Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ваксинация срещу сезонен грип

Ваксинация срещу сезонен грип

 

РЕЗЮМЕ НА:

Препоръка 2009/1019/ЕС относно ваксинирането срещу сезонен грип

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ПРЕПОРЪКАТА?

С нея се цели да се насърчат държавите от Европейския съюз (ЕС) да предприемат здравни мерки за борба със сезонния грип.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Предизвикателства

  • Грипът е заразна респираторна вирусна инфекция, която се проявява под формата на епидемия през зимните месеци. Той може да причини сериозни усложнения, дори смърт.
  • При леките форми на сезонен грип броят на смъртните случаи се изчислява средно на 8 на 100 000 души. Този брой може да се повиши на 44 при по-тежките случаи.
  • В случай на грипни епидемии болниците и медицинските центрове могат да бъдат претоварени. Това води до увеличаване на преките разходи (в резултат на използването на медицински и немедицински ресурси) и непреките разходи (поради загуба на производителност и отсъствие от работа).

Ефикасност и ефективност на ваксините

  • Сезонният грип може да се ограничи чрез ваксиниране. Групи от населението, които са изложени на риск, трябва да се ваксинират срещу грип. Освен това, за да се постигне ефективен обхват на ваксинирането, не трябва да се подценяват логистичните аспекти, като доставка и прилагане на ваксините.
  • Важно е да се действа на равнището на ЕС, за да се предотврати прерастването на нов щам на вируса на грип в пандемия, както се случи през 1918 г., 1957 г. и 1968 г.

Национални планове и стратегии

  • С препоръката се насърчават държавите от ЕС да приемат национален план или стратегия за повишаване на обхвата на ваксинирането.
  • Целта бе да се обхване 75 % от изложеното на риск население, за предпочитане до зимния сезон на 2014—2015 г. Тази група бе определена в насоките, публикувани от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC).
  • Държавите от ЕС се насърчават да представя на доброволна основа доклади на Европейската комисия за изпълнението на тази препоръка, и по-специално за постигнатия обхват на ваксинирането сред рисковите групи.
  • Следва да се проведат информационни кампании, насочени към здравните специалисти и хората от рисковите групи и техните семейства.
  • Комисията се приканва да докладва редовно на Съвета за изпълнението на тази препоръка въз основа на информацията, предоставена от държавите от ЕС.

Оценка

  • През 2015 г. ECDC публикува доклад, в който се предлага всички държави от ЕС да преразгледат своя подход, за да се събере по-изчерпателна и точна информация за обхвата на ваксинирането срещу сезонен грип сред целевите групи от населението.
  • Докладът е призив към тези държави от ЕС, които не наблюдават обхвата на ваксинирането сред по-възрастните групи от населението, да въведат системи за такъв вид мониторинг, за да се даде възможност на организациите в областта на общественото здраве да проследяват своя напредък и да определят пречките пред постигането на националните цели и целите на ЕС.
  • В този доклад се отбелязва, че повечето държави са били в състояние да предоставят информация за равнищата на ваксинирането за групи, като здравни работници и бременни жени, и се предлагат препоръки като начин за постигане в бъдеще на по-високи равнища на ваксиниране и по-добър мониторинг.
  • През 2015 г. Комисията организира изслушване на високо равнище по темата, като подчерта все по-голямото значение на профилактиката на заболяванията за разходите за здравеопазване.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Препоръка 2009/1019/EС на Съвета от 22 декември 2009 година относно ваксинирането срещу сезонен грип (ОВ L 348, 29.12.2009 г., стр. 71—72)

последно актуализация 30.01.2017

Top