EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D1217

Решение (ЕС) 2017/1217 на Комисията от 23 юни 2017 година за установяване на критерии за присъждане на екомаркировката на ЕС на почистващи продукти за твърда повърхност (нотифицирано под номер С(2017) 4241) (Текст от значение за ЕИП. )

C/2017/4241

OB L 180, 12.7.2017, p. 45–62 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 29/03/2023

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2017/1217/oj

12.7.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 180/45


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2017/1217 НА КОМИСИЯТА

от 23 юни 2017 година

за установяване на критерии за присъждане на екомаркировката на ЕС на почистващи продукти за твърда повърхност

(нотифицирано под номер С(2017) 4241)

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 66/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2009 г. относно екомаркировката на ЕС (1), и по-специално член 8, параграф 2 от него,

след консултация със Съвета по екомаркировка на Европейския съюз,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно Регламент (ЕО) № 66/2010 екомаркировката на ЕС може да се присъжда на продукти, които през целия си жизнен цикъл имат намалено въздействие върху околната среда.

(2)

В Регламент (ЕО) № 66/2010 е предвидено да се определят специални критерии за екомаркировката на ЕС за всяка група продукти.

(3)

С Решение 2011/383/ЕС на Комисията (2) се определят екологичните критерии, както и съответните изисквания за оценка и проверка за универсални почистващи средства и почистващи средства за санитарни помещения, валидни до 31 декември 2016 г.

(4)

С цел да се отчетат съвременните тенденции на пазара и иновациите в последващия период, се счита за целесъобразно да се установи преразгледан набор от екологични критерии за тази продуктова група.

(5)

Преразгледаните критерии, както и съответните изисквания за оценка и проверка, следва да бъдат валидни за период от шест години, считано от датата на нотифициране на настоящото решение, като се вземе предвид иновационният цикъл за тази група продукти. Посочените критерии имат за цел да популяризират продукти, които имат ограничено въздействие върху водните екосистеми, съдържат намалено количество опасни вещества, постигат търсения с тях резултат и способстват за минимализирането на отпадъците чрез наличието на по-малко опаковки.

(6)

От съображения за правна сигурност Решение 2011/383/ЕС следва да бъде отменено.

(7)

Следва да бъде предоставен преходен период за производителите, на чиито продукти е присъдена екомаркировка на ЕС за универсални почистващи средства и почистващи средства за санитарни помещения въз основа на критериите, определени с Решение 2011/383/ЕС, така че те да разполагат с достатъчно време, за да приспособят своите продукти към преработените критерии и изисквания.

(8)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Комитета, създаден съгласно член 16 от Регламент (ЕО) № 66/2010,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Групата продукти „почистващи продукти за твърда повърхност“ включва всички универсални почистващи продукти, почистващи продукти за кухня, продукти за миене на прозорци или почистващи продукти за санитарни помещения, които попадат в обхвата на Регламент (ЕО) № 648/2004 на Европейския парламент и на Съвета (3), които се търгуват и са предназначени за употреба като някои от следните продукти:

универсални почистващи продукти, които включват детергенти, предназначени за рутинно почистване вътре в помещението на твърди повърхности като стени, подове и други неподвижни повърхности,

почистващи продукти за кухня, които включват детергенти, предназначени за рутинно почистване и за отстраняване на мазнина от кухненски повърхности като повърхности на шкафове, печки, кухненски умивалници и повърхности на кухненски уреди,

продукти за миене на прозорци, които включват детергенти, предназначени за рутинно почистване на прозорци, стъкло и други силно полирани повърхности,

почистващи продукти за санитарни помещения, които включват детергенти, предназначени за рутинно отстраняване включително чрез търкане на замърсявания или отлагания в санитарни помещения като перални помещения, тоалетни, бани, помещения с душове.

Групата продукти обхваща продукти както за лична, така и за професионална употреба и се продават както готови за употреба, така и неразредени. Продуктите са смеси на химични вещества. Продукти за лична употреба не съдържат микроорганизми, които са били умишлено добавени от производителя.

Член 2

За целите на настоящото решение се прилагат следните определения:

1)

„входящи вещества“ означава вещества, добавени умишлено, както и странични продукти и онечиствания от суровини, които са в крайната формулировка на продукта (включително водоразтворимо фолио, ако е използвано);

2)

„неразреден продукт“ означава продукт, който следва да се разреди с вода, преди да се използва;

3)

„готов за използване продукт“ означава продукт, който не се разрежда с вода, преди да се използва;

4)

„първична опаковка“ означава:

а)

за единични дози в опаковка, която е предвидено да се отстранява преди употреба, обвивката на индивидуалната доза и опаковката, която е предвидено да представлява най-малката единица стока за продажба на крайния ползвател или потребител на мястото на покупката, включително етикета, когато е приложимо;

б)

за всички други видове продукти опаковката е изпълнена така, че да представлява най-малката единица стока за продажба на крайния ползвател или потребител на мястото на покупката, включително етикета, когато е приложимо;

5)

„микропластмаси“ означава частици с размер под 5 mm от неразтворима макромолекулна пластмаса, получена чрез един от следните процеси:

а)

процес на полимеризация, като адитивна полимеризация, поликондензация или друг сходен процес, при който се използват мономери или други изходни вещества;

б)

химическа промяна на естествени или синтетични макромолекули;

в)

бактериална ферментация;

6)

„наноматериал“ означава естествен, съпътстващ или произведен материал, съдържащ частици в необвързвано състояние или под формата на агрегат или агломерат, при което външният размер в едно или повече измерения на поне 50 % от общия брой частици е в обхвата 1—100 nm (4).

Член 3

За присъждане на знак за екомаркировка на ЕС съгласно Регламент (ЕО) № 66/2010 даден почистващ продукт попада в групата продукти „почистващи продукти за твърда повърхност“, както е определена в член 1 от настоящото решение, и отговаря на критериите, както и на съответните изисквания за оценка и проверка, формулирани в приложението.

Член 4

Критериите за групата продукти „почистващи продукти за твърда повърхност“ и свързаните с тях изисквания за оценка и проверка, са валидни шест години, считано от датата на нотифициране на настоящото решение.

Член 5

Кодът на групата продукти „почистващи продукти за твърда повърхност“, определен за административни цели, е „020“.

Член 6

Решение 2011/383/ЕС се отменя.

Член 7

1.   Чрез дерогация от член 6 заявленията за присъждане на екомаркировката на ЕС на продукти, попадащи в групата продукти „почистващи продукти за твърда повърхност“, които са подадени преди датата на нотифициране на настоящото решение, се оценяват в съответствие с условията, определени в Решение 2011/383/ЕС.

2.   Заявленията за присъждане на знака за екомаркировка на ЕС на продукти, попадащи в групата продукти „почистващи продукти за твърда повърхност“, които са подадени в срок от два месеца от датата на нотифициране на настоящото решение, могат да се основават на критериите, формулирани в Решение 2011/383/ЕС, или на критериите, формулирани в настоящото решение. Тези заявления се оценяват в съответствие с критериите, с които са съобразени.

3.   Лицензите за екомаркировка на ЕС, предоставени в съответствие с критериите, определени в Решение 2011/383/ЕС, могат да се използват в продължение на 18 месеца след датата на нотифициране на настоящото решение.

Член 8

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на 23 юни 2017 година.

За Комисията

Karmenu VELLA

Член на Комисията


(1)  ОВ L 27, 30.1.2010 г., стр. 1.

(2)  Решение 2011/383/ЕС на Комисията от 28 юни 2011 година за установяване на екологични критерии за присъждане на екомаркировката на ЕС на универсални почистващи средства и почистващи средства за санитарни помещения (ОВ L 169, 29.6.2011 г., стр. 52).

(3)  Регламент (ЕО) № 648/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 31 март 2004 г. относно детергентите (ОВ L 104, 8.4.2004 г., стр. 1).

(4)  Препоръка 2011/696/ЕС на Комисията от 18 октомври 2011 г. относно определението за наноматериали (ОВ L 275, 20.10.2011 г., стр. 38).


ПРИЛОЖЕНИЕ

РАМКОВИ РАЗПОРЕДБИ

КРИТЕРИИ ЗА ЕКОМАРКИРОВКА НА ЕС

Критерии за присъждане на екомаркировка на ЕС на почистващи продукти за твърда повърхност

КРИТЕРИИ

1.

Токсичност за водни организми

2.

Биоразградимост

3.

Устойчиво снабдяване с палмово масло, масло от палмови ядки и техните производни

4.

Изключени и ограничени вещества

5.

Опаковка

6.

Годност за употреба

7.

Информация за потребителя

8.

Информация, отбелязана на екомаркировката на ЕС

ОЦЕНКА И ПРОВЕРКА

а)   Изисквания

В рамките на всеки критерий са посочени съответните специални изисквания за оценка и проверка.

Когато от заявителя се изисква да представи пред компетентните органи декларации, документация, анализи, протоколи от изпитвания или други доказателства за съответствие с критериите, те могат да произлизат от заявителя и/или от неговия(те) доставчик(ци), според случая.

Компетентните органи отдават предпочитание на свидетелствата, които са издадени от органи, акредитирани съгласно съответния хармонизиран стандарт за лабораториите за изпитване и калибриране, както и на проверките от органи, които са акредитирани съгласно съответния хармонизиран стандарт за органи, сертифициращи продукти, процеси и услуги. Акредитацията се извършва в съответствие с Регламент (ЕО) № 765/2008 на Европейския парламент и на Съвета (1).

Когато е целесъобразно, могат да бъдат използвани методи на изпитване, различни от посочените за даден критерий, в случай че компетентният орган, разглеждащ заявлението, ги приеме за еквивалентни.

Когато е целесъобразно, компетентните органи могат да изискат придружаваща документация и да извършват независими проверки или посещения на място.

Предварително условие е продуктът да отговаря на всички приложими законови изисквания на държавата или държавите, на чийто пазар е предназначен да бъде предлаган. Заявителят трябва да декларира, че продуктът удовлетворява това изискване.

Списъкът с базата данни на съставките на детергентите (списъкът DID), който е на разположение на уебсайта за екомаркировката на ЕС, съдържа най-използваните входящи вещества във формулировката на детергентите и козметичните продукти. Този списък се използва за получаване на данни за изчисляването на критичния обем на разреждане (CDV) и за оценката на биоразградимостта на входящите вещества. По отношение на веществата, които не са включени в списъка DID, са дадени указания за това как да се изчисляват или екстраполират съответните данни.

Списък на всички входящи вещества се предоставя на компетентния орган, като се посочва търговското наименование (ако има такова), химичното наименование, CAS номер, DID номер, входящото количество, функцията и формата, налични във формулировката на крайния продукт (включително водоразтворимо фолио).

Посочват се консервантите, ароматизиращите вещества и оцветителите, независимо от концентрацията им. Други входящи вещества се посочват при концентрация от 0,010 % тегловни или над нея.

Всички входящи вещества, налични под формата на наноматериали, се посочват ясно в списъка с думата „нано“ в скоби.

За всяко включено в списъка входящо вещество се предоставят информационни листове за безопасност (ИЛБ) в съответствие с Регламент (ЕО) № 1907/2006 на Европейския парламент и на Съвета (2). Когато няма ИЛБ за дадено вещество, тъй като то е част от смес, заявителят предоставя ИЛБ за сместа.

б)   Измервателни прагове

Спазването на критериите се изисква за всички входящи вещества, както е указано в таблица 1.

Таблица 1

Прагови равнища, приложими за входящи вещества по критерий за почистващи продукти за твърда повърхност (тегловни проценти)

Наименование на критерия

Повърхностноактивни вещества

Консерванти

Оцветителни агенти

Ароматизиращи вещества

Други (напр. ензими)

Токсичност за водни организми

≥ 0,010

без ограничения (*1)

без ограничения (*1)

без ограничения (*1)

≥ 0,010

Биоразградимост

Повърхностноактивни вещества

≥ 0,010

Не се прилага

Не се прилага

Не се прилага

Не се прилага

Органични вещества

≥ 0,010

без ограничения (*1)

без ограничения (*1)

без ограничения (*1)

≥ 0,010

Устойчиво снабдяване с палмово масло

≥ 0,010

Не се прилага

Не се прилага

Не се прилага

≥ 0,010

Изключени или ограничени вещества

Посочени изключени и ограничени вещества

без ограничения (*1)

без ограничения (*1)

без ограничения (*1)

без ограничения (*1)

без ограничения (*1)

Опасни вещества

≥ 0,010

≥ 0,010

≥ 0,010

≥ 0,010

≥ 0,010

SVHC (вещества, пораждащи сериозно безпокойство)

без ограничения (*1)

без ограничения (*1)

без ограничения (*1)

без ограничения (*1)

без ограничения (*1)

Ароматизиращи вещества

Не се прилага

Не се прилага

Не се прилага

без ограничения (*1)

Не се прилага

Консерванти

Не се прилага

без ограничения (*1)

Не се прилага

Не се прилага

Не се прилага

Оцветителни агенти

Не се прилага

Не се прилага

без ограничения (*1)

Не се прилага

Не се прилага

Ензими

Не се прилага

Не се прилага

Не се прилага

Не се прилага

без ограничения (*1)

Микроорганизми

Не се прилага

Не се прилага

Не се прилага

Не се прилага

≥ 0,010

в)   Характеристики на групата продукти

Ако даден продукт може да се намери в готов за употреба вид и в неразреден вид и ако и двата вида се продават като част от една партида (напр. бутилка с готовия за употреба продукт и бутилка пълнител с неразредения продукт), и двата вида продукт отговарят на изискванията, определени в критериите за съответните видове.

Неразредените продукти в опаковки, предназначени единствено за пререждане на бутилки с пулверизатор трябва да отговарят на готовите за употреба продукти.

РЕФЕРЕНТНА ДОЗА

Следната доза се приема за референтна доза за изчисленията с цел документиране на съответствието с критериите за екомаркировка на ЕС и за изпитване на почистващите свойства.

Готови за употреба продукти

1 литър готов за употреба продукт

Неразредени продукти

Най-високата доза, препоръчана от производителя за получаването на 1 литър почистващ разтвор за почистване на нормално замърсени повърхности (посочено в g/l разтвор за почистване или ml/l разтвор за почистване)

Оценка и проверка: заявителят предоставя етикета на продукта или листовката с инструкции за потребителя, съдържаща инструкции за дозиране.

Критерий 1 — Токсичност за водни организми

Критичният обем на разреждане (CDVchronic) на продукта не трябва да надхвърля следните гранични стойности за референтната доза:

Продуктов тип

Граничен CDV

(l/l разтвор за почистване)

Универсални почистващи продукти, готови за употреба

350 000

Универсални почистващи продукти, неразредени

18 000

Почистващи продукти за кухня, готови за употреба

600 000

Почистващи продукти за кухня, неразредени

45 000

Почистващи продукти за миене на прозорци, готови за употреба

48 000

Почистващи продукти за миене на прозорци, неразредени

18 000

Почистващи продукти за санитарни помещения, готови за употреба

600 000

Почистващи продукти за санитарни помещения, неразредени

45 000

Оценка и проверка: заявителят предоставя изчислението на CDVchronic на продукта. На уебсайта за екомаркировката на ЕС е предоставена електронна таблица за изчисляването на стойността на CDVchronic.

CDVchronic се изчислява за всички входящи вещества (i) в продукта, с изключение на микроорганизми, като се използва следното уравнение:

Formula

където:

дозировка(i)

:

тегло (g) на веществото (i) в референтната доза;

DF(i)

:

коефициент на разграждане за веществото (i);

TFchronic(i)

:

фактор на хронична токсичност на веществото (i).

Стойностите на DF(i) and TFchronic(i) се посочват в най-актуалната част А на списъка DID. Ако входящото вещество не е включено в част А, заявителят прави оценка на стойностите, като използва подхода, описан в част Б от посочения списък, и приложи съответната документация.

Критерий 2 — Биоразградимост

а)   Биоразградимост на повърхностноактивни вещества

Всички повърхностноактивни вещества трябва да са лесно разградими (аеробно).

Всички повърхностноактивни вещества, класифицирани като опасни за водната среда: Категория 1 (H400) остра опасност или категория 3 (H412) хронична опасност в съответствие с Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета (3) освен това трябва да бъдат анаеробно биоразградими.

б)   Биоразградимост на органични съединения

Съдържанието на органични вещества в продукта, с изключение на микроорганизми, които са аеробно небиоразградими (т.е. които не са лесно биоразградими — not readily biodegradable, aNBO) и/или анаеробно небиоразградими (anNBO) не трябва да надвишават следните гранични стойности за референтната доза:

Продуктов тип

Аеробно небиоразградими вещества (aNBO)

(g/l разтвор за почистване)

Анаеробно небиоразградими вещества (anNBO)

(g/l разтвор за почистване)

Универсални почистващи продукти, готови за употреба

3,00

55,00

Универсални почистващи продукти, неразредени

0,20

0,50

Почистващи продукти за кухня, готови за употреба

5,00

35,00

Почистващи продукти за кухня, неразредени

0,20

0,50

Почистващи продукти за миене на прозорци, готови за употреба

2,00

20,00

Почистващи продукти за миене на прозорци, неразредени

0,20

0,50

Почистващи продукти за санитарни помещения, готови за употреба

5,00

35,00

Почистващи продукти за санитарни помещения, неразредени

0,20

0,50

Оценка и проверка: заявителят предоставя документация за разградимостта на повърхностноактивните вещества, както и изчислението на aNBO и на anNBO за продукта. На уебсайта за екомаркировката на ЕС е предоставена електронна таблица, която да се използва за изчисляването на стойността на aNBO и на anNBO.

Както за разградимостта на повърхностноактивни вещества, така и за стойностите на aNBO и anNBO за органични съединения, се прави препратка към най-актуалния списък DID.

За входящи вещества, които не са включени в част А от списъка DID, се предоставя съответната информация, получена от литературни или други източници, или подходящи резултати от изпитвания, показващи, че съответните вещества са аеробно и анаеробно биоразградими, както е описано в част Б от посочения списък.

При липсата на документация за разградимост дадено входящо вещество, различно от повърхностноактивно вещество, може да бъде освободено от изискването за анаеробна разградимост, ако е изпълнена една от следните три алтернативи:

1)

лесно разградимо е и има ниска адсорбция (A < 25 %);

2)

лесно разградимо е и има висока десорбция (D > 75 %);

3)

лесно разградимо е и небиоакумулиращо (4).

Провежда се изпитване за адсорбция/десорбция в съответствие с насока 106 на ОИСР.

Критерий 3 — Устойчиво снабдяване с палмово масло, масло от палмови ядки и техните производни

Входящите вещества, използвани в продуктите, които са получени от палмово масло или масло от палмови ядки, трябва да са с произход от насаждения, които отговарят на изискванията на схема за сертифициране за устойчива продукция, създадена въз основата на организации с няколко заинтересовани страни, които имат множество членове, включително НПО, промишлеността и държавата, и които обръщат внимание на въпросите, свързани с въздействието върху околната среда, включително върху почвата, биоразнообразието, запасите от органичен въглерод и опазването на природните ресурси.

Оценка и проверка: Заявителят предоставя данни посредством сертификати на трета страна и система за проследяване на това, че палмовото масло и маслото от палмови ядки, използвани при производството на входящите вещества, произхождат от насаждения, които са обработвани съгласно принципите на устойчивото развитие.

Приетите сертификати включват тези по схемата Roundtable for Sustainable Palm Oil (RSPO) (със запазване на идентичността (identity preserved), с разделно третиране на сертифицирани и несертифицирани масла (segregated) и със смесване на сертифицирани и несертифицирани масла (mass balance) или всяка равностойна или по-строга схема за устойчиво развитие

За химичните производни на палмовото масло и маслото от палмови ядки е допустимо да се докаже устойчивост чрез системи с търгуеми сертификати като GreenPalm или равностойни на тях, като се предоставят декларираните суми по годишния доклад за напредъка (Annual Communications of Progress (ACOP) на предоставени и изкупени сертификати GreenPalm по време на последния годишен търговски период.

Критерий 4 — Изключени и ограничени вещества

а)   Конкретни изключени и ограничени вещества

i)   Изключени вещества

Веществата, посочени по-долу, не трябва да се включват във формулировката на продукта, независимо от тяхната концентрация:

Алкилфенолетоксилати (APEO) и други производни на алкилфеноли;

Атранол;

Хлороатранол;

Диетилентриаминпентаоцетна киселина (DTPA);

Етилендиаминтетраоцетна киселина (EDTA) и нейните соли;

Формалдехид и изпускащи формалдехид продукти (напр. 2-бромо-2-нитропропан-1,3-диол, 5-бромо-5-нитро-1,3-диоксан, натриев хидроксилметилглицинат, диазолидинилуреа), с изключение на онечистванията на формалдехид в повърхностноактивни вещества на базата на химията на полиалкоксисъединенията в концентрация до 0,010 % тегловни във входящото вещество;

Глутаралдехид;

Хидроксиизохексил-3-циклохексенкарбоксалдехид (HICC);

Микропластмаси;

Наносребро;

Нитромускуси и полициклични мускуси;

Фосфати;

Перфлуоринатни алкилати;

Четвъртични амониеви соли, които не са лесно биоразградими;

Реактивни хлорни съединения;

Родамин B;

Триклозан;

3-йодо-2-пропинил бутилкарбамат;

Ароматни въглеводороди;

Халогенирани въглеводороди.

Оценка и проверка: заявителят предоставя подписана декларация за съответствие, придружена от декларации от доставчиците, ако е целесъобразно, с които се потвърждава, че изброените в списъка вещества не са включени във формулировката на продукта, независимо от тяхната концентрация.

ii)   Ограничени вещества

Веществата, посочени по-долу, не трябва да се включват във формулировката на продукта с концентрация, която е над указаната:

2-метил-2Н-изотиазол-3-он: 0,0050 % тегловни (ако стойността на 2-метил-2Н-изотиазол-3-он, който е позволен за употреба в приложение V (списък на консервантите, позволени за употреба в козметични продукти) към Регламент (ЕО) № 1223/2009 на Европейския парламент и на Съвета (5), е по-ниска към момента на подаване на заявлението, тогава предимство има тази по-ниска стойност);

1,2-бензизотиазол-3(2Н)-он: 0,0050 % тегловни;

2-метил-5-хлоро-4-изотиазолин-3-он/2-метил-4-изотиазолин-3-он: 0,0015 % тегловни.

Общото съдържание на фосфор (P), изчислено като елементарен P, се ограничава до следните стойности за референтната доза.

Продуктов тип

Съдържание на P

Универсални почистващи продукти, готови за употреба

0,02 g/l готов за употреба продукт

Универсални почистващи продукти, неразредени

0,02 g/l разтвор за почистване

Почистващи продукти за кухня, готови за употреба

1,00 g/l готов за употреба продукт

Почистващи продукти за кухня, неразредени

1,00 g/l разтвор за почистване

Почистващи продукти за миене на прозорци, готови за употреба

0,00 g/l готов за употреба продукт

Почистващи продукти за миене на прозорци, неразредени

0,00 g/l разтвор за почистване

Почистващи продукти за санитарни помещения, готови за употреба

1,00 g/l готов за употреба продукт

Почистващи продукти за санитарни помещения, неразредени

1,00 g/l разтвор за почистване

Ароматизиращите вещества, обвързани с изискването за деклариране, предвидено в Регламент (ЕО) № 648/2004, не трябва да присъстват в количества ≥ 0,010 % тегловни за вещество.

ЛОС** не трябва да присъстват със стойности над граничните стойности, посочени по-долу (ЛОС означава органично съединение с точка на кипене под 150 °C).

Продуктов тип

Гранична стойност за ЛОС

Универсални почистващи продукти, готови за употреба

30 g/l готов за употреба продукт

Универсални почистващи продукти, неразредени

30 g/l разтвор за почистване

Почистващи продукти за кухня, готови за употреба

60 g/l готов за употреба продукт

Почистващи продукти за кухня, неразредени

60 g/l разтвор за почистване

Почистващи продукти за миене на прозорци, готови за употреба

100 g/l готов за употреба продукт

Почистващи продукти за миене на прозорци, неразредени

100 g/l разтвор за почистване

Почистващи продукти за санитарни помещения, готови за употреба

60 g/l готов за употреба продукт

Почистващи продукти за санитарни помещения, неразредени

60 g/l разтвор за почистване

Оценка и проверка: заявителят предоставя следните документи:

а)

Ако се използват изотиазолинони — подписана декларация за съответствие, подкрепена от декларации от доставчици, ако е целесъобразно, в които се потвърждава, че съдържанието на използваните изотиазолинони е равно или по-ниско от определените гранични стойности.

б)

Подписана декларация за съответствие, подкрепена от декларации от доставчици, ако е целесъобразно, в които се потвърждава, че общото количество на елементарен Р е равно или по-ниско от определените гранични стойности. Декларацията се придружава от изчисленията на общото съдържание на Р в продукта.

в)

Подписана декларация за съответствие, подкрепена от декларации или документация от доставчици, ако е целесъобразно, в която се потвърждава, че ароматизиращите вещества, обвързани с изискването за деклариране, предвидено в Регламент (ЕО) № 648/2004, не присъстват над определените гранични стойности.

г)

Подписана декларация за съответствие, подкрепена от декларации от доставчици, ако е целесъобразно, в които се потвърждава, че общото количество ЛОС е по-ниско от определените гранични стойности. Тази декларация се придружава от протоколи от изпитванията или изчисления на съдържанието на ЛОС, основани на списъка на съставките.

б)   Опасни вещества

i)   Краен продукт

Крайният продукт не трябва да се класифицира и етикетира като остро токсичен, специфично токсичен за определени органи, респираторен или кожен сенсибилизатор, канцерогенен, мутагенен или токсичен за репродукцията, нито опасен за водната околна среда, както е определено в приложение I към Регламент (ЕО) № 1272/2008 и в съответствие със списъка в таблица 2.

ii)   Входящи вещества

Продуктът не трябва да съдържа входящи вещества в пределна концентрация, чиито стойности са равни на или по-високи от 0,010 % тегловни в крайния продукт, които отговарят на критериите за класифициране като токсични, опасни за водната среда, респираторни или кожни сенсибилизатори, канцерогенни, мутагенни или токсични за репродукцията в съответствие с приложение I към Регламент (ЕО) № 1272/2008 и в съответствие със списъка в таблица 2.

Когато са дефинирани по-строго, общите или специфичните пределни концентрации, определени в съответствие с член 10 от Регламент (ЕО) № 1272/2008, имат предимство.

Таблица 2

Ограничения по отношение на класовете на опасност и тяхната категоризация

Остра токсичност

Категории 1 и 2

Категория 3

H300 Смъртоносен при поглъщане

H301 Токсичен при поглъщане

H310 Смъртоносен при контакт с кожата

H311 Токсичен при контакт с кожата

H330 Смъртоносен при вдишване

H331 Токсичен при вдишване

H304 Може да бъде смъртоносен при поглъщане и навлизане в дихателните пътища

EUH070 Токсичен при контакт с очите

Специфична токсичност за определени органи

Категория 1

Категория 2

H370 Причинява увреждане на органите

H371 Може да причини увреждане на органите

H372 Причинява увреждане на органите при продължителна или повтаряща се експозиция

H373 Може да причини увреждане на органи при продължителна или повтаряща се експозиция

Респираторна или кожна сенсибилизация

Категория 1A/1

Категория 1B

H317 Може да предизвика алергична кожна реакция

H317 Може да предизвика алергична кожна реакция

H334 Може да причини алергични или астматични симптоми или затруднения с дишането при вдишване

H334 Може да причини алергични или астматични симптоми или затруднения с дишането при вдишване

Канцерогенни, мутагенни или токсични за репродукцията свойства

Категории 1A и 1B

Категория 2

H340 Може да причини генетични дефекти

H341 Предполага се, че причинява генетични дефекти

H350 Може да причини рак

H351 Предполага се, че причинява рак

H350i Може да причини рак при вдишване

 

H360F Може да увреди оплодителната способност

H361f Предполага се, че уврежда оплодителната способност

H360D Може да увреди плода

H361d Предполага се, че уврежда плода

H360Fd Може да увреди оплодителната способност. Може да увреди плода

H361fd Предполага се, че уврежда оплодителната способност. Предполага се, че уврежда плода

H360Fd Може да увреди оплодителната способност. Предполага се, че уврежда плода

H362 Може да доведе до увреждания при кърмачета

H360Df Може да увреди плода. Предполага се, че уврежда оплодителната способност

 

Опасно за водната околна среда

Категории 1 и 2

Категории 3 и 4

H400 Силно токсичен за водните организми

H412 Вреден за водните организми, с дълготраен ефект

H410 Силно токсичен за водните организми, с дълготраен ефект

H413 Може да причини дълготрайни последици за водните организми

H411 Токсичен за водните организми, с дълготраен ефект

 

Опасен за озоновия слой

H420 Опасен за озоновия слой

 

Този критерий не се прилага за входящи вещества, попадащи в обхвата на член 2, параграф 7, букви а) и б) от Регламент (ЕО) № 1907/2006, в който се определят критериите за освобождаване на вещества от приложения IV и V към същия регламент от изискванията за регистрация, за потребители надолу по веригата и за оценка. С цел да се определи дали това изключение се прилага, заявителят проучва внимателно всяко входящо вещество с концентрация над 0,010 % тегловни.

Вещества и смеси, включени в таблица 3, са освободени от критерий 4, буква б), точка ii).

Таблица 3

Вещества, подлежащи на дерогация

Вещество

Предупреждение за опасност

Повърхностноактивни вещества

H400 Силно токсичен за водните организми

H412 Вреден за водните организми, с дълготраен ефект

Ензими (*2)

H317 Може да предизвика алергична кожна реакция

H334 Може да причини алергични или астматични симптоми или затруднения с дишането при вдишване

NTA като онечистване в MGDA и в GLDA (*3)

H351 Предполага се, че причинява рак

Оценка и проверка: заявителят доказва съответствие с този критерий за крайния продукт и за всяко входящо вещество, присъстващо в концентрация, по-голяма от 0,010 % процентни в крайния продукт. Заявителят предоставя подписана декларация за съответствие, придружена от декларации от доставчици, ако е целесъобразно, или ИЛБ, в който се потвърждава, че нито едно от тези вещества не отговаря на критериите за класифициране с едно или повече предупреждения за опасност, изброени в таблица 2 във формата(ите) или агрегатното(ите) състояние(я), в които те присъстват в продукта.

За веществата, посочени в приложения IV и V към Регламент (ЕО) № 1907/2006, които са освободени от задълженията за регистриране по член 2, параграф 7, букви а) и б) от посочения регламент, е достатъчна декларация в този смисъл от страна на заявителя.

Заявителят предоставя подписана декларация за съответствие, придружена от декларации от доставчици, ако е целесъобразно, или ИЛБ, в който се потвърждава присъствието на входящи вещества, които изпълняват условията за дерогация.

в)   Вещества, пораждащи сериозно безпокойство (ВПСБ)

Крайният продукт не трябва да съдържа входящи вещества, които са идентифицирани в съответствие с процедурата, описана в член 59, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1907/2006, по която се установява списъкът с кандидат-вещества, пораждащи сериозно безпокойство.

Оценка и проверка: заявителят предоставя подписана декларация за съответствие, придружена от декларации от доставчиците си, ако е целесъобразно, или ИЛБ, в който се потвърждава, че няма наличие на нито едно от кандидат-веществата от списъка.

При подаване на заявлението се прави позоваване на най-актуалния списък с вещества, идентифицирани като пораждащи сериозно безпокойство.

г)   Ароматизиращи вещества

Всички входящи вещества, добавяни към продукта като ароматизираща съставка, се произвеждат и обработват в съответствие с правилника на Международната асоциация по ароматите (IFRA) (6). Производителят трябва да спазва препоръките в стандартите на IFRA за забрана, ограничена употреба и специфични критерии за чистота на веществата.

Оценка и проверка: доставчикът или производителят на ароматизиращите вещества, според случая, предоставя подписана декларация за съответствие.

д)   Консерванти

i)

Продуктът може да включва консерванти само с цел запазване на продукта и само в дозата, подходяща за тази цел. Това не се отнася за повърхностноактивните вещества, които могат да имат и биоцидни свойства.

ii)

Продуктът може да съдържа консерванти при условие че те не са биоакумулиращи. Даден консервант не се счита за биоакумулиращ при BCF < 100 или logKow < 3,0. Ако са налични стойностите както на BCF, така и на logKow, се използва най-високата измерена стойност на BCF.

iii)

Забранено е да се твърди или внушава върху опаковката или по какъв да е друг начин, че продуктът има антимикробно или дезинфекциращо действие.

Оценка и проверка: заявителят предоставя подписана декларация за съответствие, придружена от декларации от доставчиците, ако е целесъобразно, заедно с ИЛБ за който и да било добавен консервант, както и информация за неговите стойности на BCF и/или log Kow. Заявителят предоставя също и образец на опаковката.

е)   Оцветителни агенти

Оцветителните агенти в продукта не трябва да са биоакумулиращи.

Даден оцветителен агент не се счита за биоакумулиращ при BCF < 100 или logKow < 3,0. Ако са налични стойностите както на BCF, така и на logKow, се използва най-високата измерена стойност на BCF. За оцветителни агенти, одобрени за употреба в хранителни продукти, не е необходимо да се представя документация за потенциала им за биоакумулиране.

Оценка и проверка: заявителят предоставя подписана декларация за съответствие, придружена от декларации от доставчиците, ако е целесъобразно, заедно с ИЛБ за който и да било добавен оцветителен агент, както и информация за неговите стойности на BCF и/или log Kow, или документация, с която се показва, че оцветителният агент е одобрен за употреба в храни.

ж)   Ензими

Използват се само капсулирани ензими (в твърда форма) и ензими в течна форма/във форма на каша.

Оценка и проверка: заявителят предоставя подписана декларация за съответствие, придружена от декларации от доставчиците, ако е целесъобразно, заедно с ИЛБ за който и да било добавен ензим.

з)   Микроорганизми

i)

Идентификация: всички умишлено добавени микроорганизми трябва да имат номер от Американската банка за типови култури (American Type Culture Collection (ATCC), да принадлежат към колекция на международен депозитарен орган (IDA) или тяхното ДНК да е било идентифицирано в съответствие с протокола за идентификация на щамове (като се използва 16S рибозомална ДНК секвенция или еквивалентен метод).

ii)

Безопасност: всички микроорганизми, добавени умишлено, трябва да спадат към следните две групи:

Рискова група I, както е дефинирана от Директива 2000/54/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (7) — биологични агенти при работа;

Списъка за квалифицирана презумпция за безопасност (QPS), издаден от Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ).

iii)

Отсъствие на замърсители: патогенни микроорганизми, както е определено по-долу, не трябва да присъстват в някой от щамовете, включени в крайния продукт, когато се извършва скрининг с посочените методи за изпитване или еквивалентни на тях методи:

E. coli, метод за изпитване ISO 16649-3:2005;

Streptococcus (Enterococcus), метод за изпитване ISO 21528-1:2004;

Staphylococcus aureus, метод за изпитване ISO 6888-1;

Bacillus cereus, метод за изпитване ISO 7932:2004 или ISO 21871;

Salmonella, метод за изпитване ISO6579:2002 или ISO 19250.

iv)

Всички умишлено добавени микроорганизми не трябва да бъдат генетично модифицирани микроорганизми (ГММ).

v)

Антибиотична възприемчивост: всички умишлено добавени микроорганизми трябва да са възприемчиви (с изключение на вътрешната им устойчивост) към всеки от петте основни антибиотични класове (аминогликозиди, макролиди, бета-лактам, тетрациклин и флуорохинолони) в съответствие с EUCAST дискдифузионен метод или еквивалентен метод.

vi)

Брой микроорганизми: продуктите в своята форма за употреба трябва да са със стандартен брой микроорганизми, равен или по-голям от 1 × 105 образуващи колония единици (CFU)/ml в съответствие със стандарт ISO 4833-1:2014.

vii)

Срок на съхранение: минималният срок на съхранение на продукта не трябва да е по-кратък от 24 месеца и броят на микроорганизмите не трябва да намалява с повече от 10 % на всеки 12 месеца в съответствие със стандарта ISO 4833-1:2014.

viii)

Годност за употреба: продуктът трябва да отговаря на всички изисквания, посочени в критерий 6 за годност за употреба и всички твърдения на производителя относно действията на микроорганизмите, съдържащи се в продукта, се документират чрез изпитване от трета страна.

ix)

Твърдения: Забранено е да се твърди или внушава върху опаковката, или по какъв да е друг начин, че продуктът има антимикробно или дезинфекциращо действие.

x)

Информация за потребителя: етикетът на продукта съдържа следната информация:

че продуктът съдържа микроорганизми;

че продуктът не трябва да се използва с механизъм, който действа като спрей;

че продуктът не трябва да се използва върху повърхности, които влизат в контакт с храни;

указан е срокът на годност на продукта.

Оценка и проверка: заявителят предоставя:

i)

наименованието (отнасящо се за щама) и идентификация на всички микроорганизми, които се съдържат в продукта, с ATCC или IDA номера или документация относно ДНК идентификацията;

ii)

документация, доказваща, че всички микроорганизми спадат към рискова група I и към списъка QPS;

iii)

документация от изпитванията, доказваща, че патогенните микроорганизми не присъстват в продукта;

iv)

документация, доказваща, че микроорганизмите не са ГММ;

v)

документация за изпитванията, доказваща, че всички микроорганизми са възприемчиви (с изключение на вътрешната им устойчивост) към всеки от посочените пет основни класове антибиотици;

vi)

документация за CFU/ml на разтвора за употреба (за неразредени продукти се използва коефициентът на разреждане, препоръчан за обичайно почистване);

vii)

Документация за изпитванията на CFU/ml на разтвора за употреба на всеки 12 месеца за продукт, съхраняван до края на неговия срок на годност;

viii)

Резултати от изпитване от трета страна лаборатория, които доказват валидността на претендираното действие на микроорганизмите и образеца на опаковката или копие на етикета на продукта, на който е отбелязано претендираното действие на микроорганизма;

ix) и x)

образец на опаковката или копие на етикета на продукта.

Критерий 5 — Опаковка

а)   Продукти, продавани в бутилки за спрей

Не трябва да се използват спрейове, съдържащи изтласкващ газ. Бутилките за спрей трябва да бъдат за многократно пълнене и за многократна употреба.

Оценка и проверка: заявителят предоставя подписана декларация за съответствие, заедно със съответната документация, в която се описва или доказва как бутилките за спрей, които са част от опаковката, могат да се напълнят отново.

б)   Системи за връщане на опаковки

Ако продуктът се доставя в опаковка, която е част от система за връщане, този продукт се освобождава от изискванията, посочени в критерий 5, букви в) и г).

Оценка и проверка: заявителят предоставя подписана декларация за съответствие, заедно със съответната документация, в която се описва или доказва, че е въведена система за връщане на тази опаковка.

в)   Съотношение тегло/полезно действие (WUR)

Съотношението тегло/полезно действие (WUR) на продукта се изчислява само за първичната опаковка и не надвишава следните стойности за референтната доза.

Продуктов тип

WUR

(g/l разтвор за почистване)

Неразредени продукти

15

Готови за употреба продукти

150

Готови за употреба продукти, продавани в бутилки с пулверизатор

200

Първична опаковка, произведена от над 80 % рециклиран материал, се освобождава от това изискване.

Оценка и проверка: заявителят предоставя изчисление на WUR за продукта. Ако продуктът се продава в различни опаковки (т.е. с различни обеми), изчислението трябва да бъде представено за всеки размер на опаковката, за който има заявление за присъждане на екомаркировка на ЕС.

Стойността на WUR се изчислява, както следва:

WUR = Σ ((W i + U i)/(D i * R i))

където:

Wi

:

теглото (g) на първичната опаковка (i);

Ui

:

теглото (g) в първичната опаковка (i) на опаковката, която не е рециклирана след употреба от потребителя. Ui = Wi, освен когато заявителят може да докаже друго;

Di

:

брой референтни дози, съдържащи се в първичната опаковка (i). За готови за употреба продукти Di = обема на продукта (в литри);

Ri

:

индекс за повторно пълнене Ri = 1 (опаковката не е използвана повторно със същата цел) или Ri = 2 (ако заявителят успее да докаже, че компонентът на опаковката може да се използва повторно за същата цел и се продават пълнители).

Заявителят предоставя подписана декларация за съответствие, потвърждаваща съдържанието на рециклиран след употребата материал, заедно със съответната документация. Опаковката се смята за рециклирана след употреба, ако използваната за производството ѝ суровина е събрана от производителите на опаковки на етапа на търговското разпространение или на етапа на потреблението.

г)   Проектиране на опаковките

Пластмасовите опаковки трябва да бъдат проектирани така, че да се улесни ефективното рециклиране чрез избягване на потенциални замърсители или несъвместими материали, за които е известно, че могат да възпрепятстват разделянето или преработването, или да понижат качеството на рециклирания материал. Етикетът или ръкавният етикет, системата за затваряне и когато е приложимо, защитните покрития, не трябва да включват нито поотделно, нито заедно, материалите и компонентите, изброени в таблица 4. Помпените механизми (включително в спрейове) са освободени от това изискване.

Таблица 4

Материали и компоненти, изключени от елементите на опаковката

Елемент на опаковката

Изключени материали и компоненти (*4)

Етикет или ръкавен етикет

Етикет или ръкавен етикет от PS, в комбинация с бутилка от PET, PP или HDPE

Етикет или ръкавен етикет от PVC, в комбинация с бутилка от PET, PP или HDPE

Етикет или ръкавен етикет от PETG, в комбинация с бутилка от PET

Друг пластмасов материал за ръкавни етикети/етикети с плътност > 1 g/cm3, използвани с бутилка от PET

Друг пластмасов материал за ръкавни етикети/етикети с плътност < 1 g/cm3, използвани с бутилка от PP или HDPE

Етикети или ръкавни етикети, които са метализирани или са заварени към тялото на опаковката (вградено етикетиране)

Система за затваряне

Система за затваряне от PS в комбинация с бутилка от PET, HDPE или PP

Система за затваряне от PVC в комбинация с бутилка от PET, PP или HDPE

Система за затваряне от PETG или материал за система за затваряне с плътност > 1 g/cm3 в комбинация с бутилка от PET

Система за затваряне, изработена от метал, стъкло или EVA, които не са лесно отделими от бутилката

Система за затваряне, изработена от силикон. Освободени са силиконовите системи за затваряне с плътност < 1 g/cm3 в комбинация с бутилка от PET и силиконовите системи за затваряне с плътност > 1g/cm3 в комбинация с бутилка от PEHD или PP.

Метално фолио или пломби, които остават закрепени към бутилката или системата за затваряне, след като продуктът е бил отворен

Защитни покрития

Полиамид, функционални полиолефини, метализирани и противосветлинни защитни покрития

Оценка и проверка: заявителят предоставя подписана декларация за съответствие, посочваща състава на материала на опаковката, включително контейнера, етикета или ръкавния етикет, лепилата, системата за затваряне и защитното покритие, според случая, заедно със снимки или технически чертежи на първичната опаковка.

Критерий 6 — Годност за употреба

Продуктът трябва да има удовлетворително почистващо свойство при минимална температура и доза, препоръчвани от производителя за твърдостта на водата в съответствие с рамката за изпитване на действието на почистващите продукти за твърда повърхност, която е на разположение на уебсайта за екомаркировката на ЕС (8).

Оценка и проверка: заявителят предоставя документация, която доказва, че продуктът е бил подложен на изпитване при условията, определени в рамката и че резултатите са показали, че при продукта са постигнати поне минималните необходими почистващи свойства. Заявителят предоставя документация, която доказва съответствието с изискванията на лабораториите, включени в съответните хармонизирани стандарти за лабораториите за изпитване и калибриране, ако е целесъобразно.

Може да се използва еквивалентно изпитване на действието, ако еквивалентността е била оценена и приета от компетентния орган.

Критерий 7 — Информация за потребителите

Продуктът се придружава от инструкции за правилна употреба, така че действието на продукта да бъде достигнато във възможно най-голяма степен и отпадъците да се сведат до минимум, както и да се намали замърсяването на водите и използването на ресурсите. Тези инструкции трябва да бъдат четливи или да включват графично представяне или картинки и да включват информация за следното:

а)

Инструкции за дозиране

Заявителят предприема необходимите стъпки, за да помогне на потребителите да спазват препоръчителната доза, като предостави указанията за дозиране и целесъобразна система за дозиране (например чашки). На опаковката на готовия за употреба продукт се поставя следният текст: „Продуктът не е предназначен за почистване на голяма площ“.

Инструкциите за дозиране включват препоръчителната доза за поне две степени на замърсяване и ако е приложимо, въздействието на твърдостта на водата при дозирането.

Ако е приложимо, се предоставят показанията за най-често срещаната твърдост на водата в района, където е предназначено да бъде търгуван продуктът, или когато тази информация може да бъде намерена.

б)

Информация за изхвърлянето на опаковката

Първичната опаковка трябва да съдържа информация за начините за повторна употреба, рециклиране и правилно изхвърляне на опаковките.

в)

Информация за околната среда

Върху първичната опаковка се изписва текст, в който се подчертава значението на това да се използва правилната доза и най-ниската препоръчана температура, за да се сведе до минимум потреблението на енергия и вода и да се намали замърсяването на водата.

Оценка и проверка: заявителят предоставя подписана декларация за съответствие заедно с образец на етикета на продукта.

Критерий 8 — Информация върху знака за екомаркировка на ЕС

Знакът трябва да бъде видим и четлив. Регистрационният/лицензионният номер на екомаркировката на ЕС трябва да фигурира върху продукта, да е четлив и да е ясно видим.

Заявителят може да реши да включи незадължително каре за текст върху етикета, което съдържа следния текст:

Ограничено въздействие върху водната околна среда;

Намалено количество опасни вещества;

Изпитано почистващо действие.

Оценка и проверка: заявителят предоставя подписана декларация за съответствие заедно с мостра от етикета на продукта или образец на графичното оформление върху опаковката, върху която се поставя знакът за екомаркировка на ЕС.


(1)  Регламент (ЕО) № 765/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 9 юли 2008 г. за определяне на изискванията за акредитация и надзор на пазара във връзка с предлагането на пазара на продукти и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 339/93 (ОВ L 218, 13.8.2008 г., стр. 30).

(2)  Регламент (ЕО) № 1907/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 година относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH), за създаване на Европейска агенция по химикали, за изменение на Директива 1999/45/ЕО и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 793/93 на Съвета и Регламент (ЕО) № 1488/94 на Комисията, както и на Директива 76/769/ЕИО на Съвета и директиви 91/155/ЕИО, 93/67/ЕИО, 93/105/ЕО и 2000/21/ЕО на Комисията (ОВ L 396, 30.12.2006 г., стр. 1).

(*1)  „без ограничения“ означава: всички вещества, добавени умишлено, както и странични продукти и онечиствания от суровини (аналитичната граница на откриване), независимо от концентрацията.

(3)  Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 г. относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси, за изменение и за отмяна на директиви 67/548/ЕИО и 1999/45/ЕО и за изменение на Регламент (ЕО) № 1907/2006 (ОВ L 353, 31.12.2008 г., стр. 1).

(4)  Дадено вещество не се счита за биоакумулиращо при BCF < 100 или logKow < 3,0. Ако са налични стойностите както на BCF, така и на logKow, се използва най-високата измерена стойност на BCF.

(5)  Регламент (ЕО) № 1223/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2009 г. относно козметичните продукти (ОВ L 342, 22.12.2009 г., стр. 59).

(*2)  Включително стабилизатори и други помощни вещества в препаратите.

(*3)  С концентрация под 0,2 % в изходния материал, при условие че общата концентрация в крайния продукт е по-ниска от 0,10 %.

(6)  На разположение на уебсайта на IFRA: http://www.ifraorg.org.

(7)  Директива 2000/54/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 18 септември 2000 г. относно защита на работниците от рисковете, свързани с експозиция на биологични агенти при работа (Седма специална директива по смисъла на член 16, параграф 1 от Директива 89/391/ЕИО) (ОВ L 262, 17.10.2000 г., стр. 21).

(*4)  EVA — Етиленвинилацетат, HDPE — Полиетилен с висока плътност, PET — Полиетилентерефталат, PETG — Полиетилентерефталат, модифициран с гликол PP — Полипропилен, PS — Полистирен, PVC — Поливинилхлорид

(8)  Налична на адрес: http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/performance_test_cleaners.pdf.


Top