Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02013D0767-20210714

    Consolidated text: Решение на Комисията от 16 декември 2013 година за създаване на рамка за граждански диалог по въпроси, обхванати от общата селскостопанска политика, и за отмяна на Решение 2004/391/ЕО (2013/767/ЕС)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/767/2021-07-14

    02013D0767 — BG — 14.07.2021 — 001.001


    Този текст служи само за информационни цели и няма правно действие. Институциите на Съюза не носят отговорност за неговото съдържание. Автентичните версии на съответните актове, включително техните преамбюли, са версиите, публикувани в Официален вестник на Европейския съюз и налични в EUR-Lex. Тези официални текстове са пряко достъпни чрез връзките, публикувани в настоящия документ

    ►B

    РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 16 декември 2013 година

    за създаване на рамка за граждански диалог по въпроси, обхванати от общата селскостопанска политика, и за отмяна на Решение 2004/391/ЕО

    (2013/767/ЕС)

    (ОВ L 338, 17.12.2013 г., стp. 115)

    Изменено с:

     

     

    Официален вестник

      №

    страница

    дата

    ►M1

    РЕШЕНИЕ (ЕС) 2021/1112 НА КОМИСИЯТА от 25 юни 2021 година

      L 239

    24

    7.7.2021




    ▼B

    РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 16 декември 2013 година

    за създаване на рамка за граждански диалог по въпроси, обхванати от общата селскостопанска политика, и за отмяна на Решение 2004/391/ЕО

    (2013/767/ЕС)



    Член 1

    Предмет

    Настоящото решение съставлява рамката за групите за граждански диалог (наричани по-долу „групите“), занимаващи се с въпроси на общата селскостопанска политика и учредени от генералния директор на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ (генералния директор) съгласно рамката за експертните групи на Комисията ( 1 ).

    Член 2

    Задачи

    Задачите на групите са:

    а) 

    да провеждат редовен диалог по всички въпроси, свързани с общата селскостопанска политика и нейното прилагане, включително развитието на селските райони, и по-специално във връзка с мерките, които Комисията трябва да предприеме в този контекст, включително международните аспекти на селското стопанство;

    б) 

    да осъществяват обмяна на опит и добри практики в областите, посочени в буква а);

    в) 

    да подпомагат Комисията и да предоставят съвети относно политиката в областите, посочени в буква а);

    г) 

    да издават становища по конкретни въпроси по искане на Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ (генералната дирекция), в рамките на определените в искането срокове, или по собствена инициатива;

    д) 

    да следят развитието на политиката в областите, посочени в буква а).

    Член 3

    Консултации

    1.  
    Генералната дирекция може да се консултира с групите по всички въпроси, посочени в член 2, буква а).

    ▼M1 —————

    ▼B

    Член 4

    Назначаване на членовете

    1.  
    Генералният директор взема решение относно състава на групите въз основа на покана за представяне на кандидатури.
    2.  
    Групите за граждански диалог следва да бъдат съставени от представители на неправителствени организации, които работят поне на европейско ниво, включително представителни сдружения, социално-икономически групи на интереси, организации на гражданското общество и профсъюзи, регистрирани в регистъра за прозрачност. Групите са отворени за членство за организации, представляващи всякакви подходящи интереси.
    3.  
    Отчитайки интереса на гражданското общество към общата селскостопанска политика, генералният директор взема решение относно броя на групите и техния размер. Списъкът с групите се публикуват в регистъра на Комисията на експертните групи и другите подобни организации (регистърът) и на специален уебсайт. Генералният директор гарантира балансирано представяне на всички изразени интереси, посочени в параграф 2. По-конкретно той/тя трябва да осигури баланс между икономическите и неикономическите интереси.
    4.  
    Членуващите организации се назначават от генералния директор измежду организациите, които са отговорили на поканата за представяне на кандидатури. Генералният директор може също така да избира членуваща организация, когато остават или се освободят места в групите.
    5.  

    ►M1  Мандатът на членуващите организации изтича на 31 декември 2022 г. Членуваща организация може да бъде заменена в рамките на дадена група, когато: ◄

    а) 

    вече не е в състояние ефективно да участва в обсъжданията на групата;

    б) 

    се откаже от членство в групата;

    в) 

    не изпраща редовно експерти на заседанията на групата;

    г) 

    вече не отговаря на условията, посочени в параграф 2; или

    д) 

    не спазва задължението за неразкриване на информация, попадаща в обхвата на професионалната тайна, посочено в член 339 от Договора.

    6.  
    Членуващите организации определят експертите, които ще присъстват на заседанията на групите в съответствие с точките от дневния ред, и информират генералната дирекция за самоличността на експертите, които са определили, поне три работни дни преди заседанието.
    7.  
    Генералната дирекция кани посочените от членуващите организации експерти на заседанията на групите. Когато дадена членуваща организация не е информирала генералната дирекция за самоличността на експертите в рамките на срока, посочен в параграф 6, генералната дирекция може да откаже да покани тези експерти на съответното заседание.
    8.  
    Имената на членуващите организации се публикуват в регистъра на Комисията на експертните групи и другите подобни организации и на специален уебсайт.
    9.  
    Личните данни се събират, обработват и публикуват в съответствие с Регламент (ЕО) № 45/2001.

    Член 5

    Функциониране

    ▼M1

    1.  
    Заседанията се председателстват от представител на Комисията.

    ▼M1 —————

    ▼B

    4.  
    ►M1  В края на обсъжданията на групата не се провежда гласуване. ◄ Ако дадена група постигне консенсус относно становището, поискано от генералната дирекция, или приеме резолюция по собствена инициатива, тя изготвя съвместни заключения и ги прилага към протокола от заседанието. Комисията представя резултата от разискванията на групата на други европейски институции в случаите, когато групата препоръча това.

    ▼M1

    5.  
    Протоколът от обсъжданията по всяка точка от дневния ред и по изразените от групата становища е съдържателен и пълен. Той се изготвя от секретариата под отговорността на председателя.

    ▼B

    6.  
    Със съгласието на генералната дирекция групата може да създава работни групи, които да разглеждат конкретни въпроси въз основа на приет от групата мандат. Представители на Комисията председателстват заседанията на работните групи. Такива работни групи се разпускат веднага след изпълнение на техния мандат.

    ▼M1

    7.  
    В специални случаи генералната дирекция може да покани външни експерти със специфични познания по въпрос от дневния ред, които да участват в работата на групата или на дадена работна група. Освен това представителят на Комисията може да предостави статут на наблюдатели на физически лица или организации, както са посочени в член 4, параграф 2, при положение че тяхното участие не застрашава баланса в групите или работните групи. Наблюдателите имат право да говорят по покана на председателя.

    ▼B

    8.  
    Членовете на групи и техните представители, както и поканените експерти и физическите лица или организациите, които се ползват със статут на наблюдатели, както е предвидено в параграф 7, спазват задълженията за запазване на професионална тайна, предвидени в Договорите и в правилата за тяхното изпълнение, както и правилата на Комисията относно сигурността, отнасящи се до защитата на класифицираната информация на Съюза, установени в приложението към Решение 2001/844/ЕО, ЕОВС, Евратом на Комисията ( 2 ). Ако тези задължения не се спазват, Комисията може да предприеме всички целесъобразни мерки.
    9.  
    Заседанията на групите и работните групи по принцип се провеждат в помещения на Комисията. Комисията осигурява секретарските услуги. Заседанията на групите и работните групи се свикват от генералната дирекция. В заседанията на групите и на техните работни групи могат да участват други длъжностни лица на Комисията, проявяващи интерес към разискванията.

    ▼M1

    10.  
    До всички съответни документи, включително дневния ред, протоколите и представените от участниците материали, се предоставя достъп или чрез публикуването им в Регистъра на експертните групи към Комисията и други подобни органи, или чрез връзка от Регистъра към специален уебсайт, на който тази информация може да бъде намерена. Достъпът до специалните уебсайтове не е обвързан с изискване за регистриране на ползвателите или с друг вид ограничение. По-специално дневният ред и други съответни свързани с работата документи се публикуват своевременно преди заседанието, а протоколите — своевременно след заседанието. Изключения от публикуването се предвиждат само в случаите, при които се счита, че оповестяването на даден документ би засегнало защитата на обществен или частен интерес съгласно член 4 от Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета ( 3 ).

    ▼B

    Член 6

    Разходи за заседанията

    1.  
    Участниците в дейностите на групите и работните групи не получават възнаграждение за извършените от тях услуги.
    2.  
    Пътните и дневните разходи на експертите, участващи в дейностите на групите и работните групи, се възстановяват от Комисията в съответствие с действащите в Комисията разпоредби.
    3.  
    Посочените в параграф 2 разходи се възстановяват в рамките на наличните бюджетни кредити, отпуснати по годишната процедура за разпределение на ресурсите.

    Член 7

    Отмяна

    Решение 2004/391/ЕО се отменя, считано от 1 юли 2014 г.

    Член 8

    Влизане в сила

    Настоящото решение влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    То се прилага от 1 юли 2014 г.



    ( 1 ) C(2010) 7649

    ( 2 ) Решение 2001/844/ЕО, ЕОВС, Евратом на Комисията от 29 ноември 2001 г. за изменение на нейния процедурен правилник (ОВ L 317, 3.12.2001 г., стр. 1).

    ( 3 ) Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2001 г. относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията (ОВ L 145, 31.5.2001 г., стр. 43).

    Top