Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02008D0411-20190208

    Consolidated text: Решение на Комисията от 21 май 2008 година относно хармонизирането на радиочестотната лента 3400—3800 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги в Общността (нотифицирано под номер C(2008) 1873) (текст от значение за ЕИП) (2008/411/ЕО)текст от значение за ЕИП

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/411/2019-02-08

    02008D0411 — BG — 08.02.2019 — 002.002


    Този текст служи само за информационни цели и няма правно действие. Институциите на Съюза не носят отговорност за неговото съдържание. Автентичните версии на съответните актове, включително техните преамбюли, са версиите, публикувани в Официален вестник на Европейския съюз и налични в EUR-Lex. Тези официални текстове са пряко достъпни чрез връзките, публикувани в настоящия документ

    ►B

    РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 21 май 2008 година

    относно хармонизирането на радиочестотната лента 3 400 —3 800 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги в Общността

    (нотифицирано под номер C(2008) 1873)

    (текст от значение за ЕИП)

    (2008/411/ЕО)

    (ОВ L 144, 4.6.2008 г., стp. 77)

    Изменено с:

     

     

    Официален вестник

      №

    страница

    дата

    ►M1

    РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КОМИСИЯТА 2014/276/ЕС от 2 май 2014 година

      L 139

    18

    14.5.2014

    ►M2

    РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2019/235 НА КОМИСИЯТА текст от значение за ЕИП от 24 януари 2019 година

      L 37

    135

    8.2.2019


    Поправено със:

    ►C1

    Поправка, ОВ L 092, 1.4.2019, стp.  11 (2019/235)




    ▼B

    РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 21 май 2008 година

    относно хармонизирането на радиочестотната лента 3 400 —3 800 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги в Общността

    (нотифицирано под номер C(2008) 1873)

    (текст от значение за ЕИП)

    (2008/411/ЕО)



    Член 1

    Целта на настоящото решение е да хармонизира, без да засяга неблагоприятно защитата и продължаването на работата на други действащи приложения в тази радиочестотна лента, условията за наличие и ефективно използване на радиочестотната лента 3 400 —3 800 MHz от наземни системи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги.

    ▼M1

    Член 2

    ▼M2

    1.  Без да се засягат защитата и продължаването на работата на други съществуващи приложения в тази лента, когато държавите членки определят и правят налична на неизключителен принцип радиочестотната лента 3 400 —3 800 MHz за наземни електронни съобщителни мрежи, те правят това в съответствие с параметрите, определени в приложението.

    ▼M1

    2.  Държавите членки гарантират, че мрежите, посочени в параграф 1, осигуряват подходяща защита за системите, функциониращи в съседни радиочестотни ленти.

    3.  Държавите членки не са обвързани да изпълняват задълженията по настоящото решение в географски области, в които съгласуването с трети държави изисква отклонение от параметрите в приложението.

    Държавите членки полагат всички възможни усилия да отстранят подобни отклонения, които отклонения те съобщават на Комисията заедно със засегнатите географски области, и публикуват съответната информация съгласно Решение 676/2002/ЕО.

    ▼B

    Член 3

    Държавите-членки разрешават използването на радиочестотната лента 3 400 —3 800 MHz в съответствие с член 2 за фиксирани мрежи, мрежи с мигриращи потребители и мобилни електронни съобщителни мрежи.

    ▼M1

    Държавите членки улесняват постигането на споразумения за трансгранична координация, като целта е да се създадат възможности за работата на съответните мрежи, като отчитат съществуващите регулаторни процедури и права.

    ▼B

    Член 4

    Държавите-членки наблюдават използването на радиочестотната лента 3 400 —3 800 MHz и докладват своите констатации на Комисията, за да се осигури възможност за редовно и навременно преразглеждане на решението.

    ▼M2

    Член 4а

    Държавите членки докладват за прилагането на настоящото решение най-късно до 30 септември 2019 г.

    ▼B

    Член 5

    Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

    ▼M2




    ПРИЛОЖЕНИЕ

    ПАРАМЕТРИ, ЗА КОИТО СЕ ОТНАСЯ ЧЛЕН 2

    A.   ОПРЕДЕЛЕНИЯ

    Активни антенни системи (аctive antenna systems — AAS) означава базова станция и антенна система, при които амплитудата и/или фазата между антенните елементи непрекъснато се променят, което води до диаграма на насоченост на антената, която се мени в зависимост от краткосрочните промени в радиообстановката. Това изключва дългосрочно формиране на снопа лъчи, като напр. използване на фиксирано регулиране на електрическия ъгъл на антената чрез фазорегулиране. Антенната система при AAS базови станции е вградена като част от базовата станция или целия продукт.

    Синхронизирана работа означава работа на две или повече различни мрежи с дуплексно разделяне на каналите по време (TDD), при което не възникват едновременно предавания в обратна посока (uplink — UL) и в права посока (downlink — DL), което означава, че във всеки един момент всички мрежи предават или в права, или в обратна посока. За целта се изисква съгласуване на всички предавания в права и обратна посока за всички участващи мрежи с TDD, както и синхронизиране на началото на рамката във всички мрежи.

    Несинхронизирана работа означава работа на две или повече различни TDD мрежи, при която във всеки един момент поне една мрежа предава в права посока, докато поне една мрежа предава в обратна посока. Това може да възникне, ако TDD мрежитеили не съгласуват всички предавания в права и обратна посока, или не се синхронизират в началото на рамката.

    Полусинхронизирана работа означава работа на две или повече различни TDD мрежи, при която част от рамката съответства на синхронизирана работа, докато останалата част от рамката съответства на несинхронизирана работа. Това изисква приемане на определена структура на рамката за всички включени TDD мрежи, включително за времеинтервали, в които посоката на предаване — обратна или права, не е уточнена, както и синхронизиране на началото на рамката при всички мрежи.

    Обща излъчена мощност (TRP) е мярка за мощността, излъчвана от съставна антена. Тя е равна на общата подавана мощност на входа на антенната решетка, минус загубите в системата на антенната решетка. TRP представлява интегралът на мощността, предавана в различни посоки по цялата сфера на излъчване, както е дадено във формулата:

    ▼C1

    image

    където P(image, φ) е мощността, излъчвана от антенна решетка в посока (image,φ), определена чрез формулата:

    P(image ) = PTxg(image )

    където PTx указва подаваната мощност (измерена във ватове) на входа на антената решетка, а g(image, φ) указва коефициента на усилване на антенната решетка в посоката (image, φ).

    ▼M2

    Б.   ОБЩИ ПАРАМЕТРИ

    В радиочестотната лента 3 400 —3 800 MHz:

    1. дуплексният режим на работа трябва да е с дуплексно разделяне на каналите по време (TDD);

    2. размерът на назначените блокове трябва да е кратен на 5 MHz. Долната честотна граница на даден назначен блок трябва да съвпада с долната граница на лентата 3 400 MHz или да отстои на кратна на 5 MHz честота от нея ( 1 );

    3. трябва да е на разположение радиочестотен спектър, предоставящ възможност за достъп до достатъчно големи блокове от непрекъснат спектър, за предпочитане 80—100 MHz, за безжични широколентови електронни съобщителни услуги;

    4. предаванията от базовите и крайните станции трябва да са в съответствие с техническите условия, посочени съответно в част В и част Г.

    В.   ТЕХНИЧЕСКИ УСЛОВИЯ ЗА БАЗОВИ СТАНЦИИ — МАСКА ЗА ГРАНИЦИ НА БЛОКОВЕТЕ

    Посочените по-долу технически параметри за базови станции, образуващи т.нар. маска за граници на блоковете (block edge mask — BEM), са основен елемент на необходимите условия, за да се гарантира съвместното съществуване на съседни мрежи, ако липсват двустранни или многостранни споразумения между операторите на тези съседни мрежи. Могат да бъдат използвани и по-малко строги технически параметри, ако операторите на такива мрежи са се споразумели за това.

    Маската се състои от няколко елемента, представени в таблица 1. Граничната стойност на мощността в рамките на блок се прилага към блока, притежаван от оператор. Граничната стойност на мощността за базовата линия, въведена с цел да се защити радиочестотният спектър на други оператори, граничната стойност на мощността в преходните зони, която може да се намали чрез филтър от граничната стойност на мощността в рамките на блока до тази за базовата линия, както и граничната стойност на мощността за ограничената базова линия, приложима в случаи на несинхронизирана или на полусинхранизирана работа, представляват извънблокови елементи. Граничната стойност на мощността за допълнителната базова линия е гранична стойност на мощността извън честотната лента и се използва за защита на радарите, работещи на честоти под 3 400 MHz или за защита на неподвижна-спътникова радиослужба (fixed satellite services — FSS) и неподвижна радиослужба (fixed services — FS) над 3 800 MHz.

    В таблици 2—7 се съдържат граничните стойности на мощността за различните елементи на BEM за TDD мрежите, предоставящи безжични широколентови (wireless broadband — WBB) електронни съобщителни услуги (electronic communications services — ECS). Посочени са гранични стойности на мощността за синхронизирани, несинхронизирани и полусинхронизирани мрежи за WBB ECS.

    В таблици 3 и 4 нивото на мощността PMax е максималната мощност на носещата честота за въпросната базова станция, изразена в dBm. PMax е определена и измерена като еквивалентна изотропно излъчвана мощност (e.i.r.p.) за една антена за базови станции с неактивни антенни системи (non-active antenna systems — non-AAS). PMax на базови станции с AAS е определена като максималната средна мощност в dBm на носещата честота за базовата станция, измерена като TRP за една носеща честота в дадена клетка.

    ▼C1

    В таблици 3, 4 и 7 граничните стойности на мощността са определени спрямо фиксирана горна гранична стойност чрез формулата Min(PMax – A, B), която определя по-ниската (или по-строгата) от двете стойности: 1) (PMax – A), която изразява максималната мощност на носещата честота PMax минус относителното отместване A, и 2) фиксираната горна гранична стойност B. B.

    ▼M2

    За да се получи маската за границите на даден блок, елементите на BEM, определени в таблица 1, се комбинират, като се следват стъпките по-долу:

    1. граничната стойност на мощността в рамките на блока се използва за блока, назначен на оператора;

    2. определят се преходни зони и се използват съответни гранични стойности на мощността;

    3. граничната стойност на мощността за базовата линия се използва в случай на синхронизирани мрежи за WBB ECS за спектър в рамките на радиочестотната лента, с изключение на въпросния блок на оператора и съответстващите преходни зони;

    4. граничните стойности на мощността за ограничената базова линия се използват в случай на несинхронизирани и полусинхронизирани мрежи за WBB ECS;

    5. за радиочестотния спектър под 3 400 MHz се използва съответната гранична стойност на мощността за допълнителната базова линия;

    6. за съвместно съществуване с FSS/FS над 3 800 MHz се използва гранична стойност на мощността за допълнителната базова линия.

    На фигурата по-долу е даден пример за комбинирането на различни елементи на ВЕМ.

    Фигура

    Пример за елементи на ВЕМ на базова станция и гранични стойности на мощността

    image



    Таблица 1

    Определение на елементите на маските за граници на блокове (ВЕМ)

    Елемент на ВЕМ

    Определение

    В рамките на блока

    Отнася се за блока, за който е определена маската.

    Базова линия

    Радиочестотният спектър от 3 400 до 3 800 MHz, използван за WBB ECS, с изключение на блока, назначен на оператора и съответстващите преходни зони.

    Преходна зона

    Радиочестотният спектър в рамките на 0—10 MHz под и от 0—10 MHz над границите на блока, назначен на оператора; Не се прилагат преходни зони за блокове с TDD, назначени на други оператори, освен когато мрежите са синхронизирани. Преходни зони не се прилагат под 3 400 MHz или над 3 800 MHz.

    Допълнителна базова линия

    Радиочестотният спектър под 3 400 MHz и над 3 800 MHz.

    Ограничена базова линия

    Радиочестотният спектър, използван за WBB ECS от мрежи, които са несинхронизирани или са полусинхронизирани с въпросния блок на оператора.

    Обяснителна бележка към таблица 1

    Елементите на BEM се прилагат за базови станции с различни нива на мощността (обикновено наричани макро-, микро-, пико- и фемто базови станции) ( 2 ).



    Таблица 2

    Гранична стойност на мощността в рамките на блока за базови станции с non-AAS и AAS

    Елемент на ВЕМ

    Честотен обхват

    Гранична стойност на мощността за базови станции с non-AAS и AAS

    В рамките на блока

    Блок, назначен на оператора

    Незадължително

    Обяснителна бележка към таблица 2

    В конкретния случай на фемто базовите станции трябва да се прилага регулиране на мощността, за да се сведат до минимум вредните радиосмущения към съседни канали. Изискването за регулиране на мощността при фемто базови станции произтича от необходимостта за намаляване на вредните радиосмущения от оборудване, което може да се използва по усмотрение на потребителите, и поради това може и да не бъде координирано със заобикалящите го мрежи. Държавите членки, които желаят да включат гранична стойност в разрешението си или да използват гранична стойност за целите на координацията, могат да определят такива гранични стойности на национално равнище.



    Таблица 3

    Гранични стойности на мощността за базови станции с non-AAS и AAS при синхронизирана работа на мрежата

    Елемент на ВЕМ

    Честотен обхват

    Гранична стойност на e.i.r.p за non-AAS

    Гранична стойност на TRP за AAS

    Базова линия

    Под – 10 MHz отстояние от долната граница на блока

    Над 10 MHz отстояние от горната граница на блока

    В рамките на 3 400 —3 800  MHz

    Min(PMax– 43, 13) dBm/ (5 MHz) за една антена (1)

    Min(PMax′– 43, 1) dBm/(5 MHz) за една клетка (2) (3)

    (*1)   PMax е максималната средна мощност на носещата честота за базовата станция в dBm, измерена като e.i.r.p. за една носеща честота за една антена

    (*2)   PMax′ е максималната средна мощност на носещата честота в dBm за базовата станция, измерена като TRP за една носеща честота в дадена клетка

    (*3)   В многосекторна базова станция граничната стойност на излъчваната мощност се прилага за всеки един от отделните сектори.

    Обяснителна бележка към таблица 3

    Приложената фиксирана горна гранична стойност (13 dBm/(5 MHz) за non-AAS или 1 dBm/(5 MHz) за AAS) указва горната граница за вредните радиосмущения от базова станция. Когато два блока с TDD са синхронизирани, няма да има вредни радиосмущения между базови станции.



    Таблица 4

    Гранични стойности на мощността в преходната зона за базови станции с non-AAS и AAS при синхронизирана работа на мрежи за WBB ECS

    Елемент на ВЕМ

    Честотен обхват

    Гранична стойност на e.i.r.p за non-AAS

    Гранична стойност на TRP за AAS

    Преходна зона

    – 5 до 0 MHz отстояние от долната граница на блока или

    0 до 5 MHz отстояние от горната граница на блока

    Min(PMax– 40, 21) dBm/(5 MHz) за една антена (1)

    Min(PMax′– 40, 16) dBm/(5 MHz) за една клетка (2) (3)

    Преходна зона

    – 10 до – 5 MHz отстояние от долната граница на блока или

    5 до 10 MHz отстояние от горната граница на блока

    Min(PMax– 43, 15) dBm/(5 MHz) за една антена (1)

    Min(PMax′– 43, 12) dBm/(5 MHz) за една клетка (2) (3)

    (*1)   PMax е максималната средна мощност на носещата честота в dBm за базовата станция, измерена като e.i.r.p. за една носеща честота за една антена

    (*2)   PMax′ е максималната средна мощност на носещата честота в dBm за базовата станция, измерена като TRP за една носеща честота в дадена клетка

    (*3)   В многосекторна базова станция граничната стойност на излъчваната мощност се прилага за всеки един от отделните сектори.



    Таблица 5

    Гранични стойности на мощността за ограничената базова линия за базови станции с non-AAS и AAS при несинхронизирана или полусинхронизирана работа на мрежи за WBB ECS

    Елемент на ВЕМ

    Честотен обхват

    Гранична стойност на e.i.r.p за non-AAS

    Гранична стойност на TRP за AAS

    Ограничена базова линия

    Несинхронизирани и полусинхронизирани блокове, под долната граница на блока и над горната граница на блока, в рамките на 3 400 —3 800 MHz

    – 34 dBm/(5 MHz) за една клетка (1)

    – 43 dBm/(5 MHz) за една клетка (1)

    (*1)   В многосекторна базова станция граничната стойност на излъчваната мощност се прилага за всеки един от отделните сектори.

    Обяснителна бележка към таблица 5

    Тези ограничени гранични стойности на мощността се използват за несинхронизирана и полусинхронизирана работа на базовите станции, ако няма географско разделяне. Освен това, в зависимост от националните условия, държавите членки могат да определят по-малко строга алтернативна гранична стойност на мощността за ограничената базова линия, която да се прилага в конкретни случаи на въвеждане в практиката, за да се осигури по-ефикасно използване на радиочестотния спектър.



    Таблица 6

    Гранични стойности за мощността за допълнителната базова линия за базови станции с non-AAS и AAS (1) под 3 400 MHz в особени случаи при отделните държави

     

    Случай

    Елемент на ВЕМ

    Честотен обхват

    Гранична стойност на e.i.r.p за non-AAS

    Гранична стойност на TRP за AAS

    A

    Държави членки с военни радиолокационни системи под 3 400 MHz

    Допълнителна базова линия

    Под 3 400 MHz (2)

    – 59 dBm/MHz за една антена

    – 52 dBm/MHz за една клетка (3)

    Б

    Държави членки с военни радиолокационни системи под 3 400 MHz

    Допълнителна базова линия

    Под 3 400 MHz (2)

    – 50 dBm/MHz за една антена

    В

    Държави членки, в които не се използват съседни радиочестотни ленти или в които приложенията не изискват допълнителна защита

    Допълнителна базова линия

    Под 3 400 MHz

    Не е приложимо

    Не е приложимо

    (*1)   Може да се изискват алтернативни мерки за всеки отделен случай на национално равнище по отношение на базовите станции с AAS, монтирани на закрито.

    (*2)   В случаите, когато държавите членки вече са въвели защитна лента при издаването на лицензи за наземни системи, позволяващи предоставянето на WBB ECS, преди приемането на настоящото решение и в съответствие с Решение 2008/411/ЕО на Комисията, тези държави членки могат да прилагат допълнителната базова линия само под тази защитна лента, при условие че базовата линия е в съответствие с изискванията за защита на радарните съоръжения в съседната радиочестотна лента и с трансграничните задължения.

    (*3)   В многосекторна базова станция граничната стойност на излъчваната мощност се прилага за всеки един от отделните сектори.

    Обяснителна бележка към таблица 6

    Граничните стойности на мощността за допълнителната базова линия отразяват необходимостта от защита на военните радиолокационни съоръжения в някои държави. Държавите членки могат да решат да използват граничните стойности от случай А или Б за non-AAS в зависимост от изискваното ниво на защита за радарното съоръжение във въпросната зона. Може да се изисква зона за координация, която да се простира до 12 km около неподвижните наземни радарни съоръжения, която да се базира на граничната стойност на TRP за AAS от -52 dBm/MHz за една клетка. Отговорността за тази координация е на съответната държава членка.

    Възможно е да са необходими други мерки за ограничаване на последиците, като например географско разделяне, координация за всеки отделен случай или допълнителна защитна лента. В случай на изграждане на закрито държавите членки могат да определят по-малко строга гранична стойност, която да се прилага в конкретни случаи.



    Таблица 7

    Гранични стойности на мощността за допълнителната базова линия над 3 800 MHz за базови станции за съвместно съществуване с FSS/FS

    Елемент на ВЕМ

    Честотен обхват

    Гранична стойност на e.i.r.p за non-AAS

    Гранична стойност на TRP за AAS

    Допълнителна базова линия

    3 800 —3 805 MHz

    Min(PMax– 40, 21) dBm/(5 MHz) за една антена (1)

    Min(PMax′– 40, 16) dBm/(5 MHz) за една клетка (2) (3)

    3 805 —3 810 MHz

    Min(PMax– 43, 15) dBm/(5 MHz) за една антена (1)

    Min(PMax′– 43, 12) dBm/(5 MHz) за една клетка (2) (3)

    3 810 —3 840 MHz

    Min(PMax– 43, 13) dBm/ (5 MHz) за една антена (1)

    Min(PMax′– 43, 1) dBm/(5 MHz) за една клетка (2) (3)

    Над 3 840 MHz

    – 2 dBm/(5 MHz) за една антена (1)

    – 14 dBm/(5 MHz) за една клетка (3)

    (*1)   PMax е максималната средна мощност на носещата честота в dBm за базовата станция, измерена като e.i.r.p. за една носеща честота за една антена

    (*2)   PMax′ е максималната средна мощност на носещата честота в dBm за базовата станция, измерена като TRP за една носеща честота в дадена клетка

    (*3)   В многосекторна базова станция граничната стойност на излъчваната мощност се отнася за нивото, съответстващо на всеки един от отделните сектори.

    Обяснителна бележка към таблица 7

    Граничните стойности на мощността за допълнителната базова линия се прилагат на границата 3 800  MHz на лентата, за да се подпомогне процесът на координация, който трябва да се осъществява на национално равнище.

    Г.   ТЕХНИЧЕСКИ УСЛОВИЯ ЗА КРАЙНИ СТАНЦИИ



    Таблица 8

    Изискване в рамките на блока — гранична стойност на мощността на ВЕМ на крайна станция в рамките на блока

    Максимална мощност в рамките на блока

    28 dBm TRP

    Обяснителна бележка към таблица 8

    Граничната стойност на излъчваната мощност в рамките на блока за неподвижни/слабо подвижни крайни станции може да надвишава граничната стойност, посочена в таблица 8, при условие че се спазват трансграничните задължения. За такива крайни станции може да са необходими мерки за смекчаване, като например географско разделяне или допълнителна защитна лента, за да се защитят радарните съоръжения под 3 400  MHz.



    ( 1 ) Ако се налага разпределените блокове да бъдат отместени, за да бъдат вместени други съществуващи ползватели, трябва да се използва отстояние от 100 kHz. Може да се определят по-тесни блокове в съседство с тези на други ползватели, за да се използва по-ефективно радиочестотният спектър.

    ( 2 ) Тези термини не са еднозначно определени и се отнасят за клетъчни базови станции с различни нива на мощността, която намалява в следния ред: макро, микро, пико, фемто. По-конкретно фемтоклетките са малки базови станции с най-ниските нива на мощността, които обикновено се използват в закрити помещения.

    Top