EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31996L0022

Забрана за предписване на хормони (и други вещества), които могат да увредят животните

Забрана за предписване на хормони (и други вещества), които могат да увредят животните

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 96/22/ЕО — забрана на употребата на определени субстанции с хормонално или тиреостатично действие и на бета-агонисти в животновъдството

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Целта ѝ е да защитава здравето на потребителите и да поддържа качеството на храните чрез създаване на рамка за употребата на хормони, предназначени за животни.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Вещества

Директивата забранява предписването на определени вещества на селскостопански животни с цел стимулиране на растежа. Веществата, изброени в приложение II са:

  • тиреостатични* субстанции;
  • стилбени, стилбенови производни, техни соли и естери;
  • естрадиол 17 β и естер-подобни производни;
  • бета-агонисти* (забранени, но при определени условия са възможни дерогации).

В приложение III на директивата има също списък на временно забранените вещества: той съдържа вещества с естроген* (различни от естрадиол 17ß и неговите естер-подобни производни), андрогенно* или гестагенно* действие (възможни дерогации).

Директива 2003/74/ЕО изменя Директива 96/22/ЕО, като потвърждава забраната за употреба на хормони за стимулиране растежа на животни. Тя също така намали значително обстоятелствата, съгласно които 17ß-естрадиол може да бъде предписван за други цели на животни за производство на храни.

Директива 2008/97/ЕО измени Директива 96/22/ЕО и ограничи обхвата на Директива 96/22/ЕО само до животни за хранителна продукция, като оттегли забраните за домашни любимци.

Тъй като 17β-естрадиол не е важен за производството на животни за производство на храни (поради наличните алтернативи) и с оглед на неговите потенциални рискове за човешкото здраве, той е напълно забранен за използване при животни за производство на храни. Поради това временните изключения, които бяха предоставени за употребата на 17β-естрадиол не бяха подновени.

Забрана

Директивата забранява:

  • пускането на пазара на изброените по-горе вещества, които се предписват на животни, предназначени за консумация от човека (без да се включват терапевтичните и зоотехническите* изключения);
  • пускането на пазара и клането на животни, съдържащи тези вещества или остатъци от тези вещества;
  • пускането на пазара на меса или продукти с животински произход, съдържащи тези вещества или остатъци от тези вещества;
  • съхраняването на тези вещества във фермата.

Изключения

Вещества с хормонално или тиреостатично действие и бета-агонистични вещества не могат да се предписват на селскостопански животни. Въпреки това, определени вещества с хормонално и бета-агонистично действие могат да бъдат използвани за терапевтични и зоотехнически цели, при условие че тяхната употреба е контролирана.

Внос

ЕС забранява внос на животни, месо или продукти с животински произход от държави извън ЕС, които разрешават предписването на тези вещества за стимулиране на растежа. Въпреки това, забраната на ЕС не се прилага, когато тези държави са в състояние да предложат равностойна гаранция за износа, като сегрегирана развъдна система.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 23 май 1996 г. Държавите от ЕС трябваше да въведат директивата в националното си законодателство до 1 юли 1997 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Тиреостатици: лекарства, които намаляват (или стабилизират) производството на тироидни хормони.
Естрогени: хормони, които стимулират развитието на женските вторични полови характеристики (например по-слаба мускулатура и тегло на кравите, отколкото на биковете), оказват системни ефекти, като растеж и съзряване на дългите кости и стимулират еструса (тоест редовно случващ се период на сексуална рецептивност) при женските бозайници.
Андрогени: хормони, които контролират развитието и поддържане на мъжки характеристики.
Гестагени: хормони, които произвеждат прогестационни (т.е. благоприятстващи бременността) ефекти в матката.
Зоотехника: технология за животновъдство (отглеждането и селективното размножаване на животни).
Бета-агонисти: лекарства, които отпускат мускулатурата (например по време на раждане) чрез стимулиране на бета-адренорецепторите.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 96/22/ЕО на Съвета от 29 април 1996 година относно забрана на употребата на определени субстанции с хормонално или тиреостатично действие и на бета-агонисти в животновъдството и за отмяна на Директиви 81/602/ЕИО, 88/146/ЕИО и 88/299/ЕИО (ОВ L 125, 23.5.1996 г., стр. 3—9)

Последващите изменения на Директива 96/22/ЕО са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Директива 2001/82/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 6 ноември 2001 година относно кодекса на Общността за ветеринарните лекарствени продукти (ОВ L 311, 28.11.2001 г., стр. 1—66)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 16.11.2017

Нагоре