Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021G0226(01)

Стратегическа рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението с оглед на европейското пространство за образование и отвъд него

Стратегическа рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението с оглед на европейското пространство за образование и отвъд него

 

РЕЗЮМЕ НА:

Резолюция на Съвета относно стратегическа рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението с оглед на европейското пространство за образование и отвъд него (2021—2030 г.)

Резолюция относно структурата за управление на стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението с оглед на европейското пространство за образование и отвъд него (2021—2030 г.)

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕЗОЛЮЦИЯТА?

  • Първата резолюция (приета през февруари 2021 г.) определя основния инструмент на равнище Европейски съюз (ЕС) за сътрудничество в областта на образованието и обучението за настоящото десетилетие. Стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението към Европейското образователно пространство (ЕИП) и след това (2021—2030 г.) има за цел да подкрепи усилията на държавите — членки на ЕС, за подобряване на националните системи за образование и обучение с помощта на допълнителни инструменти на равнище ЕС, взаимно обучение и обмен на добри практики, като се използва отвореният метод на координация. До 2030 г. постигането и по-нататъшното развитие на ЕИП е всеобхватната политическа цел на стратегическата рамка.
  • Втората резолюция (приета през ноември 2021 г.) предоставя насоки и ръководни принципи за структурата на управление на стратегическата рамка, така че работата, която ще се извършва в този контекст, да може да бъде насочвана и координирана по подходящ начин.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Пет стратегически приоритета

  • 1.

    Подобряване на качеството, равнопоставеността, приобщаването и успеха за всички в областта на образованието и обучението.

  • 2.

    Превръщане на ученето през целия живот и на мобилността в реалност.

  • 3.

    Повишаване на компетенциите и мотивацията в професията на учителя.

  • 4.

    Укрепване на европейското висше образование.

  • 5.

    Подпомагане на екологичния и цифровия преход във и чрез образованието и обучението.

Цели на равнище ЕС

В резолюцията от февруари 2021 г. държавите членки се споразумяха и за седем цели на равнище ЕС, които трябва да бъдат постигнати.

  • 1.
    15-годишни със слаби основни умения

    Делът на 15-годишните със слаби резултати по четене, математика и природни науки следва да бъде под 15 % до 2030 г.

  • 2.
    Осмокласници със слаби умения в областта на цифровите технологии

    Делът на осмокласниците с ниска компютърна и информационна грамотност следва да бъде под 15 % до 2030 г.

  • 3.
    Участие в образованието и грижите в ранна детска възраст

    До 2030 г. най-малко 96 % от децата на възраст между 3 години и възрастта за започване на задължително начално образование следва да участват в образованието и грижите в ранна детска възраст.

  • 4.
    Лица, напускащи преждевременно системата на образованието и обучението

    До 2030 г. делът на лицата, преждевременно напускащи системата на образование и обучение, следва да бъде под 9 %.

  • 5.
    Завършване на висше образование

    Делът на хората на възраст 25—34 години, които са завършили висше образование, следва да бъде поне 45 % до 2030 г.

  • 6.
    Учене в процеса на работа за завършилите професионално образование и обучение

    Делът на наскоро завършилите професионално образование и обучение, които се възползват от учене в процеса на работа по време на професионалното си образование и обучение, следва да бъде най-малко 60 % до 2025 г.

  • 7.
    Участие на възрастните в обучение

    До 2025 г. поне 47 % от хората на възраст между 25—64 години трябва да са участвали в обучение през последните 12 месеца.

Мониторинг и докладване

За да наблюдават процеса, държавите членки и Европейската комисия ще работят в тясно сътрудничество, за да направят преглед на извършената работа на техническо ниво, като оценят процеса и неговите резултати. Годишният мониторинг ще се извършва и чрез Обзор на образованието и обучението на Комисията, който проследява напредъка в постигането на всички договорени цели и показатели на равнище ЕС, включително подиндикатори, в областта на образованието и обучението, и също така допринася за процеса на европейския семестър.

Определени са няколко етапа на отчитане на напредъка. През ноември 2022 г. Комисията публикува доклад за напредъка на ЕПО. През 2023 г. ще последва междинен преглед, а през 2025 г. ще бъде публикуван пълен доклад за ЕПО.

Управленска структура

Ръководните принципи за структурата на управление на стратегическата рамка, както е посочено в резолюцията от ноември 2021 г., са:

  • отговорност и приобщаване;
  • отговорност;
  • прозрачност, приемственост и ефективност; и
  • взаимодействие и сътрудничество.

С резолюцията се създава нов орган към Групата на високо равнище по въпросите на образованието и обучението (ГВР), а именно Координационен съвет на ГВР. Този нов орган ще има координираща и подпомагаща функция. Председателството, в сътрудничество с партньорите от тройката председателства и Комисията, поема водещата роля по отношение на координирането на работата на ГВР в рамките на стратегическата рамка.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Резолюция на Съвета относно стратегическа рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението с оглед на европейското пространство за образование и отвъд него (2021—2030 г.) (ОВ C 66, 26.2.2021 г., стр. 1—21).

Резолюция на Съвета относно структурата за управление на стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението с оглед на европейското пространство за образование и отвъд него (2021—2030 г.) (ОВ C 497, 10.12.2021 г., стр. 1—4).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно напредъка към постигането на Европейското пространство за образование (COM(2022) 700 final, 18.11.2022 г.).

Регламент (ЕС) 2021/817 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2021 година за създаване на „Еразъм+“ — програма на Съюза в областта на образованието и обучението, младежта и спорта и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1288/2013 (ОВ L 189, 28.5.2021 г., стр. 1—33).

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно постигането на европейското пространство за образование до 2025 г. (COM(2020) 625 final, 30.9.2020).

последно актуализация 31.01.2023

Нагоре