Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1265

    Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/1265 на Комисията от 20 юли 2022 година за установяване на мерки за предотвратяване на въвеждането и разпространението на територията на Съюза на вируса на розовата розетка

    C/2022/5045

    OB L 192, 21.7.2022, p. 14–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/07/2024

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/1265/oj

    21.7.2022   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 192/14


    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2022/1265 НА КОМИСИЯТА

    от 20 юли 2022 година

    за установяване на мерки за предотвратяване на въвеждането и разпространението на територията на Съюза на вируса на розовата розетка

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета от 26 октомври 2016 г. за защитните мерки срещу вредителите по растенията, за изменение на регламенти (ЕС) № 228/2013, (ЕС) № 652/2014 и (ЕС) № 1143/2014 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на директиви 69/464/ЕИО, 74/647/ЕИО, 93/85/ЕИО, 98/57/ЕО, 2000/29/ЕО, 2006/91/ЕО и 2007/33/ЕО на Съвета (1), и по-специално член 30, параграф 1 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    Вирусът на розовата розетка (наричан по-нататък „посоченият вредител“) и неговият вектор Phyllocoptes fructiphilus понастоящем не са включени като карантинни вредители от значение за Съюза в приложение II, нито като регулирани некарантинни вредители от значение за Съюза в приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 на Комисията (2). Не е известно посоченият вредител и неговият вектор да присъстват на територията на Съюза.

    (2)

    Извършеният от Европейската и средиземноморска организация за растителна защита (ЕОРЗ) (3) през 2018 г. анализ на риска от вредители доказа, че посоченият вредител и вредните последици от него могат да породят значителни опасения за здравето на растенията на територията на Съюза, и по-специално при производството на всички видове рози.

    (3)

    Поради значителните опасения, породени от посочения вредител, за здравето на растенията на територията на Съюза, беше прието Решение за изпълнение (ЕС) 2019/1739 на Комисията (4), с което се определят изисквания за въвеждането в Съюза на растения, различни от семена, от Rosa spp., („посочените растения“) с произход от трети държави, за които е известно, че се среща посоченият вредител (Канада, Индия и Съединените щати), както и за извършването на официални проверки при въвеждането им в Съюза. В решението за изпълнение се предвиждат забрана за въвеждането на посочения вредител на територията на Съюза, незабавно предоставяне на информация относно съмнението за наличие на посочения вредител и на неговия посочен вектор в Съюза, както и правила за наблюденията за наличието му на територията на Съюза.

    (4)

    След приемането на решението за изпълнение не са съобщавани случаи на залавяне на заразени посочени растения по време на тяхното въвеждане или движение на територията на Съюза. Посоченият вредител обаче продължава да се разпространява в Канада, Индия и Съединените щати.

    (5)

    Заключенията от анализа на ЕОРЗ остават в сила и днес. Този анализ показа, че има голяма вероятност посоченият вредител да навлезе и да се установи в Съюза, да се разпространи широко и да има голямо въздействие в Съюза, както и да има висок фитосанитарен риск на територията на Съюза.

    (6)

    Освен това след приемането на Решение за изпълнение (ЕС) 2019/1739 посочените в анализа на ЕОРЗ опасения за здравето на растенията нараснаха още повече, тъй като посочените растения се внасят в Съюза във все по-големи обеми от трети държави, в които наличието на посочения вредител се увеличава.

    (7)

    Комисията стигна до заключението, че посоченият вредител отговаря на критериите, определени в раздел 3, подраздел 2 от приложение I към Регламент (ЕС) 2016/2031.

    (8)

    Въз основа на тези факти се счита, че е налице непосредствена опасност от навлизане и разпространение на посочения вредител на територията на Съюза, освен ако не се запазят мерките, предвидени в Решение за изпълнение (ЕС) 2019/1739, които се прилагат до 31 юли 2022 г. и са доказали своята ефективност за предотвратяване на въвеждането на посочения вредител на територията на Съюза.

    (9)

    Поради това е целесъобразно в настоящия регламент да се предвидят тези мерки, които следва да се прилагат от 1 август 2022 г., за да се гарантира непрекъсната защита на територията на Съюза от посочения вредител.

    (10)

    Настоящият регламент следва да се прилага до 31 юли 2024 г. Този срок на прилагане е необходим за пълна оценка на риска, за да се определи статусът на посочения вредител.

    (11)

    Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Определения

    За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

    а)

    „посочен вредител“ означава вирусът на розовата розетка;

    б)

    „посочени растения“ означава растения, различни от семена, на Rosa spp. с произход от Канада, Индия или Съединените щати;

    в)

    „посочен вектор“ означава Phyllocoptes fructiphilus.

    Член 2

    Забрани във връзка с посочения вредител

    Посоченият вредител не може да бъде въвеждан, придвижван, държан, размножаван или освобождаван на територията на Съюза.

    Член 3

    Информация за съмнението за наличие на посочения вредител или неговия посочен вектор

    Държавите членки гарантират, че всяко лице на територията на Съюза, притежаващо растения, които може да бъдат заразени с посочения вредител или неговия посочен вектор, се уведомява незабавно за наличието или за съмнението за наличие на посочения вредител и неговия посочен вектор, за възможните последствия и рискове и за съответните мерки, които трябва да се предприемат.

    Член 4

    Наблюдения

    Компетентните органи провеждат годишни наблюдения за наличието на тяхната територия на посочения вредител и посочения вектор върху растенията гостоприемници.

    Тези наблюдения включват вземане на проби и анализ и се основават на доказани научно-технически принципи с оглед на възможността за откриване на посочения вредител и посочения вектор.

    До 30 април всяка година държавите членки уведомяват Комисията и другите държави членки за резултатите от наблюденията, проведени през предходната календарна година.

    Член 5

    Изисквания към въвеждането на посочените растения на територията Съюза

    1.   Посочените растения се въвеждат на територията на Съюза само ако са придружени от фитосанитарен сертификат, който в рубриката „Допълнителна декларация“ включва официално удостоверение, съдържащо една от следните декларации:

    а)

    че посочените растения са произведени в зона, свободна от посочения вредител, регистрирана и контролирана от националната организация за растителна защита на третата държава на произход, като наименованието на областта се посочва в рубриката „Място на произход“;

    б)

    за посочени растения за засаждане, че:

    i)

    те са отгледани на място на производство, където при официалните инспекции след началото на последния вегетационен период не са били наблюдавани симптомите на посочения вредител, нито на неговия вектор, и

    ii)

    от тях са взети проби и са изследвани за посочения вредител преди въвеждането им на територията на Съюза и въз основа на тези изследвания е установено, че са свободни от него;

    в)

    за посочени растения, различни от растения за засаждане, че:

    i)

    те са отгледани на място на производство, където при официалните инспекции след началото на последния вегетационен период не са били наблюдавани симптоми на посочения вредител, нито на неговия посочен вектор, както и

    ii)

    те са били инспектирани и, в случай на наличие на посочения вектор или симптоми на посочения вредител, от тях са взети проби и са изследвани преди въвеждането им на територията на Съюза, като въз основа на тези изследвания е установено, че са свободни от посочения вредител;

    г)

    за посочени растения в тъканни култури, които не са с произход от зона, свободна от посочения вредител — че са получени от майчини растения, които са преминали изпитване и за които е установено, че са свободни от посочения вредител.

    2.   Посочените растения се въвеждат на територията на Съюза само ако са третирани, пакетирани и транспортирани по начин, предотвратяващ заразяването им с посочения вектор.

    Член 6

    Влизане в сила и прилагане

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Той се прилага от 1 август 2022 г. до 31 юли 2024 г.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 20 юли 2022 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ОВ L 317, 23.11.2016 г., стр. 4.

    (2)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 на Комисията от 28 ноември 2019 г. за установяване на еднакви условия за изпълнението на Регламент (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета за защитните мерки срещу вредителите по растенията, за отмяна на Регламент (ЕО) № 690/2008 на Комисията и за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/2019 на Комисията (ОВ L 319, 10.12.2019 г., стр. 1).

    (3)  EPPO (2018) Pest risk analysis for Rose rosette virus and its vector Phyllocoptes fructiphilus (Анализ на ЕОРЗ на риска от вредители за вируса на розовата розетка и неговия вектор Phyllocoptes fructiphilus). ЕОРЗ, Париж. Достъпен на: https://gd.eppo.int/taxon/RRV000/documents.

    (4)  Решение за изпълнение (ЕС) 2019/1739 на Комисията от 16 октомври 2019 г. за установяване на спешни мерки за предотвратяване на въвеждането и разпространението в Съюза на вируса на розовата розетка (ОВ L 265, 18.10.2019 г., стр. 12).


    Top