Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eвропейски идентификатор на законодателството (ELI)

Eвропейски идентификатор на законодателството (ELI)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Заключения на Съвета за приканване към въвеждането на европейски идентификатор на законодателството (ELI)

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ЗАКЛЮЧЕНИЯТА?

Законодателството е широко достъпно онлайн и в различни цифрови формати. Въпреки това начинът, по който се организира и класифицира информацията, е различен в различните правни системи. Заключенията решават този проблем, като подкрепят европейския идентификатор на законодателството (ELI), инициатива, която гарантира, че гражданите и юристите получават подобрен достъп до информацията в областта на законодателството, било то на регионално, национално или на равнище ЕС.

ELI улеснява достъпа и споделя тази информация, като по този начин допринася за общото пространство на свобода, сигурност и правосъдие на ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Заключенията приканват държавите от ЕС да приемат системата ELI, така че информацията в областта на националното законодателство и законодателството на ЕС да бъде описана по хармонизиран начин в законодателните системи. Това ще подобри откриването, достъпа до и повторното използване на информация за законодателството за гражданите и професионалните потребители.

Как функционира ELI?

ELI се основава на:

  • използването на уникален унифициран идентификатор на ресурсите (URI) за идентифициране на място в мрежата за правна информация;
  • набор от структурирани метаданни, които се използват за описване на националната правна информация и правната информация на ЕС;
  • използването на общ език за обмен на правна информация в машинно четими формати за по-добро повторно използване*.

Системата ELI е разработена за стандартизиране на правната комуникация с цел насърчаване на обмена и подобряване на оперативната съвместимост между праните информационни системи на равнище ЕС и на национално равнище, като същевременно се запазват спецификите на правната и законодателната система на всяка държава.

Какво трябва да направят държавите от ЕС за въвеждането на ELI?

Въвеждането на ELI е незадължително, доброволно и постепенно. За да се приеме ELI, издателите на законодателството следва да:

  • определят идентификатори и метаданни на ELI за своето законодателство;
  • публикуват медатанните на ELI, определени за законодателството им, в специфичен формат.

Изпълнителите на ELI се приканват да назначат национален координатор на ELI и да споделят информация за съответните си реализации на ELI. Тази информация трябва да бъде публично достъпна на интернет страницата на ELI, която се хоства в портала EUR-Lex: http://eurlex.europa.eu/eli.

Заключения на Съвета от 2017 г.

През ноември 2017 г. Съветът прие нов набор заключения относно изграждането на ELI въз основа на заключенията от 2012 г.

Тези заключения предоставят доклад за напредъка на инициативата ELI:

  • системата ELI е внедрена в редица национални системи за публикуване на законодателството,
  • ELI е приложена към законодателството на ЕС, което се публикува в Официален вестник на Европейския съюз и в портала EUR-Lex, управляван от Службата за публикации на ЕС,
  • В съответствие с Решение 2009/496/EC Службата за публикации, интегрира ELI в портала EUR-Lex. На своя портал EUR-Lex Службата за публикации хоства и поддържа регистър на националните координатори на ELI, информация за формата и използването на ELI в участващите държави, както и други полезни документи.

Заключенията приканват работната група на Съвета по електронно право да предприеме редица мерки, насочени към стимулиране на системата ELI и по-специално:

  • работната група на ELI да определи свързаните с ELI спецификации и да гарантира бъдещото им развитие;
  • експертите на работната група по електронно право за ELI да стимулират тази инициатива чрез:
    • даване на възможност на държавите от ЕС да споделят опит и добри практики в областта на внедряването на ELI;
    • информиране на държавите от ЕС за работата на работната група на ELI;
    • доклад пред работната група по електронно право за съображенията и потребностите на държавите от ЕС в областта на ELI;
    • доклад за съдържанието на заседанията на работната група по електронно право.

Приложение съдържа основните елементи на информацията и референциите:

  • относно националното въвеждане;
  • елементи на ELI;
  • референти интернет страници за ELI.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Повторно използване: възможността гражданите и дружествата да използвате материали безплатно, дори за търговски цели и без да трябва да изискват разрешение за това. Информацията може да бъде възпроизвеждана, адаптирана, превеждана и др. Това повторно използване може да зависи от някои условия. Например, общата политика на Европейската комисия за повторното използване изисква тези, които използват повторно информацията, да признаят нейния източник и да гарантират, че първоначалното значение не е изкривено. Съществуват обаче някои изключения от общата политика на Комисията за повторното използване, като лога, софтуер и др.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Заключения на Съвета за приканване към въвеждането на европейски идентификатор на законодателството (ELI) (ОВ C 325, 26.10.2012 г., стр. 3—11)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Заключения на Съвета от 6 ноември 2017 година относно европейския идентификатор на законодателството (ОВ C 441, 22.12.2017 г., стр. 8—12)

Решение 2009/496/ЕО, Евратом на Европейския парламент, на Съвета, на Комисията, на Съда, на Европейските общности, на Сметната палата, на Европейския икономически и социален комитет и на Комитета на регионите от 26 юни 2009 година относно организацията и функционирането на Службата за публикации на Европейския съюз (ОВ L 168, 30.6.2009 г., стр. 41—47)

Последващите изменения на Решение 2009/496/EО, Евратом са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 09.02.2018

Top