумесец и сърцевината им е с бяло-жълтеникав цвят. Няма скилидки по периферията.

    Химически характеристики: „Ajo Morado de Las Pedroñeras“ има високо съдържание на органични сулфати с малко молекулярно тегло, силно летливи и реактивни, богати на сяра, йод и силициев диоксид с интересно фармакологично действие, и особено на алицин, на който се дължи основно миризмата и вкусът на чесъна.

    Органолептични характеристики: „Ajo de Las Pedroñeras“ е със силна миризма и пикантен и стимулиращ вкус. Неговият характерен аромат е още по-осезаем когато се реже скилидка, при което се освобождават летливите съставки, описани по-горе.

    4.3.   Географска област: Областта на производство обхваща 225 селища, които се намират в районите La Mancha, Mancha, Mancha Alta, Macha Baja, Manchuela и Centro, разположени в провинциите Albacete, Ciudad Real, Cuenca и Toledo в автономната област Castilla-La Mancha.

    В наши дни всички предприятия, които извършват продажба на „Ajo Morado de Las Pedroñeras“ са разположени в определената географска област на производство. Въпреки това, всяко заинтересовано предприятие, независимо от разположението си, може да обработва, опакова и предлага на пазара „Ajo Morado de Las Pedroñeras“, при условие че съблюдава предвидените в спецификацията условия и се подчинява на всички изисквания, установени от официалния контролен орган.

    4.4.   Доказателство за произход: Елементите, които гарантират произхода на розовия чесън под защитеното географското указание, са следните:

    Скилидките, които се използват за разсад, произлизат изключително от здрави луковици на розов чесън от екотип „Morado de Las Pedroñeras“.

    Култивирането се извършва на парцели в определената област на производство, които са вписани в регистрите, подлежащи на контрол от сертифициращия орган.

    Обработването и опаковането се осъществяват от предприятия, сертифицирани и контролирани от сертифициращия орган. В пунктовете на получаване в обработвателните центрове се проверява всяка една партида с луковици, за да се гарантира, че всяка от тях отговаря наистина на необходимите характеристики. Защитеният чесън се обработва отделно от другите разновидности чесън.

    Само чесънът, който е минал през всички задължителни проверки в процеса на обработване, се опакова и се пуска на пазара под защитеното географско указание. Продуктът се представя в опаковки с отличителен знак на защитеното географско указание, които не могат да се използват повторно.

    4.5.   Метод на производство:

    Земеделски практики

    Чесънът е по природа двугодишно билково растение, което, тъй като се култивира заради луковицата си, се счита от икономическа гледна точка за растение с едногодишен цикъл.

    След подготвяне на терена и определяне на редовете на засаждане, се провежда сеитбата от началото на декември до средата на януари. Посевът се приготвя предварително от подбрани, пречистени и олющени луковици. „Ajo Morado de Las Pedroñeras“ е култура, която се отглежда основно в парцели с изкуствено напояване; парцелите без изкуствено напояване се използват рядко за тази цел.

    Реколтата на „Ajo Morado de Las Pedroñeras“ започва края на юни и приключва през месец юли. Само по изключение може да продължи до първите дни на август. Средният добив на „Ajo Morado de Las Pedroñeras“ е между 9 и 10 метричен тон/ha, но може да стигне и до 13 метричен тон/ha в зависимост от външните и вътрешни производствени фактори и обработката на културите по време на вегетативния период.

    В района на отглеждане на „Ajo Morado de Las Pedroñeras“ системата по събиране на реколтата включва два етапа: първо тракторът, който е екипиран с подходящото рало, разорава браздите. Така луковиците изпадат в основата на браздите, листата остават отдолу. След това те се събират на ръка в така наречените „бразди със снопове“, така че листата да покриват луковиците, за да се избегне контактът със слънцето. Тази работа започва в ранни зори и приключва около обед.

    След това се пристъпва към връзването. Чесновите глави се събират на връзки, подредени една до друга, връзките образуват снопче. Връзките се завръзват със специален възел, който ги стяга плътно, за да се улесни манипулирането им преди да бъдат откарани на мястото за сушене. Въпреки че има машини за изкореняване на чесъна, за орязване на корените и листата, и за поставянето му в палети или чували, те са рядкост в района. Тези машини повреждат луковиците и с това се понижава пазарната им стойност.

    Практики след реколтата. Сушене и опаковане

    За да се премахне излишната влага от листата и луковиците, връзките или снопчетата се слагат едни върху други и се сушат на слънце или на въздух. След това корените и листата се отрязват и сушенето продължава докато бъдат доставени в предприятията за обработка.

    Обработване, опаковане и съхраняване

    В пунктовете на получаване в обработвателните центрове се проверява всяка една партида луковици, за да се гарантира, че всяка от тях е достигнала необходимото ниво на изсушаване и отговаря наистина на характеристиките, които се изискват за предлагане на пазара.

    Ако партидата е приета, тя се разтоварва в приемателната шахта. Продуктът се класира и се изчетква от остатъците от пръст, от праха и от най-външните люспи. Накрая се премахват на ръка всякакви остатъци от повредени или отделили се люспи докато се постигне видимо привлекателен вид.

    След като приключи обработката, чесновите глави се опаковат в различни видове опаковки за продажба и могат да се съхраняват на стайна температура най-късно до 30 септември на текущата година.

    След тази дата те трябва задължително да се съхраняват в помещения с регулирана влажност и температура (между – 2 и – 4 °C). Контейнерите или палетите се разполагат така, че да се остави между тях достатъчно място за добра вентилация. Най-малко 10 % от обема на помещенията трябва да са предвидени за тази цел.

    Тези контейнери или палети трябва да бъдат обозначени с точната дата на получаване. Чесънът, който е съхраняван повече от една година от датата на събирането му, не може да се продава под защитата на географското указание „Ajo Morado de Las Pedroñeras“.

    4.6.   Връзка: Този вид чесън се радва на голяма популярност както в района и областта, така и на национално и международно равнище. Неговата известност е резултат от поредица фактори, непосредствено свързани с историята и културата, като напр. традициите, обичаите, празниците, кулинарството и др.

    Едни от първите исторически данни във връзка със значението на чесъна се откриват в том XII от „Diccionario Geográfico Estadístico Histórico de España y sus posesiones de Ultramar“ (вж. копие от пълния цитат в приложение V „Исторически и културни справки“), където, позовавайки се на земеделското производство и на пазара в Las Pedroñeras, юристът, политикът и писателят Паскуал Мадос Ибанйес (роден 1805 г. в Памплона — починал 1879 г. в Генуа) споменава чесъна, като доказва с това, че през тази епоха той е бил отглеждан в района и е бил предмет на търговски обмен. Това доказва, че в средата на XIX век този местен специалитет е бил вече известен.

    Популярността на тази дейност намира израз в традиционните обичаи, които са съхранени и до днес, като напр.„Concurso de Enristrado“ — състезание по сплитане на чесън, но също така и във фолклора и празненствата, в песни и приказки и т.н.

    Чесънът е сериозно застъпен в типичната народна кухня на района. Като подправка той се използва в основните ястия на района, като напр. „atascaburras“ (рагу от моруна и картофено пюре), „caldereta“ (агнешко рагу), „moje de pimientos“ (мариновани чушки), „perdiz en escabeche“ (маринована яребица), „revueltos“ (бъркани яйца), „migas“ (пържени филийки с чесън и пръжки), „gachas“ (каша подправена с чесън и червен пипер) и т.н.

    Розовият чесън от екотип „Morado de Las Pedroñeras“ е култура, която е напълно адаптирана към видовете почви и почвените характеристики на la Mancha и е особено устойчива на агроклиматичните условия на района.

    4.7.   Инспекционен орган:

    Наименование:

    Servicios de Inspección y Certificación, S.L. (SIC)

    Адрес:

    C/ Ciudad no 13 — 1o

    E-45002 Toledo

    Тел.

    (34) 925 28 51 39

    Факс

    (34) 925 28 51 39

    Е-mail:

    sic-toledo@sicagro.org

    Сертифициращата организация SIC, официално призната от отговорния орган, отговаря на всички изисквания в съответствие с норматива UNE-EN 45011.

    4.8.   Етикетиране: Етикетирането трябва да съдържа индикациите, които са предвидени в действащите търговски норми.

    Независимо от типа на потребителската опаковка на защитения продукт, тя трябва задължително да включва на видно място логото на ЗГУ и да носи печат за гаранция, да има номериран етикет или контраетикет, издаден от сертифициращия орган, по начин, който не позволява повторната й употреба.

    Логото, което трябва да се използва:


    (1)  OВ L 93, 31.3.2006 г., стp. 12.


    Top