Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015D1582

    Решение (ЕС) 2015/1582 на Комисията от 17 юли 2013 година относно мерките SA.30704 — 12/C (ex NN 53/10), които Латвия е привела в действие в полза на латвийската Банка за ипотеки и земя — „търговски сегмент“ (нотифицирано под номер C(2013) 4406) (Текст от значение за ЕИП)

    OB L 250, 25.9.2015, p. 1–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2015/1582/oj

    25.9.2015   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 250/1


    РЕШЕНИЕ (ЕС) 2015/1582 НА КОМИСИЯТА

    от 17 юли 2013 година

    относно мерките SA.30704 — 12/C (ex NN 53/10), които Латвия е привела в действие в полза на латвийската Банка за ипотеки и земя — „търговски сегмент“

    (нотифицирано под номер C(2013) 4406)

    (само текстът на английски език е автентичен)

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 108, параграф 2 от него,

    като взе предвид Споразумението за Европейското икономическо пространство, и по-специално член 62, параграф 1, буква а) от него,

    като прикани заинтересованите страни да представят своите мнения в съответствие с посочените по-горе разпоредби (1),

    като има предвид, че:

    1.   ПРОЦЕДУРА

    (1)

    На 19 ноември 2009 г. Комисията одобри две мерки за рекапитализация в полза на латвийската „Банка за ипотеки и земя“ (2) (наричана по-нататък „БИЗ“ или „банката“) с общ размер от 72,79 млн. LVL ([102,5—103,6 млн. EUR]), които бяха отпуснати на банката съответно през януари и ноември 2009 г. (3) („решението от ноември 2009 г.“).

    (2)

    На 1 април 2010 г. латвийските органи изпратиха уведомление за допълнителна рекапитализация в размер на 70,2 млн. LVL (100 млн. EUR), която е била приведена в действие на 23 март 2010 г. Уведомлението е регистрирано на 6 април 2010 г. Латвийските органи предоставиха на Комисията допълнителна информация между месеците май 2010 г. и януари 2012 г. (4).

    (3)

    На 26 януари 2012 г. Комисията реши (5) временно да одобри мярката за рекапитализация в размер на 70,2 млн. LVL, предоставена на 23 март 2010 г., мярка за рекапитализация в размер на 50 млн. LVL, отпусната на банката в края на 2011 г. (предоставена като мярка за подкрепа на ликвидността, за да бъде преобразувана в капитал), механизъм за ликвидност в режим на готовност в размер до 250 млн. LVL за банката, гаранции за международните кредитори на търговския сегмент на БИЗ в размер до 32 млн. LVL и подкрепа на ликвидността в размер до 60 млн. LVL за ликвидацията на лошите активи в рамките на HipoNIA — предприятие за управление на активи, притежавано и финансирано от БИЗ — като платежоспособно предприятие, както и да открие процедурата, предвидена в член 108, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз (наричан по-нататък „Договорът“), по отношение на тези мерки, доколкото те са били необходими за преструктурирането на търговския сегмент на БИЗ („мерките за преструктуриране“) и са облагодетелствали нейния сегмент за развитие, както и по отношение на плана за преобразуване на БИЗ (6) („решението за откриване на процедурата“). Комисията има съмнения относно съвместимостта на мерките за преструктуриране с вътрешния пазар в контекста на Съобщението на Комисията относно връщане на жизнеспособността и оценка на мерките за преструктуриране във финансовия сектор според правилата за държавна помощ в настоящата криза  (7) („Съобщението за преструктуриране“).

    (4)

    Комисията прикани заинтересованите страни да представят своите мнения относно мерките за преструктуриране. Комисията не получи мнения от заинтересованите страни.

    (5)

    На 22 март 2012 г. се състоя среща между латвийските органи и Комисията.

    (6)

    На 5 април 2012 г. Латвия представи мненията си относно решението за откриване на процедурата.

    (7)

    Между месеците май 2012 г. и юни 2013 г. Латвия и Комисията обменяха редовно информация. Латвия уведомяваше редовно Комисията за постигнатия напредък по отношение на процеса на приватизация за търговската част на банката под формата на няколко подавания на информация.

    (8)

    На 23 май 2013 г. Комисията поиска допълнителна информация. С писмо от 3 юни 2013 г. Латвия отговори на искането за информация, с изключение на въпросите за сегмента за развитие на банката. Същевременно Латвия предостави различни удостоверителни документи, включително актуализирана информация за продажбата на търговската част на БИЗ.

    (9)

    На 21 юни 2013 г. латвийските органи уведомиха Комисията, че те по изключение приемат настоящото решение да бъде прието на английски език.

    (10)

    На 28 юни 2013 г. Латвия уведоми Комисията, че тя в действителност е отпуснала на HipoNIA заем от 70,98 млн. LVL и по този начин е надхвърлила размера на временно разрешената в решението за откриване на процедурата мярка с приблизително 11 млн. LVL.

    2.   ФАКТИ

    2.1.   Получателят — БИЗ

    (11)

    БИЗ е създадена на 19 март 1993 г. от латвийското правителство като държавна банка. Министерството на финансите на Република Латвия държи 100 % от акциите на банката.

    (12)

    БИЗ е средна по големина банка в Латвия, която предлага банкови услуги на дребно. БИЗ има двойна роля, т.е. тя изпълнява функциите на банка за развитие, както и на универсална търговска банка (8).

    (13)

    БИЗ и нейните дъщерни предприятия съставляват групата БИЗ. Всички дъщерни предприятия на банката осъществяват дейности с търговски характер. Основните от тях са както следва:

    SIA „Riska investiciju sabiedriba“, предприятие със специално предназначение („RIS“);

    SIA „Hipolizings“ („Hipolizings“), което предоставя лизингови услуги (предимно лизинг на превозни средства), с пазарен дял от 5 % към 30 юни 2011 г., финансирано изключително от БИЗ чрез заем от 49 млн. LVL;

    IPS „Hipo Fondi“ (9) („Hipo Fondi“), което е дружество за управление на активи, управляващо фонд на финансирана от държавата схема за задължително пенсионно осигуряване (втори стълб), по която управлява 34 млн. LVL (приблизително 4 % пазарен дял), 51 % собственост на дъщерното предприятие на банката RIS; Hipo Fondi е осъществявало дейност като самостоятелен субект, но се е ползвало от клоновата мрежа, търговския персонал и ИТ поддръжката на БИЗ;

    SIA „Hipoteku bankas Nekustama Ipasuma Agentura“ („HipoNIA“), което е дружество за управление на необслужвани активи (10), управляващо портфейл от активи, финансиран изключително от БИЗ.

    (14)

    В съответствие с плана за преобразуване, описан в съображения 45—95 от решението за откриване на процедурата, БИЗ се преобразува изцяло в банка за развитие (т.е. банка, подкрепяща структурните, икономическите и социалните политики от името на държавата, в съответствие със своята обществена мисия). За тази цел тя се освобождава от своите търговски дейности.

    (15)

    Латвия е назначила независим външен консултант, за да бъде изготвена концепция за институциите за развитие в Латвия. На 11 февруари 2011 г. първият проект на „Доклад за оптимизация на системата на финансовите институции за развитие в Латвия“ е представен на Комисията и Международния валутен фонд (МВФ).

    (16)

    В проекта на доклада се препоръчва, наред с други въпроси, създаването на единна институция за развитие („ЕИР“), като същевременно се признава необходимостта да се гарантира нейната независимост чрез установяването ѝ със специален закон и чрез сформирането на независими органи за вземане на решения. В този контекст в проекта на доклада се посочва необходимостта от разработването на функционалната структура на ЕИР от самото начало, въз основа на пълен преглед на съществуващите програми и техните функционални нужди и нужди от персонал, по-специално по отношение на функциите за оценка и управление на риска.

    (17)

    Освен това в него се подчертава необходимостта от държавна намеса чрез косвени инструменти (индивидуални и портфейлни гаранции, рисков капитал, фондове тип „мецанин“ и т.н.), като същевременно се избягват големите преки заеми и пряката намеса се запазва само като възможност за ограничен брой много специфични и обосновани случаи (микрокредитиране, земеделски стопани и т.н.).

    (18)

    Според проекта на доклада непрякото насочване на подпомаганото от държавата кредитиране ще увеличи достъпа до потенциалните получатели на тези програми и ще подобри както разходната ефективност на разпределението, така и сътрудничеството със сектора на търговските банки.

    2.2.   Стратегията за преструктуриране: продажба от БИЗ на нейните търговски дейности

    (19)

    В съответствие с допълващия меморандум за разбирателство (ДМР) от месец юли 2010 г. независим консултант трябва да изготви плана за преобразуване на БИЗ. Този консултант е бил инструктиран да подготви сценарии за преобразуването на банката, за да се даде възможност или активите и пасивите, свързани с финансирането на развитието, да бъдат отделени и банката с нейните търговски дейности да бъде приватизирана, или банката да бъде преобразувана така, че търговските дейности да бъдат продадени, като се запази сегментът за развитие.

    (20)

    След като анализира финансовото състояние на банката, независимият консултант заключава в плана за преобразуване, доставен през месец април 2011 г. („плана за преобразуване от април 2011 г.“), че най-добрият сценарий е търговските активи на БИЗ да бъдат продадени своевременно на пакети.

    (21)

    На 1 ноември 2011 г. правителството на Латвия одобрява стратегията за продажба, препоръчана в плана за преобразуване от април 2011 г., и по-специално продажбата на търговския сегмент на БИЗ на шест пакета.

    (22)

    Субектите, принадлежащи към групата БИЗ, които е трябвало да бъдат продадени като юридически лица чрез сделка с акции, са показани на графика 1.

    Графика 1

    Преглед на юридическите лица, принадлежащи към групата БИЗ  (11)

    Image

    Източник: латвийските органи

    (23)

    Към 31 август 2011 г. активите и пасивите на търговския сегмент на БИЗ, предвидени за продажба, включват:

    портфейл с търговски заеми и дялове в дъщерни предприятия (HipoNIA, Hipolizings и Hipo Fondi) на стойност 283,8 млн. LVL;

    депозити на стойност 356,1 млн. LVL.

    (24)

    Процесът на продажба е проведен с помощта на уважаван външен консултант. Първоначално е установена връзка с 121 потенциални купувачи. 98 от тях са получили рекламен анонс, от тях 18 са подписали споразумение за неразкриване на информация, 51 не са проявили интерес и 29 не са изпратили отговор. До 16 декември 2011 г., в края на първата фаза на процеса на продажба, са получени девет първоначални оферти. До 11 януари 2012 г., по време на втората фаза на процеса на продажба, трима потенциали купувачи са подали подобрена оферта, шест поддържат първоначалната си оферта и постъпва една нова оферта. На всички тези потенциални инвеститори е предоставен достъп до информационна зала. По време на този етап от процеса трима потенциални купувачи се оттеглят от процеса, а един просто изразява интерес към части от два пакета (пакети 2 и 3), но не представя конкретна оферта. В резултат на това до 16 март 2012 г. окончателни оферти са получени от четирима потенциални инвеститори, най-вече за един от пакетите, въпреки че един потенциален купувач е представил оферта за три пакета.

    Пакети

    (25)

    Според стратегията за продажба, одобрена от латвийските органи на 1 ноември 2011 г., е трябвало активите и пасивите на БИЗ първоначално да бъдат разделени на шест отделни пакета, в съответствие с проверения пазарен интерес. По време на процеса на продажба пакет 3 е допълнително разделен на два отделни пакета, 3А и 3Б. Пакетите са били продадени на отделни купувачи, като останалата част от активите и пасивите на БИЗ са прехвърлени към сегмента за развитие. Процесът е бил завършен и всички пакети са прехвърлени до 30 юни 2013 г. Пакетите се състоят от:

    1)

    пакет 1 (12) и пакет 2 (13), съдържащи по-голямата част от търговските кредити и депозити, които са били продадени. Процесът в съществената си част завършва на 24 ноември 2012 г. Останалите търговски условия ще бъдат уредени през 2013 г. (компенсация от купувача […] (14) ([…] LVL) и […] в съответствие с условията на договор за продажба ([…] LVL) с […]);

    2)

    пакет 5, който се състои от Hipolizings, лизинговото подразделение на БИЗ, и който е бил продаден на 1 август 2012 г., и пакет 6, съставен от пенсионни планове по втория стълб, управлявани от Hipo Fondi, който е бил продаден през ноември 2012 г. Продажбата на Hipo Fondi, което е оставащото фиктивно дружество, ще се осъществи през 2013 г.;

    3)

    пакет 3 се състои от обслужвани корпоративни кредити, свързани със строителни предприемачи и строителство. Той е разделен на пакети 3А и 3Б, за да се улесни процесът на продажба на активи, тъй като не е получил достатъчен пазарен интерес. Пакет 3А е продаден на частен инвеститор на 18 юни 2013 г., а пакет 3Б е продаден на Латвийската агенция за приватизация (ЛАП) на 28 юни 2013 г.;

    4)

    пакет 4 (15), свързан с HipoNIA, е продаден на ЛАП на 28 юни 2013 г.

    (26)

    Що се отнася до различните възможности за продажба за пакети 3Б и 4, латвийските органи вярват, че офертите, подадени от инвеститорите за тях, са били недостатъчни и не отразяват реалната вътрешна стойност на включените в тях активи (оценени от независим уважаван експерт). С цел свеждане до минимум на загубите държавата решава да продаде пакети 3Б и 4 на ЛАП.

    (27)

    По отношение на Hipo Fondi, предвид офертите, получени от страна на инвеститорите, то би могло да се продаде или чрез продажба на юридическо лице като действащо предприятие, с всички активи, управлявани от него, или чрез продажба на активи. Според Латвия е избрана втората възможност, тъй като, наред с други причини, по-добра цена е била предложена за сделка с активи. В резултат на това са продадени почти всички икономически дейности на Hipo Fondi, а именно три пенсионни плана: „Rivjera“, „Safari“ и „Jurmala“. Отделно от тези пенсионни планове Hipo Fondi е управлявало също няколко частни портфейли и фондове от затворен тип. Някои от тях вече са били закрити, а останалата част са в процес на прекратяване. Hipo Fondi ще остане чисто фиктивно дружество, без реална активна дейност, която да управлява. Това оставащо фиктивно дружество би могло да бъде ликвидирано или продадено. Предприет е процес на продажба на юридическото лице и миноритарният акционер на Hipo Fondi (16) е изразил интерес към придобиването на акциите […]. Латвийските органи решават да се пристъпи към продажба на миноритарния акционер, тъй като финансовият резултат е по-добър и решението е по-бързо в сравнение с ликвидацията. Продажбата на Hipo Fondi е почти приключила. Договорът за продажба е подписан, но закриването все още не се е състояло, тъй като придобиването е в процес на проверка от латвийския надзорен орган, Комисията по финанси и капиталови пазари („КФКП“). Hipo Fondi не притежава регистрирани права върху интелектуална собственост и регистрираната марка „hipo“ и сродните права се държат от БИЗ. БИЗ, като част от споразумение с купувача, не е възразило срещу използването на термина „hipo“ в името на Hipo Fondi.

    (28)

    Що се отнася до продажбата на HipoNlA, БИЗ прехвърля капитал в размер на […] LVL на HipoNIA на 20 юни 2013 г. Тази рекапитализация е необходима, защото прехвърлянето на HipoNlA от БИЗ на ЛАП се е състояло на […] по балансова стойност, като разликата възлиза на […] LVL. Тази разлика е […] от БИЗ, тъй като това е било предпоставка както за държавния бюджет — за отпускане на заем на HipoNlA, така и за ЛАП — за придобиване на акции на HipoNIA. Общият нетен […] за БИЗ от сделката е […] LVL (т.е. […] по нетна балансова стойност, след начисляване на провизии, към момента на започване на операцията).

    Таблица 1

    Преглед на пакетите и условията на тяхната продажба

    в 000 LVL

    Съдържание

    Текущо състояние

    Инвеститор

    Брутна балансова стойност

    Нетна балансова стойност

    Крайна цена/Дългосрочна икономическа стойност

    Брутна отстъпка

    Нетна отстъпка

    Брутна загуба

    Нетна загуба

    Пакет 1

    Обслужвани кредити на физически лица и малки корпоративни кредити

    Продаден

    SwedBank

    […]

    […]

    […]

    […]

    […]

    […]

    […]

    Пакет 2

    Обслужвани големи корпоративни кредити

    Продаден

    Swedbank

    […]

    […]

    […]

    Пакет 3A

    Обслужвани корпоративни кредити, свързани със строителни предприемачи и строителство

    Продаден

    Инвеститор 2

    […]

    […]

    […]

    […]

    […]

    […]

    […]

    Пакет 3B

    В ход

    Агенция за приватизация

    […]

    […]

    […]

    […]

    […]

    […]

    […]

    Пакет 4

    HipoNIA: дружество за управление на активи с необслужвани кредити

    В ход

    Агенция за приватизация

    […]

    […]

    […]

    […]

    […]

    […]

    […]

    Пакет 5

    Hipolizings: лизингово предприятие (превозни средства…)

    Продаден

    Swedbank

    […]

    […]

    […]

     

    […]

    Пакет 6

    Hipo Fondi: управление на активи за фонд за държавно задължително пенсионно осигуряване

    Продаден

    SEB Bank

    […]

    […]

    […]

    Източник: латвийските органи

    (29)

    Общата сума, генерирана от процеса на продажба, незначително надвишава предвидената в базовия сценарий при отстъпки съгласно базовия сценарий в стратегията за продажба, ако към брутната балансова стойност се приложат брутните отстъпки от стратегията за продажба. Налице е загуба от 53,1 млн. LVL в сравнение с очакваната загуба от 56,80 млн. LVL.

    Прекратяване на дейността с ценни книжа

    (30)

    БИЗ прекратява договорите за попечителски услуги със своите клиенти. Тя ще демонтира съответната ИТ инфраструктура и ще преразпредели или съкрати служители.

    (31)

    Също така БИЗ на практика напълно ще прекрати дейността си с ценни книжа. Тя ще запази сметките само на около 100 клиента, с нито един от които не може да бъде установена връзка (основно защото повечето от тях са починали). Тъй като не може законосъобразно да продаде ценните книжа на тези неактивни клиенти, БИЗ възнамерява да 1) получи лиценз да оперира със сметките за ценни книжа на тези клиенти и 2) оттегли пълния лиценз за банкова дейност, който обхваща също попечителски услуги.

    2.3.   Стратегията за преструктуриране: създаване на единна институция за развитие

    (32)

    Останалите търговски дейности след продажбата се очаква да бъдат прехвърлени към сегмента за развитие: те включват, наред с друго, ликвидни активи на стойност 20,3 млн. LVL; други активи на стойност 7,6 млн. LVL; безсрочни депозити на стойност 5,9 млн. LVL и срочни депозити на стойност 1 млн. LVL; други задължения на стойност 1,7 млн. LVL; и неизплатен дялов капитал на стойност 19,20 млн. LVL.

    (33)

    След продажбата на търговските дейности, считано от 30 юни 2013 г. се очаква БИЗ да извършва само дейности за развитие. Тя ще държи активи на приблизителна стойност 222,3 млн. LVL.

    (34)

    В допълващия меморандум за разбирателство Латвия е предвидила следните ангажименти към Съюза и МВФ:

    а)

    след продажбата на търговските активи на БИЗ Латвия ще слее частта за развитие на БИЗ с други държавни институции, за да се създаде единна институция за развитие („ЕИР“). ЕИР ще приведе в изпълнение програми за държавна помощ чрез финансови инструменти, които в момента се обслужват от БИЗ, Латвийската гаранционна агенция, Фонда за развитие на селските райони и Фонда за инвестиции за околната среда (17);

    б)

    ЕИР няма да има право да привлича частни депозити. Тя ще избягва прякото кредитиране, освен когато преференциални програми вече са били одобрени или в случаите, когато кредитирането е: i) свързано с доставката на продукти, които не се предлагат от търговските банки или небанковите финансови институции; ii) зависимо от високо специализирани знания, с които търговските банки или небанковите финансови институции не разполагат; или iii) с твърде малък обем или твърде висока степен на риск, за да представлява интерес за търговските банки или небанковите финансови институции;

    в)

    БИЗ няма да стартира нови програми за пряко кредитиране, докато не бъде одобрен планът за действие за ЕИР; цялото финансиране, отпуснато на БИЗ за осъществяването на националните инструменти за финансов инженеринг, трябва да бъде защитено и да се прехвърли изцяло на ЕИР, след като тя бъде създадена. След като бъде сформирана ЕИР, за да се подобрят професионалният мониторинг и прозрачността, ще бъде създаден Консултативен съвет, председателстван от Министерството на финансите и съставен от представители на ключовите министерства, социалните партньори, Асоциацията на търговските банки и реномирани международни финансови институции с експертен опит в дейностите за развитие;

    г)

    След като търговските части на БИЗ бъдат продадени или прехвърлени на ЛАП, на банката няма да бъде позволено да привлича нови частни депозити. КФКП ще гарантира спазването на това задължение.

    2.4.   Описание на мерките, обхванати от настоящото решение

    (35)

    По отношение на дейностите за развитие на БИЗ Комисията отбелязва намерението на Латвия за оптимизиране на системата на финансовите институции за развитие чрез консолидирането им в ЕИР. В решението за откриване на процедурата е изразено очакване, че БИЗ ще извършва дейности за развитие само докато бъде сформирана ЕИР, което трябва да се осъществи до 31 декември 2012 г. Този процес обаче е бил забавен и е все още в ход. Тъй като латвийските органи не са финализирали проекта за ЕИР, решението се отнася само за търговската част на БИЗ. В резултат на това частта за развитие на БИЗ ще бъде оценена в отделно окончателно решение.

    (36)

    В решението за откриване на процедурата следните мерки, предоставени от Латвия спрямо търговската част на БИЗ, са били одобрени временно като помощ за оздравяване:

    а)

    мярка за рекапитализация на стойност 70,2 млн. LVL, предоставена на 23 март 2010 г.;

    б)

    мярка за рекапитализация на стойност 50 млн. LVL, отпусната в края на 2011 г. (предоставена като мярка за подкрепа на ликвидността, за да бъде преобразувана в капитал);

    в)

    механизъм за ликвидност в режим на готовност в размер до 250 млн. LVL;

    г)

    гаранции за международните кредитори на търговския сегмент на БИЗ в размер до 32 млн. LVL и

    д)

    подкрепа на ликвидността в размер до 60 млн. LVL за ликвидацията на лошите активи в рамките на HipoNIA като платежоспособно предприятие.

    (37)

    Латвия представи информация за използването на тази държавна подкрепа за ликвидацията на търговския сегмент на БИЗ, изменена така, че да се вземе предвид изпълнението на стратегията за продажба.

    (38)

    Общият размер на необходимия капитал за мярката, описана в съображение 36, буква б), е по-нисък от първоначално планирания, като сумата е 25 млн. LVL вместо 50 млн. LVL, тъй като латвийските органи решават, че БИЗ ще работи без лиценз за банкова дейност, което намалява размера на необходимия капитал. Увеличението на капитала на стойност 25 млн. LVL се осъществява през юни 2012 г. (18).

    (39)

    Механизмът за ликвидност в режим на готовност в размер до 250 млн. LVL, описан в съображение 36, буква в), е временно одобрен и се предоставя на БИЗ считано от 1 януари 2012 г. до приключването на процеса на продажба, за да бъде на разположение в случай на събития, изискващи спешно осигуряване на ликвидност. От 30 май 2013 г. нататък използваната подкрепа на ликвидността е била значително по-ниска от максималния предвиден размер (50 млн. LVL), защото не е имало изтегляне на депозити и процесът на преобразуване е протекъл гладко. Понастоящем има неусвоен остатък от 25 млн. LVL, който се очаква да бъде изчистен до 31 декември 2013 г.

    (40)

    Гаранциите в размер до 32 млн. LVL, описани в съображение 36, буква г), е трябвало да бъдат предоставени на международните кредитори на БИЗ във връзка с нейния търговски сегмент. Тъй като продажбата на търговския сегмент и преобразуването на БИЗ в банка за развитие би могло да се счита за неизпълнение съгласно техните договори, тази мярка е била необходима, за да се гарантират задълженията, в случай че международните кредитори биха поискали предварително изплащане на кредитите на БИЗ. Въпреки това размерът на гаранциите, изисквани за търговската част, е по-нисък от очакваната сума от 32 млн. LVL, тъй като само някои международни кредитори са поискали допълнителни мерки за безопасност. Считано от 30 май 2013 г. прогнозираното равнище на необходимите гаранции е 12,4 млн. LVL.

    (41)

    Подкрепата на ликвидността на HipoNIA, описана в съображение 36, буква д), се оказва по-висока от сумата, временно одобрена от Комисията, като достига 71 млн. LVL вместо 60 млн. LVL. Увеличението е необходимо, тъй като част от пакет 3 не е продадена на пазара, а вместо това се прехвърля на HipoNIA, увеличавайки по този начин необходимия размер на финансирането. Очаква се тази подкрепа на ликвидността да бъде възстановена до 31 декември 2018 г.

    (42)

    Съответно Латвия поиска от Комисията да одобри увеличението на подкрепата на ликвидността от 11 млн. LVL. В този контекст Латвия твърди, че общият размер на помощта, необходима за поетапното прекратяване на търговския сегмент на БИЗ, е по-нисък от размера на временно одобрената помощ.

    Таблица 2

    Преглед и съпоставка на одобрената държавна помощ спрямо отпусната държавна помощ

    (състояние към месец май 2013 г.)

    Подкрепа на ликвидността на БИЗ

    Размер, предварително одобрен от Комисията на 26 януари 2012 г.

    250,0 млн. LVL

    Размер, предоставен през декември 2011 г.

    50,0 млн. LVL

    Подкрепа на ликвидността на HipoNIA

    Размер, предварително одобрен от Комисията на 26 януари 2012 г.

    60,0 млн. LVL

    Размер, предоставен през юни 2013 г.

    71,0 млн. LVL

    Гаранции

    Размер, предварително одобрен от Комисията на 26 януари 2012 г.

    32,0 млн. LVL

    Размер, предоставен през юни 2012 г.

    12,4 млн. LVL

    Капитал

    Размер, предварително одобрен от Комисията на 26 януари 2012 г.

    70,2 + 50,0 млн. LVL

    Размер, предоставен през юни 2012 г.

    70,2 + 25,0 млн. LVL

    Общ размер на държавната помощ

    Размер, предварително одобрен от Комисията на 26 януари 2012 г.

    462,2 млн. LVL

    Текуща оценка на размера на мерките за помощ

    228,6 млн. LVL

    2.5.   Основания за откриване на процедурата

    (43)

    В Съобщението относно преструктурирането (19) се посочват правилата за държавна помощ, приложими за преструктурирането на финансовите институции в настоящата криза. Съгласно Съобщението относно преструктурирането, за да отговаря на условията на член 107, параграф 3, буква б) от Договора, преструктурирането на финансова институция в контекста на настоящата финансова криза трябва да:

    включва достатъчно собствено участие от страна на бенефициера (споделяне на тежестта);

    съдържа достатъчни мерки, които да ограничават нарушаването на конкуренцията;

    води до възстановяване на жизнеспособността на банката или да демонстрира как може да се извърши организирано ликвидацията ѝ.

    (44)

    В решението за откриване на процедурата Комисията временно е одобрила помощта за оздравяване, като е счела, че мерките, описани в съображение 36, са целесъобразни, тъй като те са целели премахването на заплахата за латвийската икономика, произтичаща от проблемите на БИЗ. Комисията счита също така, че тези мерки са необходими и са най-ефикасният вариант за латвийското правителство за поетапното прекратяване на търговската дейност на банката. Въпреки това Комисията има съмнения относно това дали помощта е пропорционална и е поискала допълнителна информация в това отношение.

    Предпазни мерки срещу излишното нарушаване на конкуренцията — прекратяване на търговските дейности

    (45)

    В съответствие със стратегията за продажба повечето от икономическите дейности на търговския сегмент на БИЗ трябва да бъдат прекратени и продадени на пакети и дъщерните предприятия Hipolizings и Hipo Fondi трябва да бъдат продадени отделно от банката, което се оценява положително от Комисията.

    (46)

    Що се отнася до организираната ликвидация, Комисията стига до заключението, че е необходима повече информация относно съвместимостта на помощта за прекратяване на търговските дейности на БИЗ. По-специално Комисията е поискала от латвийските органи да посочат точните етапи, предвидени във връзка с продажбата на дейностите, както и допълнителна информация относно дейностите, които не могат да бъдат продадени.

    (47)

    По отношение на икономическите дейности, които се предвижда да продължат да се извършват, само два субекта, а именно Hipolizings и Hipo Fondi, е трябвало да бъдат продадени като самостоятелни юридически лица. Независимо от това, предвид тяхното ограничено присъствие на пазара (20) и тяхната навременна продажба от банката Комисията прави предварително заключение, че мерките за помощ са били адекватни.

    Възстановяване на жизнеспособността в дългосрочен план на икономическите дейности на групата БИЗ

    (48)

    В решението за откриване на процедурата Комисията е поискала от латвийските органи да предоставят допълнителна информация в уверение на това, че предприятията, които ще останат като самостоятелни субекти (Hipolizings и Hipo Fondi), ще бъдат жизнеспособни след продажбата. По-конкретно Комисията иска да знае след продажбата кой ще осигури инфраструктурите или финансирането, които са им необходими, вместо БИЗ.

    Организирана ликвидация на непродадените търговски дейности

    (49)

    Въпреки че в стратегията за продажба е предоставена информация за условията за организирана ликвидация на търговските дейности, в решението за откриване на процедурата Комисията изразява съмнения, че са въведени достатъчни предпазни мерки срещу излишното нарушаване на конкуренцията.

    (50)

    Комисията по-специално приканва латвийските органи да завършат продажбите своевременно и да предложат допълнителни мерки, за да се гарантира, че банката е определила непривлекателни цени на своите търговски продукти и е поставила таван за овърдрафтите по съществуващи кредити.

    3.   МНЕНИЯ ОТ ЗАИНТЕРЕСОВАНИ СТРАНИ

    (51)

    Комисията не получи мнения от заинтересованите страни.

    4.   МНЕНИЯ ОТНОСНО РЕШЕНИЕТО ЗА ОТКРИВАНЕ НА ПРОЦЕДУРА ОТ ЛАТВИЯ

    (52)

    На 5 април 2012 г. Латвия представя мнения относно решението за откриване на процедурата и по-късно допълва своята позиция чрез редовни подавания на информация до месец юни 2013 г. (21).

    (53)

    Като цяло Латвия е на мнение, че всички критерии за съвместима държавна помощ са изпълнени по отношение на БИЗ, защото: i) търговският сегмент е бил ликвидиран; ii) останалият сегмент за развитие функционира в рамките на строго определена гама продукти (компетенции) и ii) лицензът на оставащата институция ще бъде оттеглен и следователно тя няма да се конкурира с търговските банки за финансиране.

    (54)

    По отношение на сегмента за развитие на БИЗ Латвия е представила изчерпателна информация (22). Независимо от това Латвия е пояснила, че все още не е постигнато окончателно споразумение относно създаването на ЕИР, която се предвижда да поеме сегмента за развитие на БИЗ. Латвия посочва, че съвместен план за действие за създаването на ЕИР от съответните министерства и външния експерт трябва да бъде представен на 2 август 2013 г., както и че работата ще продължи през цялата 2013 година. Въпреки това крайната дата за създаване на ЕИР е все още неясна.

    (55)

    Поради тази причина Латвия е поискала оценката на държавната помощ за създаването на ЕИР да бъде разгледана в отделна процедура, а не в рамките на процедурата относно търговския сегмент на БИЗ.

    (56)

    Що се отнася до предпазните мерки срещу излишното нарушаване на конкуренцията, Латвия смята, че въведените мерки гарантират, че няма пряка конкуренция между търговския сегмент на БИЗ и други търговски банки. БИЗ е преустановила дейността по отпускане на нови кредити от ноември 2009 г. По отношение на депозитите, първоначално е било необходимо активно управление на депозитната база, за да се избегне допълнителна държавна помощ под формата на подкрепа на ликвидността до приключването на продажбата. Депозитите, свързани с търговския сегмент на БИЗ, в крайна сметка са продадени като част от пакети 1 и 2, а операциите с платежни карти и мрежата от терминални устройства АТМ е демонтирана.

    (57)

    HipoNIA, което е придобило кредитните портфейли от БИЗ, не предоставя допълнително финансиране на своите клиенти. По-специално, предвид състоянието на тези кредити (почти всички са просрочени с над 90 дни и вече са направени опити за преструктуриране), в почти всички случаи HipoNIA си възвръща владението над имуществото.

    (58)

    Що се отнася до търговския сегмент, Латвия е представила пълен график за продажба или ликвидация на активите, определила е основните етапи на процеса и е информирала Комисията за постигнатия напредък и действителните дати на споразуменията за продажба. Латвия твърди, че всички балансови позиции, свързани с търговския сегмент, ще бъдат закрити до месец януари 2014 година.

    (59)

    Латвия е предоставила подробен преглед на сумите на държавната помощ, действително предоставени на търговския сегмент на БИЗ (а именно подкрепа на ликвидността на БИЗ в размер на 50 млн. LVL, държавни гаранции в размер на 12,4 млн. LVL, капиталови мерки в размер на 95,2 млн. LVL и подкрепа на ликвидността от 71 млн. LVL за HipoNIA). Латвия подчертава, че общият размер на помощта, необходима на БИЗ за нейната търговска част, е по-нисък от първоначалните очаквания (и одобрен на временна база в решението за откриване на процедурата).

    (60)

    Според Латвия нито една от мерките за помощ не облагодетелства пряко търговските дейности, които ще бъдат продължени от Hipolizings и Hipo Fondi, след като бъдат продадени. Основната дейност на БИЗ е била разделена на три пакета и се продава под формата на продажба на активи. Нито един от тези пакети не представлява предприятие по смисъла на член 107, параграф 1 от Договора; поради това Латвия счита, че икономическата дейност не е продължила след продажбата, както и че пакетите няма да се ползват от държавната помощ, получена преди продажбата.

    (61)

    Латвия е на мнение, че само продажбата на пакет 4 (Hipolizings) може да представлява продължаване на икономическата дейност. Hipolizings обаче ще представлява много малка част от групата, към която принадлежи купувачът (по-малко от 0,1 %) и […]. […]. Продажбата ще осигури жизнеспособността в дългосрочен план на предприятието и няма да застраши жизнеспособността на купувача. Освен това Hipolizings има само незначителен пазарен дял от 5 %. Освен това то се е ползвало само в ограничена степен и косвено от помощта, предоставена на БИЗ: не се е наложило неговите съществуващи договорни споразумения да бъдат прекратени неочаквано и, подобно на другите дружества, собственост на банката, не е било необходимо то да бъде продадено от собственик в затруднено положение. С оглед на много ограничения размер на помощта за Hipolizings Латвия счита, че след продажбата и пълното интегриране с купувача, Hipolizings няма да се ползва от помощта.

    (62)

    Що се отнася до фиктивното дружество Hipo Fondi, продадено на частен инвеститор, Латвия се ангажира, че […].

    (63)

    По отношение на прехвърлянето на активи от БИЗ на HipoNIA и последващата му продажба Латвия изразява съгласие с предварителните констатации на Комисията, изложени в решението за откриване на процедурата, че прехвърлянето не включва помощ.

    (64)

    По отношение на увеличението на капитала от 2012 г. за търговския сегмент Латвия пояснява, че това увеличение се е състояло на две части: първата е свързана с продажбата на пакети 1, 2, 3, 5 и 6, а втората — с продажбата на пакет 4. Размерът на капитала е сведен до минимално равнище и е изчислен така, че да се осигури нормативно установената капиталова адекватност за търговския сегмент след загубите от продажбата.

    (65)

    Що се отнася до механизма за ликвидност в режим на готовност, предоставен в контекста на преструктурирането, Латвия твърди, че подкрепата за търговския сегмент е била с временен характер, за да се осигури организираната продажба. Според Латвия неговият малък мащаб и временен характер намаляват евентуалното нарушаване на конкуренцията до минимум.

    (66)

    И накрая, Латвия поема ангажимент да представи доклади от мониторинга на преструктурирането на БИЗ, включително ликвидацията на непродадените търговски дейности, както и последваща оценка на ликвидацията.

    5.   ОЦЕНКА НА МЕРКИТЕ

    5.1.   Наличие на държавна помощ по смисъла на член 107, параграф 1 от Договора

    (67)

    Съгласно член 107, параграф 1 от ДФЕС всяка помощ, предоставена от държава членка или чрез ресурси на държава членка, под каквато и да било форма, която нарушава или заплашва да наруши конкуренцията чрез поставяне в по-благоприятно положение на определени предприятия или производството на някои стоки, доколкото засяга търговията между държавите членки, е несъвместима с вътрешния пазар, освен ако не е предвидено друго.

    Получатели на помощ

    (68)

    Както е посочено в съображение 145 от решението за откриване на процедурата, когато се прави оценка на мерките, за да се определи дали те представляват държавна помощ, е необходимо да се направи разграничение между настоящите и бъдещите дейности на БИЗ, от една страна, и остатъчните търговски дейности, извършвани от БИЗ по време на преходния период (преустановяването на дейности), от друга страна. Латвийските органи са представили данни, показващи как мерките са облагодетелствали единия или другия сегмент.

    (69)

    В обхвата на настоящото решение попадат само мерките, предоставени на търговската част на БИЗ. Условията на дейността на частта за развитие на БИЗ, която се очаква да бъде продължена от институция за развитие, чието създаване все още предстои, ще бъдат оценявани в отделно окончателно решение.

    (70)

    В резултат на това настоящото решение ще прави оценка само на мерките, предоставени от Латвия в полза на търговската част на БИЗ, доколкото те са необходими за преструктурирането на търговския сегмент на БИЗ.

    (71)

    Следва да се припомни, че за да се оценят мерките в полза на търговския сегмент на банката, е важно да се установи дали и до каква степен икономическата дейност продължава или е прекратена след продажбата на търговските активи и пасиви (23). В това отношение Комисията установява, че с продажбата на пакети 3А (на частен инвеститор), 3Б и 4 (на ЛАП за постепенно закриване) до 30 юни 2013 г. тези икономически дейности на бившата търговска част на БИЗ са прекратени. Полезно е също да се отбележи, че голяма част от активите, управлявани по-рано от Hipo Fondi, се продават отделно от това дружество чрез продажба на активи. Комисията счита, че продажбата на пакети, която позволява различни купувачи да наддават за отделни части на търговските активи и пасиви на БИЗ, ефективно допринася за ликвидацията на търговската дейност на БИЗ. Трябва да се отбележи, че банката се опитва повече от веднъж да продаде непродадените активи и в крайна сметка те са прехвърлени на ЛАП, която комбинира по нов начин пакетите и предоговаря офертите с потенциални инвеститори. Следователно БИЗ изглежда е изчерпала всички налични възможности на пазара за продажба на тези активи с най-лошо качество на разумна цена, т.е. на цена, по-висока от тяхната дългосрочна икономическа стойност, оценена от реномиран външен консултант.

    (72)

    По отношение на спомагателните дейности с търговски характер на БИЗ Латвия също е предоставила достатъчно информация, че те вече са били или ще бъдат прекратени в близко бъдеще. Фиктивното дружество Hipo Fondi, което ще остане след продажбата на управляваните от него активи, ще бъде продадено през следващите месеци, дейността с ценни книжа ще бъде прекратена и RIS, което е чисто холдингово дружество, което в момента държи акции в Hipo Fondi и две дружества в несъстоятелност, ще бъде ликвидирано. Планирано е лицензът за банкова дейност на БИЗ да бъде оттеглен до 31 декември 2013 г.

    (73)

    Що се отнася до Hipolizings, то е продадено като юридическо лице чрез сделка с акции. Латвия твърди, че Hipolizings не се е възползвало пряко от подкрепата, предоставена на дружеството майка, БИЗ (24). Що се отнася до потенциалната мярката за облекчение на активите, описана в съображения 165—170 от решението за откриване на процедурата, следва да се припомни, че преди продажбата на Hipolizings най-лошите активи на БИЗ са били прехвърлени вътрешно на HipoNIA. В решението за откриване Комисията стига до заключението, че такова вътрешно прехвърляне на активи може да представлява само мярка за облекчение на активите в полза на Hipolizings и Hipo Fondi, ако и до степента, в която те са се възползвали от тези трансфери. Предвид потвърждението на Латвия, че активи не са били прехвърляни от Hipolizings на HipoNIA, може да се заключи, че Hipolizings не е получавало облекчение на активите, което пряко облагодетелства неговите дейности. Въпреки това, както признава Латвия, не може да се изключи, че Hipolizings се е ползвало в ограничена степен от помощта, предоставена на БИЗ, доколкото не се е наложило съществуващите договорни споразумения на Hipolizings да бъдат прекратени неочаквано и не е било необходимо то да бъде продадено от собственик в затруднено положение. Поради това Комисията заключава, че Hipolizings се е възползвало от помощта, предоставена на БИЗ, макар и косвено и следователно в много ниска степен.

    (74)

    По отношение на Hipo Fondi Комисията отбелязва, че по времето, когато е продадено на своя миноритарен акционер, то е било само фиктивно дружество. Латвия е потвърдила, че останалите частни портфейли и фондове от затворен тип, управлявани от Hipo Fondi, вече са били закрити, са в процес на закриване или ще бъдат ликвидирани. Освен това Латвия се ангажира, че […].

    (75)

    В светлината на изложеното по-горе може да се заключи, че поне за известно време Hipo Fondi ще остане чисто фиктивно дружество без реална дейност, която да управлява. Като се има предвид, че фиктивното дружество приключва дейностите, развивани по-рано от Hipo Fondi като дъщерно предприятие на БИЗ, и не предприема веднага никакви нови икономически дейности, може да се направи заключението, че не съществува приемственост между Hipo Fondi като предприятие, което е било част от групата БИЗ, и новия субект, т.е. Hipo Fondi като собственост на новия(те) собственик(ци), осъществяващо нови икономически дейности, ако има такива. Следователно не може да се счита, че фиктивното дружество Hipo Fondi се е възползвало от помощта, получени преди това от БИЗ.

    (76)

    Що се отнася HipoNIA, той ще съдържа активи на бившия търговския сегмент на БИЗ в режим на ликвидация и ще работи само за ограничен период от време. Въпреки това в съответствие с установената съдебна практика мерки, насочени към ликвидация на търговски дейности, все пак могат да представляват помощ (25).

    (77)

    По отношение на предприятията, които са купувачи на пакетите, Комисията отбелязва, че въз основа на информация, предоставена от Латвия, процесът на продажба се е извършил по открит и недискриминационен начин, при пазарни условия и с цел да се увеличи максимално цената за определени пакети.

    (78)

    Що се отнася до прехвърлянето на HipoNIA на стойност под пазарната, Комисията потвърждава предварителното заключение в решението за откриване на процедурата, че неговия купувач, ЛАП, не може да се разглежда като получател на помощта, тъй като той не извършва икономическа дейност и е само една агенция на латвийската държава (26).

    (79)

    Въз основа на това Комисията счита, че на предприятията, които са купувачи на търговски активи и пасиви на БИЗ, не е предоставена помощ.

    (80)

    В заключение, след продажбата на всички пакети, състоящи се от бившите търговски дейности на БИЗ, която е приключила до настоящия момент, от мерките за помощ са се възползвали само онези търговски дейности на БИЗ, които са продължени от Hipolizings и Hipo Fondi след продажбата им.

    Мерки за помощ

    (81)

    Както е посочено в съображение 73, Hipolizings се е възползвало (макар и само в ограничена степен) от помощта, предоставена на БИЗ. Както бе споменато по-горе, не се е наложило неговите съществуващи договорни споразумения да бъдат прекратени неочаквано и не е било необходимо предприятието да бъде продадено от собственик в затруднено положение, което би могло да доведе до евентуална спешна продажба. Ограниченият характер на предимството или фактът, че то не може да бъде измерено количествено, не променя оценката на Комисията в това отношение.

    (82)

    Като се има предвид, че Hipolizings е активно във финансовия сектор, всяко предимство, предоставено с държавни ресурси, облагодетелстващо неговите дейности, би имало потенциала да засегне търговията в Съюза и да наруши конкуренцията. Поради това може да се счита, че въпросните мерки, облагодетелстващи неговите дейности, могат да нарушат конкуренцията и да засегнат търговията между държавите членки. Предимството е предоставено с държавни ресурси и е избирателно, тъй като е от полза само за една финансова група.

    (83)

    В контекста на гореизложеното Комисията заключава, че косвеното предимство, предоставено на Hipolizings от мярката за помощ, отпусната на БИЗ, представлява държавна помощ по смисъла на член 107, параграф 1 от Договора.

    (84)

    По отношение на мярката за осигуряване на ликвидност, предоставена на HipoNIA, която се поддържа по време на фазата на преструктуриране, макар и за по-висока сума, в решението за откриване на процедурата вече е било установено, че тази мярка представлява държавна помощ. Комисията няма основания да промени своята предишна оценка в светлината на увеличения размер на подкрепата на ликвидността. Промененият размер на мярката не засяга квалификацията ѝ като помощ. По тази причина Комисията заключава, че подкрепата на ликвидността в размер на 71 млн. LVL за HipoNIA представлява държавна помощ.

    (85)

    Що се отнася до другите мерки за помощ, предоставени на дружеството майка на HipoNIA, т.е. БИЗ, предимството, произтичащо от тях, не се ползва от HipoNIA. Всички тези други мерки за помощ, предоставени на БИЗ, са имали за цел и са довели до поддържане на дейността на БИЗ за по-дълъг период от време, отколкото би било възможно в случай на непосредствена несъстоятелност и ликвидация. Когато те са били предоставени на БИЗ, HipoNIA е изпълнявало функцията на предприятието за управление на лоши активи в рамките на групата БИЗ Предвид факта, че дейностите на HipoNIA са се ограничавали до незабавната ликвидация на активите без на клиентите да бъдат предоставени никакви овърдрафти, то е било неразделна част от процеса на ликвидация. Следователно в случая на HipoNIA косвената помощ от други мерки за помощ, предоставени на търговския сегмент на БИЗ, може да бъде изключена.

    5.2.   Съвместимост на помощта с вътрешния пазар

    (86)

    Тъй като в раздел 5.1 бе установено, че мярката за подкрепа на ликвидността в полза на HipoNIA и косвеното предимство, предоставено на Hipolizings от мерките за помощ, отпуснати на БИЗ, представляват държавна помощ по смисъла на член 107, параграф 1 от Договора, тяхната съвместимост с вътрешния пазар следва да бъде оценена.

    5.2.1.   Правно основание на оценката на съвместимостта

    (87)

    В съображения 177—180 от решението за откриване на процедурата вече беше установено, че мерките за помощ, от които се ползват търговските дейности на БИЗ, трябва да се оценяват в съответствие с член 107, параграф 3, буква б) от Договора и по-специално със Съобщението относно преструктурирането на Комисията.

    5.2.2.   Съвместимост на мярката за помощ със Съобщението относно преструктурирането

    Възстановяване на дългосрочната жизнеспособност на икономическите дейности на БИЗ, продължени от Hipolizings след неговата продажба

    (88)

    В точка 17 от Съобщението относно преструктурирането се потвърждава, че продажба на (част от) финансовата институция на трета страна може да спомогне за възстановяването на нейната жизнеспособност в дългосрочен план.

    (89)

    Hipolizings е продадено на Swedbank Lizings, което е най-голямото лизингово предприятие в Латвия (с 22 % пазарен дял). То е тясно интегрирано с общите банкови операции на Swedbank. От 31 май 2013 г. рейтингът на Swedbank е повишен от Moody's на А1. Дейностите на групата традиционно са с адекватна рентабилност (с коефициент на възвращаемост на собствения капитал от 16,9 % през 2012 г. и от 13,8 % за първото тримесечие на 2013 г. (27)) с коефициент на основния капитал от първи ред, надвишаващ 15 %. Дейността на Hipolizings формира много малък дял от активите на групата Swedbank (около 0,05 %).

    (90)

    В светлината на гореизложеното Комисията заключава, че икономическите дейности на БИЗ, продължени от Hipolizings след продажбата му на Swedbank Lizings, интегрирани в групата Swedbank, са жизнеспособни.

    Организирана ликвидация на непродадените търговски дейности

    (91)

    Латвия потвърждава, че HipoNIA, което е придобило кредитните портфейли от БИЗ, не предоставя допълнително финансиране на своите клиенти. Освен това Латвия е поела ангажимент да представи доклади от мониторинга на ликвидацията на непродадените търговски дейности, както и последваща оценка на ликвидацията.

    (92)

    Комисията оценява положително усилията, предприети от Латвия и БИЗ, за продажба на всички търговски дейности, подлежащи на продажба, освен в случаите, когато това е било по-малко икономически изгодно, според оценката на реномиран външен консултант, отколкото тяхната постепенна ликвидация с течение на времето.

    (93)

    В светлината на гореизложеното Комисията заключава, че съмненията, повдигнати в решението за откриване на процедурата, са разсеяни и изискванията на Съобщението относно преструктурирането по отношение на организираната ликвидация на икономическата дейност в настоящия случай са изпълнени.

    Ограничаване на помощта до необходимия минимум/собствен принос

    (94)

    В решението за откриване на процедурата вече бе направено заключението, че базовият сценарий, предвиден в стратегията за продажба, гарантира ограничаването до минимум на помощта, необходима за постепенно преустановяване на търговските дейности на БИЗ (28). Изпълнението на този план на практика не променя оценката.

    (95)

    Освен това в решението за откриване на процедурата е заключено също, че посредством продажба търговските дейности на БИЗ са били преустанови, което гарантира, че банката допринася за преструктурирането възможно най-много със собствените си ресурси (29).

    Избягване на ненужното нарушаване на конкуренцията

    (96)

    Както вече беше посочено в решението за откриване на процедурата, навременните продажби на дъщерните предприятия на БИЗ отделно от банката, както и разделянето на банката на няколко пакета преди нейната продажба, ограничават ненужното нарушаване на конкуренцията, причинено от помощта. Поради това те се оценяват положително (30).

    (97)

    Тъй като продажбата е приключила, съмненията, повдигнати в решението за откриване по отношение на темпа на продажбата, са разсеяни.

    (98)

    Тъй като Латвия потвърди, че по съществуващите кредити от HipoNIA няма да бъдат отпуснати овърдрафти, съмненията, повдигнати в решението за откриване на процедурата в това отношение, също са разсеяни.

    (99)

    Що се отнася Hipolizings, в решението за откриване на процедурата Комисията стига до предварителното заключение, че мерките за ограничаване на нарушенията на конкуренцията, причинени от отпуснатата помощ, са били достатъчни. Предвид потвърждението на Латвия, че Hipolizings не се е възползвало от каквато и да е пряка помощ, тези предварителни заключения на Комисията сега могат да бъдат потвърдени. Освен това Hipolizings […]. […]. Действително, с оглед на ограниченото пазарно присъствие на Hipolizings (пазарен дял от 5 %) и ограничената помощ, която му е предоставена и е само косвена, мерките за ограничаване на нарушенията на конкуренцията, състоящи се главно в неговата своевременна продажба от БИЗ, са адекватни.

    5.2.3.   Заключение относно съвместимостта

    (100)

    С оглед на изложеното по-горе Комисията счита, че планът за преобразуване на БИЗ и прилагането му до този момент по отношение на търговските дейности на БИЗ отговаря на всички условия, определени в Съобщението относно преструктурирането.

    6.   ЗАКЛЮЧЕНИЕ

    (101)

    Комисията стигна до заключението, че подкрепата на ликвидността в размер на 71 млн. LVL, отпусната през юни 2013 г. от Латвия в полза на БИЗ (представлявана от юридическото лице HipoNIA), и непрякото предимство, предоставено на Hipolizings от мерките за преструктуриране, отпуснати на БИЗ, представляват държавна помощ по смисъла на член 107, параграф 1 от Договора.

    (102)

    Комисията стигна до заключението, че Латвия е приложила неправомерно допълнителната подкрепа на ликвидността в размер на 11 млн. LVL в нарушение на член 108, параграф 3 от Договора. Въпреки това Комисията счита, че мярката, заедно с първоначалната подкрепа на ликвидността в размер на 60 млн. LVL в полза на HipoNIA, е съвместима с вътрешния пазар по смисъла на член 107, параграф 3, буква б) от Договора.

    (103)

    Комисията стигна също така до заключението, че косвеното предимство, предоставено на Hipolizings от мерките за преструктуриране, отпуснати на БИЗ, е съвместимо с вътрешния пазар по смисъла на член 107, параграф 3, буква б) от Договора,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Държавната помощ, която Латвия е предоставила на БИЗ под формата на подкрепа на ликвидността на HipoNIA в размер на 71 млн. LVL, и косвеното предимство, предоставено на Hipolizings от мерките за преструктуриране, отпуснати на БИЗ, са съвместими с вътрешния пазар.

    Член 2

    Адресат на настоящото решение е Република Латвия.

    Съставено в Брюксел на 17 юли 2013 година.

    За Комисията

    Joaquín ALMUNIA

    Заместник-председател


    (1)  ОВ C 130, 4.5.2012 г., стр. 42.

    (2)  На латвийски език „Latvijas Hipoteku un zemes bankas“.

    (3)  Решение на Комисията по дело за държавна помощ NN 60/09, Рекапитализация на латвийската Банка за ипотеки и земя от 19 ноември 2009 г. (ОВ C 323, 31.12.2009 г., стр. 5).

    (4)  За повече подробности вж. съображения 3—21 от решението за откриване на процедурата.

    (5)  Решение на Комисията по дело за държавна помощ SA.30704 (12/C) (ex NN 53/10) — Допълнителни мерки за помощ в полза на латвийската Банка за ипотеки и земя от 26.1.2012 г. (ОВ C 130, 4.5.2012 г., стр. 42).

    (6)  По-специално Комисията изразява съмнения по отношение на възнаграждението за инструментите за помощ, прекратяването на търговските дейности на БИЗ, възстановяването на жизнеспособността в дългосрочен план на икономическите дейности на групата БИЗ, правилното съкращаване на непродадените търговски дейности и компенсаторните мерки.

    (7)  ОВ C 195, 19.8.2009 г., стр. 9.

    (8)  За повече подробности относно БИЗ вж. съображения 22—42 от решението за откриване на процедурата.

    (9)  Hipo Fondi е самостоятелно дружество за управление на активи с независимо счетоводство и управление. Значителен дял от дружеството ([42—43] %) принадлежи на активни акционери.

    (10)  Те се състоят главно от кредити и недвижими имоти.

    (11)  Показани са само дъщерни предприятия с дял над 50 %.

    (12)  Пакет 1 се състои от обслужвани кредити на физически лица и малки корпоративни кредити, с изключение на свързаните със строителни предприемачи и строителство, на приблизителна стойност от 94,6 млн. LVL, изразени като нетна балансова стойност, заедно с всички срочни и безсрочни депозити на физически лица и малки корпоративни срочни и безсрочни депозити на стойност 244 млн. LVL.

    (13)  Пакет 2 се състои от обслужвани големи корпоративни кредити, с изключение на свързаните със строителни предприемачи и строителство, на приблизителна стойност от 27,4 млн. LVL, изразени като нетна балансова стойност, заедно с всички големи корпоративни срочни и безсрочни депозити на стойност 103 млн. LVL.

    (14)  Поверителна информация; пропуснатата информация е обозначена с […].

    (15)  Пакет 4 се състои от акции на HipoNIA и вътрешногрупов заем от БИЗ в полза на HipoNIA на стойност 41,3 млн. LVL; след продажбата активите на HipoNIA ще се състоят предимно от необслужвани кредити („НОК“).

    (16)  Миноритарният акционер на Hipo Fondi, който придобива фиктивното дружество, не е свързан с купувача на активите, управлявани по-рано от Hipo Fondi.

    (17)  Съгласно ДМР латвийските органи трябваше да представят план за действие до 30 юни 2013 г. по отношение на това сливане. Въпреки това напредъкът е бавен, особено тъй като министерствата на икономиката и финансите не са могли да се споразумеят коя институция ще отговаря за надзора на ЕИР.

    (18)  Следователно общата стойност на рекапитализацията съответно от 2010 и 2012 г. възлиза на 95,2 млн. LVL (70,2 милиона плюс 25 млн. LVL).

    (19)  Съобщение на Комисията относно връщане на жизнеспособността и оценка на мерките за преструктуриране във финансовия сектор според правилата за държавна помощ в настоящата криза (ОВ C 195, 19.8.2009 г., стр. 9).

    (20)  Hipolizings има пазарен дял от 5 % на лизинговия пазар, а Hipo Fondi има пазарен дял от 4 % на пазара за управление на пенсионни фондове от втория стълб.

    (21)  Основните документи са получени на 15 април 2013 г. и 3 юни 2013 г.

    (22)  Информацията относно сегмента за развитие не е възпроизведена в подробности, тъй като това не е предмет на настоящото решение.

    (23)  Вж. съображение 153 от решението за откриване на процедурата.

    (24)  Вж. съображение 60.

    (25)  Вж. например решения на Комисията от 25 октомври 2010 г. по дело N 560/09, Aid for the liquidation of Fionia Bank (ОВ C 76, 10.3.2011 г., стр. 3), от 23 април 2010 г. по дело N 194/09, Liquidation aid to Bradford & Bingley (ОВ C 143, 2.6.2010 г., стр. 22) и от 5 ноември 2008 г. по дело NN 39/08, Liquidation aid to Roskilde bank (ОВ C 12, 17.1.2009 г., стр. 3).

    (26)  Вж. съображение 158 от решението за откриване на процедурата.

    (27)  Източник: http://www.swedbank.com/idc/groups/public/@i/@sbg/@gs/@ir/documents/financial/cid_900555.pdf.

    (28)  Вж. съображение 210 от него.

    (29)  Вж. съображения 211 и 212 от него.

    (30)  Вж. съображение 219 от решението за откриване на процедурата.


    Top