Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31994D0262

Европейският омбудсман

Правен статус на документа Това резюме е архивирано и няма да бъде актуализирано. За актуална информация по темата вижте 'Европейският омбудсман' .

Европейският омбудсман

РЕЗЮМЕ НА:

Решение 94/262/ЕОВС, ЕО, Евратом на Европейския парламент — правила и общи условия за изпълнението на функциите на омбудсмана

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА РЕШЕНИЕТО?

То определя условията за работа на европейския омбудсман.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Статут и назначаване

  • Омбудсманът има специфичен правен статут в договорите (член 228 от Договора за функционирането на Европейския съюз).
  • Омбудсманът се избира от Европейския парламент за един парламентарен мандат от 5 години, но може да бъде преизбиран.
  • Омбудсманът действа независимо и не приема инструкции от никое правителство или друга организация.
  • По време на своя мандат омбудсманът не може да изпълнява никакви други политически или административни постове, независимо дали срещу заплащане или не.

Борба с лошото администриране

Основната роля на омбудсмана е да разследва случаи на лошо администриране от страна на институции и органи на ЕС.

  • Институциите и органите на ЕС трябва да предоставят на омбудсмана цялата изисквана информация и трябва да посочат дали част от тази информация не е класифицирана (достъпът до класифицирана информация се регулира от правилата за сигурност на съответната институция или орган, определени в Регламент (EО) № 1049/2001).
  • Може да се наложи държави от ЕС да предоставят информация на омбудсмана. Ако тази информация е обхваната от законодателство за поверителност, омбудсманът не трябва да я разкрива.
  • Омбудсманът може да действа по своя собствена инициатива или след получаване на жалба.

Граница на правомощията

  • Съдът на Европейския съюз е извън правомощията на омбудсмана, когато той изпълнява своята съдебна функция.
  • Омбудсманът няма правомощия да разследва случаи на лошо администриране от страна на национални, регионални или местни правителства в държави от ЕС.
  • Случаите, вече дадени на съд, и въпроси относно справедливостта на съдебно решение също остават извън обхвата на правомощията на омбудсмана.

Подаване на жалба

Жалбата до омбудсмана трябва да съответства на следните условия.

  • Тя трябва да е подадена от гражданин на ЕС, лице, пребиваващо в държава от ЕС или орган, от рода на НПО, фондация или дружество със седалище в държава от ЕС (юридически лица).
  • Тя трябва да е написана на един от 24-те езика на договора.
  • Тя трябва да е свързана единствено със случай на лошо администриране от страна на институция или орган на ЕС. „Лошо администриране“ означава, например злоупотреба с правомощия, административни нередности, дискриминация и т.н.
  • Тя трябва да се регистрира в рамките на 2 години от датата, на която лицето, подаващо жалбата (жалбоподателят), е узнало фактите.
  • Тя трябва да бъде „последна възможна мярка“ — преди подаването на жалба, жалбоподателят трябва да е предприел съответните административни стъпки пред съответната(ите) институция(и).

Жалбата може да бъде класифицирана като поверителна по искане на жалбоподателя или по инициатива на омбудсмана, ако последният счете, че е необходимо да защити интересите на жалбоподателя или на трета страна.

Следващи стъпки

  • 1.

    Ако след първоначално разследване омбудсманът установи, че дадена жалба е допустима, и че има основания за проверка, той информира засегнатата институция или орган и я моли да представи становище в рамките на определен срок (обикновено не повече от 3 месеца).

  • 2.

    Омбудсманът изпраща това становище до жалбоподателят, който може да направи коментари в рамките на определен срок (обикновено не повече от 1 месец).

  • 3.

    Омбудсманът може да направи допълнителна проверка. След приключване на проверката омбудсманът приключва случая с обосновано решение, което може да съдържа критични забележки, и информира жалбоподателя и засегнатата институция или орган.

  • 4.

    Омбудсманът може да приключи случая с доклад, който съдържа проектопрепоръки към засегнатата институция или орган, който след това се изпраща на жалбоподателя и на засегнатата институция или орган. След това засегнатата институция или орган разполага с 3 месеца, за да изпрати на омбудсмана подробно становище, което може например да посочва предприетите мерки за изпълнение на проектопрепоръките.

  • 5.

    Омбудсманът може да реши да изготви специален доклад до Европейския парламент, ако подробното становище не е задоволително. Този специален доклад може да съдържа препоръки. Той се изпраща също до жалбоподателя и до засегнатата институция или орган.

  • 6.

    Ако по време на дадена проверка омбудсманът се натъкне на въпроси от наказателното право, той трябва незабавно да информира националните органи, институцията на ЕС, отговаряща за борбата с измамите и, ако е уместно, институцията или органа на ЕС, за която работи въпросния държавен служител или представител.

  • 7.

    Освен това омбудсманът представя на Европейския парламент годишен доклад за своята дейност, включително за резултатите от проверката.

Приложни правила

Разпоредбите за прилагане на това решение бяха приети от омбудсмана на 8 юли 2002 г. и последно изменени на 3 декември 2008 г.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕШЕНИЕТО?

То влезе в сила на 4 май 1994 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Уебсайт на Европейския омбудсман

АКТ

Решение 94/262/ЕОВС, ЕО, Евратом на Европейския парламент от 9 март 1994 година относно правилата и общите условия за изпълнението на функциите на омбудсмана (OВ L 113, 4.5.1994 г., стр. 15—18)

Последващите изменения на Директива 94/262/ЕОВС, ЕО, Евратом са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за справка.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2001 година относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията (OВ L 145, 31.5.2001 г., стр. 43—48)

последно актуализация 04.02.2016

Нагоре