Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R0194

    Възможности за риболов във водите на ЕС и във водите извън ЕС (за 2023 г.)

    Възможности за риболов във водите на ЕС и във водите извън ЕС (за 2023 г.)

     

    РЕЗЮМЕ НА:

    Регламент (ЕС) 2023/194 за определяне за 2023 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси, приложими във водите на ЕС, и за риболовните кораби на ЕС в някои води извън ЕС, и за определяне за 2023 г. и 2024 г. на съответните възможности за риболов на определени дълбоководни рибни запаси

    КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

    • С него се определят възможностите за риболов за 2023 г. на определени рибни запаси, приложими във водите на Европейския съюз (ЕС) и за риболовните кораби на ЕС в някои води извън ЕС.
    • С него се определят такива възможности за риболов на определени дълбоководни рибни запаси за 2023 г. и 2024 г.

    ОСНОВНИ АСПЕКТИ

    Възможностите за риболов, обхванати от регламента, включват:

    • ограниченията на улова за 2023 г. и — когато е посочено в регламента — за 2024 г.;
    • ограниченията на риболовното усилие за 2023 г., с изключение на ограниченията на риболовното усилие, посочени в приложение II (които ще се прилагат от 1 февруари 2023 г. до 31 януари 2024 г.);
    • възможностите за риболов за периода от 1 декември 2022 г. до 30 ноември 2023 г. за определени запаси в зоната, обхваната от Конвенцията на Комисията за опазване на живите морски ресурси на Антарктика.

    Обхват

    Регламентът се прилага за:

    • риболовни кораби на ЕС и риболовни кораби в държави извън ЕС, извършващи риболов във водите на ЕС;
    • любителски риболов*, когато този вид риболов е изрично посочен в регламента;
    • риболовните дейности с търговска цел от брега.

    В допълнение към възможностите за риболов, които ЕС определя самостоятелно, регламентът обхваща възможностите за риболов, произтичащи от многостранни споразумения в областта на рибарството или двустранни споразумения с държави извън ЕС, а именно възможностите за риболов на:

    Общ допустим улов на риболовните кораби на ЕС във водите на ЕС

    • Съветът на Европейския съюз отговаря за определянето на общия допустим улов (ОДУ), въз основа на предложения на Европейската комисия.
    • С ОДУ се определя максималното количество на определени видове, което може да бъде уловено през годината в дадена зона.
    • Определените ограничения следват принципа на устойчивата експлоатация на рибните запаси в съответствие с максималния устойчив улов* и правилата за управление, определени в многогодишните планове за управление на ЕС.
    • Квотата на ЕС, съответстваща на ОДУ, е разпределена на квоти на държавите — членки на ЕС — части от квотата на ЕС, отпуснати на държавите членки.

    Общ допустим улов за споделените рибни запаси

    За споделените рибни запаси регламентът в повечето случаи определя окончателни равнища на ОДУ, а в някои случаи — временни равнища на ОДУ, до приключването на консултациите.

    • На 16 декември 2022 г. ЕС и Обединеното кралство се споразумяха да определят голям брой равнища на ОДУ за 2023 г. след обсъждания в съответствие със Споразумението за търговия и сътрудничество.
    • На 9 декември 2022 г. ЕС, Обединеното кралство и Норвегия се споразумяха относно равнищата на ОДУ за шест споделени и съвместно управлявани запаса в Северно море.
    • За два запаса в Скагерак, които са споделени и се управляват съвместно с Норвегия, са определени временни равнища на ОДУ в очакване на официалното приключване на двустранните консултации с Норвегия.
    • По време на годишното си заседание през 2022 г., проведено на 18 ноември 2022 г., NEAFC постигна съгласие относно възможностите за риболов на атлантико-скандинавска херинга и син меджид. Освен това консултациите с крайбрежните държави от NEAFC относно възможностите за риболов на скумрия приключиха на 6 декември 2022 г., а NEAFC впоследствие постигна съгласие по тези възможности за риболов на 5 януари 2023 г.
    • Равнищата на ОДУ за споделените запаси са разпределени на квоти — части от ОДУ, определени за държави извън ЕС, за ЕС и за държавите членки.

    Ако е необходимо, равнищата на ОДУ, определени с регламента, се изменят през годината, за да се вземе предвид публикуването на научни становища, както и резултатите от консултациите с държави извън ЕС и от заседанията на РОУР.

    Задължение за разтоварване

    От всички риболовни флотове на ЕС се изисква да спазват задължението за разтоварване, с което се забранява практиката на изхвърляне на улов. В Регламента:

    • се посочва, че целият улов от регулирани търговски видове, който се намира на борда (включително прилов*) трябва да бъде разтоварван и пресмятан според съответните квоти на всяка държава членка;
    • се въвежда резерв за размяна на квоти за тези държави членки, които нямат квоти, които да покрият техния неизбежен прилов.

    Освен това квотите на ЕС отчитат ограничените изхвърляния, основани на установени изключения; тези количества няма да бъдат разтоварени на сушата и приспаднати от квотите, поради което се приспадат от квотите на ЕС.

    Коригиращи мерки

    В регламента се посочват мерките, които са функционално свързани с възможностите за риболов и които ще се прилагат в различните риболовни зони, както и коригиращите мерки, които трябва да се вземат, за да се гарантира бързото възстановяване на запасите до нивото, което може да осигурява максимален устойчив улов, когато е приложимо.

    Забранени видове

    В регламента са посочени видовете и риболовните зони, в които на риболовните кораби се забранява да извършват риболов на определени видове, да задържат улова на такива видове на борда, да го трансбордират* или разтоварят; Това включва забрани за риболовни кораби на ЕС във води на ЕС и други държави, както и забрани за кораби на държави извън ЕС във води на ЕС.

    Разрешения за риболов

    Максималният брой разрешения за риболов за кораби в ЕС, извършващи риболов във водите извън ЕС, е определен в част А на приложение V към регламента.

    Максималният брой разрешения за риболов за кораби в държави извън ЕС, извършващи риболов във водите на ЕС, е определен в част Б на приложение V към регламента.

    Мерки, приложими за корабите на ЕС във води, управлявани от регионални организации за управление на рибарството

    Тази част на регламента е разделена по регионални риболовни зони, обхванати от техните съответни конвенции. Регламентът определя за всяка зона:

    • евентуалните ограничения на риболовния капацитет на корабите;
    • видовете риболовни дейности, които могат да се извършват;
    • забраните за риболов за определени видове.

    ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

    Той се прилага от 1 януари 2023 г.

    ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

    Регламентите на ЕС относно възможностите за риболов трябва да ограничат улова на рибни запаси до нива, които са съгласувани с целите на общата политика в областта на рибарството. С Регламент (ЕС) № 1380/2013 относно общата политика в областта на рибарството (вж. резюмето) се определят целите за годишните предложения за ограниченията на улова и риболовното усилие, за да се гарантира, че риболовът на ЕС е екологично, икономически и социално устойчив.

    За допълнителна информация вж.:

    ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

    Любителски риболов. Риболовни дейности с нетърговска цел, използващи живи морски ресурси за отмора, туризъм или спорт.
    Максимален устойчив улов. Най-големият улов, който може да се извършва от запасите на определен вид за неопределен период, без да се застрашава неговото оцеляване.
    Прилов. Нежелани рибни и морски видове, уловени непреднамерено.
    Трансбордиране. Прехвърляне на улов от по-малък риболовен кораб към по-голям, който след това го включва в по-голяма партида за превоз.

    ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

    Регламент (ЕС) 2023/194 на Съвета от 30 януари 2023 година за определяне за 2023 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза, и за определяне за 2023 г. и 2024 г. на съответните възможности за риболов на определени дълбоководни рибни запаси (ОВ L 28, 31.1.2023 г., стр. 1—219).

    Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2023/194 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

    СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

    Решение (ЕС) 2021/1875 на Съвета от 22 октомври 2021 година относно позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза при годишните консултации с Обединеното кралство с оглед на договарянето на общия допустим улов (ОВ L 378, 26.10.2021 г., стр. 6—11).

    Споразумение за търговия и сътрудничество между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, от една страна, и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, от друга страна (ОВ L 149, 30.4.2021 г., стр. 10—2539).

    Вж. консолидираната версия.

    Регламент (ЕС) 2019/1241 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 година за опазване на рибните ресурси и защита на морските екосистеми чрез технически мерки, за изменение на регламенти (ЕО) № 1967/2006 и (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и на регламенти (ЕС) № 1380/2013, (ЕС) 2016/1139, (ЕС) 2018/973, (ЕС) 2019/472 и (ЕС) 2019/1022 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 894/97, (ЕО) № 850/98, (ЕО) № 2549/2000, (ЕО) № 254/2002, (ЕО) № 812/2004 и (ЕО) № 2187/2005 на Съвета (ОВ L 198, 25.7.2019 г., стр. 105—201).

    Вж. консолидираната версия.

    Регламент (ЕС) 2018/973 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2018 година за създаване на многогодишен план за дънните запаси в Северно море и за риболовните дейности, които експлоатират тези запаси, за уточняване на подробностите за изпълнение на задължението за разтоварване в Северно море, и за отмяна на регламенти (ЕО) № 676/2007 и (ЕО) № 1342/2008 на Съвета (ОВ L 179, 16.7.2018 г., стр. 1—13).

    Вж. консолидираната версия.

    Регламент (ЕС) 2017/2403 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2017 година относно устойчивото управление на външните риболовни флотове и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1006/2008 на Съвета (OВ L 347, 28.12.2017 г., стр. 81—104).

    Регламент (ЕС) 2016/1627 на Европейския парламент и на Съвета от 14 септември 2016 година относно многогодишен план за възстановяване на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море и за отмяна на Регламент (ЕО) № 302/2009 на Съвета (ОВ L 252, 16.9.2016 г., стр. 1—52).

    Вж. консолидираната версия.

    Регламент (ЕС) 2016/1139 на Европейския парламент и на Съвета от 6 юли 2016 година за създаване на многогодишен план за запасите от треска, херинга и цаца в Балтийско море и за видовете риболов, които експлоатират тези запаси, за изменение на Регламент (ЕО) № 2187/2005 на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1098/2007 на Съвета (OВ L 191, 15.7.2016 г., стр. 1—15).

    Вж. консолидираната версия.

    Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 година относно Общата политика в областта на рибарството, за изменение на регламенти (ЕО) № 1954/2003 и (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 2371/2002 и (ЕО) № 639/2004 на Съвета и Решение 2004/585/ЕО на Съвета (OВ L 354, 28.12.2013 г., стр. 22—61).

    Вж. консолидираната версия.

    Регламент (ЕО) № 1224/2009 на Съвета от 20 ноември 2009 година за създаване на система за контрол на Общността за гарантиране на спазването на правилата на общата политика в областта на рибарството, за изменение на регламенти (ЕО) № 847/96, (ЕО) № 2371/2002, (ЕО) № 811/2004, (ЕО) № 768/2005, (ЕО) № 2115/2005, (ЕО) № 2166/2005, (ЕО) № 388/2006, (ЕО) № 509/2007, (ЕО) № 676/2007, (ЕО) № 1098/2007, (ЕО) № 1300/2008, (ЕО) № 1342/2008 и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 2847/93, (ЕО) № 1627/94 и (ЕО) № 1966/2006 (ОВ L 343, 22.12.2009 г., стр. 1—50).

    Вж. консолидираната версия.

    последно актуализация 07.03.2023

    Нагоре