EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Пазари на финансови инструменти (MiFID) и инвестиционни услуги

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2004/39/ЕО относно пазарите на финансови инструменти

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Тя има за цел да укрепи набора от правила на Европейския съюз (ЕС) относно инвестиционните услуги и регулираните пазари с оглед постигането на две основни цели:

  • защита на инвеститорите и запазване на интегритета на пазара чрез установяване на хармонизирани изисквания, регулиращи дейността на упълномощени посредници;
  • насърчаване на справедливи, прозрачни, ефективни и интегрирани финансови пазари.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Условия и процедури за издаване на разрешително

  • Директивата налага на държавите от ЕС да хармонизират правилата за управление на инвестиционните услуги и дейности. За тази цел държавите от ЕС трябва да създадат система за издаване на разрешителни, която да позволява на инвестиционните посредници да оперират в целия ЕС. Тези посредници трябва да бъдат регистрирани, а регистърът да е достъпен за обществеността. Всяко разрешително се съобщава на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП).
  • ЕОЦКП е в състояние да разработва проекти на регулаторни технически стандарти. Освен това той подпомага Европейската комисия в отношенията ѝ с държави извън ЕС и за изготвянето на оценка на техните пазари.
  • С други думи, директивата трябва да разреши на инвестиционни посредници, банки и фондови борси да предлагат услугите си през граница въз основа на разрешението, издадено от компетентния орган в родната им страна. Тъй като разрешението е предмет на едни и същи условия във всички държави от ЕС, то насърчава хармонизирането на правилата, които регулират инвестиционните посредници.
  • В този контекст директивата има за цел да приведе в съответствие националните правила, регулиращи предоставянето на инвестиционни услуги и работата на фондовите борси, като крайната цел е създаване на единна европейска „книга с правила за ценните книжа“. Тя ще е от полза за инвеститорите, емитентите и други заинтересовани страни на пазара поради насърчаването на ефективни и конкурентни пазари.

Разумна оценка

  • Настоящата директива също така предвижда хармонизация на правилата за оценка на процедурата и критериите за придобиване на квалифицирано участие*. Целите ѝ са да се хармонизират:
    • уведомяването за праговете на планирано придобиване или разпореждането с квалифицирано участие;
    • процедурата за оценяване; и
    • списъкът с критерии за оценяване.
  • В контекста на планирано придобиване предварителната оценка на акционерите и на управлението използва детайлни критерии и се провежда съвместно от компетентните органи.
  • По-специално директивата постановява, че компетентните органи трябва да преценят целесъобразността на предложената придобиваща страна и финансовата стабилност на планираното придобиване въз основа на:
    • репутацията и опита на лицата, които ще управляват дейността на застрахователната компания след планираното придобиване;
    • финансовата стабилност на предложената придобиваща страна;
    • наличието на достатъчно разумни основания да се заподозре, че дадена операция е, или е направен опит, за изпиране на пари или финансиране на тероризъм.

Защита на инвеститорите

  • С директивата значително се подобрява защитата на инвеститорите чрез установяване на правила за стопанска дейност за предоставяне на инвестиционни услуги на клиенти и минимални стандарти за мандата и правомощията, с които националните компетентни органи трябва да разполагат. Също така се установяват ефективни механизми за сътрудничество в реално време при разследването и съдебното преследване на нарушенията на тези правила.

Прозрачност и интегритет на пазара

  • Директивата създава задължение за поддържане на интегритета на пазара, съобщаване на сделките и поддържане на архиви. ЕОЦКП има достъп до тази информация.
  • По-специално той установява задължение за прозрачност преди сключването на сделки. Това налага „интернализаторите“ (т.е. инвестиционен посредник, който търгува за собствена сметка, като изпълнява поръчки на клиенти извън регулиран пазар или многостранни търговски системи) да оповестят цените, на които са склонни да купуват от и/или да продават на клиентите си. Обаче с това се ограничава задължението за оповестяване на сделки, които не са над стандартния пазарен размер, определен като среден размер на поръчките, изпълнявани на пазара.
  • Това означава, че европейските брокер-дилъри на едро не са предмет на правилото за прозрачност преди сключване на сделките и не са изложени на съществен риск, изпълнявайки ролята на маркет-мейкъри.
  • Всяка държава от ЕС носи отговорност за създаването на списък на регулираните пазари и за неговото оповестяване на другите държави от ЕС и ЕОЦКП.

Защита на операторите

  • Директивата включва набор от защитни мерки за „системни интернализатори“, когато те са длъжни да котират цени, така че да могат да предоставят тази основна услуга на клиентите, без да поемат нежелани рискове. Тези мерки включват възможността за актуализиране или оттегляне на котираните цени.
  • Директивата също така установява справедлив пазар за инвеститорите на дребно. Тя предпазва финансовите институции от това да правят разлика между тези инвеститори, например чрез предлагане на някои от тях на подобрения за публично котирани цени.

Назначаване на компетентни органи

  • Държавите от ЕС трябва да определят своите компетентни органи и да изпратят необходимата информация на Комисията, ЕОЦКП и компетентните органи на другите държави от ЕС. Компетентните органи изпълняват ролята на звено за контакт в държавите от ЕС. ЕОЦКП поддържа актуален списък на тези органи. Тези органи са длъжни да работят в тясно сътрудничество с ЕОЦКП.
  • Държавите от ЕС и ЕОЦКП ЕС могат да сключват споразумения за сътрудничество, свързани с:
    • надзора върху кредитни институции;
    • процедурите по ликвидацията и несъстоятелността на посредници;
    • процедурите за законоустановени одити на счетоводните баланси на инвестиционни посредници;
    • надзора върху органи, участващи в процедурите по ликвидацията и несъстоятелността на инвестиционни посредници;
    • надзора върху лица, натоварени с извършването на законоустановен одит на счетоводните баланси на застрахователни предприятия, кредитни институции, инвестиционни посредници и други финансови институции.

Допълнителни правила

  • Директивата има за цел да подобри правилата на ЕС за пазарите на ценни книжа. Поради това определя общите задължения, които трябва да се прилагат от институциите на държавите от ЕС.
  • Мерки за изпълнение, доклади и мнения се приемат от Комисията след консултации с участниците на пазара от държавите от ЕС и като се вземе под внимание становището на ЕОЦКП.

Преработка

Директива 2004/39/EО беше обновена с Директива 2014/65/ЕС („MiFID II“), в опит да се приемат значителни изменения на текста с течение на времето.

Заедно с Регламент (ЕС) 600/2014, неговите делегирани актове и делегирани регламенти, Директива 2014/65/ЕС ще заменят тази директива, считано от 3 януари 2018 г. (Директива 2014/65/ЕС първоначално трябваше да влезе в сила от 3 януари 2017 г., но този срок беше отложен с една година до 3 януари 2018 г. с Директива (ЕС) 2016/1034).

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Прилага се от 30 април 2004 г. Държавите от ЕС трябваше да я включат в националното си законодателство до 31 януари 2007 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Квалифицирано участие: всяко пряко или непряко участие в инвестиционен посредник, което представлява 10 % или повече от капитала или от правата на глас, или което прави възможно упражняването на значително влияние над ръководството на инвестиционния посредник, в който е това участие.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2004/39/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 април 2004 година относно пазарите на финансови инструменти, за изменение на Директиви 85/611/EИО и 93/6/EИО на Съвета и Директива 2000/12/EО на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 93/22/EИО на Съвета (ОВ L 145, 30.4.2004 г., стр. 1—44)

Последващите изменения и допълнения на Директива 2004/39/EО са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 година относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Директива 2002/92/ЕО и на Директива 2011/61/ЕС (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 349—496)

Вж. консолидираната версия.

Директива 2011/61/ЕС от 8 юни 2011 година на Европейския парламент и Съвета относно лицата, управляващи алтернативни инвестиционни фондове и за изменение на директиви 2003/41/ЕО и 2009/65/ЕО и на регламенти (ЕО) № 1060/2009 и (ЕС) № 1095/2010 (ОВ L 174, 1.7.2011 г., стр. 1—73)

Вж. консолидираната версия.

Директива 2006/73/ЕО на Комисията от 10 август 2006 година за прилагане на Директива 2004/39/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на организационните изисквания и условията за извършване на дейност от инвестиционните посредници и за даването на определения за целите на посочената директива (ОВ L 241, 2.9.2006 г., стр. 26—58)

Регламент (ЕО) № 1287/2006 на Комисията от 10 август 2006 година за прилагане на Директива 2004/39/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на задълженията за водене на регистри за инвестиционните посредници, отчитането на сделките, прозрачността на пазара, допускането на финансови инструменти за търгуване, както и за определените понятия за целите на посочената директива (ОВ L 241, 2.9.2006 г., стр.1—25)

последно актуализация 11.10.2016

Top