EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023Y0503(01)

УСТАВ НА ACTRIS ERIC 2023/C 156/02

C/2023/2646

OB C 156, 3.5.2023, p. 2–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

3.5.2023   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 156/2


УСТАВ НА ACTRIS ERIC

(2023/C 156/02)

ПРЕАМБЮЛ

КАТО ВЗЕХА ПРЕДВИД, че науката за изменението на климата и качеството на въздуха изисква разбиране на пространствената и времевата изменчивост на краткотрайните атмосферни елементи;

КАТО ВЗЕХА ПРЕДВИД, че по-задълбоченото разбиране на движещите сили на изменението на климата и замърсяването на въздуха изисква наблюдение на четириизмерното разпределение на краткотрайните атмосферни елементи;

КАТО ВЗЕХА ПРЕДВИД, че по-задълбоченото разбиране на атмосферната изменчивост на краткотрайните атмосферни елементи изисква познаване на сложните процеси, които движат взаимодействието между тях;

КАТО ВЗЕХА ПРЕДВИД, че науката за изменението на климата и качеството на въздуха изисква осигурен достъп до дългосрочни данни от наблюдения, предоставени с подходяща точност и географско покритие;

КАТО ВЗЕХА ПРЕДВИД, че подобряването на знанията и технологиите за науката за изменението на климата и качеството на въздуха изисква достъп до добре оборудвани изследователски платформи в естествени и контролирани атмосфери;

КАТО ВЗЕХА ПРЕДВИД, че с ACTRIS се осигурява уникален опит в метрологията на аерозоли, облаци и реактивни следи от газове, в предоставянето на данни, свързани с променливостта на краткотрайните атмосферни елементи, и в процедурите за достъп до тази информация;

КАТО ВЗЕХА ПРЕДВИД, че продуктите за данни на ACTRIS са необходими за пълнотата на системата за наблюдение на Земята с оглед на качеството на климата и на въздуха и допринасят за разрешаването на несигурностите в моделите на климата и земната система, насочени към разработването на устойчиви решения за отговор на предизвикателствата пред околната среда;

КАТО ВЗЕХА ПРЕДВИД, че ACTRIS е насочена към повишаване на равнището на технологията, използвана в разпределената изследователска инфраструктура, и качеството на услугите, предлагани на много широка общност от потребители, включвайки партньори от частния сектор;

КАТО ВЗЕХА ПРЕДВИД, че ACTRIS също така е насочена към насърчаване на обучението на оператори и потребители и подобряване на връзката между научните изследвания, образованието и иновациите в областта на науката за атмосферата и климата;

ПОРАДИ ТОВА

членовете и наблюдателите, изброени в приложение I

СЕ СПОРАЗУМЯХА ЗА СЛЕДНОТО:

ГЛАВА 1

СЪЩЕСТВЕНИ ЕЛЕМЕНТИ

Член 1

Наименование

Създава се инфраструктура за изследване на аерозоли, облаци и следи от газове („ACTRIS“) като консорциум за европейска научноизследователска инфраструктура (ERIC) съгласно Регламент (EC) № 723/2009, наричан „ACTRIS ERIC“.

Член 2

Задачи и дейности

1.   Целта на ACTRIS е да произвежда висококачествени интегрирани масиви от данни в областта на науката за атмосферата и да предоставя услуги, включително достъп до инструментални платформи, пригодени за научна и технологична употреба.

2.   Основната задача на ACTRIS ERIC е да създаде и управлява разпределената изследователска инфраструктура и да координира стратегическото и финансовото развитие и дългосрочната дейност на ACTRIS.

3.   В изпълнение на основната си задача и в съответствие с правилата, посочени в настоящия устав, ACTRIS ERIC ще осъществява следните дейности:

а)

координиране и наблюдение на адекватното предоставяне на данни от националните съоръжения;

б)

координиране и наблюдение на дейностите в централните съоръжения и техните стратегии за развитие на услугите;

в)

осигуряване на открит и навременен достъп до данни и продукти от данни на ACTRIS чрез центъра за данни;

г)

управление на физически и отдалечен достъп до тематичните центрове, центъра за данни и националните съоръжения.

4.   ACTRIS ERIC може също така да осъществява следните дейности:

а)

популяризиране на ACTRIS сред научните общности, частния сектор и широката общественост;

б)

прилагане на обществени и технологични разработки, свързани със задачата и дейностите, определени в член 2, параграф 2, точка 3 от настоящия устав;

в)

развиване на съвместни дейности с потребителски групи, включително промишлеността;

г)

трансфер на знания към промишлеността, обществеността и създателите на политики;

д)

хармонизиране на изпълнението на ACTRIS с националните приоритети и стратегии;

е)

популяризиране на ресурсите на ACTRIS за образование и обучение;

ж)

сътрудничество и взаимодействие с други научноизследователски инфраструктури в свързани и допълващи сфери;

з)

насърчаване на обучение, информационни дейности и международно сътрудничество;

и)

участие като финансиран или финансиращ партньор в научноизследователски дейности, свързани със задачата на ACTRIS; и

й)

осъществяване на всякакви други дейности, необходими за постигането на тази задача.

5.   ACTRIS ERIC изпълнява основната си задача с нестопанска цел. Без да се засяга действието на приложимите правила относно държавната помощ, ACTRIS ERIC може да извършва ограничени икономически дейности, при условие че те са тясно свързани с основните му задачи и не застрашават тяхното постигане. ACTRIS ERIC отчита отделно разходите и приходите от икономическите си дейности и фактурира тези дейности въз основа на пазарната цена или, ако същата не може да бъде установена, въз основа на пълните разходи, към които е добавена разумна надбавка. Всички приходи, генерирани от тези ограничени икономически дейности, се използват от ACTRIS ERIC за подобряване и укрепване на изпълнението на неговата задача.

Член 3

Местоположение и седалище

1.   ACTRIS ERIC е разпределена изследователска инфраструктура със седалище в Хелзинки, Финландия, и звена на централно управление, разположени във Финландия и Италия.

2.   Разпределената изследователска инфраструктура включва център за данни, тематични центрове и национални съоръжения, разположени в различни държави. Центърът за данни, тематичните центрове и националните съоръжения са свързани с ACTRIS ERIC чрез споразумения, сключени с организациите, стопанисващи съоръженията.

Член 4

Срок и ликвидация

1.   ACTRIS ERIC се създава за неопределен срок, без да се засягат разпоредбите относно ликвидацията на ERIC.

2.   Ликвидацията на ACTRIS ERIC се извършва по решение на Общото събрание, в съответствие с член 18, параграф 8 от настоящия устав.

3.   Активите, които остават след погасяване на дълговете на ACTRIS ERIC, се разпределят между членовете, постоянните наблюдатели и наблюдателите, пропорционално на тяхната съответна годишна вноска в ACTRIS ERIC, освен ако не е договорено друго от Общото събрание.

4.   Без ненужно забавяне след приемането на решението за ликвидация, и при всички случаи в рамките на десет дни след неговото приемане, ACTRIS ERIC уведомява Европейската комисия за него. ACTRIS ERIC уведомява Европейската комисия за приключването на процедурата по ликвидация без ненужно забавяне и при всички случаи в срок от десет дни след въпросното приключване.

5.   ACTRIS ERIC престава да съществува в деня, в който Европейската комисия публикува съответното известие в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 5

Отговорност и застраховане

1.   ACTRIS ERIC носи отговорност за дълговете си.

2.   Финансовата отговорност на членовете, постоянните наблюдатели и наблюдателите за дълговете на ACTRIS ERIC се ограничава до техните годишни вноски, предоставени на ACTRIS ERIC.

3.   ACTRIS ERIC сключва застраховки, подходящи за покриване на рисковете, свързани с нейното изграждане и функциониране.

Член 6

Политика на достъп за потребителите

1.   ACTRIS ERIC осигурява ефективен достъп до данни, инструменти и услуги. Прилага се недискриминационно приоритизиране въз основа на научните заслуги, техническата осъществимост и/или други подходящи критерии, свързани с целта на ACTRIS.

2.   Достъпът се основава на принципите на отворен достъп, като се прилагат критерии, процедури и условия, определени в политиката за данни на ACTRIS ERIC и политиката за достъп и предоставяне на услуги, одобрени от Общото събрание. Процедурите и критериите за оценка са публично достъпни на уеб портала на ACTRIS ERIC. ACTRIS ERIC предоставя насоки на потребителите, включително чрез своя уеб портал, за да се улесни достъпа до данни, инструменти и услуги.

Член 7

Политика на научно оценяване

Дейностите на ACTRIS ERIC се оценяват ежегодно от Консултативния съвет по въпросите на науката и иновациите. Освен това услугите, операциите и управлението на ACTRIS се оценяват най-малко на всеки 5 години от независими външни оценители, които не могат да бъдат членове на Консултативния съвет по въпросите на науката и иновациите, назначават се от Общото събрание и докладват пред него.

Член 8

Политика на разпространяване

1.   ACTRIS ERIC насърчава отворената наука и иновациите и стимулира потребителите да предоставят публичен достъп до своите резултати. Използването на данни, услуги и инфраструктура на ACTRIS се посочва в публикации и във всякакви други документи. По-подробна информация е предоставена във вътрешния правилник на ACTRIS ERIC.

2.   ACTRIS ERIC използва различни комуникационни канали, за да достигне до целевата си аудитория, включително уеб портал, социални медии, бюлетини, семинари, участие в конференции, статии в списания и ежедневници.

Член 9

Политика в областта на правата върху интелектуална собственост

1.   При спазване на условията на всеки договор, сключен между ACTRIS ERIC и потребителите, правата върху интелектуална собственост, създадена от потребителите на ACTRIS ERIC, принадлежат на тези потребители.

2.   Данните от ACTRIS, както и правата на интелектуална собственост и други знания, които се създават и развиват в рамките на ACTRIS, принадлежат на субекта или на лицето, което ги е създало. Използването на данни от ACTRIS се предоставя на ACTRIS ERIC от доставчиците на данни в съответствие с условията, посочени в политиката за данни на ACTRIS и политиката за достъп и предоставяне на услуги.

3.   Данните на ACTRIS са достъпни в съответствие с принципите за отворена наука и свободен достъп, изложени по-подробно във вътрешния правилник.

Член 10

Политика на заетост

1.   Политиката на ACTRIS ERIC относно заетостта се урежда от законодателството на държавата, на чиято територия работи персоналът.

2.   Процедурите за подбор, набиране и назначаване в ACTRIS ERIC се извършват по прозрачен и недискриминационен начин, като се осигуряват равни възможности за кандидатите. Подробните правила за наемане на персонал се определят във вътрешния правилник.

Член 11

Политика на възлагане на обществени поръчки

ACTRIS ERIC третира кандидатите и офертите в процедурите за възлагане на поръчки в условия на равнопоставеност и недопускане на дискриминация, независимо от това дали те са установени в рамките на Съюза. Политиката на ACTRIS ERIC в сферата на възлагането на поръчки зачита принципите на прозрачност, недискриминация и конкуренция. Във вътрешния правилник се определят подробни правила относно процедурите и критериите за възлагане на поръчки.

ГЛАВА 2

ЧЛЕНСТВО И СТАТУТ НА НАБЛЮДАТЕЛ

Член 12

Членове, постоянни наблюдатели, наблюдатели и представляващите ги субекти

1.   Следните субекти могат да станат членове на ACTRIS ERIC с право на глас или да станат постоянни наблюдатели или наблюдатели без право на глас в ACTRIS ERIC:

а)

държавите — членки на Европейския съюз;

б)

асоциирани държави, както са определени в член 2, буква в) от Регламент (ЕО) № 723/2009;

в)

трети държави, както са определени в член 2, буква б) от Регламент (ЕО) № 723/2009, различни от асоциирани държави;

г)

междуправителствени организации.

2.   Условията за приемане на член, постоянен наблюдател или наблюдател са посочени в член 13. Членството в ACTRIS ERIC трябва да включва най-малко една държава — членка на Европейския съюз, и най-малко две други държави, които са или държави членки, или асоциирани държави.

3.   При всички обстоятелства държавите членки и асоциираните държави притежават заедно мнозинството от гласовете в Общото събрание. Общото събрание гарантира, че ACTRIS ERIC във всеки един момент спазва това изискване.

4.   Всеки член, постоянен наблюдател или наблюдател, посочен в член 12, параграф 1, букви а)—в), може да бъде представляван в Общото събрание от един или повече публични субекти, включително региони или частни образувания, работещи в услуга на обществото, определени по негова собствена преценка и в съответствие с неговите собствени правила и процедури. В такъв случай съответните членове, постоянни наблюдатели или наблюдатели информират председателя на Общото събрание при смяна на представляващия ги субект, прекратяване на неговия мандат или промени в делегираните му конкретни права и задължения.

5.   Членовете, постоянните наблюдатели и наблюдателите на ACTRIS ERIC и представляващите ги субекти са изброени в приложение I. Актуалността на приложение I се поддържа от председателя на Общото събрание или от лице, упълномощено от него.

6.   В случаите, когато ACTRIS ERIC прецени, че това е от полза, той може също да сключи споразумение с трети страни, например държави, които не могат да бъдат членове, постоянни наблюдатели или наблюдатели на ERIC.

Член 13

Условия за приемане на член, постоянен наблюдател или наблюдател

1.   Субектите, които са подписали официалното заявление за създаването на ACTRIS ERIC, стават членове или наблюдатели с решението на Комисията за създаване на ACTRIS ERIC, в съответствие с Регламент (ЕО) № 723/2009.

2.   При спазване на член 13, параграф 1 субектите по член 12, параграф 1, които желаят да станат членове на ACTRIS ERIC, подават писмено заявление до председателя на Общото събрание. В заявлението се описва приносът на субекта за постигането на целите и за дейностите на ACTRIS ERIC, описани в член 2, и как той ще изпълнява задълженията, посочени в член 15.

3.   При спазване на член 13, параграф 1 субектите по член 12, параграф 1, които желаят да направят вноски в ACTRIS ERIC, но не са в състояние да се присъединят като членове, могат да кандидатстват за придобиване на статут на постоянен наблюдател или наблюдател. Кандидатите подават писмено заявление до председателя на Общото събрание. В заявлението се описва приносът на кандидата за постигането на целите и за дейностите на ACTRIS ERIC, описани в член 2, и как той ще изпълнява задълженията, посочени в член 16.

Член 14

Напускане на член, постоянен наблюдател или наблюдател и прекратяване на членство или статут на наблюдател

1.   Член или постоянен наблюдател нямат право да се оттеглят през първите пет години от съществуването на ACTRIS ERIC.

2.   След първите пет години от учредяването на ACTRIS ERIC даден член или постоянен наблюдател може да се оттегли в края на финансовата година, при условие че шест месеца преди това уведоми с официално искане председателя на Общото събрание.

3.   Даден наблюдател може да се оттегли в края на финансовата година, при условие че шест месеца преди това уведоми с официално искане председателя на Общото събрание за своето оттегляне.

4.   Членовете, постоянните наблюдатели и наблюдателите следва да са изпълнили всички свои финансови и други задължения, преди оттеглянето им да влезе в сила.

5.   Общото събрание може да прекратява членство или статут на наблюдател, ако са изпълнени следните условия:

а)

член, постоянен наблюдател или наблюдател е извършил сериозно нарушение на едно или повече от своите задължения съгласно настоящия устав;

б)

член, постоянен наблюдател или наблюдател не е поправил нарушението в срок от шест месеца, след като е получил писмено уведомление за нарушението от председателя на Общото събрание.

6.   Членът, постоянният наблюдател или наблюдателят, посочен в член 14, параграф 5 по-горе, има право да обясни своята позиция пред Общото събрание, преди Общото събрание да вземе каквото и да е решение по въпроса.

7.   Членът, постоянният наблюдател или наблюдателят, който се оттегля или чието членство или статут на наблюдател е прекратено, няма право на връщане или възстановяване на направените вноски.

8.   Без да се засягат разпоредбите на член 14, параграфи от 1 до 3, членовете, постоянните наблюдатели и наблюдателите, които са трети държави, различни от асоциирани държави или междуправителствени организации, могат да се оттеглят от ACTRIS ERIC след изменения в Регламент (ЕО) № 723/2009 на Съвета, които биха засегнали съществено техните права и задължения по отношение на ACTRIS ERIC. Такива изменения се смятат за съществени, когато предполагат повишени такси (включително годишни вноски), изменят броя на гласовете, налагат изисквания, противоречащи на приложимите закони съгласно член 31 от настоящия устав, премахват правото на представителство в Общото събрание или други органи на ACTRIS ERIC, или променят правата, свързани с представителството или използването на услугите и съоръженията на ACTRIS.

Задълженията и последиците от оттеглянето от ACTRIS ERIC първоначално се решават в съответствие с член 14, параграф 4 с единодушно гласуване на Общото събрание.

Независимо от разпоредбите на член 14, параграфи от 1 до 3, засегнатият член и постоянен наблюдател (в рамките на 6 месеца от съответното изменение на Регламента за ERIC) изпраща предизвестие до Общото събрание за своето оттегляне, което поражда действие най-малко три месеца след изпращането му, като това действие настъпва във всеки един момент след изтичане на пет години от датата на влизане в сила на настоящия устав.

Независимо от разпоредбите на член 14, параграфи от 1 до 3, засегнатият наблюдател (в рамките на 6 месеца от съответното изменение на Регламента за ERIC) изпраща предизвестие до Общото събрание за своето оттегляне, което поражда действие най-малко три месеца след изпращането му.

ГЛАВА 3

ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЧЛЕНОВЕТЕ И НАБЛЮДАТЕЛИТЕ

Член 15

Членове

1.   Без да се засягат други права, посочени в настоящия устав, вътрешни политики или приложими закони, всеки член има право:

а)

да участва и да гласува в Общото събрание;

б)

да участва в събития и дейности на ACTRIS ERIC;

в)

да получава подкрепа от ACTRIS ERIC и тематичните центрове на разпределената научноизследователска инфраструктура за своите национални съоръжения;

г)

да назначава представляващи го субекти в съответствие с член 12;

д)

да избира и да бъде избиран в управителни органи на ACTRIS ERIC чрез своите делегати в Общото събрание;

е)

да приеме звено на централно съоръжение и да ръководи централно съоръжение;

ж)

да закупува стоки и услуги, които се предоставят в натура за служебно и изключително ползване от ACTRIS ERIC, единствено за целите на нестопанските дейности на ACTRIS ERIC (и се осчетоводяват като такива в счетоводните книги на ACTRIS ERIC).

2.   Всеки член:

а)

внася годишна вноска в съответствие с член 26;

б)

упълномощава своите представители с пълното право да гласуват по всички въпроси, обсъждани по време на заседание на Общото събрание;

в)

се ангажира да изпълнява задачите и дейностите на ACTRIS ERIC, както са определени в член 2;

г)

насърчава приемането на стандартите на ACTRIS в своите национални научни общности на ACTRIS;

д)

управлява национални съоръжения с достатъчно качество, за да предоставят услуги на ACTRIS.

Член 16

Постоянни наблюдатели и наблюдатели

1.   Правата на наблюдателите включват правото:

а)

на участие в заседанията на Общото събрание без право на глас;

б)

на участие в събития и дейности на ACTRIS ERIC;

в)

на получаване на подкрепа от ACTRIS ERIC и тематичните центрове на разпределената научноизследователска инфраструктура за своите национални съоръжения;

г)

на назначаване на представляващи субекти в съответствие с член 12.

2.   Всеки наблюдател:

а)

внася годишна вноска в съответствие с член 26;

б)

се ангажира да изпълнява задачите и дейностите на ACTRIS ERIC, както са определени в член 2;

в)

насърчава приемането на стандартите на ACTRIS в своите национални научни общности на ACTRIS;

г)

предоставя необходимата техническа инфраструктура, за да стане достъпът възможен.

3.   Наблюдател се приема за максимален срок от три години с възможност за две удължавания с по една година въз основа на одобрение от Общото събрание.

4.   Наблюдател, който предвижда трайно участие в консорциума, но не може да стане член, може да получи статут на постоянен наблюдател въз основа на одобрение от Общото събрание. Постоянните наблюдатели имат същите права и задължения като членовете, както е посочено в член 15, параграф 1, член 15, параграф 2 и член 26, с изключение на правото на глас в Общото събрание.

Член 17

Отнемане на права на членове, наблюдатели и постоянни наблюдатели

1.   Ако член дължи вноски съгласно член 26, равни или надвишаващи размера на дължимите от него вноски за предходната година, правото му на глас в Общото събрание автоматично се отнема до момента на заплащане на дължимите вноски.

2.   Ако наблюдател или постоянен наблюдател дължи вноски съгласно член 26, равни или надвишаващи размера на дължимите от него вноски за предходната година, правото му да присъства на заседанията на Общото събрание автоматично се отнема до момента на заплащане на дължимите вноски.

ГЛАВА 4

УПРАВЛЕНИЕ

Член 18

Общо събрание

1.   Общото събрание е управителният орган на ACTRIS ERIC и се състои от делегати на членовете, постоянните наблюдатели и наблюдателите. Всеки член, постоянен наблюдател или наблюдател се представлява от до двама делегати. Делегатите се назначават от член, постоянен наблюдател или наблюдател. Общото събрание заседава най-малко един път годишно и отговаря за общото управление и надзора на ACTRIS ERIC. Общото събрание избира председател и заместник-председател за срок от две години, който може да бъде подновен два пъти. Всеки член, постоянен наблюдател или наблюдател уведомява писмено и без ненужно забавяне председателя на Общото събрание за всяко назначаване или прекратяване на назначаването на свои делегати. Делегатите могат да бъдат придружени от до двама експерти, чиято единствена цел е да съветват делегатите. Експертите не изразяват становища по време на заседанията, освен ако не бъдат поканени от председателя. Общото събрание приема свой вътрешен правилник.

2.   Всеки член има право на един глас, който се допълва с един допълнителен глас за член, допринасящ за поне едно централно съоръжение на ACTRIS, и с един допълнителен глас за допринасяне за повече от три различни централни съоръжения на ACTRIS. На заседанията на Общото събрание присъстват постоянни наблюдатели и наблюдатели без право на глас.

3.   Общото събрание се свиква и се председателства от председателя. В негово отсъствие Общото събрание се председателства от заместник-председателя.

4.   Извънредно заседание на Общото събрание може да бъде свикано по искане на минимум една трета от членовете.

5.   Един член може да представлява най-много един друг член. Членът, който е представляван, информира писмено председателя преди всяко заседание на Общото събрание.

6.   Решения могат да се вземат и с писмена процедура. Условията на писмената процедура се определят във вътрешния правилник, приет от Общото събрание.

7.   За да бъде редовно събранието, е необходим кворум от две трети от членовете и от гласовете. Ако не бъде постигнат кворум, възможно най-скоро се свиква второ заседание, след като се отправи нова покана със същия дневен ред. На второто заседание се смята, че е налице кворум, ако са представени 50 % от членовете и гласовете.

8.   По-специално Общото събрание:

 

взема решение с единодушно гласуване на членовете, присъстващи на събранието, за изменение на устава на ACTRIS ERIC.

 

При спазване на член 26, параграф 2 решенията по следните въпроси изискват а) мнозинство от 2/3 от гласовете на членовете, присъстващи на събранието, и б) мнозинство от 60 % от годишните вноски за членство, платени за последната пълна финансова година:

а)

утвърждаване на финансовия план на ACTRIS ERIC;

б)

одобряване на вътрешен правилник за финансово управление.

 

При спазване на член 26, параграф 2 решенията по следните въпроси изискват мнозинство от 2/3 от гласовете на членовете, присъстващи на събранието:

а)

одобряване на годишните работни планове и бюджета;

б)

одобряване на вътрешен правилник, различен от вътрешния правилник за финансово управление;

в)

вноски на членовете и постоянните наблюдатели;

г)

доброволно прекратяване и ликвидация на ACTRIS ERIC;

д)

одобряване на предходния годишен счетоводен отчет и доклада за дейността;

е)

назначаване на председател и заместник-председател;

ж)

назначаване и освобождаване от длъжност на генералния директор;

з)

одобряване на нови членове, постоянни наблюдатели и на наблюдатели и подновяване на статута на наблюдател;

и)

прекратяване на членство или на статут на наблюдател от Общото събрание, като засегнатият член не гласува;

й)

създаване и закриване на допълнителни консултативни органи, неуредени в настоящия устав, както и на комисии и работни групи.

 

Взема решения с обикновено мнозинство:

 

по всякакви други въпроси.

Член 19

Генерален директор

1.   Генералният директор се назначава от Общото събрание по реда, приет от Общото събрание. Генералният директор се наема на работа от ACTRIS ERIC. Генералният директор е законният представител на ACTRIS ERIC. Генералният директор отговаря за изпълнението на решенията на Общото събрание и гарантира, че научното и стратегическото развитие на ACTRIS отговаря на очакванията за социално-икономическо въздействие, технологично развитие и иновации. Генералният директор допринася активно за изграждането на общността и насърчаването на външни връзки и стратегически партньорства, както и наблюдава и координира дейностите на ACTRIS. Генералният директор представлява ACTRIS ERIC във всеки съдебен спор.

2.   Мандатът на генералния директор е пет години. Общото събрание може да подновява мандата еднократно.

3.   Генералният директор се намира в седалището на ACTRIS ERIC и отговаря за управлението на персонала и дейностите на ACTRIS ERIC в съответствие с бюджета и вътрешния правилник на ACTRIS ERIC.

Член 20

Централно управление

Централното управление ще бъде основен център на ACTRIS, от който се координират операциите на ACTRIS и се предоставят услугите на ACTRIS. Централното управление подпомага работата на Общото събрание и на консултативните органи и комитети на ACTRIS ERIC.

Член 21

Консултативен съвет по въпросите на науката и иновациите

1.   Общото събрание назначава независим Консултативен съвет по въпросите на науката и иновациите. Членовете на Консултативния съвет по въпросите на науката и иновациите се назначават от Общото събрание.

2.   Консултативният съвет по въпросите на науката и иновациите:

а)

наблюдава научното и оперативното качество на ACTRIS ERIC и дейностите на разпределената научноизследователска инфраструктура;

б)

дава обратна връзка и отправя препоръки за развитието на ACTRIS ERIC и на дейностите на разпределената научноизследователска инфраструктура;

в)

заседава най-малко веднъж годишно и представя препоръките си на Общото събрание.

Член 22

Консултативен съвет по въпросите на етиката

1.   Общото събрание назначава независим Консултативен съвет по въпросите на етиката. Членовете на Консултативния съвет по въпросите на етиката се назначават от Общото събрание.

2.   Консултативният съвет по въпросите на етиката:

а)

дава обратна връзка и отправя препоръки за развитието на етичните аспекти на ACTRIS ERIC и дейностите на разпределената научноизследователска инфраструктура;

б)

заседава и предоставя препоръките си на Общото събрание и на генералния директор, когато е необходимо.

Член 23

Финансов комитет

1.   Общото събрание създава Финансов комитет и назначава неговите членове.

2.   Финансовият комитет:

а)

подпомага Общото събрание по въпроси, свързани с управлението на финансовото планиране;

б)

заседава и предоставя препоръките си на Общото събрание, когато е необходимо.

3.   Финансовият комитет приема свой собствен правилник за дейността, който се одобрява от Общото събрание.

Член 24

Други органи, комитети и работни групи

ACTRIS ERIC може да създаде допълнителни органи, комитети и работни групи, ако счете за необходимо, и да определи тяхното предназначение и мандат.

ГЛАВА 5

ФИНАНСИ И ВНОСКИ

Член 25

Финансови средства

Средствата на ACTRIS ERIC включват следното:

а)

вноски на членове, постоянни наблюдатели и наблюдатели съгласно член 26 и приложение II;

б)

безвъзмездни средства и дарения; и

в)

други ресурси в размери и при условия, одобрени от Общото събрание.

Член 26

Вноски

1.   Вноските на членовете, постоянните наблюдатели и наблюдателите се изчисляват в съответствие с основните правила и принципи, определени в приложение II, които са подробно описани във вътрешния правилник за финансово управление на ACTRIS ERIC.

2.   Всяка промяна на вноските трябва да бъде одобрена от членовете или постоянните наблюдатели, засегнати от промяната, преди да бъде одобрена от Общото събрание.

Член 27

Бюджетни принципи, отчети и одит

1.   Финансовата година на ACTRIS ERIC започва на 1 януари и приключва на 31 декември всяка година.

2.   ACTRIS ERIC се подчинява на изискванията на законодателството, приложимо в държавата, в която се намира неговото седалище по устав, по отношение на подготовката, изготвянето, одита и публикуването на счетоводните отчети. По-подробни правила са предвидени във вътрешния правилник за финансовото управление на ACTRIS ERIC.

3.   Към отчетите на ACTRIS ERIC се прилага доклад за бюджетното и финансовото управление за финансовата година. Годишен отчет и годишен бюджет се представят пред Общото събрание.

4.   Дарения, подаръци и всякакви други приходи могат да се получават от членове, постоянни наблюдатели, наблюдатели или трети лица след одобрение от Общото събрание.

Член 28

Освобождаване от данъци и акцизи

1.   Стоки и услуги, закупени от ACTRIS ERIC и от членове на ERIC, както са определени в член 9, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 723/2009 на Съвета от 25 юни 2009 г. относно правната рамка на Общността за консорциум за европейска научноизследователска инфраструктура (ERIC) и по смисъла на глави 2 и 3 от настоящия устав, които са за официално и изключително ползване от ACTRIS ERIC, се освобождават от ДДС на основание член 143, параграф 1, буква ж) и член 151, параграф 1, буква б) от Директива 2006/112/ЕО на Съвета и в съответствие с членове 50 и 51 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета, при условие че тези покупки се извършват единствено за нестопанските дейности на ACTRIS ERIC в съответствие с неговата дейност. Освобождаването от ДДС е ограничено до покупки на стойност над 300 EUR.

2.   Освобождаването от облагане с акциз въз основа на член 11 от Директива (ЕС) 2020/262 на Съвета се ограничава до покупки от ACTRIS ERIC, които са предназначени за официална и изключителна употреба от ACTRIS ERIC, при условие че тези покупки се извършват единствено за целите на нестопанските дейности на ACTRIS ERIC в съответствие с неговите дейности и стойността им надвишава 300 EUR.

3.   Покупките от членовете на персонала не се покриват от освобождаването.

ГЛАВА 6

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Член 29

Докладване на Европейската комисия

1.   ACTRIS ERIC изготвя годишен доклад за дейността, в който се включват по-специално научните, оперативните и финансовите аспекти на неговите дейности. Този доклад се одобрява от Общото събрание и се изпраща на Европейската комисия, както и на съответните публични органи, в срок от шест месеца след края на съответната финансова година. Докладът се оповестява публично на уебсайта на ACTRIS ERIC.

2.   ACTRIS ERIC уведомява Европейската комисия за всички обстоятелства, които сериозно застрашават изпълнението на задачите на ACTRIS ERIC или възпрепятстват ACTRIS ERIC да изпълни условията, определени в Регламент (ЕО) № 723/2009.

Член 30

Работен език

Работният език на ACTRIS ERIC е английски.

Член 31

Приложимо право

Вътрешното функциониране на ACTRIS ERIC се урежда от:

а)

законодателството на Съюза, по-специално Регламент (ЕО) № 723/2009 и от решенията, посочени в член 6, параграф 1, буква а) и член 11, параграф 1 от него;

б)

правото на държавата, в която се намира седалището по устав на ACTRIS ERIC, в случаите, когато въпросите не се уреждат или се уреждат само частично от актовете, посочени в буква а); и

в)

настоящия устав и правилата за прилагането му.

Член 32

Спорове

1.   Членовете, постоянните наблюдатели и наблюдателите на ACTRIS ERIC се стремят да разрешават споровете в дух на разбирателство.

2.   Съдът на Европейския съюз е компетентен по всички съдебни спорове между членовете, наблюдателите и постоянните наблюдатели по отношение на ACTRIS ERIC, между членовете, наблюдателите и постоянните наблюдатели и ACTRIS ERIC, както и по всички съдебни спорове, по които Съюзът е страна.

3.   При спорове между ACTRIS ERIC и трети страни се прилага законодателството на Съюза за компетентната юрисдикция. В случаите, които не са обхванати от законодателството на Съюза, компетентната юрисдикция за решаване на такива спорове се определя от законодателството на държавата, в която се намира седалището по устав на ACTRIS ERIC.

Член 33

Актуализация и публичност на устава

Настоящият устав се поддържа в актуално състояние и е публично достъпен на уебсайта на ACTRIS ERIC, както и в неговото седалище по устав.

Член 34

Разпоредби за създаване

1.   Първото заседание на Общото събрание се свиква от държавата, в която е седалището по устав на ACTRIS ERIC, във възможно най-кратък срок след влизане в сила на решението на Европейската комисия за създаване на ACTRIS ERIC.

2.   Преди да се проведе първото заседание, но не по-късно от четиридесет и пет календарни дни след влизането в сила на решението на Европейската комисия за създаването на ACTRIS ERIC, съответната държава уведомява членовете учредители и наблюдателите за всички конкретни спешни правни действия, които трябва да се предприемат от името на ACTRIS ERIC. Ако в срок от пет работни дни след получаване на уведомлението никой от членовете учредители не представи възражения, правното действие се извършва от лице, надлежно упълномощено от съответната държава.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

СПИСЪК НА ЧЛЕНОВЕТЕ, ПОСТОЯННИТЕ НАБЛЮДАТЕЛИ И ПРЕДСТАВЛЯВАЩИТЕ ГИ СУБЕКТИ

Членове

Представляващи субекти

Република Австрия

Федерално министерство на образованието, науката и научноизследователската дейност (Bundesministerium für Bildung und Forschung)

Кралство Белгия

Service public de programmation Politique scientifique (BELSPO) — Autorité fédérale

Departement Economie, Wetenscap en Innovatie (EWI) — Vlaamse overheid

Service public de Wallonie — Direction Générale opérationelle de l’Economie, de l’Emploi & de la Recherche (EER) — Région wallonne

Република България

Министерство на образованието и науката

Република Кипър

Заместник-министър на научните изследвания, иновациите и цифровата политика

Чешка република

Министерство на образованието, младежта и спорта

Кралство Дания

Датска агенция за висше образование и наука

Република Финландия

Министерство на образованието и културата

Министерството на транспорта и комуникациите

Френска република

Caisse nationale d’assurance vieillesse des travailleurs salariés (CNAVTS)

Федерална Република Германия

Федерално министерство на околната среда, опазването на природата, ядрената безопасност и защитата на потребителите

Италианска република

Национален съвет за научни изследвания (CNR)

Кралство Норвегия

Норвежки съвет за научни изследвания

Република Полша

Министерство на образованието и науката

Румъния

Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării (RO), Министерство на научните изследвания, иновациите и цифровизацията (БГ)

Кралство Испания

Министерство на науката и иновациите

Кралство Швеция

Шведски съвет за научни изследвания (VR)

Наблюдатели

Представляващи субекти

Конфедерация Швейцария

Федерална служба за околната среда (FOEN), Берн


ПРИЛОЖЕНИЕ II

ВНОСКИ ЗА ДЕЙНОСТТА НА ЧЛЕНОВЕТЕ, ПОСТОЯННИТЕ НАБЛЮДАТЕЛИ И НАБЛЮДАТЕЛИТЕ

Предговор

Финансирането на националните съоръжения на ACTRIS се осигурява на национално равнище и тяхното финансиране не се смята за премийна вноска на приемаща държава или вноска за членство към ACTRIS ERIC, или за вноски на приемащата държава в централните съоръжения, които не са част от ACTRIS ERIC.

Държавите, в които се намират звената на централното съоръжение, отговарят за финансирането на изграждането им в съответствие с националните си разпоредби.

Дейностите на централните съоръжения, които са част от ACTRIS ERIC, се финансират частично чрез премийни вноски на приемащите държави и частично чрез вноски за членство на членовете на ACTRIS ERIC, постоянните наблюдатели и наблюдателите, както е описано по-долу.

Операциите на централните съоръжения, които не са част от ACTRIS ERIC, се финансират частично чрез вноски на държавата, която е приемаща държава на съответното централно съоръжение и частично от ACTRIS ERIC чрез преразпределение на вноските за членство, както е описано по-долу.

Бюджетът и дейностите на ACTRIS се актуализират така, че да съответстват на приходите.

Принципи на вноските

1.

Годишните вноски на членовете и постоянните наблюдатели се състоят от вноски за членство и когато е приложимо, вноски на приемаща държава и премийни вноски на приемаща държава. Годишните вноски на наблюдателите се състоят само от вноски за членство.

2.

Вноските за членство са парични вноски в ACTRIS ERIC от всички членове, постоянни наблюдатели и наблюдатели, които се използват от ACTRIS ERIC, за да допринесат за финансирането на годишните оперативни разходи на централните съоръжения.

3.

Премийна вноска на приемаща държава представлява финансиране, предоставено от членовете и постоянните наблюдатели на ACTRIS ERIC за функционирането на централните съоръжения, които са част от ACTRIS ERIC и се намират в тяхната собствена държава.

4.

Вноска на приемаща държава представлява финансиране, предоставено от членовете и постоянните наблюдатели на ACTRIS ERIC за функционирането на централните съоръжения, които не са част от ACTRIS ERIC и се намират в тяхната собствена държава. Вноска на приемаща държава се предоставя, както е установено в принцип 6, и може да бъде прехвърлена изцяло или частично на ACTRIS ERIC, за да бъде препратена към съответните институции в собствената им държава.

5.

Размерът на вноските на приемащата държава и премийните вноски на приемащата държава е договорен да бъде приблизително 70 % от разходите на централното съоръжение. Максималният размер на вноската на приемащата държава и премийната вноска на приемащата държава на централните съоръжения не може да надвишава 70 % от годишния им бюджет и не може да бъде по-малко от 50 % от този бюджет.

6.

Вноските на приемащата държава и премийните вноски на приемащата държава могат да бъдат парични или непарични. Правилата за парични и непарични вноски се определят във вътрешния правилник.

7.

Квотата от годишните оперативни разходи на всяко централно съоръжение, която не е покрита от вноската на приемащата държава или от премийната вноска на приемащата държава, се финансира от ACTRIS ERIC чрез вноските за членство от членовете на ACTRIS ERIC, постоянните наблюдатели и наблюдателите.

8.

Вноските за членство са само парични.

9.

Вноските за членство в ACTRIS ERIC се правят в евро.

10.

Годишните вноски за членство на постоянните наблюдатели и наблюдателите се основават на същите принципи, които се прилагат и за членовете.

11.

Членовете, постоянните наблюдатели и наблюдателите, които се присъединяват към ACTRIS ERIC, заплащат пропорционалната годишна вноска за годината на присъединяване, въз основа на месеца на присъединяване към ACTRIS ERIC.

12.

Годишните вноски за междуправителствени организации се определят от Общото събрание в момента на приемане на заявлението им за приемане като член или наблюдател.

13.

Вноските за членство се състоят от:

a)

Общо финансиране за поддържане на операциите на централното управление и центъра за данни – за частта, която не се покрива от вноските на приемащата държава или премийните вноски на приемащата държава.

b)

Оперативно финансиране за поддържане на операциите на тематичните центрове – за частта, която не се покрива от вноските на приемащата държава или премийните вноски на приемащата държава.

Годишните вноски за членство се изчисляват съгласно следното уравнение и са описани във вътрешния правилник за финансово управление:

Уравнението за общото финансиране и частта за оперативното финансиране:

За всяка държава член/наблюдател i (от 1 до N)

Вноска за членство (i) = част за общо финансиране (i) + част за оперативно финансиране (i)

1.

Formula

2.

Formula

Където

Съкращения: MC=вноска за членство, HO=централно управление, DC=център за данни, TC=тематичен център, GNI=брутен национален доход.

MC част HO/DC/TC = 30 % от оперативните разходи за HO/DC/TC

Капацитет на TC е максималният капацитет, обявен от TC, изразен като максималния брой NF, за които може да бъде предоставено оперативно финансиране.

Nr(i,j) е броят на националните съоръжения в държавата i (от 1 до N), които ще получат оперативно финансиране от тематичния център j (от 1 до 6).

Финансови задължения за първия петгодишен период

Индикативният план за приходите и разходите за първия петгодишен период от съществуването на ACTRIS ERIC е показан по-долу (таблица 1).

За първите пет години вноските за членство се изчисляват съгласно уравнението по-горе, въз основа на разходите за увеличаване на операциите на централните съоръжения и плана на членовете, постоянните наблюдатели и наблюдателите за въвеждане на национални съоръжения в ACTRIS. Вноските за членство, заплащани от членовете, постоянните наблюдатели и наблюдателите, се изчисляват за първия петгодишен период и са показани в таблица 2.

Прогнозните годишни премийни вноски на приемаща държава към ACTRIS ERIC за първия петгодишен период са показани в таблица 2. Индикативните вноски на приемаща държава към централните съоръжения, които не са част от ACTRIS ERIC, са показани в таблица 3.

Най-малко една година преди края на първоначалния 5-годишен период Общото събрание ще започне процеса на вземане на решение относно последващия финансов план и вноските за членство.

Таблица 1

Планът за приходи и разходи на ACTRIS ERIC за първите 5 години

ПРИХОДИ НА ACTRIS ERIC

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

Вноска за членство

1 475 320

2 069 497

2 421 496

2 720 060

3 088 263

Премийна вноска на приемаща държава

889 400

924 400

951 400

993 400

1 067 400

ОБЩО

2 364 720

2 993 897

3 372 896

3 713 460

4 155 663


РАЗХОДИ НА ACTRIS ERIC

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

Централно управление

1 158 895

1 209 290

1 241 027

1 302 089

1 402 081

Център за електронно обработване на данни, част на ERIC

78 312

78 312

82 312

82 312

86 312

Вноски за членство, преразпределяни към централните съоръжения, които не са част от ACTRIS ERIC

1 127 512

1 706 296

2 049 557

2 329 059

2 667 270

ОБЩО

2 364 720

2 993 897

3 372 896

3 713 460

4 155 663


Таблица 2

Прогнозни годишни вноски и премийни вноски за членство и премийни вноски на приемащата държава към ACTRIS ERIC за първите пет години

Държава

Вноска

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

АВСТРИЯ

Вноска за членство

51 000

76 742

83 486

96 865

107 141

БЕЛГИЯ

Вноска за членство

86 227

110 044

120 199

128 664

140 113

БЪЛГАРИЯ

Вноска за членство

48 581

61 336

66 783

72 739

80 954

КИПЪР

Вноска за членство

66 946

78 713

83 726

89 401

96 941

ЧЕШКА РЕПУБЛИКА

Вноска за членство

57 901

83 624

90 523

103 485

113 181

ДАНИЯ

Вноска за членство

43 568

57 853

63 477

70 246

93 649

ФИНЛАНДИЯ

Премийна вноска на приемаща държава (HO)

700 000

700 000

700 000

700 000

700 000

Премийна вноска на приемаща държава (DC)

7 200

7 200

7 200

7 200

7 200

Вноска за членство

83 769

109 163

153 669

180 067

211 134

ФРАНЦИЯ

Премийна вноска на приемаща държава (DC)

34 500

34 500

34 500

34 500

34 500

Вноска за членство

210 698

262 706

294 487

315 407

347 968

ГЕРМАНИЯ

Вноска за членство

220 163

360 321

416 454

505 778

605 431

ИТАЛИЯ

Премийна вноска на приемаща държава (HO)

111 000

146 000

169 000

211 000

281 000

Премийна вноска на приемаща държава (DC)

13 000

13 000

17 000

17 000

21 000

Вноска за членство

128 645

248 588

297 000

320 619

344 335

НОРВЕГИЯ

Премийна вноска на приемаща държава (DC)

23 700

23 700

23 700

23 700

23 700

Вноска за членство

66 247

81 318

87 587

95 014

104 688

ПОЛША

Вноска за членство

74 690

101 707

121 326

142 714

169 500

РУМЪНИЯ

Вноска за членство

82 255

99 041

134 294

147 967

158 643

ИСПАНИЯ

Вноска за членство

145 271

175 830

190 798

204 847

223 905

ШВЕЦИЯ

Вноска за членство

58 425

75 352

123 895

138 371

149 300

ШВЕЙЦАРИЯ

Вноска за членство

50 935

87 161

93 793

107 876

141 380

Общ размер на вноската за членство

1 475 320

2 069 497

2 421 496

2 720 060

3 088 263

Общ размер на премийна вноска на приемаща държава

889 400

924 400

951 400

993 400

1 067 400


Таблица 3

Посочени годишни вноски на приемаща държава, както за изпълнението, така и за оперативните дейности на централните съоръжения, които не са част от ACTRIS ERIC (центърът за данни и тематичните центрове, които не са част от ERIC). Тези вноски на приемаща държава не са част от приходите и разходите на ACTRIS ERIC, представени в таблица 1

Държава

Вноска за

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

АВСТРИЯ

CIS, CREGARS

437 000

520 000

402 000

432 000

319 000

БЕЛГИЯ

CREGARS

651 000

731 000

580 000

561 000

527 000

ЧЕШКА РЕПУБЛИКА

CAIS-ECAC

115 000

102 000

106 000

106 000

95 000

ФИНЛАНДИЯ

DC, CAIS-ECAC, CCRES, CiGas

1 714 000

788 000

772 000

802 000

833 000

ФРАНЦИЯ

DC, CAIS-ECAC, CARS, CCRES, CiGas, CREGARS

2 644 000

2 261 000

2 430 000

2 144 000

1 915 000

ГЕРМАНИЯ

CAIS-ECAC, CARS, CIS, CCRES, CiGas, CREGARS

4 610 000

5 214 000

4 219 000

4 544 000

3 052 000

ИТАЛИЯ

HO (*1), DC, CAIS-ECAC, CARS

2 675 000

3 497 000

940 000

956 000

1 198 000

НОРВЕГИЯ

DC

1 256 000

1 116 000

1 119 000

709 000

585 000

РУМЪНИЯ

CARS

105 000

255 000

265 000

272 000

282 000

ИСПАНИЯ

DC, CARS

380 000

400 000

407 000

414 000

398 000

ШВЕЙЦАРИЯ

CiGas

121 000

116 000

112 000

108 000

104 000

Общ размер на вноската на приемаща държава

14 708 000

15 000 000

11 352 000

11 048 000

9 308 000


(*1)  Вноската на Италия като приемаща държава включва вноските за установяването на звеното на централното управление през периода 2021—2022 г.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

ОПРЕДЕЛЕНИЯ

За целите на настоящия устав се използват следните определения:

„ACTRIS“ означава научноизследователска инфраструктура за изследване на аерозоли, облаци и следи от газове, която произвежда висококачествени данни, документиращи краткотрайни атмосферни образувания и процесите, водещи до тяхната изменчивост в естествени и контролирани атмосфери, и интегрира, хармонизира и разпространява набори от данни, дейности и услуги, предоставяни от централни и национални съоръжения.

„Данните на ACTRIS“ са определени в политиката за данни на ACTRIS, приета и изменена с решения на Общото събрание.

„ACTRIS ERIC“ означава научноизследователска инфраструктура за изследване на аерозоли, облаци и следи от газове, създадена като консорциум за европейска научноизследователска инфраструктура (ERIC) съгласно Регламент (EC) № 723/2009.

„Централно съоръжение“ означава компонент на ACTRIS на европейско равнище, централно управление, център за данни или тематичен център, който предлага данни на ACTRIS или изследователски услуги и други услуги на потребителите, както и оперативна поддръжка на национални съоръжения.

„Вноска в централно съоръжение“ означава, че дадена държава прави вноски за централно съоръжение, ако е приемаща държава за част от централното съоръжение, или прави вноски за дейностите на тази част. Вноската към централно съоръжение изисква вноска към финансите на централното съоръжение чрез вноски на приемаща държава.

„Споразумение за сътрудничество“ означава споразумение между ACTRIS ERIC и национално съоръжение или между ACTRIS ERIC и централно съоръжение, което не е включено в ACTRIS ERIC.

„Център за данни“ означава централното съоръжение, което отговаря за обработката на данни на ACTRIS, съхранението и разпространението на данни, продукти и инструменти с добавена стойност и хостинг на портала за данни на ACTRIS.

„Централно управление“ означава централното съоръжение, което отговаря за координирането и представителството на ACTRIS, както и за улесняване на достъпа до услугите на ACTRIS.

„Приемаща държава“ означава всяка държава, в която се намира и работи централното съоръжение.

„Вноска на приемаща държава“ означава финансиране, предоставено от членовете или постоянните наблюдатели за функционирането на централните съоръжения, които не са част от ACTRIS ERIC и се намират в тяхната собствена държава.

„Премийна вноска на приемаща държава“ означава финансиране, предоставено от членовете и постоянните наблюдатели на ACTRIS ERIC за функционирането на централните съоръжения, които са част от ACTRIS ERIC и се намират в тяхната собствена държава.

„Интелектуална собственост“ означава посоченото в член 2 от подписаната на 14 юли 1967 г. Конвенция за учредяване на Световната организация за интелектуална собственост, както е изменена на 28 септември 1979 г.

„Вноска за членство“ означава паричната сума, която държавите плащат, за да се присъединят към ACTRIS ERIC като членове, постоянни наблюдатели или наблюдатели.

„Национално съоръжение“ означава платформа за наблюдение или проучване, която има договорни отношения с ACTRIS ERIC и която предоставя данни и/или физически/отдалечен достъп до своите помещения.

„Тематичен център“ означава централно съоръжение, което е включено в ACTRIS ERIC или има договорни отношения с ACTRIS ERIC, предлагащо услуги и оперативна поддръжка за осигуряване на качеството/контрол на качеството на измервания и данни (включително обучение, калибриране, инструменти за осигуряване на качеството/контрол на качеството и разработване на стандартни оперативни процедури и процедури за оценка).


Top