EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D2353

Решение (ЕС) 2022/2353 на Съвета от 1 декември 2022 година относно мярка за помощ по линия на Европейския механизъм за подкрепа на мира в подкрепа на изграждането на капацитет на Въоръжените сили на Босна и Херцеговина

ST/10924/2022/INIT

OB L 311, 2.12.2022, p. 149–152 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 02/12/2022

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/2353/oj

2.12.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 311/149


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2022/2353 НА СЪВЕТА

от 1 декември 2022 година

относно мярка за помощ по линия на Европейския механизъм за подкрепа на мира в подкрепа на изграждането на капацитет на Въоръжените сили на Босна и Херцеговина

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 28, параграф 1 и член 41, параграф 2 от него,

като взе предвид предложението на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност,

като има предвид, че:

(1)

В съответствие с Решение (ОВППС) 2021/509 на Съвета (1) беше създаден Европейски механизъм за подкрепа на мира (ЕМПМ) за финансиране от държавите членки на действия на Съюза в рамките на общата външна политика и политика на сигурност с цел опазване на мира, предотвратяване на конфликти и укрепване на международната сигурност съгласно член 21, параграф 2, буква в) от Договора. По-специално съгласно член 1, параграф 2 от Решение (ОВППС) 2021/509 от ЕМПМ може да се финансират действия за укрепване на капацитета на трети държави и регионални и международни организации, свързани с военни въпроси и въпроси на отбраната.

(2)

В Декларацията от Бърдо от 6 октомври 2021 г. лидерите на Съюза и неговите държави членки, в консултация с лидерите от Западните Балкани, отправиха призив за по-нататъшното развиване на способностите на партньорите от Западните Балкани чрез ЕМПМ.

(3)

В заключенията на Комитета по политика и сигурност от 17 март 2022 г. относно стратегическите насоки за ЕМПМ за 2022 г. като ключов приоритет за този период бе потвърдена мярката за помощ за двустранна подкрепа за една държава от Западните Балкани.

(4)

На 21 март 2022 г. Съветът одобри Стратегическия компас с цел Съюзът да стане по-силен и по-способен гарант на сигурността, включително чрез засилено използване на ЕМПМ за подпомагане на отбранителните способности на партньорите, наред с другото в Босна и Херцеговина.

(5)

Съюзът многократно е изтъквал ангажимента си към европейската перспектива на Босна и Херцеговина, включително в заключенията на Европейския съвет от март и юни 2022 г., подчертавайки необходимостта от стабилност и пълноценно функциониране на страната, за да ѝ се даде възможност да осъществи всички ключови реформи, включително конституционни и изборни реформи, и да постигне решителен напредък по пътя си към Европа.

(6)

От създаването си през 2005 г. Въоръжените сили на Босна и Херцеговина изпълняват съществена стабилизираща роля като една от най-успешните държавни институции в поддържането на безопасна и сигурна среда в страната. Върховният представител за Босна и Херцеговина изтъкна отново в своя 61-ви доклад до генералния секретар на Организацията на обединените нации необходимостта да се запази фокусът на реформите в областта на отбраната, които да позволят на страната да поеме водеща роля в опазването на мира и сигурността. Това предполага укрепване на Въоръжените сили на Босна и Херцеговина, по-специално в настоящия момент, който е белязан от политическо напрежение и разединяваща реторика.

(7)

Целта на тази мярка за помощ е да се подобри капацитетът на Въоръжените сили на Босна и Херцеговина, да се допринесе за укрепване на ангажираността на Босна и Херцеговина с процесите в страната и да се повиши военната оперативна съвместимост със способностите на Съюза с оглед на увеличаването на участието на Въоръжените сили на Босна и Херцеговина в бъдещи мисии и операции в рамките на общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО), без да се засяга всяка друга възможна подкрепа, финансирана от Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) или други международни партньори.

(8)

Предоставеното оборудване ще подобри сигурността и условията за разгръщане на Въоръжените сили на Босна и Херцеговина и ще подобри ограничен брой оперативни способности, по-специално химическите, биологичните, радиологичните и ядрените (ХБРЯ) способности, както и отбранителните способности и способностите за ранно предупреждение. Посредством увеличаване на капацитета на тактическата помощна бригада мярката за помощ ще позволи също така по-добра защита на гражданското население и бързо и устойчиво разполагане на посочения от НАТО батальон като част от мисия или операция на Съюза по линия на ОПСО или като част от друг формат под егидата на, inter alia, Организацията на обединените нации (ООН), НАТО или Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) или като част от военни учения за обучение на място.

(9)

На 29 юни 2022 г. върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност (наричан по-нататък „върховният представител“) получи искане от страна на Босна и Херцеговина Съюзът да подпомогне допълнително Въоръжените сили на Босна и Херцеговина при доставката на оборудване от ключово значение за укрепване на капацитета им.

(10)

След приключване на мярката за помощ върховният представител ще извърши оценка на нейното въздействие, както и на управлението и използването на предоставеното оборудване. Това ще бъде съществен елемент от процеса на извличане на поуки, който ще има за цел да оцени ефективността на мярката за помощ и нейната съгласуваност с цялостната стратегия и политики на Съюза в Босна и Херцеговина.

(11)

Мерките за помощ трябва да бъдат изпълнявани, като се отчитат принципите и изискванията, предвидени в Решение (ОВППС) 2021/509, и по-специално за спазване на Обща позиция 2008/944/ОВППС на Съвета (2), и в съответствие с правилата за изпълнението на приходите и разходите, финансирани по линия на ЕМПМ.

(12)

Съветът заявява отново решимостта си да защитава, утвърждава и зачита правата на човека, основните свободи и демократичните принципи, и да укрепва принципите на правовата държава и доброто управление в съответствие с Устава на ООН, Всеобщата декларация за правата на човека и международното право, по-специално международното право в областта на правата на човека и международното хуманитарно право,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Създаване, цели, обхват и продължителност

1.   Създава се мярка за помощ в полза на Босна и Херцеговина (наричана по-нататък „бенефициерът“), която се финансира по линия на Европейския механизъм за подкрепа на мира (ЕМПМ) (наричана по-нататък „мярката за помощ“).

2.   Целта на мярката за помощ е да се укрепи капацитетът на Въоръжените сили на Босна и Херцеговина чрез подобряване и модернизиране на оборудването на тяхната тактическа помощна бригада. Чрез предоставянето на подходящо оборудване мярката за помощ ще допринесе за увеличаване на приноса на Въоръжените сили на Босна и Херцеговина към военните мисии и операции по линия на ОПСО и мироопазващите операции по линия на ООН, като същевременно ще укрепи евроатлантическото сътрудничество, както и за по-добрата защита на гражданите.

3.   За постигането на целта, посочена в параграф 2, чрез мярката за помощ се финансират следните видове оборудване, което не е предназначено за произвеждане на смъртоносна сила:

а)

полево оборудване;

б)

ключови инструменти за военно инженерство;

в)

ХБРЯ материали.

4.   Продължителността на мярката за помощ е 36 месеца от датата на сключване на договора между администратора за мерките за помощ, който действа като разпоредител с бюджетни кредити, и субекта, посочен в член 4, параграф 2 от настоящото решение, в съответствие с член 32, параграф 2, буква а) от Решение (ОВППС) 2021/509.

5.   Договорът за изпълнение на мярката за помощ се сключва не по-рано от приемането на изменение на правилата за изпълнение на ЕМПМ от Комитета на механизма.

Член 2

Финансови правила

1.   Референтната сума, предназначена за покриване на разходите, свързани с мярката за помощ, е 10 000 000 EUR.

2.   Управлението на всички разходи се извършва в съответствие с Решение (ОВППС) 2021/509 и с правилата за изпълнението на приходите и разходите, финансирани по линия на ЕМПМ.

Член 3

Договорености с бенефициера

1.   Върховният представител постига необходимите договорености с бенефициера, за да се гарантира, че последният спазва изискванията и условията, установени в настоящото решение, като условие за предоставянето на подкрепа по линия на мярката за помощ.

2.   Договореностите по параграф 1, включват разпоредби, задължаващи бенефициера да гарантира:

а)

спазването от страна на частите на Въоръжените сили на Босна и Херцеговина, подкрепяни чрез мярката за помощ, на приложимото международно право, по-специално на международното право в областта на правата на човека и международното хуманитарно право;

б)

правилното и ефикасно използване на предоставените по мярката за помощ активи за целите, за които са предоставени;

в)

достатъчната поддръжка на активите, предоставени по линия на мярката за помощ, за да се гарантират тяхната използваемост и оперативна наличност през целия им експлоатационен цикъл;

г)

че активите, предоставени по линия на мярката за помощ, няма да бъдат изгубени или прехвърлени без съгласието на Комитета на механизма, създаден съгласно Решение (ОВППС) 2021/509, на други лица или субекти, различни от посочените в тези договорености, в края на техния експлоатационен цикъл.

3.   Договореностите, посочени в параграф 1, включват разпоредби относно спирането и прекратяването на предоставянето на подкрепа по линия на мярката за помощ, в случай че се установи, че бенефициерът е нарушил задълженията, установени в параграф 2.

Член 4

Изпълнение

1.   Върховният представител отговаря за осигуряване на изпълнението на настоящото решение в съответствие с Решение (ОВППС) 2021/509 и правилата за изпълнението на приходите и разходите, финансирани по ЕМПМ, съгласувано с интегрираната методологична рамка за оценяване и определяне на необходимите действия и проверки по отношение на мерките за помощ по линия на ЕМПМ.

2.   Изпълнението на дейностите, посочени в член 1, параграф 3, се извършва от Централната агенция за управление на проекти (Central Project Management Agency -CPMA).

Член 5

Мониторинг, контрол и оценка

1.   Върховният представител извършва мониторинг на спазването от страна на бенефициера на задълженията, установени с член 3. Този мониторинг служи за осигуряване на осведоменост за контекста и рисковете от нарушаването на задълженията, установени в съответствие с член 3, и допринася за предотвратяването на такива нарушения, включително на нарушенията на международното право в областта на правата на човека и международното хуманитарно право, от части на Въоръжените сили на Босна и Херцеговина, подкрепяни чрез мярката за помощ.

2.   Контролът след доставяне на оборудването и материалите се организира, както следва:

а)

проверка на доставките, при която сертификатите за доставка се подписват от силите — крайни ползватели, при прехвърлянето на собствеността;

б)

докладване за дейностите, при което бенефициерът трябва да докладва ежегодно за дейностите, извършвани с оборудването, материалите и услугите, предоставени по линия на мярката за помощ, докато Комитетът по политика и сигурност (КПС) счете, че вече не е необходимо такова докладване;

в)

контрол на място, при които при поискване бенефициерът трябва да предоставя на върховния представител достъп за извършване на контрол на място.

3.   Върховният представител извършва оценка на мярката за помощ, под формата на структурирана първоначална оценка, 12 месеца след доставката на оборудването. Това може да включва посещения на място с цел проверка на оборудването, материалите и услугите, доставени по линия на мярката за помощ, или всякаква друга форма на независимо предоставена информация. Окончателна оценка се извършва след приключване на мярката за помощ, за да се прецени дали мярката за помощ е допринесла за постигане на посочените цели.

Член 6

Докладване

През срока на изпълнение върховният представител представя на КПС шестмесечни доклади за изпълнението на мярката за помощ в съответствие с член 63 от Решение (ОВППС) 2021/509. Администраторът на мерките за помощ информира редовно Комитета на механизма, създаден с Решение (ОВППС) 2021/509, относно изпълнението на приходите и разходите в съответствие с член 38 от посоченото решение, включително като предоставя информация за участващите доставчици и подизпълнители.

Член 7

Спиране и прекратяване

1.   КПС може да реши в съответствие с член 64 от Решение (ОВППС) 2021/509 да спре изцяло или частично изпълнението на мярката за помощ.

2.   КПС може да препоръча на Съвета да прекрати мярката за помощ.

Член 8

Влизане в сила

Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

Съставено в Брюксел на 1 декември 2022 година.

За Съвета

Председател

J. SÍKELA


(1)  Решение (ОВППС) 2021/509 на Съвета от 22 март 2021 г. за създаване на Европейски механизъм за подкрепа на мира и за отмяна на Решение (ОВППС) 2015/528 (ОВ L 102, 24.3.2021 г., стр. 14).

(2)  Обща позиция 2008/944/ОВППС на Съвета от 8 декември 2008 г. определяща общи правила за режим на контрол върху износа на военни технологии и оборудване (ОВ L 335, 13.12.2008 г., стр. 99).


Top