EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015H0818(11)

Препоръка на Съвета от 14 юли 2015 година относно националната програма за реформи на Дания за 2015 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за конвергенция на Дания за 2015 г.

OB C 272, 18.8.2015, p. 36–38 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

18.8.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 272/36


ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА

от 14 юли 2015 година

относно националната програма за реформи на Дания за 2015 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за конвергенция на Дания за 2015 г.

(2015/C 272/10)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 121, параграф 2 и член 148, параграф 4 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета от 7 юли 1997 г. за засилване на надзора върху състоянието на бюджета и на надзора и координацията на икономическите политики (1), и по-специално член 9, параграф 2 от него,

като взе предвид препоръката на Европейската комисия,

като взе предвид резолюциите на Европейския парламент,

като взе предвид заключенията на Европейския съвет,

като взе предвид становището на Комитета по заетостта,

като взе предвид становището на Икономическия и финансов комитет,

като взе предвид становището на Комитета за социална закрила,

като взе предвид становището на Комитета за икономическа политика,

като има предвид, че:

(1)

На 26 март 2010 г. Европейският съвет постигна съгласие по предложението на Комисията да се започне изпълнението на нова стратегия за растеж и работни места — стратегията „Европа 2020“ — въз основа на засилена координация на икономическите политики. Стратегията е съсредоточена върху ключовите области, в които е необходимо да се предприемат действия за повишаване на потенциала на Европа за устойчив растеж и конкурентоспособност.

(2)

На 14 юли 2015 г. въз основа на предложенията на Комисията Съветът прие препоръка относно общите насоки за икономическите политики на държавите членки и на Съюза, а на 21 октомври 2010 г. прие решение относно насоки за политиките за заетост на държавите членки (2). Заедно двата акта представляват т. нар. „интегрирани насоки“, с които държавите членки бяха приканени да се съобразят при провеждането на националната си икономическа политика и политика за заетост.

(3)

На 8 юли 2014 г. Съветът прие препоръка (3) относно националната програма за реформи на Дания за 2014 г. и даде становището си относно актуализираната програма за конвергенция на Дания за 2014 г.

(4)

На 28 ноември 2014 г. Комисията прие Годишния обзор на растежа, с което постави началото на европейския семестър за 2015 г. за координация на икономическите политики. На същия ден, въз основа на Регламент (ЕС) № 1176/2011 на Европейския парламент и на Съвета (4) Комисията прие Доклад за механизма за предупреждение, в който Дания не беше посочена като една от държавите членки, за които ще се извърши задълбочен преглед.

(5)

На 18 декември 2014 г. Европейският съвет одобри приоритетите за стимулиране на инвестициите, засилване на структурните реформи и продължаване на фискалната консолидация, благоприятстваща растежа.

(6)

На 26 февруари 2015 г. Комисията публикува своя доклад от 2015 г. за Дания. В доклада се оценява напредъка на Дания в изпълнението на специфичните за всяка държава препоръки, приети на 8 юли 2014 г.

(7)

На 27 март 2015 г. Дания представи своята национална програма за реформи за 2015 г. и своята програма за конвергенция за 2015 г. Двете програми бяха оценени едновременно, за да бъдат отчетени взаимовръзките между тях.

(8)

Дания в момента изпълнява предпазните мерки на Пакта за стабилност и растеж. В своята програма за конвергенция за 2015 г. правителството планира увеличаване на номиналния дефицит от 1,6 % от БВП през 2015 г., когато беше подкрепен от значителни извънредни приходи, до 2,6 % от БВП през 2016 г. След това правителството планира и да намали дефицита, за да се постигне балансиран бюджет през 2020 г. Според програмата за конвергенция правителството планира да постигне средносрочната цел — структурен дефицит от 0,5 % от БВП — от 2016 г. нататък. Според програмата за конвергенция съотношението на дълга към БВП се очаква да намалява постепенно от 39,8 % през 2015 г. до 36,7 % през 2020 г. Макроикономическият сценарий, на който се основават бюджетните прогнози, е реалистичен. Въз основа на прогнозата на Комисията от пролетта на 2015 г. структурното салдо се очаква да бъде съобразено със средносрочната цел през 2015 г. Въз основа на тези прогнози обаче съществува риск от известно отклонение от средносрочната цел през 2016 г. с излишък от 0,3 % от БВП на нарастването на нетните разходи над референтния показател. Въпреки че това отклонение се очаква да бъде временно, тъй като нарастването на нетните разходи през 2016 г. е повлияно от постепенното премахване на извънредните мерки, свързани с данъчното облагане на пенсионните спестявания, може да бъдат необходими допълнителни мерки за 2016 г. Въз основа на своята оценка на програмата за конвергенция и вземайки предвид прогнозата на Комисията от пролетта на 2015 г., Съветът е на мнение, че Дания се очаква да спази в голяма степен разпоредбите на Пакта за стабилност и растеж.

(9)

Дългосрочното предоставяне на работна сила с необходимите умения е предварително условие за устойчивия растеж в Дания. С реформата на активния трудов пазар от 2014 г. Дания постигна напредък в подобряването на пригодността за заетост на тези, които са най-отдалечени от пазара на труда. Въвеждането на реформата е на ранен етап и резултатите от нея трябва да бъдат наблюдавани. Все още са необходими допълнителни мерки за тези, които са най-изключени от пазара на труда, в съответствие с препоръките на експертната група Carsten-Koch II. Ниското образователно равнище, ограниченият опит на пазара на труда, младата възраст и мигрантският произход изглежда са главните фактори в това отношение. Като цяло потенциалът на трудовия пазар при хората с мигрантски произход остава неизползван. Въпреки високите разходи за образование в Дания резултатите в тази област са едва на средно ниво, по-специално за учениците с мигрантски произход. Реформата в системата на основното и долния курс на средното образование и в системата на професионалното образование и обучение е насочена към преодоляване на това предизвикателство. Пълното прилагане на тези реформи е необходимо, за да се подобрят образователните резултати.

(10)

Подобряването на конкурентоспособността е от основно значение за засилване на икономическото възстановяване в Дания. Ръстът на производителността, който е жизненоважен в това отношение, като цяло беше слаб през предходните две десетилетия и беше засегнат от бариери за навлизане и регулаторна тежест в секторите на услугите, ориентирани към вътрешния пазар. Комисията по производителността определи секторите на строителството и търговията на дребно като области, в които производителността може да бъде повишена. Разпоредбите за започване на търговия са много стриктни и не са предприети действия за тяхното облекчаване. Секторът на строителството се характеризира с взискателни правила за строителството и голям брой схеми за сертифициране. Правителството представи стратегия за строителството през ноември 2014 г. Тя съдържа добри инициативи като опростяване на правилата, рационализиране на техническите елементи на заявленията за строителство, въвеждането на международни стандарти, хармонизиране на националните стандарти и съкращаване на срока за издаване на разрешителни за строеж. Въпреки това стратегията все още предстои да бъде реализирана в конкретни мерки. Все още има припокриващи се схеми за разрешаване и сертифициране, които в някои случаи се прилагат и за временното предоставяне на трансгранични услуги. Освен това разрешенията и сертификатите, издадени в други държави членки, не винаги се вземат предвид, когато доставчиците искат да установят своята дейност в Дания.

(11)

В рамките на европейския семестър Комисията направи цялостен анализ на икономическата политика на Дания и го публикува в доклада за страната за 2015 г. Тя също оцени програмата за конвергенция и националната програма за реформи, както и последващите действия по препоръките, отправени към Дания през предходните години. Тя взе предвид не само тяхното значение за провеждането на устойчива фискална и социално-икономическа политика в Дания, но и тяхното съответствие с правилата и насоките на ЕС предвид необходимостта от засилване на цялостното икономическо управление на Съюза чрез принос на равнището на ЕС към бъдещите национални решения. Препоръките в рамките на европейския семестър са отразени в препоръки 1 и 2 по-долу.

(12)

С оглед на тази оценка Съветът разгледа програмата за конвергенция, като становището му (5) е изразено по-специално в препоръка 1 по-долу.

ПРЕПОРЪЧВА на Дания да предприеме следните действия през периода 2015—2016 г.:

1.

Да избягва отклоненията от средносрочната бюджетна цел през 2016 г.

2.

Да повиши производителността, по-специално в секторите на услугите, ориентирани към вътрешния пазар, включително търговията на дребно и строителството. Да намали ограниченията за търговските обекти и да предприеме допълнителни мерки за премахване на оставащите бариери, наложени от схемите за разрешаване и сертифициране в сектора на строителството.

Съставено в Брюксел на 14 юли 2015 година.

За Съвета

Председател

P. GRAMEGNA


(1)  ОВ L 209, 2.8.1997 г., стр. 1.

(2)  Запазено с Решение 2014/322/ЕС на Съвета от 6 май 2014 г. относно насоки за политиките за заетостта на държавите членки за 2014 година (ОВ L 165, 4.6.2014 г., стр. 49).

(3)  Препоръка на Съвета от 8 юли 2014 г. относно националната програма за реформи на Дания за 2014 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за конвергенция на Дания за 2014 г. (ОВ C 247, 29.7.2014 г., стр. 17).

(4)  Регламент (ЕС) № 1176/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 ноември 2011 г. относно предотвратяването и коригирането на макроикономическите дисбаланси (ОВ L 306, 23.11.2011 г., стр. 25).

(5)  Съгласно член 9, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1466/97


Top