This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 31994D0262
Европейският омбудсман
Това резюме е архивирано и няма да бъде актуализирано. За актуална информация по темата вижте 'Европейският омбудсман' .
Европейският омбудсман
РЕЗЮМЕ НА:
ОБОБЩЕНИЕ
КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА РЕШЕНИЕТО?
То определя условията за работа на европейския омбудсман.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Статут и назначаване
Борба с лошото администриране
Основната роля на омбудсмана е да разследва случаи на лошо администриране от страна на институции и органи на ЕС.
Граница на правомощията
Подаване на жалба
Жалбата до омбудсмана трябва да съответства на следните условия.
Жалбата може да бъде класифицирана като поверителна по искане на жалбоподателя или по инициатива на омбудсмана, ако последният счете, че е необходимо да защити интересите на жалбоподателя или на трета страна.
Следващи стъпки
Ако след първоначално разследване омбудсманът установи, че дадена жалба е допустима, и че има основания за проверка, той информира засегнатата институция или орган и я моли да представи становище в рамките на определен срок (обикновено не повече от 3 месеца).
Омбудсманът изпраща това становище до жалбоподателят, който може да направи коментари в рамките на определен срок (обикновено не повече от 1 месец).
Омбудсманът може да направи допълнителна проверка. След приключване на проверката омбудсманът приключва случая с обосновано решение, което може да съдържа критични забележки, и информира жалбоподателя и засегнатата институция или орган.
Омбудсманът може да приключи случая с доклад, който съдържа проектопрепоръки към засегнатата институция или орган, който след това се изпраща на жалбоподателя и на засегнатата институция или орган. След това засегнатата институция или орган разполага с 3 месеца, за да изпрати на омбудсмана подробно становище, което може например да посочва предприетите мерки за изпълнение на проектопрепоръките.
Омбудсманът може да реши да изготви специален доклад до Европейския парламент, ако подробното становище не е задоволително. Този специален доклад може да съдържа препоръки. Той се изпраща също до жалбоподателя и до засегнатата институция или орган.
Ако по време на дадена проверка омбудсманът се натъкне на въпроси от наказателното право, той трябва незабавно да информира националните органи, институцията на ЕС, отговаряща за борбата с измамите и, ако е уместно, институцията или органа на ЕС, за която работи въпросния държавен служител или представител.
Освен това омбудсманът представя на Европейския парламент годишен доклад за своята дейност, включително за резултатите от проверката.
Приложни правила
Разпоредбите за прилагане на това решение бяха приети от омбудсмана на 8 юли 2002 г. и последно изменени на 3 декември 2008 г.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕШЕНИЕТО?
То влезе в сила на 4 май 1994 г.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
Уебсайт на Европейския омбудсман
АКТ
Решение 94/262/ЕОВС, ЕО, Евратом на Европейския парламент от 9 март 1994 година относно правилата и общите условия за изпълнението на функциите на омбудсмана (OВ L 113, 4.5.1994 г., стр. 15—18)
Последващите изменения на Директива 94/262/ЕОВС, ЕО, Евратом са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за справка.
СВЪРЗАНИ АКТОВЕ
Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2001 година относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията (OВ L 145, 31.5.2001 г., стр. 43—48)
последно актуализация 04.02.2016