EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015H0818(14)

Препоръка на Съвета от 14 юли 2015 година относно националната програма за реформи на Испания за 2015 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Испания за 2015 г.

OB C 272, 18.8.2015, p. 46–50 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

18.8.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 272/46


ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА

от 14 юли 2015 година

относно националната програма за реформи на Испания за 2015 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Испания за 2015 г.

(2015/C 272/13)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 121, параграф 2 и член 148, параграф 4 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета от 7 юли 1997 г. за засилване на надзора върху състоянието на бюджета и на надзора и координацията на икономическите политики (1), и по-специално член 5, параграф 2 от него,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 1176/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 ноември 2011 г. относно предотвратяването и коригирането на макроикономическите дисбаланси (2), и по-специално член 6, параграф 1 от него,

като взе предвид препоръката на Европейската комисия,

като взе предвид резолюциите на Европейския парламент,

като взе предвид заключенията на Европейския съвет,

като взе предвид становището на Комитета по заетостта,

като взе предвид становището на Икономическия и финансов комитет,

като взе предвид становището на Комитета за социална закрила,

като взе предвид становището на Комитета за икономическа политика,

като има предвид, че:

(1)

На 26 март 2010 г. Европейският съвет постигна съгласие по предложението на Комисията да се започне изпълнението на нова стратегия за растеж и работни места — стратегията „Европа 2020“ — въз основа на засилена координация на икономическите политики. Стратегията е съсредоточена върху ключовите области, в които е необходимо да се предприемат действия за повишаване на потенциала на Европа за устойчив растеж и конкурентоспособност.

(2)

На 14 юли 2015 г. въз основа на предложенията на Комисията Съветът прие препоръка относно общите насоки за икономическите политики на държавите членки и на Съюза, а на 21 октомври 2010 г. прие решение относно насоки за политиките за заетостта на държавите членки (3). Заедно двата акта представляват т. нар. „интегрирани насоки“ и държавите членки бяха приканени да се съобразят с тях при провеждането на националната си икономическа политика и политиките си по заетостта.

(3)

На 8 юли 2014 г. Съветът прие препоръка (4) относно националната програма за реформи на Испания за 2014 г. и даде становището си относно актуализираната програма за стабилност на Испания за 2014 г. На 28 ноември 2014 г. в съответствие с Регламент (ЕС) № 473/2013 на Европейския парламент и на Съвета (5) Комисията представи становището си относно проекта на бюджетен план на Испания за 2015 г.

(4)

На 28 ноември 2014 г. Комисията прие Годишния обзор на растежа, с което постави началото на европейския семестър за 2015 г. за координация на икономическите политики. На същия ден въз основа на Регламент (ЕС) № 1176/2011 Комисията прие Доклад за механизма за предупреждение, в който Испания беше посочена като една от държавите членки, за които ще се извърши задълбочен преглед.

(5)

На 18 декември 2014 г. Европейският съвет одобри приоритетите за стимулиране на инвестициите, засилване на структурните реформи и продължаване на фискалната консолидация, благоприятстваща растежа.

(6)

На 26 февруари 2015 г. Комисията публикува своя доклад от 2015 г. за Испания. В доклада се оценява напредъкът в изпълнението на специфичните за Испания препоръки, приети на 8 юли 2014 г. Докладът включва също резултатите от задълбочения преглед по член 5 от Регламент (ЕС) № 1176/2011. Анализът на Комисията ѝ дава основание да заключи, че в Испания съществуват макроикономически дисбаланси, за които са необходими решителни политически действия и специфичен мониторинг. По-специално, въпреки наличието на известни подобрения в баланса по текущата сметка и усилията за значително намаляване на задлъжнялостта през последните години, рисковете, свързани с високите равнища на задлъжнялост в частния и публичния сектор, както и силно отрицателната нетна международна инвестиционна позиция, трябва да се следят отблизо, особено в условията на много висока безработица. От решаващо значение е да се предприемат действия за намаляване на риска от неблагоприятни последици за испанската икономика и — предвид нейния мащаб — от отрицателен ефект върху Икономическия и паричен съюз.

(7)

На 30 април 2015 г. Испания представи своята национална програма за реформи за 2015 г. и своята програма за стабилност за същата година. Двете програми бяха оценени едновременно, за да бъдат отчетени взаимовръзките между тях.

(8)

По отношение на Испания понастоящем се прилагат корективните мерки на Пакта за стабилност и растеж (ПСР). В своята програма за стабилност за 2015 г. правителството планира да постигне целите съгласно EDP за номинален дефицит от 4,2 % от БВП през 2015 г. и от 2,8 % от БВП през 2016 г.. Правителството планира да постигне средносрочната цел за балансирана бюджетна позиция в структурно отношение през 2019 г. Съгласно програмата за стабилност се очаква съотношението на държавния дълг спрямо БВП да достигне своя връх през 2015 г. със стойност 98,9 % и постепенно да намалее до 93,2 % през 2018 г. Макроикономическият сценарий в основата на бюджетните прогнози е реалистичен за 2015 г. и оптимистичен след това. Въз основа на прогнозата на Комисията от пролетта на 2015 г. се предвижда дефицит от 4,5 % от БВП за 2015 г. и 3,5 % от БВП за 2016 г. Следователно съществува риск целите за номиналния дефицит за 2015 и 2016 г. да не бъдат постигнати. Освен това се очаква планираното фискално усилие от Испания през периода 2013—2016 г. да бъде под препоръчаното ниво и през 2015 г. и 2016 г. ще са необходими допълнителни структурни мерки. Въз основа на своята оценка на програмата за стабилност и като взе предвид прогнозата на Комисията от пролетта на 2015 г., Съветът е на мнение, че съществува риск Испания да не спази разпоредбите на Пакта за стабилност и растеж. Испания постигна известен напредък за погасяването на просрочените търговски задължения на публичния сектор. През 2014 г. Испания отбеляза също известен напредък в набелязването на предложения за модернизиране на здравеопазването, образованието и социалните разходи на регионално равнище, въпреки че в крайна сметка тези предложения не бяха приети. При все това законодателството за въвеждане на правило за разходите на регионално равнище за фармацевтични продукти и здравно обслужване беше прието на 28 май 2015 г.

(9)

Прилагането на предпазните, корективните и изпълнителните мерки, съдържащи се в органичния закон за бюджетната стабилност и финансовата устойчивост, напредва бавно. Ефективността на разходите в сектора на здравеопазването се подобри, но от съществено значение остава да се задържи под контрол нарастването на разходите за фармацевтични продукти, и по-специално да се наблюдават тези разходи в болниците. Дефицитът в електроенергийната система на практика беше премахнат считано от 2014 г. и беше разгледан проблемът с изпадналите в несъстоятелност платени пътни магистрали, като по този начин бяха намалени разходите за държавата. Испания обаче не е въвела система за провеждане на независими оценки на бъдещи големи инфраструктурни проекти. На последно място, въпреки че наличието на данни за изпълнението на бюджета се е увеличило значително, съществуват възможности за подобрение на регионално равнище, като се гарантира спазването на принципа на закона за стабилността относно прозрачността и многогодишността, сближаването на публичните счетоводни правила и правилното използване на извънбюджетните сметки.

(10)

В областта на данъчното облагане беше постигнат известен напредък с въвеждането на цялостна данъчна реформа, с която данъчната система се опростява и става по-благоприятстваща растежа и създаването на работни места. На 20 ноември 2014 г. беше приета данъчна реформа, която беше планирано да влезе в сила през януари 2015 г., и обхваща подоходното и корпоративното облагане. Известен напредък беше постигнат и по отношение на борбата с данъчните измами, но в областта на данъчното облагане, свързано с околната среда, напредъкът беше ограничен. Добре напредва преструктурирането на испанския банков сектор, и по-специално на банките, които са получили държавна помощ. Същевременно неотдавнашните мерки за насърчаване на достъпа до небанково финансиране подобриха, поне до известна степен, достъпа до финансиране за предприятията, особено с оглед на високата степен, в която испанските дружества зависят от кредитиране от банките. Пълното прилагане на тези реформи е от ключово значение, за да се улесни преразпределението на ресурсите и да се подпомогне текущото коригиране. Постигнат беше известен напредък за премахването на оставащите пречки в системата за разглеждане на корпоративната несъстоятелност, а на 27 февруари 2015 г. беше приет кралски указ-закон за личната несъстоятелност. Необходимо е обаче допълнително подобряване на административния и съдебния капацитет за разглеждането на случаите на несъстоятелност.

(11)

Високата дългосрочна безработица и сегментацията на пазара на труда продължават да затрудняват растежа на производителността и имат отрицателен ефект върху условията на труд в Испания. Във връзка с това и предвид много високото равнище на безработицата, заплатите за някои сектори и дружества в краткосрочен план може да е необходимо да нарастват по-бавно от производителността, за да се създадат работни места и да се постигне по-нататъшно повишаване на конкурентоспособността. Социалните партньори постигнаха всеобхватно междуотраслово предварително споразумение за периода 2015—2017 г. В това предварително споразумение се отбелязва значението на възприемането (при преговори на равнище на отделните сектори и дружества) на принципа, според който трудовите възнаграждения се променят в зависимост от междудружествените различия в производителността. Въпреки регулаторните реформи делът на работната сила с временна заетост остава висок и засяга в особена степен младите хора и нискоквалифицираните работници. Освен това, изглежда все още не се използват в пълна степен нововъведените видове договори за служителите в МСП и стимулите за насърчаване на работодателите да наемат персонал за неограничен период от време. Испанските органи съобщиха, че до май 2016 г. ще бъде извършена оценка на субсидиите, предлагани на работодателите за наемане на нови служители.

Резултатите на публичната служба по заетостта и на агенциите, на които са възложени услуги, са от съществено значение за осигуряване на ефективността и адекватното насочване на активните политики на пазара на труда и политиките за активизиране, включително ефективната преквалификация, за да се даде възможност на хората да се преместят в сектори, където се създават повече работни места. Испания отбеляза ограничен напредък в ускоряването на процеса на модернизиране на публичните служби по заетостта и преодоляване на регионалните различия.

(12)

Младежката безработица в Испания продължава да е много висока (над 50 %), а делът на преждевременно напускащите училище е един от най-високите в Съюза. Испания е в процес на прилагане на новите образователни схеми, въведени със Закон № 8/2013 относно качеството на образованието, които имат за цел да повишат качеството на основното и средното образование. Постигнат беше ограничен напредък в по-доброто насочване на професионалното образование и обучение, за да отговаря на изискванията на пазара на труда, а усилията за по-добро сътрудничество между институциите за висше образование и работодателите изостават. Съществуват планове за разширяване на схемата за двойно професионално обучение през 2015 г., но продължава да има значителни разлики в прилагането ѝ в различните региони. Беше създаден специален комитет, който да разгледа доколко програмите за образование и обучение отговарят на нуждите на пазара на труда.

(13)

Испания отбеляза ограничен напредък в подобряването на ефективността на своята система за социална закрила. Страната въведе нова програма за активиране за дългосрочно безработните лица, която съчетава подпомагане на доходите и помощ при търсене на работа. Ефективността на програмите за социално подпомагане обаче беше намалена поради ограничената координация между службите по заетостта и социалните служби и несъвместимостта на различните схеми за минимален доход. Изправена пред високи равнища на бедност, особено сред домакинствата с ниски доходи и с деца, Испания отбеляза ограничен напредък за по-доброто насочване на схемите за подпомагане на семействата и социалните грижи.

(14)

Структурните реформи трябва да включват премахване на пречките, които възпрепятстват разрастването на предприятията, подпомагане на МСП да разширят своите пазари и насърчаване на иновациите, увеличаване на капацитета за износ, стимулиране на създаването на работни места, и да помагат на компаниите да се конкурират по-ефективно, включително на вътрешните пазари, и да подобрят общата производителност. Испания започна да разглежда причините за високия дял на малки и микропредприятия в своята икономика. Проучването на причините, поради които предприятията остават малки, ще позволи на правителството да премахне регулаторните пречки, които не дават възможност на дружествата да се разрастват. Въпреки че бе постигнат известен напредък в прилагането на Закон № 20/2013 за единство на пазара, все още съществуват закъснения на регионално равнище на държавното управление. Не всички региони вече са изпълнили Закона за регламентиране на разрешителните в областта на околната среда. Не е постигнат напредък по отношение на приемането на реформата на професионалните услуги и на професионалните сдружения. Потенциалът за растеж на Испания продължава да бъде ограничаван от структурни слабости в системата за научни изследвания и иновации. Ето защо продължава да е от съществено значение установяването на нови източници на финансиране, обезпечаването на ефективно и ефикасно използване на ресурсите, създаването на новата агенция за научни изследвания и насърчаването на мерки за по-благоприятна за иновациите бизнес среда.

(15)

Беше постигнат известен напредък по отношение на железопътната мрежа, като бяха предприети мерки за осигуряване на ефективна конкуренция в сектора на услугите за товарен и пътнически железопътен транспорт. На 4 юли 2014 г. Съветът на министрите прие Кралски указ-закон 8/2014, с който се създава фонд за подобряване на сухопътния достъп до морските пристанища.

(16)

Испания отбеляза напредък при прилагане на препоръките на комитета за реформа на публичната администрация на всички равнища на управление. Бяха предприети важни стъпки за подобряване на прозрачността на административните решения, но не бе постигнат напредък при укрепването на системите за надзор, по-специално в обществените поръчки на регионално и местно равнище. Не бяха взети мерки за укрепване на надзорните правомощия в сферата на обществените поръчки и градоустройственото планиране. Ограничен бе напредъкът по отношение на приемането на съдебните реформи, насочени към подобряване на ефективността на съдебната система: на 27 февруари 2015 г. в парламента бяха внесени проектозакони за съдебната система и за гражданското производство, които включват някои реформи; в парламента се разглеждат проектозакони за правната помощ и за охранителната компетентност. Постигнат бе известен напредък при изпълнението на приетите реформи, включително Oficina Judicial, реформата, която въвежда цифровизация на правосъдието и подобрява оперативната съвместимост на електронните системи на регионите за управление на делата. Необходими са усилия в тази област.

(17)

В рамките на европейския семестър Комисията направи цялостен анализ на икономическата политика на Испания и го публикува в доклада за страната от 2015 г. Освен това Комисията направи оценка на програмата за стабилност, националната програма за реформи и последващите действия във връзка с препоръките, отправени към Испания през предходните години. Комисията взе предвид не само тяхното значение за провеждането на устойчива бюджетна и социално-икономическа политика в Испания, но и съответствието им с правилата и насоките на ЕС предвид необходимостта от засилване на цялостното икономическо управление на Съюза чрез принос на равнището на ЕС към бъдещите решения на държавите членки. Препоръките в рамките на европейския семестър са отразени в препоръки 1 — 4 по-долу.

(18)

В светлината на тази оценка Съветът разгледа програмата за стабилност, като становището му (6) е отразено по-специално в препоръка 1 по-долу.

(19)

В светлината на задълбочения преглед, направен от Комисията, и на тази оценка Съветът разгледа националната програма за реформи и програмата за стабилност. Препоръките по член 6 от Регламент (ЕС) № 1176/2011 са отразени в препоръки 1—4 по-долу.

(20)

В рамките на европейския семестър Комисията извърши анализ и на икономическата политика на еврозоната като цяло. Въз основа на този анализ Съветът отправи специфични препоръки към държавите членки, чиято парична единица е еврото (7). Като страна, чиято парична единица е еврото, Испания следва също да гарантира цялостното и навременно изпълнение на тези препоръки,

ПРЕПОРЪЧВА на Испания да предприеме следните действия през периода 2015—2016 г.:

1.

Да осигури трайна корекция на прекомерния дефицит до 2016 г., като предприеме необходимите структурни мерки през 2015 и 2016 г., и да използва извънредните приходи, за да ускори намаляването на дефицита и дълга. Да засили прозрачността и отчетността по отношение на регионалните публични финанси. Да подобри ефективността на разходите в сектора на здравеопазването и да рационализира разходите на болниците за фармацевтични продукти.

2.

Да завърши реформата на сектора на спестовните банки, в това число посредством законодателни мерки, и да завърши преструктурирането и приватизацията на спестовните банки, които са държавна собственост.

3.

Да насърчава привеждането на заплатите в съответствие с производителността, след консултации със социалните партньори и в съответствие с националните практики, като отчита различията в уменията и местните условия на пазара на труда, както и различията в икономическите показатели в отделните региони, отрасли и дружества. Да предприеме мерки за повишаване на качеството и ефективността на помощта и съветите при търсенето на работа, включително като част от борбата с младежката безработица. Да рационализира схемите за минимален доход и за подкрепа на семейството и да насърчава регионалната мобилност.

4.

Да премахне пречките, които възпрепятстват дружествата да се разрастват, включително произтичащите от уредбите, при които условията зависят от размера на дружествата; да приеме планираната реформа на професионалните услуги; да ускори прилагането на закона за единството на пазара.

Съставено в Брюксел на 14 юли 2015 година.

За Съвета

Председател

P. GRAMEGNA


(1)  ОВ L 209, 2.8.1997 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 306, 23.11.2011 г., стр. 25.

(3)  Продължават да се прилагат с Решение 2014/322/ЕС на Съвета от 6 май 2014 г. относно насоки за политиките за заетостта на държавите членки за 2014 година (ОВ L 165, 4.6.2014 г., стр. 49).

(4)  Препоръка на Съвета от 8 юли 2014 г. относно националната програма за реформи на Испания за 2014 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Испания за 2014 г. (ОВ C 247, 29.7.2014 г., стр. 35).

(5)  Регламент (ЕС) № 473/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2013 г. относно общите разпоредби за мониторинг и оценка на проектите за бюджетни планове и за гарантиране на коригирането на прекомерния дефицит на държавите членки в еврозоната (ОВ L 140, 27.5.2013 г., стр. 11).

(6)  Съгласно член 5, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1466/97.

(7)  ОВ C 272, 18.8.2015 г., стр. 98.


Top