Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004L0049

    Безопасност на железопътния транспорт

    Правен статус на документа Това резюме е архивирано и няма да бъде актуализирано. За актуална информация по темата вижте 'Безопасност на железопътния транспорт в целия ЕС' .

    Безопасност на железопътния транспорт

     

    РЕЗЮМЕ НА:

    Директива 2004/49/EО — безопасност на железопътния транспорт в ЕС

    КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

    Директивата има за цел създаване на по-конкурентна и по-безопасна железопътна система, която да обхваща целия пазар на ЕС, вместо да е ограничена предимно до националните пазари.

    ОСНОВНИ АСПЕКТИ

    Обхват

    • Директивата се прилага за железопътната система на държавите от ЕС и обхваща изискванията за безопасност за системата като цяло, включително инфраструктурата и управлението на трафика, както и взаимодействието между железопътните предприятия* и управителите на инфраструктурата*.
    • В тази връзка в директивата е поставен акцент върху 4 основни аспекта:
      • създаването във всяка държава от ЕС на орган, който да отговаря за надзора върху безопасността;
      • взаимното признаване на сертификатите за безопасност, предоставяни в държавите от ЕС;
      • установяването на общи показатели за безопасност (ОПБ), за да се оцени дали системата отговаря на общите цели за безопасност (ОЦБ) и за да се улесни мониторингът на безопасността на железопътния транспорт;
      • определянето на общи правила за разследвания във връзка с безопасността.

    Развитие и управление на безопасността

    • Правилата и стандартите за безопасност, напр. правила за експлоатация, правила за сигнализиране, изисквания за персонала и технически изисквания, приложими за подвижния състав, са разработени предимно на национално равнище.
    • Тези национални правила за безопасност следва постепенно да бъдат заменени от правила, основаващи се на общи стандарти, установени с техническите спецификации за оперативна съвместимост (ТСОС) — способността на оборудването или групите да функционират заедно. Европейската комисия има правомощието да преустанови прилагането на национално правило за безопасност за най-много 6 месеца.
    • В тази връзка държавите от ЕС трябва да гарантират, че:
      • безопасността на железопътния транспорт като цяло се запазва и непрекъснато се подобрява, като се взема предвид развитието на законодателството на ЕС;
      • правилата за безопасност се определят, прилагат и влизат в сила по отворен и недискриминационен начин;
      • управителите на инфраструктурата и железопътните предприятия трябва да поемат отговорност за безопасната експлоатация на железопътната система и контрола на свързаните с нея рискове;
      • се събира информация относно общите показатели за безопасност чрез годишни доклади, за да се оцени постигането на ОЦБ и да се наблюдава общото развитие на безопасността на железопътния транспорт.

    Сертифициране за безопасност

    • За да бъде предоставен достъп до железопътната инфраструктура, дадено железопътно предприятие трябва да притежава сертификат за безопасност. Този сертификат за безопасност може да обхваща цялата железопътна мрежа на дадена държава от ЕС или само определена част от нея.
    • За международните транспортни услуги следва да бъде достатъчно да се одобри системата за управление на безопасността в една държава от ЕС и да се даде одобрение за валидност в целия ЕС.
    • От друга страна, придържането към националните закони следва да бъде предмет на допълнително сертифициране във всяка държава от ЕС.
    • Сертификатът за безопасност трябва да се подновява при подаване на заявление от железопътното предприятие на интервали, които не надвишават 5 години. Той трябва да се актуализира изцяло или частично, когато има съществена промяна в типа или мащаба на експлоатацията.
    • В допълнение към изискванията за безопасност, определени в сертификата, лицензираните железопътни предприятия трябва да се отговарят на националните изисквания, съвместими с правото на ЕС и прилагани по недискриминационен начин, свързани със здравето, безопасността и социалните условия, включително правилата, свързани с времето на управление, както и с правата на работниците и потребителите.
    • Съществен аспект на безопасността е обучението и сертифицирането на персонала, по-специално на машинистите. Обучението обхваща правила за експлоатация, системата за сигнализация, познаването на маршрутите и аварийните процедури.

    Поддръжка на превозните средства

    Преди да бъде пуснато в експлоатация или да се използва в мрежата, за всяко превозно средство се назначава субект за поддръжка (който може да бъде по-конкретно железопътно предприятие или управител на инфраструктурата). Субектът гарантира изправността за работа на превозните средства, като въвежда система за поддръжка в съответствие с наръчника за поддръжка на превозните средства и приложимите изисквания за безопасност.

    Национален орган по безопасността

    • Всяка държава от ЕС трябва да създаде орган по безопасността, който да е независим от железопътните предприятия, управителите на инфраструктурата, кандидатите за сертификати и възложителите на обществени поръчки. Той ще:
      • отговаря навреме на искания и заявления;
      • съобщава незабавно своите искания за информация; и
      • приема всички свои решения в рамките на 4 месеца след предоставяне на цялата поискана информация.
    • Органът по безопасността ще извършва всички инспекции и разследвания, необходими за изпълнението на задачите му, и ще получава достъп до всички съответни документи, както и до помещенията, инсталациите и оборудването на управителите на инфраструктурата и железопътните предприятия.

    Разследвания на произшествия и инциденти

    • Сериозни железопътни произшествия, напр. дерайлиране и сблъсъци с фатални последици, се случват рядко, но когато се случат, привличат обществения интерес и интереса на служителите в областта на безопасността в целия ЕС.
    • Критериите за независимостта на разследващия орган са строго определени, така че този орган да няма връзка с различните участници в сектора. Този орган решава трябва или не да се предприеме разследване на такова произшествие или инцидент и определя степента на разследванията и процедурата за следване.
    • Всяка държава от ЕС трябва да гарантира, че разследванията на произшествия и инциденти се извършват от постоянно назначен орган, включващ най-малко едно разследващо лице, което е в състояние да изпълнява функцията на отговорен за разследването в случай на произшествие или инцидент.

    Отлагане на отмяната на Директива 2004/49/EО

    • Директива 2004/49/EС ще бъде отменена и заменена с Директива (ЕС) 2016/798 относно безопасността на железопътния транспорт (вж. резюмето). Новата директива има за цел подобряване на безопасността на железопътния транспорт в целия ЕС, като се преразгледа ролята на националните органи по безопасността (НОБ) и се преразпределят отговорностите между тях и Агенцията за железопътен транспорт на Европейския съюз. Приложение V към Директива 2004/49/EО трябва да се прилага до датата на прилагане на актовете за изпълнение, посочени в член 24, параграф 2 от Директива (ЕС) 2016/798 (структура за докладване за докладите от разследвания на произшествия и инциденти).
    • Директива (ЕС) 2016/798 е един от 3-те законодателни акта, обхващащи техническите аспекти на четвъртия пакет за железопътния транспорт, който има за цел съживяване на железопътния сектор и осигуряване на по-добро качество на услугите и по-голям избор на пътниците. Тя действа успоредно с Регламента относно Агенцията за железопътен транспорт на Европейския съюз (вж. резюмето) и Директивата за оперативната съвместимост на железопътната система (вж. резюмето).
    • Поради пандемията от COVID-19 беше приет Регламент (ЕС)2020/698 за въвеждане на специални и временни мерки относно подновяването или удължаването на някои удостоверения, свидетелства и разрешителни и отлагането на някои периодични проверки и продължаващо обучение в определени области на транспортното законодателство. С регламента се удължават с 6 месеца сроковете, определени в Директива 2004/49/ЕО.
    • Предвиждаше се Директива (ЕС) 2016/798 да породи действие от 16 юни 2020 г. Поради пандемията от COVID-19 беше приета Директива (ЕС) 2020/700, за да се удължат сроковете за транспониране и отмяна на тази директива.

    ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

    Тя се прилага от 30 април 2004 г. и трябваше да се въведе в законодателството на държавите от ЕС до 30 април 2006 г.

    ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

    За допълнителна информация вж.:

    ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

    Железопътни предприятия: публични или частни дружества, които участват в доставката на услуги за железопътни товарни и/или пътнически превози.
    Управители на инфраструктурата: органи или дружества, които отговарят по-конкретно за създаването, изграждането и поддръжката на инфраструктурата или част от нея, както и за безопасността. В някои държави от ЕС безопасността може да бъде делегирана на железопътните предприятия.

    ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

    Директива 2004/49/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 година относно безопасността на железопътния транспорт в Общността и за изменение на Директива 95/18/ЕО на Съвета относно лицензирането на железопътните предприятия и Директива 2001/14/ЕО относно разпределяне на капацитета на железопътната инфраструктура и събиране на такси за ползване на железопътната инфраструктура и за сертифициране за безопасност (Директива относно безопасността на железопътния транспорт) (OВ L 164, 30.4.2004 г., стр. 44—113)

    Последващите изменения на Директива 2004/49/EО са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

    СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

    Регламент (ЕС) 2020/698 на Европейския парламент и на Съвета от 25 май 2020 година за определяне на специални и временни мерки с оглед на избухването на COVID-19 относно подновяването или удължаването на някои удостоверения, свидетелства и разрешителни и отлагането на някои периодични проверки и продължаващо обучение в определени области на транспортното законодателство (OВ L 165, 27.5.2020 г., стр. 10—24)

    Директива (ЕС) 2020/700 на Европейския парламент и на Съвета от 25 май 2020 година за изменение на директиви (ЕС) 2016/797 и (ЕС) 2016/798 по отношение на удължаването на срока за тяхното транспониране (ОВ L 165, 27.5.2020 г., стр. 27—30)

    Регламент (ЕС) 2016/796 на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2016 година относно Агенцията за железопътен транспорт на Европейския съюз и за отмяна на Регламент (ЕО) № 881/2004 (ОВ L 138, 26.5.2016 г., стр. 1—43)

    Директива (ЕС) 2016/797 на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2016 година относно оперативната съвместимост на железопътната система в рамките на Европейския съюз (OВ L 138, 26.5.2016 г., стр. 44—101)

    Вж. консолидираната версия.

    Директива (ЕС) 2016/798 на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2016 година относно безопасността на железопътния транспорт (преработен текст) (ОВ L 138, 26.5.2016 г., стр. 102—149)

    Вж. консолидираната версия.

    Директива 2008/68/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 24 септември 2008 година относно вътрешния превоз на опасни товари (ОВ L 260, 30.9.2008 г., стр. 13—59)

    Вж. консолидираната версия.

    Директива 2008/57/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 17 юни 2008 година относно оперативната съвместимост на железопътната система в рамките на Общността (преработена версия) (OВ L 191, 18.7.2008 г., стр. 1—45)

    Вж. консолидираната версия.

    Регламент (ЕО) № 1371/2007 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2007 година относно правата и задълженията на пътниците, използващи железопътен транспорт (OВ L 315, 3.12.2007 г., стр. 14—41)

    Вж. консолидираната версия.

    Директива 2007/59/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2007 г. за сертифициране на машинисти, управляващи локомотиви и влакове в рамките на железопътната система на Общността (OВ L 315, 3.12.2007 г., стр. 51—78)

    Вж. консолидираната версия.

    Регламент (ЕО) № 653/2007 на Комисията от 13 юни 2007 година относно прилагането на общ европейски формат за сертификатите за безопасност и документите за кандидатстване за сертифициране съгласно член 10 от Директива 2004/49/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и за валидността на сертификатите за безопасност, издадени по Директива 2001/14/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (OВ L 153, 14.6.2007 г., стр. 9—24)

    Вж. консолидираната версия.

    Директива 2003/88/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 4 ноември 2003 година относно някои аспекти на организацията на работното време (ОВ L 299, 18.11.2003 г., стр. 9—19)

    последно актуализация 03.07.2020

    Нагоре