Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R1145

    Делегиран регламент (ЕС) 2018/1145 на Комисията от 7 юни 2018 година за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 по отношение на организациите на производители в сектора на плодовете и зеленчуците

    C/2018/3308

    OB L 208, 17.8.2018, p. 1–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2018/1145/oj

    17.8.2018   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 208/1


    ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2018/1145 НА КОМИСИЯТА

    от 7 юни 2018 година

    за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 по отношение на организациите на производители в сектора на плодовете и зеленчуците

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 на Съвета (1), и по-специално член 37 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    С Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 на Комисията (2) се допълва Регламент (ЕС) № 1308/2013 по отношение на секторите на плодовете и зеленчуците и на преработените плодове и зеленчуци. С Регламент (ЕС) 2017/2393 на Европейския парламент и на Съвета (3) беше изменен Регламент (ЕС) № 1308/2013 по-специално по отношение на помощта за организациите на производители в сектора на плодовете и зеленчуците. Следователно в Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 следва да се отразят измененията на съответните разпоредби на Регламент (ЕС) № 1308/2013.

    (2)

    Разпоредбите относно националната финансова помощ в сектора на плодовете и зеленчуците следва да се актуализират.

    (3)

    Необходимо е да се уточнят разпоредбите във връзка със случаите, в които на производителите, членуващи в дадена организация на производители, следва да се разреши да продават известен процент от продукцията си извън организацията на производители, когато последната разрешава това в своя устав и когато това е в съответствие с условията, определени от държавата членка. Необходимо е да се уточни прагът за продажби извън организацията на производители.

    (4)

    За получаване на финансова помощ от Съюза следва да бъдат допустими нови мерки за индивидуално обучение между организациите на производители и за попълване на взаимоспомагателните фондове в оперативните програми.

    (5)

    Държавите членки могат да продължат да предоставят национална финансова помощ от националния бюджет на организациите на производители в региони на Съюза, в които степента на организираност е особено ниска. Поради това следва да се определят условията, при които може да се предоставя национална финансова помощ в сектора на плодовете и зеленчуците, както и методът за изчисляване на степента на организация, посочена в член 34, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1308/2013, за да се избегнат нарушения на вътрешния пазар в Съюза.

    (6)

    Необходимо е да се уточнят разпоредбите относно допустимостта на някои инвестиции за финансова помощ от Съюза.

    (7)

    Допустимите и недопустимите за подпомагане действия, свързани с насърчаване и комуникация, включително действията и дейностите, насочени към диверсификация и окрупняване на пазарите на плодове и зеленчуци, независимо дали е с превантивна цел или по време на криза, е необходимо да бъдат уточнени от гледна точка на допустимостта им за финансова помощ от Съюза.

    (8)

    Следва да се опростят разпоредбите, свързани с годишните отчети относно организациите на производители, асоциациите на организации на производители, включително транснационалните асоциации на организации на производители, и групите производители и относно оперативните фондове, оперативните програми и плановете за признаване. Тези отчети следва да дават възможност на Комисията да извършва адекватно наблюдение на сектора.

    (9)

    Поради това Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 следва да бъде съответно изменен.

    (10)

    Следва да бъдат установени преходни разпоредби, за да се осигури плавен преход от съществуващите изисквания, мерки и действия, установени в Делегиран регламент (ЕС) 2017/891, към новите разпоредби, предвидени в настоящия регламент.

    (11)

    Настоящият регламент следва да се прилага от същата дата като Регламент (ЕС) 2017/2393. Въпреки това разпоредбите относно националната финансова помощ, показателите и мониторинга следва да се прилагат от 1 януари 2019 г., за да се осигури време на държавите членки и икономическите оператори да се адаптират към новите правила,

    (12)

    Условията за прилагане на новите мерки и действия, допустими за получаване на финансова помощ от Съюза съгласно посоченото в Регламент (ЕС) № 1308/2013, следва да се прилагат от датата на прилагане на измененията на посочения регламент, въведени с Регламент (ЕС) 2017/2393, за да се осигури стабилност на пазара за организациите на производители и техните членове, особено като се има предвид, че тези мерки засягат главно управлението и предотвратяването на кризи, и да им се даде възможност да се възползват пълноценно от новите мерки. С оглед на защитата на оправданите правни очаквания организациите на производители могат да решат да продължат да изпълняват текущите оперативни програми съгласно правилата, приложими към датата на одобряване на програмите, или да изменят оперативните си програми, за да се възползват от новите мерки и действия, допустими за получаване на финансова помощ от Съюза, съгласно посоченото в Регламент (ЕС) № 1308/2013,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Изменения на Делегиран регламент (ЕС) 2017/891

    Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 се изменя, както следва:

    1)

    Член 2, буква д) се заменя, както следва:

    „д)

    „транснационална асоциация на организации на производители“ е всяка асоциация на организации на производители, в която поне една от асоциираните организации или асоциации се намира в държава членка, различна от тази, в която е седалището на асоциацията;“.

    2)

    Член 12 се заменя, както следва:

    „Член 12

    Предлагане на продукцията на пазара извън организацията на производители

    1.   Когато е разрешено в устава на организацията на производители и когато е в съответствие с условията, определени от държавата членка и от организацията на производители, членуващите производители могат:

    а)

    да продават пряко или извън своите стопанства продукти на потребителите за техни лични нужди;

    б)

    да предлагат на пазара сами или чрез друга организация на производители, определена от тяхната собствена организация на производители, количества продукти, които по обем или по стойност са незначителни в сравнение с обема или стойността на годната за предлагане на пазара продукция на тяхната организация за съответните продукти;

    в)

    да предлагат на пазара сами или чрез друга организация на производители, определена от тяхната собствена организация на производители, продукти, които, поради своите характеристики или поради ограничената по обем или по стойност продукция от членуващите производители, обикновено не попадат в обхвата на търговските дейности на организацията на производители.

    2.   Процентът на продукцията, която членуващите производители предлагат на пазара извън организацията на производители съгласно параграф 1, не може да надвишава 25 % от обема или стойността на годната за предлагане на пазара продукция на всеки членуващ производител.

    Въпреки това държавите членки могат да определят по-нисък процент на продукцията, която членуващите производители могат да предлагат на пазара извън организацията на производители, от определения в първа алинея процент. Държавите членки могат да увеличат този процент до 40 %, когато продуктите са обхванати от Регламент (ЕО) № 834/2007 на Съвета (*1) или когато членуващите производители предлагат продукцията си на пазара чрез друга организация на производители, определена от тяхната собствена организация на производители.

    (*1)  Регламент (ЕО) № 834/2007 на Съвета от 28 юни 2007 г. относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 2092/91 (ОВ L 189, 20.7.2007 г., стр. 1).“"

    3)

    В член 22 параграф 10 се заменя, както следва:

    „10.   При намаляване на продукцията поради природно бедствие, климатично събитие, болести по растенията или животните или нашествия на вредители, в стойността на предлаганата на пазара продукция може да се включи всяко застрахователно обезщетение, получено по споменатите причини във връзка с действията по застраховане на реколтата, обхванати от глава III, раздел 7, или еквивалентни действия, предприемани от организацията на производители или членуващите в нея производители.“

    4)

    В член 30 параграф 2 се заменя със следното:

    „2.   Организациите на производители или асоциациите на организации на производители, на които е предоставено подпомагане по член 27 от Регламент (ЕС) № 1305/2013 или член 19 от Регламент (ЕС) № 702/2014 на Комисията (*2), могат да изпълняват оперативна програма през същия период, при условие че съответната държава членка гарантира, че за всяко действие бенефициерите получават подпомагане само по една схема.

    (*2)  Регламент (ЕС) № 702/2014 на Комисията от 25 юни 2014 г. относно деклариране на някои категории помощи в секторите на селското и горското стопанство и в селските райони за съвместими с вътрешния пазар в приложение на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ОВ L 193, 1.7.2014 г., стр. 1).“"

    5)

    В член 31, параграф 6, първа алинея, първото изречение се заменя със следното:

    „Инвестициите, включително тези по договори за лизинг, могат да се финансират от оперативния фонд като еднократна сума или на вноски, които са били одобрени в оперативната програма.“

    6)

    В дял II, глава III, раздел 3 се заменя със следното:

    Раздел 3

    Подпомагане, свързано с взаимоспомагателните фондове

    Член 40

    Подпомагане, свързано с взаимоспомагателните фондове

    1.   Държавите членки приемат подробни разпоредби относно подпомагането за административните разходи по създаване на взаимоспомагателни фондове и попълването на взаимоспомагателните фондове съгласно член 33, параграф 3, първа алинея, буква г) от Регламент (ЕС) № 1308/2013.

    2.   Посоченото в параграф 1 подпомагане за административните разходи по създаване на взаимоспомагателни фондове обхваща както финансовата помощ от Съюза, така и участието на организацията на производители. Общият размер на посоченото подпомагане не надвишава 5 %, 4 % или 2 % от вноската на организацията на производители във взаимоспомагателния фонд съответно през първата, втората и третата година от функционирането му.

    3.   Дадена организация на производители може да получи посоченото в параграф 1 подпомагане за административните разходи по създаване на взаимоспомагателни фондове само веднъж и само в рамките на първите три години от функционирането на взаимоспомагателния фонд. Когато дадена организация на производители иска подпомагане едва през втората или третата година от функционирането на взаимоспомагателните фондове, подпомагането е 4 % или 2 % от вноската на организацията на производители във взаимоспомагателния фонд съответно през втората и третата година от функционирането му.

    4.   Държавите членки могат да определят тавани за сумите, които могат да бъдат получени от организация на производители като подпомагане, свързано с взаимоспомагателните фондове.“

    7)

    В дял II, глава III се добавя следният раздел 8:

    Раздел 8

    Подпомагане, свързано с индивидуалното обучение

    Член 51а

    Изпълнение на мерки за индивидуално обучение

    1.   За целите на член 33, параграф 3, буква и) от Регламент (ЕС) № 1308/2013 са допустими за подпомагане следните мерки за индивидуално обучение:

    а)

    обмен на най-добри практики във връзка с мерките за предотвратяване и управление на кризи съгласно член 33, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1308/2013, които помагат на признатите организации на производители, групи производители или индивидуални производители да се възползват от опита при изпълнението на мерки за предотвратяване и управление на кризи;

    б)

    насърчаване на създаването на нови организации на производители, сливането на съществуващите такива или даването на възможност на индивидуалните производители да се присъединят към съществуваща организация на производители;

    в)

    създаване на възможности за работа в мрежа за доставчиците и получателите на индивидуално обучение с цел засилване по-специално на каналите за дистрибуция като средство за предотвратяване и управление на кризи.

    2.   Доставчик на индивидуалното обучение е асоциацията на организации на производители или организацията на производители. Доставчикът на индивидуалното обучение е бенефициер на подпомагането по мерките за индивидуално обучение.

    3.   Получател на индивидуалното обучение е призната организация на производители или група производители, намираща се в региони с процент на организираност под 20 % през трите последователни години, предхождащи изпълнението на оперативната програма.

    Индивидуалните производители, които не са членове на организация на производители или техните асоциации, могат да бъдат получатели на индивидуално обучение дори ако се намират в региони с процент на организираност над 20 %.

    4.   Разходите, свързани с индивидуалното обучение, са част от мерките за предотвратяване и управление на кризи по оперативната програма, посочени в член 33, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1308/2013.

    Допустимите разходи, свързани с индивидуалното обучение, са изброени в приложение III към настоящия регламент.

    Всички разходи, посочени в приложение III, се изплащат на доставчика на индивидуалното обучение.

    5.   Мерките за индивидуално обучение не се възлагат на външни изпълнители.“

    8)

    Член 52 се заменя със следното:

    „Член 52

    Условия за прилагане на национална финансова помощ

    1.   За целите на член 35, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 степента на организираност на производителите в даден регион на държава членка се изчислява въз основа на стойността на плодовете и зеленчуците, произведени в съответния регион и предлагани на пазара от:

    а)

    признати организации на производители и асоциации на организации на производители, и

    б)

    групи производители, признати в съответствие с член 125д от Регламент (ЕО) № 1234/2007, или организации на производители и групи производители, признати в съответствие с член 27 от Регламент (ЕС) № 1305/2013.

    За целите на изчислението установената стойност съгласно първа алинея се разделя на общата стойност на плодовете и зеленчуците, произведени в този регион.

    2.   Стойността на плодовете и зеленчуците, произведени в съответния регион и предлагани на пазара от организациите, асоциациите и групите, посочени в параграф 1, първа алинея, букви а) и б), обхваща само продуктите, за които са признати тези организации, асоциации и групи. Член 22 се прилага mutatis mutandis.

    За изчисляване на общата стойност на плодовете и зеленчуците, произведени в съответния регион, се прилага mutatis mutandis методиката, описана в приложение I към Регламент (ЕО) № 138/2004 на Европейския парламент и на Съвета (*3).

    3.   Национална финансова помощ може да се ползва само за плодовете и зеленчуците, произведени в региона, посочен в параграф 4.

    4.   Държавите членки определят регионите като обособени части от своята територия съгласно обективни и недискриминационни критерии, като например техните агрономични и икономически характеристики и техния регионален селскостопански/свързан с плодовете и зеленчуците потенциал, или тяхната институционална или административна структура, за които се разполага с данни, позволяващи да се изчисли степента на организираност, посочена в параграф 1.

    Регионите, определени от дадена държава членка, не се променят в продължение поне на пет години, освен ако се налага промяна по основателни причини, по-специално по причини, които не са свързани с изчисляването на степента на организираност на производителите в съответния регион или региони.

    5.   Преди да предоставят национална финансова помощ, държавите членки съобщават на Комисията списъка с региона(ите), отговарящ(и) на критериите по член 35, параграфи 1 и 2 от Регламент (ЕС) № 1308/2013, и размера на националната финансова помощ, която ще се предоставя на организациите на производители в тези региони.

    Държавите членки уведомяват Комисията за всяка промяна на региона(ите), отговарящ(и) на критериите по член 35, параграфи 1 и 2 от Регламент (ЕС) № 1308/2013.

    (*3)  Регламент (ЕО) № 138/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 5 декември 2003 г. относно икономическите сметки за селското стопанство (ИССС) в Общността (ОВ L 33, 5.2.2004 г., стр. 1).“"

    9)

    Член 56 се заменя със следното:

    „Член 56

    Показатели

    1.   Оперативните програми и националните стратегии подлежат на мониторинг и оценка, предназначени да оценят напредъка в постигането на целите, определени в оперативните програми, както и тяхната ефикасност и ефективността във връзка с тези цели.

    2.   Напредъкът, ефикасността и ефективността, посочени в параграф 1, се оценяват през целия период на изпълнение на оперативната програма въз основа на показателите, посочени в раздел 4 от приложение II към Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/892, по отношение на действията и мерките, изпълнявани от признати организации на производители, асоциации на организации на производители, транснационални асоциации на организации на производители и групи производители по време на оперативните програми.“

    10)

    Член 57 се изменя, както следва:

    а)

    в параграф 2 буква в) се заменя със следното:

    „в)

    да предоставят информация за задължителното отчитане.“;

    б)

    параграф 3 се изменя, както следва:

    i)

    втората алинея се заменя със следното:

    „В оценката се разглежда постигнатият напредък по отношение на общите цели на програмата въз основа на показателите, посочени в раздел 4 от приложение II към Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/892“;

    ii)

    последната алинея се заменя със следното:

    „Отчетът от оценката се прилага към съответния годишен отчет, посочен в член 21 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/892.“

    11)

    Приложения II, III и V се изменят в съответствие с приложението към настоящия регламент.

    Член 2

    Преходни разпоредби

    Без да се засяга член 34 от Делегиран регламент (ЕС) 2017/891, оперативните програми, одобрени съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011 на Комисията (4) или Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 преди 20 януари 2018 г., продължават да функционират до приключването си при условията, приложими преди 1 януари 2018 г.

    Въпреки това, по искане на организация на производители или асоциация на организации на производители, държавите членки могат да одобряват изменения на оперативните програми, одобрени съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011 или Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 преди 20 януари 2018 г. При тези изменения се спазват изискванията на Регламент (ЕС) № 1308/2013, изменен с Регламент (ЕС) 2017/2393, на Делегиран регламент (ЕС) 2017/891, изменен с член 1 от настоящия регламент, и на Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/892, изменен с Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/1146 (5).

    Член 3

    Влизане в сила и прилагане

    Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Той се прилага от 1 януари 2018 г.

    Въпреки това точки 8), 9) и 10) от член 1 и точка 3 от приложението се прилагат от 1 януари 2019 г.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 7 юни 2018 година.

    За Комисията

    Председател

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671.

    (2)  Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 на Комисията от 13 март 2017 г. за допълване на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на секторите на плодовете и зеленчуците и на преработените плодове и зеленчуци, за допълване на Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на санкциите, приложими в посочените сектори, и за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011 на Комисията (ОВ L 138, 25.5.2017 г., стр. 4).

    (3)  Регламент (ЕС) 2017/2393 на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2017 г. за изменение на Регламент (ЕС) № 1305/2013 относно подпомагане на развитието на селските райони от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), Регламент (ЕС) № 1306/2013 относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика, Регламент (ЕС) № 1307/2013 за установяване на правила за директни плащания за земеделски стопани по схеми за подпомагане в рамките на общата селскостопанска политика, Регламент (ЕС) № 1308/2013 за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и Регламент (ЕС) № 652/2014 за установяване на разпоредби за управлението на разходите, свързани с хранителната верига, здравеопазването на животните и хуманното отношение към тях, здравето на растенията и растителния репродуктивен материал (ОВ L 350, 29.12.2017 г., стр. 15 ).

    (4)  Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011 на Комисията от 7 юни 2011 година за определяне на подробни правила за прилагането на Регламент (ЕО) № 1234/2007 на Съвета по отношение на секторите на плодовете и зеленчуците и на преработените плодове и зеленчуци (ОВ L 157, 15.6.2011 г., стр. 1).

    (5)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/1146 на Комисията от 7 юни 2018 година за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/892 за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на секторите на плодовете и зеленчуците и на преработените плодове и зеленчуци и Регламент (ЕО) № 606/2009 относно определяне на някои правила за прилагане на Регламент (ЕО) № 479/2008 на Съвета по отношение на категориите лозаро-винарски продукти, енологичните практики и приложимите ограничения (вж. страница 9 от настоящия брой на Официален вестник).


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Приложенията към Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 се изменят, както следва:

    1)

    Приложение II се изменя, както следва:

    а)

    точка 20 се заменя, както следва:

    „20.

    Мерки, които са възложени от организацията на производители или техните асоциации на външни изпълнители извън Съюза, освен когато се изпълнява мярка за насърчаване извън Съюза съгласно член 14 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/892.“;

    б)

    добавя се следната нова точка 21:

    „21.

    Експортно кредитиране, свързано с действия и дейности, насочени към диверсификация и окрупняване на пазарите на плодове и зеленчуци, независимо дали е с превантивна цел или по време на криза.“

    2)

    В приложение III се добавят следните нови точки 12, 13 и 14:

    „12.

    Разходи, свързани с индивидуално обучение като част от мерките за предотвратяване и управление на кризи по оперативната програма.

    Допустими разходи по тази мярка са:

    а)

    разходите за организиране и провеждане на индивидуално обучение, и

    б)

    пътните и квартирните разходи и дневните разходи на доставчика на индивидуално обучение.

    13.

    Разходи, свързани с договарянето и с прилагането и управлението на фитосанитарни протоколи на трети държави на територията на Съюза, ако се поемат от организацията на производители или асоциацията на организации на производители като част от мерките за предотвратяване и управление на кризи, посочени в член 33, параграф 3, букви а) и в) от Регламент (ЕС) № 1308/2013, с изключение на възстановяването на разходи на трети държави.

    14.

    Разходи, свързани с мерките за насърчаване и комуникация, посочени в член 14 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/892. Допустими разходи по тези мерки са разходите, свързани с организиране и участие в мероприятия за насърчаване и информиране, включително работа в сферата на връзките с обществеността, промоционални и информационни кампании и могат да бъдат под формата на участие в мероприятия, панаири и изложения с национално, европейско и международно значение. Разходите, свързани с технически консултантски услуги, са допустими, ако са необходими за организирането или участието в тези мероприятия или за промоционалните и информационните кампании.“

    3)

    Приложение V се заменя със следното:

    „ПРИЛОЖЕНИЕ V

    Информация, която се включва в годишния отчет на държавите членки съгласно член 54, буква б)

    Цялата информация се отнася за отчетната календарна година. Тя обхваща информация за извършените проверки и наложените административни санкции в това отношение. По отношение на информацията, която се изменя през годината, годишният отчет следва да отразява състоянието към 31 декември на отчетната година.

    ЧАСТ А — ИНФОРМАЦИЯ ЗА УПРАВЛЕНИЕТО НА ПАЗАРА

    1.

    Административна информация:

    а)

    промени в националното законодателство, приети с цел прилагане на дял I, глава II, раздел 3 и дял II, глава III, раздели 1, 2 и 3 от Регламент (ЕС) № 1308/2013;

    б)

    промени, свързани с националната стратегия за устойчиви оперативни програми, приложими към оперативните програми.

    2.

    Информация, свързана с организациите на производители, асоциациите на организации на производители, транснационалните асоциации на организации на производители и групите производители:

    а)

    общ брой на признатите/с временно спряно признаване организации на производители, асоциации на организации на производители, транснационални асоциации на организации на производители и групи производители. Освен това:

    i)

    за асоциациите на организации на производители — брой на членуващите организации на производители;

    ii)

    за транснационалните асоциации на организации на производители — брой на членуващите организации на производители и държавите членки, в които се намира седалището на тези членове;

    б)

    общ брой на организациите на производители, асоциациите на организации на производители, транснационалните асоциации на организации на производители и групите производители, чието признаване е било оттеглено. Освен това за транснационалните асоциации на организации на производители — брой на членуващите организации и държавите членки, в които се намира седалището на тези членове;

    в)

    общ брой на сливанията между организации (с разпределение по общ брой, брой на новата организация или организации и нов или нови идентификационни номера);

    г)

    брой на членовете (общо и с разпределение по юридически лица, физически лица и производители на плодове и зеленчуци);

    д)

    общ брой на организациите/групите с оперативна програма/план за признаване (с разпределение по организации/групи с признаване, с временно спряно признаване и които са обект на сливане);

    е)

    частта от произведените продукти, предназначена за пазара в прясно състояние (с данни за стойността и обема им);

    ж)

    частта от произведените продукти, предназначена за преработка (с данни за стойността и обема им);

    з)

    площта, на която се произвеждат плодове и зеленчуци.

    3.

    Информация, свързана с разходите:

    а)

    разходи, свързани с организациите на производители, асоциациите на организации на производители и транснационалните асоциации на организации на производители (с разпределение по оперативни фондове, окончателни оперативни фондове и национална финансова помощ);

    б)

    общи действителни разходи по оперативните програми на организациите на производители, асоциациите на организации на производители и транснационалните асоциации на организации на производители (с разпределение по действия и мерки, свързани с техните цели);

    в)

    общи действителни разходи за групите производители;

    г)

    оттегляния, разпределени по категории продукти (обем, общи разходи, размер на финансовата помощ от ЕС и предназначения (безплатно разпространение, компостиране, преработвателна промишленост и други).

    4.

    Информация, свързана с мониторинг на оперативните програми и плановете за признаване:

    а)

    показатели по отношение на организациите на производители, асоциациите на организации на производители и транснационалните асоциации на организации на производители (с разпределение по действия и мерки, свързани с техните цели);

    б)

    показатели по отношение на групите производители.

    ЧАСТ Б — ИНФОРМАЦИЯ ЗА УРАВНЯВАНЕТО НА СМЕТКИТЕ

    Информация относно проверките и административните санкции:

    а)

    проверки, извършени от държавата членка: подробни данни за посетените органи и дати на посещенията;

    б)

    честота на проверките;

    в)

    резултати от проверките;

    г)

    наложени административни санкции.


    Top