Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011D0808

    2011/808/ЕС: Решение на Съвета от 5 декември 2011 година за изменение и за удължаване на срока на прилагане на Решение 2010/371/ЕС относно приключването на консултациите с Република Мадагаскар съгласно член 96 от Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС

    OB L 324, 7.12.2011, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 18/05/2014; отменен от 32014D0323

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/808/oj

    7.12.2011   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 324/1


    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    от 5 декември 2011 година

    за изменение и за удължаване на срока на прилагане на Решение 2010/371/ЕС относно приключването на консултациите с Република Мадагаскар съгласно член 96 от Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС

    (2011/808/ЕС)

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Споразумението за партньорство между членовете на Групата страни от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, от една страна, и Европейската общност и нейните държави-членки, от друга страна, подписано в Котону на 23 юни 2000 г. (1) и изменено в Уагадугу, Буркина Фасо, на 22 юни 2010 г. (2) (наричано по-нататък „Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС“), и по-специално член 96 от него,

    като взе предвид Вътрешното споразумение между представителите на правителствата на държавите-членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно мерките, които да бъдат взети, и процедурите, които да се следват за изпълнение на Споразумението за партньорство АКТБ—ЕО (3), и по-специално член 3 от него,

    като взе предвид предложението на Европейската комисия,

    със съгласието на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност,

    като има предвид, че:

    (1)

    Решение 2010/371/ЕС от 7 юни 2010 г. относно приключването на консултациите с Република Мадагаскар съгласно член 96 от Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС (4) беше прието, за да се осигури изпълнението на подходящите мерки в отговор на нарушаването на основни елементи, предвидени в член 9 от Споразумението за сътрудничество АКТБ—ЕС.

    (2)

    С Решение 2011/324/ЕС (5) тези подходящи мерки бяха продължени до 6 декември 2011 г., тъй като в срок от дванадесет месеца мадагаскарските заинтересовани страни не подписаха пътна карта за консенсусен преход, нито пък такава беше одобрена от Южноафриканската общност за развитие (ЮАОР), Африканския съюз и международната общност.

    (3)

    Големите усилия, положени благодарение на посредничеството на ЮАОР от всички мадагаскарски политически партии, позволиха подписването на 16 септември 2011 г. от голямото мнозинство мадагаскарски участници в политиката на „Пътна карта“ за излизане от кризата в Мадагаскар. Тази Пътна карта представя ангажиментите, които подписалите я са се договорили да поемат за успешното извършване на процес на неутрален, приобщаващ и консенсусен преход, който би следвало да приключи с провеждането на честни, свободни и прозрачни избори, позволяващи възстановяването на конституционния ред. Нейното изпълнение вече започна с назначаването на 28 октомври 2011 г. на консенсусен министър-председател.

    (4)

    Във връзка с това е целесъобразно да се променят действащите подходящи мерки, за да се позволи на Европейския съюз да подпомогне преходния процес, при условие че мадагаскарската страна изпълни ангажиментите, свързани с основните етапи на „Пътната карта“, или ангажиментите, които могат да бъдат договорени в хода на евентуалния бъдещ политически диалог между мадагаскарското правителство и Съюза.

    (5)

    Срокът на приложение на Решение 2010/371/ЕС изтича на 6 декември 2011 г. Подходящите мерки, изменени с настоящото решение, следва да се прилагат за срок от дванадесет месеца, без да се засяга редовното им преразглеждане през този период,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Решение 2010/371/ЕС се изменя, както следва:

    1)

    В член 3 второто изречение се заменя със следното:

    „Решението остава в сила през периода до 6 декември 2012 г., без да се засяга редовното му преразглеждане през този период.“

    2)

    Подходящите мерки, посочени в писмото, което се съдържа в приложението към Решение 2010/371/ЕС от 7 юни 2010 г., се заменят с подходящите мерки, посочени в приложението към настоящото решение.

    Член 2

    Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

    Съставено в Брюксел на 5 декември 2011 година.

    За Съвета

    Председател

    M. DOWGIELEWICZ


    (1)  ОВ L 317, 15.12.2000 г., стр. 3.

    (2)  ОВ L 287, 4.11.2010 г., стр. 3.

    (3)  ОВ L 317, 15.12.2000 г., стр. 376.

    (4)  ОВ L 169, 3.7.2010, стр. 13.

    (5)  ОВ L 146, 1.6.2011 г., стр. 2.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    ПИСМО ДО ПРЕЗИДЕНТА НА ПРЕХОДА

    Уважаеми господин Президент,

    Европейският съюз (ЕС) придава първостепенно значение на разпоредбите на член 9 от Споразумението за партньорство между членовете на Групата страни от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, от една страна, и Европейската общност и нейните държави-членки, от друга страна, подписано в Котону на 23 юни 2000 г. и изменено в Уагадугу, Буркина Фасо на 22 юни 2010 г. (наричано по-нататък „Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС“). Зачитането на правата на човека‚ демократичните институции и принципите на правовата държава представляват основни елементи на Споразумението за партньорство АКТБ-ЕС и следователно са основа за нашите взаимоотношения.

    С писмо от 16 юни 2011 г. Европейският съюз Ви уведоми за своето Решение 2011/324/ЕС да продължи до 6 декември 2011 г. прилагането на подходящите мерки по смисъла на член 96, параграф 2, буква в) от Споразумението за партньорство АКТБ-ЕС.

    От посочената по-горе дата Европейският съюз следеше отблизо политическата обстановка във Вашата страна и активно поддържаше посредническите усилия, договорени по-специално от Южноафриканската общност за развитие (ЮАОР) и подкрепени от Комисията по Индийския океан и другите партньори от Африка, които в крайна сметка позволиха на 16 септември 2011 г. да бъде подписана „Пътната карта“ за излизане от кризата в Мадагаскар, изменена и доразвита по отношение на завръщането в Мадагаскар на всички мадагаскарски граждани, които са в изгнание по политически причини, след срещата на високо равнище на ЮАОР от 11 и 12 юни 2011 г.

    Европейският съюз приветства подписването на този документ, с което се открива пътят за преходен период, който ще трябва да приключи с провеждането на честни, свободни и прозрачни избори, които да позволят бързото възстановяване на конституционния ред. Тогава Европейският съюз припомни, че продължава да има готовност, в тясно сътрудничество с международната общност, да подпомогне политически и финансово процеса на преход и да му окаже подкрепа в отговор на призива, който ЮАОР и Африканския съюз (АС) би следвало да отправят. Европейският съюз е готов да засили политическия диалог с преходните власти, излъчени в резултат на прилагането на „Пътната карта“, за да разгледа реда и условията на тази подкрепа.

    Съгласно членове 4, 5, 6 и 8 от „Пътната карта“ назначаването на консенсусен министър-председател и на правителство на прехода представлява решаващ етап в осъществяването на процеса, тъй като те имат за задача да създадат необходимите условия за организирането на честни, справедливи и прозрачни избори в сътрудничество с международната общност.

    Политическата и финансова подкрепа на Европейския съюз е основана на условието за спазване от мадагаскарска страна на следните ангажименти:

    Ангажименти на мадагаскарската страна

    Ангажименти на Европейския съюз

    Подписване на Пътната карта

    Декларация на говорителя на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност (ВП) (положителна реакция, приветстваща подписването и показваща готовност за политическа и финансова подкрепа за осъществяването на прехода, при условие той да бъде завършен)

    Първи контакти на високо равнище с мадагаскарските власти (посещение на двама мадагаскарски министри)

    Набелязване/съставяне на програми в подкрепа на уязвимата част от населението (Програма в областта на здравеопазването, образованието, прехраната, Програма в подкрепа на гражданското общество, Програма в областта на безопасността на храните/инфраструктурата на селските райони, Програма за изграждане на пътища в селските райони при високо съсредоточаване на работна ръка) по 10-ия Европейски фонд за развитие (ЕФР) на стойност около 100 милиона евро и бюджетни редове

    Набелязване на програми за подкрепа на процеса на преход по 10-ия ЕФР и бюджетни редове

    Набелязване на програми по линия на сътрудничеството за развитие по 10-ия ЕФР, по-специално чрез инструмента за техническо сътрудничество от 6 милиона евро (в областите, набелязани в националните индикативни програми (НИП) по 10-ия ЕФД) и бюджетни линии и операции на Европейската инвестиционна банка

    Назначаване на консенсусен министър-председател и на преходно правителство на националното единство

    Признаване на легитимността на президента на прехода и на преходното правителство на Мадагаскар, което позволява посланикът на ЕС в Мадагаскар да връчи акредитивните си писма

    Положителна реакция и активно участие на ЕС, съгласувано с ЮАОР и АС, за координиране на съвместния отговор на международната общност

    Набелязване на мерки за подкрепа на изборния процес по различни инструменти, сред които най-вече Инструментът за стабилност, в зависимост от наличните финансови средства.

    Формулиране на проекти за подкрепа на прехода по 10-ия ЕФР и бюджетни редове

    Съставяне на програми по линия на сътрудничеството за развитие по 10-ия ЕФР (в областите за интервенция, набелязани в НИП по 10-ия ЕФР) и бюджетни редове

    Съставяне на преходен парламент и на независима национална избирателна комисия (ННИК) и разработване и изпълнение с помощта на Организацията на обединените нации (доклад на мисията за оценка на изборите) на надеждна рамка за провеждане на изборите

    Ако докладът на мисията на ООН за оценка на изборите бъде удовлетворителен, а изборният календар — реалистичен:

    Включване на Мадагаскар в списъка на приоритетните държави за мисия на ЕС за наблюдение на изборите през 2012 г., т.е. потвърждение на волята на ЕС да изпрати мисия на ЕС за наблюдение на изборите в зависимост от наличните финансови средства и от резултатите от проучвателна мисия

    Формулиране на мерки за подкрепа на изборния процес по различни инструменти, сред които най-вече Инструментът за стабилност, в зависимост от наличните финансови средства

    Приемане на закон за амнистията, ратифициран от преходния парламент, и приемане от парламента на закон за определяне на условията за подаването на оставка от страна на президента на прехода, министър-председателя и членовете на преходното правителство, ако решат да се кандидатират за изборите

    Набелязване/формулиране на действия за подкрепа на националното помирение и демократизацията

    Провеждане на парламентарни и президентски избори

    Изпращане на мисия на ЕС за наблюдение на изборите в зависимост от наличните финансови средства

    Обявяване на резултатите от изборите

    Декларация на ВП за протичането на изборите и за резултатите от тях с оценка за тяхната честност

    В случай на положителна оценка на изборите - започване на процедура за отмяна на решението съгласно член 96 от Споразумението за партньорство АКТБ-ЕС и на решението на Европейската комисия за поемане на функциите на националния разпоредител с бюджетни средства.

    Наличие на нов президент, ново правителство и нов парламент и възстановяване на конституционния ред

    Декларация от името на ЕС от страна на ВП и комисаря за развитието, с която се приветства възстановяването на конституционния ред и се потвърждава пълното нормализиране на отношенията между ЕС и Мадагаскар с цялостно възобновяване на сътрудничеството за развитие

    Отмяна на решението съгласно член 96 от Споразумението за партньорство АКТБ-ЕС и на решението на Комисията за поемане на функциите на националния разпоредител с бюджетни средства

    Ние призоваваме Вас и всички мадагаскарски политически партньори да продължите с най-голяма настоятелност усилията си за възможно най-бързо изпълнение на Пътната карта, за да дадете възможност на Европейския съюз да подкрепи консенсусния и неутрален процес на преход за изход от кризата в Мадагаскар.

    Европейският съюз реши да замени подходящите мерки, посочени в писмото, което се съдържа в приложението към Решение 2010/371/ЕС, със следните подходящи мерки:

    не са засегнати хуманитарната и спешната помощ;

    Европейската комисия ще осъществи някои проекти и програми, които носят пряка полза на населението;

    остава спряно предоставянето на бюджетната подкрепа, предвидена в НИП по 9-ия и 10-ия ЕФР;

    проектите и програмите вече в ход по 9-ия ЕФР продължават да се изпълняват с изключение на дейностите и плащанията, които са свързани пряко с правителството и неговите агенции, като е възможно преразглеждане в зависимост от развитието на политическата обстановка. Измененията и допълненията към действащите договори се разглеждат за всеки отделен случай;

    регионалните проекти се оценяват за всеки отделен случай;

    изпълнението на НИП по 10-ия ЕФР зависи от спазването от мадагаскарска страна на ангажиментите, посочени в таблицата по-горе. Това ще доведе постепенно до реакция на Европейския съюз във връзка с поетапното възобновяване на дейността на програмите по линия на сътрудничеството за развитие, на мерките за подкрепа на прехода, по-специално на изборния процес, и в крайна сметка на цялостното възобновяване на сътрудничеството за развитие посредством предоставяне на Мадагаскар на основната част от определените за него средства.

    Тези мерки остават в сила за срок от дванадесет месеца, но могат да бъдат преразгледани във всеки един момент в зависимост от положителното или отрицателното развитие на политическата обстановка в Мадагаскар.

    Моля да приемете, уважаеми господин Президент, нашите най-дълбоки почитания.

    За Европейския съюз

    За Съвета

    За Комисията


    Top