EUR-Lex Access to European Union law
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32023R0966
Commission Regulation (EU) 2023/966 of 15 May 2023 amending Council Regulation (EC) No 338/97 to reflect the amendments adopted at the 19th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora
Регламент (ЕС) 2023/966 на Комисията от 15 май 2023 година за изменение на Регламент (ЕО) № 338/97 на Съвета с цел отразяване на измененията, приети на 19-ото заседание на Конференцията на страните по Конвенцията по международната търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора
Регламент (ЕС) 2023/966 на Комисията от 15 май 2023 година за изменение на Регламент (ЕО) № 338/97 на Съвета с цел отразяване на измененията, приети на 19-ото заседание на Конференцията на страните по Конвенцията по международната търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора
C/2023/3099
OB L 133, 17.5.2023, p. 1–124
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
In force
17.5.2023 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
L 133/1 |
РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2023/966 НА КОМИСИЯТА
от 15 май 2023 година
за изменение на Регламент (ЕО) № 338/97 на Съвета с цел отразяване на измененията, приети на 19-ото заседание на Конференцията на страните по Конвенцията по международната търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора
ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,
като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,
като взе предвид Регламент (ЕО) № 338/97 на Съвета от 9 декември 1996 г. относно защитата на видовете от дивата флора и фауна чрез регулиране на търговията с тях (1), и по-специално член 19, параграф 5 от него,
като има предвид, че:
(1) |
С Регламент (ЕО) № 338/97 се регулира търговията с животинските и растителните видове, посочени в приложението към същия регламент. Посочените в това приложение видове обхващат видовете, определени в приложенията към Конвенцията по международната търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора (CITES) (наричана по-нататък „конвенцията“), както и видовете, във връзка с чийто природозащитен статус е необходимо регулиране или наблюдение на търговията от, към и в рамките на Съюза. |
(2) |
На 19-ото заседание на Конференцията на страните по конвенцията, което се състоя от 14 до 25 ноември 2022 г. в град Панама (Панама) (CoP19), бяха направени изменения в приложенията към конвенцията. Тези изменения следва да бъдат отразени в Регламент (ЕО) № 338/97. |
(3) |
В приложение I към конвенцията бяха включени следните таксони, които следва да бъдат включени и в приложение А към Регламент (ЕО) № 338/97: Tiliqua adelaidensis, Kinosternon cora и Kinosternon vogti. |
(4) |
Следните видове бяха прехвърлени от приложение II в приложение I към конвенцията и следва да бъдат заличени от приложение B към Регламент (ЕО) № 338/97 и да бъдат включени в приложение А към същия регламент: Pycnonotus zeylanicus (със забавено изпълнение), Batagur kachuga, Cuora galbinifrons и Nilssonia leithii. |
(5) |
Следните таксони бяха прехвърлени от приложение I в приложение II към конвенцията и следва да бъдат заличени от приложение А към Регламент (ЕО) № 338/97 и да бъдат включени в приложение B към същия регламент: Ceratotherium simum simum (популацията на Намибия, с анотация), Cynomys mexicanus, Branta canadensis leucopareia, Phoebastria albatrus, Caiman latirostris (популацията на Бразилия, с анотация) и Crocodylus porosus (популацията на Палаванските острови (Филипини), с анотация). Chilabothrus inornatus, който също беше прехвърлен от приложение I в приложение II към конвенцията и следва да бъде заличен от приложение А към Регламент (ЕО) № 338/97, сега се включва в приложение B към същия регламент в записа за Boidae spp. |
(6) |
В приложение II към конвенцията бяха включени следните семейства, родове и видове, които следва да бъдат включени и в приложение B към Регламент (ЕО) № 338/97: Copsychus malabaricus, Physignathus cocincinus, Cyrtodactylus jeyporensis, Tarentola chazaliae, Phrynosoma spp., Chelus fimbriatus (включва Chelus orinocensis), Macrochelys temminckii, Chelydra serpentina, Graptemys barbouri, Graptemys ernsti, Graptemys gibbonsi, Graptemys pearlensis, Graptemys pulchra, Rhinoclemmys spp., Claudius angustatus, Kinosternon spp. (с изключение на видовете в приложение А), Staurotypus salvinii, Staurotypus triporcatus, Sternotherus spp., Apalone spp. (с изключение на подвидовете в приложение А), Centrolenidae spp., Agalychnis lemur (с анотация), Laotriton laoensis (с анотация), Carcharhinidae spp. (със забавено изпълнение), Sphyrnidae spp., Potamotrygon albimaculata, Potamotrygon henlei, Potamotrygon jabuti, Potamotrygon leopoldi, Potamotrygon marquesi, Potamotrygon signata, Potamotrygon wallacei, Rhinobatidae spp., Hypancistrus zebra (с анотация), Thelenota spp. (със забавено изпълнение), Handroanthus spp. (с анотация и забавено изпълнение), Roseodendron spp. (с анотация и забавено изпълнение), Tabebuia spp. (с анотация и забавено изпълнение), Rhodiola spp. (с анотация), Afzelia spp. (африкански популации, с анотация), Dipteryx spp. (с анотация и забавено изпълнение), Pterocarpus spp. (африкански популации, с анотация) и Khaya spp. (африкански популации, с анотация). |
(7) |
Следните родове и видове, които досега бяха включени в приложение D към Регламент (ЕО) № 338/97, следва да бъдат заличени от посоченото приложение, след като на CoP19 бяха включени в приложение II към конвенцията. Physignathus cocincinus, Laotriton laoensis, Handroanthus spp. (със забавено изпълнение), Tabebuia spp. (със забавено изпълнение), Roseodendron spp. (със забавено изпълнение), Rhodiola spp. и Khaya spp. |
(8) |
На CoP19 беше изменен разделът за тълкуване на приложенията към конвенцията и бяха приети или изменени редица анотации във връзка с няколко таксона, включени в тези приложения, което също така трябва да бъде отразено в приложенията към Регламент (ЕО) № 338/97. |
(9) |
По-конкретно в приложенията към конвенцията бяха включени следните анотации:
|
(10) |
По-конкретно в приложенията към конвенцията бяха изменени следните анотации:
|
(11) |
Необходимо е също така да се изменят бележки 12, 13 и 14 от бележките по тълкуването на приложения A, B, C и D към Регламент (ЕО) № 338/97, включително по отношение на определенията за „10 kg на пратка“ и „преработена дървесина“, за да се отразят промените, приети на CoP19. |
(12) |
В приложение III към конвенцията бяха включени следните видове: Daboia palaestinae по искане на Израел; Caribena versicolor и Papilio phorbanta по искане на Съюза; Melopyrrha nigra и Tiaris canorus по искане на Куба; Conophytum spp., Mestoklema tuberosum, Raphionacme zeyheri, Crassothonna clavifolia, Othonna armiana, Othonna cacalioides, Othonna euphorbioides, Othonna retrorsa, Tylecodon bodleyae, Tylecodon nolteei, Tylecodon reticulatus, Monsonia herrei, Monsonia multifida, Monsonia patersonii, Pelargonium crassicaule, Pelargonium triste, Adenia spinosa и Portulacaria pygmaea по искане на Южна Африка; Ctenophorus spp., Intellagama spp., Tympanocryptis spp., Carphodactylus spp., Nephrurus spp., Orraya spp., Phyllurus spp., Saltuarius spp., Strophurus spp., Underwoodisaurus spp., Uvidicolus spp., Egernia spp., Tiliqua multifasciata, Tiliqua nigrolutea, Tiliqua occipitalis, Tiliqua rugosa, Tiliqua scincoides intermedia и Tiliqua scincoides scincoides по искане на Австралия; и Holacanthus limbaughi по искане на Франция. Съответно тези видове следва да бъдат включени в приложение C към Регламент (ЕО) № 338/97. |
(13) |
Othonna retrorsa, който досега беше включен в приложение D към Регламент (ЕО) № 338/97, следва да бъде заличен от посоченото приложение, след като по искане на Южна Африка беше включен в приложение III към конвенцията. Echinotriton andersoni, който на 16 декември 2021 г. беше включен в приложение C към Регламент (ЕО) № 338/97 след включването му от Япония в приложение III към конвенцията на 13 февруари 2021 г., следва също да бъде заличен от приложение D към Регламент (ЕО) № 338/97. |
(14) |
Групата за научен преглед стигна до заключението, че Dipteryx spp. (с изключение на D. panamensis)) следва да бъде включен в приложение D към Регламент (ЕО) № 338/97 с анотация, в която се определя кои типове на екземплярите са обхванати от списъка (анотация §5), до влизането в сила на списъка от приложение B към посочения регламент. |
(15) |
Съюзът не внесе възражение по отношение на никое от посочените изменения. |
(16) |
По време на CoP19 бяха приети нови номенклатурни означения за животни и растения. |
(17) |
В резултат на това е необходимо да се променят наименованията на следните видове и подвидове: Allochrocebus solatus, Antigone canadensis, Antigone canadensis nesiotes, Antigone canadensis pulla, Antigone vipio, Aonyx cinereus, Chilabothrus inornatus, Chilabothrus monensis, Chilabothrus subflavus, Chondrohierax wilsonii, Hypotaenidia sylvestris, Leucogeranus leucogeranus, Montivipera wagneri, Protobothrops mangshanensis, Psephotellus chrysopterygius, Psephotellus dissimilis, Psephotellus pulcherrimus, Python molurus, Sclerophrys channingi и Sclerophrys superciliaris. |
(18) |
Поради промяна в номенклатурата, в приложение I към конвенцията бяха включени следните видове и подвидове, които следва да бъдат включени и в приложение А към Регламент (ЕО) № 338/97: Equus hemionus luteus, Pachypodium windsorii, Pezoporus flaviventris и Pongo tapanuliensis. Поради промяна в номенклатурата, в приложение II към конвенцията бяха включени следните видове и родове, които следва да бъдат включени и в приложение B към Регламент (ЕО) № 338/97: Agalychnis terranova, Malayemys khoratensis, Paruwrobates andinus, Paruwrobates erythromos, Philantomba maxwellii, Sericopelma angustum, Sericopelma embrithes и Tliltocatl spp. Въпреки че следните видове бяха включени в приложение II към конвенцията поради промяна в номенклатурата, те следва да бъдат включени и в приложение А към Регламент (ЕО) № 338/97, тъй като видовете, от които бяха отделени, са изброени в приложение А към същия регламент: Circus hudsonius, Phoenicopterus roseus, Piliocolobus bouvieri и Piliocolobus epieni. |
(19) |
Поради промяна в номенклатурата от приложение I към конвенцията бяха заличени следните видове, които следва да бъдат заличени и от приложение А към Регламент (ЕО) № 338/97: Alouatta coibensis (поради синонимизирането на Alouatta coibensis с Alouatta palliata) и Falco pelegrinoides (поради синонимизирането на Falco pelegrinoides с Falco peregrinus). Поради промяна в номенклатурата от приложение II бяха заличени следните видове, които следва да бъдат заличени и от приложение B към Регламент (ЕО) № 338/97: Aphonopelma albiceps (поради прехвърлянето на рода към Brachypelma) и Manta spp. (поради синонимизирането на род Manta с род Mobula). |
(20) |
Предвид мащаба на необходимите изменения на приложението към Регламент (ЕО) № 338/97 и от съображения за яснота е целесъобразно то да се замени изцяло. |
(21) |
Поради това Регламент (ЕО) № 338/97 следва да бъде съответно изменен. |
(22) |
В съответствие с член XV.1, буква в) от конвенцията измененията, приети на заседание на Конференцията на страните, трябва да влязат в сила за всички страни 90 дни след съответното заседание. С цел да се гарантира своевременното влизане в сила на измененията в приложението към настоящия регламент той следва да влезе в сила на третия ден след деня на публикуването му. |
(23) |
Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета за търговия с видове от дивата фауна и флора, създаден по силата на член 18, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 338/97, |
ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:
Член 1
Приложението към Регламент (ЕО) № 338/97 се заменя с текста в приложението към настоящия регламент.
Член 2
Настоящият регламент влиза в сила на третия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.
Съставено в Брюксел на 15 май 2023 година.
За Комисията
Председател
Ursula VON DER LEYEN
ПРИЛОЖЕНИЕ
„ПРИЛОЖЕНИЕ
Бележки по тълкуването на приложения A, B, C и D
1.
Видовете, включени в приложения A, B, C и D, се посочват:
а) |
с наименованието на вида, или |
б) |
като всички видове, включени в по-висш таксон или определена част от него. |
2.
Съкращението „spp.“ се използва за обозначаване на всички видове от по-висш таксон.
3.
Другите означения за таксони, които са по-висши от вид, са дадени само с цел допълнителна информация или класификация.
4.
Видовете, отпечатани с получерен шрифт в приложение А, са включени в него в съответствие с тяхната защита, предвиденa в Директива 2009/147/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (1) или Директива 92/43/ЕИО на Съвета (2).
5.
Следните съкращения се използват за растителни таксони, които са по-нисши от вид:
а) |
„ssp.“ се използва за означаване на подвид; |
б) |
„var(s).“ се използва за означаване на вариетет (вариетети); и |
в) |
„fa“ се използва за означаване на форма. |
6.
Символите „(I)“, „(II)“ и „(III)“, поставени срещу името на вид или по-висш таксон, се отнасят за приложенията към конвенцията, в които е включен даденият вид, както е посочено в бележки 7, 8 и 9. Ако не се появява нито една от тези анотации, даденият вид не е включен в приложенията към конвенцията.
7.
(I) срещу името на вид или по-висш таксон означава, че даденият вид или по-висш таксон е включен в приложение I към конвенцията.
8.
(II) срещу името на вид или по-висш таксон означава, че даденият вид или по-висш таксон е включен в приложение II към конвенцията.
9.
(III) срещу името на вид или по-висш таксон означава, че даденият вид или по-висш таксон е включен в приложение III към конвенцията. В такъв случай се посочва също и държавата, по отношение на която видът или по-висшият таксон е включен в приложение III.
10.
Съгласно 8-ото издание на International Code of Nomenclature for Cultivated Plants„сорт“ означава съвкупност от растения, която а) е селекционирана с оглед на един или няколко характерни белега, б) е обособена, еднородна и стабилна в характерните си белези и в) ако е отгледана изкуствено чрез подходящи средства, запазва характерните си белези. Нов таксон на сорт не може да бъде смятан за такъв, преди наименованието и обозначението му да са официално публикувани в най-актуалното издание на International Code of Nomenclature for Cultivated Plants.
11.
Допуска се в приложенията да бъдат специално включени хибриди, но само ако те формират отделни и устойчиви популации в природата. Хибридните животни, които при предишните четири поколения от рода си са имали един или повече екземпляри от вид, включен в приложение А или B, са предмет на настоящия регламент, както ако бяха истински вид дори ако даденият хибрид не е конкретно включен в приложенията.
12.
Когато даден вид е включен в приложение A, B или C, цялото животно или растение — живо или мъртво, винаги се включва. Освен това всички части и производни от тях също се включват в същото приложение, освен ако за животинските видове, включени в приложение C, и растителните видове, включени в приложение B или C, видът е анотиран със символа #, следван от номер, указващ, че са включени само определени части и производни. В съответствие с член 2, буква у) символът „#“, следван от номер, поставен срещу наименованието на вида или по-висшия таксон, включен в приложение B или C, определя части или производни, които са посочени във връзка с тези приложения за целите на настоящия регламент, както следва:
#1 |
Означава всички части и производни, с изключение на:
|
#2 |
Означава всички части и производни, с изключение на:
|
#3 |
Означава цели или срязани корени и части от корени, с изключение на произведени части или производни като прахчета, хапчета, екстракти, тоници, чайове и сладкарски изделия. |
#4 |
Означава всички части и производни, с изключение на:
|
#5 |
Означава дървесни трупи, нарязана дървесина и фурнирни листове. |
#6 |
Означава дървесни трупи, нарязана дървесина, фурнирни листове и шперплат. |
#7 |
Означава дървесни трупи, дървесни стърготини, прах и екстракти. |
#8 |
Означава подземните части (напр. корени, коренища): цели, на части и на прах. |
#9 |
Означава всички части и производни, с изключение на тези, върху които има етикет „Произведени от материал от Hoodia spp., получен чрез контролирана сеч и производство съгласно споразумение със съответния управителен орган по CITES от [Ботсуана съгласно Споразумение № BW/xxxxxx] [Намибия съгласно Споразумение № NA/xxxxxx] [Южна Африка съгласно Споразумение № ZA/xxxxxx]“. |
#10 |
Означава всички части, производни и крайни продукти, с изключение на реекспорта на готови музикални инструменти, готови аксесоари за музикални инструменти и готови части за музикални инструменти. |
#11 |
Означава дървесни трупи, нарязана дървесина, фурнирни листове, шперплат, прах и екстракти. Крайните продукти, съдържащи като съставки такива екстракти, включително аромати, не се считат за обхванати от настоящата анотация. |
#12 |
Означава дървесни трупи, нарязана дървесина, фурнирни листове, шперплат и екстракти. Крайните продукти, съдържащи като съставки такива екстракти, включително аромати, не се считат за обхванати от настоящата анотация. |
#13 |
Означава ядката (известна също като „ендосперма“„пулпа“ или „копра“) и всички нейни производни, с изключение на крайни продукти, пакетирани и готови за продажба на дребно. |
#14 |
Означава всички части и производни, с изключение на:
|
#15 |
Означава всички части и производни, с изключение на:
|
#16 |
Означава семена, плодове и масла. |
#17 |
Означава дървесни трупи, нарязана дървесина, фурнирни листове, шперплат и преработена дървесина. |
#18 |
С изключение на части и производни, различни от яйца. |
13.
Определения на понятията и изразите, използвани в анотации в посочените приложения:Екстракт
Всяко вещество, което — независимо от производствения процес — е получено непосредствено от растителен материал чрез физични или химични средства. Екстрактите могат да са твърди (напр. кристали, смола, фини или груби частици), полутвърди (напр. клей и восък) или течни (напр. разтвори, тинктури, масла и етерични масла).
Готови музикални инструменти
Музикален инструмент (както е посочен в Хармонизираната система на Световната митническа организация, глава 92; музикални инструменти, части и принадлежности за тези артикули), който е готов за свирене или е необходим само монтаж на части, за да може да се свири на него. Това понятие включва старинни инструменти (съгласно определенията в кодове 97.05 и 97.06 на Хармонизираната система; произведения на изкуството, предмети за колекции и антични предмети).
Готови аксесоари за музикални инструменти
Аксесоар за музикален инструмент (както е посочен в Хармонизираната система на Световната митническа организация, глава 92; музикални инструменти, части и принадлежности за тези артикули), който е отделен от музикалния инструмент, специално проектиран или оформен за изключително използване във връзка с инструмент и не изисква допълнителна модификация, за да бъде използван.
Готови части за музикални инструменти
Част (както е посочена в Хармонизираната система на Световната митническа организация, глава 92 — „Музикални инструменти, части и принадлежности за тези артикули“) за музикален инструмент, която е готова за монтаж и е специално проектирана или оформена за изключително използване във връзка с инструмента, за да може да се свири на него.
Крайни продукти, пакетирани и готови за продажба на дребно
Продукти, експедирани поотделно или на партиди, за които не е необходима допълнителна обработка и които са пакетирани и етикетирани за крайна употреба или за продажба на дребно във вид, готов за продажба или употреба на широкия пазар.
Прах
Сухо и твърдо вещество под формата на фини или груби частици
Пратка
Товар, превозван в съответствие с един коносамент или въздушна товарителница, независимо от количеството или броя на контейнерите или опаковките; или предмети, които се намират върху тялото, се носят в ръка или са включени в личния багаж.
10 kg на пратка
По отношение на формулировката „10 kg на пратка“ ограничението от 10 kg се тълкува като отнасящо се до теглото на дървения материал от всеки отделен анотиран вид от род Dalbergia или Guibourtia, наличен в изделията в пратката. Ограничението от 10 kg се оценява само спрямо индивидуалното тегло на парчетата дървен материал от всеки отделен анотиран вид, съдържащ се във всяко изделие от пратката, а не спрямо общото тегло на пратката. Общото тегло на всеки отделен анотиран вид се разглежда поотделно, за да се определи дали се изисква разрешително или сертификат по CITES за всеки отделен анотиран вид и теглото на различните отделни анотирани видове не се сумира за тази цел.
Преработена дървесина
Определена в код 44.09 от Хармонизираната система. Дървен материал (включително паркетни дъски и фризи, несглобени), профилиран (нутван, федерован, жлебован, фалцован, кантован, свързан под формата на V, формован за корнизи, със заоблени ръбове или обработен по подобен начин) по дължината на един или на няколко ръба или страни, дори рендосан, шлифован или клинозъбно съединен.
Дървени стърготини
Малки частици дървесина.
14.
Тъй като нито един от видовете или по-висшите таксони от част „ФЛОРА“, включени в приложение A, не е анотиран с цел неговите хибриди да се третират съгласно член 4, параграф 1, това означава, че изкуствено размножените хибриди, получени от един или повече от тези видове или таксони, може да се търгуват със сертификат за изкуствено размножаване и че семената и цветният прашец (включително полиниите), рязаните цветове, разсадът или тъканните култури, получени in vitro, транспортирани в стерилни контейнери, от тези хибриди не са предмет на настоящия регламент.
15.
Урината, животинските изпражнения и амбрата, които представляват отпадъчни продукти, получени без манипулация на даденото животно, не са предмет на настоящия регламент.
16.
По отношение на видовете животни, включени в приложение D, настоящият регламент се прилага само за живи екземпляри и цели или почти цели мъртви екземпляри, с изключение на таксоните, които са анотирани по следния начин с цел да се покаже, че други части и производни също са обхванати:
#1 |
Всички цели или почти цели кожи, необработени или щавени. |
17.
По отношение на видовете растения, включени в приложение D, настоящият регламент се прилага само за живи екземпляри, с изключение на таксоните, които са анотирани по следния начин, с цел да се покаже, че други части и производни също са обхванати:
#2 |
Сухи и свежи растения, включително, когато е подходящо, листа, корени /издънки, стъбла, семена/спори, кора на дърво и плодове. |
#4 |
Означава всички части и производни, с изключение на:
|
#5 |
Означава дървесни трупи, нарязана дървесина, фурнирни листове, шперплат и преработена дървесина.
|
|
Приложение A |
Приложение B |
Приложение C |
Обикновено име |
||||||||||||||||||||
ФАУНА |
||||||||||||||||||||||||
CHORDATA (ХОРДОВИ) |
||||||||||||||||||||||||
MAMMALIA |
|
|
|
Бозайници |
||||||||||||||||||||
АRTIODАCTYLА |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Antilocapridae |
|
|
|
Вилороги антилопи |
||||||||||||||||||||
|
Antilocapra americana (I) (Само популацията на Мексико; други популации не са включени в приложенията към настоящия регламент) |
|
|
Вилорога антилопа |
||||||||||||||||||||
Bovidаe |
|
|
|
Кухороги |
||||||||||||||||||||
|
Addax nasomaculatus (I) |
|
|
Антилопа адакс |
||||||||||||||||||||
|
|
Ammotragus lervia (II) |
|
Гривест козел |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Antilope cervicapra (III Непал/Пакистан) |
Антилопа гарна |
||||||||||||||||||||
|
Bos gaurus (I) (Без одомашнената форма, позната като Bos frontalis, която не е предмет на настоящия регламент) |
|
|
Гаур |
||||||||||||||||||||
|
Bos mutus (I) (Без одомашнената форма, позната като Bos grunniens, която не е предмет на настоящия регламент) |
|
|
Див як |
||||||||||||||||||||
|
Bos sauveli (I) |
|
|
Купрей |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Boselaphus tragocamelus (III Пакистан) |
Антилопа нилгау |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Bubalus arnee (III Непал) (Без одомашнената форма, позната като Bubalus bubalis, която не е предмет на настоящия регламент) |
Бивол арни |
||||||||||||||||||||
|
Bubalus depressicornis (I) |
|
|
Бивол аноа |
||||||||||||||||||||
|
Bubalus mindorensis (I) |
|
|
Тамарау |
||||||||||||||||||||
|
Bubalus quarlesi (I) |
|
|
Планински бивол аноа |
||||||||||||||||||||
|
|
Budorcas taxicolor (II) |
|
Такин |
||||||||||||||||||||
|
Capra falconeri (I) |
|
|
Виторог козел |
||||||||||||||||||||
|
|
Capra caucasica (II) |
|
Кавказки козел |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Capra hircus aegagrus (III Пакистан) (Екземплярите от одомашнената форма не са предмет на настоящия регламент) |
Безоавов козел |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Capra sibirica (III Пакистан) |
Сибирски козирог |
||||||||||||||||||||
|
Capricornis milneedwardsii (I) |
|
|
Китайски серау |
||||||||||||||||||||
|
Capricornis rubidus (I) |
|
|
Челвен серау |
||||||||||||||||||||
|
Capricornis sumatraensis (I) |
|
|
Суматренско серау |
||||||||||||||||||||
|
Capricornis thar (I) |
|
|
Хималайски серау |
||||||||||||||||||||
|
|
Cephalophus brookei (II) |
|
Дукер на Брук |
||||||||||||||||||||
|
|
Cephalophus dorsalis (II) |
|
Черногръб дукер |
||||||||||||||||||||
|
Cephalophus jentinki (I) |
|
|
Либерийски горски дукер |
||||||||||||||||||||
|
|
Cephalophus ogilbyi (II) |
|
Дукер на Оджилби |
||||||||||||||||||||
|
|
Cephalophus silvicultor (II) |
|
Жълтогръб дукер |
||||||||||||||||||||
|
|
Cephalophus zebra (II) |
|
Зебров дукер |
||||||||||||||||||||
|
|
Damaliscus pygargus pygargus (II) |
|
Белонос бубал |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Gazella bennettii (III Пакистан) |
Индийска газела |
||||||||||||||||||||
|
Gazella cuvieri (I) |
|
|
Газела на Кювиер |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Gazella dorcas (III Алжир/Тунис) |
Газела доркас |
||||||||||||||||||||
|
Gazella leptoceros (I) |
|
|
Тънкорога газела |
||||||||||||||||||||
|
Hippotragus niger variani (I) |
|
|
Черна конска антилопа |
||||||||||||||||||||
|
|
Kobus leche (II) |
|
Воден козел лече |
||||||||||||||||||||
|
Naemorhedus baileyi (I) |
|
|
Червен горал |
||||||||||||||||||||
|
Naemorhedus caudatus (I) |
|
|
Дългоопашат горал |
||||||||||||||||||||
|
Naemorhedus goral (I) |
|
|
Хималайски горал |
||||||||||||||||||||
|
Naemorhedus griseus (I) |
|
|
Китайски горал |
||||||||||||||||||||
|
Nanger dama (I) |
|
|
Газела дама |
||||||||||||||||||||
|
Oryx dammah (I) |
|
|
Саблерог орикс |
||||||||||||||||||||
|
Oryx leucoryx (I) |
|
|
Арабски орикс |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis ammon (II) |
|
Архар |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis arabica (II) |
|
Арабски муфлон |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis bochariensis (II) |
|
Бухарски уриал |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis canadensis (II) (Само популацията на Мексико; други популации не са включени в приложенията към настоящия регламент) |
|
Големорога овца |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis collium (II) |
|
Казахстански архар |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis cycloceros (II) |
|
Aфгански уриал |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis collium (II) |
|
Архар от Гоби |
||||||||||||||||||||
|
Ovis gmelini (I) (Популацията на Кипър) |
|
|
Анатолска овца |
||||||||||||||||||||
|
Ovis hodgsoni (I) |
|
|
Тибетски архар |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis jubata (II) |
|
Архар от шанси |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis karelini (II) |
|
Тяншански архар |
||||||||||||||||||||
|
Ovis nigrimontana (I) |
|
|
Архар от Кара–тау |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis polii (II) |
|
Архар на Марко Поло |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis punjabiensis (II) |
|
Пенджабски уриал |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis severtzovi (II) |
|
Архар на Северцов |
||||||||||||||||||||
|
Ovis vignei (I) |
|
|
Ладакски уриал |
||||||||||||||||||||
|
Pantholops hodgsonii (I) |
|
|
Тибетска антилопа |
||||||||||||||||||||
|
|
Philantomba maxwellii (II) |
|
Дукер на Максуел |
||||||||||||||||||||
|
|
Philantomba monticola (II) |
|
Син дукер |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pseudois nayaur (III Пакистан) |
Барал |
||||||||||||||||||||
|
Pseudoryx nghetinhensis (I) |
|
|
Саола |
||||||||||||||||||||
|
Rupicapra pyrenaica ornata (II) |
|
|
Апенинска дива коза |
||||||||||||||||||||
|
|
Saiga borealis (II) (Нулева квота за износ на диви екземпляри за пренасяне през граница с търговска цел) |
|
Монголска сайга |
||||||||||||||||||||
|
|
Saiga tatarica (II) (Нулева квота за износ на диви екземпляри за пренасяне през граница с търговска цел) |
|
Степна сайга |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tetracerus quadricornis (III Непал) |
Четирирога антилопа |
||||||||||||||||||||
Camelidae |
|
|
|
Камилови |
||||||||||||||||||||
|
|
Lama guanicoe (II) |
|
Гуанако |
||||||||||||||||||||
|
Vicugna vicugna (I) (С изключение на популациите на: Аржентина [популациите на провинции Хухуй, Катамарка и Салта, както и полуодомашнените популации на провинции Хухуй, Салта, Катамарка, Ла Риоха и Сан Хуан]; Боливия [цялата популация]; Чили [популации на регион Тарапака и на регион Арика и Паринакота]; Еквадор [цялата популация] и Перу [цялата популация]; които са включени в приложение B) |
Vicugna vicugna (II) (Само популациите на Аржентина [популациите на провинции Хухуй, Катамарка и Салта, както и полуодомашнените популации на провинции Хухуй, Салта, Катамарка, Ла Риоха и Сан Хуан]; Боливия [цялата популация]; Чили [популации на регион Тарапака и на регион Арика и Паринакота]; Еквадор [цялата популация] и Перу [цялата популация]; всички останали популации са включени в приложение A) (3) |
|
Викуня |
||||||||||||||||||||
Cervidae |
|
|
|
Плътнороги |
||||||||||||||||||||
|
Axis calamianensis (I) |
|
|
Филипински елен |
||||||||||||||||||||
|
Axis kuhlii (I) |
|
|
Бавеански елен |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Axis porcinus (III Пакистан (С изключение на подвидовете, включени в приложение A) |
Свински елен |
||||||||||||||||||||
|
Axis porcinus annamiticus (I) |
|
|
Индокитайски свински елен |
||||||||||||||||||||
|
Blastocerus dichotomus (I) |
|
|
Блатен елен |
||||||||||||||||||||
|
|
Cervus elaphus bactrianus (II) |
|
Бактрийски елен |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cervus elaphus barbarus (III Алжир/Тунис) |
Берберски елен |
||||||||||||||||||||
|
Cervus elaphus hanglu (I) |
|
|
Хангул |
||||||||||||||||||||
|
Dama dama mesopotamica (I) |
|
|
Месопотамски петнист елен |
||||||||||||||||||||
|
Hippocamelus spp. (I) |
|
|
Андски елени |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mazama temama cerasina (III Гватемала) |
Централноамериканска мазама |
||||||||||||||||||||
|
Muntiacus crinifrons (I) |
|
|
Черен мунтджак |
||||||||||||||||||||
|
Muntiacus vuquangensis (I) |
|
|
Гигантски мунтджак |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Odocoileus virginianus mayensis (III Гватемала) |
Гватемалски белоопашат елен |
||||||||||||||||||||
|
Ozotoceros bezoarticus (I) |
|
|
Пампаски елен |
||||||||||||||||||||
|
|
Pudu mephistophiles (II) |
|
Еквадорски пуду |
||||||||||||||||||||
|
Pudu puda (I) |
|
|
Обикновен пуду |
||||||||||||||||||||
|
Rucervus duvaucelii (I) |
|
|
Барасинга |
||||||||||||||||||||
|
Rucervus eldii (I) |
|
|
Таменг |
||||||||||||||||||||
Giraffidae |
|
Giraffa camelopardalis (II) |
|
Жирафи Жираф |
||||||||||||||||||||
Hippopotamidae |
|
|
|
Хипопотамови |
||||||||||||||||||||
|
|
Hexaprotodon liberiensis (II) |
|
Либерийски хипопотам |
||||||||||||||||||||
|
|
Hippopotamus amphibius (II) |
|
Хипопотам |
||||||||||||||||||||
Moschidae |
|
|
|
Кабаргови |
||||||||||||||||||||
|
Moschus spp. (I) (Само популациите на Афганистан, Бутан, Индия, Мианмар, Непал и Пакистан; всички останали популации са включени в приложение B) |
Moschus spp. (II) (С изключение на популациите на Афганистан, Бутан, Индия, Мианмар, Непал и Пакистан, които са включени в приложение A) |
|
Кабарги |
||||||||||||||||||||
Suidae |
|
|
|
Свиневи |
||||||||||||||||||||
|
Babyrousa babyrussa (I) |
|
|
Бабирус |
||||||||||||||||||||
|
Babyrousa bolabatuensis (I) |
|
|
Бола Батов бабирус |
||||||||||||||||||||
|
Babyrousa celebensis (I) |
|
|
Северен целебески бабирус |
||||||||||||||||||||
|
Babyrousa togeanensis (I) |
|
|
Тогеански бабирус |
||||||||||||||||||||
|
Sus salvanius (I) |
|
|
Свиня пигмей |
||||||||||||||||||||
Tayassuidae |
|
|
|
Пекариеви |
||||||||||||||||||||
|
|
Tayassuidae spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A, и с изключение на популациите на Pecari tajacu на Мексико и САЩ, които не са включени в приложенията към настоящия регламент) |
|
Пекари |
||||||||||||||||||||
|
Catagonus wagneri (I) |
|
|
Чакско пекари |
||||||||||||||||||||
CARNIVORA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Ailuridae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Ailurus fulgens (I) |
|
|
Малка панда |
||||||||||||||||||||
Canidae |
|
|
|
Кучеви |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Canis aureus (III Индия) |
Златен чакал |
||||||||||||||||||||
|
Canis lupus (I/II) (Всички популации, с изключение на тази на Испания северно от Дуеро и Гърция северно от 39-ия паралел, които са включени в приложение В. Популациите на Бутан, Индия, Непал и Пакистан са включени в приложение I; всички останали популации са включени в приложение II. С изключение на одомашнената форма и на дивото куче динго, познати като Canis lupus familiaris и Canis lupus dingo) |
Canis lupus (II) (Включени са само популациите на Испания северно от Дуеро и Гърция северно от 39-ия паралел. Всички останали популации са включени в приложение А. С изключение на одомашнената форма и на дивото куче динго, познати като Canis lupus familiaris и Canis lupus dingo) |
|
Вълк |
||||||||||||||||||||
|
Canis simensis |
|
|
Етиопски вълк |
||||||||||||||||||||
|
|
Cerdocyon thous (II) |
|
Лисица крабояд |
||||||||||||||||||||
|
|
Chrysocyon brachyurus (II) |
|
Гривест вълк |
||||||||||||||||||||
|
|
Cuon alpinus (II) |
|
Азиатско червено куче |
||||||||||||||||||||
|
|
Lycalopex culpaeus (II) |
|
Андска лисица |
||||||||||||||||||||
|
|
Lycalopex fulvipes (II) |
|
Дарвинова лисица |
||||||||||||||||||||
|
|
Lycalopex griseus (II) |
|
Аржентинска сива лисица |
||||||||||||||||||||
|
|
Lycalopex gymnocercus (II) |
|
Пампаска лисица |
||||||||||||||||||||
|
Speothos venaticus (I) |
|
|
Южноамериканско храстово куче |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Vulpes bengalensis (III Индия) |
Бенгалска лисица |
||||||||||||||||||||
|
|
Vulpes cana (II) |
|
Афганска лисица |
||||||||||||||||||||
|
|
Vulpes zerda (II) |
|
Фенек |
||||||||||||||||||||
Eupleridae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Cryptoprocta ferox (II) |
|
Фоса |
||||||||||||||||||||
|
|
Eupleres goudotii (II) |
|
Дребнозъба мангуста |
||||||||||||||||||||
|
|
Fossa fossana (II) |
|
Мадагаскарска цивета |
||||||||||||||||||||
Felidаe |
|
|
|
Коткови |
||||||||||||||||||||
|
|
Felidae spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A. Екземпляри от одомашнената форма не са предмет на настоящия регламент. По отношение на африканската популация на Panthera leo е установена нулева годишна квота за износ на екземпляри на кости, парчета от кости, продукти от кости, нокти, скелети, черепи и зъби, взети от дивата природа и пренасяни през граница с търговска цел. Ще се установи годишна квота за износ на кости, парчета от кости, продукти от кости, нокти, скелети, черепи и зъби, произлезли от развъждане в плен в Южна Африка и пренасяни през граница с търговска цел, като тази квота ще се съобщава ежегодно на Секретариата на CITES.) |
|
Котки |
||||||||||||||||||||
|
Acinonyx jubatus (I) (Годишни квоти за износ на живи екземпляри и ловни трофеи се предоставят, както следва: Ботсуана: 5; Намибия: 150; Зимбабве: 50. Търговията с такива видове е предмет на член 4, параграф 1) |
|
|
Гепард |
||||||||||||||||||||
|
Caracal caracal (I) (Само популацията на Азия; всички останали популации са включени в приложение B) |
|
|
Азиатски каракал |
||||||||||||||||||||
|
Catopuma temminckii (I) |
|
|
Азиатска златна котка |
||||||||||||||||||||
|
Felis nigripes (I) |
|
|
Чернокрака котка |
||||||||||||||||||||
|
Felis silvestris (II) |
|
|
Дива котка |
||||||||||||||||||||
|
Herpailurus yagouaroundi (I) (Само популациите на Централна и Северна Америка; всички останали популации са включени в приложение B) |
|
|
Ягуарунди |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus geoffroyi (I) |
|
|
Котка на Жофруа |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus guttulus (I) |
|
|
Южна онцила |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus jacobita (I) |
|
|
Андска котка |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus pardalis (I) |
|
|
Оцелот |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus tigrinus (I) |
|
|
Тигрова котка |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus wiedii (I) |
|
|
Дългоопашата тигрова котка |
||||||||||||||||||||
|
Lynx lynx (II) |
|
|
Евроазиатски рис |
||||||||||||||||||||
|
Lynx pardinus (I) |
|
|
Иберийски рис |
||||||||||||||||||||
|
Neofelis diardi (I) |
|
|
Явански опушен леопард |
||||||||||||||||||||
|
Neofelis nebulosa (I) |
|
|
Континентален опушен леопард |
||||||||||||||||||||
|
Panthera leo (I) (Само популациите на Индия; всички останали популации са включени в приложение B) |
|
|
Азиатски лъв |
||||||||||||||||||||
|
Panthera onca (I) |
|
|
Ягуар |
||||||||||||||||||||
|
Panthera pardus (I) |
|
|
Леопард |
||||||||||||||||||||
|
Panthera tigris (I) |
|
|
Тигър |
||||||||||||||||||||
|
Panthera uncia (I) |
|
|
Снежен леопард |
||||||||||||||||||||
|
Pardofelis marmorata (I) |
|
|
Мраморна котка |
||||||||||||||||||||
|
Prionailurus bengalensis bengalensis (I) (Само популациите на Бангладеш, Индия и Тайланд; всички останали популации са включени в приложение B) |
|
|
Бенгалска котка |
||||||||||||||||||||
|
Prionailurus bengalensis euptilurus (II) |
|
|
Ириомотова котка |
||||||||||||||||||||
|
Prionailurus planiceps (I) |
|
|
Суматренска котка |
||||||||||||||||||||
|
Prionailurus rubiginosus (I) (Само популацията на Индия; всички останали популации са включени в приложение B) |
|
|
Рижава петниста котка |
||||||||||||||||||||
|
Puma concolor (I) (Само популациите на Коста Рика и Панама; всички останали популации са включени в приложение B) |
|
|
Костариканска пума |
||||||||||||||||||||
Herpestidae |
|
|
|
Мангустови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes edwardsi (III Индия/Пакистан) |
Индийска сива мангуста |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes fuscus (III Индия) |
Индийска кафява мангуста |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes javanicus (III Пакистан) |
Малка азиатска мангуста |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes javanicus auropunctatus (III Индия) |
Малка индийска мангуста |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes smithii (III Индия) |
Индийска червена мангуста |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes urva (III Индия) |
Мангуста крабояд |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes vitticollis (III Индия) |
Ивичестошия мангуста |
||||||||||||||||||||
Hyaenidae |
|
|
|
Хиенови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Hyaena hyaena (III Пакистан) |
Ивичеста хиена |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Proteles cristata (III Ботсуана) |
Земен вълк |
||||||||||||||||||||
Mephitidae |
|
|
|
Скунксови |
||||||||||||||||||||
|
|
Conepatus humboldtii (II) |
|
Хумболтов скункс |
||||||||||||||||||||
Mustelidae |
|
|
|
Порови |
||||||||||||||||||||
Lutrinae |
|
|
|
Видри |
||||||||||||||||||||
|
|
Lutrinae spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Видри |
||||||||||||||||||||
|
Aonyx capensis microdon (I) (Само популациите на Камерун и Нигерия; всички останали популации са включени в приложение B) |
|
|
Камерунска видра |
||||||||||||||||||||
|
Aonyx cinereus (I) |
|
|
Малка азиатска видра |
||||||||||||||||||||
|
Enhydra lutris nereis (I) |
|
|
Южна морска видра |
||||||||||||||||||||
|
Lontra felina (I) |
|
|
Котешка видра |
||||||||||||||||||||
|
Lontra longicaudis (I) |
|
|
Дългоопашата видра |
||||||||||||||||||||
|
Lontra provocax (I) |
|
|
Южна видра |
||||||||||||||||||||
|
Lutra lutra (I) |
|
|
Европейска видра |
||||||||||||||||||||
|
Lutra nippon (I) |
|
|
Японска видра |
||||||||||||||||||||
|
Lutrogale perspicillata (I) |
|
|
Гладкокосместа видра |
||||||||||||||||||||
|
Pteronura brasiliensis (I) |
|
|
Гигантска видра |
||||||||||||||||||||
Mustelinae |
|
|
|
Порове |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Eira barbara (III Хондурас) |
Тайра |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Martes flavigula (III Индия) |
Жълтогърда харза |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Martes foina intermedia (III Индия) |
Индийска белка |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Martes gwatkinsii (III Индия) |
Южнокитайска харза |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mellivora capensis (III Ботсуана) |
Медоед |
||||||||||||||||||||
|
Mustela nigripes (I) |
|
|
Североамерикански чернокрак пор |
||||||||||||||||||||
Odobenidae |
|
|
|
Моржови |
||||||||||||||||||||
|
|
Odobenus rosmarus (III Канада) |
|
Морж |
||||||||||||||||||||
Otariidae |
|
|
|
Ушати тюлени |
||||||||||||||||||||
|
|
Arctocephalus spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Южни морски котки |
||||||||||||||||||||
|
Arctocephalus philippii (II) |
|
|
Чилийска морска котка |
||||||||||||||||||||
|
Arctocephalus townsendi (I) |
|
|
Гуаделупска морска котка |
||||||||||||||||||||
Phocidae |
|
|
|
Същински тюлени |
||||||||||||||||||||
|
|
Mirounga leonina (II) |
|
Южен морски слон |
||||||||||||||||||||
|
Monachus spp. (I) |
|
|
Тюлени монаси |
||||||||||||||||||||
Procyonidae |
|
|
|
Енотови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Nasua narica (III Хондурас) |
Белоносо носато мече |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Nasua nasua solitaria (III Уругвай) |
Южнобразилско носато мече |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potos flavus (III Хондурас) |
Кинкажу |
||||||||||||||||||||
Ursidae |
|
|
|
Мечкови |
||||||||||||||||||||
|
|
Ursidae spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Мечкови |
||||||||||||||||||||
|
Ailuropoda melanoleuca (I) |
|
|
Голяма панда |
||||||||||||||||||||
|
Helarctos malayanus (I) |
|
|
Малайска мечка |
||||||||||||||||||||
|
Melursus ursinus (I) |
|
|
Бърнеста мечка |
||||||||||||||||||||
|
Tremarctos ornatus (I) |
|
|
Очилата мечка |
||||||||||||||||||||
|
Ursus arctos (I/II) (Само популациите на Бутан, Китай, Мексико и Монголия и подвидът Ursus arctos isabellinus са включени в приложение I; всички останали популации и подвидове са включени в приложение II) |
|
|
Кафява мечка |
||||||||||||||||||||
|
Ursus thibetanus (I) |
|
|
Хималайска мечка |
||||||||||||||||||||
Viverridae |
|
|
|
Виверови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Arctictis binturong (III Индия) |
Бинтуронг |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Civettictis civetta (III Ботсуана) |
Африканска цивета |
||||||||||||||||||||
|
|
Cynogale bennettii (II) |
|
Видрова цивета |
||||||||||||||||||||
|
|
Hemigalus derbyanus (II) |
|
Ивичеста палмова цивета |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Paguma larvata (III Индия) |
Хималайска цивета |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Paradoxurus hermaphroditus (III Индия) |
Обикновен мусанг |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Paradoxurus jerdoni (III Индия) |
Южноиндийски мусанг |
||||||||||||||||||||
|
|
Prionodon linsang (II) |
|
Ивичест линзанг |
||||||||||||||||||||
|
Prionodon pardicolor (I) |
|
|
Петнист линзанг |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Viverra civettina (III Индия) |
Малабарска цивета |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Viverra zibetha (III Индия) |
Индийска цивета |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Viverricula indica (III Индия) |
Малка цивета |
||||||||||||||||||||
CETACEA |
|
|
|
Китоподобни |
||||||||||||||||||||
|
CETACEA spp. (I/II) (4) |
|
|
Китоподобни |
||||||||||||||||||||
CHIROPTERA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Phyllostomidae |
|
|
|
Американски листоноси прилепи |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Platyrrhinus lineatus (III Уругвай) |
Белоивичест широконос прилеп |
||||||||||||||||||||
Pteropodidae |
|
|
|
Плодоядни прилепи |
||||||||||||||||||||
|
|
Acerodon spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Летящи лисици |
||||||||||||||||||||
|
Acerodon jubatus (I) |
|
|
Жълтошапчеста летяща лисица |
||||||||||||||||||||
|
|
Pteropus spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение А, и с изключение на Pteropus brunneus, който не е включен в приложенията) |
|
Летящи лисици |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus insularis (I) |
|
|
Островна летяща лисица |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus livingstonii (II) |
|
|
Черна коморска летяща лисица |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus loochoensis (I) |
|
|
Японска летяща лисица |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus mariannus (I) |
|
|
Марианска летяща лисица |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus molossinus (I) |
|
|
Булдогова летяща лисица |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus pelewensis (I) |
|
|
Палаоска летяща лисица |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus pilosus (I) |
|
|
Голяма палаоска летяща лисица |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus rodricensis (II) |
|
|
Родригесова летяща лисица |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus samoensis (I) |
|
|
Самоанска летяща лисица |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus tonganus (I) |
|
|
Тонганска летяща лисица |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus ualanus (I) |
|
|
Козраенска летяща лисица |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus voeltzkowi (II) |
|
|
Пембанска летяща лисица |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus yapensis (I) |
|
|
Летяща лисица от о-в Япен |
||||||||||||||||||||
CINGULATA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Dasypodidae |
|
|
|
Броненосци |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cabassous tatouay (III Уругвай) |
Уругвайски броненосец |
||||||||||||||||||||
|
|
Chaetophractus nationi (II) (Установена е нулева годишна квота за износ. Всички екземпляри трябва да се считат за екземпляри, включени в приложение A, и търговията с тях трябва да се регулира съобразно с това) |
|
Чилийски четинест броненосец |
||||||||||||||||||||
|
Priodontes maximus (I) |
|
|
Гигантски броненосец |
||||||||||||||||||||
DASYUROMORPHIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Dasyuridae |
|
|
|
Хищни торбести |
||||||||||||||||||||
|
Sminthopsis longicaudata (I) |
|
|
Дългоопашат торбест тушканчик |
||||||||||||||||||||
|
Sminthopsis psammophila (I) |
|
|
Пясъчен торбест тушканчик |
||||||||||||||||||||
DIPROTODONTIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Macropodidae |
|
|
|
Кенгурови |
||||||||||||||||||||
|
|
Dendrolagus inustus (II) |
|
Сиво дървесно кенгуро |
||||||||||||||||||||
|
|
Dendrolagus ursinus (II) |
|
Белогушо дървесно кенгуро |
||||||||||||||||||||
|
Lagorchestes hirsutus (I) |
|
|
Западно зайцеподобно кенгуру |
||||||||||||||||||||
|
Lagostrophus fasciatus (I) |
|
|
Ивичесто зайцеподобно кенгуру |
||||||||||||||||||||
|
Onychogalea fraenata (I) |
|
|
Нокътоопашато валаби |
||||||||||||||||||||
Phalangeridae |
|
|
|
Лазещи торбести |
||||||||||||||||||||
|
|
Phalanger intercastellanus (II) |
|
Източен кускус |
||||||||||||||||||||
|
|
Phalanger mimicus (II) |
|
Южен обикновен кускус |
||||||||||||||||||||
|
|
Phalanger orientalis (II) |
|
Сив кускус |
||||||||||||||||||||
|
|
Spilocuscus kraemeri (II) |
|
Адмиралски кускус |
||||||||||||||||||||
|
|
Spilocuscus maculatus (II) |
|
Петнист кускус |
||||||||||||||||||||
|
|
Spilocuscus papuensis (II) |
|
Папуаски кускус |
||||||||||||||||||||
Potoroidae |
|
|
|
Кенгурови плъхове |
||||||||||||||||||||
|
Bettongia spp. (I) |
|
|
Кенгурови плъхове |
||||||||||||||||||||
Vombatidae |
|
|
|
Вомбатови |
||||||||||||||||||||
|
Lasiorhinus krefftii (I) |
|
|
Вомбат на Крефт |
||||||||||||||||||||
LAGOMORPHA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Leporidae |
|
|
|
Зайцеви |
||||||||||||||||||||
|
Caprolagus hispidus (I) |
|
|
Асамски заек |
||||||||||||||||||||
|
Romerolagus diazi (I) |
|
|
Вулканов заек |
||||||||||||||||||||
MONOTREMATA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Tachyglossidae |
|
|
|
Ехиднови |
||||||||||||||||||||
|
|
Zaglossus spp. (II) |
|
Проехидни |
||||||||||||||||||||
PERAMELEMORPHIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Peramelidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Perameles bougainville (I) |
|
|
Грубочетинест ивичест бандикут |
||||||||||||||||||||
Thylacomyidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Macrotis lagotis (I) |
|
|
Голям зайцеподобен бандикут |
||||||||||||||||||||
PERISSODACTYLA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Equidae |
|
|
|
Коне |
||||||||||||||||||||
|
Equus africanus (I) (Без одомашнената форма, позната като Equus asinus, която не е предмет на настоящия регламент) |
|
|
Африканско диво магаре |
||||||||||||||||||||
|
Equus grevyi (I) |
|
|
Зебра на Греви |
||||||||||||||||||||
|
Equus hemionus (I/II) (Видът e включен в приложение II, но подвидовете Equus hemionus hemionus, Equus hemionus khur и Equus hemionus luteus са включени в приложение I) |
|
|
Азиатско диво магаре |
||||||||||||||||||||
|
Equus kiang (II) |
|
|
Тибетско диво магаре, Кианг |
||||||||||||||||||||
|
Equus przewalskii (I) |
|
|
Кон на Пржевалски |
||||||||||||||||||||
|
|
Equus zebra hartmannae (II) |
|
Хартманова планинска зебра |
||||||||||||||||||||
|
|
Equus zebra zebra (II) |
|
Планинска зебра |
||||||||||||||||||||
Rhinocerotidae |
|
|
|
Носорогови |
||||||||||||||||||||
|
Rhinocerotidae spp. (I) (С изключение на подвидовете, включени в приложение B) |
|
|
Носорози |
||||||||||||||||||||
|
|
Ceratotherium simum simum (II) (Само популациите на Есватини, Намибия и Южна Африка; всички останали популации са включени в приложение А. За популациите на Есватини и Южна Африка: изключително с цел разрешаване на международната търговия с живи животни, които се пренасят до подходящи и приемливи местоназначения, и на търговията с ловни трофеи. За популацията на Намибия: изключително с цел разрешаване на международната търговия с живи животни само за опазване in-situ и само в рамките на естествения и исторически ареал на Ceratotherium simum в Африка. Всички останали екземпляри на популациите на Есватини, Намибия и Южна Африка се считат за екземпляри от видовете, включени в приложение А, и търговията с тях се регламентира съобразно с това). |
|
Южен бял носорог |
||||||||||||||||||||
Tapiridae |
|
|
|
Тапирови |
||||||||||||||||||||
|
Tapiridae spp. (I) (С изключение на видовете, включени в приложение B) |
|
|
Тапири |
||||||||||||||||||||
|
|
Tapirus terrestris (II) |
|
Бразилски тапир |
||||||||||||||||||||
PHOLIDOTA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Manidae |
|
|
|
Люспеници |
||||||||||||||||||||
|
|
Manis spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Люспеници |
||||||||||||||||||||
|
Manis crassicaudata (I) |
|
|
Индийски люспеник |
||||||||||||||||||||
|
Manis culionensis (I) |
|
|
Филипински люспеник |
||||||||||||||||||||
|
Manis gigantea (I) |
|
|
Гигантски люспеник |
||||||||||||||||||||
|
Manis javanica (I) |
|
|
Явански люспеник |
||||||||||||||||||||
|
Manis pentadactyla (I) |
|
|
Китайски люспеник |
||||||||||||||||||||
|
Manis temminckii (I) |
|
|
Земен люспеник |
||||||||||||||||||||
|
Manis tetradactyla (I) |
|
|
Дългоопашат люспеник |
||||||||||||||||||||
|
Manis tricuspis (I) |
|
|
Африкански белокоремен люспеник |
||||||||||||||||||||
PILOSA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Bradypodidae |
|
|
|
Трипръсти ленивци |
||||||||||||||||||||
|
|
Bradypus pygmaeus (II) |
|
Трипръст ленивец джудже |
||||||||||||||||||||
|
|
Bradypus variegatus (II) |
|
Кафявогърл ленивец |
||||||||||||||||||||
Myrmecophagidae |
|
|
|
Мравоядови |
||||||||||||||||||||
|
|
Myrmecophaga tridactyla (II) |
|
Гигански мравояд |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tamandua mexicana (III Гватемала) |
Мексикански мравояд |
||||||||||||||||||||
PRIMATES |
|
|
|
Примати |
||||||||||||||||||||
|
|
PRIMATES spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Примати |
||||||||||||||||||||
Atelidae |
|
|
|
Паякообразни маймуни |
||||||||||||||||||||
|
Alouatta palliata (I) |
|
|
Мантиест ревач |
||||||||||||||||||||
|
Alouatta pigra (I) |
|
|
Гватемалски черен ревач |
||||||||||||||||||||
|
Ateles geoffroyi frontatus (I) |
|
|
Черновежда паякообразна маймуна |
||||||||||||||||||||
|
Ateles geoffroyi ornatus (I) |
|
|
Червена паякообразна маймуна |
||||||||||||||||||||
|
Brachyteles arachnoides (I) |
|
|
Вълнеста паякообразна маймуна |
||||||||||||||||||||
|
Brachyteles hypoxanthus (I) |
|
|
Северна паякообразна маймуна |
||||||||||||||||||||
|
Oreonax flavicauda (I) |
|
|
Златистоопашата вълнеста маймуна |
||||||||||||||||||||
Cebidae |
|
|
|
Хватателноопашати маймуни |
||||||||||||||||||||
|
Callimico goeldii (I) |
|
|
Гилдиева мармозетка |
||||||||||||||||||||
|
Callithrix aurita (I) |
|
|
Белоуха мармозетка |
||||||||||||||||||||
|
Callithrix flaviceps (I) |
|
|
Жълтоглава мармозетка |
||||||||||||||||||||
|
Leontopithecus spp. (I) |
|
|
Лъвски тамарини |
||||||||||||||||||||
|
Saguinus bicolor (I) |
|
|
Двуцветен тамарин |
||||||||||||||||||||
|
Saguinus geoffroyi (I) |
|
|
Тамарин на Жофруа |
||||||||||||||||||||
|
Saguinus leucopus (I) |
|
|
Белокрак тамарин |
||||||||||||||||||||
|
Saguinus martinsi (I) |
|
|
Мартинсов тамарин |
||||||||||||||||||||
|
Saguinus oedipus (I) |
|
|
Едипов тамарин |
||||||||||||||||||||
|
Saimiri oerstedii (I) |
|
|
Червеногръб саймир |
||||||||||||||||||||
Cercopithecidae |
|
|
|
Маймуни на Стария свят |
||||||||||||||||||||
|
Allochrocebus solatus (II) |
|
|
Жълтоопашат гвенон |
||||||||||||||||||||
|
Cercocebus galeritus (I) |
|
|
Качулато мангабе |
||||||||||||||||||||
|
Cercopithecus diana (I) |
|
|
Гвенон диана |
||||||||||||||||||||
|
Cercopithecus roloway (I) |
|
|
Гвенон ролоуей |
||||||||||||||||||||
|
Colobus satanas (II) |
|
|
Черен колобус |
||||||||||||||||||||
|
Macaca silenus (I) |
|
|
Лъвски макак |
||||||||||||||||||||
|
Macaca sylvanus (I) |
|
|
Магот |
||||||||||||||||||||
|
Mandrillus leucophaeus (I) |
|
|
Дрил |
||||||||||||||||||||
|
Mandrillus sphinx (I) |
|
|
Мандрил |
||||||||||||||||||||
|
Nasalis larvatus (I) |
|
|
Дългоноса маймуна |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus bouvieri (II) |
|
|
Червен колобус на Бувие |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus epieni (II) |
|
|
Нигерски червен колобус |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus foai (II) |
|
|
Централноафрикански червен колобус |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus gordonorum (II) |
|
|
Узунгвански червен колобус |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus kirkii (I) |
|
|
Занзибарски червен колобус |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus pennantii (II) |
|
|
Пенантов колобус |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus preussi (II) |
|
|
Камерунски червен колобус |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus rufomitratus (I) |
|
|
Червеношапчест колобус |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus tephrosceles (II) |
|
|
Угандски червен колобус |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus tholloni (II) |
|
|
Толонов червен колобус |
||||||||||||||||||||
|
Presbytis potenziani (I) |
|
|
Ментавийски лангур |
||||||||||||||||||||
|
Pygathrix spp. (I) |
|
|
Чипоноси лангури |
||||||||||||||||||||
|
Rhinopithecus spp. (I) |
|
|
Лангури |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus ajax (I) |
|
|
Кашмирски сив лангур |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus dussumieri (I) |
|
|
Южен равнинен лангур |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus entellus (I) |
|
|
Обикновен лангур |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus hector (I) |
|
|
Тарайски лангур |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus hypoleucos (I) |
|
|
Чернокрак лангур |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus priam (I) |
|
|
Качулат сив лангур |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus schistaceus (I) |
|
|
Непалски лангур |
||||||||||||||||||||
|
Simias concolor (I) |
|
|
Свинеопашат лангур |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus delacouri (II) |
|
|
Лангур на Делакур |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus francoisi (II) |
|
|
Индокитайски лангур |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus geei (I) |
|
|
Златен лангур |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus hatinhensis (II) |
|
|
Хатинхов лангур |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus johnii (II) |
|
|
Нилгирийски лангур |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus laotum (II) |
|
|
Лаоски лангур |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus pileatus (I) |
|
|
Шапчест лангур |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus poliocephalus (II) |
|
|
Белоглав лангур |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus shortridgei (I) |
|
|
Лангур на Шортридж |
||||||||||||||||||||
Cheirogaleidae |
|
|
|
Лемури джуджета |
||||||||||||||||||||
|
Cheirogaleidae spp. (I) |
|
|
Лемури джуджета |
||||||||||||||||||||
Daubentoniidae |
|
|
|
Ай-ай |
||||||||||||||||||||
|
Daubentonia madagascariensis (I) |
|
|
Ай-ай |
||||||||||||||||||||
Hominidae |
|
|
|
Човекоподобни маймуни |
||||||||||||||||||||
|
Gorilla beringei (I) |
|
|
Планинска горила |
||||||||||||||||||||
|
Gorilla gorilla (I) |
|
|
Равнинна горила |
||||||||||||||||||||
|
Pan spp. (I) |
|
|
Шимпанзета |
||||||||||||||||||||
|
Pongo abelii (I) |
|
|
Суматренски орангутан |
||||||||||||||||||||
|
Pongo pygmaeus (I) |
|
|
Борнейски орангутан |
||||||||||||||||||||
|
Pongo tapanuliensis (I) |
|
|
Трапанулски орангутан |
||||||||||||||||||||
Hylobatidae |
|
|
|
Гибонови |
||||||||||||||||||||
|
Hylobatidae spp. (I) |
|
|
Гибони |
||||||||||||||||||||
Indriidae |
|
|
|
Индриеви |
||||||||||||||||||||
|
Indriidae spp. (I) |
|
|
Индриеви |
||||||||||||||||||||
Lemuridae |
|
|
|
Същински лемури |
||||||||||||||||||||
|
Lemuridae spp. (I) |
|
|
Същински лемури |
||||||||||||||||||||
Lepilemuridae |
|
|
|
Тънкотели лемури |
||||||||||||||||||||
|
Lepilemuridae spp. (I) |
|
|
Тънкотели лемури |
||||||||||||||||||||
Lorisidae |
|
|
|
Лориеви |
||||||||||||||||||||
|
Nycticebus spp. (I) |
|
|
Дебели лорита |
||||||||||||||||||||
Pitheciidae |
|
|
|
Уакари |
||||||||||||||||||||
|
Cacajao spp. (I) |
|
|
Уакари |
||||||||||||||||||||
|
Callicebus barbarabrownae (II) |
|
|
Браунова скокливка |
||||||||||||||||||||
|
Callicebus melanochir (II) |
|
|
Черноръка скокливка |
||||||||||||||||||||
|
Callicebus nigrifrons (II) |
|
|
Чернолика скокливка |
||||||||||||||||||||
|
Callicebus personatus (II) |
|
|
Атлантическа скокливка |
||||||||||||||||||||
|
Chiropotes albinasus (I) |
|
|
Белонос саки |
||||||||||||||||||||
Tarsiidae |
|
|
|
Дългопети |
||||||||||||||||||||
|
Tarsius spp. (II) |
|
|
Дългопети |
||||||||||||||||||||
PROBOSCIDEA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Elephantidae |
|
|
|
Слонови |
||||||||||||||||||||
|
Elephas maximus (I) |
|
|
Азиатски (индийски) слон |
||||||||||||||||||||
|
Loxodonta africana (I) (С изключение на популациите на Ботсуана, Намибия, Южна Африка и Зимбабве, които са включени в приложение B) |
Loxodonta africana (II) (Само популациите на Ботсуана, Намибия, Южна Африка и Зимбабве (5); всички останали популации са включени в приложение A) |
|
Африкански слон |
||||||||||||||||||||
RODENTIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Chinchillidae |
|
|
|
Чинчилови |
||||||||||||||||||||
|
Chinchilla spp. (I) (Екземплярите от одомашнената форма не са предмет на настоящия регламент) |
|
|
Чинчили |
||||||||||||||||||||
Cuniculidae |
|
|
|
Паки |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cuniculus paca (III Хондурас) |
Равнинно пака |
||||||||||||||||||||
Dasyproctidae |
|
|
|
Агутиеви |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Dasyprocta punctata (III Хондурас) |
Петнист агути |
||||||||||||||||||||
Erethizontidae |
|
|
|
Дървесни бодливи свинчета |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphiggurus mexicanus (III Хондурас) |
Мексиканско дървесно бодливо свинче |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphiggurus spinosus (III Уругвай) |
Обикновено дървесно бодливо свинче |
||||||||||||||||||||
Hystricidae |
|
|
|
Бодливи свинчета |
||||||||||||||||||||
|
Hystrix cristata |
|
|
Гребенесто бодливо свинче |
||||||||||||||||||||
Muridae |
|
|
|
Мишкови |
||||||||||||||||||||
|
|
Leporillus conditor (II) |
|
Австралийски плъх |
||||||||||||||||||||
|
|
Pseudomys fieldi (II) |
|
Лъжлива мишка от Залива на акулите |
||||||||||||||||||||
|
|
Xeromys myoides (II) |
|
Лъжлив воден плъх |
||||||||||||||||||||
|
|
Zyzomys pedunculatus (II) |
|
Дебелоопашат централноавстралийски плъх |
||||||||||||||||||||
Sciuridae |
|
|
|
Катерицови |
||||||||||||||||||||
|
|
Cynomys mexicanus (II) |
|
Мексиканско кученце |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Marmota caudata (III Индия) |
Дългоопашат мармот |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Marmota himalayana (III Индия) |
Хималайски мармот |
||||||||||||||||||||
|
|
Ratufa spp. (II) |
|
Гигантски катерици |
||||||||||||||||||||
SCANDENTIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
SCANDENTIA spp. (II) |
|
Тупаи |
||||||||||||||||||||
SIRENIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Dugongidae |
|
|
|
Дюгонови |
||||||||||||||||||||
|
Dugong dugon (I) |
|
|
Дюгон |
||||||||||||||||||||
Trichechidae |
|
|
|
Ламантинови |
||||||||||||||||||||
|
Trichechus inunguis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Trichechus manatus (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Trichechus senegalensis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
AVES |
|
|
|
Птици |
||||||||||||||||||||
ANSERIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Anatidae |
|
|
|
Патицови |
||||||||||||||||||||
|
Anas aucklandica (I) |
|
|
Окландска кафява патица |
||||||||||||||||||||
|
|
Anas bernieri (II) |
|
Мадагаскарска патица |
||||||||||||||||||||
|
Anas chlorotis (I) |
|
|
Кафявa патица |
||||||||||||||||||||
|
|
Anas formosa (II) |
|
Байкалска патица |
||||||||||||||||||||
|
Anas laysanensis (I) |
|
|
Лайзанска патица |
||||||||||||||||||||
|
Anas nesiotis (I) |
|
|
Камбелова патица |
||||||||||||||||||||
|
Anas querquedula |
|
|
Лятно бърне |
||||||||||||||||||||
|
Asarcornis scutulata (I) |
|
|
Белокрила патица |
||||||||||||||||||||
|
Aythya innotata |
|
|
Мадагаскарска потапница |
||||||||||||||||||||
|
Aythya nyroca |
|
|
Белоока потапница |
||||||||||||||||||||
|
|
Branta canadensis leucopareia (II) |
|
Алеутска гъска |
||||||||||||||||||||
|
Branta ruficollis (II) |
|
|
Червеногуша гъска |
||||||||||||||||||||
|
Branta sandvicensis (I) |
|
|
Хавайска гъска |
||||||||||||||||||||
|
|
Coscoroba coscoroba (II) |
|
Коскороба |
||||||||||||||||||||
|
|
Cygnus melancoryphus (II) |
|
Черношиест лебед |
||||||||||||||||||||
|
|
Dendrocygna arborea (II) |
|
Кубинска дървесна патица |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Dendrocygna autumnalis (III Хондурас) |
Чернокорема дървесна патица |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Dendrocygna bicolor (III Хондурас) |
Двуцветна дървесна патица |
||||||||||||||||||||
|
Mergus octosetaceus |
|
|
Бразилски нирец |
||||||||||||||||||||
|
Oxyura leucocephala (II) |
|
|
Тръноопашата потапница |
||||||||||||||||||||
|
Rhodonessa caryophyllacea (I) |
|
|
Розовоглава патица |
||||||||||||||||||||
|
|
Sarkidiornis melanotos (II) |
|
Гребеноклюна патица |
||||||||||||||||||||
|
Tadorna cristata |
|
|
Качулат ангъч |
||||||||||||||||||||
APODIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Trochilidae |
|
|
|
Колиброви |
||||||||||||||||||||
|
|
Trochilidae spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Колибри |
||||||||||||||||||||
|
Glaucis dohrnii (I) |
|
|
Извитоклюн колибър |
||||||||||||||||||||
CHARADRIIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Burhinidae |
|
|
|
Туриликови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Burhinus bistriatus (III Гватемала) |
Двуивичест турилик |
||||||||||||||||||||
Laridae |
|
|
|
Чайкови |
||||||||||||||||||||
|
Larus relictus (I) |
|
|
Реликтова чайка |
||||||||||||||||||||
Scolopacidae |
|
|
|
Бекасови |
||||||||||||||||||||
|
Numenius borealis (I) |
|
|
Ескимосов свирец |
||||||||||||||||||||
|
Numenius tenuirostris (I) |
|
|
Тънкоклюн свирец |
||||||||||||||||||||
|
Tringa guttifer (I) |
|
|
Охотски зеленокрак брегобегач |
||||||||||||||||||||
CICONIIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Ardeidae |
|
|
|
Чаплови |
||||||||||||||||||||
|
Ardea alba |
|
|
Голяма бяла чапла |
||||||||||||||||||||
|
Bubulcus ibis |
|
|
Биволска чапла |
||||||||||||||||||||
|
Egretta garzetta |
|
|
Малка бяла чапла |
||||||||||||||||||||
Balaenicipitidae |
|
|
|
Китоглави чапли |
||||||||||||||||||||
|
|
Balaeniceps rex (II) |
|
Китоглава чапла |
||||||||||||||||||||
Ciconiidae |
|
|
|
Щъркелови |
||||||||||||||||||||
|
Ciconia boyciana (I) |
|
|
Далекоизточен щъркел |
||||||||||||||||||||
|
Ciconia nigra (II) |
|
|
Черен щъркел |
||||||||||||||||||||
|
Ciconia stormi |
|
|
Щъркел на Сторм |
||||||||||||||||||||
|
Jabiru mycteria (I) |
|
|
Ярибу |
||||||||||||||||||||
|
Leptoptilos dubius |
|
|
Азиатски марабу |
||||||||||||||||||||
|
Mycteria cinerea (I) |
|
|
Млечен щъркел |
||||||||||||||||||||
Phoenicopteridae |
|
|
|
Фламингови |
||||||||||||||||||||
|
|
Phoenicopteridae spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Фламинги |
||||||||||||||||||||
|
Phoenicopterus roseus (II) |
|
|
Розово фламинго |
||||||||||||||||||||
|
Phoenicopterus ruber (II) |
|
|
Червено фламинго |
||||||||||||||||||||
Threskiornithidae |
|
|
|
Ибисови |
||||||||||||||||||||
|
|
Eudocimus ruber (II) |
|
Червен ибис |
||||||||||||||||||||
|
Geronticus calvus (II) |
|
|
Южен горски ибис |
||||||||||||||||||||
|
Geronticus eremita (I) |
|
|
Северен горски ибис |
||||||||||||||||||||
|
Nipponia nippon (I) |
|
|
Японски бял ибис |
||||||||||||||||||||
|
Platalea leucorodia (II) |
|
|
Бяла лопатарка |
||||||||||||||||||||
|
Pseudibis gigantea |
|
|
Гигантски ибис |
||||||||||||||||||||
COLUMBIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Columbidae |
|
|
|
Гълъбови |
||||||||||||||||||||
|
Caloenas nicobarica (I) |
|
|
Никобарски гълъб |
||||||||||||||||||||
|
Claravis godefrida |
|
|
Моравокрила гугутка |
||||||||||||||||||||
|
Columba livia |
|
|
Скален гълъб |
||||||||||||||||||||
|
Ducula mindorensis (I) |
|
|
Миндорски плодояден гълъб |
||||||||||||||||||||
|
|
Gallicolumba luzonica (II) |
|
Лузонски гълъб |
||||||||||||||||||||
|
|
Goura spp. (II) |
|
Венценосни гълъби |
||||||||||||||||||||
|
Leptotila wellsi |
|
|
Гренадски гълъб |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Nesoenas mayeri (III Мавриций) |
Маврицийски розов гълъб |
||||||||||||||||||||
|
Streptopelia turtur |
|
|
Гургулица |
||||||||||||||||||||
CORACIIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Bucerotidae |
|
|
|
Птици носорози |
||||||||||||||||||||
|
|
Aceros spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Птици носорози |
||||||||||||||||||||
|
Aceros nipalensis (I) |
|
|
Червеноврат калао |
||||||||||||||||||||
|
|
Anorrhinus spp. (II) |
|
Птици носорози |
||||||||||||||||||||
|
|
Anthracoceros spp. (II) |
|
Птици носорози |
||||||||||||||||||||
|
|
Berenicornis spp. (II) |
|
Птици носорози |
||||||||||||||||||||
|
|
Buceros spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Птици носорози |
||||||||||||||||||||
|
Buceros bicornis (I) |
|
|
Двурога птица носорог |
||||||||||||||||||||
|
|
Penelopides spp. (II) |
|
Пенелопови птици носорози |
||||||||||||||||||||
|
Rhinoplax vigil (I) |
|
|
Шлемоносна птица носорог |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhyticeros spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Птици носорози |
||||||||||||||||||||
|
Rhyticeros subruficollis (I) |
|
|
Равнинна торбеста птица носорог |
||||||||||||||||||||
CUCULIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Musophagidae |
|
|
|
Туракови |
||||||||||||||||||||
|
|
Tauraco spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Турако |
||||||||||||||||||||
|
Tauraco bannermani (II) |
|
|
Банерманово турако |
||||||||||||||||||||
FALCONIFORMES |
|
|
|
Соколоподобни |
||||||||||||||||||||
|
|
FALCONIFORMES spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A; с изключение на един вид от семейство Cathartidae, включен в приложение C; останалите видове от това семейство не са включени в приложенията към настоящия регламент); и с изключение на Caracara lutosa, който не е предмет на настоящия регламент) |
|
Соколоподобни |
||||||||||||||||||||
Аccipitridаe |
|
|
|
Ястребови |
||||||||||||||||||||
|
Accipiter brevipes (II) |
|
|
Късопръст ястреб |
||||||||||||||||||||
|
Accipiter gentilis (II) |
|
|
Голям ястреб |
||||||||||||||||||||
|
Accipiter nisus (II) |
|
|
Малък ястреб |
||||||||||||||||||||
|
Aegypius monachus (II) |
|
|
Черен лешояд |
||||||||||||||||||||
|
Aquila adalberti (I) |
|
|
Императорски орел |
||||||||||||||||||||
|
Aquila chrysaetos (II) |
|
|
Скален орел |
||||||||||||||||||||
|
Aquila clanga (II) |
|
|
Голям креслив орел |
||||||||||||||||||||
|
Aquila heliaca (I) |
|
|
Кръстат (царски) орел |
||||||||||||||||||||
|
Aquila pomarina (II) |
|
|
Малък креслив орел |
||||||||||||||||||||
|
Buteo buteo (II) |
|
|
Обикновен мишелов |
||||||||||||||||||||
|
Buteo lagopus (II) |
|
|
Северен мишелов |
||||||||||||||||||||
|
Buteo rufinus (II) |
|
|
Белоопашат мишелов |
||||||||||||||||||||
|
Chondrohierax wilsonii (I) |
|
|
Кубинска извитоклюна каня |
||||||||||||||||||||
|
Circaetus gallicus (II) |
|
|
Орел змияр |
||||||||||||||||||||
|
Circus aeruginosus (II) |
|
|
Тръстиков блатар |
||||||||||||||||||||
|
Circus cyaneus (II) |
|
|
Полски блатар |
||||||||||||||||||||
|
Circus hudsonius (II) |
|
|
Северен блатар |
||||||||||||||||||||
|
Circus macrourus (II) |
|
|
Степен блатар |
||||||||||||||||||||
|
Circus pygargus (II) |
|
|
Ливаден блатар |
||||||||||||||||||||
|
Elanus caeruleus (II) |
|
|
Сива каня |
||||||||||||||||||||
|
Eutriorchis astur (II) |
|
|
Мадагаскарски орел змияр |
||||||||||||||||||||
|
Gypaetus barbatus (II) |
|
|
Брадат лешояд |
||||||||||||||||||||
|
Gyps fulvus (II) |
|
|
Белоглав лешояд |
||||||||||||||||||||
|
Haliaeetus spp. (I/II) (Haliaeetus albicilla е включен в приложение I; останалите видове са включени в приложение II) |
|
|
Морски орли |
||||||||||||||||||||
|
Harpia harpyja (I) |
|
|
Харпия |
||||||||||||||||||||
|
Hieraaetus fasciatus (II) |
|
|
Ястребов орел |
||||||||||||||||||||
|
Hieraaetus pennatus (II) |
|
|
Малък орел |
||||||||||||||||||||
|
Leucopternis occidentalis (II) |
|
|
Сивогръб ястреб |
||||||||||||||||||||
|
Milvus migrans (II) (С изключение на Milvus migrans lineatus, който е включен в приложение B) |
|
|
Черна каня |
||||||||||||||||||||
|
Milvus milvus (II) |
|
|
Червена каня |
||||||||||||||||||||
|
Neophron percnopterus (II) |
|
|
Египетски лешояд |
||||||||||||||||||||
|
Pernis apivorus (II) |
|
|
Осояд |
||||||||||||||||||||
|
Pithecophaga jefferyi (I) |
|
|
Филипински орел маймунояд |
||||||||||||||||||||
Cathartidae |
|
|
|
Пуйкови лешояди |
||||||||||||||||||||
|
Gymnogyps californianus (I) |
|
|
Калифорнийски кондор |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sarcoramphus papa (III Хондурас) |
Кралски лешояд |
||||||||||||||||||||
|
Vultur gryphus (I) |
|
|
Андски кондор |
||||||||||||||||||||
Fаlconidаe |
|
|
|
Соколови |
||||||||||||||||||||
|
Falco araeus (I) |
|
|
Сейшелска ветрушка |
||||||||||||||||||||
|
Falco biarmicus (II) |
|
|
Далматински сокол |
||||||||||||||||||||
|
Falco cherrug (II) |
|
|
Ловен сокол |
||||||||||||||||||||
|
Falco columbarius (II) |
|
|
Малък сокол |
||||||||||||||||||||
|
Falco eleonorae (II) |
|
|
Средиземноморски сокол |
||||||||||||||||||||
|
Falco jugger (I) |
|
|
Лагаров сокол |
||||||||||||||||||||
|
Falco naumanni (II) |
|
|
Белошипа ветрушка |
||||||||||||||||||||
|
Falco newtoni (I) (Само популацията на Сейшелските острови) |
|
|
Нютонова ветрушка |
||||||||||||||||||||
|
Falco peregrinus (I) |
|
|
Сокол скитник |
||||||||||||||||||||
|
Falco punctatus (I) |
|
|
Маврицийски сокол |
||||||||||||||||||||
|
Falco rusticolus (I) |
|
|
Северен сокол |
||||||||||||||||||||
|
Falco subbuteo (II) |
|
|
Сокол орко |
||||||||||||||||||||
|
Falco tinnunculus (II) |
|
|
Черношипа ветрушка (керкенез) |
||||||||||||||||||||
|
Falco vespertinus (II) |
|
|
Вечерна ветрушка |
||||||||||||||||||||
Pandionidae |
|
|
|
Орли рибари |
||||||||||||||||||||
|
Pandion haliaetus (II) |
|
|
Орел рибар |
||||||||||||||||||||
GALLIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Cracidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Crax alberti (III Колумбия) |
|
|
Синьоклюн кракс |
||||||||||||||||||||
|
Crax blumenbachii (I) |
|
|
Червеноклюн кракс |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Crax daubentoni (III Колумбия) |
Жълтоклюн кракс |
||||||||||||||||||||
|
|
Crax fasciolata |
|
Гололик кракс |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Crax globulosa (III Колумбия) |
Оранжевоклюн кракс |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Crax rubra (III Колумбия/Гватемала/Хондурас) |
Голям кракс |
||||||||||||||||||||
|
Mitu mitu (I) |
|
|
Остроклюн миту |
||||||||||||||||||||
|
Oreophasis derbianus (I) |
|
|
Рогат хуан |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ortalis vetula (III Гватемала/Хондурас) |
Обикновена чачалака |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pauxi pauxi (III Колумбия) |
Шлемоносен кракс |
||||||||||||||||||||
|
Penelope albipennis (I) |
|
|
Белокрил хуан |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Penelope purpurascens (III Хондурас) |
Качулат хуан |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Penelopina nigra (III Гватемала) |
Черен хуан |
||||||||||||||||||||
|
Pipile jacutinga (I) |
|
|
Черногръд хоко |
||||||||||||||||||||
|
Pipile pipile (I) |
|
|
Тринидатски хоко |
||||||||||||||||||||
Megapodiidae |
|
|
|
Големокраки кокошки |
||||||||||||||||||||
|
Macrocephalon maleo (I) |
|
|
Малео |
||||||||||||||||||||
Phasianidae |
|
|
|
Фазанови |
||||||||||||||||||||
|
|
Argusianus argus (II) |
|
Аргус |
||||||||||||||||||||
|
Catreus wallichii (I) |
|
|
Валихов фазан |
||||||||||||||||||||
|
Colinus virginianus ridgwayi (I) |
|
|
Масков вирджински пъдпъдък |
||||||||||||||||||||
|
Crossoptilon crossoptilon (I) |
|
|
Бял ушат фазан |
||||||||||||||||||||
|
Crossoptilon mantchuricum (I) |
|
|
Кафяв ушат фазан |
||||||||||||||||||||
|
|
Gallus sonneratii (II) |
|
Сива храстова кокошка |
||||||||||||||||||||
|
|
Ithaginis cruentus (II) |
|
Кървав фазан |
||||||||||||||||||||
|
Lophophorus impejanus (I) |
|
|
Хималайски монал |
||||||||||||||||||||
|
Lophophorus lhuysii (I) |
|
|
Китайски монал |
||||||||||||||||||||
|
Lophophorus sclateri (I) |
|
|
Склатеров монал |
||||||||||||||||||||
|
Lophura edwardsi (I) |
|
|
Едуардов фазан |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Lophura leucomelanos (III Пакистан) |
Непалски фазан |
||||||||||||||||||||
|
Lophura swinhoii (I) |
|
|
Седлат фазан |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Meleagris ocellata (III Гватемала) |
Петниста пуйка |
||||||||||||||||||||
|
Odontophorus strophium |
|
|
Колумбийски горки пъдпъдък |
||||||||||||||||||||
|
Ophrysia superciliosa |
|
|
Хималайски пъдпъдък |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pavo cristatus (III Пакистан) |
Обикновен паун |
||||||||||||||||||||
|
|
Pavo muticus (II) |
|
Зелен паун |
||||||||||||||||||||
|
|
Polyplectron bicalcaratum (II) |
|
Сив паунов фазан |
||||||||||||||||||||
|
|
Polyplectron germaini (II) |
|
Гермайнов паунов фазан |
||||||||||||||||||||
|
|
Polyplectron malacense (II) |
|
Малайски качулат паунов фазан |
||||||||||||||||||||
|
Polyplectron napoleonis (I) |
|
|
Палавански паунов фазан |
||||||||||||||||||||
|
|
Polyplectron schleiermacheri (II) |
|
Борнейски паунов фазан |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pucrasia macrolopha (III Пакистан) |
Коклас фазан |
||||||||||||||||||||
|
Rheinardia ocellata (I) |
|
|
Качулат аргус |
||||||||||||||||||||
|
Syrmaticus ellioti (I) |
|
|
Елиотов фазан |
||||||||||||||||||||
|
Syrmaticus humiae (I) |
|
|
Фазан на Юм |
||||||||||||||||||||
|
Syrmaticus mikado (I) |
|
|
Микадо |
||||||||||||||||||||
|
|
Syrmaticus reevesii (II) |
|
Кралски фазан |
||||||||||||||||||||
|
Tetraogallus caspius (I) |
|
|
Каспийски улар |
||||||||||||||||||||
|
Tetraogallus tibetanus (I) |
|
|
Тибетски улар |
||||||||||||||||||||
|
Tragopan blythii (I) |
|
|
Трагопан на Блит |
||||||||||||||||||||
|
Tragopan caboti (I) |
|
|
Трагопан на Кабот |
||||||||||||||||||||
|
Tragopan melanocephalus (I) |
|
|
Черноглав трагопан |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tragopan satyra (III Непал) |
Сатир трагопан |
||||||||||||||||||||
|
|
Tympanuchus cupido attwateri (II) |
|
Прериен тетрев на Атуотър |
||||||||||||||||||||
GRUIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Gruidae |
|
|
|
Жеравови |
||||||||||||||||||||
|
|
Gruidae spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Жеравови |
||||||||||||||||||||
|
Antigone canadensis (I/II) (Видът е включен в приложение II, но подвидовете Antigone canadensis nesiotes и Antigone canadensis pulla са включени в приложение I) |
|
|
Канадски жерав |
||||||||||||||||||||
|
Antigone vipio (I) |
|
|
Даурски жерав |
||||||||||||||||||||
|
Balearica pavonina (I) |
|
|
Черен коронован жерав |
||||||||||||||||||||
|
Grus americana (I) |
|
|
Американски жерав |
||||||||||||||||||||
|
Grus grus (II) |
|
|
Сив жерав |
||||||||||||||||||||
|
Grus japonensis (I) |
|
|
Японски жерав |
||||||||||||||||||||
|
Grus monacha (I) |
|
|
Монашески жерав |
||||||||||||||||||||
|
Grus nigricollis (I) |
|
|
Черноврат жерав |
||||||||||||||||||||
|
Leucogeranus leucogeranus (I) |
|
|
Сибирски жерав |
||||||||||||||||||||
Otididae |
|
|
|
Дроплови |
||||||||||||||||||||
|
|
Otididae spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Дроплови |
||||||||||||||||||||
|
Ardeotis nigriceps (I) |
|
|
Индийска дропла |
||||||||||||||||||||
|
Chlamydotis macqueenii (I) |
|
|
Макуинова дропла |
||||||||||||||||||||
|
Chlamydotis undulata (I) |
|
|
Хубара |
||||||||||||||||||||
|
Houbaropsis bengalensis (I) |
|
|
Бенгалска дропла |
||||||||||||||||||||
|
Otis tarda (II) |
|
|
Голяма дропла |
||||||||||||||||||||
|
Sypheotides indicus (II) |
|
|
Индийска дропла |
||||||||||||||||||||
|
Tetrax tetrax (II) |
|
|
Малка дропла (стрепет) |
||||||||||||||||||||
Rallidae |
|
|
|
Дърдавцови |
||||||||||||||||||||
|
Hypotaenidia sylvestris (I) |
|
|
Дърдавец на лорд Хувър |
||||||||||||||||||||
Rhynochetidae |
|
|
|
Кагу |
||||||||||||||||||||
|
Rhynochetos jubatus (I) |
|
|
Кагу |
||||||||||||||||||||
PASSERIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Аlаudidаe |
|
|
|
Чучулигови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Alauda arvensis (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Полска чучулига |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Galerida cristata (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Качулата чучулига |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Lullula arborea (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Горска чучулига |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Melanocorypha calandra (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Дебелоклюна чучулига |
||||||||||||||||||||
Atrichornithidae |
|
|
|
Атрихорнисови |
||||||||||||||||||||
|
Atrichornis clamosus (I) |
|
|
Атрихорнис |
||||||||||||||||||||
Cotingidae |
|
|
|
Котингови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cephalopterus ornatus (III Колумбия) |
Амазонска чадърова котинга |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cephalopterus penduliger (III Колумбия) |
Мустаката чадърова котинга |
||||||||||||||||||||
|
Cotinga maculata (I) |
|
|
Петниста котинга |
||||||||||||||||||||
|
|
Rupicola spp. (II) |
|
Скални петлета |
||||||||||||||||||||
|
Xipholena atropurpurea (I) |
|
|
Белокрила котинга |
||||||||||||||||||||
Emberizidae |
|
|
|
Овесаркови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Emberiza citrinella (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Жълта овесарка |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Emberiza hortulana (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Градинска овесарка |
||||||||||||||||||||
|
|
Gubernatrix cristata (II) |
|
Жълт кардинал |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Melopyrrha nigra (III Куба) |
Черна кубинска тангара |
||||||||||||||||||||
|
|
Paroaria capitata (II) |
|
Мантиест кардинал |
||||||||||||||||||||
|
|
Paroaria coronata (II) |
|
Червенокачулат кардинал |
||||||||||||||||||||
|
|
Tangara fastuosa (II) |
|
Седемцветна тангара |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiaris canorus (III Куба) |
Кубинска овесарка |
||||||||||||||||||||
Estrildidae |
|
|
|
Астрилдови |
||||||||||||||||||||
|
|
Amandava formosa (II) |
|
Маслиненозелена муния |
||||||||||||||||||||
|
|
Lonchura fuscata |
|
Тиморска амадина |
||||||||||||||||||||
|
|
Lonchura oryzivora (II) |
|
Оризарка |
||||||||||||||||||||
|
|
Poephila cincta cincta (II) |
|
Южна черногърла астрилда |
||||||||||||||||||||
Fringillidae |
|
|
|
Чинкови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carduelis cannabina (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Обикновено конопарче |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carduelis carduelis (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Щиглец |
||||||||||||||||||||
|
Carduelis cucullata (I) |
|
|
Червена скатия |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carduelis flammea (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Брезова скатия |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carduelis hornemanni (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Пепелява скатия |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carduelis spinus (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Елшова скатия |
||||||||||||||||||||
|
|
Carduelis yarrellii (II) |
|
Жълтолика скатия |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carpodacus erythrinus (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Червена чинка |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Loxia curvirostra (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Кръсточовка |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pyrrhula pyrrhula (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Червенушка |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Serinus serinus (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Диво канарче |
||||||||||||||||||||
Hirundinidae |
|
|
|
Лястовицови |
||||||||||||||||||||
|
Pseudochelidon sirintarae (I) |
|
|
Белоока лястовица |
||||||||||||||||||||
Icteridae |
|
|
|
Трупиалови |
||||||||||||||||||||
|
Xanthopsar flavus (I) |
|
|
Жълтокорема иктерия |
||||||||||||||||||||
Meliphagidae |
|
|
|
Медаркови |
||||||||||||||||||||
|
|
Lichenostomus melanops cassidix (II) |
|
Шлемоносна медарка |
||||||||||||||||||||
Musciсаpidаe |
|
|
|
Мухоловкови |
||||||||||||||||||||
|
Acrocephalus rodericanus (III Мавриций) |
|
|
Родригесово шаварче |
||||||||||||||||||||
|
|
Copsychus malabaricus (II) |
|
Белокръста сврача мухоловка |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyornis ruckii (II) |
|
Суматренска синя мухоловка |
||||||||||||||||||||
|
|
Dasyornis broadbenti litoralis (II) |
|
Западноавстралийски ръждив четинест нектарник |
||||||||||||||||||||
|
|
Dasyornis longirostris (II) |
|
Западноавстралийски четинест нектарник |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Erithacus rubecula (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Червеногръдка |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ficedula parva (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Червеногуша мухоловка |
||||||||||||||||||||
|
|
Garrulax canorus (II) |
|
Очилат славей |
||||||||||||||||||||
|
|
Garrulax taewanus (II) |
|
Тайвански славей |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Hippolais icterina (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Градински присмехулник |
||||||||||||||||||||
|
|
Leiothrix argentauris (II) |
|
Белоух китайски славей |
||||||||||||||||||||
|
|
Leiothrix lutea (II) |
|
Обикновен китайски славей |
||||||||||||||||||||
|
|
Liocichla omeiensis (II) |
|
Омейска тималиа |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Luscinia svecica (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Синьогушка |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Luscinia luscinia (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Северен славей |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Luscinia megarhynchos (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Южен славей |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Monticola saxatilis (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Пъстър скален дрозд |
||||||||||||||||||||
|
Picathartes gymnocephalus (I) |
|
|
Белошия горска врана |
||||||||||||||||||||
|
Picathartes oreas (I) |
|
|
Сивоврата горска врана |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sylvia atricapilla (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Голямо черноглаво коприварче |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sylvia borin (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Градинско коприварче |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sylvia curruca (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Малко белогушо коприварче |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sylvia nisoria (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Ястребогушо коприварче |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Terpsiphone bourbonnensis (III Мавриций) |
Маскаренска райска мухоловка |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Turdus merula (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Кос |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Turdus philomelos (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Поен дрозд |
||||||||||||||||||||
Oriolidae |
|
|
|
Авлигови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Oriolus oriolus (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Авлига |
||||||||||||||||||||
Paradisaeidae |
|
|
|
Райски птици |
||||||||||||||||||||
|
|
Paradisaeidae spp. (II) |
|
Райски птици |
||||||||||||||||||||
Раridаe |
|
|
|
Синигерови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Parus ater (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Черен синигер |
||||||||||||||||||||
Pittidae |
|
|
|
Питови |
||||||||||||||||||||
|
|
Pitta guajana (II) |
|
Синьоопашата пита |
||||||||||||||||||||
|
Pitta gurneyi (I) |
|
|
Черногърда пита |
||||||||||||||||||||
|
Pitta kochi (I) |
|
|
Лузонска пита |
||||||||||||||||||||
|
|
Pitta nympha (II) |
|
Пита нимфа |
||||||||||||||||||||
Pycnonotidae |
|
|
|
Бюлбюлови |
||||||||||||||||||||
|
Pycnonotus zeylanicus (I) (това включване ще влезе в сила на 25 ноември 2023 г.) |
Pycnonotus zeylanicus (II) (до 24 ноември 2023 г.) |
|
Жълтоглав бюлбюл |
||||||||||||||||||||
Sturnidae |
|
|
|
Скорцови |
||||||||||||||||||||
|
|
Gracula religiosa (II) |
|
Свещена мейна |
||||||||||||||||||||
|
Leucopsar rothschildi (I) |
|
|
Балийска мейна |
||||||||||||||||||||
Troglodytidаe |
|
|
|
Орехчета |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Troglodytes troglodytes (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Орехче |
||||||||||||||||||||
Zosteropidae |
|
|
|
Белоочкови |
||||||||||||||||||||
|
Zosterops albogularis (I) |
|
|
Белогърда белоочка |
||||||||||||||||||||
PELECANIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Fregatidae |
|
|
|
Фрегатови |
||||||||||||||||||||
|
Fregata andrewsi (I) |
|
|
Белокоремна фрегата |
||||||||||||||||||||
Pelecanidae |
|
|
|
Пеликанови |
||||||||||||||||||||
|
Pelecanus crispus (I) |
|
|
Къдроглав пеликан |
||||||||||||||||||||
Sulidae |
|
|
|
Рибояди |
||||||||||||||||||||
|
Papasula abbotti (I) |
|
|
Рибояд на Абот |
||||||||||||||||||||
PICIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Capitonidae |
|
|
|
Мустакати кълвачи |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Semnornis ramphastinus (III Колумбия) |
Туканов мустакат кълвач |
||||||||||||||||||||
Picidae |
|
|
|
Кълвачови |
||||||||||||||||||||
|
Dryocopus javensis richardsi (I) |
|
|
Триамски кълвач |
||||||||||||||||||||
Ramphastidae |
|
|
|
Туканови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Baillonius bailloni (III Аржентина) |
Шафранен тукан |
||||||||||||||||||||
|
|
Pteroglossus aracari (II) |
|
Черногърл тукан |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pteroglossus castanotis (III Аржентина) |
Кафявоух тукан |
||||||||||||||||||||
|
|
Pteroglossus viridis (II) |
|
Зелен тукан |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ramphastos dicolorus (III Аржентина) |
Червеногръд тукан |
||||||||||||||||||||
|
|
Ramphastos sulfuratus (II) |
|
Ръбестоклюн тукан |
||||||||||||||||||||
|
|
Ramphastos toco (II) |
|
Тукан токо |
||||||||||||||||||||
|
|
Ramphastos tucanus (II) |
|
Червеноклюн тукан |
||||||||||||||||||||
|
|
Ramphastos vitellinus (II) |
|
Каналестоклюн тукан |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Selenidera maculirostris (III Аржентина) |
Петнистоклюн тукан |
||||||||||||||||||||
PODICIPEDIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Podicipedidae |
|
|
|
Гмурцови |
||||||||||||||||||||
|
Podilymbus gigas (I) |
|
|
Атитлан |
||||||||||||||||||||
PROCELLARIIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Diomedeidae |
|
|
|
Албатросови |
||||||||||||||||||||
|
|
Phoebastria albatrus (II) |
|
Белогръб албатрос |
||||||||||||||||||||
PSITTACIFORMES |
|
|
|
Папагалоподобни |
||||||||||||||||||||
|
|
PSITTACIFORMES spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A, и с изключение на видовете Agapornis roseicollis, Melopsittacus undulatus, Nymphicus hollandicus и Psittacula krameri, които не са включени в приложенията към настоящия регламент) |
|
Папагалоподобни |
||||||||||||||||||||
Cacatuidae |
|
|
|
Какадута |
||||||||||||||||||||
|
Cacatua goffiniana (I) |
|
|
Гофиново какаду |
||||||||||||||||||||
|
Cacatua haematuropygia (I) |
|
|
Филипинско какаду |
||||||||||||||||||||
|
Cacatua moluccensis (I) |
|
|
Молукско какaду |
||||||||||||||||||||
|
Cacatua sulphurea (I) |
|
|
Малко жълтокачулато какаду |
||||||||||||||||||||
|
Probosciger aterrimus (I) |
|
|
Палмово какаду |
||||||||||||||||||||
Loriidae |
|
|
|
Лориеви |
||||||||||||||||||||
|
Eos histrio (I) |
|
|
Червено-син лори |
||||||||||||||||||||
|
Vini spp. (I/II) (Vini ultramarina е включен в приложение I, останалите видове са включени в приложение II) |
|
|
Ултрамаринов лорикет |
||||||||||||||||||||
Psittacidae |
|
|
|
Същински папагали |
||||||||||||||||||||
|
Amazona arausiaca (I) |
|
|
Червеногърл амазона |
||||||||||||||||||||
|
Amazona auropalliata (I) |
|
|
Жълтотила амазона |
||||||||||||||||||||
|
Amazona barbadensis (I) |
|
|
Жълтораменна амазона |
||||||||||||||||||||
|
Amazona brasiliensis (I) |
|
|
Бразилска амазона |
||||||||||||||||||||
|
Amazona finschi (I) |
|
|
Лилавочела амазона |
||||||||||||||||||||
|
Amazona guildingii (I) |
|
|
Гулдова амазона |
||||||||||||||||||||
|
Amazona imperialis (I) |
|
|
Императорска амазона |
||||||||||||||||||||
|
Amazona leucocephala (I) |
|
|
Кубинска (белоглава) aмазона |
||||||||||||||||||||
|
Amazona oratrix (I) |
|
|
Жълточела амазона |
||||||||||||||||||||
|
Amazona pretrei (I) |
|
|
Червеноока амазона |
||||||||||||||||||||
|
Amazona rhodocorytha (I) |
|
|
Червентеменна амазона |
||||||||||||||||||||
|
Amazona tucumana (I) |
|
|
Червеночела амазона |
||||||||||||||||||||
|
Amazona versicolor (I) |
|
|
Сентлусийска амазона |
||||||||||||||||||||
|
Amazona vinacea (I) |
|
|
Виолетовогърда амазона |
||||||||||||||||||||
|
Amazona viridigenalis (I) |
|
|
Зеленобуза амазона |
||||||||||||||||||||
|
Amazona vittata (I) |
|
|
Пуерториканска амазона |
||||||||||||||||||||
|
Anodorhynchus spp. (I) |
|
|
Хиацинтови ари |
||||||||||||||||||||
|
Ara ambiguus (I) |
|
|
Жълтозелен ара |
||||||||||||||||||||
|
Ara glaucogularis (I) |
|
|
Зеленогърл ара |
||||||||||||||||||||
|
Ara macao (I) |
|
|
Червен ара |
||||||||||||||||||||
|
Ara militaris (I) |
|
|
Военен ара |
||||||||||||||||||||
|
Ara rubrogenys (I) |
|
|
Червеноух ара |
||||||||||||||||||||
|
Cyanopsitta spixii (I) |
|
|
Спиксов ара |
||||||||||||||||||||
|
Cyanoramphus cookii (I) |
|
|
Норфолкски какарики |
||||||||||||||||||||
|
Cyanoramphus forbesi (I) |
|
|
Чатамски жълточел какарики |
||||||||||||||||||||
|
Cyanoramphus novaezelandiae (I) |
|
|
Червеночел какарики |
||||||||||||||||||||
|
Cyanoramphus saisseti (I) |
|
|
Новокаледонски какарики |
||||||||||||||||||||
|
Cyclopsitta diophthalma coxeni (I) |
|
|
Коксеново смокиново папагалче |
||||||||||||||||||||
|
Eunymphicus cornutus (I) |
|
|
Рогат папагал |
||||||||||||||||||||
|
Guarouba guarouba (I) |
|
|
Златна аратинга |
||||||||||||||||||||
|
Neophema chrysogaster (I) |
|
|
Оранжевокоремно треварче |
||||||||||||||||||||
|
Ognorhynchus icterotis (I) |
|
|
Жълтоуха аратинга |
||||||||||||||||||||
|
Pezoporus flaviventris (I) |
|
|
Западноавстралийски земен папагал |
||||||||||||||||||||
|
Pezoporus occidentalis (I) |
|
|
Нощен папагал |
||||||||||||||||||||
|
Pezoporus wallicus (I) |
|
|
Земен папагал |
||||||||||||||||||||
|
Pionopsitta pileata (I) |
|
|
Червеночел папагал |
||||||||||||||||||||
|
Primolius couloni (I) |
|
|
Синьоглав ара |
||||||||||||||||||||
|
Primolius maracana (I) |
|
|
Синьокрил ара |
||||||||||||||||||||
|
Psephotellus chrysopterygius (I) |
|
|
Златнораменно пойно папагалче |
||||||||||||||||||||
|
Psephotellus dissimilis (I) |
|
|
Черноглаво пойно папагалче |
||||||||||||||||||||
|
Psephotellus pulcherrimus (I) |
|
|
Червеночело пойно папагалче |
||||||||||||||||||||
|
Psittacula echo (I) |
|
|
Мавриций огърличест папагал |
||||||||||||||||||||
|
Psittacus erithacus (I) |
|
|
Сив папагал (Жако) |
||||||||||||||||||||
|
Pyrrhura cruentata (I) |
|
|
Синьогуша зеленка |
||||||||||||||||||||
|
Rhynchopsitta spp. (I) |
|
|
Дебелоклюни ари |
||||||||||||||||||||
|
Strigops habroptilus (I) |
|
|
Какапо |
||||||||||||||||||||
RHEIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Rheidae |
|
|
|
Нандута |
||||||||||||||||||||
|
Pterocnemia pennata (I) (С изключение на Pterocnemia pennata pennata, който е включен в приложение B) |
|
|
Малко нанду |
||||||||||||||||||||
|
|
Pterocnemia pennata pennata (II) |
|
Малко нанду |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhea americana (II) |
|
Нанду |
||||||||||||||||||||
SPHENISCIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Spheniscidae |
|
|
|
Пингвинови |
||||||||||||||||||||
|
|
Spheniscus demersus (II) |
|
Очилат пингвин |
||||||||||||||||||||
|
Spheniscus humboldti (I) |
|
|
Хумболтов пингвин |
||||||||||||||||||||
STRIGIFORMES |
|
|
|
Совоподобни |
||||||||||||||||||||
|
|
STRIGIFORMES spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A, и с изключение на Sceloglaux albifacies) |
|
Совоподобни |
||||||||||||||||||||
Strigidаe |
|
|
|
Същински сови |
||||||||||||||||||||
|
Aegolius funereus (II) |
|
|
Пернатонога кукумявка |
||||||||||||||||||||
|
Asio flammeus (II) |
|
|
Блатна сова |
||||||||||||||||||||
|
Asio otus (II) |
|
|
Горска ушата сова |
||||||||||||||||||||
|
Athene noctua (II) |
|
|
Домашна кукумявка |
||||||||||||||||||||
|
Bubo bubo (II) (С изключение на Bubo bubo bengalensis, който е включен в приложение B) |
|
|
Бухал |
||||||||||||||||||||
|
Glaucidium passerinum (II) |
|
|
Врабчова кукумявка |
||||||||||||||||||||
|
Heteroglaux blewitti (I) |
|
|
Малка горска кукумявка |
||||||||||||||||||||
|
Mimizuku gurneyi (I) |
|
|
Гигантски чухал |
||||||||||||||||||||
|
Ninox natalis (I) |
|
|
Великденска ястребова сова |
||||||||||||||||||||
|
Nyctea scandiaca (II) |
|
|
Снежна сова |
||||||||||||||||||||
|
Otus ireneae (II) |
|
|
Сококов чухал |
||||||||||||||||||||
|
Otus scops (II) |
|
|
Чухал |
||||||||||||||||||||
|
Strix aluco (II) |
|
|
Горска улулица |
||||||||||||||||||||
|
Strix nebulosa (II) |
|
|
Брадата улулица |
||||||||||||||||||||
|
Strix uralensis (II) (С изключение на Strix uralensis davidi, който е включен в приложение B) |
|
|
Уралска улулица |
||||||||||||||||||||
|
Surnia ulula (II) |
|
|
Ястребова сова |
||||||||||||||||||||
Tytonidae |
|
|
|
Забулени сови |
||||||||||||||||||||
|
Tyto alba (II) |
|
|
Забулена сова |
||||||||||||||||||||
|
Tyto soumagnei (I) |
|
|
Мадагаскарска забулена сова |
||||||||||||||||||||
STRUTHIONIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Struthionidae |
|
|
|
Щраусови |
||||||||||||||||||||
|
Struthio camelus (I) (Само популациите на Алжир, Буркина Фасо, Камерун, Централноафриканската република, Чад, Мали, Мавритания, Мароко, Нигер, Нигерия, Сенегал и Судан; всички останали популации не са включени в приложенията към настоящия регламент) |
|
|
Щраус |
||||||||||||||||||||
TINAMIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Tinamidae |
|
|
|
Тинамови |
||||||||||||||||||||
|
Tinamus solitarius (I) |
|
|
Сивокръсто тинаму |
||||||||||||||||||||
TROGONIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Trogonidae |
|
|
|
Трогонови |
||||||||||||||||||||
|
Pharomachrus mocinno (I) |
|
|
Кветзал |
||||||||||||||||||||
REPTILIA |
|
|
|
Влечуги |
||||||||||||||||||||
CROCODYLIA |
|
|
|
Крокодили |
||||||||||||||||||||
|
|
CROCODYLIA spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Крокодили |
||||||||||||||||||||
Alligatoridae |
|
|
|
Алигаторови |
||||||||||||||||||||
|
Alligator sinensis (I) |
|
|
Китайски алигатор |
||||||||||||||||||||
|
Caiman crocodilus apaporiensis (I) |
|
|
Крокодилов кайман от река Апапорис |
||||||||||||||||||||
|
Caiman latirostris (I) (С изключение на популацията на Аржентина, която е включена в приложение B, и популацията на Бразилия, която е включена в приложение B и е обект на нулева годишна квота за износ на диви екземпляри за пренасяне през граница с търговска цел) |
|
|
Широкомуцунест кайман |
||||||||||||||||||||
|
Melanosuchus niger (I) (С изключение на популацията на Бразилия, която е включена в приложение B, и популацията на Еквадор, която е включена в приложение B и е обект на нулева годишна квота за износ докато годишна квота за износ не бъде одобрена от Секретариата на CITES и Групата специалисти по крокодилите на IUCN/SSC) |
|
|
Черен кайман |
||||||||||||||||||||
Crocodylidae |
|
|
|
Същински крокодили |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus acutus (I) (С изключение на популацията в зоната на управление на мангрови гори в залива Сиспата, Тинахонес, Ла Балса и в прилежащите площи в окръг Кордоба (Колумбия) и популацията на Куба, които са включени в приложение B, и популацията на Мексико, която е включена в приложение B и е обект на нулева квота за износ на диви екземпляри за търговски цели) |
|
|
Американски крокодил |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus cataphractus (I) |
|
|
Африкански тесномуцунест крокодил |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus intermedius (I) |
|
|
Оринокски крокодил |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus mindorensis (I) |
|
|
Филипински крокодил |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus moreletii (I) (С изключение на популацията на Белиз, която е включена в приложение B и е обект на нулева квота за дивите екземпляри, продавани с търговска цел, и популацията на Мексико, която е включена в приложение B) |
|
|
Централноамерикански крокодил |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus niloticus (I) (С изключение на популациите на Ботсуана, Египет [обект на нулева квота за дивите екземпляри, пренасяни през граница с търговска цел], Етиопия, Кения, Мадагаскар, Малави, Мозамбик, Намибия, Южна Африка, Уганда, Обединена република Танзания [обект на годишна квота за износ от не повече от 1600 диви екземпляра, включително ловни трофеи, в допълнение към дивоуловените екземпляри, отгледани в контролирана среда], Замбия и Зимбабве; тези популации са включени в приложение B) |
|
|
Нилски крокодил |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus palustris (I) |
|
|
Блатен крокодил |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus porosus (I) (С изключение на популациите на Австралия, Индонезия, Малайзия [ловуването в дивата природа е ограничено до щата Саравак и е установена нулева квота за диви екземпляри в другите щати на Малайзия (Сабах и полуостровната част на Малайзия), без промяна в нулевата квота, освен ако такава промяна бъде одобрена от страните по CITES], Папуа Нова Гвинея и Филипините [само популацията на Палаванските острови, която е обект на нулева годишна квота за износ на диви екземпляри за пренасяне през граница с търговска цел], които са включени в приложение B) |
|
|
Гребенест крокодил |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus rhombifer (I) |
|
|
Кубински крокодил |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus siamensis (I) |
|
|
Сиамски крокодил |
||||||||||||||||||||
|
Osteolaemus tetraspis (I) |
|
|
Западноафрикански малък крокодил |
||||||||||||||||||||
|
Tomistoma schlegelii (I) |
|
|
Гавиалов крокодил |
||||||||||||||||||||
Gavialidae |
|
|
|
Гавиали |
||||||||||||||||||||
|
Gavialis gangeticus (I) |
|
|
Гавиал |
||||||||||||||||||||
RHYNCHOCEPHALIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Sphenodontidae |
|
|
|
Хатериеви |
||||||||||||||||||||
|
Sphenodon spp. (I) |
|
|
Хатерии |
||||||||||||||||||||
SAURIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Agamidae |
|
|
|
Агамови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes ceylonensis (III Шри Ланка) |
Цейлонски калот |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes desilvai (III Шри Ланка) |
Калот от вида Calotes desilvai |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes liocephalus (III Шри Ланка) |
Безгръбначен горски гущер |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes liolepis (III Шри Ланка) |
Свистящ гущер |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes manamendrai (III Шри Ланка) |
Калот от вида Calotes manamendrai |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes nigrilabris (III Шри Ланка) |
Гущер с черни устни |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes pethiyagodai (III Шри Ланка) |
Калот от вида Calotes pethiyagodai |
||||||||||||||||||||
|
|
Ceratophora aspera (II) (Нулева квота за износ на диви екземпляри за търговски цели) |
|
Рогат гущер Ceratophora aspera |
||||||||||||||||||||
|
Ceratophora erdeleni (I) |
|
|
Рогат гущер на Ерделен |
||||||||||||||||||||
|
Ceratophora karu (I) |
|
|
Рогат гущер на Кару |
||||||||||||||||||||
|
|
Ceratophora stoddartii (II) (Нулева квота за износ на диви екземпляри за търговски цели) |
|
Рогат гущер Ceratophora stoddartii |
||||||||||||||||||||
|
Ceratophora tennentii (I) |
|
|
Рогат гущер Ceratophora tennentii |
||||||||||||||||||||
|
Cophotis ceylanica (I) |
|
|
Гущери пигмей |
||||||||||||||||||||
|
Cophotis dumbara (I) |
|
|
Гущер Cophotis dumbara |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ctenophorus spp. (III Австралия) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Intellagama spp. (III Австралия) |
Водна агама |
||||||||||||||||||||
|
|
Lyriocephalus scutatus (II) (Нулева квота за износ на диви екземпляри за търговски цели) |
|
Пъпконоса агама |
||||||||||||||||||||
|
|
Physignathus cocincinus (II) |
|
Китайска водна агама |
||||||||||||||||||||
|
|
Saara spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tympanocryptis spp. (III Австралия) |
Безуха (скритоуха) агама |
||||||||||||||||||||
|
|
Uromastyx spp. (II) |
|
Поясоопашати гущери |
||||||||||||||||||||
Аnguidаe |
|
|
|
Дървесни алигаторови гущери |
||||||||||||||||||||
|
|
Abronia spp. (II) (с изключение на видовете, включени в приложение А. Установена е нулева квота за износ на диви екземпляри на Abronia aurita, A. gaiophantasma, A. montecristoi, A. salvadorensis и A. vasconcelosii) |
|
Дървесни алигаторови гущери |
||||||||||||||||||||
|
Abronia anzuetoi (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Abronia campbelli (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Abronia fimbriata (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Abronia frosti (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Abronia meledona (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
Chamaeleonidae |
|
|
|
Хамелеонови |
||||||||||||||||||||
|
|
Archaius spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Bradypodion spp. (II) |
|
Южноафрикански хамелеони джуджета |
||||||||||||||||||||
|
|
Brookesia spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Мадагаскарски хамелеони джуджета |
||||||||||||||||||||
|
Brookesia perarmata (I) |
|
|
Бодлив хамелеон джудже |
||||||||||||||||||||
|
|
Calumma spp. (II) |
|
Мадагаскарски хамелеони |
||||||||||||||||||||
|
|
Chamaeleo spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Същински хамелеони |
||||||||||||||||||||
|
Chamaeleo chamaeleon (II) |
|
|
Европейски хамелеон |
||||||||||||||||||||
|
|
Furcifer spp. (II) |
|
Пантерови хамелеони |
||||||||||||||||||||
|
|
Kinyongia spp. (II) |
|
Източноафрикански хамелеони джуджета |
||||||||||||||||||||
|
|
Nadzikambia spp. (II) |
|
Малавийски хамелеони джуджета |
||||||||||||||||||||
|
|
Palleon spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Rhampholeon spp. (II) |
|
Хамелеони джуджета |
||||||||||||||||||||
|
|
Rieppeleon spp. (II) |
|
Хамелеони джуджета |
||||||||||||||||||||
|
|
Trioceros spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
Cordylidae |
|
|
|
Поясоопашати гущери |
||||||||||||||||||||
|
|
Cordylus spp. (II) |
|
Поясоопашати гущери |
||||||||||||||||||||
|
|
Hemicordylus spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Karusaurus spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Namazonurus spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Ninurta spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Ouroborus spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Pseudocordylus spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Smaug spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
Eublepharidae |
|
Goniurosaurus spp. (II) (С изключение на видовете, населяващи Япония) |
|
Тигрови гекони |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus kuroiwae #18 (III Япония) |
Гекон на Токашики |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus orientalis #18 (III Япония) |
Японски пещерен гекон |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus sengokui #18 (III Япония) |
Гекон от вида Goniurosaurus sengokui |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus splendens #18 (III Япония) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus toyamai #18 (III Япония) |
Земният гекон на Тоям |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus yamashinae #18 (III Япония) |
Гекон от вида Goniurosaurus yamashinae |
||||||||||||||||||||
Gekkonidаe |
|
|
|
Геконови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carphodactylus spp. (III Австралия) |
Хамелеонови гекони |
||||||||||||||||||||
|
Cnemaspis psychedelica (I) |
|
|
Психеделичен гекон |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyrtodactylus jeyporensis (II) |
|
Джайпурски гекон |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Dactylocnemis spp. (III Нова Зеландия) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Gekko gecko (II) |
|
Нощен дървесен гекон |
||||||||||||||||||||
|
Gonatodes daudini (I) |
|
|
Гренадински ноктест гекон |
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Hoplodactylus spp. (III Нова Зеландия) |
Лепкавопръсти гекони |
||||||||||||||||||||
|
Lygodactylus williamsi (I) |
|
|
Тюркоазен гекон джудже |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mokopirirakau spp. (III Нова Зеландия) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Nactus serpensinsula (II) |
|
Гекон от остров Серпент |
||||||||||||||||||||
|
|
Naultinus spp. (II) |
|
Новозеландски дървесни гекони |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Nephrurus spp. (III Австралия) |
Бъбрекоопашати гекони |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Orraya spp. (III Австралия) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Paroedura androyensis (II) |
|
Мадагаскарски земен гекон на Грандидие |
||||||||||||||||||||
|
|
Paroedura masobe (II) |
|
Мадагаскарски земен гекон |
||||||||||||||||||||
|
|
Phelsuma spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Дневни гекони |
||||||||||||||||||||
|
Phelsuma guentheri (II) |
|
|
Гюнтеров дневен гекон |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Phyllurus spp. (III Австралия) |
Листоопашати гекони |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhoptropella spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Saltuarius spp. (III Австралия) |
Листоопашати гекони |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus armasi (III Куба) |
Гекон от вида Sphaerodactylus armasi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus celicara (III Куба) |
Гекон от вида Sphaerodactylus celicara |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus dimorphicus (III Куба) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus intermedius (III Куба) |
Гекон от вида на Sphaerodactylus intermedius |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus alayoi (III Кува) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus granti (III Куба) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus lissodesmus (III Куба) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus ocujal (III Куба) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus strategus (III Куба) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus notatus atactus (III Куба) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus oliveri (III Куба) |
Гекон от вида Sphaerodactylus oliveri |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus pimienta (III Куба) |
Гекон от вида Sphaerodactylus pimienta |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus ruibali (III Куба) |
Най-малкият гекон на Руйбал |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus siboney (III Куба) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus torrei (III Куба) |
Гекон от вида Sphaerodactylus torrei |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Strophurus spp. (III Австралия) |
Бодлоопашати гекони |
||||||||||||||||||||
|
|
Tarentola chazaliae (II) |
|
Главест гекон |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Toropuku spp. (III Нова Зеландия) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tukutuku spp. (III Нова Зеландия) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Underwoodisaurus spp. (III Австралия) |
Дебелоопашати гекони |
||||||||||||||||||||
|
|
Uroplatus spp. (II) |
|
Плоскоопашати гекони |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Uvidicolus spp. (III Австралия) |
Дебелоопашати гекони |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Woodworthia spp. (III Нова Зеландия) |
|
||||||||||||||||||||
Helodermatidae |
|
|
|
Отровни гущери |
||||||||||||||||||||
|
|
Heloderma spp. (II) (С изключение на подвидовете, включени в приложение A) |
|
Отровни гущери |
||||||||||||||||||||
|
Heloderma horridum charlesbogerti (I) |
|
|
Гватемалски отровен гущер |
||||||||||||||||||||
Iguanidae |
|
|
|
Игуанови |
||||||||||||||||||||
|
|
Amblyrhynchus cristatus (II) |
|
Морска игуана |
||||||||||||||||||||
|
Brachylophus spp. (I) |
|
|
Фиджийски игуани |
||||||||||||||||||||
|
|
Conolophus spp. (II) |
|
Галапагоски сухоземни игуани |
||||||||||||||||||||
|
|
Ctenosaura spp. (II) |
|
Шипоопашати игуани |
||||||||||||||||||||
|
Cyclura spp. (I) |
|
|
Поясоопашати игуани |
||||||||||||||||||||
|
|
Iguana spp. (II) |
|
Същински игуани |
||||||||||||||||||||
|
Sauromalus varius (I) |
|
|
Разноцветна чакахуала |
||||||||||||||||||||
Lacertidae |
|
|
|
Същински гущери |
||||||||||||||||||||
|
Gallotia simonyi (I) |
|
|
Гигантски гущер от остров Хиеро |
||||||||||||||||||||
|
Podarcis lilfordi (II) |
|
|
Лилфордов стенен гущер |
||||||||||||||||||||
|
Podarcis pityusensis (II) |
|
|
Питиузки стенен гущер |
||||||||||||||||||||
Lanthanotidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Lanthanotidae spp. (II) (Установена е нулева квота за износ на диви екземпляри за продажба с търговска цел) |
|
Безухи варани |
||||||||||||||||||||
Phrynosomatidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Phrynosoma spp. (II) |
|
Рогати гущери |
||||||||||||||||||||
Polychrotidae |
|
|
|
Анолисови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis agueroi (III Куба) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis baracoae (III Куба) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis barbatus (III Куба) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis chamaeleonides (III Куба) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis equestris (III Куба) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis guamuhaya (III Куба) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis luteogularis (III Куба) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis pigmaequestris (III Куба) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis porcus (III Куба) |
|
||||||||||||||||||||
Scincidae |
|
|
|
Сцинкови |
||||||||||||||||||||
|
|
Corucia zebrata (II) |
|
Гигантски дървесен сцинк |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Egernia spp. (III Австралия) |
|
||||||||||||||||||||
|
Tiliqua adelaidensis (I) |
|
|
Aвстралийски синьоезичен сцинк джудже |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua multifasciata (III Австралия) |
Централноавстралийски синьоезичен сцинк |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua nigrolutea (III Австралия) |
Южен синьоезичен сцинк |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua occipitalis (III Австралия) |
Западен синьоезичен сцинк |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua rugosa (III Австралия) |
Късоопашат сцинк |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua scincoides intermedia (III Австралия) |
Северен синьоезичен сцинк |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua scincoides scincoides (III Австралия) |
Източен синьоезичен сцинк |
||||||||||||||||||||
Teiidae |
|
|
|
Камшикоопашати гущери |
||||||||||||||||||||
|
|
Crocodilurus amazonicus (II) |
|
Драконов гущер |
||||||||||||||||||||
|
|
Dracaena spp. (II) |
|
Кайманови гущери |
||||||||||||||||||||
|
|
Salvator spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Tupinambis spp. (II) |
|
Варанови гущери, тегу |
||||||||||||||||||||
Varanidae |
|
|
|
Варанови |
||||||||||||||||||||
|
|
Varanus spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение А) |
|
Варани |
||||||||||||||||||||
|
Varanus bengalensis (I) |
|
|
Индийски варан |
||||||||||||||||||||
|
Varanus flavescens (I) |
|
|
Жълт варан |
||||||||||||||||||||
|
Varanus griseus (I) |
|
|
Сив варан |
||||||||||||||||||||
|
Varanus komodoensis (I) |
|
|
Комодски варан |
||||||||||||||||||||
|
Varanus nebulosus (I) |
|
|
Пъстър варан |
||||||||||||||||||||
|
Varanus olivaceus (II) |
|
|
Варан на Грей |
||||||||||||||||||||
Xenosauridae |
|
|
|
Крокодилови гущери |
||||||||||||||||||||
|
Shinisaurus crocodilurus (I) |
|
|
Крокодилов гущер |
||||||||||||||||||||
SERPENTES |
|
|
|
Змии |
||||||||||||||||||||
Boidаe |
|
|
|
Бои |
||||||||||||||||||||
|
|
Boidae spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Бои |
||||||||||||||||||||
|
Acrantophis spp. (I) |
|
|
Мадагаскарски наземни бои |
||||||||||||||||||||
|
Boa constrictor occidentalis (I) |
|
|
Аржентинска боа |
||||||||||||||||||||
|
Chilabothrus monensis (I) |
|
|
Дървесна боа от Вирджинските острови |
||||||||||||||||||||
|
Chilabothrus subflavus (I) |
|
|
Ямайска боа |
||||||||||||||||||||
|
Eryx jaculus (II) |
|
|
Турска боа |
||||||||||||||||||||
|
Sanzinia madagascariensis (I) |
|
|
Мадагаскарска дървесна боа |
||||||||||||||||||||
Bolyeriidae |
|
|
|
Срасналочелюстни бои |
||||||||||||||||||||
|
|
Bolyeriidae spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Срасналочелюстни бои |
||||||||||||||||||||
|
Bolyeria multocarinata (I) |
|
|
Ровеща боа от остров Раунд |
||||||||||||||||||||
|
Casarea dussumieri (I) |
|
|
Наземна боа от остров Раунд |
||||||||||||||||||||
Colubridae |
|
|
|
Смокове |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Atretium schistosum (III Индия) |
Гърбонакилена змия |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cerberus rynchops (III Индия) |
Кучеглава змия |
||||||||||||||||||||
|
|
Clelia clelia (II) |
|
Мусурана |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyclagras gigas (II) |
|
Лъжлива водна кобра |
||||||||||||||||||||
|
|
Elachistodon westermanni (II) |
|
Индийска яйцеядна змия |
||||||||||||||||||||
|
|
Ptyas mucosus (II) |
|
Индийски смок |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Xenochrophis piscator (III Индия) |
Пъстра рибоядна змия |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Xenochrophis schnurrenbergeri (III Индия) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Xenochrophis tytleri (III Индия) |
|
||||||||||||||||||||
Elapidae |
|
|
|
Аспидови |
||||||||||||||||||||
|
|
Hoplocephalus bungaroides (II) |
|
Широкоглава змия |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Micrurus diastema (III Хондурас) |
Атлантическа коралова змия |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Micrurus nigrocinctus (III Хондурас) |
Централноамериканска коралова змия |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Micrurus ruatanus (III Хондурас) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Naja atra (II) |
|
Китайска плюеща кобра |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja kaouthia (II) |
|
Моноклева кобра |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja mandalayensis (II) |
|
Бирманска плюеща кобра |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja naja (II) |
|
Индийска кобра |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja oxiana (II) |
|
Средноазиатска кобра |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja philippinensis (II) |
|
Севернофилипинска плюеща кобра |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja sagittifera (II) |
|
Андаманска кобра |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja samarensis (II) |
|
Южнофилипинска плюеща кобра |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja siamensis (II) |
|
Индокитайска плюеща кобра |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja sputatrix (II) |
|
Южноиндонезийска плюеща кобра |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja sumatrana (II) |
|
Златна плюеща кобра |
||||||||||||||||||||
|
|
Ophiophagus hannah (II) |
|
Кралска кобра |
||||||||||||||||||||
Loxocemidae |
|
|
|
Мексикански питони |
||||||||||||||||||||
|
|
Loxocemidae spp. (II) |
|
Мексикански питони |
||||||||||||||||||||
Pythonidae |
|
|
|
Питонови |
||||||||||||||||||||
|
|
Pythonidae spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Питонови |
||||||||||||||||||||
|
Python molurus (I) |
|
|
Индийски тигров питон |
||||||||||||||||||||
Tropidophiidae |
|
|
|
Бои джуджета |
||||||||||||||||||||
|
|
Tropidophiidae spp. (II) |
|
Бои джуджета |
||||||||||||||||||||
Viperidаe |
|
|
|
Отровници |
||||||||||||||||||||
|
|
Atheris desaixi (II) |
|
Кенийска планинска отровница |
||||||||||||||||||||
|
|
Bitis worthingtoni (II) |
|
Кенийска рогата отровница |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Crotalus durissus (III Хондурас) (С изключение на подвида, който е включен в приложение B) |
Южноамериканска гърмяща змия |
||||||||||||||||||||
|
|
Crotalus durissus unicolor |
|
Гърмяща змия от остров Аруба |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Daboia palaestinae (III Израел) (това включване ще влезе в сила на 4 май 2023 г.) |
Палестинска отровница |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Daboia russelii (III Индия) |
Броенична змия |
||||||||||||||||||||
|
|
Montivipera wagneri (II) |
|
Вагнерова усойница |
||||||||||||||||||||
|
|
Protobothrops mangshanensis (II) |
|
Мангска копиеглава усойница |
||||||||||||||||||||
|
|
Pseudocerastes urarachnoides (II) |
|
Паякообразна рогата усойница |
||||||||||||||||||||
|
Vipera latifii |
|
|
Латифиева усойница |
||||||||||||||||||||
|
Vipera ursinii (I) (Само популацията на Европа, с изключение на районите, които съставляваха бившия СССР; тези последни популации не са включени в приложенията към настоящия регламент) |
|
|
Остромуцунеста усойница |
||||||||||||||||||||
TESTUDINES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Carettochelyidae |
|
|
|
Двуноктести костенурки |
||||||||||||||||||||
|
|
Carettochelys insculpta (II) |
|
Свиненоса костенурка |
||||||||||||||||||||
Chelidae |
|
|
|
Австралоамерикански страничношийни костенурки |
||||||||||||||||||||
|
|
Chelodina mccordi (II) (Установена е нулева годишна квота за износ на екземпляри, взети от дивата природа) |
|
Маккордиева змиешийна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Chelus fimbriatus (II) (включва Chelus orinocensis) |
|
Матамата |
||||||||||||||||||||
|
Pseudemydura umbrina (I) |
|
|
Западна мочурна костенурка |
||||||||||||||||||||
Cheloniidae |
|
|
|
Морски костенурки |
||||||||||||||||||||
|
Cheloniidae spp. (I) |
|
|
Морски костенурки |
||||||||||||||||||||
Chelydridae |
|
|
|
Кайманови костенурки |
||||||||||||||||||||
|
|
Chelydra serpentina (II) |
|
Кайманова костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Macrochelys temminckii (II) |
|
Алигаторова костенурка |
||||||||||||||||||||
Dermatemydidae |
|
|
|
Речни костенурки |
||||||||||||||||||||
|
|
Dermatemys mawii (II) |
|
Централноамериканска речна костенурка |
||||||||||||||||||||
Dermochelyidae |
|
|
|
Кожести костенурки |
||||||||||||||||||||
|
Dermochelys coriacea (I) |
|
|
Кожеста костенурка |
||||||||||||||||||||
Emydidаe |
|
|
|
Сладководни костенурки |
||||||||||||||||||||
|
|
Chrysemys picta (Само живи екземпляри) |
|
Петниста блатна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Clemmys guttata (II) |
|
Точкова водна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Emydoidea blandingii (II) |
|
Блатна костенурка на Бландинг |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Emys orbicularis (III Украйна) (популацията на Украйна) |
Обикновена блатна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Glyptemys insculpta (II) |
|
Горска блатна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Glyptemys muhlenbergii (I) |
|
|
Тресавищна блатна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Graptemys spp. (III Съединени американски щати) (С изключение на видовете, включени в приложение B) |
Географски костенурки |
||||||||||||||||||||
|
|
Graptemys barbouri (II) |
|
Блатна костенурка на Барбър |
||||||||||||||||||||
|
|
Graptemys ernsti (II) |
|
Ескамбийска блатна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Graptemys gibbonsi (II) |
|
Паскагулска блатна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Graptemys pearlensis (II) |
|
Блатна костенурка от Пърл ривър |
||||||||||||||||||||
|
|
Graptemys pulchra (II) |
|
Алабамска блатна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Malaclemys terrapin (II) |
|
Американска диамантена костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Terrapene spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Украсени костенурки |
||||||||||||||||||||
|
Terrapene coahuila (I) |
|
|
Водна украсена костенурка |
||||||||||||||||||||
Geoemydidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Batagur affinis (I) |
|
|
Южен батагур |
||||||||||||||||||||
|
Batagur baska (I) |
|
|
Батагур |
||||||||||||||||||||
|
|
Batagur borneoensis (II) (Установена е нулева годишна квота за износ на екземпляри, взети от дивата природа и пренасяни през граница с търговска цел) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Batagur dhongoka (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Batagur kachuga (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Batagur trivittata (II) (Установена е нулева годишна квота за износ на екземпляри, взети от дивата природа и пренасяни през граница с търговска цел) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Cuora spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение А, установена е нулева годишна квота за износ на Cuora aurocapitata, C. flavomarginata, C. mccordi, C. mouhotii, C. pani, C. trifasciata, C. yunnanensis и C. zhoui за екземпляри, взети от дивата природа и пренасяни през граница с търговска цел) |
|
Шарнирни костенурки |
||||||||||||||||||||
|
Cuora bourreti (I) |
|
|
Кутийковидна костенурка на Бурет |
||||||||||||||||||||
|
Cuora galbinifrons (I) |
|
|
Индокитайска кутийковидна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Cuora picturata (I) |
|
|
Южновиетнамска кутийковидна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyclemys spp. (II) |
|
Листоподобни костенурки |
||||||||||||||||||||
|
Geoclemys hamiltonii (I) |
|
|
Индийска петниста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Geoemyda japonica (II) |
|
Нансейска черногърда костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Geoemyda spengleri (II) |
|
Черногърда костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Hardella thurjii (II) |
|
Браминска речна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Heosemys annandalii (II) (Установена е нулева годишна квота за износ на екземпляри, взети от дивата природа и пренасяни през граница с търговска цел) |
|
Жълтоглава храмова костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Heosemys depressa (II) (Установена е нулева годишна квота за износ на екземпляри, взети от дивата природа и пренасяни през граница с търговска цел) |
|
Араканска горска костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Heosemys grandis (II) |
|
Голяма горска костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Heosemys spinosa (II) |
|
Бодлива горска костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Leucocephalon yuwonoi (II) |
|
Целебеска горска костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Malayemys khoratensis (II) |
|
Кхоратска охлювоядна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Malayemys macrocephala (II) |
|
Охлювоядна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Malayemys subtrijuga (II) |
|
Оризищна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Mauremys annamensis (I) |
|
|
Анамска блатна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mauremys iversoni (III Китай) |
Фуджиянска блатна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Mauremys japonica (II) |
|
Японска блатна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mauremys megalocephala (III Китай) |
Голямоглава блатна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Mauremys mutica (II) |
|
Жълта блатна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Mauremys nigricans (II) |
|
Червеноврата блатна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mauremys pritchardi (III Китай) |
Блатна костенурка на Причард |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mauremys reevesii (III Китай) |
Блатна костенурка на Рийвс |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mauremys sinensis (III Китай) |
Китайска блатна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Melanochelys tricarinata (I) |
|
|
Трикилова костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Melanochelys trijuga (II) |
|
Индийска черна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Morenia ocellata (I) |
|
|
Бирманска очилата костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Morenia petersi (II) |
|
Индийска очилата костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Notochelys platynota (II) |
|
Малайска плоска костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ocadia glyphistoma (III Китай) |
Нащърбеноуста блатна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ocadia philippeni (III Китай) |
Филипинска блатна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Orlitia borneensis (II) (Установена е нулева годишна квота за износ на екземпляри, взети от дивата природа и пренасяни през граница с търговска цел) |
|
Малайска гигантска костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Pangshura spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Палатковидни костенурки |
||||||||||||||||||||
|
Pangshura tecta (I) |
|
|
Индийска палатковидна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhinoclemmys spp. (II) |
|
Неотропически дървесни костенурки |
||||||||||||||||||||
|
|
Sacalia bealei (II) |
|
Очилата костенурка на Бейл |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sacalia pseudocellata (III Китай) |
Китайска псевдоочилата костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Sacalia quadriocellata (II) |
|
Четириока костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Siebenrockiella crassicollis (II) |
|
Черна тинеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Siebenrockiella leytensis (II) |
|
Филипинска горска костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Vijayachelys silvatica (II) |
|
Горска тръстикова костенурка |
||||||||||||||||||||
Kinosternidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Claudius angustatus (II) |
|
Главеста тинеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Kinosternon spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Червеникави тинести костенурки |
||||||||||||||||||||
|
Kinosternon cora (I) |
|
|
Синалойска тинеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Kinosternon vogti (I) |
|
|
Валартска тинеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Staurotypus salvinii (II) |
|
Голяма мускусна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Staurotypus triporcatus (II) |
|
Мексиканска гигантска мускусна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Sternotherus spp. (II) |
|
Мускусни костенурки |
||||||||||||||||||||
Platysternidae |
|
|
|
Голямоглави костенурки |
||||||||||||||||||||
|
Platysternidae spp. (I) |
|
|
Голямоглави костенурки |
||||||||||||||||||||
Podocnemididae |
|
|
|
Мадагаскароамерикански страничношийни костенурки |
||||||||||||||||||||
|
|
Erymnochelys madagascariensis (II) |
|
Мадагаскарска страничношийна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Peltocephalus dumerilianus (II) |
|
Голямоглава страничношийна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Podocnemis spp. (II) |
|
Страничношийни костенурки |
||||||||||||||||||||
Testudinidаe |
|
|
|
Сухоземни костенурки |
||||||||||||||||||||
|
|
Testudinidae spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A; установена е нулева годишна квота за износ на екземпляри от Centrochelys sulcata, взети от дивата природа и пренасяни през граница предимно с търговска цел) |
|
Сухоземни костенурки |
||||||||||||||||||||
|
Astrochelys radiata (I) |
|
|
Лъчиста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Astrochelys yniphora (I) |
|
|
Ъглеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Chelonoidis niger (I) |
|
|
Галапагоска костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Geochelone elegans (I) |
|
|
Индийска звездна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Geochelone platynota (I) |
|
|
Бирманска звездна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Gopherus flavomarginatus (I) |
|
|
Мексиканска гоферова костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Malacochersus tornieri (I) |
|
|
Плоска костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Psammobates geometricus (I) |
|
|
Геометрична костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Pyxis arachnoides (I) |
|
|
Паяжиновидна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Pyxis planicauda (I) |
|
|
Плоскочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Testudo graeca (II) |
|
|
Шипобедрена костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Testudo hermanni (II) |
|
|
Шипоопашата костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Testudo kleinmanni (I) |
|
|
Египетска костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Testudo marginata (II) |
|
|
Зъбчата костенурка |
||||||||||||||||||||
Trionychidae |
|
|
|
Мекочерупчести костенурки |
||||||||||||||||||||
|
|
Amyda cartilaginea (II) |
|
Малайска мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Apalone spp. (II) (С изключение на подвидовете, включени в приложение A) |
|
Мекочерупчести костенурки |
||||||||||||||||||||
|
Apalone spinifera atra (I) |
|
|
Черна мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Chitra spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Тесноглави мекочерупчести костенурки |
||||||||||||||||||||
|
Chitra chitra (I) |
|
|
Азиатска тесноглава мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Chitra vandijki (I) |
|
|
Бирманска тесноглава мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyclanorbis elegans (II) |
|
Нубийска лопатоподобна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyclanorbis senegalensis (II) |
|
Сенегалска лопатоподобна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Cycloderma aubryi (II) |
|
Лопатоподобна костенурка Cycloderma aubryi |
||||||||||||||||||||
|
|
Cycloderma frenatum (II) |
|
Замбезийска лопатоподобна костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Dogania subplana (II) |
|
Малайска мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Lissemys ceylonensis (II) |
|
Шриланкска плосточерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Lissemys punctata (II) |
|
Петниста мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Lissemys scutata (II) |
|
Бирманска мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Nilssonia formosa (II) |
|
Бирманска паунова мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Nilssonia gangetica (I) |
|
|
Индийска мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Nilssonia hurum (I) |
|
|
Паунова мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
Nilssonia leithii (I) |
|
|
Мекочерупчеста костенурка на Лийт |
||||||||||||||||||||
|
Nilssonia nigricans (I) |
|
|
Черна мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Palea steindachneri (II) |
|
Брадавичеста мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Pelochelys spp. (II) |
|
Гигантски мекочерупчести костенурки |
||||||||||||||||||||
|
|
Pelodiscus axenaria (II) |
|
Юнанска мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Pelodiscus maackii (II) |
|
Амурска мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Pelodiscus parviformis (II) |
|
Малка мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Rafetus euphraticus (II) |
|
Ефратска мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Rafetus swinhoei (II) |
|
Шанхайска мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
|
|
Trionyx triunguis (II) |
|
Нилска мекочерупчеста костенурка |
||||||||||||||||||||
AMPHIBIA |
|
|
|
Земноводни |
||||||||||||||||||||
ANURA |
|
|
|
Безопашати земноводни |
||||||||||||||||||||
Aromobatidae |
|
|
|
Горски отровни жаби |
||||||||||||||||||||
|
|
Allobates femoralis (II) |
|
Брилянтнобедра отровна жаба |
||||||||||||||||||||
|
|
Allobates hodli (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Allobates myersi (II) |
|
Отровна жаба на Майерс |
||||||||||||||||||||
|
|
Allobates zaparo (II) |
|
Червеногърба отровна жаба |
||||||||||||||||||||
|
|
Anomaloglossus rufulus (II) |
|
Венесуелска отровна жаба |
||||||||||||||||||||
Bufonidae |
|
|
|
Крастави жаби |
||||||||||||||||||||
|
Altiphrynoides spp. (I) |
|
|
Висопланиински крастави жаби |
||||||||||||||||||||
|
Atelopus zeteki (I) |
|
|
Златна жаба |
||||||||||||||||||||
|
Incilius periglenes (I) |
|
|
Златна крастава жаба |
||||||||||||||||||||
|
Nectophrynoides spp. (I) |
|
|
Африкански живородни жаби |
||||||||||||||||||||
|
Nimbaphrynoides spp. (I) |
|
|
Западноафрикански крастави жаби |
||||||||||||||||||||
|
Sclerophrys channingi (I) |
|
|
Африканска гигантска жаба на Шанинг |
||||||||||||||||||||
|
Sclerophrys superciliaris (I) |
|
|
Камерунска крастава жаба |
||||||||||||||||||||
Calyptocephalellidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calyptocephalella gayi (III Чили) |
Чилийска шлемоноса жаба |
||||||||||||||||||||
Centrolenidae |
|
|
|
Стъклени жаби |
||||||||||||||||||||
|
|
Centrolenidae spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
Conrauidae |
|
|
|
Жаби |
||||||||||||||||||||
|
|
Conraua goliath |
|
Жаба голиат |
||||||||||||||||||||
Dendrobatidae |
|
|
|
Отровни жаби |
||||||||||||||||||||
|
|
Adelphobates spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Ameerega spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Andinobates spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Dendrobates spp. (II) |
|
Листолази |
||||||||||||||||||||
|
|
Epipedobates spp. (II) |
|
Листолази |
||||||||||||||||||||
|
|
Excidobates spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Hyloxalus azureiventris (II) |
|
Синьокоремна отровна жаба |
||||||||||||||||||||
|
|
Minyobates spp. (II) |
|
Отровни жаби водолази |
||||||||||||||||||||
|
|
Oophaga spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Paruwrobates andinus (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Paruwrobates erythromos (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Phyllobates spp. (II) |
|
Листолази |
||||||||||||||||||||
|
|
Ranitomeya spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
Dicroglossidae |
|
|
|
Жаби |
||||||||||||||||||||
|
|
Euphlyctis hexadactylus (II) |
|
Шестопръста жаба |
||||||||||||||||||||
|
|
Hoplobatrachus tigerinus (II) |
|
Тигрова жаба |
||||||||||||||||||||
Hylidae |
|
|
|
Дървесни жаби |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis annae (II) |
|
Жаба от вида Agalychnis annae |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis callidryas (II) |
|
Червеноока дървесна жаба |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis lemur (II) (Нулева годишна квота за износ на екземпляри, взети от дивата природа, за пренасяне през граница с търговска цел) |
|
Лемурова листна жаба |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis moreletii (II) |
|
Жаба от вида Agalychnis moreletii |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis saltator (II) |
|
Жаба от вида Agalychnis saltator |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis spurrelli (II) |
|
Жаба от вида Agalychnis spurrelli |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis terranova (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
Mantellidae |
|
|
|
Мадагаскарски жаби |
||||||||||||||||||||
|
|
Mantella spp. (II) |
|
Мадагаскарски отровни жаби |
||||||||||||||||||||
Microhylidae |
|
|
|
Тесноусти жаби |
||||||||||||||||||||
|
|
Dyscophus antongilii (II) |
|
Жаба домат |
||||||||||||||||||||
|
|
Dyscophus guineti (II) |
|
Самбавска жаба домат |
||||||||||||||||||||
|
|
Dyscophus insularis (II) |
|
Жаба домат |
||||||||||||||||||||
|
|
Scaphiophryne boribory (II) |
|
Кафявопетниста тесноуста жаба |
||||||||||||||||||||
|
|
Scaphiophryne gottlebei (II) |
|
Украсена тесноуста жаба |
||||||||||||||||||||
|
|
Scaphiophryne marmorata (II) |
|
Мраморна тесноуста жаба |
||||||||||||||||||||
|
|
Scaphiophryne spinosa (II) |
|
Шипчестокожа мраморна тесноуста жаба |
||||||||||||||||||||
Myobatrachidae |
|
|
|
Австралийски жаби |
||||||||||||||||||||
|
|
Rheobatrachus spp. (II) (С изключение на Rheobatrachus silus и Rheobatrachus vitellinus, които не са включени в приложенията) |
|
Птицечовкови жаби |
||||||||||||||||||||
Telmatobiidae |
|
|
|
Андски водни жаби |
||||||||||||||||||||
|
Telmatobius culeus (I) |
|
|
Титикакска водна жаба |
||||||||||||||||||||
CAUDATA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Ambystomatidae |
|
|
|
Амбистоми |
||||||||||||||||||||
|
|
Ambystoma dumerilii (II) |
|
Дюмерилова амбистома |
||||||||||||||||||||
|
|
Ambystoma mexicanum (II) |
|
Мексиканска амбистома |
||||||||||||||||||||
Cryptobranchidae |
|
|
|
Гигантски саламандри |
||||||||||||||||||||
|
Andrias spp. (I) |
|
|
Гигантски саламандри |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cryptobranchus alleganiensis (III Съединени американски щати) |
Скритохрил саламандър |
||||||||||||||||||||
Hynobiidae |
|
|
|
Азиатски саламандри |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Hynobius amjiensis (III Китай) |
|
||||||||||||||||||||
Salamandridae |
|
|
|
Саламандрови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Echinotriton andersoni #18 (III Япония) |
Андерсонов саламандър |
||||||||||||||||||||
|
|
Echinotriton chinhaiensis (II) |
|
Саламандър Echinotriton chinhaiensis |
||||||||||||||||||||
|
|
Echinotriton maxiquadratus (II) |
|
Саламандър Echinotriton maxiquadratus |
||||||||||||||||||||
|
|
Laotriton laoensis (II) (Нулева годишна квота за износ на екземпляри, взети от дивата природа, за пренасяне през граница с търговска цел) |
|
Лаоски тритон |
||||||||||||||||||||
|
Neurergus kaiseri (I) |
|
|
Петнист кралски саламандър |
||||||||||||||||||||
|
|
Paramesotriton spp. (II) |
|
Брадавичести тритони |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Salamandra algira (III Алжир) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Tylototriton spp. (II) |
|
Крокодилови тритони |
||||||||||||||||||||
ELASMOBRANCHII |
|
|
|
Пластинчатохрили риби |
||||||||||||||||||||
CARCHARHINIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Carcharhinidae |
|
|
|
Акули реквием |
||||||||||||||||||||
|
|
Carcharhinidae spp. (II) (това включване ще влезе в сила на 25 ноември 2023 г.) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Carcharhinus falciformis (II) (до 24 ноември 2023 г.) |
|
Копринена акула |
||||||||||||||||||||
|
|
Carcharhinus longimanus (II) (до 24 ноември 2023 г.) |
|
Дългокрила акула |
||||||||||||||||||||
Sphyrnidae |
|
|
|
Акули чук |
||||||||||||||||||||
|
|
Sphyrnidae spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
LAMNIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Alopiidae |
|
|
|
Морски лисици |
||||||||||||||||||||
|
|
Alopias spp. (II) |
|
Морски лисици |
||||||||||||||||||||
Cetorhinidae |
|
|
|
Гигантски акули |
||||||||||||||||||||
|
|
Cetorhinus maximus (II) |
|
Гигантска акула |
||||||||||||||||||||
Lamnidae |
|
|
|
Селдови акули |
||||||||||||||||||||
|
|
Carcharodon carcharias (II) |
|
Голяма бяла акула |
||||||||||||||||||||
|
|
Isurus oxyrinchus (II) |
|
Късопера мако |
||||||||||||||||||||
|
|
Isurus paucus (II) |
|
Дългопера мако |
||||||||||||||||||||
|
|
Lamna nasus (II) |
|
Селдова акула |
||||||||||||||||||||
MYLIOBATIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Myliobatidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Mobula spp. (II) |
|
Мобули |
||||||||||||||||||||
Potamotrygonidae |
|
|
|
Речни скатове |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Paratrygon aiereba (III Колумбия) |
Скат от вида Paratrygon aiereba |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon albimaculata (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon spp. (III Бразилия) (популациите на Бразилия) (видовете, които не са вписани в приложение B) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon constellata (III Колумбия) |
Скат от вида Potamotrygon constellata |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon henlei (II) |
|
Голямозъб речен скат |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon jabuti (II) |
|
Перлен речен скат |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon leopoldi (II) |
|
Белопетнист речен скат |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon magdalenae (III Колумбия) |
Скат от вида Potamotrygon magdalenae |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon marquesi (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon motoro (III Колумбия) |
Очилат режещ жилещ скат |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon orbignyi (III Колумбия) |
Скат от вида Potamotrygon orbignyi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon schroederi (III Колумбия) |
Скат от вида Potamotrygon schroederi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon scobina (III Колумбия) |
Скат от вида Potamotrygon scobina |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon signata (II) |
|
Парнаибски речен скат |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon wallacei (II) |
|
Речен скат на Уолас |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon yepezi (III Колумбия) |
Скат от вида Potamotrygon yepezi |
||||||||||||||||||||
ORECTOLOBIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Rhincodontidae |
|
|
|
Китови акули |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhincodon typus (II) |
|
Китова акула |
||||||||||||||||||||
RHINOPRISTIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Pristidae |
|
|
|
Риби триони |
||||||||||||||||||||
|
Pristidae spp. (I) |
|
|
Риби триони |
||||||||||||||||||||
Glaucostegidae |
|
|
|
Гигантски китарни риби |
||||||||||||||||||||
|
|
Glaucostegus spp. (II) |
|
Гигантски китарни риби |
||||||||||||||||||||
Rhinidae |
|
|
|
Семейство Rhinidae |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhinidae spp. (II) |
|
Семейство Rhinidae |
||||||||||||||||||||
Риби китара |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Rhinobatidae spp. (II) |
|
Китароподобен скат |
||||||||||||||||||||
ACTINOPTERI |
|
|
|
Лъчеперки |
||||||||||||||||||||
ACIPENSERIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
ACIPENSERIFORMES spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Есетроподобни |
||||||||||||||||||||
Acipenseridae |
|
|
|
Есетрови |
||||||||||||||||||||
|
Acipenser brevirostrum (I) |
|
|
Късомуцунеста есетра |
||||||||||||||||||||
|
Acipenser sturio (I) |
|
|
Немска есетра |
||||||||||||||||||||
ANGUILLIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Anguillidae |
|
|
|
Змиоркови |
||||||||||||||||||||
|
|
Anguilla anguilla (II) |
|
Европейска змиорка |
||||||||||||||||||||
CYPRINIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Catostomidae |
|
|
|
Буфалови |
||||||||||||||||||||
|
Chasmistes cujus (I) |
|
|
Невадски чукучан |
||||||||||||||||||||
Cyprinidae |
|
|
|
Шаранови |
||||||||||||||||||||
|
|
Caecobarbus geertsii (II) |
|
Африкански сляп цекобарбус |
||||||||||||||||||||
|
Probarbus jullieni (I) |
|
|
Жюлиенов барбус |
||||||||||||||||||||
OSTEOGLOSSIFORMES |
|
|
|
Костноезични риби |
||||||||||||||||||||
Arapaimidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Arapaima gigas (II) |
|
Арапайма |
||||||||||||||||||||
Osteoglossidae |
|
|
|
Костноезични риби |
||||||||||||||||||||
|
Scleropages formosus (I) |
|
|
Малайзийски склеропагес |
||||||||||||||||||||
|
Scleropages inscriptus (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
PERCIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Labridae |
|
|
|
Зеленушкови |
||||||||||||||||||||
|
|
Cheilinus undulatus (II) |
|
Наполеонова зеленушка |
||||||||||||||||||||
Pomacanthidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Holacanthus clarionensis (II) |
|
Оранжева риба-ангел |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Holacanthus limbaughi (III Франция) |
Клипертонова риба ангел |
||||||||||||||||||||
Sciaenidae |
|
|
|
Минокопови |
||||||||||||||||||||
|
Totoaba macdonaldi (I) |
|
|
Тотоаба |
||||||||||||||||||||
SILURIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Pangasiidae |
|
|
|
Сомове пангасии |
||||||||||||||||||||
|
Pangasianodon gigas (I) |
|
|
Гигантски сом пангасианодон |
||||||||||||||||||||
Loricariidae |
|
|
|
Лорикари |
||||||||||||||||||||
|
|
Hypancistrus zebra (II) (с нулева квота за диви екземпляри за търговски цели) |
|
Зеброво сомче |
||||||||||||||||||||
SYNGNATHIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Syngnathidae |
|
|
|
Морски игли |
||||||||||||||||||||
|
|
Hippocampus spp. (II) |
|
Морски кончета |
||||||||||||||||||||
DIPNEUSTI |
|
|
|
Ръкоперки |
||||||||||||||||||||
CERATODONTIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Neoceratodontidae |
|
|
|
Австралийски двойнодишащи |
||||||||||||||||||||
|
|
Neoceratodus forsteri (II) |
|
Австралийски неоцератодус |
||||||||||||||||||||
COELACANTHI |
|
|
|
Целаканти |
||||||||||||||||||||
COELACANTHIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Latimeriidae |
|
|
|
Латимериеви |
||||||||||||||||||||
|
Latimeria spp. (I) |
|
|
Латимериеви |
||||||||||||||||||||
ECHINODERMATA (БОДЛОКОЖИ) |
||||||||||||||||||||||||
HOLOTHUROIDEA |
|
|
|
Морски краставици |
||||||||||||||||||||
ASPIDOCHIROTIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Stichopodidae |
|
|
|
Стихоподидни морски краставици |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Isostichopus fuscus (III Еквадор) |
Кафява морска краставица |
||||||||||||||||||||
|
|
Thelenota spp. (II) (това включване ще влезе в сила на 25 май 2024 г.) |
|
|
||||||||||||||||||||
HOLOTHURIIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Holothuriidae |
|
|
|
Морски краставици |
||||||||||||||||||||
|
|
Holothuria fuscogilva (II) |
|
Морска краставица |
||||||||||||||||||||
|
|
Holothuria nobilis (II) ( |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Holothuria whitmaei (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
ARTHROPODA (ЧЛЕНЕСТОНОГИ) |
||||||||||||||||||||||||
ARACHNIDA |
|
|
|
Паякообразни |
||||||||||||||||||||
ARANEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Theraphosidae |
|
|
|
Паяци птицеяди |
||||||||||||||||||||
|
|
Aphonopelma pallidum (II) |
|
Розовосив мексикански паяк птицеяд |
||||||||||||||||||||
|
|
Brachypelma spp. (II) |
|
Централноамерикански паяци птицеяди |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Caribena versicolor (III Европейски съюз) |
Антилска розовокрака тарантула |
||||||||||||||||||||
|
|
Poecilotheria spp. (II) |
|
Петнисти паяци |
||||||||||||||||||||
|
|
Sericopelma angustum (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Sericopelma embrithes (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Tliltocatl spp. (II) |
|
Североамерикански тарантули |
||||||||||||||||||||
SCORPIONES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Scorpionidae |
|
|
|
Същински скорпиони |
||||||||||||||||||||
|
|
Pandinus camerounensis (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Pandinus dictator (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Pandinus gambiensis (II) |
|
Гамбийски скорпион |
||||||||||||||||||||
|
|
Pandinus imperator (II) |
|
Императорски скорпион |
||||||||||||||||||||
|
|
Pandinus roeseli (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
INSECTA |
|
|
|
Насекоми |
||||||||||||||||||||
COLEOPTERA |
|
|
|
Бръмбари |
||||||||||||||||||||
Lucanidae |
|
|
|
Бръмбари рогачи |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Colophon spp. (III Южна Африка) |
Южноафрикански бръмбари рогачи |
||||||||||||||||||||
Scarabaeidae |
|
|
|
Листороги бръмбари |
||||||||||||||||||||
|
|
Dynastes satanas (II) |
|
Дяволски бръмбар |
||||||||||||||||||||
LEPIDOPTERA |
|
|
|
Пеперуди |
||||||||||||||||||||
Nymphalidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Agrias amydon boliviensis (III Боливия) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Morpho godartii lachaumei (III Боливия) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Prepona praeneste buckleyana (III Боливия) |
|
||||||||||||||||||||
Papilionidae |
|
|
|
Лястовичи опашки, полумесеци и птицекрили пеперуди |
||||||||||||||||||||
|
Achillides chikae chikae (I) |
|
|
Лусонска лястовича опашка |
||||||||||||||||||||
|
Achillides chikae hermeli (I) |
|
|
Миндорска лястовича опашка |
||||||||||||||||||||
|
|
Atrophaneura jophon (II) |
|
Цейлонска розова лястовича опашка |
||||||||||||||||||||
|
|
Atrophaneura palu |
|
Целебеска лястовича опашка |
||||||||||||||||||||
|
|
Atrophaneura pandiyana (II) |
|
Малабарска розова лястовича опашка |
||||||||||||||||||||
|
|
Bhutanitis spp. (II) |
|
Лястовичи опашки бутанитис |
||||||||||||||||||||
|
|
Graphium sandawanum |
|
Филипински графиум |
||||||||||||||||||||
|
|
Graphium stresemanni |
|
Серамски графиум |
||||||||||||||||||||
|
|
Ornithoptera spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) |
|
Птицекрили пеперуди |
||||||||||||||||||||
|
Ornithoptera alexandrae (I) |
|
|
Птицекрила пеперуда на кралица Александра |
||||||||||||||||||||
|
|
Papilio benguetanus |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Papilio esperanza |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Papilio homerus (I) |
|
|
Омирова лястовича опашка |
||||||||||||||||||||
|
Papilio hospiton (II) |
|
|
Корсиканска лястовича опашка |
||||||||||||||||||||
|
|
Papilio morondavana |
|
Мадагаскарска императорска лястовича опашка |
||||||||||||||||||||
|
|
Papilio neumoegeni |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Papilio phorbanta (III Европейски съюз) (това включване ще влезе в сила на 21 май 2023 г.) |
Малка реюнионска лястовича опашка |
||||||||||||||||||||
|
|
Parides ascanius |
|
Бразилска лястовича опашка |
||||||||||||||||||||
|
|
Parides hahneli |
|
Ханелова амазонска лястовича опашка |
||||||||||||||||||||
|
Parides burchellanus (I) |
|
|
Бразилска лястовича опашка |
||||||||||||||||||||
|
Parnassius apollo (II) |
|
|
Червена аполонова пеперуда |
||||||||||||||||||||
|
|
Teinopalpus spp. (II) |
|
Лястовичи опашки тейнопалпус |
||||||||||||||||||||
|
|
Trogonoptera spp. (II) |
|
Птицекрили пеперуди трогоноптери |
||||||||||||||||||||
|
|
Troides spp. (II) |
|
Птицекрили пеперуди троидеси |
||||||||||||||||||||
ANNELIDA (ПРЕШЛЕНЕСТИ ЧЕРВЕИ) |
||||||||||||||||||||||||
HIRUDINOIDEA |
|
|
|
Пиявици |
||||||||||||||||||||
ARHYNCHOBDELLIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Hirudinidae |
|
|
|
Същински пиявици |
||||||||||||||||||||
|
|
Hirudo medicinalis (II) |
|
Медицинска пиявица |
||||||||||||||||||||
|
|
Hirudo verbana (II) |
|
Южна пиявица |
||||||||||||||||||||
MOLLUSCA (МЕКОТЕЛИ) |
||||||||||||||||||||||||
BIVALVIA |
|
|
|
Миди |
||||||||||||||||||||
MYTILOIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Mytilidae |
|
|
|
Митилидни миди |
||||||||||||||||||||
|
|
Lithophaga lithophaga (II) |
|
Средиземноморски каменопробивач |
||||||||||||||||||||
UNIONOIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Unionidae |
|
|
|
Речни миди |
||||||||||||||||||||
|
Conradilla caelata (I) |
|
|
Птицекрила бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyprogenia aberti (II) |
|
Западноамериканска мида ветрило |
||||||||||||||||||||
|
Dromus dromas (I) |
|
|
Камилска бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma curtisii (I) |
|
|
Къртисова бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma florentina (I) |
|
|
Жълта бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma sampsonii (I) |
|
|
Охайска бързейна бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma sulcata perobliqua (I) |
|
|
Бяла бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma torulosa gubernaculum (I) |
|
|
Зелена бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
|
Epioblasma torulosa rangiana (II) |
|
Северна бързейна бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma torulosa torulosa (I) |
|
|
Наребрена бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma turgidula (I) |
|
|
Изпъкнала бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma walkeri (I) |
|
|
Кафява бързейна бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Fusconaia cuneolus (I) |
|
|
Финолъчеста бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Fusconaia edgariana (I) |
|
|
Блестяща бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Lampsilis higginsii (I) |
|
|
Хигинсова бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Lampsilis orbiculata orbiculata (I) |
|
|
Розова бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Lampsilis satur (I) |
|
|
Пясъчна бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Lampsilis virescens (I) |
|
|
Алабамска бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Plethobasus cicatricosus (I) |
|
|
Бяла брадавичеста бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Plethobasus cooperianus (I) |
|
|
Оранжевокрака пъпчива бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
|
Pleurobema clava (II) |
|
Северна бухалковидна бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Pleurobema plenum (I) |
|
|
Грапава бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Potamilus capax (I) |
|
|
Дебела бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Quadrula intermedia (I) |
|
|
Бисерна мида от Тенеси |
||||||||||||||||||||
|
Quadrula sparsa (I) |
|
|
Апалачка бисерна мида |
||||||||||||||||||||
|
Toxolasma cylindrella (I) |
|
|
Светла бисерна мида джудже |
||||||||||||||||||||
|
Unio nickliniana (I) |
|
|
Никлинова седефка |
||||||||||||||||||||
|
Unio tampicoensis tecomatensis (I) |
|
|
Седефка от Тампико |
||||||||||||||||||||
|
Villosa trabalis (I) |
|
|
Зърновидна бисерна мида |
||||||||||||||||||||
VENEROIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Tridacnidae |
|
|
|
Тридакни |
||||||||||||||||||||
|
|
Tridacnidae spp. (II) |
|
Тридакни |
||||||||||||||||||||
CEPHALOPODA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
NAUTILIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Nautilidae |
|
|
|
Наутилуси |
||||||||||||||||||||
|
|
Nautilidae spp. (II) |
|
Наутилус |
||||||||||||||||||||
GASTROPODA |
|
|
|
Коремоноги мекотели |
||||||||||||||||||||
MESOGASTROPODA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Strombidae |
|
|
|
Стромбуси |
||||||||||||||||||||
|
|
Strombus gigas (II) |
|
Розов стромбус |
||||||||||||||||||||
STYLOMMATOPHORA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Achatinellidae |
|
|
|
Хавайски дървесни охлюви |
||||||||||||||||||||
|
Achatinella spp. (I) |
|
|
Малки ахатови охлюви |
||||||||||||||||||||
Camaenidae |
|
|
|
Зелени дървесни охлюви |
||||||||||||||||||||
|
|
Papustyla pulcherrima (II) |
|
Зелен дървесен охлюв от остров Манус |
||||||||||||||||||||
Cepolidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Polymita spp. (I) |
|
|
Кубински земни охлюви |
||||||||||||||||||||
CNIDARIA (МЕШЕСТИ) |
||||||||||||||||||||||||
ANTHOZOA |
|
|
|
Корали |
||||||||||||||||||||
ANTIPATHARIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
ANTIPATHARIA spp. (II) |
|
Черни корали |
||||||||||||||||||||
GORGONACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Coralliidae |
|
|
|
Червени корали |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Corallium elatius (III Китай) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Corallium japonicum (III Китай) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Corallium konjoi (III Китай) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Corallium secundum (III Китай) |
|
||||||||||||||||||||
HELIOPORACEA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Helioporidae |
|
|
|
Сини корали |
||||||||||||||||||||
|
|
Helioporidae spp. (II) (Включва само вида Heliopora coerulea) (6) |
|
Сини корали |
||||||||||||||||||||
SCLERACTINIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
SCLERACTINIA spp. (II) (6) |
|
Мадрепорови корали |
||||||||||||||||||||
STOLONIFERA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Tubiporidae |
|
|
|
Тръбести корали |
||||||||||||||||||||
|
|
Tubiporidae spp. (II) (6) |
|
Тръбести корали |
||||||||||||||||||||
HYDROZOA |
|
|
|
Хидровидни |
||||||||||||||||||||
MILLEPORINA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Milleporidae |
|
|
|
Огнени корали |
||||||||||||||||||||
|
|
Milleporidae spp. (II) (6) |
|
Огнени корали |
||||||||||||||||||||
STYLASTERINA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Stylasteridae |
|
|
|
Дантелени корали |
||||||||||||||||||||
|
|
Stylasteridae spp. (II) (6) |
|
Дантелени корали |
||||||||||||||||||||
ФЛОРА |
||||||||||||||||||||||||
AGAVACEAE |
|
|
|
Агавови |
||||||||||||||||||||
|
Agave parviflora (I) |
|
|
Дребноцветно агаве |
||||||||||||||||||||
|
|
Agave victoriae-reginae (II) #4 |
|
Кралско агаве |
||||||||||||||||||||
|
|
Nolina interrata (II) |
|
Меча трева |
||||||||||||||||||||
|
|
Yucca queretaroensis (II) |
|
Керетарска юка |
||||||||||||||||||||
AIZOACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Conophytum spp. (III Южна Африка) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mestoklema tuberosum (III Южна Африка) |
|
||||||||||||||||||||
AMARYLLIDACEAE |
|
|
|
Кокичеви |
||||||||||||||||||||
|
|
Galanthus spp. (II) #4 |
|
Кокичета |
||||||||||||||||||||
|
|
Sternbergia spp. (II) #4 |
|
Щернбергии |
||||||||||||||||||||
ANACARDIACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Operculicarya decaryi (II) |
|
Декарова оперкуликария |
||||||||||||||||||||
|
|
Operculicarya hyphaenoides (II) |
|
Хифенова оперкуликария |
||||||||||||||||||||
|
|
Operculicarya pachypus (II) |
|
Дебелостъблена оперкуликария |
||||||||||||||||||||
APOCYNACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Hoodia spp. (II) #9 |
|
Худии |
||||||||||||||||||||
|
|
Pachypodium spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) #4 |
|
Пахиподиуми |
||||||||||||||||||||
|
Pachypodium ambongense (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Pachypodium baronii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Pachypodium decaryi (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Pachypodium windsorii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Raphionacme zeyheri (III Южна Африка) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Rauvolfia serpentina (II) #2 |
|
Серпентинова рауволфия |
||||||||||||||||||||
ARALIACEAE |
|
|
|
Бръшлянови |
||||||||||||||||||||
|
|
Panax ginseng (II) (Само популацията на Руската федерация; други популации не са включени в приложенията към настоящия регламент) #3 |
|
Азиатски (истински) женшен |
||||||||||||||||||||
|
|
Panax quinquefolius (II) #3 |
|
Американски (петолистен) женшен |
||||||||||||||||||||
ARAUCARIACEAE |
|
|
|
Араукариеви |
||||||||||||||||||||
|
Araucaria araucana (I) |
|
|
Чилийска араукария |
||||||||||||||||||||
ASPARAGACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Beaucarnea spp. (II) |
|
Бокарнеи |
||||||||||||||||||||
BERBERIDACEAE |
|
|
|
Киселтрънови |
||||||||||||||||||||
|
|
Podophyllum hexandrum (II) #2 |
|
Шесттичинков подофилум |
||||||||||||||||||||
BIGNONIACEAE |
|
|
|
Бигнониеви дървета |
||||||||||||||||||||
|
|
Handroanthus spp. (II) #17 (това включване ще влезе в сила на 25 ноември 2024 г.) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Roseodendron spp. (II) #17 (това включване ще влезе в сила на 25 ноември 2024 г.) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Tabebuia spp. (II) #17 (това включване ще влезе в сила на 25 ноември 2024 г.) |
|
|
||||||||||||||||||||
BROMELIACEAE |
|
|
|
Бромелиеви |
||||||||||||||||||||
|
|
Tillandsia harrisii (II) #4 |
|
Харисова тиландсия |
||||||||||||||||||||
|
|
Tillandsia kammii (II) #4 |
|
Камова тиландсия |
||||||||||||||||||||
|
|
Tillandsia xerographica (II) (7) #4 |
|
Тиландсия ксерографика |
||||||||||||||||||||
CACTACEAE |
|
|
|
Кактусови |
||||||||||||||||||||
|
|
CACTACEAE spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A, и Pereskia spp., Pereskiopsis spp. и Quiabentia spp.) (8) #4 |
|
Кактусови |
||||||||||||||||||||
|
Ariocarpus spp. (I) |
|
|
Ариокарпуси |
||||||||||||||||||||
|
Astrophytum asterias (I) |
|
|
Звездовиден астрофитум |
||||||||||||||||||||
|
Aztekium ritteri (I) |
|
|
Ритеров ацтекиум |
||||||||||||||||||||
|
Coryphantha werdermannii (I) |
|
|
Вердерманова корифанта |
||||||||||||||||||||
|
Discocactus spp. (I) |
|
|
Дискокактуси |
||||||||||||||||||||
|
Echinocereus ferrerianus ssp. lindsayorum (I) |
|
|
Линдзиев ехиноцереус |
||||||||||||||||||||
|
Echinocereus schmollii (I) |
|
|
Шмоллов ехиноцереус |
||||||||||||||||||||
|
Escobaria minima (I) |
|
|
Дребна ескобария |
||||||||||||||||||||
|
Escobaria sneedii (I) |
|
|
Снеедова ескобария |
||||||||||||||||||||
|
Mammillaria pectinifera (I) (включва ssp. solisioides) |
|
|
Гребеноносна мамилария |
||||||||||||||||||||
|
Melocactus conoideus (I) |
|
|
Конусовиден мелокактус |
||||||||||||||||||||
|
Melocactus deinacanthus (I) |
|
|
Великолепен чалмовиден мелокактус |
||||||||||||||||||||
|
Melocactus glaucescens (I) |
|
|
Сивкав мелокастус |
||||||||||||||||||||
|
Melocactus paucispinus (I) |
|
|
Дребнокукест чалмовиден кактус |
||||||||||||||||||||
|
Obregonia denegrii (I) |
|
|
Де-Негрова обрегония |
||||||||||||||||||||
|
Pachycereus militaris (I) |
|
|
Шлемоносен пахицереус |
||||||||||||||||||||
|
Pediocactus bradyi (I) |
|
|
Брадиев педиокактус |
||||||||||||||||||||
|
Pediocactus knowltonii (I) |
|
|
Нолтониев педиокактус |
||||||||||||||||||||
|
Pediocactus paradinei (I) |
|
|
Четинест равнинен кактус |
||||||||||||||||||||
|
Pediocactus peeblesianus (I) |
|
|
Пиблезиев педиокактус |
||||||||||||||||||||
|
Pediocactus sileri (I) |
|
|
Силеров педиокактус |
||||||||||||||||||||
|
Pelecyphora spp. (I) |
|
|
Пелецифори |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus blainei (I) |
|
|
Кукест кактус на Блейн |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus brevihamatus ssp. tobuschii (I) |
|
|
Кукест кактус на Тобуш |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus brevispinus (I) |
|
|
Късокукест кактус |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus cloverae (I) |
|
|
Новомексикански кукест кактус |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus erectocentrus (I) |
|
|
Червенокукест кактус |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus glaucus (I) |
|
|
Дребнокукест колорадски кактус |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus mariposensis (I) |
|
|
Марипоски кактус на Лойд |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus mesae-verdae (I) |
|
|
Кактус Меса Верде |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus nyensis (I) |
|
|
Кукест кактус от Ню Каунти |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus papyracanthus (I) |
|
|
Папирусов кактус |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus pubispinus (I) |
|
|
Кактус от Големия басейн |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus sileri (I) |
|
|
Силеров кукест кактус |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus wetlandicus (I) |
|
|
Дребнокукест колорадски кактус |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus wrightiae (I) |
|
|
Райтов кактус |
||||||||||||||||||||
|
Strombocactus spp. (I) |
|
|
Стромбокактуси |
||||||||||||||||||||
|
Turbinicarpus spp. (I) |
|
|
Турбиникарпуси |
||||||||||||||||||||
|
Uebelmannia spp. (I) |
|
|
Юбелмании |
||||||||||||||||||||
CARYOCARACEAE |
|
|
|
Кариокарови |
||||||||||||||||||||
|
|
Caryocar costaricense (II) #4 |
|
Костарикански кариокар |
||||||||||||||||||||
COMPOSITAE (ASTERACEAE) |
|
|
|
Сложноцветни |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Crassothonna clavifolia (III Южна Африка) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Othonna armiana (III Южна Африка) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Othonna cacalioides (III Южна Африка) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Othonna euphorbioides (III Южна Африка) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Othonna retrorsa (III Южна Африка) |
|
||||||||||||||||||||
|
Saussurea costus (I) (също познат като S. lappa, Aucklandia lappa или A. costus) |
|
|
Ребреста саусюреа |
||||||||||||||||||||
CRASSULACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Rhodiola spp. (II) #2 |
|
Златовръх (Родиолa) |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tylecodon bodleyae (III Южна Африка) Tylecodon nolteei (III Южна Африка) Tylecodon reticulatus (III Южна Африка) |
|
||||||||||||||||||||
CUCURBITACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Zygosicyos pubescens (II) (също познат като Xerosicyos pubescens) |
|
Мъхнат зигосициус |
||||||||||||||||||||
|
|
Zygosicyos tripartitus (II) |
|
Триделен зигосициус |
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
CUPRESSACEAE |
|
|
|
Кипарисови |
||||||||||||||||||||
|
Fitzroya cupressoides (I) |
|
|
Кипарисова фицроя |
||||||||||||||||||||
|
Pilgerodendron uviferum (I) |
|
|
Пилгеродендрон |
||||||||||||||||||||
|
|
Widdringtonia whytei (II) |
|
Мулански кедър |
||||||||||||||||||||
CYATHEACEAE |
|
|
|
Циатееви |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyathea spp. (II) #4 |
|
Циатеи |
||||||||||||||||||||
CYCADACEAE |
|
|
|
Цикасови |
||||||||||||||||||||
|
|
CYCADACEAE spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) #4 |
|
Цикасови |
||||||||||||||||||||
|
Cycas beddomei (I) |
|
|
Бедомев цикас |
||||||||||||||||||||
DICKSONIACEAE |
|
|
|
Диксониеви |
||||||||||||||||||||
|
|
Cibotium barometz (II) #4 |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Dicksonia spp. (II) (Само популациите на Америка; други популации не са включени в приложенията към настоящия регламент. Включва синонимите Dicksonia berteriana, D. externa, D. sellowiana и D. stuebelii) #4 |
|
Диксонии |
||||||||||||||||||||
DIDIEREACEAE |
|
|
|
Дидиерови |
||||||||||||||||||||
|
|
DIDIEREACEAE spp. (II) #4 |
|
Дидиерови |
||||||||||||||||||||
DIOSCOREACEAE |
|
|
|
Брейови |
||||||||||||||||||||
|
|
Dioscorea deltoidea (II) #4 |
|
Делтовидна диоскорея |
||||||||||||||||||||
DROSERACEAE |
|
|
|
Росянкови |
||||||||||||||||||||
|
|
Dionaea muscipula (II) #4 |
|
Венерина мухоловка |
||||||||||||||||||||
EBENACEAE |
|
|
|
Абаносови |
||||||||||||||||||||
|
|
Diospyros spp. (II) (Само популациите на Мадагаскар; други популации не са включени в приложенията към настоящия регламент) #5 |
|
|
||||||||||||||||||||
EUPHORBIACEAE |
|
|
|
Млечкови |
||||||||||||||||||||
|
|
Euphorbia spp. (II) #4 (Само сукулентни видове с изключение на:
|
|
Млечки |
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia ambovombensis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia capsaintemariensis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia cremersii (I) (Включва forma viridifolia и var. rakotozafyi) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia cylindrifolia (I) (Включва ssp. tuberifera) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia decaryi (I) (Включва vars. ampanihyensis, robinsonii и sprirosticha) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia francoisii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia handiensis (II) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia lambii (II) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia moratii (I) (Включва vars. antsingiensis, bemarahensis и multiflora) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia parvicyathophora (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia quartziticola (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia stygiana (II) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia tulearensis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
FAGACEAE |
|
|
|
Букови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Quercus mongolica (III Руска федерация) #5 |
Монголски дъб |
||||||||||||||||||||
FOUQUIERIACEAE |
|
|
|
Фукиериеви |
||||||||||||||||||||
|
|
Fouquieria columnaris (II) #4 |
|
Колоновидна фукиерия |
||||||||||||||||||||
|
Fouquieria fasciculata (I) |
|
|
Снопчеста фукиерия |
||||||||||||||||||||
|
Fouquieria purpusii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
GERANIACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Monsonia herrei (III Южна Африка) |
Тънколист свещник |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Monsonia multifida (III Южна Африка) |
Бушменски свещник |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Monsonia patersonii (III Южна Африка) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pelargonium crassicaule (III Южна Африка) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pelargonium triste (III Южна Африка) |
|
||||||||||||||||||||
GNETACEAE |
|
|
|
Гнетови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Gnetum montanum (III Непал) #1 |
|
||||||||||||||||||||
JUGLANDACEAE |
|
|
|
Орехови |
||||||||||||||||||||
|
|
Oreomunnea pterocarpa (II) #4 |
|
Крилоплодна ореомунеа |
||||||||||||||||||||
LAURACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Aniba rosaeodora (II) (също познат като A. duckei) #12 |
|
Бразилско розово дърво |
||||||||||||||||||||
LEGUMINOSAE (FABACEAE) |
|
|
|
Бобови |
||||||||||||||||||||
|
|
Afzelia spp. (II) (африканските популации) #17 |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Dalbergia spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) #15 |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Dalbergia nigra (I) |
|
|
Палисандър от Рио |
||||||||||||||||||||
|
|
Dipteryxspp. (II) #17 (това включване ще влезе в сила на 25 ноември 2024 г.) |
Dipteryx panamensis (III Коста Рика/Никарагуа) (до 24 ноември 2024 г.) |
Кумару, бразилски тик, тонка/ароматен диптерикс |
||||||||||||||||||||
|
|
Guibourtia demeusei (II) #15 |
|
Червена бубинга |
||||||||||||||||||||
|
|
Guibourtia pellegriniana (II) #15 |
|
Кевазинго |
||||||||||||||||||||
|
|
Guibourtia tessmannii (II) #15 |
|
Кевазинго |
||||||||||||||||||||
|
|
Paubrasilia echinata (II) #10 |
|
Бразилска цезалпиния |
||||||||||||||||||||
|
|
Pericopsis elata (II) #17 |
|
Афрормозия |
||||||||||||||||||||
|
|
Platymiscium parviflorum (II) #4 |
|
Платимисциум многокласов |
||||||||||||||||||||
|
|
Pterocarpus santalinus (II) #7 |
|
Червено сандалово дърво, сандалов птерокарпус |
||||||||||||||||||||
|
|
Pterocarpus spp. (II) (африканските популации) #17 |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Senna meridionalis (II) |
|
Тараби |
||||||||||||||||||||
LILIACEAE |
|
|
|
Кремови |
||||||||||||||||||||
|
|
Aloe spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение А, и Aloe vera, също познат като Aloe barbadensis, който не е включен в приложенията) #4 |
|
Алоета |
||||||||||||||||||||
|
Aloe albida (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe albiflora (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe alfredii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe bakeri (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe bellatula (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe calcairophila (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe compressa (I) (Включва vars. paucituberculata, rugosquamosa и schistophila) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe delphinensis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe descoingsii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe fragilis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe haworthioides (I) (Включва var. aurantiaca) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe helenae (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe laeta (I) (Включва var. maniaensis) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe parallelifolia (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe parvula (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe pillansii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe polyphylla (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe rauhii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe suzannae (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe versicolor (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe vossii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
MAGNOLIACEAE |
|
|
|
Магнолиеви |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Magnolia liliifera var. obovata (III Непал) #1 |
Лилиеносна магнолия, var. obovata |
||||||||||||||||||||
MALVACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Adansonia grandidieri (II) #16 |
|
Баобаб |
||||||||||||||||||||
MELIACEAE |
|
|
|
Махагонови |
||||||||||||||||||||
|
|
Cedrela spp. (II) #6 (Популациите на Неотропика) |
|
Испански кедър |
||||||||||||||||||||
|
|
Khaya spp. (II) (африканските популации) #17 |
|
Африкански махагони |
||||||||||||||||||||
|
|
Swietenia humilis (II) #4 |
|
Ниско махагоново дърво |
||||||||||||||||||||
|
|
Swietenia macrophylla (II) (Популацията на Неотропика — включващ Централна и Южна Америка и Карибите) #6 |
|
Едролистно махагоново дъров |
||||||||||||||||||||
|
|
Swietenia mahagoni (II) #5 |
|
Карибско махагоново дърво |
||||||||||||||||||||
NEPENTHACEAE |
|
|
|
Непентесови |
||||||||||||||||||||
|
|
Nepenthes spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) #4 |
|
Непентеси |
||||||||||||||||||||
|
Nepenthes khasiana (I) |
|
|
Индийски непентес |
||||||||||||||||||||
|
Nepenthes rajah (I) |
|
|
Гигантски непентес |
||||||||||||||||||||
OLEACEAE |
|
|
|
Маслинови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Fraxinus mandshurica (III Руска федерация) #5 |
Манджурски ясен |
||||||||||||||||||||
ORCHIDACEAE |
|
|
|
Салепови (Орхидеи) |
||||||||||||||||||||
|
|
ORCHIDACEAE spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) (9) #4 |
|
Орхидеи |
||||||||||||||||||||
|
За всички видове орхидеи от приложение A разсадите или тъканните култури не са предмет на настоящия регламент, когато:
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aerangis ellisii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Cattleya jongheana (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Cattleya lobata (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Cephalanthera cucullata (II) |
|
|
Качулест главопрашник |
||||||||||||||||||||
|
Cypripedium calceolus (II) |
|
|
Венерина пантофка |
||||||||||||||||||||
|
Dendrobium cruentum (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Goodyera macrophylla (II) |
|
|
Едролистна гудиера |
||||||||||||||||||||
|
Liparis loeselii (II) |
|
|
Льозелов липарис |
||||||||||||||||||||
|
Mexipedium xerophyticum (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Ophrys argolica (II) |
|
|
Гръцка пчелица |
||||||||||||||||||||
|
Ophrys lunulata (II) |
|
|
Лунен офрис |
||||||||||||||||||||
|
Orchis scopulorum (II) |
|
|
Мадейрска орхидея |
||||||||||||||||||||
|
Paphiopedilum spp. (I) |
|
|
Пафиопедилуми |
||||||||||||||||||||
|
Peristeria elata (I) |
|
|
Висока перистерия |
||||||||||||||||||||
|
Phragmipedium spp. (I) |
|
|
Фрагмидедиуми |
||||||||||||||||||||
|
Renanthera imschootiana (I) |
|
|
Червена ванда |
||||||||||||||||||||
|
Spiranthes aestivalis (II) |
|
|
Летен спирантес |
||||||||||||||||||||
OROBANCHACEAE |
|
|
|
Воловодецови |
||||||||||||||||||||
|
|
Cistanche deserticola (II) #4 |
|
Пустинно цистанхе |
||||||||||||||||||||
PALMAE (ARECACEAE) |
|
|
|
Палмови |
||||||||||||||||||||
|
|
Beccariophoenix madagascariensis (II) #4 |
|
Мадагаскарски бекариофеникс |
||||||||||||||||||||
|
|
Dypsis decaryi (II) #4 |
|
Триъгълна палма |
||||||||||||||||||||
|
Dypsis decipiens (I) |
|
|
Лъжлив хризалидокарпус |
||||||||||||||||||||
|
|
Lemurophoenix halleuxii (II) |
|
Палма на червения лемур |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Lodoicea maldivica (III Сейшелски острови) #13 |
Палма Коко де Мер |
||||||||||||||||||||
|
|
Marojejya darianii (II) |
|
Голямолиста палма на Дариан |
||||||||||||||||||||
|
|
Ravenea louvelii (II) |
|
Лоувелова равения |
||||||||||||||||||||
|
|
Ravenea rivularis (II) |
|
Крайречна величествена равения |
||||||||||||||||||||
|
|
Satranala decussilvae (II) |
|
Горска сатранала |
||||||||||||||||||||
|
|
Voanioala gerardii (II) |
|
Горска кокосова палма |
||||||||||||||||||||
PAPAVERACEAE |
|
|
|
Макови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Meconopsis regia (III Непал) #1 |
Кралски меконопсис |
||||||||||||||||||||
PASSIFLORACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Adenia firingalavensis (II) |
|
Мадагаскарска адения |
||||||||||||||||||||
|
|
Adenia olaboensis (II) |
|
Едра адения |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Adenia spinosa (III Южна Африка) |
Бодлива адения |
||||||||||||||||||||
|
|
Adenia subsessilifolia (II) |
|
Катаката |
||||||||||||||||||||
PEDALIACEAE |
|
|
|
Сусамови |
||||||||||||||||||||
|
|
Uncarina grandidieri (II) |
|
Ункарина |
||||||||||||||||||||
|
|
Uncarina stellulifera (II) |
|
Ункарина |
||||||||||||||||||||
PINACEAE |
|
|
|
Борови |
||||||||||||||||||||
|
Abies guatemalensis (I) |
|
|
Гватемалска ела |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pinus koraiensis (III Руска федерация) #5 |
|
||||||||||||||||||||
PODOCARPACEAE |
|
|
|
Подокарпови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Podocarpus neriifolius (III Непал) #1 |
Зокумолистен подокарпус |
||||||||||||||||||||
|
Podocarpus parlatorei (I) |
|
|
Парлаториев подокарпус |
||||||||||||||||||||
PORTULACACEAE |
|
|
|
Тученицови |
||||||||||||||||||||
|
|
Anacampseros spp. (II) #4 |
|
Анакампсероси |
||||||||||||||||||||
|
|
Avonia spp. (II) #4 |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Lewisia serrata (II) #4 |
|
Назъбенолистна левизия |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Portulacaria pygmaea (III Южна Африка) |
Portulacaria pygmaea |
||||||||||||||||||||
PRIMULACEAE |
|
|
|
Игликови |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyclamen spp. (II) (11) #4 |
|
Циклами; ботурчета |
||||||||||||||||||||
RANUNCULACEAE |
|
|
|
Лютикови |
||||||||||||||||||||
|
|
Adonis vernalis (II) #2 |
|
Пролетен горицвет |
||||||||||||||||||||
|
|
Hydrastis canadensis (II) #8 |
|
Канадски хидрастис |
||||||||||||||||||||
ROSACEAE |
|
|
|
Розоцветни |
||||||||||||||||||||
|
|
Prunus africana (II) #4 |
|
Африканска череша |
||||||||||||||||||||
RUBIACEAE |
|
|
|
Брошови |
||||||||||||||||||||
|
Balmea stormiae (I) |
|
|
Стормова балмея |
||||||||||||||||||||
SANTALACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Osyris lanceolata (II) (Само популациите на Бурунди, Етиопия, Кения, Руанда, Уганда и Обединена република Танзания; други популации не са включени в приложенията) #2 |
|
Африканско сандалово дърво |
||||||||||||||||||||
SARRACENIACEAE |
|
|
|
Сарацениеви |
||||||||||||||||||||
|
|
Sarracenia spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) #4 |
|
Сарацении |
||||||||||||||||||||
|
Sarracenia oreophila (I) |
|
|
Зелена сарацения |
||||||||||||||||||||
|
Sarracenia rubra ssp. alabamensis (I) |
|
|
Алабамска сарацения |
||||||||||||||||||||
|
Sarracenia rubra ssp. jonesii (I) |
|
|
Джонсова сарацения |
||||||||||||||||||||
SCROPHULARIACEAE |
|
|
|
Живеничеви |
||||||||||||||||||||
|
|
Picrorhiza kurrooa (II) (С изключение на Picrorhiza scrophulariiflora) #2 |
|
Индийска тинтява |
||||||||||||||||||||
STANGERIACEAE |
|
|
|
Стангериеви (Цикасови) |
||||||||||||||||||||
|
|
Bowenia spp. (II) #4 |
|
Бовении |
||||||||||||||||||||
|
Stangeria eriopus (I) |
|
|
Стангерия |
||||||||||||||||||||
TAXACEAE |
|
|
|
Тисови |
||||||||||||||||||||
|
|
Taxus chinensis и вътрешновидови таксони от този вид (II) #2 |
|
Китайски тис |
||||||||||||||||||||
|
|
Taxus cuspidata и вътрешновидови таксони от този вид (II) (12) #2 |
|
Остролистен тис |
||||||||||||||||||||
|
|
Taxus fuana и вътрешновидови таксони от този вид (II) #2 |
|
Тибетски тис |
||||||||||||||||||||
|
|
Taxus sumatrana и вътрешновидови таксони от този вид (II) #2 |
|
Суматрански тис |
||||||||||||||||||||
|
|
Taxus wallichiana (II) #2 |
|
Валишов тис |
||||||||||||||||||||
THYMELАEACEAE (AQUILARIACEAE) |
|
|
|
Тимелееви |
||||||||||||||||||||
|
|
Aquilaria spp. (II) #14 |
|
Агарови дървета |
||||||||||||||||||||
|
|
Gonystylus spp. (II) #4 |
|
Рамини |
||||||||||||||||||||
|
|
Gyrinops spp. (II) #14 |
|
Агарови дървета |
||||||||||||||||||||
TROCHODENDRACEAE (TETRACENTRACEAE) |
|
|
|
Троходендрови |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tetracentron sinense (III Непал) #1 |
|
||||||||||||||||||||
VALERIANACEAE |
|
|
|
Дилянкови |
||||||||||||||||||||
|
|
Nardostachys grandiflora (II) #2 |
|
|
||||||||||||||||||||
VITACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Cyphostemma elephantopus (II) |
|
Слонска цифостема |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyphostemma laza (II) |
|
Цифостема |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyphostemma montagnacii (II) |
|
Цифостема на Монтаняк |
||||||||||||||||||||
WELWITSCHIACEAE |
|
|
|
Велвичиеви |
||||||||||||||||||||
|
|
Welwitschia mirabilis (II) #4 |
|
Велвичия |
||||||||||||||||||||
ZAMIACEAE |
|
|
|
Замиеви (Цикасови) |
||||||||||||||||||||
|
|
ZAMIACEAE spp. (II) (С изключение на видовете, включени в приложение A) #4 |
|
Цикаси |
||||||||||||||||||||
|
Ceratozamia spp. (I) |
|
|
Цератозамии |
||||||||||||||||||||
|
Encephalartos spp. (I) |
|
|
Енцефалартоси |
||||||||||||||||||||
|
Microcycas calocoma (I) |
|
|
Микроцикас |
||||||||||||||||||||
|
Zamia restrepoi (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
ZINGIBERACEAE |
|
|
|
Джинджифилови |
||||||||||||||||||||
|
|
Hedychium philippinense (II) #4 |
|
Филипински хедихиум |
||||||||||||||||||||
|
|
Siphonochilus aethiopicus (II) (Популациите на Мозамбик, Есватини, Южна Африка и Зимбабве) |
|
Наталски джинджифил |
||||||||||||||||||||
ZYGOPHYLLACEAE |
|
|
|
Чифтолистникови |
||||||||||||||||||||
|
|
Bulnesia sarmientoi (II) #11 |
|
Свещено дърво |
||||||||||||||||||||
|
|
Guaiacum spp. (II) #2 |
|
Железни дървета |
|
Приложение D |
Обикновено име |
ФАУНА |
||
CHORDATA (ХОРДОВИ) |
||
MAMMALIA |
|
Бозайници |
CARNIVORA |
|
|
Canidae |
|
Кучеви |
|
Vulpes vulpes griffithi (III Индия) §1 |
Червена лисица на Грифит |
|
Vulpes vulpes montana (III Индия) §1 |
Червена лисица |
|
Vulpes vulpes pusilla (III Индия) §1 |
Малка червена лисица |
Mustelidae |
|
Порови |
|
Mustela altaica (III Индия) §1 |
Солонгой |
|
Mustela erminea ferghanae (III Индия) §1 |
Хермелин |
|
Mustela kathiah (III Индия) §1 |
Индийски солонгой |
|
Mustela sibirica (III Индия) §1 |
Сибирски пор |
AVES |
|
Птици |
ANSERIFORMES |
|
|
Anatidae |
|
Патицови |
|
Anas melleri |
Мелерова патица |
|
|
|
|
|
|
REPTILIA |
|
Влечуги |
SAURIA |
|
|
Agamidae |
|
|
|
Otocryptis wiegmanni |
Агама на Вигман |
Cordylidae |
|
Поясоопашати гущери |
|
Platysaurus imperator |
Императорски плоскогръб гущер |
Gekkonidаe |
|
Гекони |
|
Rhacodactylus auriculatus |
Ушат новокаледонски гекон |
|
Rhacodactylus ciliatus |
Гребенест новокаледонски гекон |
|
Rhacodactylus leachianus |
Гигантски новокаледонски гекон |
|
|
|
|
Teratoscincus scincus (Включва Teratoscincus scincus rustamowi, T. s. keyserlingii и T. s. scincus) |
Същински сцинков гекон |
Gerrhosauridae |
|
Поясотели гущери |
|
Tracheloptychus petersi |
Мадагаскарски пясъчен гущер |
|
Zonosaurus karsteni |
Карстенов поясоопашат гущер |
|
Zonosaurus maximus |
Голям поясоопашат гущер |
|
Zonosaurus quadrilineatus |
Четириивичест поясоопашат гущер |
Scincidae |
|
Сцинкови гущери |
|
Tribolonotus gracilis |
Крокодилов сцинк |
|
Tribolonotus novaeguineae |
Новогвинейски шлемоглав сцинк |
SERPENTES |
|
|
Colubridae |
|
Смокове |
|
Elaphe carinata §1 |
Кралски смок |
|
Elaphe radiata §1 |
Лъчист смок |
|
Elaphe taeniura §1 |
Тънкоопашат смок |
|
Enhydris bocourti §1 |
Водна змия на Бокурт |
|
Homalopsis spp. §1 |
Маскирана водна змия |
|
Langaha nasuta |
Листоноса змия |
|
Leioheterodon madagascariensis |
Мадагаскарска свиненоса змия |
|
Ptyas korros §1 |
Индокитайски смок |
|
|
|
Hydrophiidae |
|
Морски змии |
|
Lapemis curtus (Включва Lapemis hardwickii) §1 |
Морска змия на Шоу |
Viperidаe |
|
Отровници |
|
|
|
|
Pseudocerastes spp., с изключение на вида, включен в приложение B |
Лъжерогати усойници |
AMPHIBIA |
|
|
ANURA |
|
Безопашати земноводни |
Bufonidae |
|
|
|
Atelopus spp., с изключение на видовете, включени в приложение A |
Жаби арлекини |
Dicroglossidae |
|
Жаби |
|
Limnonectes macrodon |
Индонезийска брадавичеста жаба |
Hylidae |
|
Дървесни жаби |
|
Phyllomedusa sauvagii |
Восъчна филомедуза |
Leptodactylidae |
|
Жаби свирци |
|
Leptodactylus laticeps |
Червенопетниста белопръста жаба |
Ranidae |
|
Жаби |
|
Pelophylax shqiperica |
Албанска водна жаба |
CAUDATA |
|
|
Hynobiidae |
|
Азиатски тритони |
|
Ranodon sibiricus |
Сибирски тритон |
Plethodontidae |
|
Безбелодробни саламандри |
|
Bolitoglossa dofleini |
Голям палмов саламандър |
Salamandridae |
|
Саламандрови |
|
Cynops ensicauda |
Рюкюйски саламандър |
ACTINOPTERYGII |
|
Лъчеперки |
PERCIFORMES |
|
|
Apogonidae |
|
|
|
Pterapogon kauderni |
Индонезийска риба кардинал |
|
|
|
MOLLUSCA (МЕКОТЕЛИ) |
||
GASTROPODA |
|
|
Haliotidae |
|
|
|
Haliotis midae |
Морско ухо |
ФЛОРА |
||
AGAVACEAE |
|
Агавови |
|
|
|
|
Dasylirion longissimum |
Дълъг дазилириум |
ARACEAE |
|
Змиярникови |
|
Arisaema dracontium |
Змиярникова аризема |
|
Arisaema erubescens |
|
|
Arisaema galeatum |
|
|
Arisaema nepenthoides |
|
|
Arisaema sikokianum |
|
|
Arisaema thunbergii var. urashima |
|
|
Arisaema tortuosum |
|
|
|
|
|
|
|
BIGNONIACEAE |
|
|
|
Handroanthus spp. §5 (до 24 ноември 2024 г.) Tabebuia spp. §5 (до 24 ноември 2024 г.) Roseodendron spp. §5 (до 24 ноември 2024 г.) |
Бигнониеви дървета |
BURSERACEAE |
|
Бурсерови |
|
Aucoumea klaineana §5 Boswellia spp. §4 |
Окуме |
COMPOSITAE (ASTERACEAE) |
|
Сложноцветни |
|
Arnica montana §2 |
Планинска арника |
|
Othonna clavifolia |
|
|
Othonna herrei |
|
ERICACEAE |
|
Боровинкови |
|
Arctostaphylos uva-ursi §2 |
Мечо грозде |
GENTIANACEAE |
|
Тинтявови |
|
Gentiana lutea §2 |
Жълта тинтява |
LEGUMINOSAE |
|
Бобови |
|
Dipteryx spp. §5 (С изключение на D. panamensis) (до 24 ноември 2024 г.) |
Dipteryx |
|
Millettia stuhlmannii §5 |
Панга |
|
Pterocarpus macrocarpus §4 |
Бирмански крилоплод (Бирмански падук) |
LILIACEAE |
|
Кремови |
|
Trillium pusillum |
Дребен трилиум |
|
Trillium rugelii |
Северноамерикански трилиум |
|
Trillium sessile |
Приседналоцветен трилиум |
LYCOPODIACEAE |
|
Плаунови |
|
Lycopodium clavatum §2 |
Бухалковиден плаун |
MELIACEAE |
|
Кедрови |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Entandrophragma cylindricum §5 |
Махагонов сапел |
MENYANTHACEAE |
|
Воднодетелинови |
|
Menyanthes trifoliata §2 |
Трилистна водна детелина |
PARMELIACEAE |
|
Пармелиеви |
|
Cetraria islandica §2 |
Исландски лишей |
PASSIFLORACEAE |
|
Страстоцветни |
|
Adenia glauca |
Пустинна роза |
|
Adenia pechuelli |
Пустинна роза |
PEDALIACEAE |
|
Сусамови |
|
Harpagophytum spp. §2 |
Дяволски нокът |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SANTALACEAE |
|
Санталови |
|
Okoubaka aubrevillei §2 |
Окубака |
SAPOTACEAE |
|
Сапотови |
|
Baillonella toxisperma §5 |
Моаби (Отровносеменна байонела) |
SELAGINELLACEAE |
|
Бронецови |
|
Selaginella lepidophylla |
Йерихонска роза |
(1) Директива 2009/147/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2009 г. относно опазването на дивите птици (ОВ L 20, 26.1.2010 г., стр. 7).
(2) Директива 92/43/ЕИО на Съвета от 21 май 1992 г. за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна (ОВ L 206, 22.7.1992 г., стр. 7).
(3) Единствената цел на тази анотация е да се разреши международната търговия с влакна от викуня (Vicugna vicugna) и производните на тях продукти само ако влакната са получени при стригането на живи викуни. Търговията с производни продукти от влакната може да се извършва само в съответствие със следните разпоредби:
а) |
Всяко лице или предприятие, обработващо влакна от викуня с цел производството на плат и облекла, трябва да поиска разрешение от съответните органи на държавата на произход [държави на произход — държавите, в които се среща видът, т.е. Аржентина, Боливия, Чили, Еквадор и Перу] да използва надписа, знака или логото „държава на произход на викуня“, приети от държавите на разпространение на вида, които са страни по Конвенцията за опазване и управление на викунята. |
б) |
При предлагане на пазара платът или облеклата трябва да бъдат обозначени или идентифицирани в съответствие със следните разпоредби:
|
в) |
При международната търговия с продукти, които са ръчно изработени от влакна, получени при стригането на живи викуни в държавите на разпространение на вида, трябва да се използват надписът, знакът или логото VICUÑA [ДЪРЖАВА НА ПРОИЗХОД] — ARTESANÍA в следния вид: |
г) |
Ако за производството на плат и облекла са използвани влакна, получени при стригането на живи викуни от различни държави на произход, трябва да се използват надписът, знакът или логото на всяка държава на произход, посочени в буква б), подточки i) и ii). |
д) |
Всички останали екземпляри се считат за екземпляри от видове, включени в приложение I, и търговията с тях трябва да се регулира съобразно с това. |
(4) Всички видове са изброени в приложение II към конвенцията с изключение на Balaena mysticetus, Eubalaena spp., Balaenoptera acutorostrata (С изключение на популацията на Западна Гренландия), Balaenoptera bonaerensis, Balaenoptera borealis, Balaenoptera edeni, Balaenoptera musculus, Balaenoptera omurai, Balaenoptera physalus, Megaptera novaeangliae, Orcaella brevirostris, Orcaella heinsohni, Sotalia spp., Sousa spp., Eschrichtius robustus, Lipotes vexillifer, Caperea marginata, Neophocaena asiaeorientalis, Neophocaena phocaenoides, Phocoena sinus, Physeter macrocephalus, Platanista spp., Berardius spp. и Hyperoodon spp., които са включени в приложение I. Екземплярите от видовете, изброени в приложение II към конвенцията, включително продукти и производни, други освен месни продукти за търговски цели, уловени от жители на Гренландия с разрешително, получено от съответните компетентни органи, се считат за видове, включени в приложение B. Установена е нулева експортна годишна квота за износ на живи екземпляри от черноморската популация на Tursiops truncatus, уловени от дивата природа и използвани предимно с търговска цел.
(5) Популациите на Ботсуана, Намибия, Южна Африка и Зимбабве (включени в приложение B):
Изключително с цел разрешаване на: а) търговия с ловни трофеи за нетърговска цели; б) търговия с живи животни, които се пренасят до подходящи и приемливи местоназначения, в съответствие с определенията в Резолюция 11.20 на конференцията (Rev. CoP18) за Ботсуана и Зимбабве и в програмите за опазване in situ за Намибия и Южна Африка; в) търговия с кожи; г) търговия с козина; д) търговия с кожени изделия за търговски и нетърговски цели за Ботсуана, Намибия и Южна Африка и за нетърговски цели за Зимбабве; е) търговия с отделно маркирани и сертифицирани дребни африкански апликации от слонова кост, вградени в готови бижутерийни изделия с нетърговски цели за Намибия и резбовани изделия от слонова кост с нетърговски цели за Зимбабве; ж) търговия с регистрирана необработена слонова кост (за Ботсуана, Намибия, Южна Африка и Зимбабве — цели бивни и парчета), ако са изпълнени следните условия: i) само регистрирани държавни запаси, произхождащи от държавата (с изключение на конфискувана слонова кост и слонова кост с неизвестен източник); ii) само за търговски партньори, за които е потвърдено от Секретариата, след консултации с Постоянния комитет, че са обект на задоволително национално законодателство и задоволителен контрол на вътрешната търговия, за да се гарантира, че внасяната слонова кост няма да бъде реекспортирана и ще бъде управлявана в съответствие с всички изисквания на Резолюция 10.10 на конференцията (Rev. СoP18) относно вътрешното производство и търговията; iii) не преди Секретариатът да е проверил бъдещите държави вносители и регистрираните държавни запаси; iv) необработена слонова кост при изпълнение на определени условия за продажба на регистрирани държавни запаси от слонова кост в съответствие с договорените на CоP12 количества, а именно 20 000 kg (Ботсуана), 10 000 kg (Намибия) и 30 000 kg (Южна Африка); v) в допълнение към количествата, договорени на CоP12, държавните запаси от слонова кост от Ботсуана, Намибия, Южна Африка и Зимбабве, регистрирани към 31 януари 2007 г. и проверени от Секретариата, могат да се търгуват и изпращат, като за слоновата кост от буква ж), подточка iv) това се осъществява чрез единични продажби за всяко местоназначение под стриктния надзор на Секретариата; vi) приходите от търговията се използват изключително за опазване на слоновете и за програмите за опазване и развитие на общностите в териториите на разпространение на слоновете или граничещи с тях територии; и vii) допълнителните количества, определени в ж), подточка v), се търгуват едва след като Постоянният комитет установи, че горепосочените условия са изпълнени; з) на Конференцията на страните не могат да се правят други предложения за разрешаване на търговията със слонова кост от популации, които са вече включени в приложение В, за периода, започващ от CоP14 и завършващ девет години след датата на единичната продажба на слонова кост, извършена в съответствие с разпоредбите на буква ж), подточки i), ii), iii), vi) и vii). Освен това такива бъдещи предложения следва да се разглеждат в съответствие с решения 14.77 и 14.78 (Rev. CoP15). По предложение на Секретариата Постоянният комитет може да реши да преустанови въпросната търговия частично или цялостно в случай на неспазване от страна на държавите износители или вносители, или в случай на доказани вредни въздействия на търговията върху други популации от слонове. Всички останали екземпляри се считат за екземпляри от видовете, включени в приложение А, и търговията с тях се регламентира съобразно с това.
(6) Не сапредмет на настоящия регламент:
|
фосили; |
|
коралов пясък, тоест„ материал, състоящ се изцяло или частично от фино разтрошени фрагменти от мъртви корали с големина до 2 mm в диаметър, които не могат да се идентифицират на равнище род, и които могат да съдържат, освен всичко останало, останки от Foraminifera, черупки от мекотели и ракообразни, както и коралоподобни водорасли; |
|
коралови фрагменти (включително едрозърнест пясък и чакъл), тоест, неконсолидирани фрагменти от натрошени пръстообразни мъртви корали и други материали, чийто размер във всяка посока е между 2 и 30 mm и които не могат да се идентифицират на равнище род. |
(7) Търговията с екземпляри с код на източника А се позволява само ако търгуваните екземпляри имат катафили.
(8) Изкуствено размножени екземпляри от следните хибриди и/или сортове не са предмет на разпоредбите на настоящия регламент:
Hatiora x graeseri
Schlumbergera x buckleyi
Schlumbergera russelliana x Schlumbergera truncata
Schlumbergera orssichiana x Schlumbergera truncata
Schlumbergera opuntioides x Schlumbergera truncata
Schlumbergera truncata (сортове)
Cactaceae spp. цветни мутанти, присадени върху следните подложки от следните видове: Harrisia„Jusbertii“, Hylocereus trigonus или Hylocereus undatus
Opuntia microdasys (сортове)
(9) Изкуствено размножените хибриди от родовете Cymbidium, Dendrobium, Phalaenopsis и Vanda не са предмет на настоящия регламент, когато екземплярите са лесно разпознаваеми като изкуствено размножени и непроявяващи признаци на екземпляри, събрани от природата, като механично увреждане или значителна дехидратация в резултат на събиране, неравномерно израстване, разнородни форма и размер в един таксон или пратка, както и водорасли или други епифитни организми, прилепнали към листата, или вреди, нанесени от насекоми или други вредители; както и
a) |
когато се изпращат неразцъфнали, екземплярите се търгуват на пратки, състоящи се от индивидуални съдове (като кашони, кутии, щайги или индивидуални гнезда в CC контейнери), всяка съдържаща 20 или повече растения от един и същ хибрид; растенията от всяка опаковка следва да изглеждат в голяма степен здрави и еднородни; и пратката следва да е придружена от документи, като например фактура, указващи ясно броя на растенията от всеки хибрид; или |
б) |
когато се изпращат разцъфнали, с поне един напълно разтворен цвят на екземпляр, не се изисква минимален брой екземпляри на пратка, но екземплярите трябва да са професионално подготвени за продажба на дребно, тоест етикетирани с етикети с отпечатана на тях информация или пакетирани и с печатна маркировка на опаковката, указваща името на хибрида и държавата на крайното местоназначение. Етикетите и маркировката трябва да се виждат добре и да позволяват лесно осъществяване на контрол. |
Растения, които не отговарят ясно на условията за освобождаване, трябва да бъдат придружени от съответните документи по CITES.
(10) Регламент (ЕО) № 865/2006 на Комисията от 4 май 2006 г. за установяване на подробни правила за прилагане на Регламент (ЕО) № 338/97 относно защитата на видовете от дивата фауна и флора чрез регулиране на търговията с тях (ОВ L 166, 19.6.2006 г., стр. 1).
(11) Изкуствено размножени екземпляри от сортове от вида Cyclamen persicum не са предмет на разпоредбите на настоящия регламент. Освобождаването обаче не се прилага за екземплярите, които се търгуват като спящи грудки.
(12) Изкуствено размножени хибриди и сортове от Taxus cuspidata, живи, в саксии или други малки съдове, като всяка пратка е придружена от етикет или документ, указващ името на таксона или таксоните с надпис „изкуствено получени“, не са предмет на разпоредбите на настоящия регламент.