EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007E0528

Съвместно действие 2007/528/ОВППС на Съвета от 23 юли 2007 година в подкрепа на Конвенцията за забрани или ограничения върху използването на отделни конвенционални оръжия, които може да се смятат за прекомерно нараняващи или имащи неизбирателно въздействие, в рамките на Европейската стратегия за сигурност

OB L 194, 26.7.2007, p. 11–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/joint_action/2007/528/oj

26.7.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 194/11


СЪВМЕСТНО ДЕЙСТВИЕ 2007/528/ОВППС НА СЪВЕТА

от 23 юли 2007 година

в подкрепа на Конвенцията за забрани или ограничения върху използването на отделни конвенционални оръжия, които може да се смятат за прекомерно нараняващи или имащи неизбирателно въздействие, в рамките на Европейската стратегия за сигурност

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейски съюз, и по-специално член 14 и член 2, параграф 1 от него,

като има предвид, че:

(1)

На 12 декември 2003 г. Европейският съвет прие Европейска стратегия за сигурност, която призовава за установяване на международен ред, основан на ефикасна многостранност. В един свят на глобални заплахи, глобални пазари и глобални средства за информация европейската сигурност и благоденствие все повече зависят от установяването на ефикасна многостранна система. Създаването на по-силна международна общност, добре функциониращи международни институции и основан на правила международен ред е цел на ЕС.

(2)

Европейската стратегия за сигурност приема Устава на ООН за основополагаща рамка на международните отношения. Укрепването на Организацията на обединените нации, осигуряването на възможност тя да изпълнява отговорностите си и да действа ефикасно е европейски приоритет.

(3)

Приетата през 1980 г. от Обединените нации Конвенция за забрани или ограничения върху използването на отделни конвенционални оръжия, които може да се смятат за прекомерно нараняващи или имащи неизбирателно въздействие, сключена в Женева на 10 октомври 1980 г., изменена на 21 декември 2001 г. (наричана по-долу: (ККО), урежда употребата при военни конфликти на отделни конвенционални оръжия, за които се смята, че причиняват прекомерни страдания на воюващите или неизбирателни вреди за цивилното население. ККО се основава на международноправния принцип, че правото на страните в един въоръжен конфликт на избор на военни методи и средства не е неограничен, както и на принципа, забраняващ употребата при военни конфликти на оръжия, снаряди и военни материали и методи, които поради естеството си причиняват ненужни наранявания и безполезни страдания.

(4)

На 6 декември 2006 г. Общото събрание на Организацията на обединените нации прие резолюция относно ККО, в която призовава всички държави, които още не са направили това, да вземат всички мерки възможно най-скоро да се присъединят към конвенцията и протоколите към нея, в изменения им вид, с оглед на ранен етап да се постигне възможно най-пълно приобщаване към тези правни инструменти, като по този начин в крайна сметка се постигне тяхната всеобхватност.

(5)

Най-новият протокол към ККО — Протокол V за взривни военни остатъци, бе приет на 28 ноември 2003 г. на срещата на държавите страни по ККО (наричан по-долу „Протокол V“). Протокол V, който е първият многостранно договорен правен инструмент, предназначен за решаване на проблема за неексплодиралите и изоставени артилерийски снаряди, има за цел за премахне ежедневната заплаха, която такива военни наследства представляват за нуждаещите се от развитие населения и за предоставящите помощ на място хуманитарни работници. От приемането му насам вече 32 държави са нотифицирали Генералния секретар на ООН, в качеството му на депозитар на ККО, за съгласието си да бъдат обвързани от Протокол V. Съгласно член 5, параграф 3 от ККО, Протокол V влезе в сила на 12 ноември 2006 г. Влизането в сила на Протокол V показва, че ККО има потенциал да бъде динамичен правен инструмент, чувствителен към напредъка в областта на военните технологии, както и към промените в характера и провеждането на военни конфликти.

(6)

Въпреки големия напредък в посока на всеобщо присъединяване, почти половината от държавите-членки на ООН още не са ратифицирали или не са се присъединили към ККО и протоколите към нея. Степента на присъединяване остава ниска в Африка, Азия, особено в Югоизточна Азия, и в Средния изток. Половината от държавите, които още не са страни по ККО, обаче, са държави, засегнати от проблема за мините и взривните военни остатъци (ВВО/ERW). Постигането на всеобхватна приложимост на ККО и протоколите към нея ще остане приоритетна цел за държавите страни по ККО през периода 2006—2011 г.

(7)

Третата конференция за преглед на Конвенцията относно отделни конвенционални оръжия, проведена в Женева от 7 до 17 ноември 2006 г., прие План за действие по придаване на всеобхватен характер на ККО, който поставя целта за засилване на прилагането на ККО и протоколите към нея и предвижда дейности за постигане на всеобхватност на ККО и засилено сътрудничество между държавите страни по нея, както и програма за спонсориране.

(8)

В Плана за действие за придаване на всеобхватен характер на ККО се посочва важната роля, която трябва да играят регионалните центрове на ООН за мир и разоръжаване, както и съответните регионални организации, за координиране на регионалните действия съобразно характерните черти на всеки регион, особено в тези региони, където приемането на ККО остава слабо.

(9)

Финансовото и административно рамково споразумение, сключено между Европейската общност, от една страна, и ООН, от друга страна, установява рамка за ООН и Европейската общност с оглед засилване на сътрудничеството между тях, включително при партньорство по програми,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО СЪВМЕСТНО ДЕЙСТВИЕ:

Член 1

1.   С оглед да се подкрепи Плана за действие за придаване на всеобхватен характер на ККО, приет от държавите страни по ККО на Третата конференция за преглед на конвенцията, Европейския съюз подкрепя ККО със следните цели:

i)

съдействие за постигане всеобхватност на ККО и на протоколите към нея;

ii)

подкрепа за прилагането на ККО от държавите страни по конвенцията.

2.   За постигане на целите, посочени в параграф 1, ЕС ще предприеме следните действия:

а)

организиране на встъпително ателие, до седем регионални семинара и заключителна среща, целящи увеличаване на членството в ККО, както и публикации на всички официални езици на ООН, а при необходимост — и на който и да е друг език;

б)

финансов принос за Програмата за спонсориране на ККО, приета на Третата конференция за преглед на ККО на държавите страни по нея.

Подробно описание на мерките, посочени в параграф 2, фигурира в приложението.

Член 2

1.   Председателството, с помощта на Генералния секретар/Върховен представител (ГС/ВП), отговаря за изпълнението на настоящото съвместно действие. Комисията се присъединява изцяло към дейностите.

2.   Техническото изпълнение на действията, посочени в член 1, параграф 2, се възлага на:

а)

Отдела по въпросите на разоръжаването на Организацията на обединените нации, що се отнася до встъпително ателие, регионалните семинари и публикациите;

б)

Женевския международен център за хуманитарно разминиране (GICHD), що се отнася до програмата за спонсориране, в съответствие с решението на Третата конференция за преглед на конвенцията на държавите страни по ККО.

Те изпълняват съответните си задачи под контрола на ГС/ВП, който подпомага Председателството. За тази цел ГС/ВП постига необходими договорености и с двата изпълнителни органа, посочени по-горе.

3.   Председателството, ГС/ВП и Комисията редовно се информират един друг относно изпълнението на настоящото съвместно действие, всеки в съответствие със собствените си компетенции.

Член 3

1.   Размерът на референтната сума, определена за посочените в член 1, параграф 2 цели, е 828 000 EUR, която се финансира от общия бюджет на ЕО за 2007 г.

2.   Разходите, които се финансират от сумата, определена в параграф 1, се управляват в съответствие с процедурите и правилата на Европейските общности, които се прилагат към общия бюджет на Европейските общности.

3.   Комисията осъществява надзор над подходящото управление на разходите, посочени в параграф 2, които са под формата на безвъзмездна помощ. За тази цел Комисията сключва споразумения за финансиране съответно с Отдела по въпросите на разоръжаването на ООН (UN-ODA) и с Женевския международен център за хуманитарно разминиране (GICHD). Тези споразумения изискват Отделът по въпросите на разоръжаването на ООН (UN-ODA) и Женевският международен център за хуманитарно разминиране (GICHD) да дават гласност на финансовия принос на ЕС съобразно неговия размер.

4.   Комисията се стреми да сключи споразумението за финансиране, посочено в параграф 3, възможно най-бързо след влизането в сила на настоящото съвместно действие. Тя информира Съвета за всички трудности в хода на този процес, както и за датата на сключване на споразуменията за финансиране.

Член 4

Председателството, с помощта на ГС/ВП, докладва пред Съвета за изпълнението на настоящото съвместно действие въз основа на двумесечните доклади, изготвени съответно от Отдела по въпросите на разоръжаването на ООН (UN-ODA) и от Женевския международен център за хуманитарно разминиране (GICHD). Комисията се присъединява изцяло към дейностите. Тя докладва по финансовите аспекти на изпълнението на настоящото съвместно действие.

Член 5

Настоящото съвместно действие влиза в сила в деня на приемането му.

То изтича 18 месеца след сключването на двете споразумения за финансиране, посочени в член 3, параграф 3, или 12 месеца след датата на неговото приемане, ако и двете споразумения за финансиране не са били сключени в този период.

Член 6

Настоящото съвместно действие се публикува в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 23 юли 2007 година.

За Съвета

Председател

L. AMADO


ПРИЛОЖЕНИЕ

1.   Цел

Общата цел на настоящото съвместно действие е да подпомогне постигането на всеобхватност на ККО, като съдейства за присъединяване към ККО (и протоколите към нея) на държави, които още не са страни по ККО, както и да засили нейното прилагане.

Помощта на ЕС за ККО ще се съсредоточи в областите, посочени в Плана за действие за придаване всеобхватен характер на ККО и в Програмата за спонсориране, приети от Третата конференция за преглед на конвенцията на държавите страни по нея, проведена в Женева от 7 до 17 ноември 2006 г.

2.   Проект

Цел на проекта

Да увеличи броя на членовете на ККО посредством регионални семинари и да засили прилагането на ККО и протоколите към нея посредством финансов принос към Програмата за спонсориране.

Целта на встъпителното ателие и регионалните семинари ще бъде да поощрят увеличаването на членовете на ККО и да подготвят националното прилагане на ККО в тези региони. Ателието и семинарите ще имат за цел разясняване на ползите и следствията от присъединяването към ККО и вникване в нуждите на държавите, които не са страни по нея.

Регионалните семинари ще служат също така за форуми за обсъждане на въпроси на разоръжаването и неразпространението, включително по отношение на малките оръжия и леко въоръжение (МОЛВ/SALW) — амуниции, посредничество, както и маркиране и проследяване. В тях ще се разгледат и някои специфични принципи на международното хуманитарно право.

Посредством финансовия си принос към Програмата за спонсориране ЕС ще подпомага, inter alia, подписалите конвенцията държави и държавите, които още не са страни по конвенцията и протоколите към нея, да се възползват от възможността за участие в дейностите на ККО, както и да се запознаят със свързаната с ККО работа. ЕС подкрепя всички оперативни цели, изложени в Програмата за спонсориране.

Резултати от проекта

i)

Увеличаване на броя на членовете на ККО във всички географски региони (Средна Азия, Западна и Източна Африка, Африканския рог, областта на Големите езера и Южна Африка; Югоизточна Азия, Средния изток и Средиземноморието, Латинска Америка и Карибския басейн и Тихоокеанските острови).

ii)

Засилване на прилагането на ККО и на протоколите към нея.

iii)

Засилване на регионалното взаимодействие, обхващащо подрегионалните организации и кръгове за взаимодействие в свързани с ККО области.

iv)

Публикация, съдържаща резултатите от всички ателиета, изнесените доклади, усвоените уроци и препоръките за по-нататъшни действия, която да излезе на официалните езици на ООН, а при необходимост — и на други езици.

Описание на проекта

Проектът предвижда организирането на встъпително ателие в Ню Йорк, до седем регионални семинара и заключителна среща в Женева, публикуване на материалите и финансов принос към Програмата за спонсориране.

(i)   Встъпително ателие

В Ню Йорк ще се проведе встъпително ателие за всички държави, които не са страни по ККО, и по-специално за държавите, спрямо които наскоро са правени постъпки от страна на немското Председателство на Съвета на Европейския съюз (1). Експерти, включително експерти от институциите на ЕС, от държавите-членки и от Международния комитет на Червения кръст, ще представят правната рамка на ККО и ползите и следствията от присъединяването към ККО. Това ателие ще има за цел да привлече вниманието на определените страни към ККО, както и към настоящото съвместно действие на ЕС, и регионалните семинари ще бъдат организирани в този контекст. То също така ще предостави на ЕС полезни канали за комуникация.

Очаквана стойност на встъпителното ателие и заключителната среща — 22 184 EUR.

ii)   Регионални семинари

АФРИКА

а)

Семинар по въпросите на ККО за подписалите конвенцията държави и за държави, които не са страни по нея, в Източна и Западна Африка, който да допринесе за участието на държавни служители, отговорни за вземане на решения, и регионални организации. Ще бъдат поканени представители от Кот д'Ивоар, Габон, Гамбия, Гана, Гвинея, Гвинея-Бисау, Екваториална Гвинея, Камерун, Кения, Мавритания, Нигерия (2), Сао Томе и Принсипи, Судан, Танзания и Чад.

Няколко лектори, включително лектори от Международния комитет на Червения кръст, ще информират участниците относно правната рамка на ККО и важността на присъединяването към ККО. Една или две от държавите страни по ККО в този регион ще бъдат също така поканени да вземат участие в семинара, на базата на значението им и на интереса, който те представляват за процеса на придаване всеобхватен характер на конвенцията.

Очаквана стойност — 106 036 EUR.

б)

Семинар по въпросите на ККО за държави, които не са страни по конвенцията, от Африканския рог, областта на Големите езера и Южна Африка, който да допринесе за участието на държавни служители, отговорни за вземане на решения, и на регионални организации. Ще бъдат поканени представители на Ангола, Ботсуана, Бурунди, Демократична република Конго, Еритрея, Етиопия, Замбия, Зимбабве, Коморските острови, Конго, Мадагаскар, Малави, Мозамбик, Намибия, Руанда, Сомалия, Свазиленд и Централната африканска република

Няколко лектори, включително лектори от Международния комитет на Червения кръст, ще информират участниците относно правната рамка на ККО и важността на присъединяването към ККО. Една или две от държавите страни по ККО в този регион ще бъдат също така поканени да вземат думата, на базата на значението им и на интереса, който те представляват за процеса на придаване всеобхватен характер на конвенцията.

Очаквана стойност — 61 685 EUR.

ЛАТИНСКА АМЕРИКА И КАРИБСКИЯ БАСЕЙН

в)

Семинар по въпросите на ККО за държави, които не са страни по нея, в Латинска Америка и Карибския басейн, който да допринесе за участието на държавни служители, отговорни за вземане на решения, и на регионални организации. Ще бъдат поканени представители на Аржентина, Антигуа и Барбуда, Бахамските острови, Белиз, Барбадос, Гвиана, Гренада, Доминика, Доминиканската република, Мексико, Санта Лучия, Сейнт Китс и Невис, Сейнт Винсент и Гренадините, Суринам, Тринидад и Тобаго, Хаити и Ямайка.

Няколко лектори, включително лектори от Международния комитет на Червения кръст, ще информират участниците относно правната рамка на ККО и важността на присъединяването към ККО. Една или две от държавите страни по ККО в този регион ще бъдат също така поканени да вземат думата, на базата на значението им и на интереса, който те представляват за процеса на придаване всеобхватен характер на конвенцията.

Очаквана стойност — 55 769 EUR.

ТИХООКЕАНСКИТЕ ОСТРОВИ

г)

Семинар по въпросите на ККО за държави, които не са страни по нея, от Тихоокеанските острови, който да допринесе за участието на държавни служители, отговорни за вземане на решения, и на регионални организации. Ще бъдат поканени представители на Кирибати, Маршалските острови, Микронезия, Ниуе, Палау, Папуа Нова Гвинея, Самоа, Соломоновите острови, Тонга, Тувалу и Вануату и Фиджи.

Няколко лектори, включително лектори от Международния комитет на Червения кръст, ще информират участниците относно правната рамка на ККО и важността на присъединяването към ККО. Една или две от държавите страни по ККО в този регион ще бъдат също така поканени да вземат думата, на базата на значението им и на интереса, който те представляват за процеса на придаване всеобхватен характер на конвенцията.

Очаквана стойност — 129 781 EUR (3)

СРЕДНА АЗИЯ

д)

Семинар по въпросите на ККО за подписалите конвенцията държави и за държави, които не са страни по нея, в Средна Азия, който да допринесе за участието на държавни служители, отговорни за вземане на решения, и на регионални организации. Ще бъдат поканени представители на Азербайджан, Армения, Афганистан (4), Казахстан, Киргизтан и Таджикистан.

Няколко лектори, включително лектори от Международния комитет на Червения кръст, ще информират участниците относно правната рамка на ККО и важността на присъединяването към ККО. Една или две от държавите страни по ККО в този регион ще бъдат също така поканени да вземат думата, на базата на значението им и на интереса, който те представляват за процеса на придаване всеобхватен характер на конвенцията.

Очаквана стойност — 72 174 EUR.

ЮГОИЗТОЧНА АЗИЯ

е)

Семинар по въпросите на ККО за подписалите конвенцията държави и за държави, които не са страни по нея, в Югоизточна Азия, който да допринесе за участието на държавни служители, отговорни за вземане на решения, и на регионални организации. Ще бъдат поканени представители на Бруней Даруссалам, Бутан, Виетнам (5), Демократична република Корея, Източен Тимор, Индонезия, Малайзия, Мианмар, Непал, Сингапур и Тайланд.

Няколко лектори, включително лектори от Международния комитет на Червения кръст, ще информират участниците относно правната рамка на ККО и важността на присъединяването към ККО. Една или две от държавите страни по ККО в този регион ще бъдат също така поканени да вземат думата, на базата на значението им и на интереса, който те представляват за процеса на придаване всеобхватен характер на конвенцията.

СРЕДНИЯ ИЗТОК И СРЕДИЗЕМНОМОРИЕТО

ж)

Семинар по въпросите на ККО за подписалите конвенцията държави и за държави, които не са страни по нея, в Средния изток и Средиземноморието, който да допринесе за участието на държавни служители, отговорни за вземане на решения, и на регионални организации. Ще бъдат поканени представители от Алжир, Бахрейн, Египет (6), Ирак, Иран, Йемен, Катар, Кувейт, Либия, Ливан, Обединените арабски емирства, Оман, Саудитска Арабия и Сирийската арабска република.

Няколко лектори, включително лектори от Международния комитет на Червения кръст, ще информират участниците относно правната рамка на ККО и важността на присъединяването към ККО. Една или две от държавите страни по ККО в този регион ще бъдат поканени също така да вземат думата, на базата на значението им и на интереса, който те представляват за процеса на придаване всеобхватен характер на конвенцията

Очаквани разходи — 47 677 EUR.

iii)   Заключителна среща

След приключване на гореописаните семинари в Женева ще се проведе заключителна среща за обобщаване на усвоените уроци и определяне на конкретните начини за оказване на подкрепа на държавите, готови да ратифицират ККО. В нея ще участват Председателството на ЕС и институциите на ЕС, както и Отделът по въпросите на разоръжаването на ООН (UN-ODA), Институтът на ООН по разоръжаването (UNIDIR), Международният комитет на Червения кръст (ICRC) и експерти от Женевския международен център за хуманитарно разминиране (GICHD).

iv)   Публикации

Брошура относно работата и резултатите от встъпителния и всички регионални семинари и усвоените в тях уроци ще бъде изготвена и публикувана на официалните езици на ООН, а при необходимост — и на други езици. Тя ще съдържа препоръки за по-нататъшни действия. Специално внимание ще се обърне на опита и усилията, полагани от МКЧК в тази област.

Очаквана стойност — 29 851 EUR.

v)   Подкрепа за Програмата за спонсориране

ЕС ще има финансов принос към Програмата за спонсориране, приета от Третата конференция за преглед на Конвенцията относно отделни конвенционални оръжия.

Финансовият принос на ЕС към Програмата за спонсориране ще окаже подкрепа за постигане на основните цели на програмата, които са:

засилване на приложението на конвенцията и на протоколите към нея;

оказване съдействие за спазване на нормите и принципите, установени в конвенцията и в протоколите към нея;

подкрепа за постигането на всеобхватност на конвенцията и на протоколите към нея;

засилване на сътрудничеството, обмена на информация и консултациите между държавите страни по ККО по въпроси, свързани с конвенцията и протоколите към нея.

Програмата за спонсориране би могла да даде възможност за предоставяне на консултации и техническа помощ по прилагането на ККО на заинтересовани държави по искане от тяхна страна (Програмата за спонсориране, параграф 4, подточка iv).

На Третата конференция за преглед на конвенцията на държавите страни по ККО техническото управление на Програмата за спонсориране бе възложено на Женевския международен център за хуманитарно разминиране.

Очаквани разходи — 250 000 EUR.

3.   Времетраене

Цялото времетраене на осъществяването на настоящото съвместно действие е 18 месеца.

4.   Бенефициери

Бенефициерите на дейностите в подкрепа на всеобхватния характер на ККО са държавите, които не са страни по нея (както подписалите, така и неподписали държави).

Бенефициерите на финансовия принос за Програмата за спонсориране са държавите страни по ККО, както и държавите, които не са страни по ККО, в съответствие с дефинираните по-горе основни цели на програмата.

5.   Организация, натоварена с изпълнението

Председателството, с помощта на ГС/ВП, отговаря за политическото изпълнение и надзора над настоящото съвместно действие. Председателството възлага техническото изпълнение на:

Отдела по въпросите на разоръжаването на Организацията на обединените нации, що се отнася до встъпително ателие, заключителната среща, регионалните семинари и публикациите.

Регионалните семинари ще се организират с подкрепата на Регионалните центрове за мир и разоръжаване на ООН. При извършване на дейностите си Отделът по въпросите на разоръжаването на Организацията на обединените нации си сътрудничи съответно с местните представителства на държавите-членки и с Комисията. При всички предвидени дейности ще се използват опита и знанията на Международния комитет на Червения кръст, на Секретариата на ККО и на Института на ООН по разоръжаването. Председателството, подпомагано от ГС/ВП, ще сътрудничи тясно при организацията на встъпителното ателие и заключителната среща.

Женевския международен център за хуманитарно разминиране, в съответствие с решението на Третата конференция за преглед на държавите страни по ККО, що се отнася до приноса към Програмата за спонсориране. ЕС ще бъде представен от Председателството, подпомагано от ГС/ВП, в неофициалния управителен комитет, предвиден в решението на Третата конференция за преглед на ККО за установяване на Програма за спонсориране.

6.   Преценка за необходимите средства

Финансовият принос на Европейския съюз ще покрие 100 % от средствата, необходими за осъществяването на действията, описани в настоящото приложение. Очакваната стойност е както следва:

EUR

Встъпително ателие и заключителна среща

22 184

—   

Регионални семинари

Източна и Западна Африка

106 036

Северна Африка, Големите езера и Южна Африка

61 685

Латинска Америка и Карибския басейн

55 769

Тихоокеанските острови и Югоизточна

129 781

Азия Средна Азия

72 174

Средният изток и Средиземноморието

47 677

Публикации

29 851

Административни разходи

36 671

Условни разходи

16 082

Подкрепа за Програмата за спонсориране

250 000

ОБЩА СТОЙНОСТ

828 000

7.   Размер на референтната сума, предназначена за покриване на цялата стойност на действията.

Общата стойност на действията възлиза на 828 000 EUR.


(1)  I група: Неподписали конвенцията държави, засегнати от ВВО: Азербайджан, Ангола, Бурунди, Гвинея-Бисау, ДР Конго, Еритрея, Етиопия, Замбия, Ирак, Йемен, Кувейт, Ливан, Мавритания, Мозамбик, Непал, Саудитска Арабия, Сирия и Чад. II група: Подписали конвенцията държави, засегнати от ВВО: Афганистан, Виетнам и Судан. III група: Подписали конвенцията държави, незасегнати (тежко) от ВВО: Египет, Исландия и Нигерия. IV група: Съответно други държави (+/- 65).

(2)  Държава подписала ККО.

(3)  Очаквана стойност за комбиниран семинар за Тихоокеанските острови и Югоизточна Азия.

(4)  Държава подписала ККО.

(5)  Държава подписала ККО.

(6)  Държава подписала ККО.


Top