Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0211

2008/211/ЕО: Решение на Съвета от 18 февруари 2008 година относно принципите, приоритетите и условията, които се съдържат в Европейското партньорство с Босна и Херцеговина и за отмяна на Решение 2006/55/ЕО

OB L 80, 19.3.2008, p. 18–31 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/211/oj

19.3.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 80/18


РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

от 18 февруари 2008 година

относно принципите, приоритетите и условията, които се съдържат в Европейското партньорство с Босна и Херцеговина и за отмяна на Решение 2006/55/ЕО

(2008/211/ЕО)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид изменения Регламент (ЕО) № 533/2004 на Съвета от 22 март 2004 г. за установяване на партньорства в рамките на процеса на стабилизиране и асоцииране (1), и по-специално член 2 от него,

като взе предвид предложението на Комисията,

като има предвид, че:

(1)

Проведеният в Солун на 19 и 20 юни 2003 г. Европейски съвет одобри въвеждането на европейските партньорства като средство за осъществяване на европейската перспектива на държавите от Западните Балкани.

(2)

Регламент (ЕО) № 533/2004 предвижда Съветът да взема решения относно принципите, приоритетите и условията, които да се съдържат в партньорствата, както и относно всякакви последващи промени. Той също предвижда, че следващият етап от европейските партньорства ще бъде осигурен чрез механизмите, установени в рамките на процеса на стабилизиране и асоцииране, и най-вече чрез годишни доклади за напредъка.

(3)

На 30 януари 2006 г. Съветът прие второто Европейско партньорство с Босна и Херцеговина (2).

(4)

В документа на Комисията относно стратегията за разширяване и основните предизвикателства за 2006—2007 г. се посочва, че партньорствата ще бъдат актуализирани в края на 2007 г.

(5)

На 17 юли 2006 г. Съветът прие Регламент (ЕО) № 1085/2006 (3) за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП), с който се подновява рамката за финансова помощ за държавите в процес на предприсъединяване.

(6)

Следователно е уместно да се приеме ревизирано европейско партньорство, актуализиращо настоящото партньорство, с цел да се формулират обновени приоритети за по-нататъшна работа въз основа на заключенията на Доклада от 2007 г. за напредъка на Босна и Херцеговина в подготовката за по-нататъшна интеграция към Европейския съюз.

(7)

За да подготвят по-нататъшната интеграция към Европейския съюз, компетентните органи в Босна и Херцеговина следва да разработят план с график и специфични мерки в отговор на приоритетите на настоящото европейско партньорство.

(8)

Следователно Решение 2006/55/ЕО следва да бъде отменено,

РЕШИ:

Член 1

Принципите, приоритетите и условията на Европейското партньорство с Босна и Херцеговина са установени в приложението.

Член 2

Изпълнението на европейското партньорство се разглежда посредством механизмите, установени в рамките на процеса на стабилизиране и асоцииране, и най-вече чрез годишни доклади за напредъка, които се представят от Комисията.

Член 3

Решение 2006/55/ЕО се отменя.

Член 4

Настоящото решение влиза в сила на третия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 18 февруари 2008 година.

За Съвета

Председател

D. RUPEL


(1)  ОВ L 86, 24.3.2004 г., стр. 1. Регламент, изменен с Регламент (EО) № 269/2006 (ОВ L 47, 17.2.2006 г., стр. 7).

(2)  Решение 2006/55/EО на Съвета от 30 януари 2006 г. относно принципите, приоритетите и условията на Европейското партньорство с Босна и Херцеговина и за отмяна на Решение 2004/515/ЕО (ОВ L 35, 7.2.2006 г., стр. 19).

(3)  ОВ L 210, 31.7.2006 г., стр. 82.


ПРИЛОЖЕНИЕ

ЕВРОПЕЙСКО ПАРТНЬОРСТВО С БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА 2007 Г.

1.   ВЪВЕДЕНИЕ

Европейският съвет одобри въвеждането на европейски партньорства като средство за реализиране на европейската перспектива на страните от Западните Балкани. Предложеното ревизирано партньорство актуализира второто партньорство въз основа на заключенията от Доклада на Комисията за напредъка на Босна и Херцеговина от 2007 г. То посочва настоящи и нови приоритети за действие. Новите приоритети са съобразени с конкретните нужди и степента на подготовка на страната и при необходимост ще бъдат актуализирани. Очаква се Босна и Херцеговина да разработи план, който включва график и специфични мерки с цел изпълнение на приоритетите на европейското партньорство. Партньорството предвижда също насоки за финансова помощ за страната.

2.   ПРИНЦИПИ

Процесът на стабилизиране и асоцииране продължава да бъде рамката за европейския курс на страните от Западните Балкани по пътя към тяхното бъдещо присъединяване. Приоритетите за Босна и Херцеговина са свързани с нейния капацитет да изпълни критериите, определени от Европейския съвет в Копенхаген от 1993 г., и условията, предвидени в процеса на стабилизиране и асоцииране, по-специално условията, определени от Съвета в неговите заключения от 29 април 1997 г. и 21—22 юни 1999 г., в заключителната декларация от срещата на върха в Загреб от 24 ноември 2000 г. и в Програмата от Солун.

3.   ПРИОРИТЕТИ

Приоритетите, изброени в настоящото европейско партньорство, са подбрани въз основа на това, че е реалистично да се очаква от Босна и Херцеговина да ги изпълни или да постигне съществен напредък по тях през следващите няколко години. Прави се разграничение между краткосрочни приоритети, които се очаква да бъдат изпълнени в рамките на една до две години, и средносрочни приоритети, които се очаква да бъдат изпълнени в рамките на три до четири години. Приоритетите се отнасят както до законодателството, така и до неговото прилагане.

Предвид необходимостта да се определят приоритети, следва да се отбележи, че пред Босна и Херцеговина определено стоят и други задачи за изпълнение, които могат да се превърнат в приоритети в следващо партньорство, като се отчита и бъдещият напредък на Босна и Херцеговина.

Сред краткосрочните приоритети бяха откроени ключовите приоритети, които са групирани в началото на списъка. Редът на изброяване на тези ключови приоритети не отразява степента на тяхната значимост.

3.1.   КРАТКОСРОЧНИ ПРИОРИТЕТИ

Ключови приоритети

Приемане и започване на прилагането на законодателство за реформа в полицията на държавно равнище и на равнище автономни единици в съответствие с трите принципа на ЕС.

Оказване на пълно сътрудничество на Международния наказателен трибунал за бивша Югославия (МНТБЮ), включително чрез активно участие в задържането на всички обвинени от МНТБЮ лица, които са на свобода.

Приемане на необходимото законодателство за публичното радиоразпръскване на равнище Федерация Босна и Херцеговина. Провеждане на реформи в областта на публичното радиоразпръскване.

Изпълнение на стратегията за реформа на публичната администрация от 2006 г. и гарантиране, че министерствата и институциите на държавно равнище разполагат с достатъчно финансиране, функционално и подходящо оборудване, особено по отношение на сграден фонд и персонал.

Укрепване на административния капацитет в подготовка за изпълнението на ангажиментите по Споразумението за стабилизиране и асоцииране (САА) и Временното споразумение (ВС).

Продължаване на усилията за постигане на помирение между гражданите на страните в региона и активизиране на усилията за намиране на окончателни решения на неуредените двустранни въпроси, по-специално граничните въпроси.

Постигане на съществен напредък в създаването на единно икономическо пространство в Босна и Херцеговина, което да подкрепя свободното движение на стоки, капитали, услуги и хора.

Намаляване на структурната закостенялост, която нарушава функционирането на пазара на труда, по-специално данъчното облагане на труда, равнищата на социалните плащания и механизмите за определяне на заплащането, с цел да се повишат трудовото участие и заетостта.

Предприемане на мерки за постигане на по-функционални и по-устойчиви институционални структури и по-добро спазване на правата на човека и основните свободи, включително при необходимост чрез договаряне и приемане на промени в конституцията на Босна и Херцеговина.

Политически критерии

Демокрация и правова държава

Конституция/управление

Предприемане на допълнителни стъпки за обезпечаване на парламента на Босна и Херцеговина с достатъчно технически ресурси и персонал.

Осигуряване на структурирана и институционализирана координация между държавата и автономните единици чрез установяване на функциониращи механизми за политическа, законодателна и техническа координация между тях.

Осигуряване на надлежни последващи мерки въз основа на докладите на върховните одитни институции в Босна и Херцеговина срещу лицата, отговорни за нарушения.

Парламент/избори

Изменение на избирателното законодателство относно членовете на председателството на Босна и Херцеговина и делегатите в Камарата на народа, за да се гарантира пълно спазване на Европейската конвенция за защита на правата на човека и на ангажиментите след присъединяването към Съвета на Европа.

Публична администрация

Осигуряване на Службата към координатора на публичната администрация на необходимите човешки и материални ресурси за изпълнение на нейната дейност.

Допълнително усъвършенстване на процедурите на подбор, които да се основават на обективни критерии, които отчитат заслугите, като се гарантира прозрачност и своевременно назначаване на достатъчно квалифицирани държавни служители.

Хармонизиране на законодателството за държавния служител, с цел да се изгради отговорна и ефективна държавна администрация, основана на критерии за професионално развитие.

Завършване на обединяването на държавния омбудсман и омбудсманите на автономните единици и осигуряване на необходимите ресурси за правилното функциониране на службата на омбудсмана на държавно равнище.

Съдебна система

Засилване на независимостта и отчетността на съдебната система и подобряване на нейната ефективност, включително чрез наваксване на изоставането в съдопроизводството.

Приемане и привеждане в изпълнение на стратегия за развитие на съдебната система.

Осигуряване на подходящо обучение на магистратите, по-специално по отношение на законодателството за правата на човека и по въпроси, свързани с прилагането на Споразумението за стабилизиране и асоцииране.

Антикорупционна политика

Приемане и прилагане на подробен план за действие срещу корупцията, който да се основава на националната антикорупционна стратегия.

Изпълнение на препоръките на Групата държави срещу корупцията (GRECO) и на задълженията, които произтичат от международните конвенции относно корупцията.

Енергично съдебно преследване на корупцията и възприемане на политика на нулева толерантност по отношение на корупцията.

Осигуряване на правилното прилагане на закона относно конфликтите на интереси.

Права на човека и защита на малцинствата

Премахване на разпоредбите относно смъртното наказание от конституцията на Република Сръбска.

Подобряване на прилагането на международните конвенции, ратифицирани от Босна и Херцеговина, включително на изискванията за докладване.

Подобряване на достъпа до правосъдие.

Засилване на защитата на правата на жените и децата.

Постигане на съгласие за цялостна реформа на местата за лишаване от свобода и осигуряване на изграждането на затвор на държавно равнище.

Допълнително усъвършенстване на правната рамка по отношение на малцинствата, така че тя напълно да отговаря на изискванията на Рамковата конвенция на Съвета на Европа за националните малцинства и осигуряване на нейното прилагане навсякъде в Босна и Херцеговина.

Гарантиране на правилното функциониране на Съвета за националните малцинства на Босна и Херцеговина и на съответните структури на равнище отделна единица.

Разработване и изпълнение на всички секторни планове за действие по националната стратегия за ромите като част от цялостна стратегия за намаляване на бедността и за социално включване.

Продължаване на деинституционализацията, на предоставянето на услуги по места и на помощ на зависимите лица, включително в областта на психичното здраве.

Регионални въпроси и международни задължения

Принос за засилване на регионалното сътрудничество, помирението и добросъседските отношения, включително чрез насърчаване на прехода от Пакта за стабилност към регионално изградена рамка за сътрудничество и чрез ефективно прилагане на Централноевропейското споразумение за свободна търговия (ЦЕФТА).

Засилване на сътрудничеството със съседни държави, най-вече по отношение на трансграничното сътрудничество, борбата с организираната престъпност, трафика и контрабандата, съдебното сътрудничеството и управлението на границите.

Принос за решаването на неуредените гранични въпроси със съседни държави.

Гарантиране, че фондът за завърналите се бежанци е достатъчно финансиран и е напълно оперативен; принос за пълното прилагане на Декларацията от Сараево; завършване на процеса по завръщане на бежанци и постигане на значителен напредък по отношение на тяхната икономическа и социална интеграция.

Икономически критерии

Укрепване на макроикономическата стабилност чрез гарантиране на устойчива фискална позиция и използване на инструменти на политиката за надзор с цел запазване на финансовата стабилност в светлината на бързото развитие на финансовото посредничество.

Ускоряване на процеса на приватизация с цел 5—10 % от капитала, който е публична собственост, да се прехвърли към частния сектор, като Федерацията се стреми да достигне горната граница.

Разработване на механизми за данъчен контрол, основани на данъчни правила и институционално сътрудничество, които насърчават фискалната дисциплина в рамките на автономните единици и между единиците и държавните институции; осигуряване на подходяща среда за институционално сътрудничество в рамките на правилно функциониращ Национален фискален съвет.

Завършване на съвместяването на вътрешните искове със способността за възстановяване на бюджета и постигане на устойчива тенденция за намаляване на държавния дълг.

Подобряване на корпоративното управление чрез постигане на значителен напредък в преструктурирането и ликвидацията на губещите предприятия, които са публична собственост.

Гарантиране на правилно функциониране на търговските съдилища, и по-специално увеличаване на капацитета на съдилищата за по-ефективно провеждане на процедурите по корпоративна несъстоятелност/ликвидация.

Засилване на правната сигурност за местните и чуждестранните икономически оператори и подобряване на бизнес климата.

Европейски стандарти

Вътрешен пазар

Свободно движение на стоки

Усъвършенстване и прилагане на правната рамка за стандартизация, метрология, акредитация и сертификация на продуктите с оглед привеждането ѝ в съответствие със стандартите и най-добрите практики на ЕС; продължаване на сближаването на техническите разпоредби с тези от достиженията на правото на Общността; увеличаване на капацитета на инфраструктурата и институциите за контрол на качеството, както и създаване на правна основа за процедурите за оценка на съответствието.

Гарантиране на постоянен напредък в приемането на европейските стандарти.

Създаване на механизъм за вътрешно консултиране и уведомяване относно нови технически разпоредби преди приемане на мерки, които оказват влияние върху търговията.

Гарантиране на напълно работеща агенция за надзор на пазара, която да продължава да предприема стъпки за изграждане на структура за надзор на пазара, съответстваща на изискванията на достиженията на правото на Общността в областта на свободното движение на стоки.

Приемане на държавно законодателство относно фармацевтичните и медицинските устройства и създаване на държавна фармацевтична агенция.

Движение на хора, услуги и право на установяване

Привеждане на банковия надзор на държавно равнище (заедно със спомагателните надзорни дейности) и гарантиране на ефективното функциониране на този надзорен орган в съответствие с Базелските основни принципи за ефективен банков надзор.

Приемане на законодателство на държавно равнище относно задълженията.

Осигуряване на правилно функциониране на застрахователната агенция на Босна и Херцеговина, която гарантира съществуването на единен вътрешен застрахователен пазар.

Създаване на съгласувана законодателна и нормативна рамка за капиталовите пазари, за да се гарантира съществуването на единно икономическо пространство, както и създаване на подходяща институционална рамка за координация на законодателството и политиките по отношение на капиталовите пазари.

Свободно движение на капитали

Допълнителен напредък в премахването на ограниченията относно задграничните трансфери на капитали.

Митници и данъчно облагане

Продължаване на процеса на сближаване на митническото и данъчното законодателство и процедури с достиженията на правото на Общността, както и гарантиране на своевременно актуализиране на митническата тарифа на Босна и Херцеговина въз основа на най-новата Комбинирана номенклатура.

Гарантиране на съответствие на правната рамка за свободни зони със стандартите на ЕС и на подходящ надзор на свободните зони.

Гарантиране на правилно прилагане на правилата за произход, включително и за диагонална кумулация

Прилагане на правилата за митническо остойностяване в съответствие с международните стандарти и практики.

Премахване на данъците, които имат равностоен на мита ефект (митнически такси за обработка на митнически декларации).

Допълнително подобряване на административния капацитет за прилагане на митническото и данъчното законодателство и за борба срещу корупцията, трансграничната престъпност и укриването на данъчни задължения.

Договаряне на постоянна формула за разпределяне на постъпленията от косвени данъци между държавата, автономните единици и областта Бръчко.

Спазване на принципите на Кодекса за поведение при корпоративно данъчно облагане, като се гарантира, че новите данъчни мерки са в съответствие с тези принципи.

Конкуренция

Подобряване на съществуващото антитръстово законодателство в съответствие с изискванията на Споразумението за стабилизиране и асоцииране и укрепване на административния капацитет на Съвета по конкуренция.

Ускоряване на подготовката в областта на държавните помощи, най-вече чрез приемане на необходимото законодателство, чрез създаване на оперативно независим надзорен орган за държавните помощи и чрез гарантиране на прозрачността на всички предоставени помощи в Босна и Херцеговина.

Обществени поръчки

Гарантиране на правилното функциониране на единната система за обществени поръчки и прилагане на законодателството и процедурите в областта на обществените поръчки. Продължаване на процеса на развитие на административния капацитет.

Право на интелектуална собственост

Превръщане на Института за интелектуална собственост в напълно работеща структура, така че да може да изпълнява ефективно задачите си и да прилага и привежда в действие съществуващата правна рамка.

Изготвяне на план за действие за изграждане на необходимия капацитет за въвеждане и прилагане на законодателство в областта на интелектуалната собственост, като се обръща специално внимание върху необходимостта от специализирано обучение за правоприлагащите органи, съдиите, прокурорите и митническите служители.

Подобряване на сътрудничеството между правоприлагащите органи и между всички заинтересовани страни с цел да се засили прилагането и да се положи началото на разработването на кампании за повишаване на осведомеността.

Заетост и социална политика

Допълнително разработване на политики за социално включване и социална закрила.

Разработване на механизми за социален диалог.

Полагане на допълнителни усилия за подобряване на положението на хората с увреждания.

Изграждане на подходящи административни структури и капацитет в областта на здравеопазването и защитата на потребителите.

Образование и научни изследвания

Прилагане на държавния закон за висшето образование, който подготвя условията за прилагане на основните елементи от Болонския процес и Лисабонската конвенция за признаване.

Разрешаване на проблема с фрагментацията на образователната система и застъпването на функции между различните организационни равнища. Засилване на процеса на разработване на политики и стратегическо планиране с цел повишаване качеството на образованието.

Предприемане на мерки за предотвратяване на сегрегацията на деца по етнически признак в училище.

Подписване и ратифициране на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване и насърчаване на многообразието от форми на културно изразяване.

Полагане на началото на изработването на интегрирана научноизследователска политика.

Въпроси, свързани със СТО

Продължаване на реформите, които са необходими за спазване на правилата и задълженията на СТО и на работата по присъединяване към СТО.

Секторни политики

Промишленост, малки и средни предприятия (МСП)

Създаване на съгласувана правна и институционална рамка за МСП с цел правилно прилагане на Хартата за МСП.

Приемане на предложената стратегия за МСП, обхващаща цялата страна, и изграждане на изисквания минимален капацитет на държавно равнище за гарантиране на съгласувана и координирана политика за МСП в цялата страна, включително национална агенция за МСП и форум за диалог и консултации с МСП.

Разработване на цялостна промишлена политика.

Селско стопанство и рибарство

Приемане на закон за селското стопанство, храните и развитието на селските райони, както и осигуряване на подходяща правна рамка за хармонизирано прилагане на политиките за селското стопанско, храните и развитието на селските райони. Разработване на цялостна селскостопанска стратегия на държавно равнище.

Укрепване на административния капацитет на държавно равнище по отношение на селското стопанство, храните и развитието на селските райони, с цел ефективно да се координира прилагането на пазарната политика и на политиката за развитие на селските райони в цялата страна. Работа за създаване на министерство на селското стопанство, храните и развитието на селските райони на държавно равнище, което да разполага с достатъчно ресурси за изпълнение на своите задачи.

Приемане на законодателство, което да съответства на европейските стандарти за безопасност на храните и на тези във ветеринарния и фитосанитарния сектор, както и начало на прилагането му.

Увеличаване на капацитета на лабораториите и институциите, които се занимават с контрол на безопасността на храните, с ветеринарен и фитосанитарен контрол; създаване на референтни лаборатории и разработване на процедури за вземане на проби в съответствие с изискванията на ЕС.

Усъвършенстване на системата за идентификация и регистриране на движението на едрия рогат добитък, както и начало на процеса на идентификация и регистриране на движението на свине, овце и кози.

Околна среда

Приемане на държавен закон за околната среда, с цел създаване на рамка за хармонизирана защита на околната среда на национално равнище.

Продължаване на прилагането на законодателството за оценка на въздействието върху околната среда.

Ратифициране и начало на прилагането на съответните международни конвенции, включително Конвенцията от Орхус (Aarhus) и Конвенцията от Еспоо (Espoo).

Създаване и осигуряване на правилното функциониране на Държавната агенция по околна среда.

Допълнително укрепване на административния капацитет на институциите, работещи в областта на околната среда, по-специално тези на държавно равнище, както и подобряване на комуникацията и координацията между тези институции.

Енергетика

Изпълнение на задълженията, които произтичат от Договора за енергийната общност, считано от 1 юли 2007 г., по отношение на пълното прилагане на достиженията на правото на Общността в областта на вътрешния пазар на газ и електроенергия и на трансграничния обмен на електроенергия.

Разработване и приемане на цялостна енергийна стратегия.

Транспортна политика

Продължаване на процеса по прилагане на изискванията на Меморандума за разбирателство за развитие на основна регионална транспортна мрежа в Югоизточна Европа, включително допълнението за железопътно транспортно пространство в Югоизточна Европа. Координиране и консолидиране на планирането на транспортна инфраструктура на държавно равнище и на равнище автономни единици, с цел да се съгласува степенуването по важност на транспортните проекти по трасетата на основната регионална транспортна мрежа в Югоизточна Европа

Сближаване с достиженията на правото на Общността в областта на автомобилния транспорт (технически стандарти и стандарти за безопасност, социални правила и достъп до пазара).

Пълно прилагане на държавния закон за железопътния транспорт. Изготвяне на становище на железопътната мрежа за открит достъп до използването на инфраструктурата.

Изпълнение на ангажиментите, поети в първата преходна фаза на Споразумението за Общоевропейско авиационно пространство, включително прилагане на съответното законодателство в областта на авиацията.

Информационно общество и медии

Приемане на закон за Агенцията за информационно общество и създаване на такава агенция.

Въвеждане и прилагане на разпоредби за телекомуникациите/електронните комуникации, с цел установяването на напълно либерализиран и конкурентен пазар. Въвеждане на необходимите мерки за защита на конкуренцията на пазара.

Запазване на независимото положение на Агенцията за регулиране на комуникациите. Укрепване на нейния административен капацитет.

Финансов контрол

Разработване и приемане на стратегия за вътрешен контрол на публичните финанси.

Приемане и прилагане на законодателство относно вътрешен контрол и одит в публичния сектор.

Статистика

Прилагане на споразумението между автономните единици, които участват в статистическата система, за подобряване на работата на Централната статистическа агенция в Босна и Херцеговина и подобряване на обхвата и качеството на статистиката, по-специално на държавно равнище.

Подобряване на събирането и обработката на статистически данни от селското стопанство, в съответствие със стандартите и методологията на ЕС.

Подобряване на качеството и обхвата на статистиката за консолидираните държавни сметки.

Създаване на законодателна рамка, необходима за извършване на преброяване на населението. Постигане на съгласие относно целева дата на преброяването и начало на подготовката за неговото провеждане.

Правосъдие, свобода и сигурност

Визи, граничен контрол, убежище и миграция

Осигуряване на достатъчен персонал за звеното по миграция към Министерството на сигурността, както и подходящи помещения, оборудване, персонал и обучение за отдела по въпросите на чужденците.

Приемане на стратегия относно миграцията на държавно равнище и на нов закон за движението и пребиваването на чужденците.

Прилагане на Споразумението между Европейската общност и Босна и Херцеговина за обратно приемане и договаряне на споразумения за обратно приемане със страните по произход на транзитно преминаващи мигранти.

Гарантиране на съответствието на центровете за прием с международните стандарти и поемане изцяло на тяхното финансиране и управление.

Приемане и прилагане на преработена национална стратегия за интегрирано управление на границите, основаваща се на насоките за интегрирано управление на границите за Западните Балкани, както и приемане и прилагане на съответния национален план за действие.

Допълнително подобряване на гранично-пропускателните пунктове.

Изпиране на пари

Осигуряване на необходимия персонал за звеното за финансово разузнаване.

Допълнително усъвършенстване на законодателството срещу изпирането на пари, включително неговото въвеждане и прилагане.

Наркотици

Разработване на политика за борба с наркотиците на държавно равнище в съответствие с европейските стандарти.

Гарантиране на напълно работещо бюро за наркотичните вещества на държавно равнище.

Полиция

Допълнително укрепване на Държавната агенция за разследване и защита, най-вече чрез приключване на набирането на нейния персонал.

Борба с организираната престъпност и тероризма

Изготвяне и прилагане на всички планове за действие, предвидени в националната стратегия за борба с организираната престъпност.

Актуализиране и прилагане на националния план за действие за борба с трафика на хора.

Ратифициране на Конвенцията на Съвета на Европа за действие срещу трафика на хора.

Засилване на борбата срещу организираната престъпност и на международното сътрудничество с правоприлагащи органи.

Предприемане на допълнителни мерки за защита на жертвите на трафик и гарантиране на подходящо прилагане на законодателството за защита на свидетелите.

Увеличаване на капацитета на Държавната агенция за разследване и защита за борба с тероризма и засилване на международното сътрудничество в тази област, включително чрез надлежното прилагане на международни конвенции.

Защита на личните данни

Създаване на независим надзорен орган (агенция за защита на личните данни) с достатъчно правомощия и финансови и човешки ресурси.

3.2.   СРЕДНОСРОЧНИ ПРИОРИТЕТИ

Политически критерии

Демокрация и правова държава

Конституция/управление

Продължаване на процеса за договаряне и приемане на изменения в конституцията на Босна и Херцеговина, които ще допринесат за създаването на по-функционални и фискално устойчиви институционални структури, за по-доброто спазване на човешките и основните права и ще подкрепят на процеса на европейска интеграция.

Гарантиране на постоянен напредък в поемането на пълна национална отговорност за разработването на политики и вземането на решения.

Публична администрация

Провеждане на реформата в публичната администрация и гарантиране на нейната устойчивост. Увеличаване на капацитета за постепенно хармонизиране на законодателството с достиженията на правото на Общността и за прилагането им.

Съдебна система

Прилагане на стратегията за развитие на съдебната система, консолидиране на независима, надеждна и ефективна съдебната власт, която гарантира върховенството на закона, равния достъп на гражданите до правосъдие и обезпечаването на съдилищата с техническо оборудване и финансови средства за ефективно и правомерно съдопроизводство.

Права на човека и защита на малцинствата

Гарантиране, че националното законодателство е напълно съвместимо с Европейската конвенция за правата на човека.

Гарантиране на защитата на малцинствата в съответствие със стандартите на ЕС и международните стандарти; пълно прилагане на националната стратегия за ромите и нейните секторни планове за действие; разработване на данни, които могат да послужат като солидна основа за насърчаване на допълнителното разработване на стратегии за социално включване, планове за действие и тяхната оценка.

Регионални въпроси и международни задължения

Допълнително насърчаване на регионалния диалог, стабилността, добросъседството и сътрудничеството.

Привеждане на споразумението със САЩ относно условията за предаване на лица на Международния наказателен съд в съответствие с ръководните принципи на ЕС, приети от Европейския съвет през септември 2002 г.

Икономически критерии

Подобряване на качеството на публичните финанси чрез намаляване дела на публичните разходи спрямо БВП, чрез преструктуриране на разходите към категории, допринасящи за растежа, и чрез укрепване на капацитета за планиране на икономическата политика.

Завършване на процеса на приватизация и ликвидиране на останалите губещи предприятия, които са публична собственост и не могат да бъдат продадени.

Подобряване на участието в официалната икономика чрез намаляване ставките на социалните вноски, чрез реформиране на пенсионната система и улесняване на мобилността на работната ръка в страната.

Активизиране на преструктурирането на мрежовите промишлености, за да се отворят пазарите на електроенергия, природен газ и телекомуникации към нови доставчици в оглед на по-голяма конкуренция и по-ефективно разпределение на ресурсите.

Продължаване на реформите при процедури на регистриране на собственост, прилагане на договори, процедури по несъстоятелност, регистрация, данъчно облагане и лицензиране на предприятия, за да се подобри бизнес климата и да се насърчи предприемачеството. Отстраняване на припокриващи се разпоредби, наложени от различни управленски равнища, и на двойното данъчно облагане на предприятията, което възниква между автономните единици.

Европейски стандарти

Вътрешен пазар

Свободно движение на стоки

Продължаване на изграждането на инфраструктура за контрол на качеството, заедно със сближаване на законодателството в областта на стандартите, сертифицирането, метрологията, акредитацията и оценката на съответствието с достиженията на правото на Общността, както и транспониране на директивите по новия глобален подход и по стария подход.

Постигане на допълнителен напредък в приемането на европейски стандарти и ускоряване на усилията за пълноправно членство в Европейския комитет по стандартизация, в Европейския комитет по електротехническа стандартизация и в Европейския институт по телекомуникационни стандарти.

Създаване на система за надзор на пазара, съответстваща на европейските стандарти.

Митници и данъчно облагане

Гарантиране на непрекъснато сближаване на митническото и данъчно законодателство с достиженията на правото на Общността и допълнително увеличаване на административния капацитет за прилагане на това законодателство, за борба с корупцията, трансграничната престъпност и укриването на данъчни задължения.

Увеличаване на прозрачността и обмена на информация в региона и с ЕС, с цел да се улесни прилагането на мерки за предотвратяване избягването на данъчно облагане или укриването на данъци.

Конкуренция

Прилагане на законодателство за държавните помощи и гарантиране на ефективното функциониране на органа за надзор на държавните помощи.

Изработване на пълен регистър на държавните помощи.

Обществени поръчки

Гарантиране, че правната рамка относно обществените поръчки е съвместима с достиженията на правото на Общността и процедурите за обществените поръчки се прилагат правилно.

Заетост и социална политика

В областта на психичното здраве, разработване на обществени услуги по места като алтернатива на институционализирането, като се отчита отпускането на достатъчно финансови средства за психично-здравна помощ.

Образование и научни изследвания

Предприемане на мерки за подобряване на образователната система, включително началното образование, както и за създаване на модерна система за професионално образование и обучение.

Насърчаване на регионалното сътрудничество в областта на висшето образование.

Статистика

Разработване на надеждна икономическа статистика и изграждане на институционален капацитет за изработване и публикуване на основни статистически данни, хармонизирани с европейските стандарти, по-специално в областта на националните сметки, селското стопанство, макроикономиката, предприятията, социалната сфера, включително образованието, здравеопазването и работната сила.

Извършване на преброяване на населението.

Секторни политики

Промишленост, малки и средни предприятия (МСП)

Гарантиране на прилагането на Хартата за МСП.

Гарантиране на изпълнението на промишлената политика.

Селско стопанство и рибарство

Прилагане на цялостна селскостопанска стратегия на държавно равнище в цялата страна.

Допълнително укрепване на капацитета на държавно равнище за координация и хармонизиране на политиките за селското стопанско, храните и развитието на селските райони, укрепване на механизмите за изпълнение, както и допълнително сближаване с достиженията на правото на Общността.

Продължаване на процеса на приемане на съобразено законодателство за безопасност на храните и във ветеринарния и фитосанитарния сектор, както и разработване на ефективна система за контрол.

Оценяване на съответствието на предприятията от селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост с изискванията на ЕС, подготовка и начало на изпълнението на програма за тяхната модернизация.

Околна среда

Продължаване на работата по постепенното транспониране на достиженията на правото на Общността, като се обърне особено внимание на управлението на отпадъците, качеството на водите и въздуха, опазването на природата, комплексното предотвратяване и контрол на замърсяването.

Прилагане на стратегически планове, включително инвестиционни стратегии, увеличаване на инвестициите в екологична инфраструктура, като се обърне особено внимание на събирането и пречистването на отпадъчните води, снабдяването с питейна вода и управлението на твърди отпадъци.

Интегриране на изискванията за защита на околната среда в определянето и прилагането на други секторни политики.

Транспортна политика

Създаване на условия за конкуренция в железопътния сектор, включително създаване на железопътни регулаторни органи и органи по безопасност.

Допълнително сближаване на законодателството с достиженията на правото на Общността в областта на транспорта, най-вече по отношение на техническите стандарти и стандартите за безопасност (включително прилагането на дигитален тахограф), социалните стандарти и либерализацията на пазара.

Изпълнение на ангажиментите, поети по втората преходна фаза на Споразумението за Общо европейско авиационно пространство.

Енергетика

Ускоряване на реформата на предприятия от енергийния сектор, по-специално в производството на електроенергия и сектора на природния газ, прилагане на планове за действие на автономните единици за преструктуриране на енергийния сектор, разработване и прилагане на паралелни планове за реформа във въгледобивния сектор, определяне на оператор на преносната система и на оператори на разпределителната система в сектора на природния газ, както и развиване на вътрешния пазар на природен газ.

Гарантиране на консолидирана система за регулиране на производството на електроенергия и природен газ, готова да включи други енергийни сектори в съответствие с Договора за енергийната общност и паралелно с това гарантиране, че проблемите на социално уязвими клиенти са взети под внимание.

Информационно общество и медии

Пълно прилагане на законодателството за публичното радиоразпръскване и завършване на структурната реформа в сектора на публичното радиоразпръскване.

Привеждане на законодателството в съответствие с регулаторната рамка на ЕС за електронните комуникационни мрежи и услуги и гарантиране на неговото въвеждане и прилагане.

Привеждане в съответствие с Европейската конвенция за трансгранична телевизия и Директивата за телевизия без граници.

Финансов контрол

Прилагане на документа и плана за действие относно вътрешния контрол на публичните финанси.

Укрепване на оперативния и функционалния капацитет, както и на финансовата независимост на върховните сметни палати.

Разработване на процедури и административен капацитет за осигуряване на ефективна защита на финансовите интереси на ЕС.

Правосъдие, свобода и сигурност

Визи, граничен контрол, убежище и миграция

Прилагане на политики относно визи, убежище и миграция в съответствие със стандартите на ЕС.

Допълнително подобряване на управлението на границите, като се обърне особено внимание на граничната инфраструктура и надзора на зелена граница.

Изпиране на пари

Осигуряване на все по-добри резултати в привеждането в действие на законодателството срещу изпирането на пари.

Наркотици

Осигуряване на правоприлагащите органи на подходящо оборудване за борба с трафика на наркотици. Постигане на задоволително междуведомственото и международно сътрудничество, което да води до значително по-добри резултати в тази област.

Полиция

Цялостно провеждане на реформата в полицията.

Борба с организираната престъпност и тероризма

Постигане на значителни резултати в борбата срещу организираната престъпност, всички видове трафик и тероризъм, както и гарантиране на съответното преследване.

Защита на личните данни

Прилагане на националния закон за защита на личните данни в съответствие с достиженията на правото на Общността и гарантиране на ефективен мониторинг и прилагане.

4.   ПЛАНИРАНЕ

Помощта от Общността в рамките на процеса на стабилизиране и асоцииране на държавите от Западните Балкани ще се предоставя съгласно съществуващите финансови инструменти, по-специално Регламент (ЕО) № 1085/2006 (ИПП), а за програмите, приети преди 2007 г., съгласно Регламент (ЕО) № 2666/2000 на Съвета (регламента CARDS) (1). Споразуменията за финансиране служат като правно основание за изпълнението на конкретните програми. Следователно настоящото решение няма да има финансови последствия. Босна и Херцеговина може да получи достъп до финансови средства от многонационални и хоризонтални програми.

5.   УСЛОВНОСТ

Помощта за държавите от Западните Балкани зависи от напредъка в изпълнението на критериите от Копенхаген и на конкретните приоритети от настоящото Европейско партньорство. Ако тези условия не бъдат спазени, Съветът може да предприеме съответните мерки съгласно член 21 от Регламент (ЕО) № 1085/2006 или, за програми преди 2007 г., съгласно член 5 от Регламент (ЕО) № 2666/2000. Помощта зависи също така от условията, определени от Съвета в неговите заключения от 29 април 1997 г., по-специално условията по отношение на ангажимента на бенефициерите да провеждат демократични, икономически и институционални реформи. В отделните годишни програми са включени и специфични условия. Решенията за финансиране ще бъдат последвани от подписването на споразумение за финансиране с Босна и Херцеговина.

6.   МОНИТОРИНГ

Прегледът на изпълнението на Европейското партньорство ще се извършва посредством механизмите, установени в рамките на Процеса на стабилизиране и асоцииране, и най-вече чрез годишните доклади, които се представят от Комисията.


(1)  ОВ L 306, 7.12.2000 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (EО) № 2112/2005 (ОВ L 344, 27.12.2005 г., стр. 23).


Top