Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Защита на правата на работниците и служителите при прехвърляне на собствеността върху стопанска дейност

Защита на правата на работниците и служителите при прехвърляне на собствеността върху стопанска дейност

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2001/23/ЕО — за гарантиране на правата на работниците и служителите при прехвърляне на собствеността върху предприятие или стопанска дейност

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ДИРЕКТИВАТА?

Определя правата на работниците и служителите в целия ЕС в случай на прехвърляне на собствеността върху предприятието или стопанската дейност, в които работят, както и задълженията на прехвърлителя и приобретателя.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Обхват

Директивата се отнася за всички типове трудови правоотношения независимо от:

работното време, което е отработено или трябва да се отработи;

вида на трудовия договор (с неопределен срок, срочен или временен).

Това се отнася за всички предприятия, независимо дали са публични или частни, които са извършват стопанска дейност, независимо дали са създадени със стопанска или нестопанска цел.

Прехвърляне на собственост

Прехвърлянето на собственост може да е в резултат на юридическо прехвърляне или сливане.

Лицето или предприятието, получаващо прехвърлянето, става работодател на предприятието, което му е прехвърлено.

Прехвърляне на трудови правоотношения

Прехвърлянето на предприятието не е основание за уволнение. Уволнения могат да се извършват само по икономически, технически или организационни причини.

При прехвърляне на собствеността работниците и служителите запазват правата и задълженията си, определени в съществуващия трудов договор или правоотношение.

Условията за работниците и служителите, които са страна по колективен трудов договор с прехвърленото предприятие, се запазват за периода на неговата продължителност. Този период може да бъде ограничаван от националните правителства, но не може да бъде по-кратък от една година.

Правата и задълженията на работниците по допълнителни схеми за социална защита не се прехвърлят. Националните правителства обаче може да предприемат мерки, за да защитят правата за пенсионно осигуряване, придобити по силата на тези схеми.

Работниците и служителите не запазват правата и задълженията си, когато прехвърлянето се извършва като част от производство по неплатежоспособност или несъстоятелност. Националните правителства може да предприемат действия, за да предотвратят злоупотребата с производства по неплатежоспособност с цел лишаване на работниците и служителите от правата им.

Представители на работниците и служителите

Представителите на работниците и служителите трябва да продължат да изпълняват задълженията си по време на прехвърлянето, докато стане възможно новото им определяне. Работниците и служителите трябва да продължат да бъдат представлявани, включително в случай на производство по несъстоятелност или неплатежоспособност.

Преди да се приемат мерки, засягащи работниците и служителите, трябва да се проведат консултации с представителите им.

Както бившият, така и новият работодател трябва своевременно да информира работниците и служителите или представителите им за следното:

действителната или предложената дата на прехвърляне;

причините за прехвърлянето;

правните, икономическите и социалните последици от прехвърлянето по отношение на работниците;

всички мерки, предвидени във връзка с работниците.

Ако в държава от ЕС е налице арбитраж, тези изисквания за информиране и консултации може да бъдат ограничени до случаи, при които прехвърлянето води до сериозни неблагоприятни последици за значителна част от работниците.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Условия на труд — прехвърляне на предприятия.

АКТ

Директива 2001/23/ЕО на Съвета от 12 март 2001 година относно сближаването на законодателствата на държавите-членки във връзка с гарантирането на правата на работниците и служителите при прехвърляне на предприятия, стопански дейности или части от предприятия или стопански дейности

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Директива 2001/23/EО на Съвета

11.4.2001 г.

16.2.1979 г.

ОВ L 82, 22.3.2001 г., стр. 16—20

Последващите изменения и допълнения на Директива 2001/23/ЕО са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 06.10.2015

Top