Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Безопасност на ядрените инсталации

Безопасност на ядрените инсталации

Европейският съюз издаде директива, чиято цел е осигуряването на безопасността на ядрените инсталации (ядрени електроцентрали, централи за обогатяване и повторна обработка и др.). Целта е да се защити населението и работниците от опасностите, които крият тези съоръжения.

АКТ

Директива 2009/71/Евратом на Съвета от 25 юни 2009 година за установяване на общностна рамка за ядрената безопасност на ядрените инсталации

ОБОБЩЕНИЕ

Европейският съюз издаде директива, чиято цел е осигуряването на безопасността на ядрените инсталации (ядрени електроцентрали, централи за обогатяване и повторна обработка и др.). Целта е да се защити населението и работниците от опасностите, които крият тези съоръжения.

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ТАЗИ ДИРЕКТИВА?

Директивата установява европейска рамка за поддържане и насърчаване на последователното подобряване на ядрената безопасност и нейното регулиране. Тя определя амбициозна цел за безопасност в целия ЕС, за да се предотвратят аварии и да се избегне получаването на радиоактивни отпадъци от ядрените инсталации.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Задължения на държавите от ЕС:

  • да въведат национална рамка за безопасност на ядрените инсталации;
  • да създадат независим национален орган по безопасността, отговорен за надзора върху дейността на операторите на ядрени електроцентрали;
  • да правят първоначална оценка на безопасността преди да започне строителството на ядрено съоръжение и да правят оценка за безопасността на инсталацията най-малко на всеки 10 години;
  • да гарантират достъпност на работниците и гражданите до прозрачна информация относно ядрените съоръжения, както по време на нормална работа, така и в случай на инцидент или авария;
  • да провеждат периодични самооценки на своята национална рамка и регулаторни органи на всеки 10 години;
  • да направят заявка за партньорски проверки по конкретни въпроси, свързани с безопасността, които трябва да се правят на всеки 6 години от органите по безопасност в държавите от ЕС, като се обърнат за помощ към Групата на европейските регулатори в областта на ядрената безопасност (Ensreg) и се базират на експертните знания на Западноевропейската асоциация за ядрено регулиране (WENRA); първата проверка ще започне през 2017 г.;
  • да планират организационна структура в рамките на своята национална рамка, с цел да се подготвят за извънредни ситуации и интервенции на място.

Отговорности на други заинтересовани лица

Притежателят на разрешително е главното лице, което отговаря за ядрената безопасност и което при никакви обстоятелства не може да делегира тази си отговорност. Тя/той отговаря за оценяването и непрекъснатото подобряване на безопасността на ядрените инсталации.

В директивата се изтъква значението на човешкия фактор за популяризирането на култура за ядрена безопасност посредством образование и продължаващо обучение на персонала, отговорен за безопасността на съоръжението.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Директива 2009/71/Евратом влезе в сила на 22 юли 2009 г., а Директива 2014/87/Евратом - на 14 август 2014 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Рамка за осигуряване на ядрена безопасност в границите на ЕС е приета през 2009 г. След ядрената катастрофа във Фукушима през 2011 г. Комисията проведе задълбочена кампания за оценяване на рисковете, свързани с безопасността на ядрените инсталации в целия ЕС. Въз основа на това оценяване Комисията си постави за цел да подобри действащото законодателство.

Допълнителна информация може да намерите на уебсайтовете на Ensreg и на WENRA.

Направете справка и с уебсайта на ГД „Енергетика“ на Комисията, раздел Ядрена безопасност, както и прессъобщението на Комисията за новата директива на ЕС относно ядрената безопасност и прессъобщението на Съвета за приемането на тази директива.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Транспониране в държавите-членки

Официален вестник на Европейския съюз

Директива 2009/71/Евратом

22.7.2009 г.

22.7.2011 г.

OВ L 172, 26.6.2009 г., стр. 18-22

Директива 2014/87/Евратом

14.8.2014 г.

15.8.2017 г.

ОВ L 219, 25.7.2019 г., стр. 42-52.

последно актуализация 05.01.2015

Top