EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0529(04)

Решение за изпълнение на Комисията от 22 май 2019 година за публикуване в Официален вестник на Европейския съюз на посоченото в член 49 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета заявление за регистрация на наименование — „Cârnaţi de Pleşcoi“ (ЗГУ)

C/2019/3985

OB C 185, 29.5.2019, p. 14–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

29.5.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 185/14


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 22 май 2019 година

за публикуване в Официален вестник на Европейския съюз на посоченото в член 49 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета заявление за регистрация на наименование

„Cârnaţi de Pleşcoi“ (ЗГУ)

(2019/C 185/09)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 21 ноември 2012 г. относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни (1), и по-специално член 50, параграф 2, буква а) от него,

като има предвид, че:

(1)

Румъния изпрати до Комисията заявление за защита на наименованието „Cârnaţi de Pleşcoi“ в съответствие с член 49, параграф 4 от Регламент (ЕС) № 1151/2012.

(2)

В съответствие с член 50 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 Комисията разгледа заявлението и стигна до заключението, че то отговаря на условията, предвидени в посочения регламент.

(3)

С цел да се даде възможност за подаване на уведомления за възражениe в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012, единният документ и препратката към публикацията на продуктовата спецификация за наименованието „Cârnaţi de Pleşcoi“, посочени в член 50, параграф 2, буква а) от същия регламент, следва да се публикуват в Официален вестник на Европейския съюз,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член единствен

Единният документ и препратката към публикацията на продуктовата спецификация, посочени в член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012, за наименованието „Cârnaţi de Pleşcoi“ (ЗГУ) се съдържат в приложението към настоящото решение.

В съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 публикуването на настоящото решение предоставя право на възражение срещу регистрацията на наименованието, посочено в първата алинея от настоящия член, в рамките на три месеца от датата на публикуване на настоящото решение в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 22 май 2019 година.

За Комисията

Phil HOGAN

Член на Комисията


(1)  ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

„CÂRNAŢI DE PLEŞCOI“

ЕС №: PGI-RO-02174 – 4.7.2016 г.

ЗНП ( ) ЗГУ ( X )

1.   Наименование/наименования

„Cârnaţi de Pleşcoi“

2.   Държава членка или трета държава

Румъния

3.   Описание на селскостопанския продукт или храната

3.1.   Вид продукт

Клас 1.2. Месни продукти (варени, осолени, пушени и др.)

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието в точка 1

„Cârnaţi de Pleşcoi“ са пушени колбаси, приготвени от овче и говеждо месо. Продуктът трябва да съдържа минимум 55 % овче месо и максимум 45 % говеждо месо. В зависимост от сезона, по-конкретно през есента и зимата, до 10 % от овчето месо може да бъде заменено с козе месо, без това да променя значително органолептичните свойства.

„Cârnaţi de Pleşcoi“ се приготвят и предлагат на пазара под две форми: пушени или сушени и студено пушени.

Двата вида „Cârnaţi de Pleşcoi“ съдържат лют червен пипер, който им придава пикантен вкус. Повърхността на продукта е чиста, гладка и нелепкава, а при напречно срязване парчетата имат компактна, плътна и хомогенна консистенция, както в центъра, така и по краищата.

Физични и химични характеристики

Пушените „Cârnaţi de Pleşcoi“ притежават следните характеристики:

цилиндрична форма,

продълговати на вид (с дължина на отделния колбас между 15 и 18 cm),

тегло от 40 до 50 g,

максимална влажност 60 %,

съдържание на мазнини не повече от 35 %,

съдържание на белтъци най-малко 14 %,

съдържание на сол не повече от 4,5 %.

Сушените и студено пушени „Cârnaţi de Pleşcoi“ притежават следните характеристики:

сплескана форма,

продълговати на вид (с дължина на отделния колбас между 15 и 18 cm),

тегло от 25 до 40 g,

максимална влажност 40 %,

съдържание на мазнини не повече от 38 %,

съдържание на белтъци най-малко 14 %,

съдържание на сол не повече от 4,5 %.

Органолептични характеристики

Вкус и аромат: приятен вкус, леко пикантен, умерено солен, характерен за овчето месо и за букета използвани подправки (чесън, лют червен пипер, мащерка). Цвят: светло червеникавокафяв за пушения вариант и тъмнокафяв за сушения и студено пушен вариант.

Вид при срязване: мозаечна структура, без бучки мазнина и без дупки; видимо присъствие на червен пипер.

3.3.   Фуражи (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

При производството на „Cârnați de Pleșcoi“ се използват следните суровини и съставки: овче/козе месо и говеждо месо, овчи/кози и говежди костен бульон, естествени овчи черва, както и подправки (чесън, лют червен пипер, мащерка).

3.4.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат осъществени в определения географски район

Всички етапи от процеса на производство и получаване на „Cârnați de Pleșcoi“ се извършват в рамките на определения географски район. Процесът на производство се състои от следните етапи: подготовка на суровините/съставките, нарязване и обезкостяване на избраните видове месо, смилане на месото, омесване, пълнене в естествени овчи черва, отцеждане и опушване.

3.5.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

3.6.   Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

На етикетите на продукта със ЗГУ „Cârnați de Pleșcoi“ задължително се посочват следните обозначения:

наименованието на продукта, а именно „CÂRNAȚI DE PLEȘCOI“, следвано от обозначението „Indicație Geografică Protejată“(„Защитено географско указание“) или съкращението IGP (ЗГУ),

типът на продукта (пушен или сушен и студено пушен),

логотипът на органа за инспекция и сертифициране.

4.   Кратко определение на географския район

Географският район обхваща територията на общините Berca, Săpoca, Cernătești, Mărăcineni и град Buzău.

5.   Връзка с географския район

Известността на „Cârnați de Pleșcoi“ се дължи на факта, че той е традиционно произвеждан в района продукт. Във времето, когато производството и продажбата на колбаси са били основен източник на доходи за местното население на Pleșcoi, рецептата и начинът на приготвяне са се предавали от баща на син.

Традицията за отглеждане на овце, кози и говеда в района на Buzău се дължи на факта, че там се срещат три вида релеф (планински, хълмист и равнинен), както и на разположението на района в извивката на Карпатите, водещо до редица климатични нюанси, специфични за тази зона, която обхваща планини, хълмове, тревисти равнини и ливади, подходящи за всички тревопасни животни.

„Cârnați de Pleșcoi“ се различават от другите колбаси от този вид с уникалния си вкус, придаван от разнообразието от съставки, а именно овче/козе месо, говеждо месо, лют червен пипер, сол (осоляваща смес), чесън и мащерка. Пикантният вкус на продукта се дължи на съчетанието от чесън, лют червен пипер и мащерка. Поради това на територията на Румъния идентичността и специфичността на вкуса на този продукт винаги се разпознават и не могат да бъдат сбъркани.

Към каймата, съставена от няколко вида месо, подправки и сол (осоляваща смес), се добавя костен бульон. След отлежаване на продукта се преминава към опушване с твърда дървесина.

За разграничаване на „Cârnați de Pleșcoi“ от други колбаси следва да се уточни, че долуописаните практики са изцяло характерни за тяхната рецепта и допринасят пряко за органолептичните и физикохимичните свойства на продукта.

За получаването на пушени „Cârnați de Pleșcoi“ продуктът се опушва в продължение на 2—3 часа при температура между 50 и 80 °C (топло опушване), докато придобие наситено червеникавокафяв цвят.

Етапът на опушване на пушените „Cârnați de Pleșcoi“ се счита за завършен, когато обвивката на колбаса при допир издава типичен звук на изсъхнала ципа.

За получаването на сушени и студено пушени „Cârnați de Pleșcoi“ продуктът се опушва при температура между 25 и 40 °C (студено опушване), а след два дни се подлага на първото надлъжно пресоване. След това се пристъпва към нов етап на опушване, който продължава два или три дни, следван от ново пресоване. В зависимост от наследения от жителите опит в подготовката на месото, опушването може да продължи между един и два дни, до получаване на тъмно червеникавокафяв цвят. Ръчното пресоване с дървена точилка (făcăleț), прилагано многократно по дължина, редувано с опушване, за да се отстрани излишната вода, е специфично за сушените и студено пушени меса и придава на продукта сплескана форма и характерна консистенция.

Рецептата за приготвянето на продукта се съхранила от местните хора в района на Pleșcoi-Berca, по същите места, където възникнала легендата за разбойниците. Разказват, че за да се притекат на помощ на бедните, тези разбойници крадели от стадата на богатите планински пастири, слизащи към пазара Buzău. Нощем, когато по-ниските температури позволявали по-лесно охлаждане на месните продукти, те приготвяли колбаси и сушено месо. Начинът на производство на „Cârnați de Pleșcoi“ се предал от разбойниците на селяните.

Във всички домакинства се приготвяли колбаси и се съхранявали като запас от суха и трайна храна. Тъй като известно количество колбаси било предназначено за консумация в рамките на няколко дни, въпросните колбаси били само опушвани, а останалите били оставяни да се сушат и да служат за хранителен запас за по-дълъг период. Така възникнали студено сушените колбаси.

Благодарение на предаването на рецептата от поколение на поколение и на опита на жителите (от определения географски район) в приготвянето на този продукт, репутацията на „Cârnați de Pleșcoi“ се затвърдила сред потребителите в Румъния и в чужбина.

Тези колбаси били познати още през 13-и и 14-и век, най-вече след основаването на Влашкото княжество от Басараб I (1324—1352 г.). В онази епоха те се продавали на панаира на Drăgaica, на чието място се намира днешният град Buzău.

Поради географското разположение на град Buzău и факта, че през 1431 г. той бил митнически пункт, панаирът станал културно събитие, което давало възможност на жителите на няколко района да обменят стоки, традиции и обичаи.

В произведението, озаглавено „Istoria jurnalismului din județul Buzău“ („История на журналистиката в община Buzău“), посветено на панаира на Drăgaica, журналистът и историк Viorel Frâncu пише:

„Всякакви търговци се събирали на търговския кръстопът, свързващ Добруджа с Брашов и Трансилвания. Отначало жителите на Muntenia и Ardeal търгували там със зърнени култури и добитък, но панаирът придобил и мистично значение поради връзката си с началото на жътвата и се характеризирал с разнообразни ритуали и церемонии. Панаирът възникнал на „пътя на пастирите“. Още при първите събирания на панаира на Drăgaica хората започвали да пируват с меденки, „Cârnați de Pleșcoi“, „Tămâioasă de Pietroasele“ …“

Тази традиция продължава и събитието се организира до ден днешен. Всъщност панаирът на Drăgaica се провежда две седмици преди честването на рождението на св. Йоан Кръстител (24 юни).

През 1890 г. Buzău е известен с това, че кафенетата са повече от улиците и че в тях се ядат „Cârnați de Pleșcoi“, както съобщава Constantin Trentea в ръкописа „Tradiția științei de carte în satul Pleșcoi- Buzău 1600-1900“ („Традиция на книжовността в село Pleșcoi- Buzău през 1600—1900 г.“), написан в Букурещ през 1975 г. В този ръкопис се описва угощение, организирано на 28 август 1924 г. от културното сдружение „Idealul“ в община Pleșcoi (окръг Buzău), и се посочва, че на това „пищно угощение […] се печаха на скара известните колбаси от Pleșcoi“.

Рецептата за производство на „Cârnați de Pleșcoi“ заема видно място в книгата на Radu Anton Roman, озаглавена „Bucate, vinuri și obiceiuri românești“ (Румънски ястия, вина и обичаи), публикувана през 2001 г. от издателство Paideia. Radu Anton Roman е журналист, писател и телевизионен продуцент, известен най-вече с предаванията си на кулинарни теми.

В Dicționar de Vorbe Esențiale (Речник на основните изрази), съставен от Ioan Boldea, който обединява основните идеи на водещи фигури в сферата на културата, науката и изкуствата, Andrei Pleșu пише (стр. 219, точка 4803): „Чета за удоволствие, обичам идеите и търся Бога …, но също така обичам „Cârnați de Pleșcoi“, ученическите лудории, узрелите сирена, пиршествата, хетерите, романтиката.“ Andrei Pleșu е румънски писател и есеист, естет и историк на изкуството, стилист на румънския език.

Между 2000 и 2014 г. местните и национални медии излъчват предавания на различни теми, за да популяризират „Cârnați de Pleșcoi“. В националната кухня има рецепти, често съдържащи този продукт, а освен това алманахът Renașterea Buzoiană (Ренесансът на Buzău) му посвещава множество страници в изданието си от 2006 г.

С течение на времето „Cârnați de Pleșcoi“ стават популярно ястие на румънската празнична трапеза, до такава степен, че всяка година от 2008 г. насам се организира едноименен фестивал. По време на този фестивал се провеждат състезания на различни теми: конкурс „Мис Oița“, конкурс за най-дълъг „Cârnați de Pleșcoi“, конкурс за ядене на „Cârnați de Pleșcoi“, наречен „Pleșcoi Cârnați Fomilă“ и др.

Препратка към публикуваната спецификация

(член 6, параграф 1, втора алинея от настоящия регламент)

http://www.madr.ro/docs/ind-alimentara/documentatie-2016/caiet-de-sarcini-carnati-plescoi-2016.pdf


Top