Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018H0910(12)

    Препоръка на Съвета от 13 юли 2018 година относно националната програма за реформи на Кипър за 2018 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Кипър за 2018 г.

    ST/9431/2018/INIT

    OB C 320, 10.9.2018, p. 55–59 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.9.2018   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 320/55


    ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА

    от 13 юли 2018 година

    относно националната програма за реформи на Кипър за 2018 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Кипър за 2018 г.

    (2018/C 320/12)

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 121, параграф 2 и член 148, параграф 4 от него,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета от 7 юли 1997 г. за засилване на надзора върху състоянието на бюджета и на надзора и координацията на икономическите политики (1), и по-специално член 5, параграф 2 от него,

    като взе предвид Регламент (ЕС) № 1176/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 ноември 2011 г. относно предотвратяването и коригирането на макроикономическите дисбаланси (2), и по-специално член 6, параграф 1 от него,

    като взе предвид препоръката на Европейската комисия,

    като взе предвид резолюциите на Европейския парламент,

    като взе предвид заключенията на Европейския съвет,

    като взе предвид становището на Комитета по заетостта,

    като взе предвид становището на Икономическия и финансов комитет,

    като взе предвид становището на Комитета за социална закрила,

    като взе предвид становището на Комитета за икономическа политика,

    като има предвид, че:

    (1)

    На 22 ноември 2017 г. Комисията прие годишния обзор на растежа, с което постави началото на европейския семестър за 2018 г. за координация на икономическите политики. Съветът надлежно взе предвид Европейския стълб на социалните права, прокламиран от Европейския парламент, Съвета и Комисията на 17 ноември 2017 г. Приоритетите на годишния обзор на растежа бяха одобрени от Европейския съвет на 22 март 2018 г. Въз основа на Регламент (ЕС) № 1176/2011, на 22 ноември 2017 г. Комисията прие и Доклада за механизма за предупреждение, в който беше посочено, че Кипър ще бъде една от държавите членки, за които ще бъде извършен задълбочен преглед. На същата дата Комисията прие и препоръка за препоръка на Съвета относно икономическата политика на еврозоната, която беше одобрена от Европейския съвет на 22 март 2018 г. На 14 май 2018 г. Съветът прие Препоръката относно икономическата политика на еврозоната (3) („Препоръката за еврозоната“).

    (2)

    Като държава членка, чиято парична единица е еврото, и с оглед на тясната взаимна обвързаност между икономиките в икономическия и паричен съюз, Кипър следва да гарантира пълното и своевременното изпълнение на Препоръката за еврозоната в съответствие с препоръки 1, 3 и 5 по-долу.

    (3)

    Докладът за 2018 г. за Кипър беше публикуван на 7 март 2018 г. В него бяха оценени напредъкът на Кипър в изпълнението на специфичните за страната препоръки, приети от Съвета на 11 юли 2017 г. (4), последващите действия във връзка със специфичните за страната препоръки, приети през предходните години, както и напредъкът на Кипър по отношение на неговите национални цели по стратегията „Европа 2020“. В него беше включен и задълбоченият преглед по член 5 от Регламент (ЕС) № 1176/2011, чиито резултати също бяха публикувани на 7 март 2018 г. Анализът на Комисията ѝ е дал основание да заключи, че в Кипър са налице прекомерни макроикономически дисбаланси. По-специално, от основно значение е страната да се справи със значителните финансови дисбаланси под формата на частен, публичен и външен дълг, както и с високото равнище на необслужваните кредити.

    (4)

    Кипър представи националната си програма за реформи за 2018 г. на 19 април 2018 г., а програмата си за стабилност за 2018 г. — на 30 април 2018 г. Двете програми бяха оценени едновременно, за да бъдат отчетени взаимовръзките между тях.

    (5)

    Съответните специфични за страната препоръки бяха отразени при програмирането на европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) за периода 2014 — 2020 г. Както е предвидено в член 23 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета (5), когато това е необходимо за подпомагане на изпълнението на съответните препоръки на Съвета, Комисията може да поиска от дадена държава членка да преразгледа своето споразумение за партньорство и съответните програми и да предложи промени в тях. Комисията предостави допълнителни подробности за начина, по който ще използва тази разпоредба, в насоките относно прилагането на мерките, обвързващи ефективността на европейските структурни и инвестиционни фондове с доброто икономическо управление.

    (6)

    За Кипър понастоящем се прилагат предпазните мерки на Пакта за стабилност и растеж и правилото за дълга. В своята програма за стабилност за 2018 г. правителството планира бюджетен излишък в номинално изражение от 1,7 % от БВП през 2018 г. и малко под 2,0 % от БВП през периода на програмата. Средносрочната бюджетна цел, определена като балансирано в структурно отношение състояние на бюджета, се очаква да бъде постигната в периода 2018 – 2021 г. След като спадна до около 97,5 % от БВП през 2017 г., съотношението на консолидирания държавен дълг към БВП се очаква да се увеличи до 105,6 % през 2018 г. и неотклонно да намалява след това, като достигне до 88 % до 2021 г., съгласно програмата за стабилност за 2018 г. Макроикономическият сценарий в основата на тези бюджетни прогнози е реалистичен. Съществуват рискове от влошаване на макроикономическите хипотези, представени в програмата за стабилност, главно поради високото равнище на необслужваните кредити във финансовия сектор.

    (7)

    На 11 юли 2017 г. Съветът препоръча на Кипър да се придържа към средносрочната бюджетна цел през 2018 г. Това е съвместимо с максимален темп на номинален растеж на нетните първични държавни разходи (6) в размер на 1,9 % през 2018 г., което съответства на допустимо влошаване на структурното салдо с 0,4 % от БВП. Според прогнозата на Комисията от пролетта на 2018 г. структурното салдо се планира да отчете излишък от 0,8 % от БВП през 2018 г. и 0,5 % от БВП през 2019 г., което е над средносрочната бюджетна цел. Според прогнозите Кипър се очаква да спази преходното правило за дълга през 2018 г. и правилото за дълга през 2019 г. Като цяло Съветът е на мнение, че се предвижда Кипър да спази разпоредбите на Пакта за стабилност и растеж през 2018 и 2019 година. Същевременно в краткосрочен и средносрочен план внимателно следва да се наблюдава развитието на разходите, особено с оглед на евентуалните бъдещи рискове за стабилността на приходите.

    (8)

    Въпреки неотдавнашните усилия в областта на услугите за електронно управление, качеството на регулаторната уредба и мобилността на персонала, неефективността в публичната администрация продължава да бъде предизвикателство и оказва въздействие върху стопанската среда. Висящи остават възлови законодателни предложения, предназначени да решат проблема. Сред тях са проектозакони за реформата на публичната администрация и на органите на местното самоуправление. Слабостите в уредбата за управление на държавните предприятия биха могли да улеснят натрупването на публични условни пасиви и да възпрепятстват инвестиционния капацитет в основни обществени услуги, като например телекомуникациите и енергетиката. Ограничаването на разходите за заплати в публичния сектор беше фактор от решаващо значение за фискалната консолидация в Кипър. При все това действащото колективно споразумение за ограничаване на растежа на заплатите в публичния сектор изтича през 2018 г. и все още липсва решение с по-постоянен характер.

    (9)

    През декември 2017 г. бяха приети национална стратегия за борба с корупцията и план за действие. На съществуващия антикорупционен орган продължават да му липсват ресурси, но правителството обмисля създаването на ново независимо ведомство. Различни законодателни инициативи, като законопроекти за защитата на лицата, подаващи сигнали, лобирането и декларациите за имущество, понастоящем са предмет на парламентарен контрол и, ако бъдат приети, също ще допринесат за укрепването на националната уредба за борба с корупцията.

    (10)

    Както е посочено в Препоръката за еврозоната за 2018 г., борбата срещу стратегиите за агресивно данъчно планиране е от съществено значение, за да се възпрепятства нарушаването на конкуренцията между предприятията, за гарантирането на справедливо третиране на данъкоплатците и защита на публичните финанси. Разпространението между държавите членки на ефектите от стратегиите на данъкоплатците за агресивно планиране налага координирани действия на националните политики, които да допълват законодателството на Съюза. Високите равнища на плащания по дивиденти и лихви (спрямо БВП) показват, че данъчните правила на Кипър се използват от дружества, които практикуват агресивно данъчно планиране. Липсата на данъци, удържани при източника (т.е от лица, пребиваващи в Съюза, към такива, които пребивават в трети държави), върху изходящите дивиденти, лихви и, в много случаи, авторски и лицензионни възнаграждения, изплащани от предприятия, базирани в Кипър, на лица, пребиваващи в трети държави, може да доведе до пълно пропускане на данъчно облагане върху тези плащания, ако те не са обложени също в юрисдикцията на местоназначение. Липсата на такива данъци, заедно с правилата, уреждащи данъчната регистрация на дружествата като местно лице, все още могат да улесняват агресивното данъчно планиране. Въпреки че режимите за приспадане на фиктивните лихви спомагат за намаляване на склонността към задлъжняване, те могат също да бъдат използвани с цел избягване на данъци, ако липсват ефективни правила срещу злоупотреба. Комисията взема под внимание последните обявени или приети положителни стъпки (т.е. обявеното преразглеждане на правилата, уреждащи данъчната регистрация на дружествата като местно лице, планираните изменения на разпоредбите относно трансферното ценообразуване). Въз основа на неотдавнашните разговори, Комисията ще продължи конструктивния си диалог с цел борба срещу данъкоплатци агресивни стратегии за планиране.

    (11)

    Неефективността в съдебната система продължава да се отразява на изпълнението на договорите и на бързото разрешаване на граждански и търговски дела. Тромавите граждански производства и незадоволителното изпълнение на съдебните решения тежат върху стимулите на банките да използват законодателните уредби за несъстоятелността и принудителното изпълнение с цел да намалят своите обеми от необслужвани заеми. Започна провеждането на поредица от реформи за решаването на най-критичните проблеми в съдебната система, по-специално слабата цифровизация на съдилищата и липсата на обучение през цялата кариера на съдиите.

    (12)

    Използването на законодателните уредби за несъстоятелността и принудителното изпълнение остава ограничено, а това подкопава усилията за намаляване на необслужваните заеми. Бе създадена работна група от заинтересовани страни, която да направи преглед на изпълнението и действието на уредбите. Бяха взети някои административни мерки за намаляване на забавянето в издаването на актове за собственост. Остават обаче големи забавяния и все още липсва структурно решение за справяне с недостатъците на системата за сделки с недвижима собственост (т.е. издаването и прехвърлянето на актове за собственост).

    (13)

    Високото равнище на необслужвани кредити продължава да бъде основната слабост на банковия сектор и оказва влияние върху предлагането на кредити. Банките все още се сблъскват с пречки при принудителното изпълнение на своите вземания от кредитополучатели, неизпълняващи задълженията си, а слабата дисциплина на погасяване продължава да бъде проблем. През 2017 г. необслужваните заеми намаляха, макар и неравномерно в отделните банки, в резултат на преструктуриране на дългове чрез отписвания или замени на дълг срещу активи. Остават неясноти във връзка с устойчивостта на плановете на банките за тяхното намаляване, тъй като повторните неизпълнения по заеми и техните повторни преструктурирания остават големи, а пряката експозиция на банките към пазара на недвижими имоти се увеличава. Тези фактори говорят за необходимостта от бързо прилагане на по-всеобхватна стратегия за ускорено изчистване на счетоводните баланси на банките, като се вземат предвид социалните последствия за уязвимите групи и внимателно се разработят стимули за затягане на дисциплината на погасяване. Като част от тази стратегия изглеждат необходими законодателни изменения, даващи възможност за ефективно изпълнение на вземанията и за улесняване на продажбата на заеми, включително за защитата на кредитополучателите и въвеждането на електронни търгове. Освен това управленският и административният капацитет на надзора на застрахователните и пенсионните фондове е все още слаб. Правителството възнамерява да представи законодателни предложения за решаването на този проблем през 2018 г.

    (14)

    Изпълнението на плана за действие за растеж доведе до известен напредък в областта на стратегическите инвестиции, предприемачеството и по-доброто регулиране. Въпреки това, някои важни реформи са в застой, по-специално по отношение на предоставянето на лицензи, разрешаващи инвестиционни проекти. Достъпът до финансиране се е подобрил, благодарение на някои подобрения в изискванията за обезпечение, но продължава да бъде основен проблем, особено за малките и средните предприятия. Мерките за финансово подпомагане се основават предимно на субсидии. Алтернативните източници на финансиране, като рисков капитал, дялово финансиране и колективно финансиране остават незначителни за кипърските предприятия. Приватизационните усилия, насочени към привличането на чуждестранни инвестиции, повишаващи производителността, в много случаи са в застой, и само при някои проекти за приватизация се постига постепенен напредък (напр. пристанището в Ларнака).

    (15)

    Заетостта нараства, а безработицата спада с бързи темпове, въпреки че остава висока сред младите хора и дълготрайно безработните. Продължиха усилията за подобряване на административния капацитет на публичните служби по заетостта. Продължават обаче да представляват предизвикателство предоставянето на услуги на работодателите, осигуряването на категоризация на клиента, персонализираните насоки и мерки за активизиране, включително за получателите на гарантиран минимален доход. Делът на младите хора (на възраст 15 — 24 години) неучастващи в никаква форма на заетост, образование или обучение, все още е един от най-големите в Съюза. Мерките за информираност и своевременна индивидуализирана помощ за младите хора са ограничени, както се потвърждава от слабия им брой в съответните схеми за активиране.

    (16)

    Напредна модернизацията на образователния сектор, но все още са налице значителни предизвикателства. Сред неотдавнашните положителни развития са цялостното преразглеждане на учебните програми и въвеждането на нова система за назначаване на учителите. Разходите на Кипър за образование са над средните за Съюза, което показва сериозен ангажимент за образование, обучение и учене през целия живот. Въпреки това образователните резултати остават незадоволителни, преждевременното напускане на училище, въпреки че е доста под средната стойност за Съюза, се е увеличило значително. Участието в професионалното образование и обучение е слабо, реформата на системата за оценка на преподавателите е все още предстои и голяма част от завършилите висше образование продължават да заемат професии, за които не е необходима непременно академична степен.

    (17)

    Кипър постигна значителен напредък в здравеопазването, като прие законодателство за учредяване на новата Национална здравна система. Новата система има за цел да подобри достъпа, да въведе всеобщо здравно осигуряване, да намали високото равнище на преките плащания от страна на пациентите и да повиши ефективността на предоставянето на грижи в публичния сектор. Преди системата да започне да функционира пълноценно през 2020 г., налице са големи предизвикателства, свързани с изпълнението и нуждите от инвестиции. Следва да продължат усилията за защита срещу евентуално надхвърляне на разходите, модернизирането и повишаването на ефективността на доставчиците на здравно обслужване, включително първичните здравни грижи, въвеждане на електронно здравеопазване и създаване на национална организация по лекарствата. Равнището на дългосрочните грижи е ниско и продължава да бъде предизвикателство поради застаряването на населението.

    (18)

    В контекста на европейския семестър за 2018 г. Комисията изготви подробен анализ на икономическата политика на Кипър, който беше публикуван в доклада за страната за 2018 г. Тя оцени също така програмата за стабилност за 2018 г., националната програма за реформи за 2018 г. и предприетите последващи действия във връзка с препоръките към Кипър от предходните години. Комисията взе предвид не само тяхното значение за провеждането на устойчива бюджетна и социално-икономическа политика в Кипър, но и степента, в която те съответстват на правилата и насоките на Съюза, предвид необходимостта от засилване на цялостното икономическо управление на Съюза чрез принос на равнището на Съюза за бъдещите решения на държавите членки.

    (19)

    Предвид тази оценка, Съветът разгледа програмата за стабилност за 2018 г. и е на мнение (7), че се очаква Кипър да спази разпоредбите на Пакта за стабилност и растеж,

    (20)

    С оглед на задълбочения преглед, направен от Комисията, и на тази оценка Съветът разгледа националната програма за реформи за 2018 г. и програмата за стабилност за 2018 г. Неговите препоръки, направени съгласно член 6 от Регламент (ЕС) № 1176/2011, са отразени в препоръки 1 — 5 по-долу,

    ПРЕПОРЪЧВА на Кипър да предприеме следните действия през 2018 и 2019 година:

    1.

    Да приеме ключови законодателни реформи за подобряване на ефикасността в публичния сектор, по-специално по отношение на функционирането на публичната администрация, управлението на държавните предприятия и местните органи за управление.

    2.

    Да активизира усилията за подобряване на ефективността на съдебната система, като преразгледа гражданските процедури, засили специализацията на съдилищата и създаде напълно функционираща система за електронно правосъдие. Да предприеме мерки за пълното привеждане в действие на правните уредби за несъстоятелността и принудителното изпълнение, както и да осигури надеждни и бързи системи за издаване на актове за собственост и за прехвърляне на права върху недвижимо имущество.

    3.

    Да ускори процеса на намаляване на необслужваните кредити, като изпълни всеобхватна стратегия, включваща законодателни изменения, даващи възможност за ефективни производства по събиране на вземания и улесняващи продажбата на заеми. Да интегрира и засили надзора на застрахователните дружества и пенсионните фондове.

    4.

    Да отдаде приоритет на изпълнението на възловите елементи от плана за действие за растеж, по-специално бързото изпълнение на стратегическите инвестиции, и да предприеме допълнителни мерки за подобряване на достъпа до финансиране за малките и средните предприятия. Да подобри резултатите на държавните предприятия, включително като възобнови изпълнението на приватизационни проекти.

    5.

    Да приключи реформите, предназначени да увеличат капацитета и ефективността на публичните служби по заетостта, и да увеличи подкрепата за информираност и активизиране в полза на младите хора, които не участват в никаква форма на заетост, образование или обучение. Да приключи реформата на системата за образование и обучение, включително оценката на учителите и действията за увеличаване на капацитета на професионалното образование и обучение. Да предприеме мерки, за да гарантира, че националната здравна система ще започне да функционира пълноценно през 2020 г., както е планирано.

    Съставено в Брюксел на 13 юли 2018 година.

    За Съвета

    Председател

    H. LÖGER


    (1)  ОВ L 209, 2.8.1997 г., стр. 1.

    (2)  ОВ L 306, 23.11.2011 г., стр. 25.

    (3)  ОВ C 179, 25.5.2018 г., стр. 1.

    (4)  ОВ C 261, 9.8.2017 г., стр. 1.

    (5)  Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 320).

    (6)  Нетните първични разходи на държавното управление се състоят от общите разходи на държавното управление с изключение на разходите за лихви, разходите по програми на Съюза, които изцяло се покриват от приходи от фондове на Съюза, и недискреционните промени в разходите за обезщетения при безработица. Държавните разходи за бруто образуване на основен капитал се изглаждат в рамките на четиригодишен период. Дискреционните мерки по отношение на приходите или предвидено от закона увеличаване на приходите са взети под внимание. Еднократните мерки по отношение както на приходите, така и на разходите, се нетират.

    (7)  Съгласно член 5, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1466/97.


    Top