EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ускоряване на проектите за енергия от възобновяеми източници

Ускоряване на проектите за енергия от възобновяеми източници

 

РЕЗЮМЕ НА:

Препоръка (ЕС) 2022/822 относно ускоряване на процедурите за издаване на разрешения за проекти за енергия от възобновяеми източници и улесняване на споразуменията за закупуване на електроенергия

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ПРЕПОРЪКАТА?

Енергията от възобновяеми източници е в основата на енергийния преход, необходим за постигане на целите на Европейския зелен пакт, за осигуряване на достъпни цени на енергията и за намаляване на зависимостта на Европейския съюз (ЕС) от изкопаеми горива и внос на енергия. Препоръката има за цел:

  • да се ускорят процедурите за издаване на разрешения за проекти за енергия от възобновяеми източници; и
  • да се улеснят споразуменията за закупуване на електроенергия (преки договори между дружествата и доставчиците на електроенергия).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

С препоръката държавите — членки на ЕС се призовават да предприемат действия в няколко направления.

По-бързи и по-кратки процедури

  • Гарантират, че централите за енергия от възобновяеми източници, присъединяването към мрежата и активите за акумулиране отговарят на условията за ускорена обработка и се предполага, че са от първостепенен обществен интерес.
  • Определят ясни и кратки срокове за всички стъпки, необходими за издаване на разрешения, като се посочва в кои случаи и при какви обстоятелства те могат да бъдат удължавани.
  • Определят задължителни максимални срокове за всеки етап на процедурата за оценка на въздействието върху околната среда, като продължителността на процедурите за издаване на разрешения за оборудване за слънчева енергия в сгради е ограничена до три месеца.
  • Определят времеви рамки и правила за осигуряване на ефикасни съдебни производства.
  • Създават единна процедура за кандидатстване.
  • Допускат актуализации на спецификациите на проекта по време на процедурата за кандидатстване, за да се улеснят иновативните технологии.

Участие на гражданите и общността

  • Стимулират участието на гражданите и общността в проектите.
  • Прилагат опростени процедури за издаване на разрешения и лицензи за общностите за енергия от възобновяеми източници.

По-добра координация

  • Осигуряват рационализирана и ефективна координация между националните, регионалните и общинските равнища.
  • Създават „обслужване на едно гише“ за издаване на разрешения съгласно изискванията на Директива (ЕС) 2018/2001, за да се ограничи броят на участващите органи.
  • Въвеждат правила, съгласно които липсата на своевременен отговор от страна на властите на дадено искане се счита за приемане, освен ако този отговор не се изисква от законодателството на ЕС или националното законодателство.

Ясни и цифровизирани процедури

  • Предоставят пълна и прозрачна информация относно изискванията и процедурните етапи, включително процедурите за подаване на жалби, в началото на процедурата.
  • Въвеждат изцяло цифрови процедури и електронна комуникация.
  • Гарантират, че информацията се предоставя централно като част от онлайн процедурен наръчник, включително образци на заявления, проучвания и данни в областта на околната среда, както и информация относно участието на обществеността и таксите.

Човешки ресурси и умения

  • Осигуряват достатъчен персонал със съответните умения и квалификации за органите за издаване на разрешения и за органите за оценка на въздействието върху околната среда.
  • Използват наличното финансиране на равнището на ЕС и на национално равнище за повишаване на квалификацията и преквалификация, по-специално на регионално и местно равнище.
  • Обмислят създаването на алианс за сътрудничество в областта на издаването на разрешения и на оценките на въздействието върху околната среда.

По-добри места за изпълнение на проектите

  • Определят бързо подходящи места за проекти в съответствие с националните планове в областта на енергетиката и климата и с техния принос за целта на ЕС за енергията от възобновяеми източници за 2030 г.
  • Избягват екологично ценните райони и се дава приоритет на земи с влошено качество, които не са подходящи за селското стопанство.
  • Ограничават „изключените зони“, където не може да се генерира енергия от възобновяеми източници, като предоставят ясна и прозрачна информация с обосновка относно ограниченията, свързани с разстоянието до жилищните зони и зоните за военно или гражданско въздухоплаване.
  • Рационализират изискванията за оценка на въздействието върху околната среда, доколкото това е възможно от правна гледна точка, като прилагат наличните технически насоки за съгласуване на внедряването на енергия от възобновяеми източници и законодателството на ЕС в областта на околната среда и интегрират оценката с други екологични оценки в обща процедура.
  • Гарантират, че обезпокояването на диви птици и защитени видове не е пречка за развитието на проекти, като изискват от тези проекти да включват мерки за смекчаване на последиците и мониторинг на техния ефект.
  • Насърчават участието на обществеността на ранен етап, многократното използване на обекти и гарантират прозрачност относно това къде и как могат да се инсталират проекти.

По-лесно присъединяване към мрежата

  • Прилагат дългосрочно планиране на мрежата и инвестиции в нея, като вземат предвид бъдещото потребление и целта за неутралност по отношение на климата.
  • Установяват опростени процедури за модернизиране на съществуващи централи за енергия от възобновяеми източници.
  • Гарантират, че системните оператори прилагат прозрачна и цифрова процедура за заявленията за присъединяване към мрежата, предоставят информация относно преносните способности на мрежата и оптимизират преносните способности на мрежата, като позволяват допълващи се технологии.
  • Осигуряват правна сигурност за промяната на предназначението на тръбопроводите за природен газ към водород, като посочат ясно какви разрешения ще се изискват и удължат съществуващите разрешения.

Иновация

  • Насърчава целеви законодателни изключения за иновативни технологии, продукти, услуги или подходи.

Споразумения за закупуване на електроенергия

  • Премахват всички необосновани административни или пазарни пречки пред корпоративните споразумения за закупуване, по-специално за да ускорят внедряването от страна на малките и средните предприятия.
  • Изготвят, планират и прилагат схеми за подпомагане, така че да работят добре с корпоративни споразумения за покупка.

Мониторинг, докладване и преглед

  • Създават звено за контакт, чиято задача е редовно да следи основните пречки в процеса на издаване на разрешения и да се занимава с основните проблеми.
  • Докладват на Европейската комисия на всеки две години, като част от интегрираните национални доклади за напредъка в областта на енергетиката и климата, които се представят съгласно член 17 от Регламент 2018/1999 (вж. резюмето).

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ПРЕПОРЪКАТА?

Тя се прилага от 18 май 2022 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Препоръка (ЕС) 2022/822 на Комисията от 18 май 2022 година относно ускоряване на процедурите за издаване на разрешения за проекти за енергия от възобновяеми източници и улесняване на споразуменията за закупуване на електроенергия (ОВ L 146, 25.5.2022 г., стр. 132—138).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Работен документ на службите на Комисията: Насоки за държавите членки относно добрите практики за ускоряване на процедурите за издаване на разрешения за проекти за енергия от възобновяеми източници и улесняване на споразуменията за закупуване на електроенергия, придружаващ Препоръка на Комисията относно ускоряване на процедурите за издаване на разрешения за проекти за енергия от възобновяеми източници и улесняване на споразуменията за закупуване на електроенергия (SWD(2022) 149 final, 18.5.2022 г.).

Работен документ на службите на Комисията — Обзорен доклад: „Проекти за енергия от възобновяеми източници — Процедури за издаване на разрешения и споразумения за закупуване на електроенергия, придружаващ Препоръка на Комисията относно ускоряване на процедурите за издаване на разрешения за проекти за енергия от възобновяеми източници и улесняване на споразуменията за закупуване на електроенергия“ (SWD(2022) 151 final, 18.5.2022 г.).

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — ТREPowerEU: Съвместни европейски действия за по-сигурна и устойчива енергия на достъпни цени (COM(2022) 108 final, 8.3.2022 г.).

Регламент (ЕС) 2021/1119 на Европейския парламент и на Съвета от 30 юни 2021 година за създаване на рамката за постигане на неутралност по отношение на климата и за изменение на регламенти (ЕО) № 401/2009 и (ЕС) 2018/1999 („Европейски закон за климата“) (ОВ L 243, 9.7.2021 г., стр. 1—17).

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Европейският зелен пакт (COM(2019) 640 final, 11.12.2019 г.).

Регламент (EС) 2018/1999 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 година относно управлението на Енергийния съюз и на действията в областта на климата, за изменение на регламенти (ЕО) № 663/2009 и (ЕО) № 715/2009 на Европейския парламент и на Съвета, директиви 94/22/ЕО, 98/70/ЕО, 2009/31/ЕО, 2009/73/ЕО, 2010/31/ЕС, 2012/27/ЕС и 2013/30/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, директиви 2009/119/ЕО и (ЕС) 2015/652 на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕС) № 525/2013 на Европейския парламент и на Съвета (OВ L 328, 21.12.2018 г., стр. 1—77).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2018/1999 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Директива (EC) 2018/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 година за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници (преработен текст) (ОВ L 328, 21.12.2018 г., стр. 82—209).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 06.12.2022

Top