Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31986L0635

Годишни счетоводни отчети на банки и други финансови институции

Годишни счетоводни отчети на банки и други финансови институции

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 86/635/ЕИО на Съвета относно годишните счетоводни отчети и консолидираните счетоводни отчети на банки и други финансови институции

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Тя има за цел да хармонизира формата и съдържанието на годишните счетоводни отчети, включително консолидираните счетоводни отчети*, на всички финансови институции в Европейския съюз (ЕС).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Директивата се прилага за повечето кредитни институции (напр. банки) и други финансови институции с някои изключения, като например:
    • Гърция: ЕТЕВА (Национална инвестиционна банка за индустриално развитие);
    • Ирландия: Industrial and Provident Societies*;
    • Обединеното кралство (1): Friendly Societies* и Industrial and Provident Societies.
  • Стандартна форма на балансовия отчет: активите и пасивите се представят в низходящ ред на ликвидност.
  • Има специални правила за определени позиции в балансовите отчети, като например парични средства в наличност, държавни ценни книжа, заеми и други аванси към кредитните институции, суми, които се дължат на кредитни институции и др.
  • Има две стандартни форми на отчета за приходите и разходите: вертикална и хоризонтална.
  • Съществуват специални правила за определени позиции в отчета за приходите и разходите, като например подлежащи на получаване лихви, приходи от ценни книжа, нетни печалби или нетна загуба по финансови операции и др.
  • Има правила за оценяване за активи, финансови активи с фиксиран доход, ценни книжа, притежавани от кредитни институции, прехвърлими ценни книжа, заеми и аванси, ценни книжа с променлива доходност* и активи и пасиви, деноминирани в чужда валута.
  • Има подробен списък със задължителното съдържание на бележките към отчетите.
  • Съществуват отделни правила, свързани с изготвянето на консолидираните счетоводни отчети.
  • Публикуването на годишните счетоводни отчети се извършва както е предвидено в националното право. Когато годишният отчет не се публикува, трябва да има възможност за получаване на копия на цена, която не надхвърля свързаните с тях административни разходи.
  • Предвидени са специални отстъпки за публичните спестовни банки. Например, когато извършването на предвидена от закона финансова проверка е запазено за съществуващ надзорен орган, не се изисква отделна проверка.
  • Целта на Директива 2006/43/ЕО е да се подобри достоверността на финансовата информация и да засили защитата на ЕС срещу финансов скандал. Тя съдържа, наред с други неща, правила във връзка с изискването за външно гарантиране на качеството (например то трябва да е независимо от проверяваните задължителни одитори и одитни дружества и да подлежи на публичен надзор), използването на международни стандарти, задълженията на задължителните одитори и принципи за независимостта на одиторите.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 23 декември 1986 г. Страните от ЕС трябваше да я включат в националното си законодателство до 31 декември 1990 г.

* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Консолидирани счетоводни отчети: отчети, при които счетоводните отчети на група предприятия, включващи предприятието майка и дъщерните предприятия, са комбинирани.
Industrial and Provident Societies: в Ирландия и Обединеното кралство (1) — форма на взаимоспомагателно дружество, което е юридическо лице и е собственост на членовете си, управлявано от кооператив или в полза на общността.
Friendly Societies: в Обединеното кралство (1) — форма на взаимоспомагателна асоциация, която осигурява придобивки за членовете си, като застраховка живот и облекчения или подкрепа в случай на заболяване, безработица и пенсиониране.
Ценни книжа с променлива доходност: ценни книжа, чиито притежатели получават доход, който може да варира във времето.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 86/635/ЕИО на Съвета от 8 декември 1986 година относно годишните счетоводни отчети и консолидираните счетоводни отчети на банки и други финансови институции (ОВ L 372, 31.12.1986 г., стр. 1—17)

Последващите изменения на Директива 86/635/EИО са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за информация.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Директива 2006/46/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2006 година за изменение на Директива 78/660/ЕИО на Съвета относно годишните счетоводни отчети на някои видове дружества, Директива 83/349/ЕИО на Съвета относно консолидираните счетоводни отчети, Директива 86/635/ЕИО на Съвета относно годишните счетоводни отчети и консолидираните счетоводни отчети на банки и други финансови институции и Директива 91/674/ЕИО на Съвета относно годишните счетоводни отчети и консолидираните счетоводни отчети на застрахователните предприятия (ОВ L 224, 16.8.2006 г., стр. 1—7)

Директива 2006/43/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 17 май 2006 година относно задължителния одит на годишните счетоводни отчети и консолидираните счетоводни отчети, за изменение на Директиви 78/660/ЕИО и 83/349/ЕИО на Съвета и за отмяна на Директива 84/253/ЕИО на Съвета (ОВ L 157, 9.6.2006 г., стр. 87—107)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 19.09.2016



(1) Обединеното кралство напуска Европейския съюз и става трета държава (държава извън ЕС) от 1 февруари 2020 г.

Нагоре