Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31996L0009

    Правна закрила: бази данни

    Правна закрила: бази данни

     

    РЕЗЮМЕ НА:

    Директива 96/9/ЕО за правната закрила на базите данни

    КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

    Нейната цел е да се осигури правна закрила на базите данни*, която има два аспекта:

    • защита на авторските права за интелектуални творби, включени в подбора и подреждането на материалите;
    • защита на правото sui generis* за значителна инвестиция (финансова, както и по отношение на човешки ресурси, усилия и енергия) при получаването, проверката или представянето на съдържанието на дадена база данни.

    ОСНОВНИ АСПЕКТИ

    Обхват

    Директивата:

    • се прилага за бази данни, независимо от тяхната форма (т.е. електронни (онлайн) или не (офлайн));
    • не с прилага за софтуера, използван при изготвянето на или работата с базата данни или произведенията и материалите в нея.

    Тя не засяга правните норми, които обхващат по-специално патентите, търговските марки, дизайните и моделите или нелоялната конкуренция.

    Авторско право

    • Дадена база данни ще бъде защитена с авторско право, ако събирането или подреждането на нейното съдържание съставлява собствената интелектуална творба на автора.
    • Авторът на база данни се ползва от група изключителни права (ограничени действия), напр. възпроизвеждане, промяна, разпространение и др.
    • Легитимният ползвател на дадена база данни може да извършва ограничените действия, които са необходими за използването на базата данни, спазвайки определени ограничения.
    • Предвидени са и други изключения (напр. илюстриране с цел преподаване или научно изследване).

    Права sui generis

    • В допълнение към разпоредбите за авторското право директивата определя набор от разпоредби за правото sui generis, така че авторът на дадена база данни да може да забрани неразрешеното извличане и/или повторната употреба на нейното съдържание.
    • Правата sui generis са икономически права и като такива могат да бъдат прехвърляни, възлагани или предоставяни по договор за лиценз.
    • Законните ползватели могат да извличат или да използват повторно, без разрешение, несъществени части от съдържанието на дадена база данни. Въпреки това те не могат да извършват действия, които неоснователно накърняват законните интереси на автора на базата данни или на лице, предоставящо творбите или услугите в нея.
    • Предвидени са и други изключения (напр. илюстриране с цел преподаване или научно изследване).
    • Правото за предотвратяване на неразрешено извличане и/или повторна употреба на съдържанието на дадена база данни се удължава за период от 15 години, като влиза в сила на датата на завършване на създаването на базата данни.
    • Защита срещу неразрешено извличане или повторна употреба се предоставя на бази данни, чийто автор е гражданин, дружество или местно предприятие на ЕС или със седалище, централна администрация или основно място на дейност в Съюза.

    ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

    Тя се прилага от 16 април 1996 г. и трябваше да стане закон в държавите от ЕС до 31 декември 1997 г.

    ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

    Направени са две оценки на директивата — една през 2005 г. и една през 2018 г.

    За допълнителна информация вижте:

    ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

    База данни: събиране на произведения, данни или други материали, подредени по систематичен или методичен начин и достъпни поотделно по електронен или друг път.
    Право sui generis: право върху собственост, подобно на, но различно от авторското право. Целта му е признаване на значителните инвестиции, направени за получаване, проверка или представяне на съдържанието на дадена база данни, дори когато това не включва творческия аспект, отразен от авторското право.

    ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

    Директива 96/9/ЕО на Европейския парламент и Съвета от 11 март 1996 година за правна закрила на базите данни (OВ L 77, 27.3.1996 г., стр. 20—28)

    последно актуализация 11.01.2019

    Нагоре