Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Защита на китове, делфини и морски свине срещу приулов

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Опазване на рибните ресурси и защита на морските екосистеми' for an updated information about the subject.

Защита на китове, делфини и морски свине срещу приулов

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 812/2004 — мерки относно приуловите на представители на разред китообразни в риболовните полета

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

С него се въвеждат мерки за намаляване на приулова (известен още като съпътстващ улов) на китове, делфини и морски свине (група морски бозайници от семейството на китовете) от риболовните кораби.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

С регламента се въвеждат:

  • технически мерки относно хрилните мрежи (рибарска мрежа, която се прикрепва вертикално така, че рибите се заплитат в нея чрез своите хриле) и траловете (рибарска мрежа) в определени райони (посочени в приложения I и III);
  • схеми за наблюдениериболовни полета на борда на риболовните кораби с цел да се получи информация за съпътстващия улов на бозайници от семейството на китовете в изложените на рискриболовни полета * (вж. приложение III).

Акустични възпиращи устройства

  • Разработени са различни видове акустични възпиращи устройства. Тези устройства (известни често като сонари) изпращат сигнали, предназначени да държат бозайниците от семейството на китовете далеч от риболовните приспособления.
  • Всички риболовни кораби с дължина, по-голяма или равна на 12 метра, които извършват улов в посочения район през даден риболовен период, трябва да използват устройствата.
  • Капитаните на риболовните кораби трябва да се уверят, че устройствата функционират изрядно, когато залагат риболовните приспособления.
  • Държавите от Европейския съюз (ЕС) трябва да следят и да оценяват въздействията в течение на времето от използването на устройствата.
  • Техническите спецификации на устройствата (напр. характеристиките на сигнала) и условията за употреба (т.е. максималното разстояние между устройствата по мрежите) са определени в приложение II към регламента.
  • По изключение държавите от ЕС могат да разрешат да се използват в продължение на не повече от 2 години устройства, които не отговарят на спецификациите или условията на употреба, при условие че тяхното използване е достатъчно документирано.

Схеми за наблюдение на приуловите

  • Държавите от ЕС трябва да разработят и да приложат схеми за наблюдение на приуловите на бозайници от семейството на китовете от риболовните кораби, плаващи под техен флаг. Целта е да се получат представителни данни за риболовните полета, посочени в приложение III.
  • За плавателни съдове с дължина, по-малка от 15 метра, данните се събират посредством изследвания или пилотни проекти.
  • За плавателни съдове с дължина, равна или по-голяма от 15 метра, наблюдението се осъществява от наблюдатели на борда.
  • По отношение на наблюдателите със законодателството се определят:
    • техните квалификации (напр. съответен опит с бозайници от семейството на китовете и риболовни практики);
    • тяхната способност да изпълняват определени елементарни научни задачи и др.;
    • техните задачи (да наблюдават приуловите и да събират данните, които са необходими за екстраполиране на наблюдавания съпътстващ улов към цялото въпросно риболовно поле);
    • съдържанието на отчета, който наблюдателите трябва да изпращат за данните, които те са събрали, за своите наблюдения и заключения.

Отчети

  • Всяка година държавите от ЕС трябва да изпращат отчет до Европейската комисия. Този отчет следва:
    • да съдържа количествени оценки на целия приулов на бозайници от семейството на китовете във всяко едно от съответните риболовни полета;
    • да включва изводите от отчетите на наблюдателите и всяка друга подходяща информация, включително всяко научно изследване, извършено за намаляване на приулова на бозайници от семейството на китовете в риболовните полета.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 1 юли 2004 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Китовете, делфините и морските свине са защитени съгласно Директивата за местообитанията, съгласно която държавите от ЕС са длъжни да упражняват надзор над природозащитния статус на тези видове. Поради това ЕС предприе специални мерки, за да гарантира, че въздействието на риболовните дейности се свежда до минимум.

* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Изложени на риск рибни полета: в контекста на настоящото резюме това са рибни полета, в които популациите на бозайници от семейството на китовете е под особена заплаха поради риболовните дейности

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 812/2004на Съвета от 26 април 2004 година за определяне на мерки относно приуловите на представители на разред китообразни в риболовните полета и за изменение на Регламент (ЕО) № 88/98 (ОВ L 150, 30.4.2004 г., стр. 12—31)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 812/2004 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версияе само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕО) № 199/2008на Съвета от 25 февруари 2008 година за установяване на общностна рамка за събиране, управление и използване на данни в сектор „Рибарство“ и за подкрепа на научните консултации във връзка с Общата политика в областта на рибарството (ОВ L 60, 5.3.2008 г., стр. 1—12)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 04.10.2016

Top