EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007XC0425(02)

Публикация на заявление за изменение, по член 6, параграф 2от Регламента (СЕ) № 510/2006 на Съвета за защита на географските указания и наименования за произход на селскостопански продукти и храни

OB C 90, 25.4.2007, p. 5–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

25.4.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 90/5


Публикация на заявление за изменение, по член 6, параграф 2от Регламента (СЕ) № 510/2006 на Съвета за защита на географските указания и наименования за произход на селскостопански продукти и храни

(2007/C 90/03)

Тази публикация предоставя право на възражение срещу заявлението за изменение, в съответствие с член 7 от Регламента (CE) № 510/2006 на Съвета (1). Декларациите за възражение трябва да бъдат получени от Комисията в срок от шест месеца от датата на тази публикация.

ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ

РЕГЛАМЕНТ (CE) № 510/2006 НА СЪВЕТА

Молба за изменение по силата на член 9 и на член 17, параграф 2

„MOZZARELLA DI BUFALA CAMPANA“

№ CE: IT/PDO/117/0014/20.09.2002

ЗНП ( X ) ЗГУ ( )

Поискано(и) изменение(я)

Заглавие(я) от спецификацията:

Image

Наименование на продукта

X

Описание на продукта

X

Географска област

Image

Доказателство за произход

X

Метод на производство

Image

Връзка

X

Етикетиране

Image

oНационални изисквания

Изменение/(я):

Описание

Освен съществуващите форми/, са прибавени и тези на „яйчица“, също толкова типични. Минималното тегло е променено от 20 на 10 грама. По отношение на формата от типа „плитки“, бе уточнено максималното тегло от 3 кг.

Географска област

Географската област бе удължена с:

1.

някои съседни общини от провинция Латина (Santi Cosma и Damiano) в област Лацио, в провинция Неапол (Arzano, Cardito, Frattamaggiore, Frattaminore, Mugnano) в област Кампания и в провинция Изерния (Venafro) в област Молизе; и

2.

някои общини (Manfredonia, Lesina, Poggio Imperiale) и част от някои други (Cerignola, Foggia, Lucera, Torremaggiore, Apricena, Sannicandro Garganico, Cagnano Varano, S. Giovanni Rotondo, S. Marco in Lamis), намиращи се в централната част от провинция Фоджа в област Пулия,

всички общини или част от общини, за които е признато, че съществуват връзките с територията, доказателството за произход и традицията за производство.

Метод на производство

Характеристиките на суровината са уточнени и фазите на производствения процес — определени подробно.

Относно суровината, тя се състои от пълномаслено и прясно биволско мляко; споменатото уточнение се налага, за да се избегне използването на замразено или дълбоко замразено мляко.

Породата на биволицата бе уточнена въз основа на националното признаване на тази порода, която се нарича „средиземноморска италианска порода“.

Бяха посочени и минималните нива на мастното съдържание (повишено от 7 % на 7,2 %) и на протеини (приложено на ниво от 4,2 %), с цел да се осигури високо качество на млякото.

При производствения процес, след фиксиране на максималния интервал от време между издояването и началото на преработката във фабриката за сирене на 60 часа, и премахване на задължението за предаване на млякото във фабриката за сирене до шестнадесетия час след издояването, бе позволено евентуално да се прибегне до изричната практика на пастьоризацията и/или термизацията, която по традиция намираше приложение когато веригата на използване на суровото мляко беше прекалено дълга, за да позволи запазването на качествените характеристики.

Също така по-добре са описани операциите на преобразуване на млякото в ЗНП. Mozzarella di Bufala Campana: уточни се всъщност, че подкиселяването на млякото и на коагулата се постига чрез добавяне на естествена млечна закваска, получена от предишни обработки на биволско мляко в същото стопанство или в съседни на него стопанства. Промени се също и максималната температура на затопляне на млякото от 36 ° нa 39 °. Що се отнася до сирището, необходимо е да се уточни, че става дума за естествено сирище на теле.

По отношение на характеристиките на „покриващата“течност, в която се потапя продуктът от момента на опаковането му (което трябва да се извърши в същата производствена единица) до момента на пускането му за консумация, се уточни, че е подкиселена (с възможност да се употреби млечна киселина или лимонена киселина) и евентуално солена.

Eтикетиране

Определени са колориметричните референции на отличителния белег на защитеното наименование на произход и някои допълнителни указания, като позоваването на Регламент (ЕО) № 1107/96 на Комисията на Общността относно регистрацията.

Премахнати бяха допълнителните географски препратки, предвидени в спецификацията („Piana del Sele“, „Piana del Volturno“, „Aversana “и „Pontina“), които не представляват предмет на защита от Европейската общност, поради това, че не се използват. Освен това бе въведена забраната да се използват в обозначението на продукта географски определения, различни от „Campana“.

РЕЗЮМЕ

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

„MOZZARELLA DI BUFALA CAMPANA“

№ CE: IT/PDO/117/0014/20.09.2002

ЗНП ( X ) ЗГУ ( )

Това резюме представя с информационна цел основните елементи на спецификацията на продукта.

1.   Отговорен отдел в държавата-членка:

Наименованиe:

Ministero Politiche agricole, alimentari e forestali

Адрес:

Via XX Settembre, 20

I-00187 Roma

Тел.:

(39) 06 481 99 68

Факс:

(39) 06 42 01 31 26

E-mail:

QTC3@politicheagricole.it

2.   Група:

Наименованиe:

Consorzio tutela del formaggio Mozzarella di Bufala Campana

Адрес:

Viale Carlo III, 128

I-San Nicola la Strada (CE)

Тел.:

(39) 0823 42 47 80

Факс:

(39) 0823 45 27 82

E-mail:

Състав:

Производители/преработватели ( X ) Други ( )

3.   Вид продукт:

Клас 1.3 — Сирене

4.   Спецификация

(Резюме на изискванията по член 4, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

4.1   Наименование: „Mozzarella di Bufala Campana“

4.2   Описание: „Mozzarella di Bufala Campana “в момента на пускането за консумация, притежава следните характеристики:

форма: освен заоблената форма, се допускат други, типични за зоната на производство форми, като хапки, плитки, перлички, черешки, възелчета, яйчица,

тегло: варира от 10 до 800 грама според формата. При формата на плитки е разрешено тегло до 3 кг,

външен вид: порцеланово-бял цвят, извънредно тънка кора от около милиметър, с гладка повърхност, нито слизеста, нито люспеста,

маса: структура на тънки листа, леко еластична през първите осем — десет часа след произвеждането и обработката, впоследствие с тенденция да става по-размекната; без дефекти като отвори, предизвикани от газова или ненормална ферментация; липса на консерванти, инхибитори и оцветители; при отрязване се появява отцеждане под формата на лека белезникава суроватка, мазна, с аромат на млечни ферменти,

вкус: характерен и деликатен,

мазнина спрямо сухо вещество: минимум 52 %,

максимална влажност: 65 %.

4.3   Географска област: Областта на произход на млякото за преработване и производство на сиренето„Mozzarella di Bufala Campana“покрива административната територия на общините в провинциите Benevento, Caserta, Napoli, Salerno, Frosinone, Latina, Roma, Foggia, Isernia, посочени в спецификацията и разположени в областите Campania, Lazio, Apulia и Molise.

4.4   Доказателство за произход: Всяка фаза от производствения процес трябва да се контролира посредством точно описание на входящите и изходящите продукти. По този начин и чрез вписването в специални регистри, управлявани от организацията за контрол на животновъдите, на производителите и на опаковчиците, се гарантира проследяемостта(от долния до горния край на производствената верига) на продукта. Същата суровина се контролира акуратно от компетентната организация във всички производствени фази. Всички лица — физически или юридически, вписани в съответните регистри, подлежат на проверка от страна на организацията за контрол съгласно изискванията на спецификацията и на установения план за контрол. В случай, че контролният орган установи несъответствия, дори само в една фаза на производствената верига, продуктът няма да може да се пуска в търговската мрежа със защитеното наименование за произход„Mozzarella di Bufala Campana“

4.5   Метод на производство: Спецификацията предвижда „Mozzarella di Bufala Campana “да се произвежда изключително от пълномаслено прясно биволско мляко. За преработката се предвижда използването на сурово мляко, евентуално терм изорано или пастьоризирано, произхождащо от биволици отгледани в зоната, определена в член 2 на спецификацията.

Млякото трябва да се преобразува в „Mozzarella di Bufala Campana“до 60 часа след първото доене.

Подкиселяването на млякото и на коагулата се постига чрез добавяне на естествена суроватка, получена от предишни обработки на биволско мляко, станали в същото стопанство или в съседни на него стопанства. .Коагулацията, предвидена след затопляне на млякото до температура от 33 °C до 39 °C, се постига чрез добавяне на естествено телешко сирище.

След смесване с кипяща вода, коагулантът се изтегля, след това нарязва и/или формира в отделни парчета в предвидените размери и форми, които в последствие се слагат в питейна вода за време, различно според големината на парчетата, до втвърдяването им.

Осоляването се извършва в саламура. Следва непосредствено опаковането, което се извършва в същата производствена единица.

Опакованият продукт трябва да се съхранява, до окончателната му консумация, в собствената си покриваща течност, подкиселена или евентуално солена. Характерната киселинност на покриващата течност може да се постигне чрез добавяне на млечна или лимонена киселина.

Продуктът може да се опуши, но само с естествени и традиционни способи; в такъв случай наименованието за произход трябва да се последва от определението „affumicata“(опушена).

4.6   Връзка: Провинциите засегнати от ЗНП, влизат до една в територия, считана за хомогенна по множество аспекти. Отнася се най-вече за зони, които в миналото са били блата, изчезнали днес след провеждането на големи отводнявания, прекосявани от потоци от среден или малък размер и от множество канали, които регулират оттичането на водите. Естеството на почвата е преди всичко от вулканично и наносно. Климатът е мек, средната годишна температура се колебае между 17,5 °C и 16,5 °C, с валежи между 804 мм и 918 мм. Отглеждането става в равнинни или нискохълмисти зони; равнините са заобиколени от планини, които препречват пътя на студените северни ветрове, а климатът се смекчава и от близостта на морето, което ограничава температурните разлики. Тези особености следва да се считат за уникални както за Италия, така и за Европа, по-конкретно вулканичният произход на почвата, състояща се предимно от земи, отнети от водата чрез пресушаване и накрая наличието на реки от малък и среден вид.

Биволите се отглеждат свободно или полу-свободно, а в по-напредналите стопанства преобладава полусвободното оборно отглеждане. Биволиците се хранят с фуражи, които се произвеждат на територия, чиято почва е с наносен характер и е смесена с вулканични отломки. Узряването на сирището и на крайния продукт се повлияват без сянка на съмнение от климатичните фактори, които съдействат за придаване на характеристики на „Mozzarella di Bufala Campana“, които не могат да се получат в зоните вън от очертаната територия.

Тези съчетания от производствени и почвено-климатични фактори във въпросната ограничена зона, се комбинират по най-успешен начин и придават на продукта специфичните характеристики,, които го правят уникален по рода си. Множество документи потвърждават, че биволицата се отглежда в Южна Италия с икономически цели от края на ХIII век.

4.7   Инспекционен орган:

Наименование:

CSQA S.r.l. Certificazioni

Адрес:

Via S. Gaetano, 74

I-36016 Thiene (VI)

Тел.:

(39) 0445 36 60 94

Факс:

(39) 0445 38 26 72

E-mail:

csqa@csqa.it

4.8   Етикетиране: Сиренето ЗНП „Mozzarella di Bufala Campana “трябва да има върху опаковката си, в момента на пускането му на пазара, обозначението, което указва номера, даден му от групата и референцията по регламента на Общността, с който е регистрирано самото наименование, като гаранция за съответствието с конкретните нормативни изисквания.

Фирменият знак на ЗНП „Mozzarella di Bufala Campana “представлява в горната си част червено слънце с лъчи; в центъра е профилът на глава на биволица в черно; в долната част със зелен фон, където е разположен надписът „Mozzarella di Bufala “с бял цвят; и най-отдолу надписът „Campana “със зелен цвят.

Особеностите на фирмения знак са описани в спецификацията.

Продуктът, получен от сурово мляко, трябва да бъде указан върху етикета. Забранено да се използват други географски описания в наименованието и представянето на продукта ЗНП „Mozzarella di Bufala Campana“.


(1)  OВ L 93, 31.3.2006 г., стp. 12.


Top