Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Физическа защита на ядрения материал и ядрените съоръжения

Физическа защита на ядрения материал и ядрените съоръжения

 

РЕЗЮМЕ НА:

Конвенция за физическа защита на ядрения материал и ядрените съоръжения

Решение 2008/99/EО, Евратом за присъединяване на Европейската общност за атомна енергия към Конвенцията за физическа защита на ядрения материал и ядрените съоръжения

Решение 2007/513/Евратом за одобряване на присъединяването на Европейската общност за атомна енергия към изменената Конвенция за физическа защита на ядрения материал и ядрените съоръжения

КАКВА Е ЦЕЛТА НА КОНВЕНЦИЯТА И РЕШЕНИЯТА?

  • Конвенцията има за цел:
    • да обезопаси ядрения материал и ядрените съоръжения;
    • да противодейства на някои правонарушения в тази област;
    • да установи сътрудничеството между подписалите я държави.
  • Решение 2007/513/Евратом одобрява присъединяването на Европейската общност за атомна енергия към Конвенцията за физическа защита на ядрения материал и ядрените съоръжения.
  • Решение 2008/99/EО, Евратом потвърждава присъединяването.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Изменената Конвенция за физическа защита на ядрения материал и ядрените съоръжения има за цел да осигури ефективна физическа защита по време на използването, съхранението или транспортирането на ядрен материал, използван за мирни цели, както и да предотвратява и да се бори с престъпления, свързани с този материал и с тези съоръжения.

Тя се основава на Конвенцията за физическа защита на ядрения материал (КФЗЯМ), по която всички държави от ЕС са страни.

Всяка страна по конвенцията трябва да изготви и приложи мерки за гарантиране на тази ефективна защита с цел предотвратяване по-конкретно на кражбата или изчезването на ядрен материал, за който тя отговаря, както и на саботаж на ядрени съоръжения на нейна територия. В подобен контекст Договорът за Евратом (вж. резюме) предвижда система за предпазни мерки, която има за цел да предотврати отклоняването на ядрените материали от предназначението им.

При прилагането на конвенцията страните по нея трябва да спазват определен брой основни принципи, по-специално принципите за отговорност на държавата и на притежателите на лиценз за култура по сигурността, осигуряването на качеството и поверителността.

Страните трябва:

  • да гарантират, че ядреният материал, който те внасят, изнасят или приемат за транзитно преминаване през тяхната територия, е защитен в съответствие с приложимото ниво на безопасност;
  • да определят компетентен орган, който отговаря за прилагането на конвенцията, както и лице за връзка, и да предоставят тази информация на останалите държави, страни по конвенцията, пряко или чрез депозитаря (Международната агенция за атомна енергия);
  • да си сътрудничат в случай на кражба, саботаж или риск от кражба или саботаж — по-специално това сътрудничество е под формата на споделяне на информация, като същевременно се зачита поверителността на тази информация по отношение на трети страни;
  • да прилагат подходящи санкции за определени нарушения, съответстващи на тяхната сериозност. По-специално наказуемо е следното:
    • действие без разрешение по начин, който причинява или има вероятност да причини смърт или сериозно нараняване,
    • кражба на ядрен материал,
    • саботаж на ядрена инсталация,
    • заплаха за използване на ядрен материал за причиняване на смърт или сериозно нараняване на трета страна или причиняване на значителни щети на имуществото.

Всеки опит за извършване на едно от тези деяния и всяко участие в такива действия и тяхната организация също е наказуемо.

Всички страни имат юрисдикция за нарушения, извършени на техните територии или на борда на плавателен съд, или въздухоплавателно средство, регистрирани във въпросната държава, и когато лицето, за което се предполага, че е извършило нарушението, е местно лице от тази държава. Тези нарушения са основания за екстрадиране между страните, подписали конвенцията, които трябва също така да предоставят една на друга възможно най-задълбочена правна помощ в случай на такива нарушения. Политически мотиви за нарушението не са причина за отказ на екстрадиция или на взаимна правна помощ.

ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА

Първоначалната конвенция влезе в сила на 8 февруари 1987 г. С приемането на Решение 2007/513 ЕС одобри присъединяването на Евратом към изменената Конвенция, считано от 10 юли 2007 г.

Изменението на КФЗЯМ влезе в сила на 8 май 2016 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

КФЗЯМ бе приета през 1979 г. и влезе в сила през 1987 г. Тя беше изменена през 2005 г. на конференция, проведена с цел засилване на разпоредбите ѝ.

За повече информация вж.:

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Конвенция за физическа защита на ядрения материал и ядрените съоръжения (OВ L 34, 8.2.2008 г., стр. 5—18)

Решение 2008/99/EО, Евратом на Комисията от 19 декември 2007 година за присъединяване на Европейската общност за атомна енергия към Конвенцията за физическа защита на ядрения материал и ядрените съоръжения (OВ L 34, 8.2.2008 г., стр. 3—4)

Решение 2007/513/Евратом на Съвета от 10 юли 2007 година за одобряване на присъединяването на Европейската общност за атомна енергия към изменената Конвенция за физическа защита на ядрения материал и ядрените съоръжения (OВ L 190, 21.7.2007 г., стр. 12—14)

последно актуализация 11.12.2020

Top