Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R1317

    Регламент (ЕС) 2024/1317 на Комисията от 15 май 2024 година за изменение на Регламент (ЕС) 2023/1803 по отношение на Международен счетоводен стандарт 7 и Международен стандарт за финансово отчитане 7

    C/2024/3122

    OВ L, 2024/1317, 16.5.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1317/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1317/oj

    European flag

    Официален вестник
    на Европейския съюз

    BG

    Серия L


    2024/1317

    16.5.2024

    РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2024/1317 НА КОМИСИЯТА

    от 15 май 2024 година

    за изменение на Регламент (ЕС) 2023/1803 по отношение на Международен счетоводен стандарт 7 и Международен стандарт за финансово отчитане 7

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 1606/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 19 юли 2002 г. за прилагането на международните счетоводни стандарти (1), и по-специално член 3, параграф 1 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    С Регламент (ЕС) 2023/1803 на Комисията (2) бяха приети някои международни счетоводни стандарти и разяснения, действащи към 8 септември 2022 г.

    (2)

    На 25 май 2023 г. Съветът по Международните счетоводни стандарти (СМСС) издаде определени изменения на Международен счетоводен стандарт 7 Отчет за паричните потоци (наричан по-нататък „МСС 7“) и Международен стандарт за финансово отчитане 7 Финансови инструменти: оповестяване (наричан по-нататък „МСФО 7“). С тези изменения бяха въведени изисквания за оповестяване за споразуменията на дружествата за финансиране на плащанията към доставчиците.

    (3)

    Предназначението на тези нови изисквания е да се осигурява информация на ползвателите на финансовите отчети, която да им дава възможност да оценяват въздействието на споразуменията за финансиране на плащанията към доставчиците върху пасивите и паричните потоци на дружеството и да разбират ефекта на тези споразумения върху изложеността на дружеството към ликвидностен риск и начина, по който то може да бъде засегнато, ако вече не разполага с такива споразумения.

    (4)

    Вследствие на консултация с Европейската консултативна група за финансова отчетност (ЕКГФО) Комисията стигна до заключението, че измененията на МСС 7 и МСФО 7 отговарят на условията за приемане, установени в член 3, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1606/2002.

    (5)

    Поради това Регламент (ЕС) 2023/1803 следва да бъде съответно изменен.

    (6)

    Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Счетоводния регулаторен комитет,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    В приложението към Регламент (ЕС) 2023/1803 Международен счетоводен стандарт 7 Отчет за паричните потоци и Международен стандарт за финансово отчитане 7 Финансови инструменти: оповестяване се изменят съгласно приложението към настоящия регламент.

    Член 2

    Дружествата прилагат измененията по член 1 най-късно от началната дата на своята първа финансова година, започваща на 1 януари 2024 г. или след тази дата.

    Член 3

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 15 май 2024 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   ОВ L 243, 11.9.2002 г., стр. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2002/1606/2008-04-10.

    (2)   ОВ L 237, 26.9.2023 г., стр. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/1803/oj.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Споразумения за финансиране на плащанията към доставчиците

    Изменения на МСС 7 и МСФО 7

    Изменения на МСС 7 Отчет за паричните потоци

    Добавят се параграфи 44E–44З и съответното им заглавие, както и параграфи 62–63. За по-лесно четене тези параграфи и заглавията им не са подчертани. Изменя се заглавието преди параграф 53.

    СПОРАЗУМЕНИЯ ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ПЛАЩАНИЯТА КЪМ ДОСТАВЧИЦИТЕ

    44Е

    Предприятието оповестява информация за своите споразумения за финансиране на плащанията към доставчиците (описани в параграф 44Ж), която дава на ползвателите на финансовите отчети възможност да оценяват последиците от тези споразумения върху пасивите и паричните потоци на предприятието и върху изложеността му на ликвидностен риск.

    44Ж

    При споразуменията за финансиране на плащанията към доставчиците един или няколко доставчици на финансиране предлагат да плащат сумите, които предприятието дължи на доставчиците си, а предприятието се съгласява да плаща според условията на споразумението на датата на плащането към доставчиците или на по-късна дата. С помощта на такива споразумения предприятието получава удължаване на сроковете за плащане или доставчиците получават скъсяване на сроковете за плащане в сравнение с падежа на плащането по съответната фактура. Споразуменията за финансиране на плащанията към доставчиците често се наричат „финансиране по веригата на доставките“, „финансиране за плащане на задълженията“ или „споразумения за обратен факторинг“. Не са споразумения за финансиране на плащанията към доставчиците онези споразумения, които представляват само кредитни подобрения (например финансови гаранции, включително акредитиви, използвани като гаранции) или средства, използвани от предприятието за пряко уреждане на дължимите суми към доставчиците (например кредитни карти).

    44З

    За да изпълни целите по параграф 44Е, предприятието оповестява в обобщен вид следната информация за своите споразумения за финансиране на плащанията към доставчиците:

    а)

    условията по споразуменията (например удължени срокове за плащане и предоставени обезпечения или гаранции). Предприятието обаче оповестява поотделно условията по споразумения, условията по които не са сходни помежду си;

    б)

    към началото и към края на отчетния период:

    i)

    балансовите стойности – и съответните статии в отчета за финансовото състояние на предприятието – на финансовите пасиви, които са част от споразумение за финансиране на плащанията към доставчиците,

    ii)

    балансовите стойности – и съответните статии – на финансовите пасиви, оповестени по силата на подточка i), за които доставчиците вече са получили плащане от доставчиците на финансиране,

    iii)

    диапазона на падежите на плащанията към доставчиците (например 30–40 дни след датата на фактурата) за финансовите пасиви, оповестени по силата на подточка i), и за сходните търговски задължения, които не са част от споразумение за финансиране на плащанията към доставчиците. Сходни търговски задължения например са търговските задължения на предприятието в рамките на същата част от дейността или същата юрисдикция като тези на финансовите пасиви, оповестени по силата на подточка i). Ако диапазоните на падежите на плащанията са големи, предприятието оповестява разяснителна информация за тези диапазони или оповестява допълнителни диапазони (например районирани диапазони);

    в)

    вида и последиците на непаричните промени в балансовите стойности на финансовите пасиви, оповестени по силата на буква б), подточка i). Примери за непарични промени са последиците от бизнес комбинации, курсови разлики или други сделки, за които не са необходими парични средства или парични еквиваленти (вж. параграф 43).

    ...

    ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА И ПРЕХОДНИ РАЗПОРЕДБИ

    ...

    62

    С документа, озаглавен Споразумения за финансиране на плащанията към доставчиците и издаден през май 2023 г., бяха добавени параграфи 44Е–44З. Предприятието прилага тези изменения за годишните отчетни периоди, започващи на 1 януари 2024 г. или след тази дата. Разрешава се по-ранното прилагане. Ако предприятието прилага тези изменения за по-ранен период, то оповестява този факт.

    63

    Когато прилага документа, озаглавен Споразумения за финансиране на плащанията към доставчиците, предприятието не е длъжно да оповестява:

    а)

    сравнителна информация за отчетни периоди, представени преди началото на годишния отчетен период, през който предприятието прилага измененията за първи път;

    б)

    информацията, която иначе се изисква по силата на параграф 44З, буква б), подточки ii) и iii), към началото на годишния отчетен период, през който предприятието прилага измененията за първи път;

    в)

    информацията, която иначе се изисква по силата на параграфи 44Е–44З, за междинни периоди, представени в рамките на годишния отчетен период, през който предприятието прилага измененията за първи път.

    Изменения на МСФО 7 Финансови инструменти: оповестяване

    Добавя се параграф 44ЙЙ. В допълнение Б се изменя параграф Б11Е.

    ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА И ПРЕХОДНИ РАЗПОРЕДБИ

    ...

    44ЙЙ

    С документа, озаглавен Споразумения за финансиране на плащанията към доставчиците и издаден през май 2023 г., с който бе изменен и МСС 7, бе изменен параграф Б11Е. Предприятието прилага това изменение, когато прилага измененията на МСС 7.

    ...


    Допълнение Б

    Насоки за прилагане

    ...

    Естество и степен на рисковете, възникващи от финансовите инструменти (параграфи 31–42)

    ...

    Оповестяване на количествени сведения за ликвидностния риск (параграф 34, буква а) и параграф 39, букви а) и б)

    ...

    Б11Е

    Други фактори, които предприятието може да отчете при оповестяване на сведенията, изисквани по силата на параграф 39, буква в), включват – без да се ограничават до – факта дали предприятието:

    а)

    има договорености за ползване на заемни механизми (например кредитни линии по търговски книжа) или други кредитни линии (кредитни механизми от вида „стендбай“), които може да използва, за да удовлетворява потребностите си от ликвидност;

    б)

    има депозити в централни банки, за да удовлетворява потребностите си от ликвидност;

    в)

    има много разнообразни източници на финансиране;

    г)

    има значителни концентрации на ликвидностен риск или в активите си, или в източниците си на финансиране;

    д)

    има процедури за вътрешен контрол и планове за извънредни обстоятелства във връзка с управлението на ликвидностния риск;

    е)

    има инструменти, които включват условия за ускорено изплащане (например при понижаване на кредитния рейтинг на предприятието);

    ж)

    има инструменти, за които може да се изисква предоставянето на обезпечение (например исканията за предоставяне на допълнително обезпечение при деривативи);

    з)

    има инструменти, които позволяват на предприятието да избира дали да уреди финансовите си пасиви чрез предоставяне на парични средства (или друг финансов актив), или чрез предоставяне на собствени акции;

    и)

    има инструменти, за които се прилагат рамкови споразумения за нетиране; или

    й)

    е ползвало или има възможност да ползва механизми по силата на споразумения за финансиране на плащанията към доставчиците (описани в параграф 44Ж от МСС 7), посредством които предприятието получава удължаване на сроковете за плащане или доставчиците му получават скъсяване на сроковете за плащане.


    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1317/oj

    ISSN 1977-0618 (electronic edition)


    Top