Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Изключенияни търговски мерки за държавите и териториите, участващи в процеса на стабилизиране и асоцииране, осъществяван от ЕС

Изключенияни търговски мерки за държавите и териториите, участващи в процеса на стабилизиране и асоцииране, осъществяван от ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) 2024/823 за изключителни търговски мерки за държави и територии, участващи или свързани с процеса на стабилизиране и асоцииране

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • В Западните Балкани (Албания, Босна и Херцеговина, Косово*, Черна гора, Северна Македония и Сърбия) се прилагат специални търговски мерки за техния внос в ЕС. Тези страни и територии са част от процеса на стабилизиране и асоцииране.
  • Съгласно двустранните споразумения, сключени със Западните Балкани, приблизително всички продукти с произход от тези страни и територии, вече имат неограничен, освободен от данъци достъп до пазара на ЕС.
  • Регламентът предоставя допълнителни търговски преференции за някои селскостопански продукти (плодове, зеленчуци и вино) с произход от региона.
  • Този регламент кодифицира и заменя Регламент (ЕО) № 1215/2009.

Търговски преференции

Продукти с произход от Западните Балкани и обхванати в глави 7 и 8 на Комбинираната номенклатура* на ЕС (плодове и зеленчуци) могат да бъдат внасяни в ЕС без мита* или такси, които оказват равностоен ефект и без количествени ограничения* или мерки, имащи равностоен ефект. Изключителните преференции също включват световна квота за вино от 30,000 hl, които могат да бъдат използвани от всяка страна или регион след изразходването на националната им квота съгласно двустранното споразумение, сключено с ЕС.

Условия за прилагане

За да се възползват от преференциалните условия, страните и териториите трябва:

  • да съответстват на определението за продукти с произход, предвидено в Регламент (ЕС) № 952/2013 в Митническия кодекс на ЕС — продуктите трябва да бъдат изцяло произведени или да са преминали обработка в страната или територията;
  • да се ангажират да не увеличават нивото на данъците или ограниченията върху продукти, внесени от ЕС;
  • да се борят с измамата посредством административно сътрудничество с ЕС;
  • да не се замесват в сериозни и систематични нарушения на човешките права, включително ключови работни права, и да спазват принципите на демокрацията и върховенството на закона.

Бенефициерите също трябва да се ангажират в ефективни икономически реформи и сътрудничество с други страни, засегнати от процеса на стабилизиране и асоцииране, по-специално чрез създаването на регионална зона за свободна търговия.

Европейската комисия може да предложи търговските преференции да бъдат временно преустановени изцяло или частично, ако дадена страна или територия не успее да изпълни своите задължения.

Регламент (ЕС) № 1308/2013 определя процедури за прилагането на тарифните квоти*, свързани със селскостопанските продукти. Понастоящем системата се прилага към вина от свежо грозде с действително алкохолно съдържание, непревишаващо 15 %, различни от пенливите вина, за които има изключение свързано с квотата от 3 000 hl, разделена между различните страни и територии от Западните Балкани. Дялът на тази квота по страна е определен в протоколите относно виното, подписани със всяка една от тях, когато те са подписали съответните споразумения за стабилизиране и асоцииране с ЕС.

Комисията може да предприеме защитни мерки ако вносът на селскостопански продукти предизвиква сериозни смущения на вътрешния пазар на ЕС.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 26 март 2024 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Комбинирана номенклатура. Cредство за класифициране на стоки, за да се определи коя ставка на митото се прилага и как стоките са третирани за статистически цели или за другите политики на ЕС.
Мита. Мито, което променя цената на внесения продукт, независимо от неговото име или техника, което води до ограничаване на свободното движение на стоки.
Количествено ограничение. Всяко търговско регулиране, което може да има ефект на ограничаване на вноса на стоки, по отношение на количеството или стойността (напр. квота за внос).
Тарифна квота. Търговска мярка, която позволява пълно или частично спиране на данъците, нормално заплащани за внесен продукт, през даден период от време или за ограничен обем.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2024/823 на Европейския парламент и на Съвета от 28 февруари 2024 година за изключителни търговски мерки за държави и територии, участващи или свързани с процеса на стабилизиране и асоцииране (кодифициран текст) (ОВ L, 2024/823, 6.3.2024 г.).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 (ОВ L 347, (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671—854).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 1308/2013 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Регламент (ЕО) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 9 октомври 2013 година за създаване на Митнически кодекс на Съюза (преработен текст) (ОВ L 269, 10.10.2013 г., стр. 1—101).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета от 23 юли 1987 година относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа (OВ L 256, 7.9.1987 г., стр. 1—675).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 12.04.2024

Top