EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2094

Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/2094 на Комисията от 28 октомври 2022 година за определяне на техническите елементи на масивите от данни, установяване на техническите формати за предаване на информация и определяне на подробните изисквания и съдържанието на докладите за качеството във връзка с организацията на извадково изследване в област „Потребление“ в съответствие с Регламент (ЕС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета (текст от значение за ЕИП)

C/2022/7586

OB L 281, 31.10.2022, p. 23–52 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/2094/oj

31.10.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 281/23


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2022/2094 НА КОМИСИЯТА

от 28 октомври 2022 година

за определяне на техническите елементи на масивите от данни, установяване на техническите формати за предаване на информация и определяне на подробните изисквания и съдържанието на докладите за качеството във връзка с организацията на извадково изследване в област „Потребление“ в съответствие с Регламент (ЕС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета от 10 октомври 2019 г. за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки, за изменение на регламенти (ЕО) № 808/2004, (ЕО) № 452/2008 и (ЕО) № 1338/2008 на Европейския парламент и на Съвета, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1177/2003 на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (ЕО) № 577/98 на Съвета (1), и по-специално член 7, параграф 1, член 8, параграф 3 и член 13, параграф 6 от него,

като има предвид, че:

(1)

За да се гарантира точното прилагане на извадковото изследване в областта на потреблението, известно като изследване на бюджета на домакинствата (HBS), Комисията следва да определи техническите елементи на масива от данни, техническите формати за предаване на информацията, както и подробните изисквания и съдържанието на докладите за качеството.

(2)

HBS е ключов инструмент за съставянето на тегла за важни макроикономически показатели, като индексите и хармонизираните индекси на потребителските цени в качеството им на измерители на инфлацията, както и за целите на националните сметки. Тези изследвания осигуряват подробни описания на общите разходи за потребление на частните домакинства, като се използват различни характеристики на домакинствата като дохода, жилищата и много други демографски и социално-икономически характеристики. Следователно те предоставят информация за икономическите и социалните условия на живот на домакинствата и физическите лица в държавите членки. Информацията от HBS се използва и на равнището на ЕС в контекста на политиката за защита на потребителите.

(3)

В Европейския зелен пакт се призовава към устойчива политика за потребителите, която ще помогне на потребителите да правят информиран избор и да играят активна роля в екологичния преход (2). Освен това Зеленият пакт има за цел да гарантира справедливи и приобщаващи преходи, като обръща дължимото внимание на социалните проблеми и разпределението на въздействията. Стратегията „От фермата до трапезата“ също така цели да насърчи устойчивото потребление на храни и да улесни прехода към здравословно и устойчиво хранене (3). Освен това Европейският план за борба с рака насърчава здравословното хранене с цел овладяване на някои рискове от рак (4).

(4)

Международната съпоставимост на националните статистически данни за разходите за потребление изисква използването на статистически класификации за териториалните единици, образованието, заетостта и икономическите сектори, които са съвместими с класификациите NUTS (5), ISCED (6), ISCO (7) и NACE (8). Освен това, за да се класифицират и анализират разходите за индивидуално потребление, направени от домакинствата според целите им, следва да се използва Класификацията на индивидуалното потребление по цели (COICOP) (9).

(5)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета на Европейската статистическа система, създаден с член 7 от Регламент (ЕО) № 223/2009 на Европейския парламент и на Съвета (10),

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет

В настоящия регламент се определят техническите елементи на масивите от данни, техническите формати за предаване на информация от държавите членки до Комисията (Евростат), както и изискванията относно предаването на докладите за качеството в областта на потреблението и относно тяхното съдържание.

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

1)

„референтен период“ означава периодът, за който се отнася дадена информация;

2)

„текуща календарна година“ означава календарната година на интервюто;

3)

„лице от извадката“ означава член на частно домакинство, който е поне на 16 години на 1 януари на текущата календарна година;;

4)

„домакинство от извадката“ означава частно домакинство, в което има поне едно лице от извадката;

5)

„възраст“ на дадено лице означава възрастта в навършени години към 1 януари на текущата календарна година;

6)

„референтно лице“ означава член на домакинството на възраст най-малко 16 години, който допринася най-много за общия доход на домакинството;

7)

„статистическа единица“ означава домакинство или лице с определени характеристики, за което се отнася събраната информация;

8)

„респондент от домакинството“ означава лицето, от което се получава информация на равнището на домакинството;

9)

„дневник“ означава образец (електронен или хартиен), в който домакинствата и/или членовете на домакинството записват всички елементи на ежедневното потребление и/или разходи;

10)

„период на записване“ означава периодът, за който домакинството и/или лицето поддържа дневник на разходите за потребление.

Член 3

Статистически понятия и описание на променливите

Държавите членки използват статистическите понятия, предвидени в приложение I.

Техническите характеристики на променливите са посочените в приложение II и се отнасят за:

а)

идентификатора на променливата;

б)

наименованието на променливата;

в)

означението и кода на модалността;

г)

статистическата единица;

д)

референтния период.

Член 4

Характеристики на статистическите съвкупности и единиците на наблюдение и правила относно респондентите

1.   Целевата съвкупност в област „Потребление“ са частните домакинства и всички лица, които ги съставляват, на територията на държавата членка.

2.   Информация на равнището на домакинство и на отделното лице се събира или съставя за всички членове на домакинството, както е определено в приложение II.

3.   Допуска се интервю с упълномощено лице.

Член 5

Референтни периоди

1.   Референтният период е една календарна година.

2.   Референтният период за разходите за потребление е текущата календарна година. Ако информацията за разходите за потребление се събира със задна дата, т.е. частично през предходната година, те се считат за добър показател за текущата година.

3.   Референтният период за дохода е текущата календарна година, с изключение на нетния текущ месечен доход на домакинствата, при който референтният период е текущият месец.

4.   Референтните периоди за променливи, които не се отнасят за разходите за потребление, са определените в приложение II.

Член 6

Подробни характеристики на извадката

1.   Периодът на записване е най-малко 7 дни. Той не може да надвишава 1 месец, освен ако са използвани иновативни методи за събиране на данни. В надлежно обосновани случаи и само доколкото е необходимо се разрешава период на записване, по-дълъг от 1 месец.

2.   Периодите на записване на домакинствата или лицата от извадката се разпределят през референтния период, за да се компенсира ефектът от сезонните и други времеви вариации за извадката като цяло. Това се прави чрез разделяне на извадката на определен брой подизвадки и равномерно разпределяне на тези подизвадки по отношение на периода на записване през референтния период.

3.   Преди дадено домакинство или лице да бъде извадено от изследването, се правят поне три опита за установяване на контакт с тях, освен ако не възникнат следните ситуации:

а)

било е невъзможно да се намери адресът;

б)

адресът е нежилищен или е незает;

в)

домакинството или лицето не са намерени на адреса;

г)

домакинството или лицето не са били в състояние да отговорят (включително поради недееспособност);

д)

получен е категоричен отказ за сътрудничество на домакинството или лицето;

е)

обстоятелствата са застрашавали безопасността на интервюиращия.

4.   Допуска се контролирано заместване на домакинства или лица от извадката, ако възникне една от ситуациите, изброени в параграф 3, букви а)—е), или ако домакинството или лицето от извадката не са били намерени след три опита за контакт с тях.

5.   Спазват се процедури, с които да се гарантира, че процесът на заместване се контролира в максималната възможна степен. Тези процедури включват използването на модел, който гарантира, че избраните заместители съответстват в голяма степен на съществените характеристики на домакинствата или лицата, които те заместват.

6.   Наборът от заместващи домакинства или лица от извадката се определя преди събирането на данните. Не се прави заместване с домакинства или лица, които не са включени в този масив.

7.   От HBS може да бъдат изключени малки части от дадена национална територия, които съставляват не повече от два процента от националното население.

Член 7

Периоди и методи за събиране на данни

1.   Основните инструменти на изследването за пряко събиране на данни от респондентите са едно или повече интервюта (интервюта на домакинства и/или персонални интервюта) и дневник (дневници) относно разходите за потребление, поддържани ежедневно от домакинствата и/или лицата. За нерегулярни разходи за потребление данните могат да се събират и със задна дата до максимум 12 месеца преди интервюто. За събирането на данни могат да се използват интелигентни инструменти и източници, както и регистри или други методи.

2.   Предоставяните директно от респондентите данни се събират по метода на записването на хартия и чрез компютърно подпомагани методи, включително компютърно подпомагано персонално интервю, компютърно подпомагано телефонно интервю, компютърно подпомагано интервю, което се попълва самостоятелно, и компютърно подпомагано онлайн интервю, включително посредством таблет, смартфон и нативни приложения за смартфони.

3.   Интервюто се провежда възможно най-близо до периода на записване в дневника.

Член 8

Общи стандарти за редактиране, импутация, претегляне и оценяване на данните

1.   Когато е необходимо, за данните се прилага импутация, моделиране или претегляне.

2.   Когато няма отговор относно общия годишен нетен доход от всички източници, включително непаричните компоненти на равнището на домакинството или на лицето, което води до липса на данни, се прилагат подходящи методи за статистическо претегляне или статистическа импутация.

3.   Когато няма отговор относно променливите на дохода на равнище компоненти, включително дохода в натура от дейности, за които не се плаща възнаграждение, на равнището на домакинството или на отделното лице, което води до липса на данни, се прилагат подходящи методи за статистическо претегляне или статистическа импутация.

4.   Използват се два метода за оценка на условния наем в зависимост от размера и структурата на националния пазар на жилища под наем: стратификационният метод или методът за самооценка. Предпочита се стратификационният метод, основан на действителните наеми (чрез директна екстраполация или чрез иконометрична регресия). При липса на достатъчно голям пазар за отдаване на жилища под наем се използва методът за самооценка.

5.   Процедурата, прилагана за данните, запазва вариацията и корелацията между променливите. Методите, при които в импутираните стойности се включват компоненти на грешка, се предпочитат пред тези, с които просто се импутира прогнозна стойност.

6.   Методите, които вземат предвид структурата на корелацията (или други характеристики на съвместното разпределение на променливите), се предпочитат пред пределния или едновариантния подход.

Член 9

Формати за предаване на информацията

1.   Държавите членки предават микроданните, които отговарят на характеристиките на променливите, посочени в приложение II, в електронна форма на Комисията (Евростат) в съответствие с член 11 от Регламент (ЕС) 2019/1700 и приложение V към него. Данните за паричното потребление се предават на 5-цифрено ниво на COICOP, а данните за собственото потребление и разходите за трансгранично потребление се предават на 2-цифрено ниво на COICOP.

2.   Държавите членки предават предварително проверените данни на Комисията (Евростат) под формата на файлове с микроданни, включително подходящи тегла, като използват стандартите за обмен на статистически данни и метаданни, определени от Комисията (Евростат), и единната входна точка.

Член 10

Докладване относно качеството

1.   В допълнение към изискванията, определени в член 13 от Регламент (ЕС) 2019/1700 и Регламент (ЕС) 2019/2180 за определяне на подробните правила и съдържание за докладите за качеството (11), докладите за качеството от държавите членки трябва да отговарят на изискванията, изброени в приложение III към настоящия регламент.

2.   Държавите членки предават на Комисията (Евростат) свързаните с качеството референтни метаданни, които се изискват съгласно настоящия регламент, като използват стандартите за обмен на статистически данни и метаданни. Те изпращат метаданните чрез единното звено за контакт, така че Комисията (Евростат) да има възможност да извлича данните по електронен път.

Член 11

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко в държавите членки.

Съставено в Брюксел на 28 октомври 2022 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 261 I, 14.10.2019 г., стр. 1.

(2)  СОМ (2019) 640.

(3)  СОМ (2020) 381.

(4)  СОМ (2021) 44.

(5)  Регламент (ЕО) № 1059/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 26 май 2003 г. за установяване на обща класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS) (ОВ L 154, 21.6.2003 г., стр. 1).

(6)  Международна стандартна класификация на образованието, 2011 г., http://uis.unesco.org/sites/default/files/documents/international-standard-classification-of-education-isced-2011-en.pdf (на английски, френски и испански език).

(7)  Препоръка 2009/824/ЕО на Комисията от 29 октомври 2009 г. относно използването на Международната стандартна класификация на професиите (ISCO-08) (ОВ L 292, 10.11.2009 г., стр. 31).

(8)  Регламент (ЕО) № 1893/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 г. за установяване на статистическа класификация на икономическите дейности NACE Rev. 2 и за изменение на Регламент (ЕИО) № 3037/90 на Съвета, както и на някои ЕО регламенти относно специфичните статистически области (ОВ L 393, 30.12.2006 г., стр. 1).

(9)  Международна класификация на ООН на индивидуалното потребление по цели (COICOP), 2018 г. https://unstats.un.org/unsd/classifications/business-trade/desc/COICOP_english/COICOP_2018_-_pre-edited_white_cover_version_-_2018-12-26.pdf (само на английски език).

(10)  Регламент (ЕО) № 223/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2009 г. относно европейската статистика и за отмяна на Регламент (ЕО, Евратом) № 1101/2008 за предоставянето на поверителна статистическа информация на Статистическата служба на Европейските общности, на Регламент (ЕО) № 322/97 на Съвета относно статистиката на Общността и на Решение 89/382/ЕИО, Евратом на Съвета за създаване на Статистически програмен комитет на Европейските общности (ОВ L 87, 31.3.2009 г., стр. 164).

(11)  ОВ L 330, 20.12.2019 г., стр. 8.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Статистически понятия и определения

Потребление съгласно класификацията на индивидуалното потребление по цели (COICOP)

Потреблението по класификацията на индивидуалното потребление по цели (COICOP) се основава на концепцията за разходи за крайно потребление на домакинствата в Европейската система от сметки, ЕСС 2010 (1), доколкото е приложимо за областта на потреблението. То се отнася се до разходите, направени от частните домакинства за стоки и услуги за задоволяване на техните потребности или желания.

Разходите за крайно потребление на домакинствата включват следните примери:

а)

услуги на собствениците за обитавани от тях собствени жилища (условен наем);

б)

собствено потребление;

в)

разходи по позиции, които не се третират като междинно потребление, например:

1)

материали за дребни ремонти и вътрешно боядисване на жилищата от вид, който се извършва от наемателите, както и от собствениците;

2)

материали за ремонт и поддръжка на дълготрайни потребителски стоки, включително превозни средства;

г)

разходи по позиции, които не се третират като капиталообразуване, по-специално дълготрайни потребителски стоки, които продължават да изпълняват функциите си през няколко отчетни периода; това включва прехвърлянето на правото на собственост върху някои дълготрайни стоки от предприятие към домакинство;

д)

такси за финансови услуги, които се начисляват пряко за крайното потребление от домакинствата (т.е. без да се включват косвено измерваните услуги на финансовите посредници);

е)

застрахователни услуги в размер на действителната такса за услугата;

ж)

пенсионноосигурителни услуги в размер на действителната такса за услугата;

з)

плащания от домакинствата за лицензи, разрешителни и др., които се разглеждат като покупки на услуги;

i)

закупуването на продукция на цени, които не са икономически значими, например входни такси за музеи.

Разходите за крайно потребление на домакинствата не включват следното:

а)

социални трансфери в натура като разходи, които първоначално са направени от домакинствата, но впоследствие са възстановени от схемата за социална сигурност, напр. някои медицински разходи;

б)

разходи по позиции, които се третират като междинно потребление или бруто капиталообразуване, като:

1)

разходи на домакинства, притежаващи неперсонифицирани дружества, когато са направени за бизнес цели — например за дълготрайни стоки, като превозни средства, обзавеждане или електрическо оборудване (бруто образуване на основен капитал), както и за недълготрайни стоки, като горива (третирани като междинно потребление);

2)

разходи, които обитател на собствено жилище прави за вътрешен дизайн, поддръжка и ремонт на жилището, които обикновено не се извършват от наематели (третирани като междинно потребление при предоставянето на жилищни услуги);

3)

закупуване на жилища (третирано като бруто образуване на основен капитал);

4)

разходи за ценности (третирани като бруто образуване на основен капитал);

в)

позиции, третирани като придобиване на непроизведени активи, и по-специално закупуване на земя;

г)

всички плащания от домакинства, които следва да се разглеждат като данъци;

д)

доброволни преводи в пари или в натура, извършвани от домакинствата за благотворителни цели и за организации за подпомагане и помощ.

Разходите за крайно потребление на домакинствата се отчитат в цени на купувач. Това е цената, която купувачът фактически плаща за продуктите към момента на покупката.

Цената на купувач включва следното:

а)

данъците минус субсидиите върху продуктите (но без подлежащите на приспадане данъци, като данък добавена стойност (ДДС) върху продуктите);

б)

транспортни разходи, заплатени отделно от купувача за доставка в желаното време и място;

в)

приспадане на каквито и да било отстъпки за количества или сезонни разпродажби от стандартните цени или тарифи.

Цената на купувач не включва следното:

а)

лихви или такси за обслужване, добавени съгласно договорености за кредитиране;

б)

допълнителни такси, възникнали в резултат на просрочено плащане, като просрочено плащане означава неспазване на срока за плащане, заявен към момента на извършване на покупката.

Условен наем

Закупуването на жилището като такова се разглежда като капиталообразуване (инвестиция), а не като потребителски разходи, и следователно се изключва от разходите за крайно потребление на домакинствата. Собствеността върху жилище обаче създава услуга под формата на подслон, която се ползва с течение на времето от домакинствата, и вследствие на това в разходите за крайно потребление на домакинството се включва приблизителна цена на подслона чрез импутация на наема. Тя е част от непаричната част на разходите за крайно потребление на домакинствата, тъй като не е налице парична трансакция.

Същевременно условният наем представлява непаричен източник на доход, следователно той се записва и като доход.

Условният наем се оценява за всички домакинства, които не отчитат изплащането на пълен наем, било то защото обитават собствени жилища, или защото живеят в дом, нает на по-ниска цена от пазарната, или защото квартирата е предоставена безплатно.

Условният наем се оценява само за тези жилища (и прилежащите им сгради, като например гараж), които се използват като основно жилище от домакинствата.

Стойността на условния наем представлява оценената стойност на наема, който би бил дължим за подобно жилище, като се вземат предвид фактори като местоположение, благоустройство на района и други, както и размерът и качеството на самото жилище. Тази стойност се намалява с всеки действително платен наем (в случай че жилището се наема на по-ниска цена от пазарната) и се намалява с разходите за обичайна поддръжка (газ, електричество, вода и др.), дребни ремонти или подновяване, които обикновено се извършват от наемодателите, направени върху имота от обитателите на собствени жилища.

За гаражите, които се намират отделно от жилищата и които се използват от собственика за крайно потребление във връзка с използването на жилището, се прави подобна условна оценка.

За да се оцени стойността на жилищните услуги, предлагани от обитателите на собствени жилища, за предпочитане е да се използва стратификационният метод, основан на действителните наеми (чрез директна екстраполация или чрез иконометрична регресия).

За предпочитане е жилищният фонд да се стратифицира по местоположение, размер и естество на жилището, както и други фактори, които оказват влияние върху наема. Информацията за действителните наеми от частни жилища, отдадени под наем, се използва за получаване на приблизителна оценка на наемната стойност на общия жилищен фонд. За всички жилища в тази определена подгрупа се прилага средният действителен наем за подгрупата.

Наемът за жилищата, обитавани от собственика, който се използва при стратификационния метод, се определя като наем на частния пазар, дължим за правото на ползване на необзаведено жилище. За да се определи условният наем на жилищата, обитавани от собственика, се използват наемите за необзаведени жилища според всички договори, сключени на частния пазар. Включват се наемите за частни жилища, които са ниски поради държавно регламентиране.

Ако размерът на извадката за наблюдаваните наеми, както са дефинирани по-горе, не е достатъчно голям, за определянето на условния наем на жилищата, обитавани от собственика, могат да се използват наблюдаваните наеми за обзаведени жилища, при условие че те се коригират с елемента на обзавеждането. По изключение могат също да се използват завишени наеми за жилищата, които не са частна собственост. Не следва да се използват ниски наеми за жилища, отдадени на роднини или наети лица.

При липсата на достатъчно голям пазар на отдаваните под наем жилища, на който при жилищното настаняване преобладават жилища, обитавани от собствениците, по отношение на тези жилища се прилага методът на самооценка. Стойността на условния наем, изчислена по този метод, се отнася до самооценена стойност, използвана като пряка оценка на пазарната цена на жилището.

Собствено потребление

Собствено потребление означава стоки и услуги, произведени като продукция на неперсонифицирани дружества, притежавани от домакинства, които се задържат за потребление от членовете на същото домакинство. Примери за продукти, задържани за собствено крайно потребление, включват:

а)

селскостопански продукти, задържани от земеделските стопани;

б)

жилищни услуги, предоставяни от обитатели на собствени жилища;

в)

услуги за домакинството, предоставяни от нает платен персонал.

Услугите за домакинството или за лична употреба, които се предоставят и потребяват в рамките на едно и също домакинство, не се отчитат като производство в ЕСС, и в резултат на това не трябва да бъдат част от собственото потребление. Примери за услуги за домакинството, предоставяни от самите домакинства, които не се включват, са:

а)

почистване, вътрешен дизайн и поддръжка на жилището, доколкото тези дейности са обичайни и за наемателите;

б)

почистване, поддръжка и ремонт на дълготрайни стоки на домакинството;

в)

приготвяне и сервиране на ястия;

г)

грижи, възпитание и обучение на деца;

д)

грижи за болни, немощни или възрастни хора; както и

е)

транспорт за членовете на домакинството или за техни стоки.

Услугите за домакинството или за лична употреба, които обаче се извършват чрез наемане на платен домашен персонал, се считат за производство и представляват част от разходите за крайно потребление.

Собственото потребление се отчита, когато задържаната продукция се използва в домакинството за собствено крайно потребление, и се остойностява по цената на купувача на подобни продукти (стоки или услуги), продавани на пазара. Услугите за домакинството или за лична употреба, които се извършват чрез наемане на платен домашен персонал, се оценяват въз основа на възнаграждението на наетите лица; това включва всяка компенсация в натура, като храна или подслон.

Разходи за трансгранично потребление

Разходите за крайно потребление на домакинствата включват разходите за потребление на частните резидентни домакинства, независимо дали разходите се извършват в страната или в чужбина. Разходите за трансгранично потребление се отнасят до частта от разходите за потребление на домакинството, извършени в чужбина. Те обхващат всички преки покупки на стоки и услуги, извършени от пребиваващи лица по време на пътуване в чужбина за служебни или лични цели. Разграничават се две категории, които изискват различно третиране:

а)

всички разходи, свързани със стопанската дейност на пътуващите по служебни причини, са междинно потребление и следователно се изключват от крайното потребление на домакинствата;

б)

всички останали разходи, независимо дали са направени от пътуващи по служебни или лични причини, са разходи за крайно потребление на домакинствата.

Регистрират се само разходите за трансгранично потребление, направени в парична форма.

Общ годишен нетен доход от всички източници, включително непарични компоненти

Общият годишен нетен доход на домакинствата от всички източници включва паричен годишен нетен доход от всички източници, доход в натура от трудова дейност, доход в натура от дейности, за които не се плаща възнаграждение, и условен наем.

Общият годишен нетен доход на домакинството от всички източници следва да е равен на сумата за всички членове на домакинството на общия личен нетен доход от всички източници плюс всички компоненти на годишния нетен доход на равнището на домакинството.

Паричен годишен нетен доход от всички източници

Паричният годишен нетен доход от всички източници включва:

Паричен или близък до паричния доход на наетото лице.

Парични печалби или загуби от самостоятелна заетост (включително от лицензионни възнаграждения).

Доход от собственост:

а.

Лихви, дивиденти, печалби от капиталови инвестиции в неперсонифицирано дружество;

б.

Доход от наеми от собственост или земя;

в.

Пенсии, получени от индивидуални частни фондове (различни от тези, обхванати по Европейската система за интегрирана статистика на социалната закрила (ESSPROS).

Получени текущи трансфери:

а.

Социални обезщетения:

Семейни/детски надбавки

Жилищни надбавки

Обезщетения за безработица

Обезщетения за старост

Обезщетения за преживяло лице

Обезщетения за болест

Обезщетения за инвалидност

Надбавки за образование

Надбавки/обезщетения за социално изключване, некласифицирани другаде

б.

Получавани редовни парични трансфери между домакинствата.

Други получени парични доходи.

Доход в натура от трудова дейност

Доход в натура от трудова дейност се отнася до непаричните компоненти на дохода, които даден работодател може да предостави безплатно или на намалени цени на наетото лице като част от пакета на възнаграждението по трудовото правоотношение. (Ако се предоставят някакви стоки или услуги както за частно използване, така и за работата, тогава частното използване като част от общото използване трябва да бъде определено и приложено за цялата стойност).

Това включва:

служебен автомобил и свързаните с него разходи (например безплатно гориво, автомобилни застраховки, данъци и мита, когато е приложимо), предоставен за частно ползване или както за частно, така и за служебно ползване;

безплатно или субсидирано хранене, ваучери за храна;

възстановяване или заплащане на жилищни разходи (например разходи за газ, електроенергия, вода, сметки за телефон или за мобилен телефон);

настаняване, предоставено безплатно или при по-нисък наем на дадено наето лица като основно или второ жилище на домакинството;

други стоки и услуги, предоставяни безплатно или на намалени цени от работодатели на наетите при тях лица, ако същите представляват значителен компонент от дохода на национално равнище или представляват значителен компонент от дохода на конкретни групи домакинства.

Стойността на предоставяните безплатно стоки и услуги се изчислява по пазарната им стойност. Стойността на стоките и услугите, предоставяни на намалена цена, се изчислява като разликата между пазарната стойност и сумата, заплатена от наетото лице.

Тя не включва:

разходите на работодателя за предоставяне на всяка от тези стоки и услуги, ако са необходими, за да се даде възможност на наетите лица да извършват работата си;

услугите по настаняване на мястото на работа, които не могат да бъдат използвани от домакинствата, към които принадлежат наетите лица;

надбавки, изплащани на наетите лица за закупуване на инструменти, оборудване, облекло и пр., необходими изключително и главно за тяхната работа;

специална храна или напитки, необходими поради изключителните условия на работа;

всички стоки или услуги, предоставяни на наетите лица на мястото на работа или изисквани поради естеството на тяхната работа (например медицински преглед, изискван за работата).

Доход в натура от дейности, за които не се плаща възнаграждение

Доходът в натура от дейности, за които не се плаща възнаграждение, включва продукция за собствено крайно потребление, т.е. стоки и услуги, произведени от домакинствата, които се задържат за потребление от членовете на същото домакинство.

Доходът в натура от дейности, за които не се плаща възнаграждение, не включва условния наем.

Данък върху дохода и социалноосигурителни вноски

Данъкът върху дохода се отнася до данъците върху дохода, печалбите и капиталовата печалба. Те се начисляват върху действителния и предполагаемия доход на физически лица, домакинства или данъчна единица. Същите включват данъците, начислени върху притежаваното имущество, земя или недвижими имоти, когато тези вложения се използват като основа за определяне на дохода на собствениците им. Данъци, свързани с пенсии, получени от индивидуални частни пенсионни фондове (различни от тези, обхванати по ESSPROS), също следва да бъдат взети предвид.

Данъците върху дохода включват:

данъците върху дохода на физически лица, домакинства или данъчни единици (доход от заетост, собственост, предприемачество, пенсии и пр.), включително данъци, удържани от работодателите (данъци върху дохода, удържани при източника), други данъци, удържани при източника, и данъци върху дохода на собственици на неперсонифицирани дружества, изплащани по време на референтния период за дохода;

всяко възстановяване на данък, получено по време на референтния период за дохода, свързано с платен данък върху доход, получен през референтния период за дохода или през предишните години. Тази стойност следва да бъде взета предвид като намаление на платените данъци;

всяка лихва, начислена върху дължимите просрочени данъци и всякакви глоби, наложени от данъчните органи.

Данъците върху дохода не включват:

таксите, платени за право на лов, отстрелване и риболов.


(1)  Регламент (ЕС) № 549/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2013 г. относно Европейската система от национални и регионални сметки в Европейския съюз текст от значение за ЕИП (ОВ L 174, 26.6.2013 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Технически характеристики на променливите

Идентификатор на променливата

Наименование на променливата

Код на модалността

Означение на модалността

Статистическа единица

Референтен период

Подробна тема: ИНФОРМАЦИЯ ЗА СЪБИРАНЕТО НА ДАННИ

HA02

Година(и) на изследването

Година(и)

Година(и) на изследването

Домакинство

Текущ

HC04C

Дата на първото интервю на домакинството

ДД/ММ/ГГГГ

Дата на първото интервю на домакинството

Домакинство

Текущ

MB03C

Дата на първото интервю на члена на домакинството

ДД/ММ/ГГГГ

Дата на първото интервю на члена на домакинството

Всички настоящи членове на домакинството

Текущ

HA06

Подгрупа

1–9999999999998

Идентификатор на подгрупата

Домакинство

При избора на извадката

9999999999999

Не е приложимо

HA07

Първична извадкова единица

1–9999999999998

Идентификатор на второстепенна извадкова единица

Домакинство

При избора на извадката

9999999999999

Не е приложимо

Подробна тема: ИДЕНТИФИКАЦИЯ

HA04

Идентификационен номер на домакинството (файл за домакинството)

Идентификационен номер

Идентификационен номер на домакинството

Домакинство

Текущ

MA04

Идентификационен номер на домакинството (файл за члена на домакинството)

Идентификационен номер

Идентификационен номер на домакинството

Всички настоящи членове на домакинството

Текущ

MA05

Идентификационен номер на члена на домакинството (файл за члена на домакинството)

Идентификационен номер

Идентификационен номер

Всички настоящи членове на домакинството

Текущ

HA13

Идентификационен номер на члена на домакинството, отговарящ на въпросите във въпросника за домакинството

Идентификационен номер

Идентификационен номер на лицето, отговарящо на въпросите във въпросника за домакинството

Домакинство

Текущ

Подробна тема: ТЕГЛА

HA10

Крайно тегло

Тегло

Крайно тегло

Домакинство

Текущ

Подробна тема: ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ИНТЕРВЮТО

HA11

Използван начин на интервюиране (интервю на домакинството)

1

Персонално интервю на хартия (PAPI)

Домакинство

Текущ

2

Компютърно подпомагано персонално интервю (СAPI)

3

Компютърно подпомагано телефонно интервю (СAТI)

4

Компютърно подпомагано онлайн интервю (СAWI)

5

Интелигентен режим

6

Друго

9

Не е приложимо

MA11

Използван начин на интервюиране (персонално интервю)

1

Персонално интервю на хартия (PAPI)

Всички настоящи членове на домакинството

Текущ

2

Компютърно подпомагано персонално интервю (СAPI)

3

Компютърно подпомагано телефонно интервю (СAТI)

4

Компютърно подпомагано онлайн интервю (СAWI)

5

Интелигентен режим

6

Друго

9

Не е приложимо

HA12

Използван начин на интервюиране (дневник)

1

Персонално интервю на хартия (PAPI)

Домакинство

Текущ

2

Компютърно подпомагано персонално интервю (СAPI)

3

Компютърно подпомагано телефонно интервю (СAТI)

4

Компютърно подпомагано онлайн интервю (СAWI)

5

Интелигентен режим

6

Друго

9

Не е приложимо

Подробна тема: МЕСТОНАХОЖДЕНИЕ

 

MB012

Държава на пребиваване

код SCL GEO

Държава на пребиваване

Всички настоящи членове на домакинството

Текущ

HA08

Регион на пребиваване

NUTS (2 цифри)

Регион (2 цифри)

Домакинство

Текущ

HA09

Степен на урбанизация

1

Градски агломерации

Домакинство

Текущ

2

Градове и предградия

3

Селски райони

Подробна тема: ДЕМОГРАФИЯ

MB02

Пол на члена на домакинството

1

Мъж

Всички настоящи членове на домакинството

Текущ

2

Жена

MB03

Възраст (в навършени години) на члена на домакинството

Възраст

Възраст

Всички настоящи членове на домакинството

Текущ

Празно

Не е посочено

MB03A

Година на раждане на члена на домакинството

Година

Година на раждане

Всички настоящи членове на домакинството

Постоянен

Празно

Не е посочено

MB03B

Рожденият ден на дадения член на семейството е преминал към момента на провеждане на интервюто

1

Да

Всички настоящи членове на домакинството

Текущ

2

Не

Празно

Не е посочено

MB04

Семейно положение на члена на домакинството

1

Лицето не е сключвало брак и не е встъпвало в регистрирано партньорство

Всички настоящи членове на домакинството на възраст 16 и повече години

Текущ

2

Лице, сключило граждански брак, или лице в регистрирано партньорство

3

Овдовяло лице или лице в регистрирано партньорство, което е прекратено поради смъртта на партньора (лицето не е сключило нов граждански брак и не е встъпило в ново регистрирано партньорство)

4

Разведено лице или лице в регистрирано партньорство, което е официално прекратено (лицето не е сключило нов граждански брак и не е встъпило в ново регистрирано партньорство)

Празно

Не е посочено

9

Не е приложимо

Подробна тема: ГРАЖДАНСТВО И МИГРАНТСКИ ПРОИЗХОД

MB01

Държава на раждане

код SCL GEO

Държава на раждане

Всички настоящи членове на домакинството

Постоянен

77

Лицето е родено в чужбина, но държавата на раждане е неизвестна

Празно

Не е посочено

99

Не е приложимо

MB011

Държава на основното гражданство

код SCL GEO

Държава на основното гражданство

Всички настоящи членове на домакинството

Текущ

66

Лица без гражданство

77

Чуждо гражданство, но държавата е неизвестна

Празно

Не е посочено

99

Не е приложимо

MB01F

Държава на раждане на бащата

код SCL GEO

Държава на раждане

Всички настоящи членове на домакинството на възраст 16 и повече години

Постоянен

77

Бащата е роден в чужбина, но държавата му на раждане е неизвестна

Празно

Не е посочено

99

Не е приложимо

MB01M

Държава на раждане на майката

код SCL GEO

Държава на раждане

Всички настоящи членове на домакинството на възраст 16 и повече години

Постоянен

77

Майката е родена в чужбина, но държавата ѝ на раждане е неизвестна

Празно

Не е посочено

99

Не е приложимо

Подробна тема: СЪСТАВ НА ДОМАКИНСТВОТО

MBGRIDXX

Структура на домакинството (1)

10

Партньор (ниско равнище)

Всички настоящи членове на домакинството

Текущ

11

Съпруг(а) или регистриран партньор (високо равнище)/незадължително

12

Партньор/несключил брак партньор (високо равнище)/незадължително

20

Син/дъщеря (ниско равнище)

21

Биологичен(а)/осиновен(а) син или дъщеря (високо равнище)/незадължително

22

Доведен(а)/заварен(а) син или дъщеря (високо равнище)/незадължително

30

Зет/снаха (ниско или високо равнище)

40

Внук(чка) (ниско или високо равнище)

50

Родител (ниско равнище)

51

Биологичен родител/осиновител (високо равнище)/незадължително

52

Съпруг на родителя (високо равнище)/незадължително

60

Родител на другия съпруг (ниско или високо равнище)

70

Дядо/баба (ниско или високо равнище)

80

Брат/сестра (ниско равнище)

81

Биологичен(а) брат или сестра (високо равнище)/незадължително

82

Доведен(а)/заварен(а) брат или сестра (високо равнище)/незадължително

90

Друг роднина (ниско или високо равнище)

95

Друго лице без роднинска връзка (ниско или високо равнище)

Празно

Не е посочено (ниско или високо равнище)

MB042

Партньори, живеещи в същото домакинство

1

Лице, което живее със законен или фактически партньор

Всички настоящи членове на домакинството на възраст 16 и повече години

Текущ

2

Лице, което не живее със законен, нито с фактически партньор

Празно

Не е посочено

9

Не е приложимо

Подробна тема: УВРЕЖДАНЕ И МИНИМАЛЕН ЕВРОПЕЙСКИ ЗДРАВЕН МОДУЛ

MH01

Лична преценка за общото здравословно състояние

1

Много добро

Всички настоящи членове на домакинството на възраст 16 и повече години

Текущ

2

Добро

3

Задоволително (нито добро, нито лошо)

4

Лошо

5

Много лошо

Празно

Не е посочено

9

Не е приложимо

MH02

Трайни здравословни проблеми

1

Да

Всички настоящи членове на домакинството на възраст 16 и повече години

Текущ

2

Не

Празно

Не е посочено

9

Не е приложимо

MH03

Ограничения в дейностите поради здравословни проблеми

1

Крайно ограничени

Всички настоящи членове на домакинството на възраст 16 и повече години

Текущ

2

Ограничени, но не в крайна степен

3

Изобщо не са ограничени

Празно

Не е посочено

9

Не е приложимо

Подробна тема: ОСНОВЕН СТАТУТ НА АКТИВНОСТ (ОПРЕДЕЛЕН ОТ ЛИЦЕТО)

ME01A

Основен статут на активност (определен от лицето)

1

Заето лице

Всички настоящи членове на домакинството

Текущ

2

Безработно лице

3

Пенсионер

4

Лицето не може да работи поради трайни здравословни проблеми

5

Ученик или студент

6

Лицето изпълнява домакински дейности

7

Лицето отбива задължителна военна или гражданска служба

8

Друго

Празно

Не е посочено

9

Не е приложимо

Подробна тема: ОСНОВНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА РАБОТАТА

ME0908

Професия на основното работно място

ISCO-08

ISCO на 2-цифрено равнище

Всички настоящи членове на домакинството на възраст 16 и повече години

Текущ

Празно

Не е посочено

99

Не е приложимо

ME04

Икономическа дейност на местната единица (основно работно място)

NACE

NACE на 2-цифрено равнище

Всички настоящи членове на домакинството на възраст 16 и повече години

Текущ

Празно

Не е посочено

99

Не е приложимо

ME02

Основно работно място: пълно или непълно работно време (определено от лицето)

1

Работа на пълно работно време

Всички настоящи членове на домакинството на възраст 16 и повече години

Текущ

2

Работа на непълно работно време

Празно

Не е посочено

9

Не е приложимо

ME12

Трудов статус на основното работно място

1

Самостоятелно заето лице с персонал

Всички настоящи членове на домакинството на възраст 16 и повече години

Текущ

2

Самостоятелно заето лице без персонал

3

Наето лице

4

Лице, работещо в семейно предприятие без възнаграждение

Празно

Не е посочено

9

Не е приложимо

ME13

Сектор на заетост на члена на домакинството

1

Наето лице в публичния сектор

Всички настоящи членове на домакинството на възраст 16 и повече години

Текущ

2

Наето лице в частния сектор

Празно

Не е посочено

9

Не е приложимо

Подробна тема: ЗАВЪРШЕНА ОБРАЗОВАТЕЛНА СТЕПЕН И КВАЛИФИКАЦИЯ

MC01

Най-висока завършена образователна степен

0

Лицето няма формално образование или образованието му е под ISCED 1

Всички настоящи членове на домакинството на възраст 16 и повече години

Текущ

1

ISCED 1 Начално образование

2

ISCED 2 Прогимназиално образование

3

ISCED 3 Средно образование

4

ISCED 4 Обучение след завършено средно образование, но не висше

5

ISCED 5 Полувисше образование

6

ISCED 6 Бакалавърска степен или еквивалентна на нея

7

ISCED 7 Магистърска степен или еквивалентна на нея

8

ISCED 8 Докторска степен или еквивалентна на нея

Празно

Не е посочено

9

Не е приложимо

Подробна тема: СЪСТАВ НА ДОМАКИНСТВОТО — ДОПЪЛНИТЕЛНА КОНКРЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

HB05

Размер на домакинството

1-99

Общ брой членове на домакинството

Домакинство

Текущ

Празно

Не е посочено

HB075

Вид на домакинството

1

Едночленно домакинство

Домакинство

Текущ

2

Самотен родител с поне едно дете под 25 години

3

Самотен родител с деца, навършили 25 години

4

Двойка без деца

5

Двойка с поне едно дете под 25 години

6

Двойка с всички деца, навършили 25 години

8

Друг вид домакинство

Празно

Не е посочено

Подробна тема: ОСНОВНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ЖИЛИЩНИЯ ФОНД

HD01

Статут на владение на жилището от домакинството

1

Собственик без непогасен ипотечен кредит

Домакинство

Текущ

2

Собственик с непогасен ипотечен кредит

3

Наемател с наем по пазарна цена

4

Наемател с наем на намалена цена

5

Наемател, който не плаща наем

Празно

Не е посочено

9

Не е приложимо

HD03

Вид на жилището

1

Самостоятелна къща

Домакинство

Текущ

2

Къща на калкан или свързана къща

3

Апартамент в сграда с по-малко от 10 жилища

4

Апартамент в сграда с 10 или повече жилища

5

Друг вид настаняване

Празно

Не е посочено

9

Не е приложимо

HD06

Брой на стаите на разположение на домакинството

1-9,9

Брой стаи

Домакинство

Текущ

10

10 или повече стаи

Празно

Не е посочено

99

Не е приложимо

Подробна тема: УЧАСТИЕ В ДЕЙНОСТИ ЗА ФОРМАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ (НАСТОЯЩИ)

MC02A

Участие във формално образование и обучение (учащ или стажант)

1

Да

Всички настоящи членове на домакинството на възраст 16 и повече години

Текущ

2

Не

Празно

Не е посочено

9

Не е приложимо

MC02B

Степен на текущата/последната дейност за формално образование или обучение

0

Лицето няма формално образование или образованието му е под ISCED 1

Всички настоящи членове на домакинството на възраст 16 и повече години

Текущ

1

ISCED 1 Начално образование

2

ISCED 2 Прогимназиално образование

3

ISCED 3 Средно образование

4

ISCED 4 Обучение след завършено средно образование, но не висше

5

ISCED 5 Полувисше образование

6

ISCED 6 Бакалавърска степен или еквивалентна на нея

7

ISCED 7 Магистърска степен или еквивалентна на нея

8

ISCED 8 Докторска степен или еквивалентна на нея

Празно

Не е посочено

9

Не е приложимо

Подробна тема: ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА ДОГОВОРА

ME03A

Дългосрочност на основна работа

1

Писмен безсрочен трудов договор

Всички настоящи членове на домакинството на възраст 16 и повече години

Текущ

2

Устно безсрочно трудово споразумение

3

Срочен писмен договор

4

Устно срочно трудово споразумение

Празно

Не е посочено

9

Не е приложимо

Подробна тема: ОБЩ ГОДИШЕН ДОХОД НА НИВО ЛИЦА И ДОМАКИНСТВА

MF099

Общ годишен нетен доход от всички източници, включително непарични компоненти, на члена на домакинството (файл за члена на домакинството)

0-99999999999999

Доход (в национална валута)

Всички настоящи членове на домакинството на възраст 16 и повече години

Текуща календарна година

Празно

Не е посочено

HH099

Общ годишен нетен доход от всички източници, включително непарични компоненти

0-99999999999999

Доход (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

Празно

Не е посочено

Подробна тема: ОСНОВНИ КОМПОНЕНТИ НА ДОХОДА

HH011

Нетен текущ месечен доход на домакинството

0-99999999999999

Доход (в национална валута)

Домакинство

Текущ месец

Празно

Не е посочено

HH095

Паричен годишен нетен доход от всички източници

0-99999999999999

Доход (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

Празно

Не е посочено

HH012

Доход в натура от трудова дейност

0-99999999999999

Доход (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

Празно

Не е посочено

Подробна тема: ДОХОД В НАТУРА ОТ ДЕЙНОСТИ, ЗА КОИТО НЕ СЕ ПЛАЩА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ

HH023

Доход в натура от дейности, за които не се плаща възнаграждение

0-99999999999999

Доход (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

Празно

Не е посочено

Подробна тема: УСЛОВЕН НАЕМ

HH032

Условен наем

0-99999999999999

Условен наем (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

Празно

Не е посочено

Подробна тема: ОСНОВЕН ИЗТОЧНИК НА ДОХОД

HI11

Основен източник на доход

1

Надници или заплата

Домакинство

Текуща календарна година

2

Доход от самостоятелна заетост

3

Доход от собственост

4

Пенсии, пенсионни обезщетения

5

Обезщетения за безработица

6

Други текущи обезщетения и други доходи

Празно

Не е посочено

Подробна тема: ЕЛЕМЕНТИ НА БОГАТСТВО, ВКЛЮЧИТЕЛНО ЖИЛИЩНА СОБСТВЕНОСТ

HW10

Стойност на основното жилище

1-99999999999

Стойност (в национална валута)

Домакинство

Текущ

Празно

Не е посочено

HW20

Спестявания (за стандартен месец)

1

Домакинството спестява

Домакинство

Текущ

2

Домакинството трябва да тегли от спестяванията си

3

Домакинството трябва да заема пари

4

Домакинството нито спестява, нито тегли от спестяванията си, нито заема пари

Празно

Не е посочено

Подробна тема: ДАНЪЦИ И ВНОСКИ

HW30

Данък върху дохода и социалноосигурителни вноски

-99999999-99999999

Данъци (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

Празно

Не е посочено

Подробна тема: ДЪЛГОВЕ

HW40

Общо остатъчна сума за изплащане по ипотеката за основното жилище

0-99999999999

Остатъчна сума за изплащане (в национална валута)

Домакинство

Текущ

Празно

Не е посочено

HW50

Месечни погасявания на главницата и плащания на лихвата по ипотеката

0-99999999,99

Погасяване на главница и лихва по ипотечен заем (в национална валута)

Домакинство

Текущ

Празно

Не е посочено

Подробна тема: ПРОСРОЧЕНИ ПЛАЩАНИЯ

HW60

Просрочени задължения

1

Да

Домакинство

Текущ

2

Не

Празно

Не е посочено

9

Не е приложимо

Подробна тема: ПОТРЕБЛЕНИЕ СЪГЛАСНО КЛАСИФИКАЦИЯТА НА ИНДИВИДУАЛНОТО ПОТРЕБЛЕНИЕ ПО ЦЕЛИ (COICOP) (2)

HE01A

Хранителни продукти и безалкохолни напитки

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE02A

Алкохолни напитки, тютюневи изделия и наркотици

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE03A

Облекло и обувки

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE04A

Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE05A

Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайно поддържане на дома

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE06A

Здравеопазване

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE07A

Транспорт

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE08A

Информация и комуникация

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE09A

Развлечения, спорт и култура

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE10A

Образователни услуги

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE11A

Услуги на ресторантьорството и хотелиерството

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE12A

Застрахователни и финансови услуги

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE13A

Лични грижи, социална защита и разнообразни стоки и услуги

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

Подробна тема: СОБСТВЕНО ПОТРЕБЛЕНИЕ

HE01B

Хранителни продукти и безалкохолни напитки

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE02B

Алкохолни напитки, тютюневи изделия и наркотици

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE03B

Облекло и обувки

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE04B

Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE05B

Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайно поддържане на дома

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE06B

Здравеопазване

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE07B

Транспорт

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE08B

Информация и комуникация

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE09B

Развлечения, спорт и култура

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE10B

Образователни услуги

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE11B

Услуги на ресторантьорството и хотелиерството

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE12B

Застрахователни и финансови услуги

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HE13B

Лични грижи, социална защита и разнообразни стоки и услуги

0-99999999999999

Сума (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

Подробна тема: РАЗХОДИ ЗА ТРАНСГРАНИЧНО ПОТРЕБЛЕНИЕ ПО COICOP

HJ01

Хранителни продукти и безалкохолни напитки

0-99999999999999

Разходи (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HJ02

Алкохолни напитки, тютюневи изделия и наркотици

0-99999999999999

Разходи (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HJ03

Облекло и обувки

0-99999999999999

Разходи (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HJ04

Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива

0-99999999999999

Разходи (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HJ05

Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайно поддържане на дома

0-99999999999999

Разходи (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HJ06

Здравеопазване

0-99999999999999

Разходи (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HJ07

Транспорт

0-99999999999999

Разходи (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HJ08

Информация и комуникация

0-99999999999999

Разходи (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HJ09

Развлечения, спорт и култура

0-99999999999999

Разходи (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HJ10

Образователни услуги

0-99999999999999

Разходи (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HJ11

Услуги на ресторантьорството и хотелиерството

0-99999999999999

Разходи (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HJ12

Застрахователни и финансови услуги

0-99999999999999

Разходи (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

HJ13

Лични грижи, социална защита и разнообразни стоки и услуги

0-99999999999999

Разходи (в национална валута)

Домакинство

Текуща календарна година

Подробна тема: КОЛИЧЕСТВА (3) (незадължително)

HQ01

Хранителни продукти и безалкохолни напитки

0-9999999999999999,9

Сума

Домакинство

Текуща календарна година

HQ02

Алкохолни напитки, тютюневи изделия и наркотици

0-9999999999999999,9

Сума

Домакинство

Текуща календарна година


(1)  За променлива в структурата на домакинството с кодове на модалността 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 95 се предоставят поне известни подробности. Много подробна информация се предоставя по желание.

(2)  Данните за паричното потребление по класификацията на индивидуалното потребление по цели се предават на 5-цифрено ниво на COICOP.

(3)  Количествата се предават за групите „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ и „Алкохолни напитки, тютюневи изделия и наркотици“ на 5-цифрено ниво на COICOP.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Подробни изисквания и съдържание на докладите за качеството

1)

Държавите членки предават на Комисията (Евростат) доклад за качеството в съответствие с правилата, определени в член 13 от Регламент (ЕС) 2019/1700 и Регламент (ЕС) 2019/2180, в който се определят подробните изисквания и съдържанието на докладите относно качеството (1).

2)

Държавите членки включват в докладите за качеството в област „Потребление“ следната конкретна информация.

СТАТИСТИЧЕСКО ПРЕДСТАВЯНЕ

Описание на данните

Наименование на изследването на национално равнище, година на изследването, връзка към уебсайта относно изследването

Системи за класификация

Посочете версията на класификацията, използвана в данните, и евентуалните отклонения от европейските статистически стандарти или от международните стандарти.

Статистически понятия и определения, включително референтния период

Списък на понятия и променливи, които се отклоняват от стандартните определения, като се посочват използваните национални понятия и всички разлики между националните понятия и съответните стандартни определения.

Разходите за потребление се изчисляват като разходи за крайно потребление на домакинствата; описва се всяко отклонение от това стандартно определение.

Метод за изчисляване на условния наем (стратификационен/регресионен метод, като се уточняват видът на използвания модел/регресия и използваните променливи; метод на самооценка).

Метод за изчисляване/импутация на дохода и компонентите на дохода, ако е приложимо

СТАТИСТИЧЕСКА ОБРАБОТКА

Изходни данни

Описание на източника на данни, използван за изграждане на рамката на извадката (напр. регистър на населението, регистър на домакинствата, регистър на жилищата, преброяване на населението, друго изследване и т.н.), честота на актуализиране и година на последната актуализация на източника на данни, както и метод, използван за получаване или създаване на рамката на извадката. Когато като източник на данни е използвано друго изследване, се посочва неговото име.

По отношение на формирането на извадката:

Ако крайната статистическа единица е различна от частното домакинство, тя се отчита

Методи за формиране на извадката (напр. случайна извадка, систематична извадка, стратифицирана извадка, гнездова извадка, многоетапна извадка, съчетание от начини на формиране). Ако държавите членки използват стратифицирана извадка, се докладват критериите за стратификация и подстратификация. Ако държавите членки използват многоетапна извадка, се описват различните етапи и съответните вероятности (равнoстойна, неравностойна, пропорционална на размера). Ако държавите членки използват съчетание от начини на формиране, тези начини се описват.

Размер на извадката

Събиране на данни

Описание на методите, използвани за провеждане на интервюто (напр. PAPI, CATI, CAPI, CASI, CAWI (2) и/или други източници, като регистри, други изследвания, интелигентни начини за събиране на данни въз основа на мобилни приложения и др.). Изброяват се променливите, за които е събрана информация въз основа на други източници.

Описание на методите, използвани за съставяне на дневника за разходите за потребление (напр. дневник на хартия, компютърен дневник, онлайн дневник, касови бележки, сканирани касови бележки, карти за лоялност, административни данни, мобилни приложения и/или други източници за интелигентно събиране на данни и др.)

Съставяне на данни

Претегляне за домакинството: Всеки етап от претеглянето следва да бъде описан поотделно: тегло по начин на формиране на извадката; корекции на теглото при липса на отговор, корекции на теглото при външни източници на данни (използвани техники за калибриране, ниво и променливи, използвани за корекцията), всякакви други корекции на теглото (например изключване на твърде високи или твърде ниски стойности (trimming), кодиране във възходяща (или низходяща) посока на разпределението на теглото, за да се коригира в случаи на твърде големи/малки отклонения); крайно тегло.

Ако има импутация, се изброяват променливите, при които се импутират данни, описва се използваната процедура на импутация и се обясняват причините за това. Броят на условните стойности като процент от общия брой наблюдения се отчита за всяка променлива на дохода и компонентите на дохода, включително дохода в натура от дейности, за които не се плаща възнаграждение, както на равнището на домакинството, така и на равнището на отделното лице.

ТОЧНОСТ И НАДЕЖДНОСТ

Стохастична грешка

Изискванията за точност се изразяват в стандартни грешки за показателя „Процент на домакинствата, чиито разходи за свързани с жилището категории, включително вода, електроенергия, газ и други горива, са повече от 50 % от общите разходи“ и се определят като непрекъснати функции на действителните оценки и на размера на статистическата съвкупност в дадена държава, както е определено в приложение II към Регламент (ЕС) 2019/1700 за областта на потреблението.

За общите разходи за потребление (HE00) и разходите за потребление на 2-цифрено ниво на COICOP (HE01—HE13) на национално равнище се отчитат средното аритметично, общият брой на наблюденията, както и стандартните грешки.

Държавите описват методологията за изчисляване на оценките на точността. Когато изискванията за точност се постигат чрез комбиниране на микроданни, отнасящи се до наблюденията от най-много три последователни години в съответствие с точка 8 от приложение II към Регламент (ЕС) 2019/1700, държавите описват съответните алтернативни методи, използвани за прогнозиране и оценка на точността.

Нестохастична грешка

Грешка при измерването

Описват се различните източници на грешки при измерването, които има вероятност да бъдат открити при изследването. Това включва:

описание на начина на съставянето на въпросника и дневника, както и тяхното изпитване;

описание на обучението за провеждане на интервю (брой дни на обучението, изпитване на уменията преди започване на събирането на данни (процент на успеваемост и др.);

информация относно проучвания за проверка на въздействието на интервюиращия, като например повторно интервюиране, проучвания за проверка на отчетността или експерименти за разделяне на извадката (ако има такива) и резултати от моделите (ако има такива).

Грешка поради липса на отговор

Липса на отговор от страна на единицата

Държавите членки изчисляват процента на неотговорилите домакинства, както следва:

Процентът на неотговорилите домакинства (NRh) се изчислява, както следва:

NRh = (1-(Ra * Rh)) * 100,

където:

Ra е процентът на установен контакт с адресите и се изчислява, като броят адреси, с които успешно е установен контакт, се раздели на броя на избраните валидни адреси;

Rh е делът на пълните интервюта с домакинствата, приети за базата данни, и се изчислява, като броят на проведените и приети за база данни интервюта с домакинствата се раздели на броя на отговарящите на изискванията домакинства на адресите, с които е установен контакт.

За тези държави членки, в които са правени контролирани замествания в случаите на липса на отговор на единица, процентът на неотговорилите се изчислява преди и след заместването.

Разбивки на неотговорилите по характеристики и причини за липсата на отговор, доколкото са налични

Описание на всички мерки, предприети за коригиране на липсата на отговор, и оценка на всички затруднения, до които такива мерки може да водят индиректно (например калибриране, включващо високи и непостоянни тегла).

Ако се прилагат контролирани замествания в случаи на липса на отговор от единицата и съгласно разпоредбите на член 6, параграфи 4, 5, 6 и 7, се предоставят коефициенти на заместване, както и описание на метода за подбор на заместители, основните характеристики на заместените единици в сравнение с първоначалните единици, разпределението на заместените (първоначалните) единици по броя на опитите за установяване на контакт на адреса, интервюто с домакинството/приемането на дневника, както и въпросника/резултатите от дневника на домакинствата.

Брой домакинства, с които е осъществен успешен контакт преди и след заместването

Брой на отговорилите домакинства, с които е осъществен успешен контакт преди и след заместването

Необходимо е да се посочат размерът на общата извадка, броят на отговарящите на изискванията единици и размерът на нетната извадка, включително единиците за заместване (размерът на постигнатата извадка).

Липса на отговор по позиция

За променливите структура на домакинството, възраст (в навършени години) на члена на домакинството, основен статут на активност (определен от лицето), всички променливи на дохода и компонентите на дохода, основен източник на доход, статут на владение на жилището от домакинството, се предоставя следната информация:

процент на домакинствата (по променлива, събрана или агрегирана на равнището на домакинството) или процент на лицата (по променлива, събрана или агрегирана на равнището на отделното лице), които са получили сума за всяка променлива,

процент на домакинствата (по променлива, събрана или агрегирана на равнището на домакинството) или процент на лицата (по променлива, събрана или агрегирана на равнището на отделното лице) с липсващи стойности (преди импутацията) за всяка променлива, събрана или агрегирана на равнището на домакинството и на отделното лице) Променливите, изградени/събрани от променливи с няколко компонента, когато има липсваща стойност преди импутацията за поне един компонент на равнището на домакинството и на отделното лице, се третират като променливи с липсващи стойности преди импутацията за съответното домакинство/лице.

Грешки, свързани с обработката

Информация, която трябва да бъде предоставена за евентуални грешки при обработването и тяхното въздействие върху окончателните резултати от събирането на данни, произтичащи от неправилно прилагане на правилно планирани методи за изпълнение. Отчитат се основните грешки, открити в процеса след събирането на данните.

Описание на проверките на качеството (напр. контрол върху въвеждането на данни, контрол върху кодирането и др.) и процеса на редактиране на данните (напр. описание на основните правила за редактиране на данни по отношение на променливите разходи за потребление и за дохода).

Описват се процедурите за импутация. Информация, която трябва да се предостави за процента на импутация, изчислен като дела на условните наблюдения (за всяка променлива) от общия брой наблюдения.

Ревизиране на данните — политика

Предоставя се информация относно всяка политика, предназначена да се гарантира прозрачността на разпространяваните данни, при която агрегираните първоначално данни впоследствие се ревизират. Ако данните са ревизирани, това се докладва.

Ревизия на данните — практика

График за ревизии

Основни причини за ревизиите и тяхното естество (наличие на нови изходни данни, нови методи и т.н.)

Въздействие на ревизиите върху показателите

СЪГЛАСУВАНОСТ И СЪПОСТАВИМОСТ

Съгласуваност – между различните области

Съгласуваност — статистически данни на ЕС за доходите и условията на живот (EU-SILC)

Сравнението на следните променливи на дохода с EU-SILC се извършва на национално равнище или се валидира от държавите въз основа на изчисления, направени от Евростат: Праг на риска от изпадане в бедност (в евро), процент на риска от изпадане в бедност (%), относителна разлика в риска от изпадане в бедност, квинтилно съотношение на доходите (S80/S20), коефициент на Джини.

Съгласуваност – хармонизиран индекс на потребителските цени (ХИПЦ)

Сравнението на структурата на разходите за потребление на 2-цифрено ниво на COICOP се извършва на национално равнище или се валидира от държавите въз основа на изчисления, направени от Евростат, със съответните променливи от ХИПЦ.

Съгласуваност – национални сметки

Сравнението на структурата на разходите за потребление на 2-цифрено ниво на COICOP се извършва на национално равнище или се валидира от държавите въз основа на изчисления, направени от Евростат, със съответните променливи от националните сметки.

Съгласуваност – вътрешна

Отчита се всяка несъгласуваност в данните от HBS, заедно с обяснения за такива несъответствия.


(1)  ОВ L 330, 20.12.2019 г., стр. 8.

(2)  PAPI — традиционно персонално интервю на хартия; CATI — компютърно подпомагано телефонно интервю; СAPI — компютърно подпомагано персонално интервю; CASI — компютърно подпомагано интервю, което се попълва самостоятелно; CAWI — компютърно подпомагано онлайн интервю.


Top