Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R0330

Делегиран регламент (ЕС) 2023/330 на Комисията от 22 ноември 2022 година за изменение и поправка на Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 за допълнение на Регламент (ЕС) 2021/2115 на Европейския парламент и на Съвета с допълнителни изисквания по отношение на някои видове интервенции, посочени от държавите членки в стратегическите им планове по ОСП за периода 2023—2027 г. съгласно същия регламент, както и с правила във връзка със съотношението за стандарт 1 за добро земеделско и екологично състояние

C/2022/8280

OB L 44, 14.2.2023, p. 1–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/330/oj

14.2.2023   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 44/1


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2023/330 НА КОМИСИЯТА

от 22 ноември 2022 година

за изменение и поправка на Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 за допълнение на Регламент (ЕС) 2021/2115 на Европейския парламент и на Съвета с допълнителни изисквания по отношение на някои видове интервенции, посочени от държавите членки в стратегическите им планове по ОСП за периода 2023—2027 г. съгласно същия регламент, както и с правила във връзка със съотношението за стандарт 1 за добро земеделско и екологично състояние

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2021/2115 на Европейския парламент и на Съвета от 2 декември 2021 г. за установяване на правила за подпомагане за стратегическите планове, които трябва да бъдат изготвени от държавите членки по линия на общата селскостопанска политика (стратегически планове по ОСП) и финансирани от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) и от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), и за отмяна на регламенти (ЕС) № 1305/2013 и (ЕС) № 1307/2013 (1), и по-специално член 45, букви а) – д) от него,

като има предвид, че:

(1)

В Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 на Комисията (2) се установяват допълнителни изисквания за планирането на интервенциите, които трябва да бъдат предвидени в стратегическите планове по ОСП на държавите членки. Някои от тези изисквания трябва да бъдат изяснени и поправени, така че за държавите членки и бенефициерите да се обезпечи правна сигурност по отношение на планирането и изпълнението на стратегическите им планове по ОСП и видовете интервенции.

(2)

По силата на член 12, параграф 3 от Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 при определяне на разходите, които да бъдат покрити, държавите членки трябва да вземат предвид направените допълнителни разходи и пропуснатите приходи в резултат на извършените интервенции, свързани с цели в областта на агроекологията и климата. Като се има предвид, че при инвестиции в материални и нематериални активи се покриват всички разходи и следователно не съществуват допълнителни разходи, тези инвестиции не трябва да се отчитат при определяне на разходите за покриване в резултат на интервенции, свързани с цели в областта на агроекологията и климата.

(3)

В член 14 от Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 се изреждат целите по отношение на интервенциите за популяризиране, комуникация и маркетинг, сред които повишаване на осведомеността на потребителите за търговските наименования или марките на организации на производители, асоциации на организации на производители, транснационални организации на производители и транснационални асоциации на организации на производители. Обхватът на тези интервенции следва да бъде разширен, така щото да включва и дъщерните предприятия на посочените организации съгласно предишния режим, установен с Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 на Комисията (3).

(4)

Освен това в списъка на целите по член 14 от Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 следва да се добави нова цел, за да се включат специфичните и секторните цели, предвидени съответно в член 6, параграф 1, буква и) и член 46, буква и) от Регламент (ЕС) 2021/2115.

(5)

Също така в отделен параграф от член 14 от Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 следва да се разясни, че задължението за поставяне на емблемата на Съюза и изявлението за финансирането се прилага по отношение на общото популяризиране и популяризирането на схемите за качество. Затова е необходимо целият член 14 да бъде заменен с нов текст.

(6)

Що се отнася до интервенцията за събиране на реколтата на зелено по член 17 от Делегиран регламент (ЕС) 2022/126, противно на предвиденото в параграф 8, буква б) от посочения член държавите членки трябва да гарантират, че събраната продукция се денатурира, за да се избегне повторното ѝ навлизане в пазарната верига. Затова посочената разпоредба следва да бъде поправена по съответния начин.

(7)

За да се осигури безопасно и разумно управление на средствата от Съюза, е целесъобразно да се предвиди, че изплащането на подпомагането следва да се извършва въз основа на разумните действителни разходи, извършени от бенефициера. Член 21, параграф 1 от Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 следва да бъде изменен по съответния начин.

(8)

Като се има предвид, че някои интервенции може да допринасят за постигането на целите в областта на агроекологията и климата или целите в областта на научноизследователската и развойната дейност и устойчивите производствени методи, но и на други цели, трябва да се разясни как държавите членки следва да определят тези интервенции като свързани изключително с тези цели и да ги отчитат като допринасящи за постигане на дела от 15 % и 2 % от разходите, свързани с целите в областта на агроекологията и климата или целите в областта на научноизследователската и развойната дейност и устойчивите производствени методи. С цел опростяване разходите, които са свързани с интервенции, допринасящи значително и пряко за постигането на целите в областта на агроекологията и климата, следва да бъдат определяни като допринасящи изключително за постигането на тези цели. Член 22, параграф 4 от Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 следва да бъде изменен по съответния начин.

(9)

За да се разясни как държавите членки следва да отчитат приноса на интервенциите за постигането на целите по член 46, букви а) – к) и по член 57, букви а) – к) от Регламент (ЕС) 2021/2115, следва да бъдат установени специални правила по отношение на срока, който трябва да се взема предвид. Затова в член 22 от Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 следва да се добави нов параграф.

(10)

Що се отнася до изплащаните административни разходи и разходи за персонал, в член 23, параграф 1, петата алинея от Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 неправилно се предвижда ограничение от 50 % от общите разходи за маркетингови действия и дейности. Затова посочената разпоредба следва да бъде поправена по съответния начин.

(11)

В член 26, параграф 1 и член 27, параграф 2, третата алинея от Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 се съдържат правила за максималното равнище на финансовата помощ от Съюза за изтегляне на продукти от пазара, в частност за изтегляне от пазара за безплатно разпространение на преработени плодове и зеленчуци, изброени в приложение V към посочения делегиран регламент, направени от изтеглени продукти. Поради опасенията на държавите членки във връзка с прилагането на тези правила съответните разпоредби следва да бъдат разяснени. С цел да се предотврати евентуалното свръхкомпенсиране, финансовото подпомагане следва да се основава и на средната пазарна цена „франко организацията на производители“ на съответните продукти на етап прясно състояние, а не на етап преработка. Освен това с непаричното плащане (в натура) за безплатно разпространение на изтеглени от пазара продукти, преминаващи през преработка, следва да се компенсират само разходите за преработка. На този етап транспортните разходи следва да бъдат изключени от изчислението на равнището на финансовото подпомагане от Съюза за изтегляне на продукти от пазара.

(12)

В член 31 от Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 се съдържат правила за изчислението на стойността на предлаганата на пазара продукция за секторите по член 42, букви а), д) и е) от Регламент (ЕС) 2021/2115. Все пак задължението по член 31, параграф 2, първата алинея от Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 – а именно в своите стратегически планове по ОСП държавите членки да посочват начина, по който се изчислява стойността на предлаганата на пазара продукция за всеки сектор – следва да не се прилага за сектора на плодовете и зеленчуците. Освен това в член 31, параграф 7 от Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 следва да се предвиди възможност за изчисление на стойността на предлаганата на пазара продукция в случаите, когато дъщерно предприятие е съвместно притежавано от няколко организации.

(13)

За да не се допуска нарушаване на конкуренцията на вътрешния пазар между членовете на транснационални организации на производители или транснационални асоциации на организации на производители, по отношение на всички членове на тези организации следва да се прилагат еднакви условия и правила независимо от географското им местонахождение. Ето защо е целесъобразно да се предвиди, че следва да се прилагат условията и правилата, установени от държавата членка, в която се намира седалището на организацията. Затова в Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 следва да се добави нова разпоредба.

(14)

Размерите, определени за разходите за сортиране и опаковане при изтеглянето на продукти от пазара за безплатно разпространение в сектора на плодовете и зеленчуците, следва да не се смятат за еднократни суми, а за максимални размери. Затова член 33 от Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 следва да бъде изменен по съответния начин.

(15)

За да се осигури възможност обществените училища по лозарство и винарство, които са и лозарски организации, да се ползват от интервенциите в лозаро-винарския сектор, член 40, параграф 3 следва да бъде изменен по съответния начин.

(16)

В приложение II към Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 са изброени недопустимите видове разходи за секторните интервенции по член 42 от Регламент (ЕС) 2021/2115. Условията за недопустимостта на някои видове разходи следва да бъдат изяснени, за да се определи ясно приложното поле на посоченото приложение. Затова приложение II следва да бъде изменено,

(17)

Тъй като с настоящия регламент се установяват правила за секторните разпоредби, той следва да се прилага от 1 януари 2023 г., така щото да се обезпечат еднакви условия на конкуренция и правна сигурност за държавите членки и бенефициерите, засегнати от тези секторни интервенции.

(18)

Поради това Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 следва да бъде изменен и поправен по съответния начин,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Изменения на Делегиран регламент (ЕС) 2022/126

Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 се изменя, както следва:

1)

В член 12 параграф 3 се заменя със следното:

„3.   При определяне на разходите, които да бъдат покрити, освен за инвестиции в материални и нематериални активи, държавите членки вземат предвид направените допълнителни разходи и пропуснатите приходи в резултат на интервенции, свързани с цели в областта на агроекологията и климата, както и зададените целеви стойности.“.

2)

Член 14 се заменя със следното:

„Член 14

Популяризиране, комуникация и маркетинг

1.   Когато държавите членки включват в своите стратегически планове по ОСП интервенции за популяризиране, комуникация и маркетинг в сектора на плодовете и зеленчуците, в лозаро-винарския сектор, в сектора на хмела, в сектора на маслиновото масло и трапезните маслини или в другите сектори, посочени в член 42, буква е) от Регламент (ЕС) 2021/2115, в своите планове те определят, че обхванатите интервенции имат една от следните цели:

а)

повишаване на осведомеността относно качествата на селскостопанските продукти от Съюза и относно високите стандарти, приложими към методите за производство в Съюза;

б)

повишаване на конкурентоспособността и потреблението на селскостопански продукти от Съюза и на някои преработени продукти, произвеждани в Съюза, и популяризиране на такива продукти както в рамките на Съюза, така и извън него, за секторите, различни от лозаро-винарския;

в)

повишаване на осведомеността относно схемите за качество на Съюза както в рамките на Съюза, така и извън него;

г)

повишаване на пазарния дял на селскостопанските продукти от Съюза и на някои преработени продукти, произвеждани в Съюза, като особено внимание се обръща на пазарите в трети държави, които имат най-високия потенциал за растеж;

д)

в съответните случаи – принос за възстановяване на нормалните условия на пазара в Съюза в случай на тежки пазарни смущения, загуба на потребителско доверие или други специфични проблеми;

е)

повишаване на осведомеността относно устойчивото производство;

ж)

повишаване на осведомеността на потребителите относно търговските наименования или марките на организации на производители, асоциации на организации на производители, транснационални организации на производители и транснационални асоциации на организации на производители и техните дъщерни предприятия по смисъла на член 31, параграф 7 от настоящия регламент в сектора на плодовете и зеленчуците;

з)

диверсифициране, отваряне и консолидиране на пазарите на вина от Съюза в трети държави и повишаване на осведомеността относно присъщите качества на вината от Съюза на тези пазари. Информация за произхода и търговските наименования на вината може да бъде включена само когато тя допълва популяризирането, комуникацията и маркетинга на вина от Съюза в трети държави;

и)

информиране на потребителите за отговорното потребление на вино;

й)

увеличаване на потреблението на пресни или преработени плодове и зеленчуци чрез повишаване на осведомеността на потребителите за здравословните хранителни режими, хранителните характеристики на продуктите, високото им качество и безопасността им.

2.   Държавите членки вземат мерки върху рекламните материали за общо популяризиране и за популяризиране на схемите за качество да присъстват емблемата на Съюза и следното изявление за финансирането: „Финансирано от Европейския съюз“. Емблемата на Съюза и изявлението за финансирането се поставят в съответствие с техническите характеристики, определени в Регламент за изпълнение (ЕС) № 821/2014 на Комисията (*1).

(*1)  Регламент за изпълнение (ЕС) № 821/2014 на Комисията от 28 юли 2014 г. за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на някои подробни разпоредби за прехвърлянето и управлението на приноса от програми, докладването по финансовите инструменти, техническите характеристики на мерките за информация, комуникация и видимост относно операциите и системата за записване и съхранение на данни (ОВ L 223, 29.7.2014 г., стр. 7).“."

3)

В член 21, параграф 1 първата алинея се заменя със следното:

„В секторите по член 42 от Регламент (ЕС) 2021/2115 държавите членки предвиждат подпомагането да се изплаща въз основа на направените от бенефициерите разумни действителни разходи, които са подкрепени с документи (например фактури), представени от бенефициерите, за извършването на интервенция, посочена в техния стратегически план по ОСП.“

4)

Член 22 се изменя, както следва:

а)

в параграф 4 се добавя следната алинея:

„Разходите, свързани с интервенциите по членове 11 и 12 от настоящия регламент за постигане на цели в областта на агроекологията и климата, но не изключително, се смятат за свързани изключително с тези цели, при условие че тези интервенции допринасят пряко и значително за постигането на целите. Разходите се отчитат в пълния си размер в дяловете от 15 % и 2 % от разходите по всяка оперативна програма съгласно член 50, параграф 7, букви а) и в) от Регламент (ЕС) 2021/2115, както и в дела от 5 % от разходите по интервенции съгласно член 60, параграф 4 от посочения регламент.“;

б)

добавя се следният параграф:

„5.   Разходите, които са свързани с интервенциите по дял III, глава III от Регламент (ЕС) 2021/2115, допринасящи за постигането на целите по член 46, букви а) – к) или по член 57, букви а) – к) от посочения регламент, се отчитат въз основа на целия срок на оперативните програми при видовете интервенции по член 42, букви а), г), д) и е) от посочения регламент или въз основа на всяка финансова година при видовете интервенции по член 42, буква в) от него.“

5)

В член 26 параграф 1 се заменя със следното:

„1.   За посочения в член 47, параграф 2, буква е) от Регламент (ЕС) 2021/2115 вид интервенция „изтегляне от пазара за безвъзмездно разпределяне или други дестинации“ [изтегляне от пазара за безплатно разпространение или други предназначения] по отношение на плодовете от списъка в приложение V към настоящия регламент, посочените в член 33 от настоящия регламент разходи за сортиране и опаковане на изтеглените за безплатно разпространение продукти, добавени към размера на подпомагането за изтегляне от пазара, не може да надвишават 80 % от средната пазарна цена „франко организацията на производители“ на съответния продукт в прясно състояние за предходните 3 години.“

6)

В член 27, параграф 2 третата алинея се заменя със следното:

„Държавите членки имат право да разрешават непарично плащане от страна на бенефициерите на безплатното разпространение за преработватели на продукти, изтеглени от пазара и преминаващи през преработка, когато това плащане компенсира само разходите за преработка и когато държавата членка, в която се извършва плащането, е приела правила, с които гарантира, че преработените продукти са предназначени за потребление от крайните получатели, посочени в първата алинея от настоящия параграф. Прилага се ограничението по член 26, параграф 1.“.

7)

Член 31 се изменя, както следва:

а)

в параграф 2 първата алинея се заменя със следното:

„Стойността на предлаганата на пазара продукция се изчислява на етап прясно състояние или на първия етап на преработка, на който продуктът обикновено се предлага на пазара, в насипно състояние, когато продуктите може да се предлагат на пазара в такова състояние, и не включва разходите за по-нататъшна преработка или допълнително сортиране и опаковане, нито стойността на крайните преработени продукти. За секторите по член 42, букви д) и е) от Регламент (ЕС) 2021/2115 в своите стратегически планове по ОСП държавите членки посочват начина, по който се изчислява стойността на предлаганата на пазара продукция за всеки сектор.“;

б)

в параграф 7 буква а) се заменя със следното:

„а)

една или повече организации на производители, асоциации на организации на производители, транснационални организации на производители, транснационални асоциации на организации на производители или групи производители; или“.

8)

В дял III, глава II се добавя следният раздел:

Раздел 4

Видове интервенции, изпълнявани от транснационални организации на производители и транснационални асоциации на организации на производители

Член 32а

Правила за видовете интервенции, изпълнявани от транснационални организации на производители и транснационални асоциации на организации на производители

Видовете интервенции по оперативни програми, изпълнявани от транснационални организации на производители и транснационални асоциации на организации на производители, трябва да бъдат в съответствие с националния стратегически план и националните правила на държавата членка, в която се намира седалището на транснационалната организация на производители или транснационалната асоциация на организации на производители съгласно член 14 или 21 от Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 на Комисията (*2).

(*2)  Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 на Комисията от 13 март 2017 г. за допълване на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на секторите на плодовете и зеленчуците и на преработените плодове и зеленчуци, за допълване на Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на санкциите, приложими в посочените сектори, и за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011 на Комисията (ОВ L 138, 25.5.2017 г., стр. 4).“."

9)

Член 33 се заменя със следното:

„Член 33

Разходи за сортиране и опаковане за безплатно разпространение

Плащанията на разходи към организацията на производители, асоциацията на организации на производители, транснационалната организация на производители или транснационалната асоциация на организации на производители, които са свързани с разходите за сортиране и опаковане на изтеглените от пазара плодове и зеленчуци за безплатно разпространение по оперативни програми, не може да превишават размера на разходите по приложение VII.

Първата алинея не се прилага по отношение на изтеглените от пазара плодове и зеленчуци, когато безплатното разпространение се извършва след преработката им.“.

10)

В член 40, параграф 3 се добавя следната нова буква в):

„в)

за интервенциите по член 58, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2021/2115, изпълнявани от обществени училища по лозарство и винарство, които са и лозарски организации.“.

11)

В приложение II част I се изменя, както следва:

а)

точка 2 се заменя със следното:

„2.

Погасяване на заеми, получени за интервенция, чието изпълнение е започнало преди началото на оперативната програма.“;

б)

точка 12 се заменя със следното:

„12.

Интервенциите по член 11, които не се извършват в стопанствата и/или обектите на организацията на производители, асоциацията на организации на производители или членуващите в тях производители, или дъщерно предприятие, или субект във верига от дъщерни предприятия по смисъла на член 31, параграф 7, или – при условие че е получено одобрение от държавата членка – от кооперация, която членува в организация на производители.“.

Член 2

Поправки в Делегиран регламент (ЕС) 2022/126

Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 се поправя, както следва:

1)

В член 17, параграф 8 буква б) се заменя със следното:

„б)

събраните продукти са денатурирани;“.

2)

В член 23, параграф 1 петата алинея се заменя със следното:

„По отношение на интервенциите „популяризиране, комуникация“ и „действия за комуникация“, посочени в член 47, параграф 1, буква е) и параграф 2, буква л) от Регламент (ЕС) 2021/2115, и на действията, предприети от междубраншови организации, и дейностите за популяризиране и комуникация, извършвани в трети държави в съответствие с член 58, параграф 1, първа алинея, букви и), й) и к) от посочения регламент, платените административни разходи и разходи за персонал, направени пряко от бенефициерите, не може да надвишават 50 % от общите разходи за интервенцията.“.

Член 3

Влизане в сила и прилагане

Настоящият регламент влиза в сила на седмия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 януари 2023 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 22 ноември 2022 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)   ОВ L 435, 6.12.2021 г., стр. 1.

(2)  Делегиран регламент (ЕС) 2022/126 на Комисията от 7 декември 2021 г. за допълнение на Регламент (ЕС) 2021/2115 на Европейския парламент и на Съвета с допълнителни изисквания по отношение на някои видове интервенции, посочени от държавите членки в стратегическите им планове по ОСП за периода 2023—2027 г. съгласно същия регламент, както и с правила във връзка със съотношението за стандарт 1 за добро земеделско и екологично състояние (ОВ L 20, 31.1.2022 г., стр. 52).

(3)  Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 на Комисията от 13 март 2017 г. за допълване на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на секторите на плодовете и зеленчуците и на преработените плодове и зеленчуци, за допълване на Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на санкциите, приложими в посочените сектори, и за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011 на Комисията (ОВ L 138, 25.5.2017 г., стр. 4).


Top