Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Произшествия и инциденти в гражданското въздухоплаване

Произшествия и инциденти в гражданското въздухоплаване

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) № 996/2010 — разследване и предотвратяване на произшествия и инциденти в гражданското въздухоплаване

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Той има за цел да подобри безопасността на въздухоплаването посредством гарантиране на високо ниво на ефикасност, бързина и качество на разследванията във връзка с безопасността в гражданското въздухоплаване в Европейския съюз (ЕС).
  • С него се определят правила относно своевременното осигуряване на информация за всички лица и опасни товари на борда на въздухоплавателното средство, участвало в произшествие.
  • Той има за цел също така да се подобри съдействието, което се оказва на жертвите на въздушни произшествия и на техните роднини.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Обхват

  • Настоящият регламент се прилага за разследвания във връзка с безопасността при произшествия* и сериозни инциденти*:
    • които се срещат на териториите на държавите — членки на ЕС;
    • които настъпват извън територията на държавите членки, но включват въздухоплавателни средства, регистрирани в държава от ЕС или които се експлоатират от дружество, установено в държава членка;
    • при които държава членка има право (съгласно международни стандарти и препоръчителни практики) да определи акредитиран представител да участва в разследването;
    • при които държава членка, която има специален интерес поради факта, че нейни граждани са претърпели смъртоносни или тежки наранявания, получава разрешение от държавата, провеждаща разследването, да определи експерт.
  • Регламентът не се прилага за разследвания във връзка с безопасността при произшествия и сериозни инциденти, които включват въздухоплавателно средство, извършващо военни, митнически, полицейски или подобни дейности.

Независими органи за разследване във връзка с безопасността

  • Всяка държава членка трябва да гарантира, че разследванията във връзка с безопасността при произшествия и сериозни инциденти в гражданското въздухоплаване се провеждат, без външна намеса, от постоянен национален орган за разследване във връзка с безопасността в гражданското въздухоплаване.
  • Всеки орган за разследване във връзка с безопасността трябва да е функционално независим от всеки друг орган или всяка друга страна, чиито интереси биха могли да бъдат в противоречие с неговите задачи или да повлияят на обективността му.
  • Всеки орган за разследване във връзка с безопасността трябва да бъде в състояния да извършва независимо пълно разследване във връзка с безопасността. Държавите членки трябва да предоставят на своите съответни органи за разследване във връзка с безопасността средства и финанси, включително бюджет, за да могат те да изпълняват независимо своите задължения, а така също и достъп до достатъчно ресурси.
  • По-специално органът за разследване във връзка с безопасността трябва да разполага с квалифициран персонал и подходящи съоръжения, включително офиси и хангари за съхранение и проверка на въздухоплавателни средства, тяхното съдържание и останки.

Задължение за разследване

  • Всяко произшествие или сериозен инцидент, за който се прилага Регламент (ЕС) 2018/1139 (вж. резюмето) подлежи на разследване на безопасността в държавата членка, в която е настъпило произшествието или сериозният инцидент.
  • Когато въздухоплавателно средство, за което се прилага Регламент (ЕС) 2018/1139 и което е регистрирано в държава членка, участва в произшествие или сериозен инцидент, чието местоположение не може да бъде окончателно определено на територията на която и да е държава, разследване на безопасността се провежда от органа за разследване на безопасността на държавата членка на регистрация.
  • Органите за разследване във връзка с безопасността могат да разследват инциденти, различни от тези, описани в горните параграфи, както и произшествия и сериозни инциденти с други видове въздухоплавателни средства в съответствие с националното законодателство на държавите членки, ако очакват да извлекат от това изводи за безопасността.
  • Когато нито едно лице не е било фатално или сериозно наранено, отговорният орган за разследване във връзка с безопасността може да реши, като вземе предвид очакваните поуки, които трябва да бъдат извлечени за подобряване на безопасността на въздухоплаването, да не започва разследване по безопасността на регламентиран брой случаи, включени в член 135 от Регламент (ЕС) 2018/1139, заменящ член 5 от Регламент (ЕС) № 996/2010.
  • В никакъв случай разследванията във връзка с безопасността не трябва да имат за цел изследване на въпроса за вината или отговорността. Те трябва да се провеждат независимо и да не засягат каквито и да било съдебни или административни производства, в рамките на които се изследва въпросът за вината или отговорността.

Сътрудничество между органите за разследване във връзка с безопасността

Регламентът дава възможност за сътрудничество между органите за разследване във връзка с безопасността, както и възможност за делегиране на задачи.

Европейска мрежа на органите за разследване във връзка с безопасността в гражданското въздухоплаване

Държавите членки трябва да направят необходимото техните органи за разследване във връзка с безопасността да създадат помежду си Европейска мрежа на органите за разследване във връзка с безопасността в гражданското въздухоплаване (Encasia), за да:

  • се подобри допълнително качеството на разследванията, провеждани от органите за разследване във връзка с безопасността, и за да се повиши тяхната независимост;
  • се насърчи по-специално установяването на високи стандарти по отношение на методите на разследване и обучение на провеждащите разследвания.

Разследване

  • Независимо от всякакви разследвания, провеждани за целите на правораздаването, ръководителят на разследването има правото да вземе необходимите мерки за изпълнение на изискванията на разследването във връзка с безопасността. Наред с другото, провеждащият разследването има право:
    • на незабавен неограничен и безпрепятствен достъп до мястото на произшествието или на инцидента, както и до въздухоплавателното средство, неговото съдържание или останки;
    • да изисква събирането на доказателства и отстраняването на останки или компоненти с цел анализ;
    • да изисква извършването на аутопсии, както и медицински преглед на лицата, участващи в експлоатацията на въздухоплавателното средство;
    • да призовава свидетели и да изисква от тях да предоставят доказателства.
  • Държавата членка, на чиято територия е настъпило произшествие или сериозен инцидент, отговаря за гарантирането на безопасно обработване и защита на всички доказателства.

Координация с други органи

  • Държавите членки трябва да гарантират, че органите за разследване във връзка с безопасността и другите органи (напр. съдебни органи, органи на гражданското въздухоплаване и органи за издирване и спасяване, участващи в разследването във връзка с безопасността) си сътрудничат чрез предварително сключени споразумения, при условие че тези споразумения не компрометират независимостта на органите за разследване във връзка с безопасността.
  • Държавите членки трябва да изпратят тези споразумения на Европейската комисия, която ги предава на председателя на Encasia, Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз.

Поверителност и подходяща употреба на информация

  • С регламента се определя списък на записите, които не трябва да се предоставят или използват за други цели, освен за разследване във връзка с безопасността (напр. записи от полетното записващо устройство, проекти на доклади, самоличността на лицата, които са предоставили доказателства, записки на разследващите).
  • Правилата в регламента относно поверителното използване на информация, включително информация като серийни и регистрационни номера, които директно идентифицират въздухоплавателно средство, предмет на доклада за произшествие, се изменят с Регламент (EС) № 376/2014. Също така регламентът признава, че правораздавателните органи или компетентният орган може да решава да взема решение по разкриването на данни съгласно националното право. Държавите членки могат да решат да ограничат случаите, в които може да бъде взето такова решение по разкриване на данни, като спазват правните актове на ЕС.

Съдействие на жертвите и на техните роднини

  • Всяка държава членка трябва да въведе национален план за спешни действия при произшествия в гражданското въздухоплаване с разпоредби за помощ на жертвите на произшествия и техните роднини. Те трябва също така да гарантират, че авиокомпаниите имат свой собствен план за подпомагане на жертвите и техните роднини, като се отчита особено психологическата подкрепа.
  • Освен това държавите членки следва да насърчат въздушните превозвачи от държави извън ЕС, опериращи в рамките на ЕС, да приемат сходен план.
  • Всяка държава членка, засегната от произшествие, трябва да назначи едно лице като звено за контакт, което да отговаря за осведомяването на жертвите и техните роднини.
  • Авиокомпаниите трябва да предложат на пътниците възможността да предоставят данни за връзка с лице, с което да се осъществи контакт в случай на произшествие. Имената на лицата на борда не трябва да се оповестяват публично, преди да бъдат информирани техните роднини.

Доклад и препоръки за безопасност

  • По време на разследването органът по безопасността ще препоръча всякакви бързи действия, които счита за необходими за подобряване на безопасността на въздухоплаването, на:
    • отговорниците за производството на въздухоплавателни средства или тяхното оборудване;
    • отговорниците за техническото обслужване на въздухоплавателни средства или тяхното оборудване;
    • операторите на въздухоплавателни средства; и
    • лицата, които отговарят за обучението на персонала.
  • Разследването приключва с изготвянето на доклад, съдържащ препоръки за безопасност, след провеждане на окончателни консултации със съответните органи, включително с Агенцията за авиационна безопасност на Европейския съюз. Окончателният доклад следва да се публикува във възможно най-кратък срок, по възможност в рамките на 12 месеца от датата на произшествието или инцидента. Органът ще регистрира също така отговорите на издадените от него препоръки за безопасност.
  • Всяка страна, която получи препоръка за безопасност, включително органите, отговарящи за безопасността на национално равнище и равнище ЕС, също така трябва да наблюдава напредъка на действията, предприети в отговор на получените препоръки за безопасност.
  • Съществува законен интерес от предоставянето на публичен достъп до всички препоръки за безопасност и техните отговори поради всеобхватната цел на Регламент (ЕС) № 996/2010 и на Регламент (ЕС) № 376/2014 за намаляване на броя на произшествията и насърчаване на разпространението на констатациите за инциденти, свързани с безопасността. Като такова, Решението за изпълнение (ЕС) 2019/1128 на Комисията регулира правата на достъп до препоръките за безопасност и отговорите на тях, съхранявани в Европейския централен регистър.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 2 декември 2010 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Произшествие. Събитие, свързано с експлоатацията на въздухоплавателно средство, при което дадено лице е наранено смъртоносно или тежко, въздухоплавателното средство е претърпяло повреда или конструктивна неизправност или въздухоплавателното средство е изчезнало или достъпът до него е напълно невъзможен. В случай на пилотирано въздухоплавателно средство произшествието настъпва във времето от момента, когато едно лице се качва на борда на въздухоплавателното средство с намерение да пътува, до момента, когато всички такива лица са напуснали борда на въздухоплавателното средство. В случай на непилотирано въздухоплавателно средство произшествието настъпва във времето от момента, когато въздухоплавателното средство е готово да потегли с цел да се извърши полет, до момента, когато то спре окончателно в края на полета и основната система за задвижване бъде изключена.
Инцидент. Събитие, различно от произшествие, което е свързано с експлоатацията на въздухоплавателно средство и което засяга или би могло да засегне безопасността на експлоатацията.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) № 996/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 20 октомври 2010 година относно разследването и предотвратяването на произшествия и инциденти в гражданското въздухоплаване и за отмяна на Директива 94/56/ЕО (ОВ L 295, 12.11.2010 г., стр. 35—50).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 996/2010 са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) № 376/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 3 април 2014 година за докладване, анализ и последващи действия във връзка със събития в гражданското въздухоплаване, за изменение на Регламент (ЕС) № 996/2010 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 2003/42/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и на регламенти (ЕО) № 1321/2007 и (ЕО) № 1330/2007 на Комисията (ОВ L 122, 24.4.2014 г., стр. 18—43).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 18.10.2021

Top