Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62015CJ0004

    Решение на Съда (четвърти състав) от 21 юли 2016 г.
    Staatssecretaris van Financiën срещу Argos Supply Trading BV.
    Преюдициално запитване — Митнически съюз — Обща митническа тарифа — Митнически икономически режими — Пасивно усъвършенстване — Регламент (ЕИО) № 2913/92 — Член 148, буква в) — Издаване на разрешение — Икономически условия — Липса на съществено засягане на основните интереси на общностните преработватели — Понятие „общностни преработватели.
    Дело C-4/15.

    Court reports – general

    Дело C‑4/15

    Staatssecretaris van Financiën

    срещу

    Argos Supply Trading BV

    (Преюдициално запитване, отправено от Hoge Raad der Nederlanden)

    „Преюдициално запитване — Митнически съюз — Обща митническа тарифа — Митнически икономически режими — Пасивно усъвършенстване — Регламент (ЕИО) № 2913/92 — Член 148, буква в) — Издаване на разрешение — Икономически условия — Липса на съществено засягане на основните интереси на общностните преработватели — Понятие „общностни преработватели“

    Резюме — Решение на Съда (четвърти състав) от 21 юли 2016 г.

    1. Преюдициални въпроси — Компетентност на Съда — Граници — Представяне в хода на производството пред Съда на различна фактическа обстановка от описаната в акта за преюдициално запитване — Задължение на Съда да се придържа към фактическата обстановка съгласно акта за преюдициално запитване

      (член 267 ДФЕС; член 23 от Статута на Съда)

    2. Свободно движение на стоки — Търговия с трети страни — Режим на пасивно усъвършенстване — Приложно поле — Осъществявани в открито море операции по усъвършенстване — Включване

      (член 145 от Регламент № 2913/92 на Съвета)

    3. Свободно движение на стоки — Търговия с трети страни — Режим на пасивно усъвършенстване — Условия за разрешаване — Липса на засягане на основните интереси на общностите преработватели — Понятие — Общностни производители на продуктите, аналогични на необщностните суровини или полуготови продукти, предназначени за влагане във временно изнасяните общностни стоки в хода на усъвършенстването — Включване

      (член 148, буква в) от Регламент № 2913/92 на Съвета)

    1.  Вж. текста на решението.

      (вж. т. 29)

    2.  Предвид текста на член 145 от Регламент № 2913/92 относно създаване на Митнически кодекс на Общността, режимът на пасивно усъвършенстване може да се приложи, щом като операциите по усъвършенстване протичат извън митническата територия на Съюза. Обстоятелството, че операциите се извършат в открито море, съответно не може да бъде пречка за прилагането на разпоредбите от посочения регламент относно този митнически икономически режим.

      (вж. т. 31)

    3.  Член 148, буква в) от Регламент № 2913/92 относно създаване на Митнически кодекс на Общността трябва да се тълкува в смисъл, че в контекста на искане за разрешение за ползване на режима на пасивно усъвършенстване, при преценката дали са изпълнени икономическите условия, от които зависи ползването на този режим, предвид трябва да се вземат не само основните интереси на общностните производители на продуктите, аналогични на крайния продукт, който би се получил в резултат на предвижданите операции по усъвършенстване, но и основните интереси на общностните производители на продуктите, аналогични на необщностните суровини или полуготови продукти, предназначени за влагане във временно изнасяните общностни стоки в хода на тези операции.

      Всъщност функцията на икономическите условия, от които зависи ползването на режима на пасивно усъвършенстване и които са посочени в член 148, буква в) от Регламент № 2913/92, е те да позволят на митническите органи да преценят дали ползването на пасивното усъвършенстване по същество е благоприятно за промишлеността на Съюза, като следят ползите, които съответният оператор би извлякъл от ползването на този режим, в замяна на това да не пораждат значителни неблагоприятни последици за други производители в Съюза. Посочените икономически условия съответно трябва да се тълкуват по начин, позволяващ на митническите органи в пълна степен да отчетат такива конфликти на интереси в рамките на промишлеността на Съюза.

      Що се отнася до тези конфликти на интереси — в положение, при което предвижданата операция по усъвършенстване предполага добавяне във временно изнесените общностни стоки на значително количество необщностна суровина и при което дължимите за тази суровина митни сборове са значително по-високи от сборовете, които биха били приложими за компенсаторния продукт, получен в резултат на тази операция — трябва да се констатира, че ползването на режима на пасивно усъвършенстване за тази операция може тежко да засегне основните интереси на операторите, произвеждащи посочената суровина в Съюза.

      Всъщност извършването на същата тази операция по усъвършенстване извън Съюза би позволило на даден оператор да внесе в Съюза дела, съответстващ на същата тази суровина, като избегне заплащането на приложимите за нея митни сборове, с които именно се цели общностните производители да бъдат защитени от такъв внос. При това положение ползването на режима на пасивно усъвършенстване би предоставило на искащия този режим оператор допълнително предимство, изразяващо се в частичното освобождаване, което би получил, от приложимите за компенсиращия продукт митни сборове, правейки по този начин още по-изгоден този вид операции, които при все това са неблагоприятни за интересите на производители в Съюза.

      (вж. т. 41, 43, 44 и 49 и диспозитива)

    Top