Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Европейски семестър за 2022 г. — пролетен пакет

Европейски семестър за 2022 г. — пролетен пакет

 

РЕЗЮМЕ НА:

Съобщение на Комисията относно пролетния пакет на Европейския семестър за 2022 г.

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СЪОБЩЕНИЕТО?

Пролетният пакет на Европейски семестър за 2022 г. има за цел:

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Пролетният пакет включва:

  • специфичните за всяка държава препоръки и докладите за 27-те държави членки;
  • задълбочени прегледи за 12 държави членки;
  • доклад за бюджетните дефицити;
  • становища относно проектите на бюджетни планове на Германия и Португалия;
  • 14-ия доклад за засилено наблюдение за Гърция;
  • доклади за наблюдение след завършване на програмата за Ирландия, Испания, Кипър и Португалия;
  • предложение за решение на Съвета на Европейския съюз относно насоки за политиките в областта на заетостта на държавите членки; и
  • мониторингов доклад за напредъка по изпълнението на целите на Организацията на обединените нации за устойчиво развитие в контекста на ЕС.

REPowerEU и европейският семестър

Очакваше се икономиката на ЕС да продължи да расте през 2022 и 2023 г., но руската война на агресия срещу Украйна създаде нови предизвикателства, свързани с енергийната сигурност и зависимостта от изкопаеми горива. ЕС обаче продължава да показва устойчивост при тези нови обстоятелства.

REPowerEU е планът на ЕС за прекратяване на зависимостта от руски изкопаеми горива чрез бързо развитие на чистия преход и обединяване на силите за постигане на по-устойчива енергийна система и истински енергиен съюз.

Приетите специфични за всяка държава препоръки:

  • предоставят насоки на държавите членки за реагиране на тези нови предизвикателства и за постигане на общи ключови цели в областта на политиката;
  • включват насоки относно новите глави на REPowerEU в ПВУ — специфични за всяка държава основни препоръки за 2022г. за намаляване на зависимостта от изкопаеми горива чрез реформи и инвестиции в съответствие с целите на REPowerEU.

Специфични за всяка държава доклади и конкурентоспособна устойчивост

Пролетният пакет от 2022 г. връща докладите за държавите и специфичните за всяка държава препоръки, като предоставя бърз преглед на съществуващите и възникващи предизвикателства за държавите членки по четирите измерения на конкурентоспособната устойчивост — екологична устойчивост, продуктивност, справедливост и макроикономическа стабилност — както и на устойчивостта на отделните държави членки за справяне с тези предизвикателства.

Фискална политика

Фискалните насоки препоръчват да се намали въздействието на покачващите се цени на енергията, по-специално за уязвимите домакинства, като се има предвид потенциалното въздействие на мерките върху инфлацията и фискалната устойчивост и да се запази в съответствие с целта за намаляване на общото доверие в изкопаемите горива и пренасочване на вноса на изкопаеми горива от Русия.

Енергетика и устойчивост на околната среда

Препоръките включват:

  • ускоряване на декарбонизацията;
  • ускоряване на прехода към кръгова икономика;
  • намаляване на потреблението на енергия и увеличаване на дела на възобновяемата енергия;
  • разглеждане на обременяващи административни процедури, които възпрепятстват внедряването на проекти за възобновяема енергия.

Продуктивност

Осигуряването на добре функциониращ единен пазар остава от ключово значение за ръста на производителността, икономическия просперитет и конвергенцията. Допълнителните инвестиции трябва да бъдат съпътствани от амбициозни реформи, насочени към подобряване на бизнес средата, административния капацитет и институционалната устойчивост. Ефективните и добре координирани инструменти за научни изследвания и иновации, заедно с по-нататъшните усилия за преодоляване на разминаванията между иновациите и пазара, са от съществено значение за ускоряване на екологичния и цифровия преход и за намаляване на зависимостта от изкопаеми горива във всички държави и региони. Инвестициите в цифрова инфраструктура и технологии са важни за екологичната и цифровата трансформация на нашите икономики и общества и трябва да бъдат допълнени от инвестиране в цифрово образование, в хората и техните умения, включително в подкрепа на повишаването на квалификацията и преквалификация.

Справедливост

Европейският стълб на социалните права е общата ръководна рамка за гарантиране на справедливост в ЕС; цялостното ѝ прилагане е от съществено значение за постигане на възходящо социално и икономическо сближаване. Достъпът до качествено образование, адекватното покритие от мрежите за социална безопасност и схемите за работа в кратки срокове са от съществено значение. За да бъдат най-ефективни, подкрепящите политики за уязвими домакинства следва да бъдат временни и целенасочени, като същевременно се поддържат стимули за намаляване на потреблението на изкопаеми горива и за тяхното въздействие върху бюджета. Продължаващите реформи и инвестиции на държавите членки ще бъдат от решаващо значение за подкрепа на качеството на създаването на работни места, развитието на уменията и плавните преходи на пазара на труда.

Mакроикономическа стабилност

През 2023 г. фискалната политика трябва да бъде разумна и същевременно да бъде готова да реагира на променящата се икономическа ситуация. За да се намалят рисковете, произтичащи от изменението на климата, държавите членки се насърчават систематично да разглеждат последиците от него в бюджетното планиране, с политики и инструменти, които спомагат за предотвратяването, намаляването и подготовката на въздействията, свързани с климата, по справедлив начин. На държавите членки се препоръчва да увеличат публичните инвестиции за екологичния и цифровия преход и за енергийната сигурност, включително чрез използване на МВУ, REPowerEU и други фондове на ЕС. За много държави членки остава важно да продължат да гарантират устойчивостта на публичния дълг и се полагат съгласувани усилия за засилване на борбата срещу агресивното данъчно планиране и укриването на данъци.

Заключение

Справянето с постоянните и нововъзникващите предизвикателства ще бъде от основно значение за гарантиране на устойчивостта на европейските икономики и общества и приобщаващия и устойчив растеж. Европейският семестър за 2022 г. се фокусира върху устойчивото и приобщаващо възстановяване, основано на прилагането на амбициозни ПВУ и на четирите измерения на конкурентоспособната устойчивост.

Освен че продължават да прилагат ПВУ, държавите членки следва да предприемат действия за прилагане на специфичните за всяка държава препоръки за 2022 г., които отразяват съществуващите и възникващите предизвикателства, като вземат предвид плана REPowerEU.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейската инвестиционна банка, Европейския икономически и социален комитет, Комитета на регионите и Европейската инвестиционна банка — Европейски семестър за 2022 г. — пролетен пакет (COM(2022) 600 final, 23.5.2022 г.).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Австрия за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Австрия за 2022 г. (COM(2022) 601 final, 23.5.2022 г.)

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Белгия за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Белгия за 2022 г. (COM(2022) 602 final, 23.5.2022 г.)

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на България за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на България за 2022 г. (COM(2022) 603 final, 23.5.2022 г.)

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Кипър за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Кипър за 2022 г. (COM(2022) 604 final, 23.5.2022 г.)

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Чехия за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Чехия за 2022 г. (COM(2022) 605 final, 23.5.2022 г.)

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Германия за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Германия за 2022 г. (COM(2022) 606 final, 23.5.2022 г.)

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Дания за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Дания за 2022 г. (COM(2022) 607 final, 23.5.2022 г.)

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Естония за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Естония за 2022 г. (COM(2022) 608 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Гърция за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Гърция за 2022 г. (COM(2022) 609 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Испания за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Испания за 2022 г. (COM(2022) 610 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Финландия за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Финландия за 2022 г. (COM(2022) 611 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка относно Националната програма за реформи на Франция за 2022 г. (COM(2022) 612 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Хърватия за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за конвергенция на Хърватия за 2022 г. (COM(2022) 613 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Унгария за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за конвергенция на Унгария за 2022 г. (COM(2022) 614 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Ирландия за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Ирландия за 2022 г. (COM(2022) 615 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Италия за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Италия за 2022 г. (COM(2022) 616 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Литва за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Литва за 2022 г. (COM(2022) 617 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Люксембург за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Люксембург за 2022 г. (COM(2022) 618 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Латвия за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Латвия за 2022 г. (COM(2022) 619 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Малта за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Малта за 2022 г. (COM(2022) 620 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Нидерландия за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Нидерландия за 2022 г. (COM(2022) 621 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Полша за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за конвергенция на Полша за 2022 г. (COM(2022) 622 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Португалия за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Португалия за 2022 г. (COM(2022) 623 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Румъния за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за конвергенция на Румъния за 2022 г. (COM(2022) 624 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Швеция за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Швеция за 2022 г. (COM(2022) 625 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Словения за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Словения за 2022 г. (COM(2022) 626 final, 23.5.2022 г.).

Препоръка за Препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на Словакия за 2022 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за стабилност на Словакия за 2022 г. (COM(2022) 627 final, 23.5.2022 г.).

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — План REPowerEU (COM(2022) 230 final, 18.5.2022 г.).

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — ТREPowerEU: Съвместни европейски действия за по-сигурна и устойчива енергия на достъпни цени (COM(2022) 108 final, 8.3.2022 г.).

Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета от 12 февруари 2021 година за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост (OВ L 57, 18.2.2021 г., стр. 17—75).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2021/241 са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 06.10.2022

Top