EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

По-чист въздух за Европа

По-чист въздух за Европа

С цел опазване на човешкото здраве и околната среда въздухът, който дишаме, следва да бъде колкото е възможно по-чист. Това означава предприемане на активни мерки за наблюдение на чистотата на атмосферния (т.е. външния) въздух и отстраняване на замърсителите.

АКТ

Директива 2008/50/EО на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2008 година относно качеството на атмосферния въздух и за по-чист въздух за Европа.

ОБОБЩЕНИЕ

С цел опазване на човешкото здраве и околната среда въздухът, който дишаме, следва да бъде колкото е възможно по-чист. Това означава предприемане на активни мерки за наблюдение на чистотата на атмосферния (т.е. външния) въздух и отстраняване на замърсителите.

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ДИРЕКТИВАТА?

Директивата установява цели за качество на въздуха, включително амбициозни, икономически ефективни цели за подобряване на човешкото здраве и качеството на околната среда до 2020 г. Освен това тя определя начини за тяхното оценяване и за предприемане на коригиращо действие в случай на неизпълнение на стандартите. Директивата предвижда информиране на обществеността.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

С тази директива повечето от съществуващите законодателни актове относно качеството на въздуха се обединяват в една единствена директива, като тя включва следните ключови елементи:

  • определени са прагове, пределно допустими стойности и целеви стойности, за да се оцени всеки замърсител, обхванат от директивата: серен диоксид, азотен диоксид, прахови частици, олово, бензен и въглероден оксид,
  • националните власти определят конкретни органи за извършването на тези задачи с помощта на данни, събирани при избрани пунктове за вземане на проби,
  • когато нивата на замърсяване в дадена определена зона са по-високи от праговете, трябва да бъдат въведени планове за качество на въздуха за коригиране на ситуацията. Те могат да включват специфични мерки за защита на чувствителни групи, като например деца,
  • ако съществува риск нивата на замърсяване да надвишат праговете, трябва да се изпълнят краткосрочни планове за действие за намаляване на движението по пътищата, строителните дейности или определени промишлени дейности с цел отстраняване на опасността,
  • националните власти трябва да гарантират, че не само обществеността, но също и природозащитни организации, потребителски организации и други съответни организации, включително здравни органи и сдружения на промишлени предприятия, се информират за качеството на атмосферния въздух (т.е. външния въздух) в техния район,
  • правителствата на държавите от ЕС трябва да публикуват годишни доклади за всички замърсители, обхванати от законодателството.

За допълнителна информация, вж.:

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Директива 2008/50/EО

11.6.2008 г.

10.6.2010 г.

OВ L 152, 11.6.2008 г., стр. 1-44

Различните поправки на Директива 2008/50/EО са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само средство за документиране.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: „Програма за чист въздух за Европа“ (COM(2013) 918 final от 18.12.2013 г.).

последно актуализация 30.06.2015

Top