Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02023R2466-20240511

    Consolidated text: Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/2466 на Комисията от 17 август 2023 година за определяне на правила за прилагане на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на стандартите за търговия с яйца

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2466/2024-05-11

    02023R2466 — BG — 11.05.2024 — 001.001


    Този текст служи само за информационни цели и няма правно действие. Институциите на Съюза не носят отговорност за неговото съдържание. Автентичните версии на съответните актове, включително техните преамбюли, са версиите, публикувани в Официален вестник на Европейския съюз и налични в EUR-Lex. Тези официални текстове са пряко достъпни чрез връзките, публикувани в настоящия документ

    ►B

    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2023/2466 НА КОМИСИЯТА

    от 17 август 2023 година

    за определяне на правила за прилагане на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на стандартите за търговия с яйца

    (ОВ L 2466, 8.11.2023 г., стp. 1)

    Изменен с:

     

     

    Официален вестник

      №

    страница

    дата

    ►M1

    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2024/1270 НА КОМИСИЯТА  от 7 май 2024 година

      L 1270

    1

    8.5.2024




    ▼B

    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2023/2466 НА КОМИСИЯТА

    от 17 август 2023 година

    за определяне на правила за прилагане на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на стандартите за търговия с яйца



    Член 1

    Предмет

    С настоящия регламент се определят правила за прилагане на стандартите за търговия с яйца от кокошки от вида Gallus gallus, с изключение на яйца за люпене, по-специално по отношение на:

    а) 

    идентификацията на производителите и на центровете за опаковане;

    б) 

    водените от производители, събиратели и центрове за опаковане регистри;

    в) 

    проверките на съответствието

    г) 

    уведомленията.

    Член 2

    Определения

    За целите на настоящия регламент се прилагат определенията, предвидени в член 2 от Делегиран регламент (ЕС) 2023/2465.

    Член 3

    Центрове за опаковане

    1.  
    Единствено центровете за опаковане класират и опаковат яйцата и етикетират опаковките с яйца.

    Единствено предприятията, които изпълняват условията, постановени в настоящия член, са признати за центрове за опаковане.

    2.  
    Компетентният орган предоставя разрешение на центровете за опаковане да класират яйцата и определя код на център за опаковане на всеки оператор, чиито помещения и техническо оборудване са подходящи за класиране на яйца по качество и тегло. За центрове за опаковане, които работят изключително за хранителната и нехранителна промишленост, не се изисква да имат подходящо техническо оборудване за класиране на яйца по тегло.

    Компетентният орган издава на центъра за опаковане код на център за опаковане с първоначален код за съответната държава членка, както е предвидено в точка 2.2 от приложението към Директива 2002/4/ЕО на Комисията ( 1 ).

    3.  

    Центровете за опаковане разполагат с техническо оборудване, необходимо за осигуряване на правилната обработка на яйцата. Те включват, при необходимост:

    а) 

    подходящо оборудване за обработка, автоматично или с непрекъснато присъствие на персонал, позволяващо да се проверява качеството на всяко яйце поотделно, или друго подходящо оборудване;

    б) 

    устройства за измерване на височината на въздушната камера;

    в) 

    оборудване за категоризиране на яйцата според теглото им;

    г) 

    една или повече одобрени теглилки за определяне на теглото на яйцата;

    д) 

    оборудване за маркиране на яйцата.

    4.  
    Разрешението, предвидено в параграфи 1 и 2, може да се оттегли по всяко време, ако условията, посочени в настоящия член, не се изпълняват вече.

    Член 4

    Маркиране на яйцата с код на производителя

    Кодът на производителя се състои от отличителния номер, предвиден в точка 2 от приложението към Директива 2002/4/ЕО. Той трябва да е видим и напълно четлив, като височината на надписа трябва да е поне 2 мм.

    Без да се нарушават разпоредбите на част VI, точка III, подточка 1 от приложение VII към Регламент (ЕС) № 1308/2013, когато поради технически причини не е възможно маркирането на пукнати или замърсени яйца, маркирането с код на производителя не е задължително.

    Член 5

    Регистри, водени от производителя

    1.  

    Производителите записват информацията за използваните методи на отглеждане, като за всеки от използваните методи уточняват:

    а) 

    датата на пронасяне, възрастта на пронасяне и броя на кокошките носачки;

    б) 

    датата на бракуване и броя на бракуваните кокошки;

    в) 

    дневното производство на яйца;

    г) 

    броя и/или теглото на яйцата, продавани на ден, или ежедневно доставяни по други начини;

    д) 

    имената и адресите на купувачите.

    2.  

    Когато методът на хранене е указан в съответствие с член 13 от Делегиран регламент (ЕС) 2023/2465, производителите, без да се нарушават разпоредбите на част А, точка III от приложение I към Регламент (ЕО) № 852/2004 на Европейския парламент и на Съвета ( 2 ), записват следната информация, като за всеки от използваните методи на хранене уточняват:

    а) 

    количеството и типа на доставената или смесена на обекта храна;

    б) 

    датата на даване на храната.

    3.  
    Когато производителят използва различни методи на отглеждане в рамките на един и същ производствен обект, информацията по параграфи 1 и 2 се разбива по отделни помещения.
    4.  
    За целите на настоящия член, вместо да водят регистри на продажбите и доставките, производителите могат да съхраняват досиета с фактури и известия за доставка, които предоставят информацията, посочена в параграфи 1 и 2.

    Член 6

    Регистри, водени от събирателите

    1.  

    Събирателите записват отделно, като разделят записите по метод на отглеждане и по дни:

    а) 

    количеството на събраните яйца, разбити по производители, като указват името, адреса и кода на производителя, както и датата или периода на снасяне;

    б) 

    количеството на доставените яйца до съответните центрове за опаковане, разбити по производители, като указват името, адреса и кода на центъра за опаковане, както и датата или периода на снасяне;

    2.  
    за целите на настоящия член, вместо да водят регистри на продажбите и доставките, събирателите могат да съхраняват досиета с фактури и известия за доставка, които предоставят информацията, посочена в параграф 1.

    Член 7

    Регистри, водени от центровете за опаковане

    1.  

    Центровете за опаковане записват отделно, като разделят записите по метод на отглеждане и по дни:

    а) 

    количеството некатегоризирани яйца, което получават, разбито по производители, като указват името, адреса и кода на производителя, както и датата или периода на снасяне;

    б) 

    след категоризирането на яйцата — количеството, категоризирано по качество и тегло;

    в) 

    количеството получени сортирани яйца, идващи от други центрове за опаковане, включително кодовете на тези центрове за опаковане и минималния срок на годност;

    г) 

    количествата некатегоризирани яйца, доставени до други центрове за опаковане, разделени по производители, като указват кода на тези центрове за опаковане и датата или периода на снасяне;

    д) 

    броя и/или теглото на доставените яйца, категоризирани по качество и тегло, дата на пакетиране при яйцата от клас B или срока на годност при яйцата от клас A, както и по купувач, като се посочват името и адресът на последния.

    Центровете за опаковане ежеседмично актуализират списъците на своите фактически наличности.

    2.  
    Когато върху яйцата от клас A и техните опаковки е указан начинът на хранене на кокошките носачки съгласно член 13 от Делегиран регламент (ЕС) 2023/2465, центровете за опаковане, които поставят надписа, водят отделни регистри в съответствие с параграф 1 от настоящия член.
    3.  
    За целите на настоящия член, вместо да водят регистри на продажбите и доставките, центровете за опаковане могат да съхраняват досиета с фактури и известия за доставка, които предоставят информацията, посочена в параграфи 1 и 2.

    ▼M1

    Член 8

    Време, за което трябва да се съхраняват регистрите

    Регистрите и досиетата, упоменати в член 7, параграф 2 от Делегиран регламент (ЕС) 2023/2465 и членове 5, 6 и 7 от настоящия регламент, се съхраняват в продължение на най-малко 12 месеца от датата на тяхното създаване.

    ▼B

    Член 9

    Проверки

    1.  
    Всяка държава членка определя служба за инспекция с цел да се осигури спазването на настоящия регламент и на Делегиран регламент (ЕС) 2023/2465.
    2.  
    Службите за инспекция по параграф 1 по целесъобразност проверяват обхванатите от Делегиран регламент (ЕС) 2023/2465 продукти на различните етапи от обращението им на пазара. Освен вземането на проби на случаен принцип, се правят проверки на основата на анализ на риска, като се отчитат видът и капацитетът на съответното предприятие, а така също и данните за миналото на оператора по отношение на спазването на стандартите за търговия с яйца.
    3.  
    За яйца от клас А, внесени от трети страни, предвидените в параграф 2 проверки се правят към момента на уреждане на митническите формалности и преди допускане за свободно обращение.

    Яйца от клас B, внесени от трети страни, се допускат за свободно обращение само след като бъде установено към момента на уреждане на митническите формалности, че тяхното крайно местоназначение е преработвателната промишленост.

    4.  

    Освен произволното вземане на проби, на операторите ще бъдат извършвани проверки, чиято честота ще се определя от службите за инспекция на базата на анализ на риска, както е указано в параграф 2, като се взимат под внимание поне следните данни:

    а) 

    резултатите от предишните проверки;

    б) 

    сложността на маркетинговите канали за разпространение на яйцата;

    в) 

    степента на сегментация на предприятието за производство или опаковане;

    г) 

    количеството произведени или пакетирани яйца;

    д) 

    всички съществени промени от предишните години по отношение на типа произвеждани или обработвани яйца, или типа метод на търговия.

    ▼M1

    5.  
    Проверките се извършват редовно и без предизвестие. Регистрите, указани в членове 5, 6 и 7, се предоставят при поискване от страна на службите за инспекция.

    ▼B

    Член 10

    Решения относно несъвместимостта

    1.  
    Вследствие на извършването на проверки по член 9 службите за инспекция могат да вземат решение за установяване на несъответствие с настоящия регламент, с част VI от приложение VII към Регламент (ЕС) № 1308/2013 или с Делегиран регламент (ЕС) 2023/2465 само по отношение на целия обем на проверената партида.
    2.  
    Когато се установи, че проверената партида не изпълнява изискванията на настоящия регламент, на част VI от приложение VII към Регламент (ЕС) № 1308/2013 или на Делегиран регламент (ЕС) 2023/2465, службата за инспекция забранява нейното пускане на пазара или, когато партидата е с произход от трета държава – нейния внос, освен ако и докато бъдат предоставени доказателства че партидата е приведена в съответствие.

    ▼M1

    3.  
    Службата за инспекция, извършила проверката, проверява дали отхвърлената партида е приведена в съответствие с настоящия регламент, с Делегиран регламент (ЕС) 2023/2465 или с част VI от приложение VII към Регламент (ЕС) № 1308/2013, или привеждането в съответствие е в ход.

    ▼B

    Член 11

    Уведомяване за нарушения

    Държавите членки уведомяват Комисията в срок от пет работни дни по електронен път за всички нарушения, установени — или за които има сериозни подозрения — от страна на службите за инспекция и които могат да повлияят на търговията с яйца в рамките на Съюза. Търговията с яйца в рамките на Съюза се смята за засегната по-специално в случай на сериозни нарушения от оператори, които произвеждат или търгуват с яйца, предназначени за продажба в друга държава членка.

    Член 12

    Уведомления

    1.  
    По искане на Комисията държавите членки предоставят на Комисията и на другите държави членки информацията, необходима за прилагането на настоящия регламент.
    2.  
    Уведомленията до Комисията, посочени в настоящия регламент, се извършват в съответствие с Делегиран регламент (ЕС) 2017/1183 на Комисията ( 3 ) и Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/1185 на Комисията ( 4 ).

    Член 13

    Влизане в сила

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.



    ( 1 ) Директива 2002/4/ЕО на Комисията от 30 януари 2002 г. относно регистрацията на предприятия за отглеждане на кокошки носачки, предмет на Директива 1999/74/ЕО на Съвета (ОВ L 30, 31.1.2002 г., стр. 44).

    ( 2 ) Регламент (ЕО) № 852/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно хигиената на храните (ОВ L 139, 30.4.2004 г., стр. 1).

    ( 3 ) Делегиран регламент (ЕС) 2017/1183 на Комисията от 20 април 2017 г. за допълване на регламенти (ЕС) № 1307/2013 и (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на уведомленията до Комисията относно информация и документи (ОВ L 171, 4.7.2017 г., стр. 100).

    ( 4 ) Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/1185 на Комисията от 20 април 2017 г. за определяне на правила за прилагане на регламенти (ЕС) № 1307/2013 и (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на уведомленията до Комисията относно информация и документи и за изменение и отмяна на няколко регламента на Комисията (ОВ L 171, 4.7.2017 г., стр. 113).

    Top