Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62019TO0246

    Определение на Общия съд (пети разширен състав) от 10 септември 2020 г.
    Кралство Камбоджа и Cambodia Rice Federation (CRF) срещу Европейска комисия.
    Жалба за отмяна — Внос на ориз „Indica“ с произход от Камбоджа и Мианмар/Бирма — Защитни мерки — Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/67 — Процесуална легитимация — Правен интерес — Отхвърляне на възражението за недопустимост.
    Дело T-246/19.

    Court reports – general – 'Information on unpublished decisions' section

    ECLI identifier: ECLI:EU:T:2020:415

    Дело T‑146/19

    Кралство Камбоджа

    и

    Cambodia Rice Federation (CRF)

    срещу

    Европейска комисия

    Определение на Общия съд (пети разширен състав) от 10 септември 2020 година

    „Жалба за отмяна — Внос на ориз „Indica“ с произход от Камбоджа и Мианмар/Бирма — Защитни мерки — Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/67 — Процесуална легитимация — Правен интерес — Отхвърляне на възражението за недопустимост“

    1. Жалба за отмяна — Физически или юридически лица — Актове, които ги засягат пряко и лично — Регламент за въвеждане на защитни мерки по отношение на продукт с произход от държава — бенефициер по схемата от общи тарифни преференции — Акт, който може да засегне пряко и лично държавата бенефициер, както и национално сдружение за защита на интересите на съответната промишленост

      (член 263, четвърта алинея ДФЕС; Регламент 2019/67 на Комисията)

      (вж. т. 36—43)

    2. Жалба за отмяна — Физически или юридически лица — Понятие — Трети държави — Включване

      (член 263, четвърта алинея ДФЕС)

      (вж. т. 44—51)

    3. Жалба за отмяна — Физически или юридически лица — Актове, които ги засягат пряко и лично — Пряко засягане — Критерии — Регламент за въвеждане на защитни мерки по отношение на продукт с произход от държава — бенефициер по схемата от общи тарифни преференции — Пряко засягане на държавата бенефициер и на национално сдружение за защита на интересите на съответната промишленост

      (член 263, четвърта алинея ДФЕС; Регламент 2019/67 на Комисията)

      (вж. т. 52—69, 95—109 и 122)

    4. Жалба за отмяна — Физически или юридически лица — Актове, които ги засягат пряко и лично — Лично засягане — Критерии — Регламент за въвеждане на защитни мерки по отношение на продукт с произход от държава — бенефициер по схемата от общи тарифни преференции — Лично засягане на държавата бенефициер и на национално сдружение за защита на интересите на съответната промишленост

      (член 263, четвърта алинея ДФЕС; Регламент 2019/67 на Комисията)

      (вж. т. 70—93, 95—102 и 110—122)

    5. Жалба за отмяна — Физически или юридически лица — Правен интерес — Регламент за въвеждане на защитни мерки по отношение на продукт с произход от държава — бенефициер по схемата от общи тарифни преференции — Жалба, подадена от държавата бенефициер и от национално сдружение за защита на интересите на съответната промишленост — Допустимост

      (член 263, четвърта алинея ДФЕС; Регламент 2019/67 на Комисията)

      (вж. т. 123—128)

    Резюме

    В рамките на Регламента за прилагане на схема от общи тарифни преференции ( 1 ) Европейският съюз предоставя на развиващите се страни преференциален достъп до своя пазар под формата на намаляване на редовите мита по Общата митническа тарифа, който включва общ режим и два специални режима. Режимът, наречен „Всичко освен оръжие“ (наричан по-нататък „режимът ВОО“), е специален режим в полза на най-слабо развитите държави.

    По силата на режима ВОО вносът в Съюза на ориз „Indica“ с произход от Камбоджа и Мианмар/Бирма (наричан по-нататък „разглежданият продукт“) се ползва от пълно суспендиране на митата по Общата митническа тарифа. След искане на някои държави членки за приемане на защитни мерки по отношение на разглеждания продукт, Комисията започва разследване за налагане на защитни мерки и стига до извода, че посоченият продукт се внася в количества и на цени, които причиняват сериозни затруднения на промишлеността на Съюза. С приемането на Регламент за изпълнение 2019/67 ( 2 ) (наричан по-нататък „обжалваният регламент“) тя решава да възстанови временно митата по Общата митническа тарифа върху вноса на разглеждания продукти и въвежда постепенно намаляване на приложимата митническа ставка за период от три години.

    Кралство Камбоджа и Cambodia Rice Federation (CRF) — сдружение, което защитава интересите на оризовата промишленост на Камбоджа — сезират Общия съд с жалба за отмяна на обжалвания регламент, а Комисията прави възражение за недопустимост. В подкрепа на това възражение Комисията изтъква главно че Кралство Камбоджа и CRF не отговарят на критериите за активна процесуална легитимация по смисъла на член 263, четвърта алинея ДФЕС. При условията на евентуалност Комисията поддържа, че Кралство Камбоджа и CRF нямат личен правен интерес да обжалват обжалвания регламент.

    Общият съд обаче отхвърля това възражение за недопустимост.

    Що се отнася до активната процесуална легитимация, Общият съд припомня, че съгласно член 263, четвърта алинея ДФЕС всяко физическо или юридическо лице може да подаде жалба за отмяна на акт, на който не е адресат, когато този акт го засяга пряко и лично или в специалната хипотеза на подзаконов акт, който не включва мерки за изпълнение, ако актът го засяга пряко. В случая, без да се произнася по въпроса дали обжалваният регламент представлява подзаконов акт, който не включва мерки за изпълнение, Общият съд проверява дали Кралство Камбоджа и CRF могат да бъдат квалифицирани като физически или юридически лица, пряко и лично засегнати от обжалвания регламент, на който не са адресати.

    В това отношение, на първо място, Общият съд потвърждава, че трябва да се приеме, че изразът „всяко физическо или юридическо лице“ по член 263, четвърта алинея ДФЕС обхваща и държавите, които не са членки на Съюза, като Кралство Камбоджа. Такова телеологично тълкуване е в съответствие с принципа на ефективна съдебна защита и с целта на посочената разпоредба, а именно да се предостави адекватна съдебна защита на всички лица, физически или юридически, които са пряко и лично засегнати от актовете на институциите на Съюза. Освен това, макар трети държави да не могат да претендират за предоставения на държавите членки от системата на Съюза статут в рамките на съдопроизводството, те все пак се ползват поне от признатата от тази система възможност да участват в съдебни производства като юридически лица. Също така нито член 263, четвърта алинея ДФЕС, нито която и да било друга разпоредба от първичното право изключват възможността трети държави да подадат жалба за отмяна.

    На второ място, Общият съд посочва, че Кралство Камбоджа и CRF — доколкото последното действа от името на един от своите членове износители, който е посочен от Комисията в обжалвания регламент, и от името на своите членове износители, които са посочени и засегнати от производството по приемане на обжалвания регламент — са пряко и лично засегнати от този регламент по смисъла на член 263, четвърта алинея ДФЕС.

    Съгласно постоянната съдебна практика прякото засягане изисква оспорената мярка, от една страна, пряко да поражда последици за правното положение на физическото или юридическото лице, и от друга страна, да не оставя никакво право на преценка на адресатите, на които е възложено изпълнението ѝ. Като прекратява временно преференциалния достъп до пазара на Съюза, от една страна, на Кралство Камбоджа като страна, която се ползва от пълно суспендиране на митата по Общата митническа тарифа, и от друга страна, на износителите — членове на CRF, които се ползват от преференциален достъп до пазара на Съюза посредством специален режим на тарифни преференции, обжалваният регламент променя както правните, така и икономическите условия за продажба на пазара на Съюза на ориз „Indica“ с произход от Камбоджа. Следователно обжалваният регламент засяга пряко и съществено правното положение на Кралство Камбоджа, както и това на посочените или засегнатите членове на CRF. Освен това, макар да е вярно, че обжалваният регламент предвижда мерки, които се прилагат на първо място за установените в Съюза вносители, тези мерки водят до ограничаване на достъпа до пазара на Съюза на държавата Камбоджа и на износителите — членовете на CRF, като държавите членки не разполагат с никакво самостоятелно право на преценка в това отношение.

    Съгласно съдебната практика личното засягане от своя страна произтича от факта, че правното положение на съответното физическо или юридическо лице е засегнато от съответния акт поради някои присъщи за него качества или поради фактическо положение, което го разграничава от всички останали лица и така го индивидуализира по същия начин, както адресата на решението. В това отношение Общият съд подчертава, че нормативният характер на обжалвания акт не изключва възможността той да засяга пряко и лично някои заинтересовани юридически или физически лица. При това положение фактът, че целта на обжалвания регламент е да се възстановят митата по Общата митническа тарифа по отношение на целия внос на разглеждания продукт за Съюза, de facto не води до невъзможност Кралство Камбоджа, както и посочените или засегнатите членове на CRF, да бъдат лично засегнати от този регламент.

    В случая личното засягане на Кралство Камбоджа произтича от факта, че като държава — бенефициер по режима ВОО, посочена в обжалвания регламент, която е участвала активно в процедурата по приемане на този регламент и за която последиците от защитните мерки са били взети предвид при определяне на митата по Общата митническа тарифа, то е част от затворена категория оператори и се намира в по-особено положение спрямо всяко друго лице. Същото важи и за членовете на CRF, износители за Съюза на ориз „Indica“ с произход от Камбоджа, които са посочени поименно в обжалвания регламент и са участвали в производството по неговото приемане, на които, въз основа на данни за търговската им дейност, са били наложени защитни мерки и по отношение на които последиците от посочените мерки са били взети предвид за определянето на митата по Общата митническа тарифа, и то независимо от обстоятелството, че защитните мерки са наложени по отношение на Кралство Камбоджа, а не на посочените износители.

    Що се отнася до техният правен интерес, Общият съд стига до извода, че Кралство Камбоджа и CRF имат правен интерес да искат отмяна на обжалвания регламент. Всъщност отмяната на възстановените с посочения регламент мита по Общата митническа тарифа, с които се облага вносът в Съюза на ориз „Indica“ с произход от Камбоджа, може да донесе лична полза както на Кралство Камбоджа, така и на посочените или засегнати от процедурата по приемането на този регламент членове на CRF.


    ( 1 ) Регламент (ЕС) № 978/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 година за прилагане на схема от общи тарифни преференции и за отмяна на Регламент (ЕО) № 732/2008 на Съвета (ОВ L 303, 2012 г., стр. 1).

    ( 2 ) Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/67 от 16 януари 2019 година за въвеждане на защитни мерки по отношение на вноса на ориз Indica с произход от Камбоджа и Мианмар/Бирма (ОВ L 15, 2019 г., стр. 5).

    Top