Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R1833

    Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/1833 на Комисията от 12 октомври 2015 година за изменение на Регламент (ЕИО) № 2568/91 относно характеристиките на маслиновото масло и маслиновото масло от остатъчен материал и съответните методи за анализ

    OB L 266, 13.10.2015, p. 29–52 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 23/11/2022; заключение отменено от 32022R2104

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/1833/oj

    13.10.2015   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 266/29


    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2015/1833 НА КОМИСИЯТА

    от 12 октомври 2015 година

    за изменение на Регламент (ЕИО) № 2568/91 относно характеристиките на маслиновото масло и маслиновото масло от остатъчен материал и съответните методи за анализ

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 на Съвета (1), и по-специално член 91, първа алинея, буква г) и член 91, втора алинея от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    В Регламент (ЕИО) № 2568/91 на Комисията (2) се определят физико-химичните и органолептичните характеристики на маслиновото масло и маслиновото масло от остатъчен материал, както и методите за оценка на тези характеристики. Тези методи се актуализират редовно, като се отчитат както мненията на експертите в областта на химията, така и дейностите, провеждани в рамките на Международния съвет за маслиновото масло (наричан по-долу „МСММ“).

    (2)

    С цел да се осигури изпълнението, на равнището на Съюза, на най-новите международни стандарти, установени от МСММ, следва да се актуализират някои методи за анализ, определени в Регламент (ЕИО) № 2568/91.

    (3)

    Въз основа на опита изглежда, че методът за откриване на чужди растителни масла в маслиновите масла може да даде фалшиви положителни резултати. По тази причина позоваванията на метода следва да бъдат заличени.

    (4)

    Поради това Регламент (ЕИО) № 2568/91 следва да бъде съответно изменен.

    (5)

    Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета за общата организация на селскостопанските пазари,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Регламент (ЕИО) № 2568/91 се изменя, както следва:

    1)

    Член 2, параграф 1 се изменя, както следва:

    a)

    първа алинея се изменя, както следва:

    i)

    буква ж) се заменя със следното:

    „ж)

    за определяне състава на мастните киселини се използва методът, описан в приложение Х;“;

    ii)

    буква л) се заменя със следното:

    „л)

    за определяне на съдържанието на алифатни и тритерпенови алкохоли се използва методът, описан в приложение XIX;“;

    б)

    втора алинея се заличава;

    2)

    Обобщението на приложенията се изменя, както следва:

    a)

    позоваванията на приложения X A и X Б, включително заглавията на тези приложения, се заменят със следното единствено позоваване:

    „Приложение Х „Определяне на метилови естери на мастни киселини чрез газова хроматография“;

    б)

    в позоваването на приложение XIX заглавието се заменя със следното:

    „Определяне на съдържанието на алифатни и тритерпенови алкохоли чрез капилярна газова хроматография“;

    в)

    позоваването на приложение XXa се заличава;

    3)

    Допълнение 1 към приложение Iб се изменя в съответствие с приложение I към настоящия регламент;

    4)

    Приложение V се изменя в съответствие с приложение II към настоящия регламент;

    5)

    Приложение IX се заменя с текста на приложение III към настоящия регламент;

    6)

    Приложения X A и X Б се заменят с текста в приложение IV към настоящия регламент;

    7)

    Приложение XII се изменя в съответствие с приложение V към настоящия регламент;

    8)

    Приложение XIX се изменя в съответствие с приложение VI към настоящия регламент;

    9)

    Приложение XXa се заличава.

    Член 2

    Настоящият регламент влиза в сила на третия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 12 октомври 2015 година.

    За Комисията

    Председател

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671.

    (2)  Регламент (ЕИО) № 2568/91 на Комисията от 11 юли 1991 г. относно характеристиките на маслиновото масло и маслиновото масло от остатъчен материал и съответните методи за анализ (ОВ L 248, 5.9.1991 г., стр. 1).


    ПРИЛОЖЕНИЕ I

    В допълнение 1 към приложение Iб към Регламент (ЕИО) № 2568/91 таблицата на съответствието се изменя, както следва:

    1)

    редовете, отнасящи се за транс-изомерите на мастните киселини и съдържанието на мастни киселини се заменят със следното:

    „—

    Транс-изомери на мастните киселини

    Приложение X

    Определяне на метилови естери на мастни киселини чрез газова хроматография

    Съдържание на мастни киселини

    Приложение X

    Определяне на метилови естери на мастни киселини чрез газова хроматография“

    2)

    редът, отнасящ се за алифатните алкохоли, се заменя със следното:

    „—

    Алифатни и тритерпенови алкохоли

    Приложение ХIХ

    Определяне на съдържанието на алифатни и тритерпенови алкохоли чрез капилярна газова хроматография“


    ПРИЛОЖЕНИЕ II

    В приложение V към Регламент (ЕИО) № 2568/91 точка 6.2 се заменя със следния текст:

    „6.2.

    Изчислява се процентното съдържание на всеки отделен стерол чрез съотношението на площта на относимия пик спрямо общата площ на пиковете на стеролите:

    Formula

    където:

    Ax

    =

    площта на пика на х;

    ΣА

    =

    общата площ на пиковете на стеролите.“


    ПРИЛОЖЕНИЕ III

    „ПРИЛОЖЕНИЕ IX

    СПЕКТРОФОТОМЕТРИЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ В УЛТРАВИОЛЕТОВИЯ СПЕКТЪР

    ПРЕДИСЛОВИЕ

    Спектрофотометричното изследване в ултравиолетовия спектър може да осигури информация за качеството на дадена мазнина, състоянието ѝ на запазеност и промените, настъпили в нея при технологичните процеси. Абсорбцията при дължините на вълните, упоменати в метода, е вследствие на системи от конюгирани диени и триени, проявяващи се в резултат на процеси на окисляване и/или практики на рафиниране. Тези абсорбции са изразени като специфични екстинкцииFormula (екстинкцията на 1 % разтвор (w/v) на мазнината в упоменатия разтворител, в кювета 10 mm), обикновено обозначавани като К (наричан още „коефициент на екстинкция“).

    1.   ОБХВАТ

    Настоящото приложение описва процедурата за извършване на спектрофотометрично изследване на маслиново масло в ултравиолетовия спектър.

    2.   ПРИНЦИП НА МЕТОДА

    Проба се разтваря в нужния разтворител и абсорбцията на разтвора се определя при определени дължини на вълната срещу чистия разтворител.

    Изчисляват се специфичните екстинкции при 232 nm и 268 nm в изооктан или при 232 nm и 270 nm в циклохексан за концентрация от 1 % w/v в кювета 10 mm.

    3.   ОБОРУДВАНЕ

    3.1.   Спектрофотометър, подходящ за извършване на измервания при ултравиолетови дължини на вълната (от 220 nm до 360 nm), с възможност за отчитане на отделните нанометрични единици. Препоръчва се редовна проверка на точността и възпроизводимостта на абсорбцията и скалите за дължина на вълната, както и за разсеяна светлина.

    3.1.1.   Скала за дължина на вълната: Тя може да се провери с помощта на референтен материал, състоящ се от филтър от оптично стъкло, съдържащ холмиев оксид или разтвор на холмиев оксид (запечатан или не), който има ясно разграничени абсорбционни ивици. Референтните материали са предназначени за проверка и калибриране на скалите за дължина на вълната на спектрофотометри във видимата и ултравиолетовата област с номинални ширини на спектралната ивица 5 nm или по-малко. Измерванията се извършват спрямо празна проба въздух в диапазона от дължини на вълната от 640 до 240 nm, според указанията, приложени към референтните материали. Извършва се корекция на базисната линия с празна траектория на лъча при всяка промяна на ширината на процепа. Дължините на вълната на стандарта са изброени в сертификата на референтния материал.

    3.1.2.   Скала за абсорбция: Тя може да се провери, като се използват налични в търговската мрежа запечатани референтни материали, състоящи се от подкислени разтвори на калиев дихромат, при някои концентрации и сертифицирани стойности на абсорбция при неговото λmax (от 4 разтвора на калиев дихромат в перхлорна киселина, запечатани в четири ултравиолетови кварцови кювети за измерване на линейността и референтната фотометрична точност в ултравиолетовата област). Разтворите на калиев дихромат се измерват спрямо празна проба на използваната киселина, след корекция на базисната линия, съгласно указанията, приложени към референтния материал. Стойностите на абсорбция са изброени в сертификата на референтния материал.

    С оглед на проверката на отклика на фотоклетката и фотоумножителя може да се постъпи и по следния начин: претеглят се 0,2000 g чист калиев хромат за спектрофотометрия и се разтварят в 0,05 N разтвор на калиев хидроксид в 1 000 ml градуирана колба като се долива до резката. Вземат се точно 25 ml от получения разтвор, пренасят се в 500 ml градуирана колба и се разреждат до резката като се използва същият разтвор на калиев хидроксид.

    Измерва се екстинкцията на така получения разтвор при 275 nm, като се използва разтворът на калиев хидроксид като референтен. Измерената екстинкция при използването на 1 cm кювета трябва да е 0,200 ± 0,005.

    3.2.   Кварцови кювети с правоъгълно сечение, с капачки, подходящи за измервания на дължини на вълната в ултравиолетовия спектър (220 до 360 nm), с оптичен път от 10 mm. Когато се напълнят с вода или друг подходящ разтворител, кюветите не трябва да показват помежду си разлики по-големи от 0,01 екстинкционни единици.

    3.3.   Мерителни колби с резка с обем 25 ml, клас А.

    3.4.   Аналитична везна, която позволява отчитане с точност до 0,0001 g.

    4.   РЕАКТИВИ

    По време на анализа, освен ако е посочено друго, се използват само реактиви, признати като „чисти за анализ“, и дестилирана или деминерализирана вода, или вода с еквивалентна степен на чистота.

    Разтворител: изооктан (2,2,4-триметилпентан) за измерването при 232 nm и 268 nm и циклохексан за измерването при 232 nm и 270 nm, с абсорбция по-малка от 0,12 при 232 nm и по-малка от 0,05 при 270 nm спрямо дестилирана вода, измерена в кювета 10 mm.

    5.   ПРОЦЕДУРА

    5.1.   Пробата трябва да е напълно хомогенна и без суспендирани онечиствания. В противен случай тя трябва да се филтрува през хартия при температура приблизително 30 °С.

    5.2.   Измерват се прецизно приблизително 0,25 g (с точност до 1 mg) от така подготвената проба в 25-милилитрова градуирана колба, долива се от определения разтворител до резката и се хомогенизира. Полученият разтвор трябва да е напълно бистър. Ако има наличност на опалесценция или мътност, бързо се филтрува през хартия.

    БЕЛЕЖКА: По принцип маса от 0,25—0,30 g е достатъчна за измерване на абсорбция на необработено маслиново масло и необработено маслиново масло екстра качество при 268 nm и 270 nm. За измерване при 232 nm, обикновено се изисква проба от 0,05 g, поради което обикновено се приготвят два отделни разтвора. За измервания на абсорбция на маслинови масла от остатъчен материал, рафинирани маслинови масла и маслинови масла с примеси обикновено е необходима по-малка проба, напр. 0,1 g, поради тяхната по-висока абсорбция.

    5.3.   Ако е необходимо, се коригира базисната линия (220—290 nm) с разтворител в двете кварцови кювети (с проба и референтна), след това кварцовата кювета с пробата се напълва с изпитвания разтвор и се измерва екстинкцията при 232, 268 или 270 nm спрямо референтния разтворител.

    Записаните стойности на екстинкцията трябва да са в рамките от 0,1 до 0,8 или в рамките на интервала на линейност на спектрофотометъра, който следва да бъде проверен. В противен случай измерванията трябва да се повторят, като според нуждата се използват по-концентрирани или по-разредени разтвори.

    5.4.   След измерване на абсорбцията при 268 или 270 nm се измерва абсорбцията при λmax, λmax + 4 и λmax – 4. Тези стойности на абсорбцията се използват за определяне на вариацията на специфичната екстинкция (ΔΚ).

    БЕЛЕЖКА: λmax се приема за 268 nm за изооктан, използван като разтворител, и 270 nm за циклохексан.

    6.   ИЗРАЗЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

    6.1.   Записват се специфичните екстинкции (коефициенти на екстинкция) при различните дължини на вълната, изчислени по следния начин:

    Formula

    където:

    =

    специфичната екстинкция при дължина на вълната λ;

    =

    екстинкцията, измерена при дължина на вълната λ;

    c

    =

    концентрация на разтвора в g/100 ml;

    s

    =

    дължина на пътя на кварцовата кювета, в cm;

    с точност до два знака след десетичната запетая.

    6.2.   Вариация на специфичната екстинкция (ΔΚ)

    Вариацията на абсолютната стойност на екстинкцията (ΔΚ) се изчислява по следния начин:

    Formula

    където Km е специфичната екстинкция при дължина на вълната за максимална абсорбция при 270 nm и 268 nm в зависимост от използвания разтворител.

    Резултатите се изразяват с точност до два знака след десетичната запетая.“


    ПРИЛОЖЕНИЕ IV

    ПРИЛОЖЕНИЕ Х

    ОПРЕДЕЛЯНЕ НА МЕТИЛОВИ ЕСТЕРИ НА МАСТНИ КИСЕЛИНИ ЧРЕЗ ГАЗОВА ХРОМАТОГРАФИЯ

    1.   ОБХВАТ

    В настоящото приложение са дадени указания за определяне чрез газова хроматография на свободни и свързани мастни киселини в растителни мазнини и масла след тяхното превръщане в метилови естери на мастни киселини (МЕМК).

    Свързаните мастни киселини на триацилглицеролите (TAG) и, в зависимост от метода на естерификация, свободните мастни киселини (FFA) се превръщат в метилови естери на мастни киселини (МЕМК)), които се определят чрез капилярна газова хроматография.

    Методът, описан в настоящото приложение, позволява определянето на метиловите естери на мастни киселини от C12 до C24, включително метилови естери на наситени, цис- и транс-мононенаситени и цис- и транс-полиненаситени мастни киселини.

    2.   ПРИНЦИП

    Газовата хроматография се използва за количествен анализ на метилови естери на мастни киселини. Метиловите естери на мастни киселини се подготвят в съответствие с част A. След това те се инжектират в инжектора и се изпаряват в него. Разделянето на метиловите естери на мастни киселини се извършва в аналитични колони със специфична полярност и дължина. Пламъчно-йонизационен детектор (FID) се използва за откриване на метилови естери на мастни киселини. Условията на анализ са представени в част Б.

    Може да се използва водород или хелий като газ носител (подвижна фаза) в газовата хроматография на метиловите естери на мастни киселини с пламъчно-йонизационен детектор. Водородът ускорява разделянето и дава по-резки пикове. Неподвижната фаза е микроскопичен слой на тънко течно покритие върху инертна твърда повърхност от кварц.

    При преминаването си през капилярната колонка анализираните изпарени съединения взаимодействат с неподвижната фаза, която покрива вътрешната повърхност на колоната. Поради това различно взаимодействие на различни съединения, те елуират по различно време, което се нарича време на задържане на съединението за даден набор от параметри на анализа. Сравнението на времената на задържане се използва за идентификация на отделните съединения.

    ЧАСТ A

    ПРИГОТВЯНЕ НА МЕТИЛОВИТЕ ЕСТЕРИ НА МАСТНИТЕ КИСЕЛИНИ ОТ МАСЛИНОВО МАСЛО И МАСЛИНОВО МАСЛО ОТ ОСТАТЪЧЕН МАТЕРИАЛ

    1.   ОБХВАТ

    В настоящата част се определя приготвянето на метиловите естери на мастните киселини. Тя включва методи за приготвянето на метилови естери на мастните киселини от маслиново масло и маслиново масло от остатъчен материал.

    2.   ПРИЛОЖНО ПОЛЕ

    Приготвянето на метилови естери на мастни киселини от маслинови масла и маслинови масла от остатъчен материал се извършва чрез транс-естерификация с метанолов разтвор на калиев хидроксид при стайна температура. Необходимостта от пречистване на пробата преди транс-естерификацията зависи от съдържанието на свободни мастни киселини в пробата и аналитичния параметър, който следва да бъде определен, той може да се избира в съответствие със следната таблица:

    Категория масло

    Метод

    Необработено маслиново масло с киселинност ≤ 2,0 %

    1.

    Мастни киселини

    2.

    Транс-мастни киселини

    3.

    ΔECN 42 (след пречистване със силикагел чрез ТФЕ)

    Рафинирано маслиново масло

    Маслиново масло, съставено от рафинирано масло и необработени маслинови масла

    Рафинирано маслиново масло от остатъчен материал

    Маслиново масло от остатъчен материал

    Необработено маслиново масло с киселинност > 2,0 %

    Сурово маслиново масло от остатъчен материал

    1.

    Мастни киселини (след пречистване със силикагел чрез ТФЕ)

    2.

    Транс-мастни киселини (след пречистване със силикагел чрез ТФЕ)

    3.

    ΔECN42 (след пречистване със силикагел чрез ТФЕ)

    3.   МЕТОДОЛОГИЯ

    3.1.    Транс-естерификация с метанолов разтвор на калиев хидроксид при стайна температура

    3.1.1.   Принцип

    Метиловите естери се образуват чрез транс-естерификация с метанолов разтвор на калиев хидроксид като междинен етап преди да се извърши осапуняването.

    3.1.2.   Реактиви

    3.1.2.1.   Метанол със съдържание на не повече от 0,5 % (m/m) вода.

    3.1.2.2.   Хексан с качество за хроматография.

    3.1.2.3.   Хептан с качество за хроматография.

    3.1.2.4.   Диетилов етер, стабилизиран за анализ.

    3.1.2.5.   Ацетон с качество за хроматография.

    3.1.2.6.   Разтворител за елуиране, за пречистване на маслото чрез колонна хроматография/ТФЕ, смес от хексан/диетилов етер в съотношение 87/13 (v/v).

    3.1.2.7.   Калиев хидроксид, приблизително 2М метанолов разтвор: разтварят се 11,2 g калиев хидроксид в 100 ml метанол.

    3.1.2.8.   Патрони силикагел — 1 g (6 ml) за твърдофазна екстракция.

    3.1.3.   Апаратура

    3.1.3.1.   Епруветки с отвор на винт (с вместимост 5 ml ) с капачка със снадка от политетрафлуороетилен.

    3.1.3.2.   Градуирани или автоматични пипети, 2 ml и 0,2 ml.

    3.1.4.   Пречистване на пробите масло

    При необходимост пробите се пречистват чрез преминаване на маслото през патрон силикагел за твърдофазна екстракция. Патрон силикагел (3.1.2.8) се поставя в апарат за вакуумно елуиране и се промива с 6 ml хексан (3.1.2.2); промиването се извършва без вакуум. След това разтвор на маслото (приблизително 0,12 g) в 0,5 ml хексан (3.1.2.2) се зарежда в колоната. Разтворът се прекарва през колоната и след това се елуира с 10 ml хексан/диетилов етер (87:13 v/v) (3.1.2.6). Комбинираните елуати се хомогенизират и се разделят на две еднакви по обем части. Една аликвотна част се изпарява до изсъхване в ротационен изпарител при понижено налягане при стайна температура. Остатъкът се разтваря в 1 ml хептан и разтворът е готов за анализ на мастни киселини чрез газова хроматография. Втората аликвотна част се изпарява и остатъкът се разтваря в 1 ml ацетон за анализ на триглицеридите чрез ВЕТХ при необходимост.

    3.1.5.   Процедура

    В епруветка с отвор на винт с вместимост 5 ml (3.1.3.1) се претегля приблизително 0,1 g от пробата от маслото. Добавят се 2 ml (3.1.2.2) хептан и се разклаща. Добавят се 0,2 ml метанолов разтвор на калиев хидроксид (3.1.2.7), поставя се капачката със снадка от политетрафлуороетилен, затяга се и се разклаща енергично в продължение на 30 секунди. Оставя се да се разслои до избистряне на горния слой от разтвора. Декантира се горният слой, който съдържа метиловите естери. Хептановият разтвор е готов за инжектиране в газовия хроматограф. Препоръчва се разтворът да се запази в хладилника до анализа чрез газова хроматография. Не се препоръчва съхраняване на разтвора в продължение на повече от 12 часа.

    ЧАСТ Б

    АНАЛИЗ НА МЕТИЛОВИ ЕСТЕРИ НА МАСТНИ КИСЕЛИНИ ЧРЕЗ ГАЗОВА ХРОМАТОГРАФИЯ

    1.   ОБХВАТ

    В настоящата част се дават общи насоки за прилагането на капилярна газова хроматография за определяне на качествения и количествен състав на сместа от метилови естери на мастните киселини, получени в съответствие с метода, указан в част А.

    Частта не е приложима за полимеризирани мастни киселини.

    2.   РЕАКТИВИ

    2.1.   Газ носител

    Инертен газ (хелий или водород), щателно подсушен и с кислородно съдържание по-малко от 10 mg/kg.

    Бележка 1:

    Водородът може да удвои скоростта на анализа, но е опасен. Достъпни са средства за безопасност.

    2.2.   Спомагателни газове

    2.2.1.   Водород (чистота ≥ 99,9 %), свободен от органични онечиствания.

    2.2.2.   Въздух или кислород, свободен от органични онечиствания.

    2.2.3.   Азот (чистота > 99 %).

    2.3.   Референтен еталон

    Смес от метилови естери на чисти мастни киселини или метиловите естери на мазнина с известен състав, за предпочитане сходен с този на мастното вещество, което ще се анализира. Цис- и транс- изомерите на метилови естери на октадеценова, октадекадиенова и октадекатриенова киселина са полезни за идентифициране на транс-изомери на ненаситени киселини.

    Трябва да се вземат мерки за предотвратяване на окисляването на полиненаситените мастни киселини.

    3.   АПАРАТУРА

    Дадените инструкции се отнасят до обикновеното оборудване, използвано за газова хроматография, включващо капилярни колонки и пламъчно-йонизационен детектор.

    3.1.   Газов хроматограф

    Газовият хроматограф се състои от следните елементи.

    3.1.1.   Система за инжектиране

    Използва се инжекционна система с капилярни колонки, като в този случай системата за инжектиране следва да е специално проектирана за използване с такива колонки. Тя може да е с колонен инжектор от тип със или без разделяне на пробата.

    3.1.2.   Пещ

    Пещта трябва да е в състояние да нагрява капилярната колонка до температура от поне 260 °С и да поддържа желаната температура с точност до 0,1°С. Последното изискване е особено важно, когато се използва епруветка от кварц.

    Използването на програмирано температурно нагряване се препоръчва във всички случаи и в частност за мастни киселини с по-малко от 16 въглеродни атома.

    3.1.3.   Капилярна колона

    3.1.3.1.   Тръба, изготвена от материал, инертен към веществата, които ще се анализират (обикновено от стъкло или кварц). Вътрешният диаметър трябва да е между 0,20 и 0,32 mm. Вътрешната повърхност следва да се обработи по подходящ начин (напр. подготовка на повърхността, инактивация), преди да се запълни с покритието от неподвижната фаза. Дължина 60 m е достатъчна за мастни киселини и цис- и транс- изомери на мастните киселини.

    3.1.3.2.   Подходящи са колонки с неподвижна фаза полярен полисилоксан (цианопропилсиликон) омрежен (напречно свързан).

    Бележка 2:

    Съществува риск полярните полисилоксани да създадат трудности при разпознаването и разделянето на линоленовата киселина и киселините с С20.

    Покритието трябва да е тънко, т.е. 0,1 до 0,2 μm.

    3.1.3.3.   Сглобяване и кондициониране на колонката

    Спазват се нормалните мерки за безопасност при сглобяване на капилярните колонки, т.е. подреждането на колонката в пещта (носител), избор и сглобяване на свръзките (плътност за недопускане на изтичане), поставяне на краищата на колонката в инжектора и детектора (намаляване на мъртвите обеми). Поставя се колонката под поток от газ носител (напр. 0,3 bar (30 kPa) за колонка с дължина 25 m и вътрешен диаметър 0,3 mm).

    Колонката се кондиционира чрез програмиране на пещта за повишаване на температурата в сравнение с околната с 3 °С/min до температура с 10 °С по-ниска от границата за разграждане на неподвижната фаза. Поддържа се температурата на пещта в продължение на един час до стабилизиране на базисната линия. Понижава се до 180 °C за работа при изотермални условия.

    Бележка 3:

    Предварително кондиционирани по подходящ начин колонки се предлагат в търговската мрежа.

    3.1.4.   Пламъчно-йонизационен детектор и усилвателен преобразувател.

    3.2.   Спринцовка

    Спринцовката трябва да има максимална вместимост 10 μl и да е градуирана на деления от 0,1 μl.

    3.3.   Система за събиране на данни

    Система за събиране на данни, свързана онлайн с детекторите и използвана със софтуерна програма, подходяща за интегриране на пиковете и нормализиране.

    4.   ПРОЦЕДУРА

    Дейностите, описани в точки 4.1.—4.3, се отнасят до използването на пламъчно-йонизационен детектор.

    4.1.   Условия на изпитване

    4.1.1.   Избор на оптимални условия на работа за капилярни колони

    Предвид ефикасността и пропускливостта на капилярните колонки разделянето на различните съставки и времетраенето на анализа в голяма степен зависят от скоростта на потока на газа носител в колонката. Следователно ще е необходимо да се оптимизират условията на работа чрез коригиране на този параметър (или просто — към намаляване на налягането на колонката) в зависимост от това дали се цели подобряването на разделянето или извършването на по-бърз анализ.

    Следните условия се оказаха подходящи за разделяне на метилови естери на мастни киселини (C4—C26). Примери на хроматограми са показани в допълнение Б:

    температура на инжектора:

    250 °C

    температура на детектора:

    250 °C

    температура на пещта:

    165 °C (8 min) до 210 °C при 2 °C/min

    газ носител водород:

    входно налягане на колоната, 179 kPa

    общ поток:

    154,0 ml/min;

    съотношение на разделяне:

    1:100

    обем на впръскване:

    1 μl

    4.1.2.   Определяне на разделителната способност (вж. допълнение А)

    Изчисляване на разделителната способност R, на два съседни пика I и II, използвайки формулата:

    R = 2 × ((dr(II) dr(I) )/(ω(I) ω(II))) или R = 2 × ((tr(II) tr(I) )/(ω(I) ω(II))) (USP) (Фармакопея на САЩ),

    или

    R = 1,18 × ((tr(II) – tr(I))/(ω0,5(I) + ω0,5(II))) (EP, BP, JP, DAB), (JP (Фармакопея на Япония), EP (Европейска фармакопея), (BP (Фармакопея на Великобритания)

    където:

     

    d r(I) е разстоянието на задържане на пик I;

     

    d r(II) е разстоянието на задържане на пик II;

     

    t r(I) е времето на задържане на пик I;

     

    t r(II) е времето на задържане на пик II;

     

    ω(I) е широчината на основата на пик I;

     

    ω(II) е широчината на основата на пик II;

     

    ω0,5 е широчината на пика на посоченото съединение, при средата на височината на пика;

    Ако ω(I) ≈ ω(II), да се изчисли R, като се използват следните формули:

    R = (dr(II) d r(I))/ω = (dr(II) d r(I))/4σ

    където:

    σ е стандартното отклонение (вж. допълнение А, фигура 1).

    Ако разстоянието dr между двата пика d r(II)d r(I) е равно на 4σ, разделителната способност R = 1.

    Ако два пика не са напълно разделени, допирателните към инфлексните точки на двата пика се пресичат в точка C. За да бъдат напълно разделени двата пика, разстоянието между тях трябва да бъде равно на:

    d r(II)d r(I) = 6 σ откъдето R = 1,5 (вж. допълнение A, фигура 3).

    5.   ИЗРАЗЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

    5.1.   Качествен анализ

    Разпознават се пиковете на метиловите естери за пробата от хроматограмата в допълнение Б, фигура 1, ако е необходимо чрез интерполация или чрез сравнение с тези на референтните смеси на метиловите естери (както е посочено в точка 2.3).

    5.2.   Количествен анализ

    5.2.1.   Определяне на състава

    Изчислява се масовата част w i на отделните метилови естери на мастни киселини, изразена в проценти от масата на метиловите естери, както следва:

    5.2.2.   Метод на изчисляване

    5.2.2.1.   Общ случай

    Изчислява се съдържанието на даден компонент i, изразено в проценти от масата на метиловите естери, чрез определянето на процента, представляващ площта на съответния пик, отнесена към сбора от площите на всички пикове, при използване на следната формула:

    wi = (Ai/ΣA) × 100

    където:

     

    Ai е площта под пика на отделния метилов естер на мастна киселина i;

     

    ΣА е сборът от площите под всички пикове на всички отделни метилови естери на мастни киселини.

    Резултатите се изразяват с точност до две цифри след десетичната запетая.

    Бележка 4:

    За мазнини и масла масовата част на метиловите естери на мастни киселини е равна на масовата част на триацилглицеролите в грамове на 100 g. За случаите, в които това допускане не се позволява, вж. 5.2.2.2.

    5.2.2.2.   Използване на корекционни коефициенти

    В определени случаи, например при наличието на мастни киселини с по-малко от осем въглеродни атома или на киселини с вторични групи, площите се коригират със специфични корекционни коефициенти (Fci). Тези коефициенти се определят за всеки един инструмент. За тази цел трябва да се използват подходящи референтни материали със сертифициран състав на мастни киселини в съответния обхват.

    Бележка 5:

    Тези корекционни коефициенти не са идентични с теоретичните корекционни коефициенти за FID, които се посочват в допълнение А, тъй като те включват и параметрите на инжекционната система и др. Въпреки това, в случаите на по-големи разлики следва да бъдат проверени параметрите на цялата система.

    За тази референтна смес, процентното съотношение на метилов естер на мастни киселини i е представено от формулата:

    wi = (mi m) × 100

    където:

     

    m i е масата на метиловия естер на мастни киселини i в референтната смес;

     

    Σm е общият сбор на масите на различните компоненти като метилови естери на мастни киселини в референтната смес.

    От хроматограмата на референтната смес се изчислява процентът на площта за метилов естер на мастни киселини i както следва:

    wi = (Ai/ΣA) × 100

    където:

     

    Ai е площта на метилов естер на мастни киселини i в референтната смес;

     

    ΣА е сумата от всички площи на всички метилови естери на референтната смес.

    Съответно корекционният коефициент Fc е

    Fc = (mi × ΣA)/(Ai/Σm)

    За извадката, процентът от масата на всеки метилов естер на мастни киселини i е:

    wi = (Fi × Ai)/Σ (Fi × Ai)

    Резултатите се изразяват до две цифри след десетичната запетая.

    Бележка 6:

    Изчислената стойност съответства на процента от масата на отделните мастни киселини, изчислени като триацилглицероли на 100 g мазнини.

    5.2.2.3.   Използване на вътрешен стандарт

    При определени анализи (например, когато не са определени количествено всички мастни киселини, например когато има наличие на киселини с четири и шест въглеродни атома, наред с киселини с 16 и 18 въглеродни атома, или когато е необходимо да се определи абсолютното количество на някоя мастна киселина в дадена проба) е необходимо да се използва вътрешен стандарт. Често се използват мастни киселини с 5, 15 или 17 въглеродни атома. Трябва да се определи корекционният коефициент (ако има такъв) за вътрешния стандарт.

    Процентното съотношение по маса на компонента i, изразено като метилови естери, тогава се дава чрез формулата:

    wi = (mIS × Fi × Ai)/(m × FIS × AIS)

    където:

     

    A i е площта на метилов естер на мастни киселини i;

     

    A IS е площта на вътрешния стандарт;

     

    F i е корекционният коефициент на мастната киселина i, изразена като метилов естер на мастни киселини;

     

    F IS е корекционният коефициент на вътрешния стандарт;

     

    m е масата, в милиграми, на изпитваната проба

     

    m IS е масата, в милиграми, на вътрешния стандарт

    Резултатите се изразяват с точност до две цифри след десетичната запетая.

    6.   ПРОТОКОЛ ОТ ИЗПИТВАНЕТО

    Протоколът от изпитването следва да описва методите, използвани за приготвянето на метиловите естери и за анализа чрез газова хроматография. Също така той трябва да включва всички подробности около извършването, които не са упоменати в настоящия стандартен метод, или разгледани като незадължителни, както и подробности относно всички инциденти, които може да са повлияли на резултатите.

    Протоколът от изпитването трябва да съдържа всички необходими данни за пълната идентификация на пробата.

    7.   ТОЧНОСТ

    7.1.   Резултати от междулабораторно изпитване

    Подробности за междулабораторно изпитване относно прецизността на метода са дадени в приложение В към стандарт IOC/T.20/Doc. № 33. Стойностите, получени от това междулабораторно изпитване може да не са приложими към концентрационни обхвати и матрици, различни от посочените.

    7.2.   Повторяемост

    Абсолютната разлика между два независими единични резултата от изпитване, получени чрез използването на един и същ метод върху идентичен изпитван материал, в една и съща лаборатория, от един и същ оператор, чрез използването на едно и също оборудване, в кратък интервал от време, не трябва да надвишава в повече от 5 % от случаите r от таблиците 1—14 в приложение В към стандарт IOC/T.20/Doc. № 33.

    7.3.   Възпроизводимост

    Абсолютната разлика между два независими единични резултата от изпитване, получени чрез използването на един и същ метод върху идентичен изпитван материал, в различни лаборатории, от различни оператори, чрез използването на различно оборудване, не трябва да надвишава в повече от 5 % от случаите R от таблиците 1—14 в приложение В към стандарт IOC/T.20/Doc. № 33.

    Допълнение A

    Фигура 1

    Image

    ω0.5 е широчината при средата на височината на триъгълника (ABC) и b е широчината при средата на височината на триъгълника (NPM).

    Фигура 2

    Фигура 3

    Image

    Image

    Допълнение Б

    Фигура 1

    Газово-хроматографски профил, получен по метода на метилиране на студено от маслиново масло от остатъчен материал.

    Image

    Хроматографските пикове съответстват на метиловите и етиловите естери, освен ако е посочено друго.


    ПРИЛОЖЕНИЕ V

    Приложение XII към Регламент (ЕИО) № 2568/91 се изменя, както следва:

    1)

    Точка 1 се заменя със следното:

    „1.   ЦЕЛ И ОБХВАТ

    Целта на описания в настоящото приложение международно използван метод е да се установи процедурата за оценка на органолептичните характеристики на необработеното маслиново масло по смисъла на част VIII, точка 1 от приложение VII към Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета (1) и да се определи методът за неговото класифициране въз основа на посочените характеристики. Методът съдържа също така указания за незадължително етикетиране.

    Описаният метод се прилага само за необработеното маслиново масло и за неговото класифициране или етикетиране в зависимост от интензитета на разграничените недостатъци и на плодовия аромат, определени от група подбрани, обучени и проверени дегустатори, които работят в група.

    Посочените в настоящото приложение стандарти на IOC се използват в тяхната последна налична редакция.

    (1)  Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 на Съвета (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671).“"

    2)

    Точки 3.2, 3.3 и 3.4 се заменят със следното:

    „3.1.1.   Други отрицателни признаци

    Затоплено или прегоряло

    Характерен вкус на масло, предизвикан от прекалено и/или продължително загряване при обработката, особено при термично смесване на пастата, ако този процес е извършен при неподходящи температурни условия.

    Сено—дърво

    Характерен вкус на някои масла, получени от изсъхнали маслини.

    Блудкав

    Усещане за плътност и кашкавост в устата, което създават някои стари масла.

    Грес

    Вкус на масло, който напомня вкуса на газьол, смазочни материали или минерални масла.

    Зеленчуци вода

    Вкус, придобит от масло в резултат на продължителен контакт със зеленчукова вода, в която е започнал процес на ферментация.

    Саламура

    Вкус на масло, извлечено от маслини, които са били съхранявани в солен разтвор.

    Металически

    Вкус, който напомня метал. Характерен е за масло, което е престояло в продължителен контакт с метални повърхности при намачкването, смесването, пресоването или съхранението.

    Коило

    Характерен вкус на масло, получено от маслини, които са били пресовани върху нови подложки от коило. Вкусът може да се различава в зависимост от това, дали подложките са били изработени от зелено или сушено коило.

    С вкус на ларви

    Вкус на масло, получено от маслини, които са били сериозно засегнати от ларвата на маслиновата мушичка (Bactrocera oleae).

    Краставици

    Вкус, получен, когато маслото е стояло пакетирано херметически прекалено дълго, най-вече в тенекиени кутии и който се дължи на образуването на 2,6-нонадиенал.

    3.2.   Положителни признаци

    Плодов аромат

    Съвкупност от характерни за маслото обонятелни възприятия, които зависят от сорта маслини и произхождат от здрави и пресни маслини — както узрели, така и неузрели. Той се възприема пряко и/или ретроназално.

    Горчивина

    Основен вкус, характерен за масло, получено от зелени маслини или от маслини в начален стадий на зреене. Той се възприема от жлебовидните папили във V-образната част на езика.

    Стипчивост

    Остро допирно усещане, характерно за масло, произведено предимно от все още неузрели маслини в началото на събиране на реколтата. Може да се възприеме в цялата устна кухина и особено в гърлото.

    3.3.   Незадължителни понятия за целите на етикетирането

    При поискване ръководителят на групата дегустатори може да удостовери, че оценените масла съответстват на определенията и скалите, които отговарят на посочените по-долу прилагателни в зависимост от интензитета и възприятието на признаците.

    Положителни признаци (плодов аромат, горчивина и стипчивост): В зависимост от интензитета на възприятие:

    понятието „интензивен“ може да бъде използвано, когато медианата на съответния признак е по-висока от 6;

    понятието „умерен“ може да бъде използвано, когато медианата на съответния признак се намира между 3 и 6;

    понятието „лек“ може да бъде използвано, когато медианата на съответния признак е по-ниска от 3.

    Плодов аромат

    Съвкупност от характерни за маслото обонятелни възприятия, които зависят от сорта маслини, произхожда от здрави и пресни маслини и в която не преобладава вкусът нито на зелените, нито на зрелите маслини. Тя се възприема пряко и/или ретроназално.

    Аромат на зелени маслини

    Съвкупност от характерни за маслото обонятелни възприятия, която напомня зелени плодове, зависи от сорта маслини и произхожда от здрави и пресни зелени маслини. Тя се възприема пряко и/или ретроназално.

    Аромат на зрели маслини

    Съвкупност от характерни за маслото обонятелни възприятия, която напомня зрели плодове, зависи от сорта маслини и произхожда от здрави и пресни маслини. Тя се възприема пряко и/или ретроназално.

    Добре балансирано

    Масло, което не показва липса на баланс, т.е. обонятелно–вкусово и допирно усещане, при което медианата на признака „горчивина“ и/или тази на признака „стипчивост“ е с два пункта по-висока от медианата на признака „плодов аромат“.

    Масло с мек вкус

    Масло, за което медианата на признаците „горчивина“ и „стипчивост“ е равна на 2 или по-ниска.“

    3)

    В точка 7 след точка 7.1 се вмъква следната точка:

    „7.1.1.   Заместник ръководител на групата

    Ръководителят на групата може, по обосновани съображения, да бъде заменен от заместник ръководител на групата, който може да поеме задълженията относно провеждането на изпитванията. Този заместник трябва да разполага с всички необходими умения, които се изискват от ръководител на група.“

    4)

    Точка 7.2 се заменя със следното:

    „7.2.   Дегустатори

    Лицата, работещи като дегустатори при органолептични изпитвания на маслинови масла, трябва да го правят на доброволна основа. Поради това се препоръчва кандидатите да подадат заявление в писмена форма. Те се подбират, обучават и наблюдават от ръководителя на групата в съответствие с уменията им да разграничават сходни проби; трябва да се има предвид, че точността им се подобрява чрез обучение.

    Дегустаторите трябва да действат като обективни наблюдатели на органолептичните качества, като се абстрахират от личните си вкусове и отчитат единствено своите възприятия. За тази цел те трябва винаги да работят в мълчание, на спокойствие и без да бързат, като обръщат възможно най-голямо внимание на органолептичните качества на дегустираната проба.

    За всяко изпитване са необходими между 8 и 12 дегустатори, но е разумно да има няколко резервни, които да заместят евентуалните отсъстващи.“

    5)

    Точка 9.3 се заменя със следното:

    „9.3.   Използване на данните от страна на ръководителя на групата

    Ръководителят на групата събира профилиращите листове, попълнени от всеки дегустатор, и преглежда вписаните данни за интензитета по отношение на различните признаци. Ако установи аномалия, той приканва съответния дегустатор да преразгледа своя профилиращ лист и при необходимост да повтори изпитването.

    Ръководителят на групата въвежда записаните от всеки дегустатор данни относно оценката в компютърна програма като предвидената в стандарт IOC/T.20/Doc. № 15, с цел статистическо изчисление на резултатите от анализа чрез изчисляване на тяхната медианна стойност. Вж. точка 9.4 и допълнението към настоящото приложение. Данните за дадена проба се вписват с помощта на матрица, която включва 9 колони, представляващи 9-те сетивни признака, и n на брой редове, представляващи участвалите n на брой дегустатори.

    Когато най-малко 50 % от дегустаторите установят и запишат даден недостатък в графата „други“, ръководителят на групата изчислява медианата на този недостатък и изготвя съответната класификация.

    Стойността на устойчивия коефициент на вариация, който определя класификацията (недостатък с най-силен интензитет и признак „плодов аромат“), не трябва да надвишава 20 %.

    В противен случай ръководителят на групата трябва да повтори оценката на конкретната проба в рамките на друга дегустация.

    При често възникване на такива случаи се препоръчва ръководителят на групата да организира специализирано допълнително обучение за дегустаторите (IOC/T.20/Doc. № 14, параграф 5) и да използва показателите за повторяемост и отклонение, за да провери работата на дегустатора (IOC/T.20/Doc. № 14, параграф 6).“

    6)

    Точка 9.4 се заменя със следното:

    „9.4.   Класификация на маслото

    Маслото се класифицира в зависимост от медианата на недостатъците и медианата на признака „плодов аромат“. Медианата на недостатъците се определя като медианата на недостатъка, който се възприема с най-висок интензитет. Медианата на недостатъците и медианата на признака „плодов аромат“ се посочват с точност до един знак след десетичната запетая.

    Класифицирането на маслото се осъществява, като се съпоставят стойностите на медианата на недостатъците и на медианата на признака „плодов аромат“ с референтните скали, посочени по-долу. Тъй като грешката на метода е взета предвид при определянето на границите на тези скали, те се считат за абсолютни. Използваните компютърни програми онагледяват класифицирането във вид на таблица със статистически данни или на графика.

    а)

    Необработено маслиново масло екстра качество: медианата на недостатъците е равна на 0 и медианата на признака „плодов аромат“ е по-висока от 0;

    б)

    Необработено маслиново масло: медианата на недостатъците е по-висока от 0, но не по-висока от 3,5, а медианата на признака „плодов аромат“ е по-висока от 0;

    в)

    Маслиново масло за осветление: медианата на недостатъците е по-висока от 3,5 или медианата на недостатъците е по-малка от или равна на 3,5, а медианата на признака „плодов аромат“ е равна на 0.

    Бележка 1:

    Когато медианата на признака „горчивина“ и/или „стипчивост“ е повече от 5,0, ръководителят на групата посочва тази информация върху сертификата от анализа.

    В случай на оценки, извършвани в рамките на проверки на съответствието, се извършва едно изпитване. В случай на противоречиви оценки ръководителят на групата трябва да осъществи двукратно провеждане на оценка с отделни дегустации; медианата на признаците се изчислява въз основа на всички данни от профилиращия лист и за двете изпитвания“

    7)

    Фигура 1 се заменя със следното:

    „Фигура 1

    ПРОФИЛИРАЩ ЛИСТ ЗА НЕОБРАБОТЕНО МАСЛИНОВО МАСЛО

    Интензитет на възприемане на недостатъците

    Мухъл/кални отлагания

     

     

    Плесен/влага/пръст

     

     

    Винен/оцетен/

    Кисел/горчив

     

     

    Замръзнали маслини

    (влажна дървесина)

     

     

    Гранивост

     

     

    Други отрицателни признаци:

     

     

    Характеристика:

    Металически ☐ Сухо сено ☐ С вкус на ларви ☐ Блудкав ☐

    Саламура ☐ Затоплено или прегоряло ☐ Зеленчукова вода ☐

    Коило ☐ Краставица ☐ Грес ☐

    Интензитет на възприемане на положителните признаци

    Плодов аромат

     

     

     

    Зелени ☐

    Зрели маслини ☐

    Горчивина

     

     

    Стипчивост

     

     

     

     

     

    Име на дегустатора:

     

    Код на дегустатора:

    Код на пробата:

    Подпис:

    Дата:

    Забележки:“



    ПРИЛОЖЕНИЕ VI

    Приложение XIX към Регламент (ЕИО) № 2568/91 се изменя както следва:

    1)

    Заглавието се заменя със следното:

    „ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СЪДЪРЖАНИЕТО НА АЛИФАТНИ И ТРИТЕРПЕНОВИ АЛКОХОЛИ ЧРЕЗ КАПИЛЯРНА ГАЗОВА ХРОМАТОГРАФИЯ“

    2)

    Точка 1 се заменя със следното:

    „1.   ПРЕДМЕТ

    В настоящото приложение се описва метод за определяне на съдържанието на алифатни и тритерпенови алкохоли в масла и мазнини.“

    3)

    Точка 4.11 се заменя със следното:

    „4.11.

    Референтен разтвор за тънкослойна хроматография: смес от 0,5 % алкохоли от С20 до С28 в хлороформ, или фракция от алкохоли, получена според указанията в точка 5.2 от неосапуняемите съставки на маслиново масло от остатъчен материал.“

    4)

    Точки 5.2.5 и 5.2.6 се заменят както следва:

    „5.2.5.

    Плаката се напръсква леко и равномерно с разтвора на 2′,7′-дихлорофлуоресцин когато се наблюдава под ултравиолетова светлина. Ивицата от алифатни алкохоли може да се разпознае чрез сравняване с петното, получено от референтния разтвор: границите на ивицата се отбелязват с черен молив, като се очертават заедно ивицата от алифатни алкохоли и ивицата непосредствено над нея, която е ивицата от терпеновите алкохоли (Бележка 4).

    Бележка 4:

    Изискването за съвместното групиране на ивицата от алифатни алкохоли и ивицата от терпенови алкохоли се определя от възможната миграция на някои алифатни алкохоли към ивицата на тритерпеновите алкохоли. Пример на разделяне посредством газова хроматография е даден на фигура 1 от допълнението.

    5.2.6.

    Силикагелът в очертаните участъци се изтърква с помощта на метална шпатула. Отделеният стрит на фин прах материал от силикагел се поставя във фунията за филтруване (точка 3.7). Добавят се 10 ml горещ хлороформ, разбърква се добре с металната шпатула и се филтрува под вакуум, като филтратът се събира в конусовидната колба (точка 3.8.), свързана с фунията за филтруване.

    Силикагелът от фунията се промива три пъти с етилов етер (с около 10 ml всеки път), като филтратът се събира в същата колба, свързана с фунията. Филтратът се изпарява до обем 4—5 ml и остатъчният разтвор се прехвърля в епруветка с вместимост 10 ml (точка 3.9.), която е била претеглена предварително; изпарява се до изсъхване чрез слабо подгряване под слаба струя азот; утайката се разтваря отново с няколко капки ацетон, след което отново се изпарява до изсъхване, поставя се в пещ при температура 105 °C за около 10 минути, след което се оставя да се охлади в десикатор и се претегля.

    Остатъкът в епруветката се състои от алкохолната фракция.“

    5)

    Точка 5.4.4 се заменя със следното:

    „5.4.4.   Идентифициране на пиковете.

    Идентифицирането на индивидуалните пикове се извършва съгласно времената за задържане и в сравнение със стандартната смес от триметилсилилови етери, анализирана при същите условия.

    Примери на хроматограма на алкохолната фракция на рафинирано маслиново масло са показани на фигури 2 и 3 от допълнението.“

    6)

    Допълнението се замества със следното:

    „Допълнение

    Пример на разделяне посредством тънкослойна хроматография и примери на хроматограми

    Фигура 1

    Плака за тънкослойна хроматография от неосапуняемата фракция от маслиново масло, елуирано с хексан/етилов етер (65/35)

    Image

    Фигура 2

    Хроматограма на алкохолната фракция на рафинирано маслиново масло

    Image

    Фигура 3

    Алифатни и тритерпенови алкохоли от рафинирано маслиново масло и маслиново масло от второ центрофугиране

    Image

    Top