EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Опазване на някои запаси от далекомигриращи риби

Опазване на някои запаси от далекомигриращи риби

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 1936/2001 — мерки за контрол, приложими към риболовните дейности спрямо някои запаси от далекомигриращи видове

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

Той цели да определи мерки за контрол и инспекция, които се прилагат към лова на някои далекомигриращи рибни видове и бозайници, изброени в приложение I от регламента. Основните засегнати видове са:

  • риба тон;
  • риба меч;
  • акули;
  • китове; и
  • морски свине.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Регламентът се прилага към риболовни кораби, плаващи под флага на държави от ЕС и регистрирани в ЕС, ловуващи в една от следните морски зони:

МЕРКИ ЗА КОНТРОЛ И ИНСПЕКЦИЯ, ПРИЛОЖИМИ В ЗОНА 1

Регламент (ЕО) № 1936/2001 беше изменян няколко пъти, най-скоро с Регламент (ЕС) 2017/2107. Регламентът от 2017 г. отменя части от Регламент (ЕО) № 1936/2001, за да се вземат предвид различни промени, приети в препоръките на ICCAT от 2008 г.

Угояване на червен тон

Регистър на угояването* на ферми за червен тон беше въведено през 2004 г. Дадена държава от ЕС трябва да уведоми Европейската комисия за ферми за угояване под нейната юрисдикция, която разрешава да се извършва угояване на уловения червен тон в зоната на Конвенцията ICCAT. Нерегистрираните ферми за угояване не могат да извършват угояване на червен тон, уловен в зоната на Конвенцията.

Когато червеният тон е прехвърлен за угояване от един риболовен кораб на ЕС на транспортен кораб, от капитаните на двата кораба се изисква да въведат определени данни в съответните им дневници (количествата от прехвърления червен тон, зоната на улов, датата и мястото, където е бил извършен трансфера и т.н.).

Държавите от ЕС трябва:

  • да регистрират количествата на червен тон поставени в клетки от корабите, плаващи под техния флаг;
  • да уведомят Комисията за данните, свързани с количествата червен тон уловени и поставени в клетки от кораби, плаващи под техния флаг, и износа и вноса на уловения червен тон и предназначението му за угояване;
  • да се уверят, че фермите за угояване на червен тон под тяхна юрисдикция, подават декларация за поставянето в клетка до техните компетентни органи и че са изброени в регистъра;
  • да гарантират, че фермите за угояване трябва да им подават всяка година декларация за угояване на червен тон и, въз основа на тази информация, а след това да информират Комисията за количествата червен тон, уловен и количествата, пуснати на пазара през предишната година.

МЕРКИ ЗА КОНТРОЛ И ИНСПЕКЦИЯ, ПРИЛОЖИМИ В ЗОНА 2

  • Всяка държава от ЕС трябва:
    • да гарантират, че корабите плаващи под техен флаг, спазват мерките, приложими в зоната;
    • да изпраща на Комисията списък с корабите, които са по-дълги от 24 метра, плаващи под нейния флаг и регистрирани на нейна територия, на които тя е разрешила да ловуват риба тон и риби, подобни на риба тон в зоната IOTC. Комисията изпраща тази информация на Изпълнителния секретариат на IOTC;
    • да гарантират, че само регистрирани кораби ще извършват риболовни дейности.
  • Кораби, регистрирани в списъка на IOTC, които ловуват с парагади* трябва да получат разрешение от компетентните органи от държавата от ЕС, чийто флаг носят, преди да извършат процедурата по трансбордиране* в риболовната зона на IOTC.
  • Риболовните уреди на кораби от ЕС, които имат разрешение за риболов в зоната на IOTC, трябва да носят специална маркировка.
  • Държавите от ЕС трябва:
    • да предават на Секретариата на IOTC различни статистически данни относно риболовното усилие и улова за миграционните видове;
    • да изготвят компютъризирана база данни, съдържаща изискваните статистически данни, с достъп за Комисията;
    • да назначат инспектори с инспекционни задължения на техните пристанища, отговарящи за наблюдението и инспекцията на трансбордирането и изваждането на сушата на видовете, изброени в приложение I;
    • да издадат специален идентификационен документ на всеки инспектор.
  • Капитанът на кораба трябва да си сътрудничи с инспекцията на кораба и да предоставя средства за проучване на зоните, оборудването и документите.
  • Ако има сериозна причина да се смята, че даден риболовен кораб е нарушил мерките за опазване на IOTC, инспекторът отбелязва нарушението в доклада от инспекцията. Той трябва да осигури запазването на доказателствата за него и да изпрати доклада от инспекцията до неговите власти. Държавата от ЕС, която е била уведомена за нарушение на кораб, плаващ под неин флаг, трябва да предприеме незабавни действия, за да получи и проучи доказателствата, да извърши всички необходими разследвания и да инспектира кораба. След това тя уведомява Комисията за наложените санкции и взетите мерки по отношение на засегнатия кораб. Комисията на свой ред информира Изпълнителният секретариат на IOTC.
  • На риболовните кораби в ЕС им е забранено да получават трансбордиране на риба от видовете, изброени в Приложение I от кораби без националност* или тези, плаващи под флага на държава, която не е сътрудничеща страна. Държавите от ЕС изпращат на Комисията всички констатации от инспекцията на кораби без националност и всяко действие, което са предприели съгласно международното право.

МЕРКИ ЗА КОНТРОЛ И ИНСПЕКЦИЯ, СПЕЦИФИЧНИ ЗА ЗОНА 3

Всяка държава от ЕС трябва да гарантира, че корабите, плаващи под нейния флаг, спазват мерките на Междуамериканската комисия по тропическа риба тон, включени в правото на ЕС и съответните мерки на Споразумението за Международната програма за опазване на делфините.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 23 октомври 2001 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ЕС участва в регионалните риболовни организации (РОУР), което позволява сътрудничество относно опазването и управлението на запасите от далекомигриращи видове. На договорните страни се изисква да прилага мерките за контрол и инспекция, произлизащи от препоръките, приети от тези РОУР.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Международната конвенция за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (Конвенцията ICCAT): настоящата конвенция създава Международна комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT). Нейните препоръки относно опазването и управлението в зоната на конвенцията са обвързващи за договорните страни.
Комисия по рибата тон в Индийския океан: тази комисия работи за укрепване на международното сътрудничество с цел опазване и разумно използване на рибата тон и свързаните видове в Индийски океан и съседните зони. В него се приемат препоръки, които са обвързващи за договорните страни.
Угояване: отглеждането на индивиди в клетки, за да се повиши теглото им или съдържанието на мазнини с оглед на пускането на пазара.
Парагада: търговски метод на риболов, който използва дълги редици с поставени въдици, закачени на разстояния, като риболовни уреди.
Трансбордиране: прехвърляне на улов от малък риболовен кораб към по-голям, който след това го включва в по-голяма партида за превоз.
Кораби без националност: кораби, за които има разумни основания да се подозира, че са без националност.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 1936/2001 на Съвета от 27 септември 2001 година за определяне на мерки за контрол, приложими към риболовните дейности спрямо някои запаси от далекомигриращи видове (ОВ L 263, 3.10.2001 г., стр. 1—8)

Измененията на Регламент (ЕО) № 1936/2001 са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2017/1004 на Европейския парламент и на Съвета от 17 май 2017 година за установяване на рамка на Съюза за събиране, управление и използване на данни в сектора на рибарството и за подкрепа при изготвянето на научни становища във връзка с общата политика в областта на рибарството, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 199/2008 на Съвета (OВ L 157, 20.6.2017 г., стр. 1—21)

Регламент (ЕО) № 1224/2009 на Съвета от 20 ноември 2009 година за създаване на система за контрол на Общността за гарантиране на спазването на правилата на общата политика в областта на рибарството, за изменение на регламенти (ЕО) № 847/96, (ЕО) № 2371/2002, (ЕО) № 811/2004, (ЕО) № 768/2005, (ЕО) № 2115/2005, (ЕО) № 2166/2005, (ЕО) № 388/2006, (ЕО) № 509/2007, (ЕО) № 676/2007, (ЕО) № 1098/2007, (ЕО) № 1300/2008, (ЕО) № 1342/2008 и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 2847/93, (ЕО) № 1627/94 и (ЕО) № 1966/2006 (ОВ L 343, 22.12.2009 г., стр. 1—50)

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕО) № 1005/2008 на Съвета от 29 септември 2008 година за създаване на система на Общността за предотвратяване, възпиране и премахване на незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов, за изменение на регламенти (ЕИО) № 2847/93, (ЕО) № 1936/2001 и (ЕО) № 601/2004 и за отмяна на регламенти (ЕО) № 1093/94 и (ЕО) № 1447/1999 (ОВ L 286, 29.10.2008 г., стр. 1—32)

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕО) № 1984/2003 на Съвета от 8 април 2003 година за въвеждане в Общността на режим на статистическа регистрация на червен тон, риба меч и едроок тон (ОВ L 295, 13.11.2003 г., стр. 1—42)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 14.12.2018

Top