Wählen Sie die experimentellen Funktionen, die Sie testen möchten.

Dieses Dokument ist ein Auszug aus dem EUR-Lex-Portal.

Dokument 32024R0434

    Регламент за изпълнение (ЕС) 2024/434 на Комисията от 5 февруари 2024 година относно мерки за предотвратяване на установяването и разпространението на Agrilus planipennis Fairmaire на територията на Съюза

    C/2024/583

    OВ L, 2024/434, 6.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/434/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Rechtlicher Status des Dokuments In Kraft: Dieser Rechtsakt wurde geändert. Aktuelle konsolidierte Fassung: 06/02/2024

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/434/oj

    European flag

    Официален вестник
    на Европейския съюз

    BG

    Cерия L


    2024/434

    6.2.2024

    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2024/434 НА КОМИСИЯТА

    от 5 февруари 2024 година

    относно мерки за предотвратяване на установяването и разпространението на Agrilus planipennis Fairmaire на територията на Съюза

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета от 26 октомври 2016 г. за защитните мерки срещу вредителите по растенията, за изменение на регламенти (ЕС) № 228/2013, (ЕС) № 652/2014 и (ЕС) № 1143/2014 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на директиви 69/464/ЕИО, 74/647/ЕИО, 93/85/ЕИО, 98/57/ЕО, 2000/29/ЕО, 2006/91/ЕО и 2007/33/ЕО на Съвета (1), и по-специално член 28, параграф 1, букви г)—и) от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    Появата на неотдавнашните огнища на Agrilus planipennis Fairmaire („посоченият вредител“) в трети държави в близост до границите на Съюза изисква въвеждането на мерки за предотвратяване на установяването и разпространението на посочения вредител на територията на Съюза, ако се установи наличието му в нея.

    (2)

    Посоченият вредител е включен в списъка като приоритетен вредител съгласно Делегиран регламент (ЕС) 2019/1702 на Комисията (2).

    (3)

    Въз основа на наличните научни и технически данни относно посочения вредител следва да се предприемат мерки по отношение на него само за растенията от Chionanthus virginicus L. и Fraxinus L. („посочените растения“) и за дървесината, отделената кора и други предмети, изработени от кора, от Chionanthus virginicus L. и Fraxinus L. („посочената дървесина и кора“).

    (4)

    За да се гарантира отсъствието на посочения вредител на територията на Съюза, държавите членки следва да извършват интензивни ежегодни наблюдения за наличието му и да използват методи в съответствие с най-актуалната научна и техническа информация.

    (5)

    За да се предотврати установяването на посочения вредител и разпространението му на територията на Съюза, държавите членки следва да определят демаркационни области, състоящи се от заразена зона и буферна зона, и да приложат мерки за ликвидиране.

    (6)

    Въз основа на биологичните особености на посочения вредител заразената зона следва да включва нападнатите от вредителя растения и всички посочени растения, които е вероятно да бъдат заразени в радиус от най-малко 100 m от нападнатите от вредителя растения. На същата основа буферната зона следва да бъде с ширина 10 km от границите на нападнатата от вредители зона, тъй като това е целесъобразно предвид капацитета за разпространение на посочения вредител.

    (7)

    Когато обаче става въпрос за изолирани случаи на поява на посочения вредител, не следва да се изисква определяне на демаркационна област, ако посоченият вредител може да бъде премахнат от тези растения и ако са налице доказателства, че тези растения са били нападнати от вредителя преди въвеждането им в областта, или че констатацията е еднократна и не се очаква да прерасне в установяване. Това е най-пропорционалният подход, ако извършените в засегнатата област наблюдения потвърдят отсъствието на посочения вредител.

    (8)

    За да се гарантира незабавното отстраняване на нападнатите от вредители растения и да се предотврати по-нататъшното разпространение на посочения вредител в останалата част от територията на Съюза, наблюдението на демаркационните области следва да се извършва ежегодно в най-подходящия момент от годината и с достатъчна интензивност.

    (9)

    За да се гарантира пропорционален подход към фитосанитарния риск, породен от посочения вредител, на държавите членки следва да се разреши да отменят демаркацията, когато — въз основа на наблюдения — посоченият вредител не е открит в демаркационната област в продължение на най-малко четири последователни години.

    (10)

    Следва да се определят мерки за ликвидиране на посочения вредител, ако бъде открит на територията на Съюза. Тези мерки следва да бъдат подходящи за биологичните особености на посочения вредител и да се основават на наличната научна и техническа информация.

    (11)

    В съответствие с Регламент (ЕС) 2016/2031 всяка държава членка трябва да изготви и текущо да актуализира план за действие при извънредни ситуации относно всеки приоритетен вредител. Въз основа на опита от предишни огнища е необходимо да се приемат специални правила за прилагане на член 25 от Регламент (ЕС) 2016/2031, за да се гарантира всеобхватен план за действие при извънредни ситуации в случай на откриване на посочения вредител в Съюза.

    (12)

    Разпоредбите относно провеждането на наблюдения в свободните от вредител зони въз основа на насоките на Европейския орган за безопасност на храните за статистически надеждни и основани на риска наблюдения за Agrilus planipennis (3) следва да се прилагат от 1 януари 2027 г., за да се даде достатъчно време на компетентните органи да планират такива наблюдения, да подготвят разработването им и да разпределят достатъчно ресурси за целта.

    (13)

    Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Определения

    За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

    (1)

    „посочен вредител“ означава Agrilus planipennis Fairmaire;

    (2)

    „посочени растения“ означава растения от Chionanthus virginicus L. и Fraxinus L., с изключение на плодовете, семената, пчелния прашец и тъканните култури;

    (3)

    „наблюдение за определяне на границите“ означава итерационна процедура, използвана за определяне на границите на област, за която се смята, че е нападната от вредител или е свободна от него;

    (4)

    „посочена дървесина и кора“ означава дървесина, отделена кора и други предмети, изработени от дървесина и кора, от Chionanthus virginicus L. и Fraxinus L.;

    (5)

    „дървета за улавяне на вредители“ означава посочени растения, на които на определена ширина се отстранява кората, така че да се образуват улавящи колани, и се използват за подпомагане на ранното откриване на посочения вредител.

    Член 2

    Наблюдения на територията на Съюза съгласно член 24 от Регламент (ЕС) 2016/2031

    1.   Държавите членки ежегодно провеждат основани на риска наблюдения за наличието на посочения вредител в областите на своите територии, в които не е известно да се среща.

    2.   Моделът на тези наблюдения и използваната във връзка с тях схема за вземане на проби трябва да бъдат изготвени по такъв начин, че да позволяват в рамките на съответната държава членка с достатъчно висока степен на гаранционна вероятност да бъде откривано ниско ниво на наличие на посочения вредител по нападнатите растения. Те трябва да се основават на насоките на Европейския орган за безопасност на храните („Органа“) за статистически надеждни и основани на риска наблюдения на Agrilus planipennis и да отчитат риска от естествено разпространение на посочения вредител.

    3.   Наблюденията се провеждат:

    а)

    на открито, в природни и градски зони, на спирки по главните пътища, железопътни линии и други транспортни пътища, както и в разсадници, градински центрове, търговски центрове за посочените растения, дървесина и кора, дъскорезници и други съответни обекти — по целесъобразност;

    б)

    в подходящи за откриване на посочения вредител моменти от годината, като се вземат под внимание биологичните особености на посочения вредител, наличието и биологичните особености на посочените растения и научно-техническата информация, съдържаща се в изготвения от Органа информационен картон за наблюдение на вредителя Agrilus planipennis (4).

    4.   Наблюденията се състоят от:

    а)

    улавяне на посочения вредител, което може да включва използване на дървета за улавяне на вредители;

    б)

    когато е целесъобразно, визуални проверки на посочените растения;

    в)

    в случай на съмнение — вземане на проби и изпитване на посочените растения и посочената дървесина, включително отрязани клони, и дървен опаковъчен материал; както и

    г)

    когато е целесъобразно, използване на специално обучени кучета.

    Член 3

    Определяне на демаркационни области

    1.   При официално потвърждаване на наличието на посочения вредител съответната държава членка незабавно определя демаркационна област, състояща се от:

    а)

    заразена зона в радиус от най-малко 100 m от нападнатите от вредителя растения, включително заразените растения и всички посочени растения, за които има вероятност да бъдат нападнати от вредители („заразена зона“);

    б)

    буферна зона с ширина най-малко 10 km от границата на заразената зона.

    2.   При определянето на границите на демаркационната област се вземат предвид научните принципи, биологичните особености на посочения вредител, нивото на заразяване, конкретното разпределение на посочените растения в разглежданата област и доказателствата за установяването на посочения вредител.

    Първоначалното определяне на границите на заразената зона е незабавно последвано от наблюдение за определяне на границите, с план и схема за вземане на проби, които позволяват да се открият с 95-процентна гаранционна вероятност наличие на 1 % от нападнатите от вредители растения.

    Наблюдението за определяне на границите трябва:

    а)

    да се основава на насоките на Органа за статистически надеждни и основани на риска наблюдения на Agrilus planipennis, както и

    б)

    да включва вземане на проби от клони или други подходящи методи, способни да открият вредителя преди появата му.

    3.   В рамките на демаркационните области компетентните органи повишават обществената осведоменост относно заплахата от посочения вредител и относно мерките, приети за предотвратяване на по-нататъшното му разпространение извън тези области.

    Те гарантират, че професионалните оператори и широката общественост са запознати с очертаните граници на демаркационните области.

    4.   Компетентните органи могат да решат да намалят радиуса на буферната зона въз основа на информация за мащаба на нападението от вредителя, гъстотата на посочените растения, произхода и възрастта на огнището. В такъв случай те незабавно докладват за това намаляване на Комисията и другите държави членки, както и за причините, довели до него.

    Член 4

    Дерогации от изискването за определяне на демаркационни области

    1.   Чрез дерогация от член 3 компетентните органи могат да решат да не определят демаркационна област, ако са изпълнени следните условия:

    а)

    съществуват доказателства, че посоченият вредител е бил въведен в областта с растенията или растителния материал, при които е открит, и че те са били нападнати от него преди въвеждането им в разглежданата област, както и че не е настъпило размножаване на посочения вредител, или съществуват доказателства, че констатацията е еднократна и не се очаква да прерасне в установяване на посочения вредител;

    б)

    въз основа на резултатите от специално разследване и от предприетите мерки за ликвидиране е установено, че не е налице установяване на посочения вредител и разпространението и успешното размножаване на посочения вредител не е възможно поради неговите биологични особености.

    2.   Когато компетентният орган прилага дерогацията, предвидена в параграф 1, той:

    а)

    предприема мерки, за да осигури бързото ликвидиране на посочения вредител и да се изключи рискът за неговото разпространение;

    б)

    когато е целесъобразно, незабавно увеличава броя на капаните и честотата, с която те се проверяват в тази област;

    в)

    незабавно увеличава визуалните проверки за наличие на зрели индивиди, съчетани с вземане на проби от клони или други подходящи методи за откриване, способни да открият посочения вредител преди появата му;

    г)

    през най-малко един жизнен цикъл на посочения вредител плюс една допълнителна година наблюдава зона с ширина най-малко 1 km около нападнатите от вредителя растения или мястото, където е открит посоченият вредител, като през периода на летеж на посочения вредител наблюдението е редовно и интензивно;

    д)

    проучва произхода на посочения вредител чрез проследяване на растенията, дървесината, кората и други обекти, свързани с посочения вредител, и прегледа им за признаци на нападение, включително вземане на проби от клони и целенасочено деструктивно вземане на проби;

    е)

    повишава обществената осведоменост за заплахата от посочения вредител; както и

    ж)

    предприема всякакви други мерки, които биха допринесли за ликвидирането на посочения вредител, като се има предвид МСФМ № 9 (5) и като се прилага интегриран подход съобразно принципите, определени в МСФМ № 14 (6).

    Член 5

    Ежегодни наблюдения в демаркационните области

    Компетентните органи извършват интензивни ежегодни наблюдения в демаркационните области, както е посочено в член 19, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/2031, за да открият наличието на посочения вредител, като вземат предвид информацията, посочена в издадения от Органа информационен картон за наблюдение на вредителя.

    При планирането на наблюдението се вземат предвид насоките за статистически надеждни и основани на риска наблюдения на Agrilus planipennis. Планът за наблюдението и планът за вземане на проби, използвани за наблюдения за откриване, следва да позволяват откриването с поне 95-процентна гаранционна вероятност ниво на наличие на 1 % от посочения вредител.

    Ежегодните наблюдения се извършват в съответствие с член 2, параграфи 3 и 4 в буферните зони с цел откриване на наличието на посочения вредител, както и с цел наблюдение на наличието му в заразените зони.

    Член 6

    Отмяна на демаркацията

    Демаркацията може да бъде отменена, когато въз основа на наблюденията, посочени в член 5, посоченият вредител не е открит в демаркационната област в продължение на най-малко четири последователни години.

    Член 7

    Мерки за ликвидиране

    1.   След първоначалното определяне на границите на областта и успоредно с наблюденията за тяхното определяне компетентните органи предприемат всички изброени по-долу мерки:

    а)

    незабавно изсичане на всички нападнати от вредители растения и растения, за които има съмнение, че са нападнати от вредители на нивото на земята;

    б)

    незабавно изсичане на нивото на земята на всички посочени растения в радиус от най-малко 100 m около нападнатите от вредители растения и задълбочен преглед на посочените растения за признаци на нападение, освен в случаите, когато нападнатите от вредители растения са открити извън периода на летеж на посочения вредител; в този случай отсичането и отстраняването на посочените растения се извършват навреме преди началото на следващия период на летеж;

    в)

    отстраняване, преглед и ликвидиране по безопасен начин на растенията, изсечени в съответствие с букви а) и б), вземане на всички необходими предпазни мерки, за да се избегне разпространението на посочения вредител по време на изсичането и след това;

    г)

    преглед и ликвидиране по безопасен начин на дървесината и кората, свързани с нападението от вредители, като се вземат всички необходими предпазни мерки, за да се избегне разпространението на посочения вредител;

    д)

    забрана за изнасяне на посочените растения, дървесина и кора от демаркарционната област;

    е)

    изследване на произхода на нападението чрез проследяване на растенията, дървесината, кората и другите обекти, свързани с нападението от вредители, и изследване за признаци за това, включително вземане на проби от клони и целенасочено деструктивно вземане на проби;

    ж)

    замяна на посочените растения с други, неподатливи растителни видове, когато това е целесъобразно;

    з)

    забрана за наличие на нови посочени растения на открито в областта, посочена в буква б), с изключение на наличието на дървета за улавяне на вредители;

    и)

    в случай че се използват дървета за улавяне на вредители, те подлежат на редовни инспекции и се унищожават и проверяват преди следващия период на летеж;

    й)

    повишаване на обществената осведоменост относно заплахата, която представлява посоченият вредител, и мерките, предприети за предотвратяване на неговото въвеждане и разпространение на територията на Съюза, включително относно условията за изнасяне на посочените растения, дървесина и кора от демаркационната област;

    к)

    при необходимост — специални мерки за справяне с особености или усложнения, за които в разумна степен може да се очаква да възпрепятстват, затруднят или забавят ликвидирането на вредителя, по-специално що се отнася до достъпността и правилното ликвидиране на всички растения, които са нападнати от вредители или за които има съмнения, че са нападнати от вредители, независимо от тяхното местоположение, принадлежност (държавна или частна собственост) или отговорното за тях лице или организация; както и

    л)

    всякакви други мерки, които биха допринесли за ликвидирането на посочения вредител съгласно МСФМ № 9 и за прилагането на системен подход съгласно принципите, определени в МСФМ № 14.

    2.   Компетентните органи могат да решат да разширят радиуса, посочен в параграф 1, буква б), въз основа на информация за мащаба на нападението, гъстотата на посочените растения, произхода и/или възрастта на огнището.

    3.   Чрез дерогация от параграф 1, буква б), когато компетентният орган стигне до заключението, че за ограничен брой отделни растения изсичането е неподходящо поради тяхната особена социална, културна или екологична стойност, тези отделни растения се подлагат на месечен индивидуален преглед за признаци на нападение. В такива случаи се предприемат алтернативни на изсичането мерки, гарантиращи високо равнище на защита, за да се предотврати евентуалното разпространение на посочения вредител от тези растения.

    Съображенията за това заключение и предприетите въз основа на него мерки се съобщават на Комисията в доклада по член 9.

    4.   Ако резултатите от наблюдението за определяне на границите, посочено в член 3, параграф 2, показват друга констатация за наличие на посочения вредител, компетентният орган прилага всички мерки, посочени в параграф 1, и продължава с наблюдението за определяне на границите.

    Член 8

    Планове за действие при извънредни ситуации

    1.   В допълнение към елементите, изброени в член 25, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2016/2031, в своите планове за действие при извънредни ситуации държавите членки предвиждат следното:

    а)

    действията за ликвидирането на посочения вредител, посочени в член 7;

    б)

    предпазните мерки, свързани с придвижването на посочените растения, дървесина и кора в рамките на територията на Съюза съгласно приложение VIII към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 на Комисията (7);

    в)

    официалните инспекции, които трябва да бъдат извършвани при придвижването на посочените растения, дървесина и кора в рамките на територията на Съюза;

    г)

    минималните ресурси, които да се предоставят на разположение, и процедурите за получаване на тези допълнителни ресурси при потвърждаване или съмнение за наличие на посочения вредител;

    д)

    процедурите за установяване на собствениците на растенията, дървесината и кората, които трябва да бъдат унищожени, както и правилата за уведомяване за реда на отстраняването и за достъпа до частна собственост.

    2.   До 31 декември всяка година държавите членки актуализират по целесъобразност плановете си за действие при извънредни ситуации.

    Член 9

    Годишен доклад

    Най-късно до 30 април всяка година държавите членки предават на Комисията и на другите държави членки доклад за предприетите през предходната година мерки, както и за резултатите от тях съгласно членове 2—8.

    Резултатите от извършените в съответствие с член 5 наблюдения се предават на Комисията, като се използва образеца, посочен в приложението.

    Член 10

    Влизане в сила

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Член 2, параграф 2 се прилага от 1 януари 2027 г.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 5 февруари 2024 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   ОВ L 317, 23.11.2016 г., стр. 4.

    (2)  Делегиран регламент (ЕС) 2019/1702 на Комисията от 1 август 2019 г. за допълнение на Регламент (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета посредством установяване на списък на приоритетните вредители (ОВ L 260, 11.10.2019 г., стр. 8).

    (3)  ЕОБХ, Guidelines for statistically sound and risk-based surveys of Agrilus planipennis, 17 December 2020 (Насоки за статистически надеждни и основани на риска наблюдения на Agrilus planipennis, 17 декември 2020 г.), https://doi.org/10.2903/sp.efsa.2020.EN-1983

    (4)  ЕОБХ (Европейски орган за безопасност на храните), 2020 г. Информационен картон за наблюдение на Agrilus planipennis. Допълнителна публикация на ЕОБХ 2020: EN-1945. https://arcg.is/09S94u.

    (5)  Указания за програмите за ликвидиране на вредители — Референтен стандарт МСФМ № 9 на Секретариата на Международната конвенция по растителна защита, Рим. https://www.fao.org/3/x2981e/x2981e.pdf.

    (6)  Използване на интегрирани мерки при системен подход към управлението на риска от вредители — Референтен стандарт МСФМ № 14 на Секретариата на Международната конвенция по растителна защита, Рим. https://www.ippc.int/en/publications/607/

    (7)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 на Комисията от 28 ноември 2019 година за установяване на еднакви условия за изпълнението на Регламент (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета за защитните мерки срещу вредителите по растенията, за отмяна на Регламент (ЕО) № 690/2008 на Комисията и за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/2019 на Комисията (OB L 319, 10.12.2019 г., стр. 1).


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    1.   Образец за докладване на резултатите от ежегодните наблюдения в демаркационните области, като се използва статистически обоснован подход

    1.

    Описание на демаркационната област (ДО)

    2.

    Начален размер на ДО (ha)

    3.

    Актуализиран размер на ДО (ha)

    4.

    Подход

    5.

    Зона

    6.

    Места на наблюдението

    7.

    Период на наблюдение

    А.

    Определяне на наблюдението (входящи параметри за RiBESS+ (основана на риска оценка за чувствителността на системата)

    Б.

    Вземане на проби

    В.

    Резултати от наблюдението

    25.

    Бележки

    8.

    Целева популация

    9.

    Епидемиологични единици

    10.

    Методи за откриване

    11.

    Ефективност на вземането на проби

    12.

    Чувствителност на метода

    13.

    Рискови фактори (дейности, места и области)

    14.

    Брой на инспектираните епидемиологични единици

    15.

    Брой на визуалните проверки

    16.

    Брой проби

    17.

    Брой на капаните

    18.

    Брой на местата с капани

    19.

    Брой изпитвания

    20.

    Брой на другите мерки

    21.

    Резултати

    22.

    Номер на уведомлението за огнищата, за които е изпратено уведомление, според случая, в съответствие с Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/1715

    23.

    Постигната гаранционна вероятност

    24.

    Предвидено разпространение

    Наименование

    Дата на установяване

    Описание

    Номер

    Вид на гостоприемниците

    Площ (ha или друга съответна единица)

    Инспекционни единици

    Описание

    Мерни единици

    Визуални проверки

    Залагане на капани

    Изпитване

    Други методи

    Рисков фактор

    Нива на риск

    Брой на местата

    Относителни рискове

    Дял от популацията на гостоприемниците

    Положително

    Отрицателно

    Неопределено

    Номер

    Дата

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    2.   Инструкции за попълване на образеца

    Обяснете основните съображения за плана на наблюдение за всеки вредител. Обобщете и обосновете:

    целевата популация, епидемиологичната единица и инспекционните единици;

    метода на откриване и чувствителност на метода;

    рисковия(те) фактор(и), като посочите нивата на риск и съответните относителни рискове и дяловете от популацията на растението гостоприемник.

    В колона 1:

    Посочете наименованието на географската област, номера на огнищата или друга информация, която позволява идентифицирането на демаркационната област (ДО), и датата, на която тя е била определена.

    В колона 2:

    Посочете размера на ДО преди началото на наблюдението.

    В колона 3:

    Посочете размера на ДО след наблюдението.

    В колона 4:

    Посочете подхода: ликвидиране или ограничаване. Включете толкова редове, колкото е необходимо според броя на ДО за отделен вредител и подходите за тези области.

    В колона 5:

    Посочете зоната от ДО, в която е било извършено наблюдението, като включите толкова на брой редове, колкото е необходимо: заразената зона (ЗЗ) или буферна зона (БЗ), като се използват отделни редове. Когато е приложимо, посочете областта от ЗЗ, в която е извършено наблюдението (напр. последните 20 km в близост до БЗ, около разсадниците) в различни редове.

    В колона 6:

    Посочете броя на местата на наблюдение и ги опишете, като изберете едно от следните вписвания за описанието:

    1.

    Площ на открито (производствена площ): 1.1. поле (обработваема земя, пасище); 1.2. овощна градина/лозя; 1.3. разсадник; 1.4. гори;

    2.

    Площ на открито (друго): 2.1. частни градини; 2.2. обществени терени; 2.3. защитена зона; 2.4. диви растения в зони, различни от защитените зони; 2.5. други, като уточните конкретния случай (напр. градински център, търговски обекти, в които се използва дървен опаковъчен материал, дърводобивна и дървообработвателна промишленост, мочурища, напоителна и отводнителна мрежа);

    3.

    Закрити пространства: 3.1. оранжерия; 3.2. частен обект, различен от оранжерия; 3.3. обществен обект, различен от оранжерия; 3.4. други, като уточните конкретния случай (напр. градински център, търговски обекти, в които се използва дървен опаковъчен материал, дърводобивна и дървообработвателна промишленост).

    В колона 7:

    Посочете месеците от годината, през които са извършени наблюденията.

    В колона 8:

    Посочете избраната целева популация, като уточните съответно списъка на обхванатите видове гостоприемници и области. Целевата популация се определя като съвкупността от инспекционните единици. Размерът ѝ за селскостопански площи обикновено се определя в хектари, но може да бъде парцел, поле, оранжерия и др. Обосновете избора, направен в основните съображения. Посочете кои са наблюдаваните инспекционни единици. „Инспекционна единица“ означава растения, части от растения, стоки, материали, вектори на вредители, които са подложени на активно наблюдение с цел идентифициране и откриване на вредителите.

    В колона 9:

    Посочете епидемиологичните единици, подложени на наблюдение, като предоставите тяхното описание и мерна единица. „Епидемиологична единица“ означава хомогенна област, в която взаимодействието между вредителя, растенията гостоприемници и абиотичните и биотичните фактори и условия биха довели до една и съща епидемиология в случай на наличие на вредителя. Епидемиологичните единици представляват подразделения на целевата популация, които са хомогенни от гледна точка на епидемиологията и са с поне едно растение гостоприемник. В някои случаи цялата популация от гостоприемници в даден регион/област/държава може да бъде определена като епидемиологична единица. Това би могло да е регион по общата класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS), градски район, гора, розова градина или стопанство, или определен брой хектари. Мотивировката на избора на епидемиологичните единици се отразява в основните съображения.

    В колона 10:

    Посочете използваните при наблюдението методи, включително броя на дейностите във всеки отделен случай, съобразно специалните нормативни изисквания за всеки отделен вредител. Отбележете с „N/A“, когато информацията по дадена колона не е налична.

    В колона 11:

    Посочете прогноза за ефективността на вземането на проби. Ефективност на вземането на проби означава вероятността да се подберат заразени части от заразено растение. При вектори става въпрос за ефективността на метода за улавяне на положителен вектор, когато такъв е наличен в наблюдаваната област. При почви става въпрос за ефективността на подбора на почвена проба, която съдържа вредителя, когато такъв е наличен в наблюдаваната област.

    В колона 12:

    „Чувствителност на метода“ означава вероятността с даден метод да се открие правилно наличието на вредител. Чувствителност на метода се определя като вероятността действително положителен гостоприемник при изпитване да даде положителен резултат. Става въпрос за умножаването на ефективността на вземането на проби (т.е. вероятността да се подберат заразени части от заразено растение) по диагностичната чувствителност (характеризираща се с визуална проверка и/или лабораторно изпитване, използвани при процеса на идентифициране).

    В колона 13:

    Посочете рисковите фактори на различни редове, като използвате толкова редове, колкото е необходимо. За всеки рисков фактор посочете нивото на риск и съответния относителен риск и дял от популацията на гостоприемника.

    В колона Б:

    Посочете подробни данни за наблюдението съобразно специалните нормативни изисквания за всеки отделен вредител. Посочете „N/A“, когато информацията в дадена колона не е приложима. Информацията, която трябва да бъде предоставена в тези колони, е свързана с информацията, включена в колона 10 „Методи на откриване“.

    В колона 18:

    Посочете броя на местата с капани, в случай че този брой се различава от броя на капаните (колона 17) (напр. един и същ капан се използва на различни места).

    В колона 21:

    Посочете броя на пробите, за които е установено, че са с положителен, отрицателен или неопределен резултат. „Неопределени“ са анализираните проби, които не са дали резултат поради различни фактори (напр. под нивото на откриване, необработена проба — неидентифицирана, стара).

    В колона 22:

    Посочете уведомленията за огнище за годината, в която е извършено наблюдението. Не е необходимо да се включва номерът на уведомлението за наличие на огнище, когато компетентният орган е решил, че става въпрос за един от случаите, посочени в член 14, параграф 2, член 15, параграф 2 или член 16 от Регламент (ЕС) 2016/2031. В такъв случай в колона 25 („Забележки“) посочете причината, поради която информацията не е била предоставена.

    В колона 23:

    Посочете чувствителността на наблюдението съгласно определението в Международния стандарт за фитосанитарни мерки (МСФМ) 31. Тази стойност на постигнатата гаранционна вероятност за определяне като „свободен от вредители“ се изчислява въз основа на извършените проверки (и/или проби), като се имат предвид чувствителността на метода и предвиденото разпространение.

    В колона 24:

    Посочете предвиденото разпространение въз основа на оценката преди наблюдението на вероятното действително разпространение на вредителя в полето. Предвиденото разпространение е зададено като цел на наблюдението и съответства на компромиса, който лицата, отговарящи за управлението на риска, правят между риска от наличие на вредителя и наличните ресурси за наблюдението. Обикновено за наблюдение за откриване се задава стойност от 1 %.


    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/434/oj

    ISSN 1977-0618 (electronic edition)


    nach oben