EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012D0756

2012/756/ЕС: Решение за изпълнение на Комисията от 5 декември 2012 година относно мерки за предотвратяване на въвеждането и разпространението в рамките на Съюза на Pseudomonas syringae pv. аctinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu & Goto (нотифицирано под номер C(2012) 8816)

OB L 335, 7.12.2012, p. 49–54 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/03/2016

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2012/756/oj

7.12.2012   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 335/49


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 5 декември 2012 година

относно мерки за предотвратяване на въвеждането и разпространението в рамките на Съюза на Pseudomonas syringae pv. аctinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu & Goto

(нотифицирано под номер C(2012) 8816)

(2012/756/ЕС)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2000/29/ЕО на Съвета от 8 май 2000 г. относно защитните мерки срещу въвеждането в Общността на вредители по растенията или растителните продукти и срещу тяхното разпространение в Общността (1), и по-специално член 16, параграф 3, третото изречение от нея,

като има предвид, че:

(1)

Италия информира Комисията за наличието на нов агресивен щам на Pseudomonas syringae pv. actinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu & Goto на територията си — агента причинител на болест по кивито, наричан по-долу „посоченият организъм“, както и за това, че е предприела официални мерки за предотвратяване на по-нататъшното въвеждане и разпространение на посочения организъм в рамките на територията си. Информацията сочи също така, че новият агресивен щам на посочения организъм е наличен и в трета държава, която изнася за Съюза посадъчен материал от киви, включително цветен прашец.

(2)

Посоченият организъм не е посочен нито в приложение I, нито в приложение II към Директива 2000/29/ЕО. От предварителния анализ на заплахата от вредители, извършен от Комисията въз основа на оценка, изготвена от Европейската и средиземноморска организация за растителна защита (EPPO), става ясно, че посоченият организъм има вредно въздействие върху растенията от вида Actinidia Lindl.

(3)

Поради сложността на таксономичната идентификация на новия агресивен щам на посочения организъм е целесъобразно да се предвидят мерки, отнасящи се до посочения организъм като такъв, без да се ограничават мерките само до въпросния щам.

(4)

Следва да бъдат предвидени мерки относно въвеждането в Съюза на растения за засаждане от вида Actinidia Lindl от трети държави. Също така следва да бъдат предвидени мерки относно пренасянето в рамките на Съюза на тези растения с произход от Съюза.

(5)

Проучванията за наличие на посочения организъм следва да се провеждат във всички държави членки, а резултатите да се оповестяват.

(6)

Държавите членки следва при необходимост да адаптират законодателството си, за да го приведат в съответствие с настоящото решение.

(7)

Настоящото решение следва да се прилага до 31 март 2016 г., за да се даде време за наблюдение на оценката на ситуацията.

(8)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Постоянния фитосанитарен комитет,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Спешни мерки срещу Pseudomonas syringae pv. actinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu & Goto

Pseudomonas syringae pv. actinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu & Goto, наричан по-нататък „посоченият организъм“, не се въвежда или разпространява в рамките на Съюза.

Член 2

Въвеждане в Съюза на цветен прашец и растения, предназначени за засаждане, от вида Actinidia Lindl, различни от семена

Цветен прашец и растения, предназначени за засаждане, от вида Actinidia Lindl, различни от семена, с произход от трети държави, оттук нататък наричани „посочените растения“, могат да се въвеждат в Съюза само ако отговарят на специфичните изисквания за въвеждане в Съюза, установени в приложение I.

Член 3

Пренасяне на посочените растения в рамките на Съюза

Посочените растения могат да се пренасят единствено в рамките на Съюза, ако отговарят на специфичните изисквания, установени в приложение II.

Член 4

Проучвания и уведомяване за наличие на посочения организъм

1.   Държавите членки провеждат официални годишни проучвания за наличието на посочения организъм в посочените растения.

Държавите членки уведомяват Комисията и останалите държави членки за резултатите от проучванията до 31 януари на годината, следваща тази на проучването.

2.   Всяка държава членка незабавно и в писмен вид уведомява Комисията и другите държави членки за наличието на посочения организъм в дадена част от територията си, в която преди това наличието му не е било известно.

3.   Ако за посочения организъм е установено или се подозира, че е налице в дадена област, в която преди това наличието му не е било известно, компетентните официални органи незабавно се уведомяват за това.

Член 5

Съответствие

Държавите членки информират незабавно Комисията за мерките, които са предприели, за да бъде постигнато съответствие с настоящото решение.

Член 6

Прилагане

Настоящото решение се прилага до 31 март 2016 г.

Член 7

Адресати

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на 5 декември 2012 година.

За Комисията

Tonio BORG

Член на Комисията


(1)  ОВ L 169, 10.7.2000 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

СПЕЦИФИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ВЪВЕЖДАНЕ В СЪЮЗА, КАКТО Е ПОСОЧЕНО В ЧЛЕН 2

Раздел I

Фитосанитарен сертификат

1)

Посочените растения с произход от трети държави се придружават от фитосанитарен сертификат, както е посочено в член 13, параграф 1, подточка ii), първа алинея от Директива 2000/29/ЕО (наричан по-долу „сертификатът“), който под рубриката „Допълнителна декларация“ включва посочената в точки 2 и 3 информация.

2)

Сертификатът съдържа информация за това, че изискванията в една от точките по-долу са изпълнени:

а)

Посочените растения са отглеждани през целия им живот в държава, където е известно, че посоченият организъм не се среща.

б)

Посочените растения са отглеждани през целия им живот в свободна от вредители зона, създадена по отношение на посочения организъм от националната организация за растителна защита (наричана оттук нататък „НОРЗ“) на държавата на произход в съответствие с Международен стандарт за фитосанитарни мерки на ФАО (наричан по-долу МСФМ) № 4 (1).

в)

Посочените растения са произведени в свободно от вредители място на производство или в свободен от вредители производствен обект, създадени по отношение на посочения организъм от НОРЗ в съответствие с ФАО МСФМ № 10 (2). Посочените растения се отглеждат в структура със степен на изолация и защита от външната околна среда, която във възможно най-голяма степен изключва наличието на посочения организъм. На това място посочените растения са преминали официална инспекция два пъти в момент, който е най-подходящ от гледна точка на откриването на симптомите на болестта по време на последния пълен вегетационен цикъл преди износа, и е установено, че са свободни от посочения организъм.

Посоченото място на производство е заобиколено от зона с радиус от най-малко 500 m, в която два пъти са извършени официални инспекции в момент, който е най-подходящ от гледна точка на откриването на симптомите на болестта по време на последния пълен вегетационен цикъл преди износа, и всички растения с установени при инспекциите симптоми на болестта, както и всички посочени растения в близост от 5 m са унищожени незабавно.

г)

Посочените растения са произведени в свободно от вредители място на производство, създадено по отношение на посочения организъм от НОРЗ в съответствие с ФАО МСФМ № 10 (2).

Посоченото място на производство е заобиколено от зона с радиус от 4 500 m, в която два пъти са проведени официални инспекции, вземания на проби и изследвания в най-подходящото време за откриване на симптомите на болестта по време на последния пълен вегетационен цикъл преди износа. Не е открито наличие на посочения организъм по време на официалните инспекции, вземания на проби и изследвания.

3)

Когато се посочва информацията, определена в точка 2, буква в) или г), в допълнение към нея в сертификата се включва информация за това, че изискванията в една от точките по-долу са изпълнени:

а)

Посочените растения произхождат пряко от маточни растения, отглеждани при условия в съответствие с точка 2, буква а), б) или в).

б)

Посочените растения произхождат пряко от маточни растения, които са били предмет на предварително индивидуално изследване, което потвърждава отсъствието на посочения организъм.

в)

Посочените растения са изследвани съгласно схема за вземане на проби, която може да потвърди с 99 % сигурност, че наличието на посочения организъм в посочените растения е по-ниско от 0,1 %.

4)

Когато се посочва информацията, определена в точка 2, буква б), в допълнение към нея в сертификата се включва под рубриката „Място на произход“ името на свободната от вредители зона.

Раздел II

Инспекция

Посочените растения, въведени в Съюза и придружени от фитосанитарен сертификат в съответствие с раздел I, се проверяват внимателно и, ако е целесъобразно, се изследват за наличието на посочения организъм на входния пункт или на местоназначението, определени в съответствие с Директива 2004/103/ЕО на Комисията (3).

Когато посочените растения са въведени в Съюза през държава членка, различна от държавата членка по местоназначение на тези растения, компетентният официален орган на държавата членка на влизане уведомява компетентния официален орган на държавата членка по местоназначение.


(1)  Изисквания за създаване на зони, свободни от вредители. МСФМ № 4 (1995 г.), ФАО 2011 г.

(2)  Изисквания за изграждането на места на производство и производствени обекти, свободни от вредители. МСФМ № 10 (1999 г.), ФАО 2011 г.

(3)  ОВ L 313, 12.10.2004 г., стр. 16.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПРЕНАСЯНЕ В РАМКИТЕ НА СЪЮЗА, КАКТО Е ПОСОЧЕНО В ЧЛЕН 3

1)

Посочените растения с произход от Съюза могат да бъдат пренасяни в рамките на Съюза само ако се придружават от фитосанитарен паспорт, изготвен и издаден в съответствие с Директива 92/105/ЕИО на Комисията (1), и ако отговарят на изискванията, посочени в точка 2.

2)

Посочените растения отговарят на изискванията в една от точките по-долу:

а)

Посочените растения са отглеждани през целия им живот в държава членка, където е известно, че посоченият организъм не се среща.

б)

Посочените растения са отглеждани през целия им живот в защитена зона, призната по отношение на посочения организъм в съответствие с член 2, параграф 1, буква з) от Директива 2000/29/ЕО.

в)

Посочените растения са отглеждани през целия им живот в свободна от вредители зона, създадена по отношение на посочения организъм от компетентния официален орган на държава членка в съответствие с ФАО МСФМ № 4 (2).

г)

Посочените растения са произведени в свободно от вредители място на производство или в свободен от вредители производствен обект, създадени по отношение на посочения организъм от компетентния официален орган на държавата членка на произход в съответствие с ФАО МСФМ № 10 (3). Посочените растения се отглеждат в структура със степен на изолация и защита от външната околна среда, която във възможно най-голяма степен изключва наличието на посочения организъм. На това място посочените растения са преминали официална инспекция два пъти в момент, който е най-подходящ от гледна точка на откриването на симптомите на болестта по време на последния пълен вегетационен цикъл преди износа, и е установено, че са свободни от посочения организъм.

Мястото е заобиколено от зона с радиус от най-малко 500 m, където два пъти са извършени официални инспекции в най-подходящото време за откриване на симптомите на болестта по време на последния пълен вегетационен цикъл преди пренасянето и всички растения със симптоми на болестта, установени при инспекциите, както и всички посочени растения в близост от 5 m, са унищожени незабавно.

д)

Посочените растения са произведени в свободно от вредители място на производство, създадено по отношение на посочения организъм от компетентния официален орган на държавата членка по произход в съответствие с ФАО МСФМ № 10 (3).

Това място на производство е заобиколено от зона с радиус от 500 m, наричана по-нататък „околна зона“. Официалните инспекции, вземания на проби и изследвания са проведени два пъти на това място на производство и в околната зона в най-подходящото време за откриване на симптомите на болестта по време на последния пълен вегетационен цикъл преди пренасянето. Не е открито наличие на посочения организъм по време на официалните инспекции, вземания на проби и изследвания.

Околната зона е заобиколена от зона с широчина от 4 km, където след официалните проверки, вземания на проби и изследвания, проведени в тази зона два пъти в най-подходящото време за откриване на симптомите на болестта по време на последния пълен вегетационен цикъл преди пренасянето, са предприети мерки за ликвидиране във всички случаи, в които посоченият организъм е идентифициран в посочените растения. Тези мерки включват незабавното унищожаване на заразените посочени растения и всички посочени растения в близост от 5 m.

3)

Когато са изпълнени изложените изисквания, съдържащи се в точка 2, буква г) или д), в допълнение посочените растения отговарят на едно от следните изисквания:

а)

Посочените растения произхождат пряко от маточни растения, отглеждани при условия, които са в съответствие с точка 2, буква а), б), в) или г).

б)

Посочените растения произхождат пряко от маточни растения, които са били предмет на предварително индивидуално изследване, което потвърждава отсъствието на посочения организъм.

в)

Посочените растения са изследвани съгласно схема за вземане на проби, която може да потвърди с 99 % сигурност, че наличието на посочения организъм в посочените растения е по-ниско от 0,1 %.

4)

Посочените растения, въведени от трети държави в Съюза в съответствие с приложение I, могат да бъдат пренасяни в рамките на Съюза само ако се придружават от фитосанитарния паспорт, посочен в точка 1.


(1)  ОВ L 4, 8.1.1993 г., стр. 22.

(2)  Изисквания за създаване на зони, свободни от вредители. МСФМ № 4 (1995 г.), ФАО 2011 г.

(3)  Изисквания за изграждането на места на производство и производствени обекти, свободни от вредители. МСФМ № 10 (1999 г.), ФАО 2011 г.


Top